litie der derde sectie, en diens be- bescherming ingeroepen tegen de groote kwaadwilligheid der straat jeugd. Zij hopen dat de agenten daar eens tusschen acht en tien uur 's avonds een kijkje zullen komen nemen, doch natuurlijk liefst niet in uniform.» En dan het Vaderland «Onze Haagsche straatbengels heb ben weder eens getoond brutale kwajongens te zijn. Vrijdagmiddag toch weder op verschillende punten der stad de automatische verkoop kastjes van den heer Kooij, waar van wij vroeger spraken, geplaatst en Vrijdagavond waren alle, op één na, en wel dat aan het Kurhaus, stuk gemaakt. De kastjes zijn dien zelfden avond weder verwijderd, 't Is zeker geen aanmoedigend begin voor den ondernemer, die toch de proef eens wil herhalen, maar op plaatsen waar de straatjongens geen toegang hebben.» Wij maken onze lezers opmerk zaam op het programma van het avondconcert dat Woensdagavond te Zandvoort zal gegeven worden, door enkele der voornaamste artisten van de Hollandsche Opera te Amsterdam, met medewerking van het orkest der Crefslder Stadtische Capelle. Men schrijft ons uit Haarlem mermeer: In verscheidene jaren is er voor hoofd der openbare school te Haar lemmermeer geene vacature geweest. Elk oogenblik kan men eene op - roeping tegemoet zien voor hoofd van school no. 2. Behalve vrije woning met flinken tuin, is aan die betrekking eene jaarwedde van f900 verbonden. De bouw van de Christelijke school te Hoofddorp, wordt met kracht voortgezet, en zeer spoedig kan de inwijding tegemoet gezien worden. Men is reeds druk aan 't onderhandelen met een toekomstig hoofd der school, dat behalve vrije woning, vuur en licht eene jaar wedde van f 900 zal genieten. Aan de a. s. stemming voor leden van den gemeenteraad, zal in onze anders zoo stille Haarlemmer meer met warmte deelgenomen worden. De volgende candidaten zijn door de verschillende Kiesvereenigingen aldus gesteld: Grondwet: R. C. Kies vereen: Haarlemm. P. 'Vcrkuijl J. IJ. Kan P. Yerkuijl P. de Breuk li. -J. Visser G. B. 't Ilooft T. C. Los P. dc Breuk T. C. Los •T. IJ. Kan G. B. 't Hooft J. IJ. Kan 11. J. Visser P. Yerkuijl M. Sphmter De met cursieve letter gedrukte namen zijn die van nieuwe candidaten, de overige zijn allen aftre dende leden. Het verslag is verschenen der af- deellngen van de Prov. Staten van Zuid-Holland over het voorstel be treffende de vaart verbetering tus schen den IJsel en de ringvaart van den Haarlemmermeerpolder. De eind indruk der commissie van rappor teurs is gunstig voor de aanneming der voorstellen van de commissie ad, JiOCy mits bepaaldelijk uitgedrukt worde, dat de regeering moet waar- horgen, dat de Rijnspoorwegmaat schappij de verhooging der brug over de Gouwe in den Rijnspoor weg tot eene doorvaarthoogte van 3.50 M. plus A. P. zal gedoogen, zonder eenige schadevergoeding of kosten vau meerdere exploitatie of vermeerderd onderhoud in rekening te mogen brengen. Voorloopig verslag omtrent de ver wachtingen van den te veld staanden oogst in de gemeente Haarlemmer meer 1887. Rogge, goed; niet veel stroo, maar zwaar geledengerst zeer goed; later gezaaide wat dun; haver, redelijk;erwten, goed; boonen, goed; vlas, tamelijk, enkele partijen best, enkele partijen veel geleden door weêrs- gesteldheidmeekrap, niet ver bouwd; koolzaad, weinig ver bouwd, wat er is vrijwel; kana riezaad, tamelijk goed; karwei, goedmosterd, goed, wat geleden door de droogte; blauw maan zaad, redelijk; aardappelen, ta melijk wel; beetwortelen, veel geleden door droogte, matig ge was; wortelen, redelijk; vruchtbooraen, veel gebloeid, maar schraal ge was; houtgewas, goed, bet jong gepoote geleden door de droogte; vee, gezondsbeidstoestand uitmun tend; weiland, voorgewas goed, thans zeer onder den invloed van de droogte: hooiland, bet hooi is goed gewonnen, opbrengst matig, nu zeer onder den indruk van de droogte; klaverland, goed. LEGER EN VLOOT. Op de werf der firma Cramp en Sons aan de Delaware nabij Philadelphia wordt thans ijverig gewerkt aan den dynamiet- kruiser //Destroyer," waarover de Engel- sche militaire bladen het zoo druk gehad hebben in den laatsten tijd. Hij zal eene lengte van 230 en eene breedte van 26 voet hebben, krijgt stoommachines van 3200 paardenkracht en eene snelheid van 20 knoop per uur. Staal is het hoofdbestanddeel van het schip, en zoowel de staal- als de ijzer- deelen moeten volgens contract gegalvani seerd worden. Binnen één jaar moet het schip gereed zijn. Het merkwaardige en tevens gevreesde van dien nieuwen kruiser is echter de bewapening, bestaande uit 7 getrokken en 3 dynamietkanonnen, vol gens de uitvinding van den Amerikaan- schen luitenant Zalinsky. Deze dynamiet kanonnen zijn uit gesmeed ijzer vervaar digd met eene ziel van koper, 60 voet lang, worden van achteren geladen en krij gen eene springlading van 400 pond dy namiet of spring-gelatine, die door middel van eene electrische batterij, welke zich in den bom bevindt, tot explosie gebracht wordt. Het projectiel wordt door middel van samengeperste lucht uit den vuurmond geschoten. BINNEN E A NI). Bij kon. besl. van 15 Juli is be noemd tot griffier bij hetkantoager.te Wijk bij Duurstede mr. J. Albarda, thans kantonrechter-plaatsvervanger en advocaat te Hilversum. Bij kon. besl. van 16 Juli is benoemd tot notaris binnen het arrond. Amsterdamstandplaats Weesp, J. Meylink thans notaris te Dokkum; tot not. binnen het arrondissement Zutfen, standplaats Zutfen, A. Steeniack, thaus notaris te Wijhezijn benoemd tot bur- gem. der gein. Naarden H. M. Wes- seling; tot burgem. der gem. Ei kerzee en Ellemeet M. Schalkwijk, en met ing. van 1 Aug., tut bur gem. der gemeente Wormervesr mr. H. J. Chr. van Tienen. Bij kon. besluit van 17 Juli is ben. tot majoor-komm. der dd. schutterij te Leiden W. L. van Kaat- hoven, thans kapitein; is met ingang van 1 Aug. aan jhr. mr. F. H. de Pesters, op zijn verzoek, eervol ontslag verl. als burgem. van Buunik, van Odijk en van Werk hoven; is de benoem, vau den burgem. van Wognum, K. Kom- maudeur Azn., tot secr. dier gem., goedgekeurd. Bij kon. besluit van 14 dezer is ben. tot ridder der Orde van den Nederl. Leeuw de beer J. L. Cluy- senaer, secr. der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen te Utrecht. Da minister van Staat, minis ter van Binnenlandsche Zaken, ge zien de bij hem ingekomen ambts berichten, brengt ter a'.gemeene kennis, dat de pokken opgehouden hebben in de gemeente Berchum epidemisch te heerschen. Ingevolge machtiging des Ko- nings, bij besluit van 16 dezer, worden met 16 Aug. a. dienst ge steld de schroefstoomtchepen 4de kl. Ceram ea Flores en wordt het bevel over die bodems respect, opgedra gen aan de luiten.-ter-zee 1ste kl. J. J. de Bruyne en W. M. J. Visser. - Blijkens bij het dep. van Ma rine ontvangen telegram, beeft Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. Zil veren Kruis, onder bevel van den kapt.-t.-zee D. J. Weys, in den mor gen van den 18den dezer Havre ver laten ter voortzetting van den oefe- ningstocht. Aan boord was alles wel. Bovenstaande berichten zijn uit de St.-C't.) - Dezer dagen brachten HH. MM. de Koning en de Koningin een bezoek aan 's Konings oudsten jager, Knoppers te Soestdijk. Op 31 dezer wordt H. M. de Keizerin van Oostenrijk, reizende incognito onder den naam Gravin Von Hohenembs, met het stoom schip Cambridge te Vlissingen ver wacht, om van daar met eenen extra- trein de reis naar Weenen te ver volgen. Naar men verneemt zal de Graaf van Parijs ook ons land be zoeken. Te 'sGravenhage zijn aange komen en afgestapt aan bet hotel «Paulez» de Fransche afgevaardigde graaf Labat en familie, uit Parijs, benevens de graven Michel de Po- denas en Vicenza de Monteforte, eveneens uit Parijs. De ex-keizerin Eugénie heeft Maandag voormiddag met den Holl. trein van 11 u. 4 m. de residentie verlaten, en stapte te Delft uit, tot het brengen van een bezoek aan den koninklijken grafkelder, in het bizonder aan de rustplaats van wijlen Koningin Sophia der Neder landen. Van Delft vertrok zij naar Rot terdam om vandaar in den namiddag naar Vlissing-en te reizen, waarna zij met een der booten vau de Maat schappij «Keeland» de reis naar Engeland aanvaardde. Zaterdag bezocht de keizerin het Huis ten Bosch en maakte zij eenen rijtoer door de Scheveningsche bosch- jes. Verschillende autoriteiten hadden zich aan het hotel «des Indes» ver voegd om bij de keizerin te worden toegelaten, doch geen hunner werd door haar ontvangen. Reeds nu meent de Haagsche cor respondent der Middelb. Ct. te kun nen mededeelen, dat de nieuwe mi nister van Waterstaat, de heer Bas- tert, besloten is den landbouw, met name der zuivelbereiding, te hulp te komen, door middel van een wet, zooals ook de ons omringde landen in de laatste jaren hebben tot stand gebracht, tot regeling van den bo- terhandel. De Commissaris des Konings dezer provincie heeft toestemming gegeven tot de te houden Tentoon- etellings-loterij. Bij gelegenheid van den 56sten gedenkdag van den Tiendaagschen Veldtocht, zullen de leden van den bond «Het metalen Kruis» in Noord- Brabant, te Oisterwijk op 2 Augus tus a. s., den verjaardag van H. M. de Koningin, zijn vijfde vergadering houden. Het belooft er recht fees telijk toe te gaan. Gerechtigden tot het Metalen Kruis, ook zij zij die geen lid van den bond zijn, kunnen het feest bijwo nen, zoo zij zich vóór 24 Juli aan melden bij den den voorzitter van den bond, den heer J. N. Winter te 's-Hertogenbosch. Eene buitengewone algemeene vergadering der «broederschap van candidaat-notarissen in Nederland», werd Zondag te Utrecht gehouden. Zij was door het hoofdbestuur uit geschreven ter bespreking van het door het bestuur opgemaakt con cept-adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, houdende op merkingen over het regeeringsont- werp der wet tot regeling van het uotarisambt. Na vele en langdurige bespre kingen, die getuigden dat het punt in kwestie bij de leden in ernstige overweging was genomen, werd het concept-adres met enkele wijzigingen goedgekeurd en besloten het aldus aan de Tweede Kamer in te dienen. Nadat een woord van dank aan den voorzitter was gebracht voor zijne uitmuntende en degelijke lei ding der zoo belangrijke vergade ring, werd deze door den voorzitter gesloten. Een gemeenschappelijke maaltijd in het Hotel des Pays-Bas, waarbij het aan gezelligheid niet ontbrak, besloot deze bijeenkomst. Ter waarschuwing meldt de Tijd In den laatsten tijd reist een Frauschman pensionaten, seminariën en colleges af met een nouveau système d'enseignement, bestaande in een potlood, aan een elastiek ver bonden. Op eene behendige wijze weet hij daarmede als met een pan- tograaf te teekenen. Hij verzamelt adreskaarten van bovengemelde in richtingen en beweert van elke groote firma bestellinge gekregen te hebben. Door mooi praten weet hij van zijn instrument soms veel te plaatsen, en na zijn vertrek bemerkt men pas dat hij een waardeloos voorwerp voor veel geld heeft achtergelaten. Men zij voor dien ehevalier d'iudustrie op zijne hoede! De burggraaf de Guedes- Teixeira, hoofddirecteur van de doua nen te Lissabon, en de heer Potier Al cares, hoofdambtenaar der doua nen, door hun goevernement belast met het bezoeken der handels-entre- pöts te Amsterdam, Rotterdam en andere plaatsen, worden binnen eeni- gen tijd in Nederland verwacht. Het doel der zending van heide heeren staat in verband met de nieuwe havenwerken te Lissabon, waaraan ook entrepóts enz. verhonden zullen wordeD. De heer A. D. Smit heeft met de commissie der voedingstentoon stelling te Amsterdam eene over eenkomst getroffen voor eenige op stijgingen met zijne luchtballons op het terrein dier tentoonstelling. De eerste opstijging heeft plaats op Woensdag e. k. des middags te 4 uur. De Internationale Kunstver- eeniging te Amsterdam heeft, hoe wel nog niet lang bestaande (zij werd opgericht Aug. 1885), reeds een leven van groote afwisseling achter zich. Achtereenvolgens be heerden haar drie directeuren, de heeren E. Rittner Bos en Leon B. Wertheim; terwijl de tegenwoordige, de heer Mac Schlesing, krankzin nig is. Hare faillietverklaring is Maan dag door de rechtbank uitgespro ken, met benoemicg van mr. D Binger tot rechter-commissaris, en van mr. Arnold C. M. Leesberg tot curator. Maandag is men te Amsterdam begonnen met de ijzeren bekapping van het circus Oscar Carré aan den Binnen-Amstel. Het geheele gebouw komt nog in dit jaar gereed, althans indien onvoorziene omstandigheden dit niet stellig beletten. Aan de grachtzijde is het gebouw 39 Meter breed en aan de achter zijde 47 M., terwijl het cijfer der diepte 56 M. ie, van welk oppervlakte omstreeks 470 M. in het water op gebouwd moest worden. De hoofd muren moeten tot aan de kap-ge- binten, overeenkomende met 19, 20 plm. A. P. worden opgehaald. Niet minder dan 3,000,000 met- selsteenen werden verwerkt; eiken dag was ruim eene scheepslading Waalsteen noodig. Een firma te Amsterdam ont ving in het begin dezer maand eenen brief van Brandjes Co. te Purme- rend, met verzoek om prijs-courant van touwwerk te zenden aan het kantoor der firma te Amsterdam, Haarlemmerstraat No. 30. Dit gebeurde, en eenige dagen la ter ontviDg de firma eene bestelling van touwwerk tot een bedrag van circa tachtig gulden, met de op merking, dat als de kwaliteit vol deed, Brandjes Co. tegen lagere noteering meer orders konden geven. Inmiddels waren de ingewonnen informatiën niet van de beste, en de Rotterdamsche firma schreef, dat het touwwerk tegen inzending van het bedrag direct zou worden afgezonden. Deze brief is, als onbestelbaar, uit Amsterdam teruggezonden. Brandjes Co. zijn uit de Haarlemmerstraat No. 30 verdwenen, zonder adres ach ter te laten. Da politie te Amsterdam heeft een goeden slag geslagen. Zij legde de hand op een gezelschap van elf inbrekers, dieven, ladelichters en dergelijken, die sedert eenigen tijd kleine inbraken en diefstallen pleeg den. Reeds lang had de politie het oog op deze heeren gevestigd, waarvan eenigen nog zeer jong, anderen reeds recidivisten in het vak zijn, en waar bij zich ook twee Duitschers bevin den, waarvan een reeds over onze grenzen gezet, doch weder terug gekeerd is. De heeren opereerden niet allen in vereeniging, doch vier aan viertwee werkten voor ge zamenlijke rekening en een stal voor eigen risico. Ze werden ook niet allen te gelijk gevat, doch op ver schillende plaats en tijd, en zijn Maandagochtend door de politie naar het parket vau den officier van ju stitie gebracht. Twee beruchte kwartjesvinders, Barend Vet en Salomon Franschman, zijn te Amsterdam door de politie nagenoeg op heeterdaad betrapt bij het berooven van een paar gras maaiers in eene herberg. Eerstge noemde is vroeger reeds veroordeeld. Voor het oprichten van een standbeeld van Jan Pietefz. Coen, te Hoorn zijn of worden sub-com- missiëa gevormd in de gemeenten Broek-in-Waterland, Edam, Iipen- dam, Landsmeer en Monnikendam. in het nauw gedreven. Op de villa Aldobraudini nam hij een laatsten voorzorgsmaatregel. Bij de groote fontein be vond hij zich onverwacht met Nini alleen, wat zeker aan de bereidwilligheid van het gezelschap, om hem een tête- a-tête met haar te bezorgen, was toe te schrijven. Hij maakte zich dit gunstig oogenblik ten nutte om zijn hart uit te storten. Hij noemde haar zijn zuster, bekende haar zijn geheim engagement en smeekte haar om hare vriend schap voor zijn verloofde. Het was Nini alsof haar een dolk door het hart werd gestooten, maar zij hield zich dapper en deed natuurlijk haar best, ook uit vrees van haar gemoedstoestand te verraden, hem hare ingenomenheid met zijn keus te doen blijken. Geroerd kuste hij haar de hand en week dien dag niet van haar zijde. De vorst, die dezen vertrouwelijken omgang van het jonge paar bemerkte, knipoogde veelbeteekenend en deelde gravin Jatinsky verheugd zijn opmerkingen mede. Zulk een groot, fijngevoelig karakter, zonder een zweem van zelfzucht of oppervlakkigheid, kon niet begrijpen, waarover een jonge man een jeugdig, beeldschoon meisje zoo geheimzinnig en tevens zoo teeder onderhouden kon, anders dan over zijne liefde voor haar. De dag ging voorbijmet een onvoorzichtigheid, die slechts aan vreemdelingen te Rome kan vergeven worden, nam men zeer laat den terugweg aan en kwam eerst tegen tien uur in het Hotel de Londres, waar de Nemesis Sem- paly bereikte. Tegen het einde van het souper, dat door het kleine gezelschap in de apartementen der Jatinsky's werd ge bruikt, hief de vorst met een glimlachje, waaruit onmis kenbare trots op zijn heldere opmerkingsgave sprak, zijn glas in de hoogte en wensc'nte te drinkenOp het wel zijn van ons bruidspaar! Nini werd vuurrood Sempaly zeer bleek. Hij zag ner gens een uitweg. Er bleef hem niets over dan den vijand het hoofd te bieden. Hij gevoelde een onweerstaanbaren aandrang zich het walgelijk masker van het gelaat te rukken. Welk bruidspaar bedoelt ge? vroeg hij. Nu, wees maar niet zoo geheimzinnig, Nicki! ant woordde de vorst hartelijk; van jou en... een blik op gravin Nini deed hem eensklaps verstommen. Yan mij en mejuffrouw Sterzl, zeide Sempaly met nadruk. De vorst werd vuurrood van verontwaardiging; hij was van woede en schrik een oogenblik zijn spraak kwijt. Gravin Jatinsky glimlachte verlegen, Polyxena trok een spotachtig gezicht en Nini reikte den deugniet de hand en verzekerde: In mij zal je bruid altijd een vriendin vinden. Nu echter barstte de toorn van den vorst los hij was razend en zwoer dat hij tot zulk een onzinnige verloving nooit zijn toestemming zou geven; hij begreep niet hoe zijn broeder zich, tot de jaren des onderscheids gekomen, nog zulke jongensachtige dwaasheden in het hoofd kon halen. De dames gingen naar hun kamers. Sempaly, wiens vroeger zoo besluitelooze, wankelmoedige aard als met een toover- slag was omgekeerd, liet door een keliner het noodlottig nummer van de «High Life» brengen. Toen de vorst echter het schandelijk artikel gelezeu had, was zijn eerste woord slechts: Het zou er aardig uit gaan zien op de wereld, als ieder, die door een mooie avonturierster op de praat werd gebracht, daarvoor door een huwelijk zou moeten hoeten! Op het hooren van deze beleedigende uitdruk king, die Zinka gold, werd Sempaly woedend. Hij ver ontschuldigde zich niet; met de grootste vrijmoedigheid en welbespraaktheid bepleitte hij Zinka's zaak en nam alle schuld voor zijne rekening. Hij mocht zelfzuchtig, physiek en moreel vertroeteld zijn, slecht wa9 hij niet. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2