1IAARLEMMER HALLETJES. BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. kent zij haar man noch haar kin deren. (Amst. Ct Men schrijft ons uit Zaandam: De heer Johs. Ebmeijer, aftredend lid van den gemeenteraad, bericht in de Zaanl. Courant van heden, dat hij, omdat «de groote meer derheid der kiezers hem bij de jong ste stemming haar vertrouwen heeft ontzegd», bij de aanstaande her stemming niet in aanmerking wenscht te komen. Woensdagmorgen zijn onder Nauerna de paarden van een rijtuig met 7 personen van den stalhouder C. de Boer alhier, op hol geraakt. De koetsier, die van den wagen sprong, om de beesten tot staan te brengen, geraakte onder de wielen en werd zwaar gekwetst, zoodat hij, naar wij vernemen, in levensgevaar verkeert. De paarden werden door toegesnelde personen weldra gegre pen, zoodat de passagiers er met den schrik afkwamen. Men schrijft ons uit Hilversum De uitslag van de verkiezing voor leden van den gemeenteraad alhier heeft duidelijk doen zien, dat de li beralen niet zijn opgewassen tegen het verbond der tegenpartijen. De heeren Banga en de Gülcher toch, beiden candidaten der liberale kies- vereeniging, kregen nog niet het derde gedeelte der uitgebrachte stemmen. Zooals uwe lezers zich misschien zullen herinneren, was het vooral laatstgenoemde, die nog al moeite heeft aangewend tot het ver krijgen van een hoogere burger school in deze gemeente. Zooals de zaken nu staan is daar vooreerst geen denken aan. Vooral één der nieuw gekozen raadsleden moet zeer voor bezuiniging wezen, 't Is echter te hopen, dat de anderen niet al te ver met hem mede zullen gaan. Het belang van onze gemeente eischt gebiedend: «vooruitgang!» Heden werd op last van Burge meesters en Wethouders een proef genomen met een eigenaardigen be sproeiingswagen. Op een onderstel was een groot vat geplaatst, waaraan een sproei werktuig was bevestigd. Naar ik verneem heeft de proef uit muntend voldaan en zal het dage- lijksch bestuur zeer waarschijnlijk bij den raad een voorstel indienen tot het aanschaffen van twee of drie van dergelijke waterwagens. Indien men er dezen zomer nog van wil profiteeren wordt het hoog tijd I In den namiddag van 15 Juli jl. heeft zich te Wijk-aan-Zee hei melijk uit de voeten gemaakt de persoon G. E. Zeiger, naar gissing 24 of 25 jaren, Duitscher, laatst beambte in dienst der Badhuis-Maat schappij aldaar. Hij heeft een zeer gnnstig voorkomen, en is, bij gewone taille, donker van haar en oogen. Tot Amsterdam heeft men zijn spoor kunnen volgen. Hij wordt verdacht van verduistering eener geldsom van f32, mitsgaders van een aangetee- kenden brief uit Keulen, geadresseerd aan een voormalig kellner in het badhuis, A. Grünewald, door het plaatsen van eene valsche handtee- kening op de betrekkelijke kennis geving van het postkantoor Bever wijk. Het wordt niet onwaarschijn lijk geacht, dat hij zich te eeniger tijd naar Hamburg zal begeven. Bij ontdekking wordt onverwijld bericht verzocht door den Burgemeester van Wijk-aan-Zee en Duin. Te Leiden is eene vergadering gehouden van de presidenten der tot den Noord- en Zuid-Hollandschen bond toegetreden katholieke kies- Een ZaterdagaYondpraatje DOOK RIPPERDA. IV. Wanneor het zoo warm is als de laatste dageu, dan komt het bij ons Haarlemmers herhaaldelijk op om, zoo gauw het werk aan den kant is, naar Zandvoort te gaan. We zouden geen Hollanders zijn als de trek naar de zee ons niet somtijds te sterk werd, en we zouden de voordeelen van de nabijheid der badplaats, die we de onze kunnen noemen, al zeer sleebt op prijs stellen wanneer we niet dikwijls even daar heen gingen. Iu die overtuiging beu ik o. a. Woens dagavond met de heele familie opgetrok ken, en bij voorkeur juist toen, omdat ik in Haarlem's Dagblad bad gezien dat de Hollandsche opera met de Crefelder Kapel vereenigingen. Er werd verslag ge daan van hetgeen het voorloopig bestuur verricht heeft, speciaal van de ontvangst der gedelegeerden van den bond op de vergadering van den Centralen Bond te Utrecht. Verder werd beraadslaagd over de in de toekomst te volgen gedragslijn. Daar de vergadering een stipt confiden tieel karakter had, kunnen hier geen verdere bizonderheden worden me degedeeld. Onlangs werd gemeld, dat de boekhouder van eene bekende Haag- sche firma voortvluchtig was en ver dacht werd zich aan verduistering van gelden te hebben schuldig ge maakt. Naar men verneemt, is be doelde persoon Donderdag in den Haag teruggekeerd en beeft bij zich vrijwillig ter beschikking van de justitie gesteld. Donderdag avond is een rijtuig van Delft naar Maassluis rijdende, tegen de leuniDg van eene brug gereden, waardoor de strengen bra ken en het rijtuig in de vaart terecht kwam. De personen in bet rijtuig zittende, hebben zich door het ver brijzelen der ruiten weten te redden, waarbij een paar hunner belangrijke wonden bekwamen. Door de directie der Neder- landsche Rhijnspoorwegmij. is aan den Koning concessie verzocht tot den aanleg en de exploitatie van een spoorweg, uitgaande van de lijn UtrechtArnhem, oostelijk van de brug nabij de halt Bunnik, en loopende tot in de kom ter gemeente Zeist. Werd de uitslag der verkiezing voor den Raad Woensdag op eenige plaatsen eerst des avonds bekeDd, te Arnhem werd nog meer van de heeren stemopnemers gevorderd. Het sloeg daar nl. middernacht toen de uitslag bekend kon worden gemaakt. De stemopnemers waren daar dus 15 uur bezig. Door de Rijksveldwacht van Zevenaar werd Donderdag eene dame over de grens gebracht, wat trouwens dagelijks plaats heeft. Veelal keeren die personen spoedig in Nederland terug; maar zoo spoe dig als dit nu het geval was, ge beurt zelden. Aan deu steenen paal gekomen, werd haar den weg naar Duitschland gewezen, waaraan zij zoodanig gevolg gaf dat zij den politieman tot in Zevenaar bijna op den voet volgde. Nauwelijks werd zij hier opgemerkt, of men zette haar ua, doch te vergeefs, zij was te vlug en wist in de richting van Arnhem te ontkomen. De heer De Booy, oud-lid van den Gemeenteraad te Breda en can- ditaat voor dien Raad heeft tegen rnr. Alberda, president der lib. kies- vereeniging aldaar een klacht we gens smaad, hoon en laster ingediend, naar aanleiding van een adv. door den heer Alberda in de «Br. Grt.i geplaatst. Men schrijft ons uit Ossendrecht van 21 Juli: Woensdag had even over de grenzen in de naburige Belgische gemeente Santvliet een indrukwek kende plechtigheid plaats, de teraar debestelling nl. van den beroem den schilder de Keijzer,die aldaar ge boren was. In zijn jeugd was hij koe wachter en voor tijdverdrijf oefende hij zich in het schetsen van de omliggende landschappen en van de schepen, die hij op de Schelde naar Antwerpen zag varen. Ook hield hij zich bezig met het snijden uit hout van allerlei voorwerpen. een groot concert zou geven. Dat trok me bizonder aan. Ik beb een groote voorliefde voor Zandvoort en al wat er te doen is, ben bizonder ingenomen met het muziek corps uit Crefeld dat een zeer groot en degelijk repertoire heeft, maar in de eerste plaats heb ik zeer veel op met de Hollandsche Opera uit deu Parkschouw burg. Als meneer de Groot met zijn troep eens op den Jansweg neerstrijkt 't ge beurt naar mijn zin veel te weinig dan ben ik altijd onder de aandachtige luis teraars, dat spreekt. 't Was vol in de Kurzaal dezen avond, en tot mijn genoegen zag ik overal Haar- lemsche gezichten, zoodat het mij zelfs voor kwam dat de Amsterdammers ditmaal iu de minderheid waren. Het werd mij dezen avond nogmaals bevestigd dat het Zandvoortscho Badeomité alles in het werk stelt om het de gasten naar deu zin te maken, en daarbij voor een geschikte afwisseling weet te zorgen. Het concert van de Hollandsche Opera was er weer een bewijs van. Op zichzelf genomen mocht men het een waagstuk noemen wat de heer de La i'nente aan ging, om met een hem volkomen vreemd Spoedig begonnen die schetsen en het snijwerk de aandacht van kunstliefhebbers te trekken, en het duurde niet lang, of onze boeren knaap was op de schilders-academie te Antwerpen. Op zijn vijftiende jaar verdiende hij met schilderen reeds overvloedig zijn brood en toen hij twintig jaar was, bevond hij zich in staat voor zijn broer een flinke boerderij te koopen, zoodat hij over zijn penseel niet te klagen had. Allengs nam zijn roem toe, en meer en meer trokken zijn schilderijen de aandacht der kunstliefhebbers, zoodat kerken en musea om strijd een doek van zijn hand trachtten te verkrijgen. Hij werd op lateren leeftijd eerelid van verschillende vereenigingen, en vorsten vereerden hem met hun gunst. Ook onze Koning, voor wien hij «De slag bij Nieuwpoort» ver vaardigd had, schonk hem daarvoor een ridderorde, er schertsend bijvoe gend, dat hij hem op het slagveld tot ridder sloeg. De Kcijzer werd met groote plech tigheid begraveneen groot gedeelte van het garnizoen van Antwerpen begeleidde den stoet en bijna alle vereenigingen lieten zich hierbij vertegenwoordigen. Meer dan 50 koetsen waren uit Antwerpen naar Santvliet medegetrokken, waar hij in zijn familiegraf begraven werd. Aan den pleiziertocht van Vlis- singen, met eene van de mailbooten der maatschappij «Zeeland», naar Spithead en het eiland Wight, waar heden, Zaterdag, in tegenwoordig heid van koningin Victoriaeen groot spiegelgevecht van de Britsche vloot zal plaats hebben, wordt door een 70-tal personen deelgenomen. De reis wordt gemaakt met de nachtmailboot, WillemPrins ran Oranje, die hedenmorgen te 3 uur van hier is afgevaren en in den na middag Spithead heeft bereikt. Zij vertrekt Zondagochtend vroeg tijdig weder van daar en wordt Zon dagnamiddag te ^4 uur terugver wacht. Betreffende de te Leeuwarden gepleegde poging tot moord ver neemt men, dat alleen jaloerschheid den jeugdigen misdadiger Omer Jausen tot zijne daad te hebben gebracht. Reeds ongeveer 4 weken geleden, toen hij zijn meisje met een militair zag loopen, moet hij zijn voornemen te kennen hebben gegeven om haar tijdens de kermis te dooden. RECHTSZAKEN. De Haagsche Rechtbank veroordeelde Vrijdag Suze De B., de vrouw die een dienstbode nacbtlogies verschafte en haar, midden in den nacht, beroofde van hare geheele bezitting, en toen op straat zette, tot 2 jaar gevangenisstraf. Duitschland. Reizigers van Metz te Nancy aangekomen deelen mede dat in eerstgenoemde stad veel wordt gesproken over de afwezigheid van verscheiden Duitsche officieren. De zen waren voor enkele dagen naar Nancy gegaan om het nationale feest bij te wonen. Zij waren in burgerkleeding. Sedert dien dag heelt men hen niet teruggezien. Men onderstelt dat deze officieren zijn gevangen genomen tengevolge van een twist en dat zij daardoor niet tijdig bij hunne korpsen zijn terug gekeerd. Te Sarreguemines in den Elzas zijn een drietal jongelieden tot 8 tn orkest op te treden. Maar hij, als uitste kend dirigent, was aan de Crefelder Capelle gewaagd. Waar ik het nu eigenlijk over hebben wou? Ik heb voorop gesteld dat ik weg loop met het Hollandsche Operagezelschap en voeg er nu uitdrukkelijk nog hij dat de nummers voor zang en orkest zeer goed, sommige zelfs voortreffelijk werden uitgevoerd, maar, en dat is het waarop ik wou neerkomen, ik kan me maar niet begrijpen hoe het mogelijk was het overi gens vrij goed gekozen programma te verrijken, en nog wel te besluiten met een nummer als het negende, omvattende twee scènes uit Danst! Het is wel mogelijk dat ik wat gauw op mijn muzikale en andere toonen ben getrapt, maar ik was erg verontwaardigd, en mijn vrouw ook. In mijn ergernis heb ik bij de terugreis, en de trein ging toch al zoo langzaam dien avond, een lange brom3olo over wansmaak en beleedigd kunstgevoel gehouden. Mijn hemel, zoo mopperde ik, men had toch wel kunnen voorzien dat met deze gebrekkigejmiddelen van decoratief, en met de inrichting van de Kurzaal de heele 4 maanden gevangenisstraf en zware geldboeten veroordeeld omdat zij met drie-kleurige sjerpen getooid, verschillende koffiehuizen hadden bezocht. Frankrijk. De baron De Seillière, wiens opsluiting in een gesticht te Parijs zelfs aanleiding gaf tot een interpellatie in de Fransche Kamer, is nu op last der geneesheeren op vrije voeten gesteld. Naar men verzekert is de mi nister van Oorlog tot het besluit gekomen, voor de proeve van mo bilisatie een legerkorps in de streek van het westen aan te wijzen. La France vraagt, in antwoord aan de Figaro over de onthullingen van generaal Boulanger, de open baarmaking van de namen der be trokken personen. De generaal heeft daartoe echter de machtiging noo- dig van den minister van Oorlog. De president der RepubLek is heden naar Mont-sous-Vaudrey vertrokken. In de Kamer van Afgevaar digden is Vrijdag, na eene korte zitting, door den heer Eloquet het besluit voorgelezen tot sluiting der zitting. De Kamer ging daarop uiteen. In den Senaat geschiedde de voor lezing van het sluitingsdecreet door den minister van Marine. Italië. Men herinnert zich de ontploffing van het kruitmagazijn te Taulud in de nabijheid van Mas- sowah, waarvan wij onlangs mel ding maakten. Het ministerie heeft zich er slechts toe bepaald om de lijst der dooden en gewonden tengevolge van deze ontploffing, openbaar te maken en geeft geen enkel détail betreffende de oorzaak van dit ongeval. Intus- schen zijn uit goede bron berichten ontvangen inhoudende dat generaal Saletta, kommandant der Italiaan- sche troepen te Massowah, met ze kerheid verklaart dat dit ougeval slechts het gevolg is van een aan slag gepleegd door zendelingen van Raz Alula, en de generaal betoogt opnieuw de noodzakelijkheid om de algeheele uitdrijving te eischen van alle Abessynische onderdanen, wier aanwezigheid in de bezette steden een voortdurende bron van gevaar oplevert. Het schijnt dat men enkele dagen vóór de ramp twee kameeldrijvers heeft gezien, die in den omtrek van het kruitmagazijn rondsloopen en deze stroopers zouden op de vlucht zijn gegaan zoodra zij hadden be merkt dat de soldaten der wacht op hen afkwamen om hen te onder vragen. Bovendien zijn twee rijke kooplieden vau Massowah, die altijd bij de militaire overheid in een kwa den reuk stondendertien dagen vóór de ontploffing plotseling ver dwenen en men weet thans dat hun vertrek zeker is, want kort te voreu hadden zij hunne zaken geliquideerd. Bovendien heeft men onder de slachtoffers, die den grond bedekten, de lijken gevonden van een drietal inboorlingen, wier aanwezigheid vol komen de vermoedens van generaal Saletta bevestigt. Aan de Standard wordt uit Napels geseind, dat te Catania een aantal winkels wegens de cho lera gesloten zijn en vele gezinnen de vlucht nemen op de schepen in de haven. De Italiaansche regeering tracht de paniek onder de bevol king tot bedaren te brengen. Het volksgeloof wil weer dat het voedsel en het water vergiftigd zijn. Uit twintig gemeenten in den omtrek opvoeriug eer aan eeu parodie dan aan den echten Raust zou doen denkenMe vrouw van Ophemert-Scliwencke kan het niet helpen dat zij door hare hare licha melijke eigenschappen niet precies voor Gretcheu is geknipt, zij kan het niet hel pen dat zij ais Duitsche vrouw niet zuiver Hollandsch spreekt maar dat haar tong val haar dwingt om te zingen: Khon iek rnai an em tkoonen Ie noemde mai sain skone. Zij kan daaraan niets doen en evenmin kan men iemand persoonlijk verwijten dat wanneer de inrichting, die hier voor too- neel moet dienen, een kerk zal verbeel den het er niemendal op lijkt. Dat sjouwen met coulissen is een hopeloos werk en een Kurzaal is geen theater. Zeer juist, maar wanneer men nu, door het volkomen gemis aan decoratief en alle andere hulpmiddelen die de Opera ten dienste staan, het licht ook niet te vergeten, wel kon voorspellen dat de vertooniDg een misselijken indruk moest maken, waarom haar dan niet achterwege gelaten? De altijd sehoone muziek van Raust was van Catania zijn berichten inge komen dat er zich gevallen van cholera hebben voorgedaan. Spanje. De Koningin-regentes heett het besluit geteekend, waarbij generaal Salamanca tot goeverneur van Cuba wordt benoemd. Rusland. De minister van Finan ciën zou een aardig middeltje hebben bedacht om de schatkist wat te stij ven. Hij zou namelijk tot staats eigendom willen verklaren alle edel gesteenten en gouden en zilveren voorwerpen, die zich in de kerken bevinden en niet bij den eeredienst worden gebruikt. Deze maatregel zou eene bate opleveren van 500 millioen roebel. Het offieieele regeeringsblad be vat een keizerlijk besluit van zes dezer, waarbij de vrije uitvoer van paarden naar het buitenland weder wordt toegestaan. Bulgarije. Stoiloff is te Sofia aangekomen. Turkije. Mohammed-pacha, com missaris der Turksche regeering op Creta, heelt eene proclamatie uit gevaardigd, waarvan de hoofdpun ten zijnDe helft der ontvangsten van de douane zal aan de bevolking worden afgestaan. Het deficit der slechte jaren zal worden aangevuld met het overschot der gunstige jaren. De besluiten der Cretenzer volks vergadering moeten de goedkeuring van de Porte binnen den tijd van drie maanden ontvangen. Deze proclamatie, die een annex zal vormen van de conventie van Khalifat, bevat ook verscheiden pun ten betreffende de deelname der christenen in de goevernementsza- ken. De Cretenzers hebben deze proclamatie met voldoening ontvan gen. Dezer dagen had op de Bel gisch- Luxemburgsche grens een ge vecht plaats tusschen Belgische en Luxemburgsche werklieden, die aan den nieuwen spoorweg arbeidden, 's Zaterdags had de betaling van het weekloon plaats gehad en 'a Zondags werd veel gedronken, 's Maandags begonnen eenige mannen een huisje af te breken, dat als cantine was in gericht, en de werklieden, die zich er binnen bevonden, te mishandelen. De strijd werd hevig en de politie werd geroepen om de orde te her stellen. Toen deze verscheen waren deuren en vensters reeds uitgerukt, de Heeren verscheurd, de hoofden bebloed en neuzen en oogen bont en blauw geslagen. Op bet zien der gendarmen, die slechts twee in ge tal waren, keerden de woestelingen zich tegen hen en vielen hen aan met houweelen en ijzeren staven. Een der werklieden, zekere Clavier, 45 jaar oud, die slechts sedert vijf uagen in die streek was aangekomen, stelde zich aan het hoofd der bende. Hij lichtte zijn spade op om er den gendarme Damau het hoofd mee te klieven, doch deze loste op hetzelfde oogenblik een revolverschot, waar door de belhamel dood neerviel. Een tweede kogel doorboorde de zolde ring. Een der oproermakers verbrij zelde met een houweel den arm van Daman. De gendarmen werden op de vlucht gedreven en tot aan het naburige dorp door de razende bende vervolgd. Twee werklieden hebben zulke zware wonden bekomen, dat men voor hun leven vreest. De ove rigen zijn over de Belgische grens gevlucht. immers beter tot baar recht gekomen in dit geval, wanneer de zangers in gewoon cos- tuum, ik bedoel in gala, waren opgetreden, zonder actie. Of was het misschien indruk wekkend de matroneGretelien over de plankeu van de would-be kerkte zien,neen te h o o r e n kruipen, terwijl de onzichtbare Mefisto achter het doek op twee pas afstand stond te zingen. De dubbeltjes- komedie geeft nog schooner tooneelen. Onrechtvaardig, overdreven? Ik roep alle aanwezigen tot getuigen, die lachten toen Gretchen met een dreu nenden smak neerviel, en het poppekasterig gordijn met schokken naar beneden kwam zonder daarin geheel te slagen. Het was beleedigend voor den goeden smaak van dit publiek, dat gelukkig zeer welwillend bleek gestemd. Zondag ga ik den geheelen dag naar Zandvoort. De Cretèlder-Capelle geeft, he laas, haar laatste concert. Maandag geeft liet gezelschap van Kreuk niet, Mutters en Co., uit het Salou des Variétés een tooneelvoorstelliug. Dinsdag debuteert het Rheinisch-Westfalische Or- chester.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2