NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5 e Jaargang. Vrijdag 22 Juli 1887. No. 1240. ABOHKBHElfTSPaUS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. Z I m K A. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 132. van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Bnllicite Etranghre G. L. BA UB E éf CoJOH. F. JONES, Snor., Parijs, Slbis Faubourg Montmartre. Haarlem, 21 Juli. Vanwege het ministerie van Ma rine is heden aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur alhier aan besteed het maken van een gebouw tje tot redding van schipbreukelin gen op het Noorderstrand van de Boschplaat (bij Terschelling). Van de 6 inschrijvingen was die van Gebr. v. d. Meer te Harlingen het laagst: £1040. Vanwege het ministerie van Bin- nenlandsche Zaken is heden aan het Provinciaal Bestuur alhier aanbe steed; Het uitvoeren van verschillende werkzaamheden aan het rijkskrank zinnigen - gesticht te Medemblik. Raming f3970. Van de 3 inschrijvingen was die van W. N. Vlaming te Medemblik het laagst: f3728. Vanwege het Ministerie van Wa terstaat, Handel en Nijverheid is heden aan het Prov. Bestuur alhier aanbesteed Het bouwen van eene woning voor den hootdmachinist van den Rijks stoomwatermolen te Schelling- woude, behoorende tot de werken van het Noordzeekanaal. Raming: f6140. Van de 6 inschrijvingen was die van H. Dmkla te Buiksloot het laagst: f5832. Het provinciaal archief van Noord- Holland heett in het atgeloopen jaar eenige verandering ondergaan. In het verslag der provincie over 1886 zeggen Gedeputeerde Staten het vol gende «Tengevolge van de aanstelling van een Rijks-archivaris werd het archief, in den loop van meer dan 30 jaren door de zorg van dr. P. Scheltema verzameld en gerang schikt, in twee deelen gesplist. Alle stukken, die van het Rijk in bruik leen waren gekregen, en andere, die geacht konden worden aan het Rijk te behooren, werden bij elkan der gebracht in drie van de vijf vertrekken van het provinciaal goe- vernementsgebouw, waarin zij ver spreid waren, en op den len April aan den Rijks-archivaris overgege ven. Het overblijvend provinciaal archief met bibliotheek, kaartenver zameling en eenige gemeente- en waterschaps- archieven vonden hunne plaats in de beide andere vertrekken. Door den nieuwen provincialen archivaris werd een onderzoek in gesteld naar den toestand van het archief der gemeente Bergen. Daar dit ordening en beschrijving bleek van noode te hebben, werd het tot dat doel naar het provinciaal-ar chief overgebracht. In overleg met den minister van Bineniandeche Zaken werd aan den tot Rijks-archivaris benoemde, den heer C. J. Gonnet, met ingang van 1 October ook de betrekking van provincialen archivaris opge dragen. In beide betrekkingen heeft hij zijn bureau in hetzelfde vertrek, waar dat van den vroegeren pro vincialen archivaris gevesligd was. «Voorts werd door dien titularis op het Raadhuis te Enkhuizen in de archieven een onderzoek gedaan naar de stukken betreffende de West- Friesche Munt en de groote vis- scherij, waarvan de uitkomst voor hands niet bevredigend was, voor zoover slechts te voorschijn konden worden gebracht een register der resolutiën van de drie steden Hoorn, Enkhuizen en Medemblik in zake de Munt, van 16261655, en twee registers betreffende de groote vis- scherij, bevattende lijsten van de ter haringvangst uitgezonden buizen met de namen der reeders, stuurlieden en bemanning van 17331822. De oorzaak dezer geringe uitkomsten was een gevolg van het niet geor dend zijn van het archief, dat een tamelijk grooten omvang heeft. Wan- neer met het archief der gemeente Bergen zal zijn afgedaan, bestaat dan ook het voornemen, aan de or dening en beschrijving van het Enk- huizer archief de hand te slaan». Arrondissements-I&eclitfeaiik TE HAARLEM, zitting van Donderdag, 21 Juli, J. K. en G. K. arbeiders te Purme- rende, beklaagd van op 8 Juni aldaar, na het einde eener inspectie, die zij als mili ciens hadden bijgewoond, zekeren V. te hebben mishandeld en toen, de hulp der politie was ingeroepen, ook deze ambte naren, twee in getal, te hebben geslagen en verwond. Daarna op de vlucht gegaan zijnde door een weiland en achtervolgd door de politie, heeft een hunner zich onder het loopen ontkleed en is over het kanaal gezwommen, met den mond een stuk van een stok vasthoudende, die aan den inspecteur van politie was ontrukt. De beklaagden ontkenden niet geslagen te hebben, maar noemden de politie als aan vallers. Het tegeudeel bleek echter uit de verklaringen der getuigen, waarvan echter één, die het voorgevallene ook als mili cien had bijgewoond, slechts door het wijzen op de straffen, gesteld op het geven van eene valsche verklaring, er toe kon gebracht worden en wel op het uiterste oogenblik, om de waarheid te spreken. Het O. M. vond de feiten wettig en over tuigend bewezen en vroeg voor elk der beklaagden eene gevangenisstraf van 3 maanden. S. Engel te Zaandam, beklaagd van laster. De man draagt geheel ten onrechte den naam van Engel, want hoewel uit het getuigenverhoor blijkt dat hij zeer graag den bijbel tot onderwerp van een gesprek maakt, verbindt hij daaraan de lasterlijkste geruchten, die dezen of genen in eer en goe den naam kunnen aantasten. De man vent met negotie langs de huizen, waardoor zijn auditorium bijna altijd uit vrouwen be staat. Het feit dat hem hier brengt is als volgt: Beklaagde heeft tegen eene vrouw te Zaan dam gezegd, dat de gemeente-veldwachter H. betrapt was in verboden gemeenschap met de vrouw van den gemeente-veld wachter P. en dat de vrouw van P. een rijksdaalder gegeven had aan haar, die daarvan getuige geweest was, om de stil zwijgendheid te koopen. Vier vrouwtjes, die aardig haar mond kunnen roeren, zijn als getuigen gedag vaard en de geheele lasterlijke aantijging zakt als eene zeepbel ineen. De Voorzitter maakt nog de opmerking tegen beklaagde dat hij die altijd zoo met den bijbel in de weer is, zich in dit geval toch zeer onchristelijk gedragen heeft. De beklaagde, die zich tracht te redden door allerlei laffe praatjes, ontkent alles en zegt het van een ander te hebben gehoord. Ook komt aan het licht, dat hij reeds een von nis achter den rug heeft wegens het ver vaardigen (mijnheer is poëet) van laster lijke liedjes. In verband daarmede vraagt het O. M. 1 maand gevangenisstraf. Jan Bakker, te Zaandam, beklaagd van beleediging den Burgemeester van Oostzaan aangedaan, toen deze het volk, dat voor het gemeentehuis saamgekomen was, tot orde en rust aanmaande. Het gebeurde viel voor op 25 Juni, toen in den morgen van dien dag het ongeluk te Oostzaan plaats vond, waar de visscher G. Plottentot het leven verloor. De beklaagde was niet verschenen. De feiten stonden vast en werden door het O. M. gequalificeerd als bedreiging van een ambtenaar in functie en opruiing tot moord en brandstichting. Bekl. had nl. tegen het volk gezegd: //ze moesten het gemeentehuis in brand steken en Heinhuis aan stukken snijden." Het O. M. vond het hier de plaats om er op te wijzen dat de nauwkeurige, thans afgeloopen instructie niets aan het licht had gebracht en dat de veldwachters tot wettige zelfverdediging hadden gehandeld. Voor den beklaagde, Jan Bakker, werd 3 maanden gevangenisstraf geëischt. (Vervolg der zitting in ons volgend nummer.) Hedennacht om 12 uur laat de Holl. Spoorwegmaatschappij een buitengewonen trein loopen van Amsterdam naar Haarlem, die ook te Halweg stopt, ten einde belang stellenden gelegenheid te geven heden (Donderdagavond) het Markt plein der Voedingstentoonstelling te bezoeken. Blijkens het rapport van den Heer N. van der Sleen, aan de Vereeniging tot bevordering der Volksgezondheid was het gehalte der melk, geleverd door de Haarl. Melk-Inrichting gedurende de maand Juni, als volgt: Soortelijk y t Vaste gewicht. stoffen. Maximum 1.0325 6.3 pet. 12.4 pet. Minimum 1.030 3.11.8 Gemiddeld 1.0313 3.29 12.14» De jaarlijksche prijsuitdeeling aan de leerlingen van de R. K. Parochiale Scholen alhier, heeft Dinsdag plaats gehad. De groote zaal van //Pelix Pavore" was op het bepaalde uur door vele eerwaarde heeren geestelijken, leden der Commissie van toezicht op de Parochiale Scholen, honderden leerlingen, ouders en andere belangstellenden gevuld. De bijwoning eener plechtige prijsuit deeling heeft altijd iets verkwikkelijks, iets aangenaams, al ware het alleen om de blijde stemming der bekroonde spes patriae en den even rechtmatige trots van zoo menig ouderhart. Dubbel aangenaam echter is eene dergelijke feestelijkheid, wanneer zij opgeluisterd wordt door het zingen van zulke schoone liederen als door de leer lingen werden ten gehoore gebracht en door zoo keurige piano-soli, waarop mej. L. van Gemert, dochter van geachte hoofd der scholen, de talrijke aanwezigen op talentvolle wijze onthaalde. Naar gewoonte gaven onderscheidene leerlingen proeven van hunne bekwaam heid in de declamatie. Tal van schoone verzen, waaronder juweeltjes op 't gebied der belletrie, werden zoowel in de Neder- landsche als in de Pransche, Engelsche en Duitsche talen, door hen voorgedragen, op eene wijze, die in alle opzichten getuigde, dat ook op het terrein der taalkunde de meeste zorg aan de studie der leerlingen wordt besteed. Juiste en beschaafde uit spraak, klemlegging en klankmaat lieten inderdaad niets te weuscken over. Na de prijsuitdeeling nam de hoog waardige heer Mgr. J. A. Van den Akker het woord om in eene keurige toespraak de ouders en kinderen te wijzen op de groote zorg, welke de H. Kerk steeds draagt voor het onderwijs der jeugd en op de groote opofferingen, welke velen zich voor de Katholieke scholen getroosten. Zhoogw. spoorde de kinderen aan voort te gaan vlijtig en deugdzaam te zijn, om door hun goed gedrag ouders on onder wijzers te beloonen voor hetgeen deze, in zoo vele opzichten, in het belang der leerlingen en van het katholieke onderwijs verrichten. Voorts betuigde Mgr. Van den Akker bizonderen dank aan Z. D. PI. den Bisschop van Haarlem, Mgr. C. J. M. Bottemanne, die door herhaalde vorstelijke giften en onwaardeerbaren zedelijken steun van dien» innige sympathie voor de Parochiale scho len steeds doet blijken. Ook aan de overige weldoeners dezer inrichting van onderwijs, aan de ouders en aanwezige belangstellen den en niet minder aan het hoofd der scholen, den heer M. L. Van Gemert en de andere heeren onderwijzers, bracht Zhoogw. dank voor de toewijding, welke zij steeds voor het katholiek onderwijs aan den dag leggen, daarbij de hoop uit sprekende, dat de ijver voor de goede zaak nimmer mocht verflauwen, doch steeds meer en meer zou blijven toenemen. Nadat de heer Van Gemert, mede uit naam der heeren onderwijzers en leerlin gen, op kernachtige wijze den hoogwaar- digen heer Van den Akker, de leden der schoolcommissie en alle aanwezigen dank en hulde had gebracht, werd de plechtig heid met het zingen van een danklied Wij kunnen dit kort verslag niet eindi gen, dan nadat wij een woord van lof en hulde hebben gebracht aan den heer Van Gemert, hoofd der scholen en aan de ove rige heeren onderwijzers voor de orde, welke zij bij deze feestelijkheid wisten te bewaren en voor hun zorgen en ijveren voor de opvoeding en het heil der Katho lieke jeugd, waardoor zulke goede uit komsten werden verkregen. Op ons heeft deze plechtige prijsuitdeeling opnieuw den indruk gemaakt, dat op de R. K. Paro chiale scholen een paedagogischen tact heerscht, die het aangename van den om gang, met degelijkheid van onderwijs weet te vereenigen. Diensvolgens brengen wij ook onzen dank aan den heer Van Gemert en aan zijne trouwe medehelpers, zeker ook uit naam van de aanwezigen en van allen, die de waarde van katholiek onder wijs beseffen, en voegen daarbij den wensch, dat onder hunne leiding de Parochiale FEUXLLBTO KT. Eoman van OSSIP SCHUBIN. 41) ACHT-EN-DERTIGSTE HOOFDSTUK. Sterzl was zichzelf niet meer. De gansche stroom van bitterheid, sinds de laatste weken in zijn hart gestort, woelde in zijn binnenste, en tot overmaat van ramp vielen nu ook zijn blikken op de noodlottige reisnecessaire. Hij kon zich niet langer beheerschen. Wat nu gebeurde? Vóór dat de generaal het had kunnen voorkomen, schoot Sterzl met de snelheid van een bliksemstraal op Sempaly toe en sloeg hem met het rampzalig nieuwsblad in het gelaat. Op hetzelfde oogenblik kwam de oppasser met het ontbijt binnen. Eenige minuten later verlieten Sterzl en den generaal, zwijgend en zonder elkander aan te zien, het Palazzo Venezia. Buiten op het plein bleef de jonge diplomaat een oogen blik staan en haalde diep adem. Sempaly zal mij in den loop van den voormiddag zijn getuigen zenden; ik moet u verzoeken mijn getuige te wil len zijü, begon hij. De generaal knikte zwijgend. Crespigny zal ik eveneens noodigen, vervolgde hij, en dan laat ik de verdere zorg aan u over! De generaal antwoordde niets, zijn stilzwijgen maakte Sterzl zenuwachtig. Ik kon het niet langer verdragen I mompelde hij op koortsachtig gejaagden toon. Is u van oordeel, dat ik mogelijk te heftig Zij hadden het Corso bereikt; daar kwam Siegburg naar hen toe, vroolijk en opgewekt als gewoonlijk en den hoed nonchalant achter op het hoofd. Het verheugt mij de eerste te zijn, die u gelukwenscht, Sterzl, riep hij. En dat waarmee? viel Sterzl uit. Wel, met de verloving van je zuster met Sempaly weet je daar dan waarlijk niets van? Sterzl begreep er niets van. Wat praat je toch, ik begrijp je niet, stamelde hij. Hoe, je weet het dus nog niet? begon Siegburg, gisterenavond is de bom losgebarsten, dat wil zeggen, Nicki heeft ons zijn engagement bekend gemaakt. Oscar, die van den prins geen kwaad wistLaten wij even dit café binnengaan, dan zal ik je. daar alles haarfijn ver tellen, wij kunnen daar beter praten. Ik.... ik heb geen tijd, mompelde Sterzl met on bestemd rondstarende oogen en met deze woorden liet hij Siegburg staan. Zijn gang was waggelend en hij liep tegen de voorbijgangers aan. Wat scheelt hem toch? vroeg Siegburg, hem na starend. Ik wilde hem een pak van 't hart nemen en nu.... Ik begrijp er niets van! Nu, die verloving zal opzien baren in Weenen, dunkt u niet, generaal? Maar ik kan er mij best mee vereenigen. Wij staan aan het voorportaal van een nieuw tijdperk, zooals Schiller of wie ook? Bis marck misschien gezegd heeft en wij kunnen onze kin dereu vertellen, wij zijn er bij geweest. Maar wat hebt gij beiden toch u en Sterzl? (ja! Gij kwaamt uit het Palazzo Venezia. Hebben Sterzl en Nicki elkaar wellicht... door een misverstand.... beleedigd? De generaal knikte toestemmend. Dat zal nu natuurlijk bijgelegd worden, meende Siegburg op stelligen toon. NEVEN-EN-DERTIGSTE HOOFDSTUK. Toen Sterzl in het Palazetto terugkeerde, vond hij den bewusten brief van Sempaly. De portier had hem namelijk aanstonds op bevel van den graaf naar het secretariaat ge zonden. Daar Sterzl echter dien dag in 't geheel niet op het secretariaat was geweest, was de brief daar blijven liggen. Eerst heden had een bode hem aan het Palazetto bezorgd. Nadat Sterzl den brief gelezen had, liet hij het hoofd in de handen zinken. Kort daarop werden Sempaly'6

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1