GEMENGD NIEUWS. Burgerlijke Stand. heet te zijn. Mislukt die poging der butterinemannen, dan zullen zij trachten den term butterine» weder in de voordracht te doen opnemen. Vrijdag werden in het Lager huis de credieten op rekening van het civiele budget behandeld. Sir James Fergusson kwam op tegen het verwijt van den heerBryce, dat door de verlenging van het ver blijf van Sir Henry Drummond te Coustantinopel, Engelands waardig heid en eer zouden geleden hebben. Hij geloofde niet dat de ratificatie dei' overeenkomst betreffende Egypte heeft plaats gehad, zoodat sir Henry Drummond Wolff Vrijdagavond zou vertrekken. Te groot gewicht moet aan de overeenkomst niet gehecht worden. Zij was het uitvloeisel van den oprechten wensch, de interna tionale verplichtingen te vervullen en de andere mogendheden te ge- moet te komen, in zoover Engelands belangen dit gedoogden. «Wij moe ten onze verplichtingen nakomen,» zeide bij ten slotte, «onverschillig of de overeenkomst al dan niet is geratificeerd. De ontruiming van Egypte zal daardoor noch bespoe digd, nog verlengd worden.» In het Hoogerhuis is de artikels- gewijze beraadslaging over de wet op de strafvordering in Ierland, naar de redactie van het Lagerhuis, in de zitting van Vrijdag afgeloopen. Gladstone heeft Zaterdag te Dollis Hill eene deputatie ontvangen uit 10.000 personen te New-York, die hem een cadeau aanboden uit erkentelijkheid voor de diensten welke hij Ierland heeft bewezen. Het cadeau bestaat uit een zil veren buste, voorstellende Gladstone, en welke ongeveer 9 kilogram weegt, terwijl het geheel rust op een prach tig voetstuk, versierd met toepas selijke spreuken, door de beste kun stenaars gegraveerd. Gladstone heeft bij deze gelegen heid de deputatie opgedragen om aan de vrienden der Ieren in Ame rika de dankbetuiging van Ierland over te brengen, voor den steun dien zij met al de bun ten dienste staande middelen verleenen aan de zaak van de home rule. Vervolgens zinspelendeop de jong ste debatten in bet Lagerhuis over de dwaugwet, heeft de doorluchtige staatsman doen uitkomen, boe on rechtvaardig de Iersche ieden ge durende deze discussie zijn behandeld. De Iersche partij, beeft Gladstone gezegd, is daarvoor reeds ten deele gewroken geworden door de laatste gedeeltelijke verkiezingen welke te Spalding, North Paddington en Co ventry hebben plaats gehad; ver kiezingen welke de beste hoop geven voor de toekomstige algemeene ver kiezingen. Duitscllland. Te Hamburg is be slag gelegd op een groot pak socia listische geschriften, op het oogen- blik der verzending naar Berlijn. Daarin waren o. a. 100 exemplaren van Bebels: «De vrouw in 't ver leden, het beien eu de toekomst», 800 bundels sacialistiscke liederen en een pakket met nommers van de Züricher Socialist. Alfred Krupp, eigenaar van de wereld-vermaarde groote staalfabriek en kanonnengieterij te Essen, wiens overlijden wij in ons vorig nummer meldden, erfde de fabriek van zijn vader, die haar in 1827 bad opge zet eu met 2 werklieden begon. Hij bracht de inrichting tot grooten bloei, en maakte haar tot de eerste dergelijke fabriek ter wereld. Er werken tusscben de elf en twaalf duizend arbeiders en in de mijuen 8 h 9000, welke arbeiders, met hunne gezinnen, een bevolking uitmaken van 65,000 a 66,000 per sonen. Er zijn 446 stoomketels, 498 stoom machines, van 2 tot 1000 paarden krachten, 82 stoomhamers mat een gewicht van 100 tot 50,000 kilogr., 25 pletrollsn, 1622 werktuigmachi nes en 1556 ovens. De oppervlakte van de fabriek is 400 hectaren, vaarvan 75 hectaren met overdekte gebouwen. Er is daar een spoorweg ter lengte van 41 kilometer eu nog een met smal spoor van 221/» kilometer, waarvoor 9 locomotieven en 230 wagens in gebruik zijn. Voorts is er een telegraafgeleiding van 56 kilo meter met 53 stations, telephoonge- leidingen enz. Zijn fabriekstad bij Essen beeft 3250 gezonde woningen, waar onge veer 16,000 personen gehuisvest zijn. Men vindt daar winkels voor de werklieden, een ziekenhuis, badin richtingen, een spaarbank, scholen enz. Voorts is daar een scheikundig laboratorium, een boekdrukkerij, een photo-lithograpbiscb atelier enz. Krupp had 14 hoogovens, 4 steen kolenmijnen en 547 ijzer-steengroe ven in Duitscbland en nog onder scheidene mijnen in Spanje. Hij legde zich vooral toe op bet vervaardigen van groote blokken staal. Op de tentoonstelling te Lon den in 1862 leverde hij een blok van 5000 kilogr., en thans worden in zijn fabriek blokken van 50,000 kilogr. gemaakt. Groot is het aantal kanonnen door den «kanonnen-koning» aan de ver schillende mogendheden geleverd. Twee jaren geleden bedroeg het reeds meer dan 200,000. Men weet dat hij eigen schietbanen van uren omtreks bad, waar vaak met tal van gasten uit de hoogste rangen proeven met nieuwe geschutwerken genomen werden. Nog meer staal dan voor kanonnen verwerkte bij tot spoorwegmaterieel. Krupp werd door den Koning van Pruisen tot «Geheim Handels- raad» benoemd, maar een verhef fing tot den adelstand, hem in 1864 gedaan, wees hij van de band. Scbeveningen telde Krupp onder zijne vaak terugkeerende badgasten. Van zijne voortbrengselen heeft men bier te lande o. a. op de tentoon stelling te Amsterdam van 1883 het een en ander te zien gekregen. De Duitscbe bladen vermelden dat het gebeele staande leger thans voorzien is van het repetitie-geweer; de nieuwe wapenen, benoodigd voor de bewapening der reserve, zijn ook gereed en de uitreiking zal binnen kort plaats hebben. Oostenrijk. Uit Efentbal wordt gemeld, dat de Bulg-aarscke depu tatie aldaar aangekomen en door den prins van Saksen-Coburar ont vangen is. De heer Tontscbeff over handigde den prins de akte zijner verkiezing door de Sobranje.De p-ins betuigde der deputatie zijn dank voor baar bezoek en gat, met verwijzing naar zijne verklaring aan de So- branje, zijne bereidwilligheid te ken nen, met toestemming der groote mogendheden het Bulgaarscke volk te dienen. Nadat de leden der deputatie ieder afzonderlijk aan den prins waren voorgesteld, werden zij ten middag maal genoodigd. De moeder van den prins was bij de ontvangst der deputatie tegen woordig. De ratificatie van de verkie zing van prins Ferdinand van Sak- sen-Coburg maakt nog steeds bet onderwerp uit vau eene gedachten- wisseling tusscheu de kabinetten. Men gelooft dat Duitschland en Oostenrijk eene groote reserve in acht zullen nemen. Wat bet kabinet te St. Petersburg betreft, zoo schijnt dit steeds beslo ten om te blijven wijgeren, de be slissing der Bulgaarscbe Nationale Vergadering te erkennen. Rusland. De Czaar en zijne ge malin zijn Vrijdagnamiddag, van bun tocht naar d; Finscbe scheren, te Peterhof teruggekeerd. Spanje. De Raad van State beeft alle financieele wetsontwerpen goed gekeurd, die door de regeering ten aanzien van Cuba en Porto Rico waren voorgesteld. Salamanca zal den 30sten dezer vertrekken om alsgoeverneur- generaal van Cuba bet bestuur al daar te aanvaarden. De geruchten omtrent onlusten op Porto Rico worden gelogenstraft. Noord-Amerika. (V. S.) De rechtbank te New-York, beeft den alderman Jacob schuldig verklaard aan omkooping en hem veroordeeld tot vier jaren gevangenisstraf en eene boete van 5000 dollar. Hawaï. De laatste dépêches van de Hawaï-eilanden melden dat de crisis voortduurt, daar koning Ka- lakaua weigert de hem voorgelegde constitutie te teekenen. Hij zegt dat het onwettig van hem zou zijn de constitutie zonder medewerking der wetgevende verga lering te teekenen. Hij barricadeert het paleis en hoopt met zijne volgelingen tijd te winnen totdat de in aantocht zijnde vreemde oorlogsvaartuigen komen. Alsdan wil hij zich onder bescherming der Engelsche vlag stellen. Een Amsterdamsche straatjon gen. Het mag als eene bizon- derheid beschouwd worden wanneer er een dag voorbijgaat, dat aan het Westerdok, waar de jeugd op de houtvlotten schippertje speelt, niet een jongen te water geraakt. Tot beden kwamen zij er nog levend uit. Gisteren vielen er weder drie in. Woensdagmiddag gleed er ook een knaap in. Hij wist zich echter aan een der drijvende masten te grijpen en boven water te houden. Terwijl de toegeschoten voorbij gangers druk in de weer waren, om eene plank te balen, teneinde op bet vlot te komen, haalde de jeugdige drenkeling, die zich steeds aan den boom boven water hield, een vroolijk liedje op. Toen men den deugniet er uit bad en hem een paar oorvegen toediende, schold bij, terwijl hij zich uit de voeten maakte, zijn redder met de lieflijkste bewoordingen de huid vol. Dat heet straatjongens-dankbaar heid. (Amst. Crt.) Ook na zijn veroordeeling blijft Pranzini zijne onschuld volhouden. Bij zijne terugkomst in de gevange nis verzocht hij den directeur te spreken. Toen deze was verschenen, deelde bij hem zeer kalm de uitspraak mede en verzekerde dat de jury zich had vergist. «Men zal dit later zien,» verklaarde hij. Hij verzocht als een kleine vergoeding om een smakelijk maal, dat hij met veel eetlust rustig gebruikte. Daarna besprak bij kalm met zijn bewakers bet vonnis en verzocht hen of zij hem niet een exemplaar van het boekje, dat zijne levensgeschiedenis zou bevatten en dat op straat werd verkocht, konden bezorgen. Hij kwam er tegen op, dat zijn levensgeschie denis was beschreven, bewerend dat het verhaal valsch moest zijn, omdat hij zich nooit aan iemand had ge openbaard, Sedert zijn opneming in de gevangenis sliep hij geen enkelen nacht goed door. Hij loopt dikwijls op en neer in zijn cel, rookt en leest veel. Ongeveer een jaar geleden pleegde een jongen te Huntingdon een moordaanslag op zijn meisje. Hij doorstak haar met een degen uit een degenstok, doch doodde baar niet. Vijftien jaren tuchthuisstraf werden hem voor zijne misdaad opgelegd. Het meisje herstelde zeer langzaam, doch beweerde dat een deel van dea degen in haar lichaam was blijven zitten. En zij heeft ge lijk gehad. Professor Humphrey van Cambridge is er dezer dagen in geslaagd een stuk staal van zes duim lengte te voorschijn te halen. Het wonderlijkste geval is echter, dat, terwijl het meisje in de borst gewond was, het metaal uit haar rug werd gehaald, en dat nog wel met bet einde, waar het staal afge broken was, naar voren. Het frag ment heeft zich dus in haar borst geheel omgedraaid. De keizerin van Oostenrijk, die óp 't oogenblik te Cromer vertoeft, beleeft daar niet veel genoegen. Waar zij zich ook vertoont, overal is zij dadelijk omringd door een menigte nieuwsgierige badgasten, die haar als een wonderdier aanstaren en allerlei minder vleiende opmer kingen doen hooren. Het meest ver baast die bende onbescheiden nieuws gierigen zich, dat de Keizerin zich altijd, om geen opzien te verwekken, uiterst eenvoudig kleedt. Men bad toch niet verwacht, dat zij in pur peren en met de keizerskroon op het hoofd te midden der andere badgasten zou verschijnen? De vis- schersbevolking vau Cromer is te recht boos op al die menschen, die de Keizerin rust noch duur laten. Ten gevolge van haar bezoek is alles echter in prijs gestegen en voor logies worden ongehoorde som men gevraagd. Waarlijk, het zou ons niet ver wonderen, indien de Keizerin niet tusschenheide de verzuchting slaakte, dat het te Zandvoort toch heel wat aangenamer was, dan op die En gelsche badplaats. Het uitgeversvak moge ook in onze dagen nog zijn moeilijkheden hebben, 300 jaar geleden was het nog erger daarmeê gesteld. Bij een edict van 29 April 1550 werd in Duitschland met de doodstraf be dreigd een ieder die drukte, over schreef, kocht of verkocht eenig boek van de Hervormers te Wittenberg, Zurich of Genève. Dezelfde straf was gezet op de uitgifte van boeken, die in de laatste tien jaar verschenen waren zonder naam van drukker of schrijver, of eenig werk dat ketterij behelsde. Eigenaars van dergelijke werken moesten ze overgeven aan de overheid, op straffe van anders levend te worden verbrand. Een Kei zerlijk decreet moest toestemming geven, om als drukker op te treden, en dit werd niet gemakkelijk toe gestaan. Elk werk werd vóór de uitgifte aau de ceusuur ouderworpen. Het volgend drama is deze week afgespeeld in een kerk te Roccadia bij Palermo. Een groote menigte was in de kerk, waaronder tal van vrouwen en kinderen. Plot seling verscheen in het gebouw een 18jarig schoenmaker met een schoen makersmes gewapend. Als een be zetene wierp hij zich met dat vrees lijke wapen op den geestelijke en gaf hein daarmede verscheidene steken. Hij zou zeker den man ge dood hebben, was niet een jong meisje van 20 jaar dapper tusschen heide gekomen, die den woesteling wist te ontwapenen. Zij ontving daarbij een ernstige wonde aan de linkerpols. Bij de begrafenis van eene negerin te Mount-Pleasant, bij Nash ville in Tenessee (Amerika) brak een onweer los en de stoet zocht een schuilplaats onder de hoornen. Negen personen stonden onder een grooten eik, die door den bliksem getroffen werd, zoodat alle negen op de plaats zelve werden gedood, o. a. drie geestelijken, de moeder en twee zusters van het meisje, dat begraven zou worden. Een luüengemoone vondst Reeds vroeger hadden wij iets ge lezen omtrent het vinden van een reusachtig grooten bijenkorf in Aus tralië; doch bevreesd zijnde dat het een «canard» kon wezen, hadden wij ons van de verdere mededeeling daarvan onthouden. Doch op het gezag van een zeer ernstig wetenschappelijk orgaan wordt volgens L' Illustration Hor- ticoledie bijna ongelooflijke vondst bevestigd. Toen namelijk in 18S4 dr. Guil- meth een onderzoekingstocht in de wouden van Australië (Nieuw-Hol- laud) deed, ontdekte hij op zekeren dag in den top van een Eucalyptus boom, die een dikte had van zeven meter in doorsnede bij een hoogte van honderd en twintig meter, een groote ronde koepelvormige hut; te gelijkertijd zag hij tallooze massa's zwarte insecten, die gonzend daar omheen zwermden en herkende daar in dus dadelijk een korf of verzamel plaats der zwarte bijen van Australië. Nadat hij dien boom had laten om houwen, kon dr. Guilmeth zich van den vergaarden voorraad uit dien reusachtigen korf meester maken en vond daarm niet minder dan drie duizend en vijfhonderd kilo honing van uitmuntende hoedanigheid. (Sempervirens.) Onze kindermeiden. Kinder meid, tot een zenuwachtig kind vau vijf jaar: Nu, Bertusje, ik zal je nog'n ver telsel doen en dan moet je gaan slapen, dadelijk hoor, of anders komt de boeman je halen. Hij ligt onder je bed; hoor je 'm wel grommen? Zij maakt een schrikbarend geluid. Hoor je dat? Opgepast dus. Hij zal je met huid en haar verslinden, als je niet zoet bent. Luister: Er was eens 'n jongetje, zoo oud als jij, en dat heette ook Bertus. Op een donkereu dag liep het door een dicht bosch, toen er eeu akelig, héél akelig monster uit een hol kwam, regelrecht op het kind aan. Het dier had oogen van vuur en roode klauwen en tanden zóó lang, en vurige vleugels. Het kwam naar kleinen Bertus toe, en beet hem een arm af en een oog uit, en toen smeet het hem in 't donkere hol, dat wee- melde van leeuwen, tijgers, wolven en jakhalzen, en ook slangen waren er, een heele boel. En een van die slangen kroop naar hem toe en slingerde zich om hem heen, eu al zijn beenen kraak ten. Verbeeld je eens. Toen kwamen al de andere wilde beesten op hem af en scheurden hem in stukken en toen verslonden ze ook zijn pa en ma. Nu, is dat geen mooie geschie denis? Maar ga nou slapen als 'n brave jongen; vooral je oogen dicht hou den, want dat monster zit aan het voeteinde van je bedje, en als je de oogen open doet, zou je het zien. En de slangen zijn ook in de buurt en zullen je kwaad doen, als je nog praat. Ga nu lekker slapen, als 'n braaf kind, en morgen zal ik je dan weer 'n ander aardig sprookje ver tellen. Waarom lig je zoo te rillen en te beven. En wat moet dat klapper tanden beduiden, hè? Hoü op met grienen, of ik doe dadelijk de deur open eu laat den ijsbeer binnen. Zoo, goed; je hoofd maar ouder de dekens. Goeien nacht, Bertus, slaap lekker! MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 16 Juli. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Andijker Muisjes f5,a 6,id. ronde f4, a 5,Westl. Klei manden f3,a 3,20, id. losse f 2,80 a 2,95, id. Klei Muisjes f 3,50 a 4,80, id. Zand Muisjes f3,60 a 4,Katwijker Zand f2,50 a 5,Rijusburger f2,50 a 3, Haarlemmer Zand Muisjes f2,40 a 2,Geld. Kralen f 3.75 a 4,allen per 111. Aangevoerd 14 versclie ladingen. Handel flauw. Suiker: Biet stiller. Geraffineerd onveranderd. Petroleum. Loco f7,20 E. Sept./Dec. f7,55 E. consumptie f8,50. Nobel dito loco f 6,85 E. Sept./ Dcc. 1;7,35. Tarwe op levering lager, Nov. f202. Rogge zonder noteering. Noteering van de Commissie voor den Graan handel. Rogge op levering traag, Oct. f 115. Noteering vau Menne Tliole. Koolzaad op 800 Kg. Olie stil. Lijnzaad traag. Raapolie flauw; vliegend per 100 Kg. fSTVi, 27, lo. Sept./Dec. f26'. Lijnolie onveranderd,; vliegend per 100 Kg. f 24V4, 24, lo. Aug. f 23'/s, lo. Sept./Dec. f227/, lo. Nov./Dcc. f223/s, lo. Jan ./Mei f225/8. Raapkoeken 1' 70 a 76 per 1040 stuks. Lijnkoeken f8,a 12,50 per 104 stuks. Hoorn, 14 Juli. Kaas: Ter waag gewogen 440 stapels, wegende 131,787 kilo. Hoogste prijs: kleine Gras f 30,Ilooi id. f 0,Commissie id. f 27,50, middelbare f 0, Lelden, 15 Juli. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van beden waren als volgt25 Stieren f52 a 158, 80 vette üssèn en Koeien f108 a 250 of f0,56 a 0,64 per Kg., 62 Vare id. f92 a 190, Graskalveicn fa 125 vette id. 1' 22 a 60 of f0,40 a 0,05 per Kg., 72 nuchtere id, f 4,a 10,830 vette Schapen f 17 a 26,50 of 10,45 a 0,50 per Kg., 124 weide do. fll, a 22,Lammeren 10.a 38 magere Varkens t'14 a 29, 210 Biggen f5,25 a 13,3 Paarden f 24 a 70, 88 Kalf- en Melkkoeien 1' 96 a 244. Leiden, 15 Juli. Aangevoerd 45 partijen. Goudsjlie Kaas f 16,a 26,Derby a Leidsebe, dc 150 kilo fa Edammer Kaas 2c kwal. f 20,a 0,- Schiedam, 16 Juli. Moutwijn f8,Jenever Amst. Proef f 12,a f 13,50, Spoeliug-Beurs f 0,80, dito Commissie f 0,80. Zwolle, 16 Juli. Boter, Prima Gras f19, a 20.50, afwijkende f 17,a 18,2e soort 1'15,— a 16,—. STOOMVAARJBERiCHTEN. Het stoomschip Conïatl, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 14 Juli van Port-Said. Het stoomschip Sumatra, kapt. Drooglever Fortuiju, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 14 Juli van Suez. Het stoomschip Edam, leapt. Taal, van New- York naar Amsterdam, passeerde 15 Juli des nam. 6 uur Dover. Wind ZYV. asaad-voort. Concertzaal en Terras van Hotel Kurzaal. MIDDAGCONCERT door de Crcfelder Stldtische G'apelle onder di rectie van den Kapelmeester JULIUS OERT- LING, Kgl. Musikdireetor aus Crefeld, op Maan dag 18 Juli 1887, aanvang 2 uur. PROGRAMMA. 1. Marsck aus //Tanuhauser", R. Wagner. 2. Ouverture: «Die Sirene», AuiiElt. 3. Fantasie aus wHerodias", Massenet. 4. Rudolfskliiuge. Walzer. Joh. Strauss. 5. Ouverture: «Banditeustreiche», Suppé. 6. Das Grab auf der Haidc. Ballade fiir Posaune, JIeisKr. 7. Mandoline» Polka, Desor- nks. 8. Dause Espagnolc, F li eg E. AVONDCONCERT op Maandag 18 Juli 1887, aanvang 8 uur. PROGRAMMA. 1. Fackeltanz, Feston. 2. Ouverture »Faust», Lindpaintner. "3 Concert fiir Cello, Golter- mann. (llcrr Gock). 4. Fantasie aus «Johann von Lothringen», v. Jonvières. 5. Jagd-Onver- tuve, Ing. Brüli, 6. Rhapsodic I, Liszt. 7. Hymne aus der heilige Caecilic, Gounod. (Harfc und Violiuen). 8. Laura Walzer, MillÖCKEr. Bij uitvoering op het terras wordt vervan gen No. 3 door: Cavatine für Piston, IIassel- mann. (Herr Lux). BEVALLEN 14 Juli. M. v. Hesteren geb. Vervat d. en z. - 15. J. M. Luiten geb. v. Cravenbroek z. - G. W. Boerrigter geb. Vuurens z. - A. M. Hen driks geb. Brasem z. - B. Dam geb. Houtkoopcr z. - M. A. Ickelsheimer geb. van Niel z. OVERLEDEN: 15 Juli. M. J. Koelcmcijer 9 m. d. Houtvaart. FAMILIEBESÏIGHTEH uit de VOORNAAMSTE DAGBLADEN. BEVALLEN: 14 Juli. J. 11. Croockewit-Evcrts z. Amst. - S. M. van Dijk-Switzar d. Amstcrd. - B. Jacob- son-Goldschmidt d. Amstcrd. - A. Schultink- Jebu d. 's-IIage. - C. Raue-Neiszen z. Geldrop. - 15. J. W. Pcclcn-Schcrins z. Amstcrd. - C. Coerten-Dc Jong d. Amsterd. - S. Zilver—Voor zanger z. Amstcrd. - G. van Eens woud-Van Ilulsinga z. Rottcrd. OVERLEDEN: 13 Juli. W. Blees 6 j. z. Amst. - R. Acker- mans 77 j- Vlijmen. - 14. I. Sterk 73 j. Am stcrd. - J. C. van Pijlen 32 j. z. 's-Hagc. - D. Tanis 85 j. Ouddorp. - C. van den Berg 91 j. Vlaardingen. - A. llarmcnzon-Vreugdenburg 56 j. Leiden. - J. M. de Eegt-Beelunau 25 j. Katwijk aan Zee. - A. Nitzel-Van llelden 67 j. 's-Hage

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3