NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5 e Jaargang. Zaterdag 23 Juli 1887. No. 1241. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. BINNENLAND. Z 11M K A. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publidie JStrangere G. L. HAUBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. Haarlem, 22 Juli. Door B. en W. werden aan- aanbesteed: 1° Eenige werkzaam heden tot verbetering en gedeelte lijk bestraten van de Kleverlaan. Ingekomen 6 inschrijvingenlaagste H. London, voor f 1742. Uitspraak Donderdag aanstaande.2° Het maken van rioleering en bestrating in de Voorzorg-, de De Clercq- en Brou werstraten, gelegen in den Veen- polder ten westen van de Leidsche vaart. Ingekomen 6 inschrijvingen; laagste T. J. Verzijlberg, voor f7290, aan wien bet werk is gegund. Door J. A. M. Lans, firma H. Lans en Zn. is aan bet gemeente bestuur vergunning gevraagd tot bet oprichten van een oven om hars te smelten in de perceelen aan de Bakenessergracbt get. No. 89/91. Donderdag 4 Augustus des nam. 2 uur zal gelegenheid worden gege ven bezwaren tegen die oprichting in te brengen. Arrondissements-lfiechibank TE HAARLEM, zitting van Donderdag, 21 Juli. J. A. 31 jaren oud, werkman te Zaandam, wegens wederspanniglieid tegen een paar nachtwacbts die de man voor eigen vei ligheid in arrest wilde brengen. Eisch: f 5 boete subs. 3 dagen hechte nis en 5 dagen gevangenisstraf. T. v. K. 56 jaren oud, koffiehuishouder te Zaandam, wegens ontduiking der hon denbelasting. Eiscb: f 6 boete subs. 2 dagen hechtenis. D. B. 24 jaren oud, groentenventer te Zaandam, wegens mishandeling. Eisch: 3 weken gevangenisstraf. C. S. oud 16 jaren, slagersknecht te Zaandam, heeft de lompheid zoo ver ge dreven om eene vrouw te mishandelen. Eisch: f 10 boete sub. 10 dagen hechtenis. A. K, oud 33 jaren tuinder te Heems kerk, wegens diefstal van bloemen, die hij voor 50 centen verkocht had. Eisch: 3 dagen gevangenisstraf. Jan Oomtzieht, 36 jaren oud laatst arbeider in den IJpolder, heeft uit de werkplaats van zekeren E. een paar bot tines gestolen. De dief werd aangehouden met de gestolen voorwerpen aan de voeten, zoodat verder bewijs al vrij wel onnoodig bleek. Eiscb: 3 maanden gevangenisstraf, maar met het oog op den zwevenden toestand van den beklaagde tusschen hemel en aarde, want de man heeft geen vast ver blijf, vroeg bet O. M. onmiddelijk uit spraak en in hechtenisneming van den beklaagde. De rechtbank begaf zich in de raadkamer en veroordeelde hem daarna tot 2 maanden gevangenisstraf met last tot dadelijke overbrenging naar de gevangenis. Gr. S. te Aalsmeer, wegens beleediging. Eisch: 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. Johs. v. D. 17 jaren oud. D. B. 18 jaren oud, en J. M. 17 jaren oud, allen arbeiders te Yelsen op de Heide, hebben zich schuldig gemaakt aan diefstal. Het feit was echter van zoo weinig beteekenis dat bet O. M. slechts een dag gevange nisstraf vroeg elk hunner. Johanna Hartman, dienstbode te Haar lem, beleediging, f10 boete subs. 5 dagen hechtenis. J. P. kweekeling te Zaandam, zonder vergunning loopen langs den spoorweg en poging tot omkooping, f 1 boete subs. 1 dag, en f 10 boete subs. 3 dagen hech tenis. P. de M. en Jobs. E. te Beverwijk, mishandeling. No. 1 14 dagen gevange nisstraf, No. 2 vrijgesproken. B. v. d. V. te Hillegom, beleediging, f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. C. v. d. M. Yelsen, diefstal, 14 dagen gevangenisstraf. J. Ph. M. te Haarlem, mishandeling, vrijgesproken. B. v. d. P. Heemstede, diefstal, 3 dagen E. H. Spaarndam, mishandeling, vrij gesproken. J. N. J. S. Zaandam, beleediging f 10 boete subs, vijf dagen hechtenis. J. v. d. Fits, gedetineerd te Haarlem, diefstal, 1 maand gevangenisstraf. De Staats-Ct. van 21 Juli bevat de «bepalingen» der Christelijke Coöperatieve Yereeniging a Helpt elkaar» te Haarlem, die zich ten doel stelt, personen uit den werken den of daaraan gelijkstaanden stand eigene woningen te verschaffen; zij wordt aangegaan voor den tijd van negen-en-twintig achtereenvol gende jaren, die gerekend worden te zijn ingegaan den eersten Juli achttienhonderd zeven-en-tachtig. Tot leden worden aangenomen: a. zij, die gelooven, dat Gods onfeilbaar Woord en de traditiën onzes volks de eenige betrouwbare grondslagen zijn eener Christenmaat schappij b. alleen te Haarlem wonende personen, die geen eigen woonhuis hebben en tot den werkenden of daaraan gelijkstaanden stand be- hooren. Het bestuur heeft steeds het recht om, wanneer het dat iu het belang der Yereeniging wenschelijk acht, het lidmaatschap te weigeren, zonder daarvan redenen te behoeven op te geven. Zaterdag aanst. zal 's nachts te 12 uren een extra trein van den Hol- landschen Spoorweg van Amsterdam naar Den Haag loopen. Woensdag werd bij den heer A. J. Otto, scheepsbouwmeester te Krimpen a/d IJsel, te water gelaten eene ijzeren schroefstoomboot, ge bouwd voor rekening van den naam- loozen schroefstoombootdienst onder directie van den heer W. Bus te Haarlem, tot vervoer van passagiers, goederen en vee tusschen Haarlem en Amsterdam. Het Leger des Heils heeft nu in Haarlem ook een klein voorposte gevecht geleverd. Donderdagmiddag kwamen eenige «soldaten» uit het hoofdkwartier te Amsterdam, hier ter stede en verkochten het orgaan van het leger, «de Heilsoldaat» langs de straten. De kleurige uniformen trok ken zeer de aandacht. Wellicht hebben we nu binnen kort een grooten inval te wachten. Door de politie alhier is wegens landlooperij aangehouden Cornelis Westendorp, oud 52 jaren, geboren te Amsterdam, een bekende bij de justitie. Voor verschillende diefstal-1 len heeft hij reeds 25 jaren in de gevangenis doorgebracht. Hij was in het bezit van een berlin zilveren en van een koperen horloge, waar van hij de herkomst niet wil opge ven, maar die vermoedelijk zijn ge stolen. De commissaris van politie te Haarlem verzoekt zoo spoedig mogelijk inlichtingen. Donderdagavond is hier ter stede gearresteerd Anthonius Bakker, oud 34 jaren, geboren te Wormerveer, die zich bij een winkelier in de Groote Houtstraat had schuldig ge maakt aan diefstal van een doos gevuld met mantelknoopen,terwaarde van f25. Maandag 25 Juli zal de centrale liberale kiesvereeniging in het hoofd kiesdistrict Haarlemmermeer te Am sterdam vergaderen, ten einde te beraadslagen over de vraag, of het wenschelijk is zich met een adres tot de Eerste Kamer te richten om te verzoeken, dat de Kamer het on derwijs-artikel der nieuwe grond wet niet aanneme. Men schrijft ons uit AalsmeerAl hier zijn tot leden van den ge meenteraad gekozen de heeren C. v. d. Bout met 107, W. Streefkerk met 99 (weth.), D. van Leeuwen met 84, en A. Kaptein met 81 stemmen. Voor de vacature van den heer Schrama (overleden) werd g*ekozen de heer J. de Boer met 87 stemmen. Terwijl voorts op eenige heeren eenige stemmen werden uitgebracht. In 't geheel waren er 49 kan didaten. Door S. P. ten Cate, bloemkwee- ker te Lisse, is eene Prijscourant uitgegeven van diverse soorten en collectiën Bloembollen en Planten voor de kamer en voor den tuin. Deze prijscourant wordt vooraf- door eene gebruiksaanwij- Neumann's Bloemenmest», en eene handleiding omtrent het kwee ken van hyacinthen, tulpen encro- cussen op bekers, glazen, horden en schotels, en ook in den tuin. Men schrijft ons nog uit Velzen dat bij de gemeenteraadsverkiezing herkozen zijn de heeren F. C. Plat voet, F. Schuit en B. J. Klauwers. LETTEREN EN KUNST. Hier ter stede zegt bet //Leidsch Dagblad// wordt thans voor rekening van den Hongaarscben Staat een hand schrift gedrukt, in onze academische bi bliotheek aangetroffen door een Hongaar, die, gelijk vroeger niet ongewoon was, hier te lande in do theologie heeft ge studeerd en thans professor in de philo sophic aan de universiteit van Pesth is. Yan dit handschrift, eene geschiedenis behelzende j van de vervolgingen der pro testanten in Hongarije in de 17de eeuw, waren daar te lande slechts eenige brok stukken van afschriften bekend, daar alle exemplaren zooveel mogelijk door heerscbende partij waren vernietigd. De ontdekking van dit stuk, het oorspronke lijk bandschrift van den schrijver, die zelf eeni/en tijd te Leiden heeft gewoond, is voor de geschiedenis der Ilongaarsche protestanten van veel belang. De uitgave zal tevens de dissertatie vormen van den schrijver, om daarmede den in zijn land nog altijd zeer gewaardeerden titel van doctor in de theologie aan de Leidsche hoogeschool te verwerven. Ook te Antwerpen is een Vondel comité gesticht, om nevens Amsterdam en Keulen waardig het derde eeuwgetij van Vondel's geboorte te vieren. Men spreekt er van, om een marmeren borstbeeld in den Vlaamschen schouwburg te plaatsen, van een optocht en eene letterkundige plechtigheid, van de opvoering van een zijner tooneelspelen en van de openbare Vondel-leergangen. Tot voorzitters zijn be noemd de heeren Gr. Genard en F. Gittens; tot secretarissen de heeren Segers en Bou- chery. Bij kon. besl. van 20 Juli is de bode bij bet dep. van Binnenl. Zaken W. van den Bogert, voor den tijd van eene maand in zijne betrekking geschorst. Bij kon. besl. van 20 dezer zijn, met ingang van 1 Aug. a. s. 1° bevorderd tot kapt.-luit. ter zee, de luit. ter zee lste kl. C. Hoffman; tot luit. ter zee lste kl. de luit. ter zee 2de kl. P. S. R. Wolterbeek; en is 2e toegekend de titul. rang van kapt.-luit. ter zee aan den luit. ter zee lste kl. C. H. de Goeje; is de tijdel. offic. van gez. 2de kl. bij de zeemacht dr. W. H. Lohmann, met 1 Aug. a. s., ter zake van het eindigen van zijn vierjarig dienst verband bij de marine, eervol nit den zeedienst ontslagen; is met wijziging van Zr. Ms. besl. van 9 dezer het daarbij verl. eervol ontsl. uit den zeedienst van den adelborst lste kl. L. de Waal, in stede van met 1 Aug. a. s. alsnog ingegaan met 23 dezer. De luit. ter zee 2de kl. A. Gelderman, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met 1 Aug. a. s. overgepl. aan boord van Zr. Ms. rammonitor «Draak», en op gemeld wachtschip vervangen door den luit. ter zee 2de kl. A. J. van der Paauw. Blijkens bij het dep. van Marine ontvangen telegram, heeft Zr. Ms. instructieschip Nautilus, onder hevel van den kapt.-luit. ter zee P. C. Pabst, in den nam. van den 20sten dezer de reede van Leith verlaten, ter voortzetting van den oefeningstocht. Aan boord was alles wel. Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct FHtriLLBTO 1ST. Roman van OSSIP SCHÜBIN. 42) NEGEN-EN-DERTIGSTE HOOFDSTUK. Zij had een wit schortje voor, lang, goudblond haar en klemde zich met haar teedere vingertjes aan haar groo ten broer vast. Hij had haar toen in de hoogte getild en gezegdJa, Zini, de lieve God heeft de hemeldeur open gelaten en jij bent er uitgeslopen, mijn kleine engel! O, die groote, verwonderde oogen, waarmee zij hem toen had aangezien!.... Zij was altijd zijn lieveling geweest; op het sterfbed had zijn vader hem de zorg voor de kleine op het hart gedrukt, en nu.... «arm vlindertje!» mompelde hij binnensmonds. Ontzie hem niet te zeerriep hem een zware man nenstem toe. Het was Crespigny, die hem uit zijn droomen wekte. Ontzie hem niet te zeer! riep hij. Je hebt alles voorgeoefendheid, bekwaamheid en krachtSempaly echter ik ken zijn manier van schermen heeft een zeer gevaarlijke eigenschap: hij is onberekenbaar! Sterzl zag om. Reeds hadden zij het Metella-monument, het doel van hun tocht, bereikt. VEERTIGSTE HOOFDSTUK. Tegenover het Metella-gedenkteeken in zijn ernstige hei- densche verhevenheid, staat half vervallen, op een eenzame plaats een oorspronkelijk Gothische ruïne. Een verweerd kruis, dat boven den afgebrokkelden ingang in het losge raakte metselwerk staat, toont de plaats aan van het kerkje uit vervlogen Christentijden. Tegenover den ingang vindt men een nog ongeschonden gewelf, waarschijnlijk de plaats waar het altaar geweest is. Geenerlei sieraden, zelfs niet het geringste overblijfsel van een basreliëf is hier te zien. Slechts enkele fijne varens, zacht, smaragdkleurig Venus haar, vleien zich tegen de oude muren. De grond is zoo glad als een parketvloer, met zacht mo3 bedekt, waaruit in het voorjaar duizende witte en rood gespikkelde made liefjes een glimlach ten hemel zenden. De tegenpartij was reeds op haar post toen Sterzl met zijn secondanten verscheen. Sempaly praatte bedaard, maar zonder gemaakte onverschilligheid, met den Russischen mi litairen attaché en groette de heeren met ernstige beleefdheid. Bij zijn grillige besluiteloosheid en zenuwachtigheid be zat hij op een gegeven oogenblik in de hoogste mate die onverstoorbare zelfbeheersching van den man van de we reld, bij wien het als van zelf spreekt, dat hij even goed bij zekere gelegenheden duelleert, als dat hij bij andere gelegenheden den hoed afneemt. Sieg'ourg verschoot telkens van kleur, de anderen waren allen kalm. Men onderzocht of de plek verlaten was. Doodelijke stilte heerschte alom. De formaliteiten waren spoedig afgeloopenSempaly en Sterzl hadden jas en vest uitgetrokken en stonden op de door de secondanten aangewezen plaatsen. De getuigen gaven het sein. Weldra klonk het geklik klak der degens door de stilte van den avond. Wie ooit de spanning van een langzaam naderend, be paald uitgelokt gevaar heeft doorleefd, zal zich herinneren, hoe, zoodra het gevreesde oogenblik eenmaal gekomen is, de overspannen zenuwen plotseling verslappen, de onrust verdwijnt, de angst verflauwt en het geheele zieleleven zich in een soort van ademlooze nieuwsgierigheid oplost. Dit was bij den generaal en Siegburg het geval. Zij volgden het duel in bijna koele spanning. Sempaly was het eerst uitgevallen, en zeer scherp ook. Sterzl nam een defensieve houding aan. Hij had de Duit- sche gewoonte, om zijn stooten somtijds met het gewicht van zijn geheele lichaam kracht bij te zetten, hetgeen hem bij zijn reeds groote behendigheid een belangrijk voordeel over een physiek zwakkeren tegenstander gaf. Het gevoel van zijn overwicht scheen hem in den beginne te verlam men. Het duel nam, van een zuiver technisch standpun- beschouwd, een zeer interessant verloop. Sempaly ontwik kelde een fabelachtige en zooals Crespigny het uitdrukte

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1