Behalve Italië en Nederland zul-' len op dit congres door officieele afgevaardigdigden of ambtenaren der Staatsspoorwegen vertegenwoor digd zijn: België,Frankrijk, Rusland, Oostenrijk, Denemarken, Zweden en Noorwegen, Portugal, Turkije, Ru- menië, Bulgarije, Servië, Egypte en Brazilië. Maandag vierde een hoog geschat landgenoot, jhr. F. de Casem broot, zijn 70e jaarfeest. De loopbaan van den heer De Casembroot mag in hooge mate eer vol genoemd worden. Werd hij steeds als een uitstekend officier ge waardeerd, zijn naam heeft hij in de geschiedenis van onze marine voor altijd onvergetelijk gemaakt door het heldenfeit van Simonoseki. Daar heeft hij de nationale eer op roemrijke wijze gehandhaafd en zich een onvergankelijke aanspraak ver worven op de nation ale dankbaarheid. Gedurende eenige jaren, en ook in het moeielijk tijdperk van de ont bindingen van 18661868, was de heer De Casembroot vertegenwoor diger van 's-Gravenhage in de Twee de Kamer. Later nam hij zitting voor het kiesdistrict Delft. Van den Haagschen gemeente raad was jhr. De Casembroot ook eenigen tijd een hoog te waardeeren lid, zegt het Haagsche Dagblad,. Het nieuwe adres ten behoeve van den heer F. Domela Nieuwen- huis, dat reeds sedert vele weken is voorbereid, is dezer dagen publiek gemaakt en verzonden geworden. Naar wij vernemen is het stand punt, dat de stellers van het adres innemen, het volgendeEr is een vonnis gewezen krachtens een ver ouderde wet. Dit feit wordt een voudig aangenomen, zonder dat in een beoordeeling van het vonnis wordt getreden. De heer Domela Nieuwenhuis is slachtoffer geworden van het feit, dat die wet geen min dere straf toeliet. Maar in onze wet geving bestaat het recht van gratie juist als een rechtsmiddel tot het verzachten van de hardheden der wetgeving. Daarom verzoeken adres santen dat Zijne Majesteit de Koning van dat recht gebruik make tot het verleenen van gratie aan den heer Domela Nieuwenhuis. Volgens deze redeneering kunnen dus zij die de juistheid der feitelijke en juridische overwegingen van het vonnis in twijfel trekken, toch met dit adres even goed meegaan als zij, die èn het daderschap van den veroordeelde bewezen èn de rechts- toepassing juist achten. De bedoeling der stellers van dit adres is tevens dat de pers er zoo veel mogelijk publiciteit aan geve, en dat allen die zich met den in houd kunnen vereenigen, hiervan, hetzij door onderhandelingen, hetzij door adhesieadressen, laten blijken. De gelegenheid daartoe zal worden aangeboden. Wederom vormde zich eene commissie uit abonné's der Zwem school aan den Westerdoksdijk te Amsterdam, ten einde een gecostu- meerd huishoudelijk zwemfeest te organiseeren. Zij wenscht, in vier nummers van het programma, de liefhebbers uit geheel Nederland uit te noodigen om aan dien strijd deel te nemen. Het feest is bepaald op 14 Aug. e. k. De inschrijvingen worden ge sloten op 10 Aug., ten einde tijdig het definitieve programma te laten drukken. Voor nadere bijzonderheden of tot inschrijving kan men zich wenden tot den directeur der zwemschool Westerdoksdijk. Het decoratieve schilderwerk in het nieuwe «Circus Carré», te Amsterdam, welks inwendig inder daad schitterend belooft te worden, is ontwerpen door Bart van Hove. Onder de verschillende allegorische en andere tafreelen die de wanden van den circus zullen tooien, komt o. a. voor eene voorstelling van den Dam op den 12en Mei 1874, op het oogenblik dat Oscar Carré, te paard deel uitmakende van den optocht, uit het gelid trad en «met paard en al» de vorstelijke familie en den Czaar van Rusland begroette. Het decoratieve schilderwerk wordt ver vaardigd in Duitschland. Op het marktplein der voe dingstentoonstelling te Amsterdam is een conflict gerezen. Door het hoofdcomité was namelijk in den beginne aan de heeren Heineken, als houders van de restauratie in het Waaggebouw, de uitsluitende vergunning verkocht tot den ver koop van sterken drank. In strijd hiermede echter, maar geheel over eenkomstig de vergunning die door het gemeentebestuur voor het ge- heele marktplein is verleend, zijn tal van andere restaurateurs, eige naars van bars enz. sterke dranken gaan verkoopen, hetgeen tot ver schillende vertoogen van de zijde der firma Heineken aan het adres van het comité heeft aanleiding gegeven. Men begrijpt de moeilijkheid, waarin het comité verkeerde, dat van de restaurateurs op het plein niet kon verkrijgen dat zij geenen sterken drank meer zouden verkoo pen. Dezen beriepen zich natuurlijk op de gemeentelijke vergunning. Thans moet de firma Heineken het comité in rechten aansprake lijk hebben gesteld voor de schade, door het afwijken van de aanvan kelijke overeenkomst te lijden. Zaterdag-, Zondag- en Maan dagavond ging het er in de volks zaal van het Leger des Heils te Amsterdam vrij luidruchtig toe. Eenige opgewonden lieden deden Zaterdagavond alle mogelijke moeite om de bijeenkomst te verstoren door gejoel en getier. Zij vielen de spre kers herhaaldelijk op ruwe wijze in de rede. Ten slotte moest de sterke arm te hulp worden geroe pen om de belhamels te verwijderen. Zij gingen onder den uitroep: komen terug!» hun weg. Inderdt kwamen zij terug, des ochtends, des middags en des avonds en toen vooral was het schandaal groot. Zij ont zagen zich niet om staande de ver gadering jenever te drinken, hetgeen hun dadelijk werd belet. Maandagavond begon het lieve leven opnieuw, niettegenstaande de stafkapt. Tyler meedeelde, van den commissaris van politie te hebben vernomen dat, indien met getuigen kon bewezen worden dat personen de bijeenkomst hadden verstoord, er tegen hen proces-verbaal zou wor den opgemaakt. Werkelijk is dit dan ook tegen twee personen ge schied. Ook buiten de zaal was 't woelig. Maandagnacht, omstreeks twee uur, ontstond er brand in de vitri- ooifabriek aan de «Baarsjes», onder de gemeente Nieuwer-Amstel. De vrijwillige brandweer dier gemeente wist echter tijdig het vuur te dem pen, maar de fabriek heeft van bin nen nogal schade geleden. Men schrijft ons uit Zaandam Dinsdagavond vergaderde de «Zaan- damsche kiezersvergadering» tot het stellen van candidaten voor de her stemming op Dinsdag, 2 Augustus e. k. ter benoeming van twee leden van den gemeenteraad. Met alge- meene stemmen werden als zoodanig benoemd de aftredende leden H. J. Versteeg en Johs. Ebmeijer. Vervolgens werd, op voorstel van een der leden, besloten, in den loop der week van wege de kiezersver- eeniging eene meeting te beleggen, toegankelijk voor al de kiezers, opdat ieder, die grieven meent te hebben tegen de geproclameerde candidaten, daar komt en die uit- spreke, en de vereeniging zóó de gelegenheid hebbe ze te hooren, te overwegen, en ze zoo mogelijk te weêrleggen. - Zaterdag a. s. zal de Zaan- landsche Zeilvereeniging den groo- ten jaarlijkschen zeilwedstrijd hou den. Hieronder laten wij het pro gramma volgen: Klasse I. Kielbootea of andere scherpe vaartuigen,met middenzvraard(Centerboard), lang op de waterlijn boven 7 tot 8.B0 Meter. Prijseen dozijn verguld-zilveren koffie- lepeltjes in étui, aangeboden door het be stuur der E. en Z. V. „de Amstel». Pre mie aangeboden door een lid der V. te Wormerveer. Klasse II. Kielbooten of andere scherpe vaartuigen, met middenztvaard(Genterboard) lang op de waterlijn tot 7 Meter. Prijs: een kunstvoorwerp. Premie: een kunst- of scheepsvoorwerp, aangeboden door de Zaaul. Zeilvereenigiug. Klasse Hl. Kielbooten, sloepen, of an dere scherpe vaartuigen, zonder midden- zwaard, lang op de waterlijn tot 8.25 Meter. Prijs: aangeboden door de Zaaul. Zeil vereeniging. Premie: een kunstvoorwerp. Klasse IV. Pleizierboeiers met vaste roef, lang op de waterlijn boven 8.25 Meters. Prijs: een kunstvoorwerp, aangeboden door eenige leden van het bestuur. Premie een kunst- of scheepsvoorwerp. Klasse V. Pleizierboeiers mot vaste roef, lang op de waterlijn tot 8.25 Meter. Prijs en premie: aangeboden door de gemeente Wormerveer. Klasse VI. Tjotters, lang op de water lijn boven 5.50 Meters. Prijsaangeboden door een lid van bet bestuur. Premieeen kunst- of scheeps voorwerp. Klasse VII. Tjotters, lang op de water lijn boven 4.75 tot 5.50 Meter. Prijseen kunstvoorwerp, aangeboden door een lid der Vereeniging te Amster dam. Premie: een kunst- of scheepsvoor werp. Klasse VIII. Tjotters, lang op de wa terlijn boven 4.25 tot 4.75. Prijsaangeboden door een lid van het bestuur. Premie: een kistje wijn, aange boden door de firma Pricke en Co., te Amsterdam. Klasse IX. Tjotters, lang op de waterlijn tot 4.25 Meter. Prijs: aangeboden door een lid der Ver eeniging te Wormerveer. Premie: een kunst- of scheepsvoorwerp. Klasse X. Gondels, lang op de waterlijn boven 5 Meter. Prijs: aangeboden door de Zaanl. Zeil vereeniging. Premie: Idem idem. Klasse XI. Gondels, laug op de water lijn boven 4.25 tot 5 Meter. Prijseen kunstvoorwerp, aangeboden door eenige leden te Wormerveer. Premie: een kunstvoorwerp. Klasse XII. Gondels, lang op de water lijn tot 4.25 Meter. Prijs: twee Gouden Willems. 1ste pre mie eou Gouden Willem. 2de premie twee Rijksdaalders, aangeboden door eenige leden der Vereeniging te Zaandam. Slotuummer. XIII. Wedstrijd met Boe- renplatteu, zouder zwaarden, te huis be- hoorende aan de Zaanstreek, alleen ge tuigd met driehoekszeil en bemand met 2 man, waarvan aan één vergund is te hoo rnen. Prijzenals klasse XII, aangeboden door eenige leden der Vereeniging. Hoogstens 10 vaartuigen kunnen aan dit nummer deelnemenwanneer meerdere zich aangeven worden de mededingers bij loting aangewezen, welke dan vo'ér de lo ting voor de boei van afvaart Vrijdags na afloop der meting zal plaats hebben. Do af te leggen afstand zal nader wor den bekend gemaakt. De prijsuitdeellng voor dit nummer ge schiedt dadelijk na afloop van den Wed strijd, aan de tribune, terwijl de prijzen voor de overige klassen 's avonds zullen worden overhandigd in de pauze van het concert in de Nieuwe Sociëteit» te Wor merveer en een groot vuurwerk op de Zaan, tegenover de Stationstraat te Wor merveer, het feest besluiteu zal. Maandag had van Eukhuizen uit eeu proefrit plaats naar Lutje broek met de paardentram Eukhui zenHoorn en zal Vrijdag a. s. een extra-rit worden gemaakt, waarbij zullen tegenwoordig zijn hh. bur gemeesters van eenige gemeenten en andere genoodigden. -Te Enkhuizen is Dinsdag met groote blijschap ontvangen een schuit met drinkwater, uit Blokzijl aange voerd. De schuit hield 2000 emmers water in, doch deze hoeveelheid was niet voldoende, zoodat dezer dagen nog een schip met water zal aan gevoerd worden. De zeemilicien v. D. is Zon dagavond te 11 uren, toen hij zich naar boord begaf, op den Zeedijk te Nieuwediep onverhoeds door een tweetal matrozen beetgepakt en over de kleine sluis te water geworpen, doch heeft zich met zwemmen het leven gered. De daders zijn totnutoe onbekend gebleven. Dinsdagmiddag omstreeks 5 uur brak te Hilversum in de Langestraat een felle brand uit in het huis be woond door den timmerman Klokke e. a. De brand deelde zich spoedig mede aan de belendende huizen van den slager Stein en den ijzerhande laar en vuurwerkmaker Van der Paauw, die echter door de brand weer werden behouden, dank zij de waterleiding. Alles was verzekerd. Op den Rijswijkschen weg brak Maandagavond de as van een zoogen. janpleizier. Het geheele ge zelschap, 14 personen sterk, rolde uit den wagen. Allen kwamen met den schrik vrij. In de droogmakerij van den Bloklandsehen polder onder Ter Aar geraakten jl. Zondag door onbe kende oorzaak eenige te veld staande turfhoopen in brand. Ofschoou door de brandweer en anderen alle mid delen tot blussching werden aange wend, zijn toch ruim 100,000 tur ven verloren gegaan. Gelukkig voor den eigenaar, van Yperen, waren ze verzekerd. Als voorzorgsmaatregel tegen dieven nam een Rotterdammer die Zondag met de zijnen naar Sche- veningen ging, al zijn papieren geld mede. Wat hij voorkomen wilde, gebeurde hem geheel, want toen hij thuis kwam, ontdekte hij, dat hem zijn portefeuille met het papieren geld, ten bedrage van f780, ont rold was. {Maasbode). De herstellingen aan het stoom gemaal te Puttershoek zijn in vollen gang en geven aan menigeen hand arbeid. Men is bezig den voorkant van het gemaal met een damplan- kenrij geheel af te heien, welke afheiing aan de westzijde tegen den waterkeerenden dijk aanloopt. De sluizen zelf worden goed hersteld en aan de voorzijde voorzien van schuiven, om zoodoende bij hooge vloeden geen druk van het water tegen het gemaal te krijgen. Het is thans te hoopen, dat met deze her stellingen een afdoende verbetering verkregen wordt, daar er reeds zoo veel geld aan is verwerkt. Maandag kwam te Ek en Wiel aandrijven het lijk van eenen scharenslijper, die 22 Juli beneden Reenen hij het zwemmen in den Rijn verdronken was. Maandag vergaderden te Arn hem de afgevaardigden en een aan tal belangstellende leden van de R. K. kiezersvereenigingen uit Gronin gen, Leeuwarden, Bolsward, Sneek, Zwolle, Deventer, Zutfen, Arnhem, Eibergen, Groenloo, Lichtenvoor de, Oldenzaal, Utrecht, Amersfoort, Hoorn, Alkmaar, Haarlem, Amster dam, Hilversum, Breda, Zevenher- gen, Boksmeer en Den Bosch, die tot den «Algeineenen Bond van Ka tholieke kiesvereenigingen in Neder land» zijn toegetreden. Aan de orde was voornamelijk het kiezen van een centraal bestuur voor den Bond. Tot leden van het bestuur wer den gekozen de heeren jhr. De la Court, voorzitter; mr. Cremers, on der-voorzitter; mr. Jac. van den Bie- sen, penningmeester; J. H. Poell, secretaris; Bekhuis, mr. Vos de Wael, mr. Kraakman, ar. Schaepman, mr. Hartog, mr. Koch en Gunst. Na afloop der vergaderig was er gemeenschappelijk diner in het hótel «De Zon», waar ongeveer 45 afge vaardigden en leden aanzaten. (Tijd.) Naar wij reeds mededeelden zijn de jeugdige personen, die uit de gevangenis te 's-Bosch zijn ont snapt, te Grave weer in verzekerde bewaring genomen. Een hunner, een jonkman van nauwelijks 20 jaar, heeft indertijd twee kinderen ver moord. Wat de ontvluchting zelve betreft, verzekert men, dat hier volstrekt niet aan onachtzaamheid van de bewaarders kan worden gedacht. De slaapzaal is zóóver van de kamer der bewaarders verwijderd, dat zij het onmogelijk konden hooren. Een maal op het dak gekomen, werd de ontvluchting begunstigd door de hooge hoornen die vóór de gevan genis zijn geplaatst, waardoor ook de schildwachts geen onraad kon den bespeuren. Te 's-Prinsenhage is Maandag nacht inbraak gepleegd in het post kantoor. De daders zijn door een raam in de keuken van den directeur bin nengekomen en hebben daarop licht ontstoken, waardoor de kanarievogel van den heer Keg aan het zingen is gegaan. Wel is waar is dat ziDgen door den directeur gehoord, doch niet het minste onheil vermoedende, sliep hij weldra weder in. Maar toen de heer Keg eenige oogenblik- ken daarna zijne kanarie wederom hoorde aanslaan en tegelijkertijd onraad hoorde stond hij op om te zien wat er gaande was. De inbrekers zijn daarop onmid dellijk gevlucht, terwijl de directeur vervolgens ontdekte, dat pogingen waren aangewend om met eenen valschen sleutel de kantoordeur te openen, waarvan het slot geheel was stukgewrongen met behulp eener kachelpook. Voor zoover be kend hebben de inbrekers niets ont vreemd. Hoewel onmiddellijk de hulp der beide veldwachters werd ingeroepen, mochten dezen er niet maakte door haar zuur gezicht ieder, die in haar nabij heid kwam, ongelukkig. Toen de rouwtijd om was, gevoelde zij behoefte aan verstrooiing. Zij maakte uitstapjes naar hadplaatsen en ook naar Weenen, waar zij het overschot van haar ouden kring om zich heen verzamelde en al haar kennissen door het uitkramen van hare voorname reiatiën te Rome in verbazing trachtte te brengen. Daarbij droeg zij nog altijd zeer veel zwarte krip op haar kleederen en bediende zich nog altijd van postpapier met zwarte randen. Zij sprak zonder ophouden van haar gebroken moederhart, terwijl haar openlijke rouw niets dan een piédestal voor haar ijdelheid was. Onze stuursche schilder-generaal beweerde altijd, wan neer hij in een brommige bui was, dat zij er eigenlijk trotsch op was, dat haar zoon door de hand van een Sempaly was gevallen. Zij stierf ongeveer drie jaren na het noodlottig voorval aan een longontsteking. Zinka betreurde het verlies van haar moeder meer dan men verwacht zou hebben. Zij bracht zomer en winter, het eene jaar na het andere, in Anlikau door, waar Gabrielle Truyn haar dikwijls met haar Engelsche goevernante voor een paar weken be zocht. Truyn kwam zelden en bleef nooit langer dan eenige uren. De opoffering, die het hem kostte, zich om harentwil van zijne kleine kameraad te scheiden, kon slechts hij waar deeren die wist, hoe geheel hij in zijn kind opging. Met vorst Yulpini hield Zinka getrouw briefwisseling. Haar droefheid verminderde slechts zeer langzaam; toch scheen zij, even als alle ware edele naturen, er door ge adeld te zijn. Zij wijdde zich geheel aan werken der lief dadigheid; de eenige vreugde welke zij haar droevig hart veroorloofde, was: het leed van anderen te lenigen. Kort na den dood der barones verliet de generaal Europa. Eerst eenige jaren later keerde hij tegen het voorjaar terug, landde te H&vre-de-Grace en wilde over Parijs, waar hij zich een paar dagen ophield om den Salon te bezichtigen, naar huis terugreizen. Door de welwillendheid van een hem welbekend kunste naar mocht hij reeds op den zoogenaamden vernisdag den dag vóór de eigenlijke opening van den Salon dezen bezoeken. Te midden van de vele «femmes du monde», die onder het geleide van hun teekenmeester of van den «artiste de la maison» waren binnengeslopen, om den primeur van den Salon te genieten, merkte hij een jonge dame van buitengewone schoonheid op, die, met het hoofd omhoog geheven, met zeer lichten en toeh veerkrachtigen gang van het eene doek naar het andere liep en de haar om ringende meesterstukken met onverbiddelijke strengheid en neuswijsheid van een jeugdige dweepzieke dilettante kapittelde. {Slot volgt.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2