NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Donderdag 28 Juli 1887. No. 1245. STADSNIEUWS. Z I m K A. HAARLEM'S DAGBLAD ABONHEMEHTSPRIJS: Yoor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 132* ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicite Etrangcre G. L. BA TJBE Sf Co., JOH. F. JONES, Sner., Parijs, 31bis Faubourg Mont mart re. Haarlem, 27 Juli. Het Dinsdagavond in den tuin der Sociëteit «Vereeniging» gegeven concert door de Grenadiers en Jagers ■was, zooals men verwachten kon, flink bezocht. De goede muziek deed de aanwezigen op dezen heerlijken zomeravond eenige uren van onver deeld kunstgenot smaken. Op Dinsdag 2 Augustus a.s. zal, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, ten 12 uur op het terrein van de cavalerie- kazerne eene groote parade worden gehouden door de schutterij en het garnizoen. De parade zal worden gecomman deerd door den kapitein der infan terie 1. M. H. van der Koog en worden geïnspecteerd door den ma joor der huzaren L. B. Loeff. ArroiidissementsÊiechlbank TE HAARLEM, zitting van Dinsdag. 26 Juli, J. K. en G. K., arbeiders te Purmerende, wegens mishandeling, de eerste tot 3, de tweede tot 2 maanden gevangenisstraf. S. E., koopman te Oostzaan, wegens beleediging, tot 14 dagen gevangenisstraf. J. B., schippersknecht te Zaandam, wegens beleediging den burgemeester van Oostzaan aangedaan en poging tot oprui ing, door het volk met woorden aan te zetten tot moord en brandstichting, tot 3 maanden gevangenisstraf. J. A., werkman te Zaandam, wegens wederspannigheid en dronkenschap, tot 3 dagen gevangenisstraf eu f 3 boete, subsi diair 2 dagen hechtenis. T. v. K., koffiehuishonder te Zaandam, overtreding der verordening op het hou den van honden, tot f 6 boete, subs. 1 dag hechtenis. D. B. groentenventer Zaandam, wegens mishandeling, tot 14 dagen gevangenisstraf. C. S., slagersknecht te Zaandam, wegens mishandeling, tot f 10 boete,- subsidiair 5 dagen hechtenis. A. K., tuinder te Heemskerk, werd van den hem ten laste gelegden diefstal vrij- G. S., te Aalsmeer, wegens beleediging, tot f 10 boete, subsidiair 5 dagen hechtenis. Jobs. v. D., D. B. en J. M., werklieden te Yelsen (Heide), wegeus diefstal, ieder t.ot 1 dag gevangenisstraf. Ook werd de zaak behandeld van An- thonius Bakker, stukadoor, laatst gewoond hebbende te Kampen, die op den 21sten dezer, des avonds omstreeks 9 uren, uit den winkel van H. J. Visser (Groote Houtstraat, tegenover de Anegang) eene doos met stalen en knoopen, ter waarde van omstreeks f 25, wegnam, en op weg naar het bureau van politie werd aange houden. Daar B. zeide zonder middel van bestaan of vaste woonplaats te zijn en den diefstal gepleegd te hebben omdat hij hon ger had en in vredesnaam maar liever in de gevangenis wilde komen dan nog lan ger te vergeefs naar werk te loopen zoe ken, werd zijne gevangenhouding gelast en hem een verdediger toegevoegd. Het O. M. requireerde tegen hem 4 maanden gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. Th. de Haan Hugenholtz, advocaat en 'proc. alhier, wenschte zich niet tegen den wensch van den beklaagde te verzet ten, maar meende toch op enkele omstan digheden de aandacht te mogen \estigeuj als zijne begeerte om na geëiudigden straf tijd dienst te mogen nemen voor Oost- Indië, hetgeen hem nu wegens den toestand van uitputting, waarin hij verkeerde, niet gelukt was, en op zijn vroeger goed ge drag. Door eene veel lichtere straf dan die, welke geëischt was, zou hij zeker tot in keer komen en voldoende gecorrigeerd zijn. Daarom beval hij hem in de clementie der rechtbank aan. De rechtbank, terstond uitspraak doende, veroordeelde hem tot 3 maanden gevan genisstraf. Voor het behandelde, in de Gemeenteraadszit ting van hedenmiddag zie men onder de rubriek, ii Vervolg Stadsnieuws Zooals men weet heeft de Cre- felder Stadtische Kapelle te Zand- voort haar afscheids-concert gege ven. Het talrijk opgekomen publiek juichte de uitvoering vau de ver schillende nummers zeer toe. Er werden o. a. ten gehoore gebracht de ouverture «Tannhauser» van Richard Wagner en de «tweede Rhapsodie Hongroise» van Liszt. In beide stukken was het ensemble weder voortreffelijk; men kan hier uit opmaken hoeveel een goed diri gent vermag, daar het orkest be trekkelijk weinig goede solisten heeft. Den heer Oertling werden drie kransen vereerd en het publiek gaf door lnide toejuichingen blijk van zijne ingenomenheid hiermede. Dins dag speelde voor 't eerst deRheinisch- Westfalische kapelle. Moge deze niet achterstaan bij het orkest van den heer Oertling. Naar men aan het XI. D. van bevoegde zijde mededeelt, bestaat er geen plan om het 25jarig Natio naal Zendiugsfeest te Wolfhezen te houden. Reeds is «Boekerode» bij Bloemendaal, door de familie Van Vollenhoven toegezegd, en is dat aanbod door het bestuur met erken telijkheid aanvaard. Men schrijft ons uit Haarlem mermeer De paardenmarkt te Hoofddorp, die één dag voor de Haarlemsche gehouden wordt, was ditmaal niet alleen goed bezet, maar werd Maan dag jl. druk bezocht. Kenners roem den de paarden, die aan de lijn stonden. '—In zeker gedeelte van Haarlem mermeer heerscht op dit oogenblik werkeloosheid. Door de te groote eischen van het werkvolk heeft een landbouwer, die in dezen tijd anders aan vele monden brood en velen handen werk geeft, een aantal Belgische landwerkers in dienst genomen, die in dit getijde druk aankomen. Hunne mindere eischen zijn een gevolg dat er tal van men- schen ledig loopen. Komt er aan dien toestand spoe dig geen einde, dan is 't te voorzien dat zulks tot onlusten aanleiding zal geven. Te meer nog vreest men daarvoor, wijl dit juist in een gedeelte voor valt, waar de bevolking nog al woe lig ie. LETTEREN EN KUNST. Ernst Possart die thans te Scheveningen is, zal gedurende de maand October hier te lande voorstellingen geven. De reis gaat, evenals verleden jaar, van Amsterdam uit, onder directie der heeren Van Lier. Na tuurlijk zal de reeks voorstellingen daar beginnen in liet Grand Tliéatre; Possart zal dezen keer o. a. optreden als Karei IX in de Blutliockzeit van Lindnerals Michel Perrin, in een Pransch stuk van dien naam en met het verhaal van Die Schiif briichigen naar Francois Coppée. LEGER EN VLOOT. Te Helder is aangekomen de Sdecomp. 4de reg. vest.-art. uit Willemstad, onder bevel van den kapt. G. J. de Yidal de St. Germain, tot het houden van schiet oefeningen, terwijl de 5de comp. onder commando van den kapt. K. Boomberg, naar Hellevoetsluis is teruggekeerd. De le luitenant-kwartierm. A. A. Kleinhens, van het 8e regiment infanterie te Arnhem, wordt met 1 Augustns a. s. gedetacheerd bij den kolonel hoofd-inten- dant te 5s Hage. BINNENLAND. Bij kon. besl. van 25 Juli zijn benoemd: bij liet wapen der inf. tot 2den luit. bij het 1ste reg. de cadet A. Hogervorst; bij het 4de reg. de cadets W. H. C. Boel- laard en H. M. J. Sark; bij het 5de reg. de cadets W. G. Rompelman en J. C. A. Bos Sulpke; bij het 6de reg. de cadet J. L. K. F. de Willigen; bij het 7dereg.de cadet S. C. Muller; bij het 8ste reg. de cadets jhr. H. W. Storm van 's Grave- sande en W. L. F. C. ridder van Rappard; bij het wapen der cavalerie, tot 2den luit. bij het 1ste reg. huzaren, de cadets G. J. A. baron van Hardenbroek van Ammer- stol en C. E. M. de Bruyn; bij het 2de reg. huzaren, de cadet C. Sandt van Noo- ten; bij het 3de reg. huzaren, de cadet E. C. K. Völcker; bij het wapen der artille rie, tot 2den luit. bij het 1ste reg. vest.- art. de cadets W. Laats man, C. E. Croiset van Uchelen, D. C. Graswinekel, R. Jen- tink, W. H. Doorman en L. W. baron Van Boetzelner; bij het 2de reg. vest.-art. de cadets J. F. B. Kalff, H. J. De Vries, P. Verzijl en G. D. A. Schreuder; bij het 3de reg. vest.-art. de cadets P. van Oort, L. D. Mazel, H. C. C. Hackstroh, F. C. A. van der Minne, P. C. K. W. L. Pabst en M. E. Palm; bij bet 4de reg. vest.-art. de cadets jhr. E. J. M. Wittert, J. L. ten Bosch, A. E. Singels, V. A. J. Bloem, W. 0. Momma en C. 0. E. d'Engelbron- ner; bij het wapen der genie, tot 2deu luit. de cadets J. E. Roorda en 0. Nobel; tot 2den luit. bij het wapen der inf. van het leger in Nederl.-Iudië, de cadets S. L. Blok, J. J. Stolk, J. H. de Quant, H. A. Harms, G. K. Dijkstra, W. J. de Voogt, W. B. Oort, C. Reedijk, E. Kilian, J. F. C. van Meurs, K. W. van Gelder, W. Smits, H. W. de Back, F. G. van Delden, H. C. Stoelman, K. H. Westen dorp, L. H. C. Beijeus, P. A. Peereboom, A. W. A. de Koek van Leeuwen en J. A. Prager; zijn benoemd: tot 2den luit. bij het wapen der cavalerie van het leger in Nederl.-Indië, do cadets J. A. T. Lublink Weddik en A. M. C. J. van Exter; tot 2de luit. bij het wapen der artillerie van het leger in Nederl.-Indië, de cadets J. E. Baerveidt, T. G. P. A. Boom, W. L. Zon- nevijlle, C. J. Kramers, J. W. L. van Straateu, A. van der Plank en G. L. van der Waarden; tot 2de luit. bij het wapen der genie van het leger in Nederl.-Indië, de cadets J. P. Klaassen, A. Mollinger, E. J. de Rochemont en F. Tombrink, allen herkomstig van de Kon. Militaire Academie. Bij kon. besluit van 25 Juli is de heer J. G. van den Bergh, laatstelijk mi nister van Waterstaat, Handel en Nijver heid, bevorderd tot kommandeur in de Orde van den Nederl. Leeuw. Bij kon. besluit van 23 Juli is do heer J. van der Spek, laatstelijk tijdelijk tolk voor de Chineesche taal te Padang, thans met verlof hier te lande, op verz., eervol uit 's lands dienst ontslagen. Bij kon. besluit van 24 Juli is aan den artillerie-werkman der derde klasse bij het leger in Nederl.-Indië W. T. M. Fricke verg. verl. tot het dragen van de Duitsche herinneringsmedaille voor den veldtocht tegen Frankrijk in 18701871. Bovenstaande berichten zijn uit de St.- Cé.) Z. K. H. prins Albert heeft Dinsdag, vóór zijn vertrek naar Haarlem, aan den stationschef der Holl. IJzeren spoorwegmaatschappij in Den Haag, den heer H. A. van Vassen, eene doekspeld, versierd met edelgesteenten, laten aanbieden, als bewijs van erkenning der hem tij dens zijn verblijf aldaar betoonde diensten. Toen Z. K. H. prins Albert van Pruisen verleden week het stad huis in den Haag bezichtigde, ver wijlde hij geruimen tijd voor de schilderij die het levensgroot por tret van wijlen Zijne moeder, prinses Marianne der Nederlanden, voorstelt, dat in de burgemeesterskamer prijkt. Thans verneemt men dat de burge meester de goede gedachte heeft gehad om van het afbeeldsel eene levensgroote photographie te doen vervaardigen en deze aan Z. IC. H. als aandenken aan zijn bezoek aan te bieden. De Nederlandeche regeering heeft den heer J. J. van Kerkwijk, lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, benoemd tot haren vertegenwoordiger op het congres van afgevaardigden van verschil lende ianden en gedelegeerden van spoorwegmaatschappijen, dat van 17 tot 25 Sept. e. k. te Milaan zal plaats hebben. Tijdens de viering van bet 50- jaris bestaan der spoorwegen in België, werd aldaar het eerste con gres van dezen aard gehouden en toen tevens de grond gelegd voor het houden van meerdere dergelijke internationale samenkomsten. Alleen regeeringen en spoorwegbesturen kunnen op het Milaneesche congres zich doen vertegenwoordigen. 32 vraagpunten, vooraf voldoende voor bereid, zij aan het oordeel van dit congres onderworpen en hebben be trekking op de voornaamste vraag stukken, die thans de spoorwegbe sturen bezig houden. FBTTIIiIIETO KT. Roman van OSSIP SCHUBIN. 45) DRIE-EN-VEERTIGSTE HOOFDSTUK. Den volgenden morgen werden de heilige missen op het paleis van de ambassade gelezen. Een kwartet zong dat zelfde wegslepende liefelijke allegretto uit de zevende sym- phonie, dat men ongeveer drie maanden te voren bij het Jane Grey-tableau gespeeld had. Een week later verlieten de Sterzls Rome. Tot het laat ste uur toe ontving de barones condoleantie-bezoeken. Tel kens weder herhaalde zij hetzelfde treurformuliereen zoo schitterend begonnen carrière! Zinka verscheen nooit in het salon en slechts weinigen waagden het, haar in haar klein boudoir op te zoeken. Bleek en ingevallenmet door het schreien gezwollen oogen en scherpgeteekende gelaatstrekken zag zij er hart verscheurend uit een scheen na de eerste uitbarsting van droefheid, nog ontroostbaarder te worden. Zoo is het bij alle fijngevoelige naturen. In den beginne gaat de smart over een doode bijna al tijd gepaard met een soort van verzet tegen het noodlot; wij verkeeren in een roes, waardoor wij ten slotte alles, zelfs de oorzaak van onze tranen, vergeten. Eerst als onze oogen droog zijn geworden en wij voor het eerst tot ons zelf gezegd hebbenberust er in I dan zien wij de groote leemte, die de dood in ons bestaan heeft veroorzaakt; wij gevoelen hoe ledig, stil en koud het om ons heen is geworden. Met eiken dag besefte Zinka meer en meer wat zij verloren had. Het was, alsof zij zich telkens aan den sterken arm wilde vastklemmen, die haar zoo liefderijk be schermd had. De generaal en vorstin Vulpini deden al wat in hun vermogen was, om haar afleiding te bezorgen. De meest weldadige invloed op haar had Truyn, en menigmaal na zeven uur, wanneer zij bijna zeker kon zijn, niemand op de straat te zullen ontmoeten, begaf zij zich naar het HÓtel de l'Europe, naar Gabrielle en het was aandoenlijk te zien hoe lief en deelnemend dit kind haar oudere vrien din wist op te beuren. Den morgen van hun vertrek kwamen Truyn en de ge neraal aan het station. Truyn ging nog even hij de dames in de coupé om een raampje open te maken. Toen hij hiermede gereed was, legde Zinka beide han den in de zijne God moge u vergelden, wat gij voor ons geweest zijt, zeide zij en hief daarbij haar gelaat op om een afscheidskus te ontvangen. Hij aarzelde een oogenblik, toen maakte hij het teeken des kruises op haar voorhoofd en raakte haar blond haar zacht met zijn lippen aan. Tot weerziens! mompelde hij met eene gebroken stem, boog nog eenmaal voor de barones en verliet de coupé. Toen hij op het perron heen en weer liep, had hij een hevige kleur en er glinsterde iets in zijn oogen. Bloots hoofds staarde hij den spoortrein na, waaruit een kleine hand hem nog een groet toewuifde. Als men ten minste maar het recht had, zich om haar te bekommeren I mompelde hij. VIER-EN-YEERTIGSTE HOOFDSTUK. En nu nog slechts weinige woorden tot besluit. Barones Sterzl was een van die zonderlinge personen, die nimmer rust hebben. Op het Moravisch landgoed, waar zij zich nu terugtrok, verveelde zij zich ontzettend en be jegende Zinka zeer liefdeloos. Terneergeslagen en verbitterd klaagde zij voortdurend ia

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1