GEMENGD NIEUWS. Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken BEZIENSWAARDIGHEDEN E. D. VAN HAARLEM. avondconcert ïequireerde 2 maanden gevangenisstraf.1 Mr. Aug. Philips laat aan de rechtbank de beslissing der vraag, in hoeverre de beklaagde opzettelijk en wederrechtelijk gehandeld heeft. Twijfel blijft hier moge lijk. Zelfs staat 't niet onomstootelijk vast dat bekl. '1 geld verteerd heeft; zeer goed mogelijk is 't, dat het hem ontstolen werd. PI. wijst vervolgens op het verleden van bekl,, dat ongetwijfeld uitstekend mag liee- ten en produceert te dien aanzien een drie tal getuigschriften. Dit alles geeft mr. Philips aanleiding der rechtbank te ver zoeken bekl. een zeer lichte straf te willen opleggen. KOLONIËN. BATAVIA, 17 Juni. Het volgende lezen wij in Bon- jour's Atjeh Details in dSoeraiaja Courant Te Segli is het tegenwoordig ook al geen couleur de rose en kan de onlangs opgetreden militaire com mandant., kapt. Nieuwenliuizen, te vens met het civiel-bestuur belast, gerust verklaren, dat hij daar alles behalve in Abrahams schoot zit. Den 9den ging de heer Lange, assistent - residentper goeverne- ments-stoomer derwaars, waarvan hij den 13de weer terugkeerde. Vol gens diens verklaring wordt Segli als 't ware gebombardeerd met lilla's en zou niet lang geleden een groot projectiel bijna met den kapitein Nieuwenhuizen in onaangename aan raking geweest zijn. Ofschoon wij de toelage voor het waarnemen van het civiel bestuur vooral dahr alles zins kunnen billijken, stellen wij ons toch voor, dat er weinig valt te besturen. Wij hebben van daag 15 Mei en hoewel de duisternis elke vijande lijke onderneming begunstigt, laten de sloebers niets van zich hooren. Zoo nu en dan hoort men eens een vijandelijk schot op een der posten, behalve dan houdt de vijaud zich buitengewoon rustig. Er is sprake van, dat de op 4 April zoo zwaar gewonde luitenant Van Deventer met de eerst verwacht wordende boot de reis naar Batavia zal doen om naar alle waarschijnlijkheid weder geheel voor den dienst ge schikt te worden. Den 18e 's avonds werden wij plotseling in onze rustige rust ge stoord, doordat 's avonds tusschen 10 en 11 uur eenige vijandelijke schoten op Gedah werden gericht. Een uur later hoorden wij eenige schoten op Panajoeng en daarna werd het brandsignaal gegeven. Eenige Atjehers hadden weer den laffen overmoed, om de niets kwaads vermoedende en niemand kwaad doende Chineesche tuiniers te ver rassen, door een hut iu deD brand te steken. De Chiueezen, die nog het beetje huisraad wilden redden, moesten noodwendig in het helle licht komen en toen losten de dap pere Atjehers eenige schoten, met het gevolg dat één Chinees gedood en twee gewond werden. Daarna schijnen de heeren den kant van Roempit te zijn opgegaan, waar ze wat telephoondraad hebben meege nomen en hiermede was de excursie van dien dag afgeloopen. Den 19de 's avonds, even na 6 uur, rukte geheel onverwachts de cavale rie met den kapitein van den staf de Panteh-Perak-poort uit in de rich ting van den Pedirdijk «om een at- jehsche vlag, die daar geplant was, te veroveren». Juist even te voren had men de vlag ontdekt aan een hoogen, dooden klapperboom. ((Voor zichtig aan; want, de vijand ligt wellicht in hinderlaag! Doch hoe het ook zij; de vlag zal genomen worden. Vooruit in draf, neen in galop!» Doch wie 3chetst de ver baasde gezichten, toen men bemerk te, uat een doode tak en geen vlag daar wapperde. Rechts-omkeert marsch; in stap blijven en maar kalm naar huis gaan!» En sedert dien is er hier tot heden, 25 Mei, niets bizonders voorgevallen. Het koffieland BakoeDgan, in de afdeeling Bonthain, te Makassar op publieke vendutie verkocht, werd ingezet met ƒ0.25 en heeft ƒ4510. opgebracht. Kooper de heer E. de Grave. Het land Batoe-Bassie, eveneens ingezet met ƒ0.25, mocht niet meer halen dan 39, kooper de heer W. Eekhout. Met Bakoecgan is het laatste spoor der Nederl. Haodelmaatschappij van Celebes verdwenen. Celebes Crt.) Naar men mededeelt, zal bin nen kort worden overgegaan tot de ontsmetting van de kazernes over eenkomstig het advies van professor Pekelkaring. Eeu groot bezwaar daartegen is evenwel, dat de afdeeling op het oogenblik vrij wel compleet is en de militaire gebouwen dientenge volge geheel gevuld zijn, zoodat de ontruiming van eenige chambrées nog al bezwaarlijk is. Doch wat nood! voor de bestrij ding der beri-beri moet alles wijken en door de gezamenlijke uitwerking van de ontsmetting, van de in groote hoeveelheden genuttigde katjang tjina en de geschonken arsenic-op- lossing, zal onze hardnekkige vijan din de plaat wel poetsen. (Bal. Hand.) Dezer dagen werd te Mr. Cor nells door de onderofficieren van het 11e bataillon infanterie aan hun vertrekkenden comm., den overste van den Broeck, een passend ge schenk aangeboden, met verzoek dit te willen beschouwen als een aan denken aan den tijd, dat hij hun bevelhebber is geweest. Bedoelde hoofdofficier aanvaardde, onder hartelijke dankzegging, het geschenk. (Bat. Hand.) Bij den sluisknecht Verschoor te Hellevoet is uit eeu hoenderei een kuiken met vier pooten en vier vleu gels gekomen. Men schrijft aan het XJtr. l)ghl. «Het dorpje Tolbert (Groningen) heeft zijn meest besproken ingezetene door den dood verloren, n. 1. den landbouwer P. Bandringa, ook wel (en in het dorp T. meestal) «boer Pebe» geheeten. Hij overleed in bijna 104 jarigen ouderdom, na een werk zaam en zeer voorspoedig leven. Boer Pebe was een zonderling, eene rariteit. In alles voegde hij zich naar de gebruiken van de laatste helft der vorige eeuw. In de 19e eeuw zag hij al heel weinig goeds, en vooral de modes en vormen van den huidigen dag haatte hij met een bitteren haat. Boer Pebe was dan ook altijd in aartsvaderlijk costuum gekleed, en zijn gesprek liep nim mer over iets anders dan over koeien, schapen, varkens en... paarden! Wan neer men in zijn gezin over paarden sprak, kwam ook Jan, de eenige zoon van den ouden boer, in vuur, en niemand in den omtrek is dan ook in 't bezit van zulke vurige rossen als de «oale boer van de Dieken». Sedert jaren is Jan de eigenlijke boer, die met zijn eenige zuster Griet het boerenbedrijf met succes voert. Jan en Griet hebben echter ieder hun afzonderlijken veestapel, en men hoort er dan ook altijd gewagen van «mien schaap, mien ram, mien peerd, en mien zwien». Een bezoek aan dit kenmerkend gezin loont ruim schoots de moeite. Men vindt er steeds een gul onthaal, en als men er niet op tegen heeft het een of ander ter verkwikking te genieten uit een voorwerp, dat eenige oogen- blikken vroeger voor een geheel an der doel werd gebruikt, en onge- reinigd nu andermaal dienst doet, gegund wordt het den bezoeker wel. De volgende ironische «lofrede» heeft de Cassagnac op Boulanger geschreven «Gegroet, Caesar, gegroet! Ik, die het persoonlijk bewind voorsta, ik schaar mij aan uwe zijde! Het is mijn plicht in dezen tijd van ver standsverbijstering niet kieskeurig te zijn. Voor het overige zal ik als een wijsgeer met de reeks mede gaan: ua Napoleon-Caesar, na Napo leon-Augustus, die groot was ondanks Varus, heb ik Gambetta-Vitellius gezien, en toen Caracalla, en toen Heliogabalus. Zijt gij niet meer dan eene flauwe nabootsing van Maxi mums, den huurling? Wel mogelijk. Maar gij zijt Caesar, en dat bevalt mij. Ik heb liever ééu dwingeland gehad dan vier honderd, en zooveel heeft het algemeen stemrecht er ons bezorgd. Hij zal terugkomen, heeft het volk gezegd, zooals de groot moeder bij den liedjesdichter (Béran- ger) van dien ander zeide, ge weet wel, die op St.-Helena stierf. Kom dan terstond terug, Caemr! Antibes was verder af, het eiland Elba nog verder en gij hebt nume^rdanéén bataljon onder uwe bevelen. Kom terug! Begraaf niet ouder uwe glorie den voortaan getaanden roem van Vercingetorix. Eén dag te Clermont is voor den eeuwigen roem dier stad genoeg. Het zal voortaan naar u Boulaugeville heeten. Het oogen- bliK is gekomen, de Republiek zakt vermolmd ineen. Thans moet de dic tatuur uitschitteren aan den hemel als een regenboog. Schenk haar ons Wees gegroet, o Caesar! Paulus, de bekende Parijsehe liedjeszanger, de schepper vaa «En revenant de la revue» (bet lied vao de Maliebaan), heeft het volgende on derhoud gehad met een redacteur van den tri du Peuple. «Gij, meneer Paulus, hebt gene raal Boulanger tot het volk gebracht. Gij hebt veel voor hem gedaan.» «Ja, ik betreur dit niet. Ik zong eerst «En revenant de la revue» met de oorspronkelijke woorden, tot ik op een goeden avond de variatie vond die ge kent. In plaats van «voir et complimenter l'arméefran- caise» zeide ik: «voir et complimen ter le brav' général Boulanger.» «Wel zoo, zijn die woorden van u?» «Ja, de schrijvers hebben noch de tact, noch de noodige verbeel dingskracht om zulxe vindingen te doen. Ik heb zeer veel tact en ver nuft, en ik mag het zeggen: ondanks mijn veertig jaar heb ik het hoofd vol phantasie. «Het is vooral door de wijziging der slotwoorden, dat de populariteit van Boulanger is ontstaan, niet waar?» «Ja, daaraan valt niet te twijfelen. Ge moet niet vergeten, dat ik zeer populair hen en veel invloed heb op het publiek.» «Wat denkt ge van de betooging van Vrijdag? (Bij het vertrek van Boulanger). «Zij is indrukwekkend geweest en juist gelijk ik haar wenschte. Ik heb vertrouwen in het genie van Boulanger. Hij is de man, die het volk tot volgen dwingt, gelijk ik het dwing te luisteren! Hij met zijne soldaten en ik met mijne refrei nen, wij zullen nog heel wat van ons doen spreken». Henry Schlau's lievelingsaap was weggeloopen en in een boom geklommen. Maar Herr Schlau wist wel een middel, om hem terug te krijgen. Hij nam een tooneelkijker en richtte die met de kleine glazen naar den aap. Zoo keek hij een poosje naar hem, legde toen de kijker op den grond en ging heen. Het duurde niet lang of de aap liet zich uit den boom zakken, nam op zijn beurt den tooneelkijker in han den en richtte die op dezelfde wijze op zijn meester, zoodat deze hem wel een halve mijl ver scheen. Herr Schlau kon nu nader komen en den ketting vatten, zonder dat de aap eenige poging deed om te vluchten, en op het oogenblik, dat hij zijn meester nog verscheiden honderd meter ver waande, maakte deze aan de zoo kort genoten vrijheid een einde. Het arme slachtoffer van het optisch bedrog moet nooit weder een tooneelkijker in handen hebben genomen. Verleden Zaterdag werd te Colusa, in Californië, een Chinees, Hong-di genaamd, wegens een gru- welijken dubbelen moord overeen komstig de beslissing der Gezwo renen tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. De rechter en de sheriff spraken ter terechtzitting, waar het verbolgen publiek den man wilde doodschieten, hunne af keuring over de beslissing der jury uit en te middernacht bestormde de menigte de gevangenis; zij sleurde Hong-di naar eene brug en wierp hem met een strop om den hals over de leuning. Het koralen halssnoer van een koningin. Koningin Magaretha van Italië bezit eeu koralen bals- snoer, dat zij dag en nacht draagt. Indien de koningin een costuum draagt, dat niet in overeenstemming is met haar halssierraad, draagt zij het toch onder haar japon. De vol gende treffende geschiedenis is er aan verbonden. Vijf jaar geleden maakte de Italiaanscke kroonprins Victor Emmanuel een wandeling door Venetië met zijn goeverneur. Voor het raam van een juwelier zag hij eenige koralen liggen, die hem zeer bevielen. «Die zal ik voor mijn moeder kooper,» zeide hij, en dus sprekende ging hij den winkel bin nen en vroeg naar den prijs. Dezen gehoord hebbende, zeide hij: «Zoo veel geld heb ik op het oogenblik uiet, maar wij zullen een overeen komst sluiten. Ik koop van daag vijf koralen van u en de rest be waart gij voor mij; zoo dikwijlsik nu genoeg geld heb opgespaard, zend ik u dat en gij geeft mij daar voor zooveel van de koralen als de som bedraagt.» De voorslag werd aangenomen, maar eerst na twee jaar was de prins in de gelegenheid zijn moeder het halssieraad ten ge- seheuke te geveo. Toen de konin gin de omstandigheden had verno men, waaronder de prins aan het cadeau was gekomen, zeide zij aan genaam getroffen tot hem«Dit is nu het kostbaarste kleinood van al mijn versierselen en ik zal het nim mer afleggen, want het zal mij altijd uw teedere liefde jegens mij her inneren.» Een goedig Kener. In den zomer van het jaar 1414 kwam Keizer Sigismund te Straatsburg in den Elzas, waarover de zeer loyaal gezinde rijksstad en vooral het vrou welijk gedeelte der inwoners, in blijde opgewondenheid was. Vroeg in den ochtend van den eersten dag, na zijne aankomst, verschenen, vol gens onder elkander gemaakte af spraak, ongeveer honderdvijftig meisjes en jonge vrouwen, uit de familie van den Raad en de leden van het Koopmansgild, voor de slaap kamer van den Vorst. Deze, die nog in de armen van Morpheus lag, had nauwelijks tijd om eeu «onnoembaar» kleedingstuk aan te trekken, of er kwam eene deputatie van de dames de kamer binnen, die hem zonder er op te letten dat liij geen kousen en schoenen aan had in haar midden nam en niet alleen met hem over het marktplein, waar de Keizer was afgestapt, maar ook de naburige straten indanste. In een van die straten kochten zij hem voor negen kreutzer een paar schoenen en dansten toen weder met hem voort. Sigismund liet zich alles bedaard welgevallen, want hij was zeer goedig en vroolijk van aard, zoodat hij in de uitgelaten pret van de vrouwen schik had. Toen zij naar hartelust met hem omgedraaid hadden, brachten zij hem met gezang naar zijn verblijf terug. De kroniek meldt verder, dat de Vorst, ter vergoeding voor de schoe nen, die de vrouwen voor hem ge kocht hadden, bij een Straatsbur ger goudsmid hondervijftig gouden ringetjes bestelde, waarvoor hij an derhalve gulden Rijnlandsch per stuk betaalde en welke hij bij zijn vertrek onder de honderdvijftig dans- lustige bezoeksters verdeelde, die er zeer blijde meê waren. Een viervoetige sterremiche- laar. Een erg verwaand politiek- tinnegieter uit een klein plaatsje in de Vereenigde Staten, ging naar Washington, in de volle overtuiging dat hij zich maar bij den president der republiek behoefde aan te mel den om een baantje aan het minis terie te krijgen. Na een paar weken kwam hij terug. «Welnu,» vroegen zijn vrienden, «heb je de betrekking gekregen?» «Neen,» zeide hij. «Heb je president Lincoln gespro ken?» «Natuurlijk «Och kom, en wat zeide hij?» «Ik ging op audiëntie en deed mijn verzoek. Hij hoorde mij ge duldig aan, evenals de andere sol licitanten; toen zeide hij: «Mijne heeren, het spijt me dat ik meneer X. geen betrekking kan bezorgen; maar ik zal u een ver haaltje doen.» We vonden het verstandig om hem het verhaal te laten doen en lieten hem zijn gang gaan. «Er was eens een koning,» zeide hij, «die er een sterrewichelaar op nahield om hem te waarschuwen voor allerlei ongelukken en vooral om hem te voorspellen wanneer het zou regenen als hij op jacht wilde gaan. Op zekeren dag- toog hij met een groote menigte dames en hove lingen naar het woud op de jacht, toeu hij een boertje tegeokwam op een ezel. «Goeie morgen, boer», zei de koning. «Goeie morgen, koning,» zei de boer, «waar moet dat heen?» «Op jacht,» zei de koning. «Jullie worden allemaal klets nat!» zeide de boer. «De koning vertrouwde natuurlijk op zijn sterrewichelaar en ging het woud in; maar des middags kwam er een verschrikkelijke storm met een stortbui, die de lieele jachtstoet drenkte. Toen de koning in zijn pa leis terugkwam, werd de sterrekijker natuurlijk een kop kleiner gemaakt, en een boodschap gezonden aan den boer om hem op te volgen. «Waarendig niet,» zei de boer, toen lie op 't paleis aankwam, «ik weet er niets van of 't gaat regenen, maar rniju ezel wel. Als 't mooi weer wordt, steekt grauwtje zijn ooreu vooruit, kijk, zóó. Als er regen komt,houdt-i zenaar achteren, zóó.» «Maak den ezel aan hof-sterre- kundige!» riep de koning. Het ge beurde. Maar de koning heeft altijd verklaard, dat die benoeming de grootste vergissing is geweest die hij in zijn gebeele regeering maakte.» Toen hield Lincoln op. «Waarom zei hij dat het verkeerd was geweest?» vroeg ik hem, «deed de ezel zijn plicht niet?» «Jawel,» zei de president; «maar sedert dien tijd vroeg elke ezel den koning om een baantje!» TE HAARLEM. Zondag 17 Juli 1887. Groote Kerk. Voormiddag 10 ure, Snetklage. H. Avondmaal. Namiddag 2 ure, Smediug Dankzegging, 's Avonds 6 ure, Barger. Nieuwe Kerk Voormiddag 10 ure, Escher. Jam-Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. H. Avondmaal. Bakenesser Kerk. Voorm. 10 ure, (Vrije beurt.) Brutel de la Rivière. Waalsche Kerk. Voormiddag 10 ure, Debry. Christelijke Gereformeerde Gemeente. Gedempte Oude Grackt. Voormiddag 10 ure, 's Avonds 5 ure, Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Avouds 5 ure, Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Vereenigde Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, de Vries. Èemonstrante Kerk. Voormiddag 10 ure, Dr. W. M. de Vries. pred. te Meppel. Broedergemeente. Voormiddag 10 ure, Weiss. Gemeente van Gedoopte Christenen. Lokaal Groot Heiligland 26. Voorm. 10 ure prediking. De Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente alkier ackt ziek verplicht den leden dier ge meente onder de aandacht te krengen dat wie ziek aansluiten aan de dolccrenden, uittreden uit de Hervormde Kerk eu dat ouders, die kunne kinderen in kunne samenkomsten laten doopen, die kinderen daardoor plaatsen kuiten de Ned. Hervormde Kerk, terwijl zulle eeoc doopkedic- ning als volbracht in eene niet erkende ge meente, door ken beschouwd moet worden als niet geschied. (get.) J M. Snethlage, President. D. G. Escher, Ds. SMEDING denkt a. s. Dinsdag, 19 Juli, zijne catechisatiëu te hervatten. Ds. ESCHElt zal tot nadere aankondiging niet catecliiseeren. Nederd. Gerèf Gem. (doleerende). Lokaal //Felix Pavore//, Smedestraat 23. Voorm. 10 ure, 's Avonds 6 ure, E. H. Rull- ruann van Amsterdam. Woensdagavond S ure, Doopbediening door Ds. C. A. Rcnier van Amsterdam. r. k. kerkbericht. Kathedrale en Parochiekerk van den H. Jozef. Zondag te 7 en 8 uur de HH. Missen, met On derrichting, te 10 uur de Hoogmis met Preek, te 2 uur de Catechismus, ten 3 uur het Lof ter eere van het II. en O. Hart van Maria en het ltozenkoedje. Parochiekerk van den H. Antonius van Padua. Zondag te 5, 7 en kalf 9 uur de HH. Missen, met Onderrichting, ten kalf 11 de Hoogmis met Predikatie te kalf 3 de Catechismus, te kalf 4 uur de Vesper. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Zondag de HH. Missen te kalf 6, 7 en half 9 uur. De Hoogmis te kalf 11 uur, te 3 uur de Vespers, te kalf 5 Congregatie der H. Familie. 104 Museum Stad/mis F 0.25. Zondags vrij. 10o Bisschoppelijk Museum Kruisweg 59. f 0.25. Zondags gesloten. 104 Koluniaal Museum Paviljoen. Dagelijks f 0.25. 104 Museum van Kunstnijverheid Paviljoen. Dagelijks f 0.25. 103 Teglers Museum Damstraat. Zaterdags en Zon- eu Feestdagen gesloten. Vrij. 24 Stads-Bibliotheek Prinsenkof. Woensdag en Zaterdag. Vrij. 14 Teglers-Bibliotheek Spaarne. Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag. Vrij. 12 Orgelbespeling Groote Kerk. Dinsdag.Vrij, 23 Orgelbespeling Groote Kerk. Donderdag. Vrij. Muziekuitv. in den Hout. Zondagnamiddag 24, Zondagav. 71/"10» Woensdagav. 7l/a10. Ziand.voort. Concertzaal en Terras van Hotel Kurzaal. middagconcert door de Crefelder Stadtiscke Capellc onder di rectie van den Kapelmeester JULIUS OERT- LING, Kgl. Musikdirector aus Crefeld, op Zon dag 17 Juli 1887, aanvang 2 uur. programma. 1. Fiir's Vaterland. Marsch, Suppé. 2. Ouver ture //Zampa», Herold. 3. Fantasie aus »Hero- dias", Massenet. 4. Catharina Quadrille, Bilse. 5. Ouverture: //Okeron", C. M. v. Weber. 6. Wandelkilder. Potpourri, E. Sciierz. 7- Walku ren Ritt, R.Wagner. 8. Tandelci Mazurka, Strauss. op Zondag 17 Juli 1887, aanvang 8 uur. programma. 1. Marsch aus //Carmen*, Bizet. 2. Ouver ture: «Die Zaukerflöte//, Mozart. 3. Potpourri aus «Die Afriknnerin«, Meuerbeer. 4. Les Fau- vettes. Polka für 2 Piccolo, Bousqubt. 5. Fan tasie aus //Faust», Gounod. 6. Ein Walzer Bou quet, Strauss. 7. Entrc-Act aus //Lohengrin//, R, Wagner. 8. Quadrille aus «Gasporone//, Mtllöcker. Ter drukkerij van Haarlem's Dagblad.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 6