NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Vrijdag 29 Juli 1887. No. 1246. ABOHHEMEHTSFRIJS: ADVERTENTIES: Z 1 N K A. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Boofdagetiten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Publicite Etrangere G. L. BAUBE Sf Co., JOB. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 28 Juli. GEMEENTERAAD. Behalve door de eenigzins drukkende temperatuur kenmerkte de zitting van Woensdagmiddag zich door groote en dege lijke redevoeringen en //warme" debatten over beginselen. De verordening op de vleeschhal, die met een groot aantal artikelen stof gaf tot lange beschouwingen over het fooienstelsel bij de middelen om dat tegen te gaan. werd met verschillende wijzigingen aange nomen. Er werd bepaald dat de nieuwe markt met 1 October e. k. zal worden geopend, en voorts machtiging verleend aan B. en W. om bij openbare insclirij ving 4 banken voor één jaar en 4 banken voor ééne maand te verhuren, terwijl 2 banken aan de eerste zullen worden afgestaan voor een gulden per dag. Het fameuse adres der vereeniging tot behartiging der stoomvaartbelangen gaf den heer Figee (die nooit veel spreekt maar wanneer hij 't doet steeds een klem mend, degelijk advies aanbrengt) aanlei ding om zijn handelsbegrippen te ontwik kelen. Hij betreurde dat het advies dat nog van 't vorige jaar dagteekent, zoo lang was blijven liggen. In de laatste halve eeuw is de scheep vaart steeds door de spoorwegen en andere middelen van vervoer benadeeld; de schip perij blijft het kind van de rekening, vooral' in ons land. Wanneer men dwars door Frankrijk, langs verschillende waterwegen een afstand van 2000 K. M. wil afleggen, behoeft men daar geen cent uit te geven aan haven- of sluisgelden. Een turfschip- pertje echter, die hier te lande een betrek kelijk kleinen afstand te water aflegt, be taalt spoedig een betrekkelijk groote som. Het is meer dan tijd dat Haarlem blij ken geve van een vrijzinnige politiek en alle haven- en bruggelden afschaft. Ook de heer Huët was het met den heer Figee geheel eens. Hij drong er op aan dat men rekening zou houden met de eischen der toekomst, niet met die vau het verledene. Men kon z. i. niet beter de belangen der gemeente behartigen dan alle beperkingen in het verkeer op te ruimen. De heer Krelage betoogde dat de beide vorige sprekers voorbijzagen dat hiermede de belangen der gemeente niet zouden worden gediend. Wanneer men door het geheele Rijk de haven- en kaaigelden af schafte niets ware den heer Krelage liever, maar Haarlem moest geen uitzon dering maken. Immers, welk voordeel zou daar tegenover staan P Men zou het be zwaarlijk in cijfers kunnen brengen. Dat gaf de heer Figee gereedelijk toe, maar toonde met sprekende voorbeelden aan hoezeer de prijzen van verschillende grondstoffen als steenkolen en turf be langrijk zouden kunnen dalen. De heer Heshuijsen vreesde het aequivalent niet te zullen vinden, wanneer de rechten werden opgeheven, men zou altijd terecht komen bij de hoofdelijke omslagen. Bij de stemming vereouigden zich allen met de conclusie van B. en W., omniet in het verzoek te treden. Alleen de heeren Huët en Figee (voorzitter en lid van de Kamer van Koophandel) stemden tegen. Het voorstel om de Hoogere Burger school in de Jacobijnestraat ook toegan kelijk te verklaren voor meisjes, bracht bij de behandeling een langdurige gedachten- wisseling mede. 't Was dan ook een hoogst belangwekkend geval. Naar aanleiding vatf" de aanvrage van eeue jonge dame om t'oe- gelaten te worden tot genoemde school, hadden B. en W. adviezen ingewonnen van den directeur, van den inspecteur van het M. O. en van de commissie van toezicht, die allen zeer gunstig luidden. Ook de raad vond het voorstel op zich zelf aannemelijk. Een lid betoogde zelfs dat de aanwezigheid der meisjes een zeer ;oeden invloed op het onderwijs zou hebben. De heer Stoel was alleen beducht dat de meisjesschool nu zou leegloopen Een beperkend amendement van den heer von Reeken, om alleen meisjes toe te laten, wier opleiding het ontvangen van onderwijs aan die school noodig maakt, werd ten slotte met 10 tegen 7 stemmen aangenomen. Toorts werd benoemd tot makelaar in roerende goederen, uitgezonderd effecten en obligatiën, de lieer A. Konijn Jr. De raad was bij deze gelegenheid als scheidsrechter geroepen in een verschil van gevoelen tusschen den Voorzitter als burgemeester, en den heer 't Hooft als president van curatoren van het gymnasium, omtrent de tekstuitleggiug van art. 12 van het Reglement op het gymnasium. De raad was geroepen te verklaren wat met de bewoordingen van het artikel be doeld was. De heer 't Hooft en met hem de heer Waller zagen daarin dat de rector, evenals de leeraren die hij met de vervulling van extra-lessen bij ontstentenis van een hunner belast, recht heeft op een vergoe ding van f2.50 per lesuur. Hoewel de meeste leden nu toegaven dat dit er letterlijk stond te lezen, wilde het er bij hen niet in dat dit ooit de bedoeling was geweest. 't Was volgens hen ook geen gezond beginsel dat de rector zichzelf lessen zou kunnen aanwijzen, die afzonderlijk werden betaald, hij wien juist met het oog op dergelijke gevallen minder lesuren zijn toebedeeld. Op voorstel van den heer de Kanter, die ernstig protesteerde tegen de inter pellatie van den heer 't Hooft, werd ten slotte aangenomen dat art. 12 /alleen ziet op leeraren, bij opdracht door den rector". De heeren 't Hooft en Waller, voorzitter en lid van het college van curatoren, stemden alleen tegen. De voordracht tot wijziging der onder wij zerstractementen werd alweer uitgesteld, waarschijnlijk ditmaal tot Woensdag e. k. Voor kennisgeving werd aangenomen het rapport over Juni van den gasop- zichter. In het begin der zitting deed de voor zitter nog mededeeling van een voorstel van B. en W., tot nadere bestemm' van het onlangs aangekocht terrein aan de Leidsche Vaart. Een elftal Engelsche cricket-lief hebbers xal een bezoek aan ons land brengen. Het elftal, dat onder leiding staat van den heer Webber, zal op de hieronder volgende dagen zich met verschillende clubs uit ons land meten. 8 Aug., tegen de Haagsche Cric ketclub Concordia» 9 Aug., tegen de Haagsche club «Olympia» 10 Aug., tegen een gecombineerd elftal uit de «Concordia» en «Olym pia» 11 en 12 Augustus, tegen «Run» en «Progress»; 13 Augustus, tegen de Haarlem- sche club «Rood en Wit». Dinsdagvoormiddag had de jaar- lijksche prijsuitdeeling op de R. K. Scholen der eerwaarde Zusters van Liefde aan het Spaarne plaats. De hoogwaardige heer mgr. J. A. van den Akker, Deken van Haarlem, omgeven van vele eerwaarde heeren geestelijken, alsmede een groot aan tal ouders en vrienden van het ka tholiek onderwijs, woonden deze plechtigheid bij. Met keurig pianospel en meer stemmige zangstukken door de leer lingen der school, onder de leiding van den zoo gunstig bekenden heer W. Robert uitgevoerd, nam deze plechtigheid een aanvang. Verschil lende proeven van bekwaamheid in pianospel, monologen en samenspra ken in de Nederlandsche, Fransche, Engelsche en Hoogduitsche talen werden door de leerlingen geleverd, op eene wijze, die ons de overtui ging gaf, dat het onderwijs aan de Zusterscholen aan het Spaarne aan uitstekende krachten is toevertrouwd. Na vele loffelijke bewijzen van bekwaamheid te hebben gegeven, ontvingen dan ook de lieve kinde ren de prachtige, welverdiende prij zen en werden de bekroonden door de talrijk aanwezigen luide toege juicht. Ook zij, die niet tot de geluk kigsten behoorden, stemden door bijvalsbetuigingen in de behaalde overwinning van hare medeleerlin gen volkomen in. Na de uitdeeling der prijzen sprak Mgr. Van den Akker een hartelijk woord van op wekking tot de kinderen en van dank tot de eerwaarde Onderwijze ressen. Zhoogw. spoorde de kinde ren in het bizonder aan tot vlijt en volharding in de studie en in het gebed, maar ook tot dankbaarheid voor het geluk, 't welk zij genoten katholiek onderwijs te mogen ont vangen, waarvan de resultaten zoo verblijdend en gunstig mogen ge noemd worden. Bij gelegenheid van deze plech tige prijsuitdeeling hadden wij het genoegen ook de handwerken der kinderen te mogen beschouwen. Onder deze munten vooral die uit, welke aan Z. H. Paus Leo XIII bij zijn gouden priesterfeest zullen wor den geschonken. Eene prachtige, in kleuren gewerkte albe vooral trok onze aandacht en bewondering in hooge mate. Al wat wij bij deze feestelijkheid opmerkten, het degelijke onderwijs, de toewijding der eerwaarde Onder wijzeressen, in den waren, christe- lijken zin des woords Zusters van Liefde, in een woord, alles maakte op ons den gunstigen indruk en geeft ons de zekerheid, dat deze inrichting van onderwijs uitmuntend is geor ganiseerd en ongetwijfeld tot heil van velen steeds zal blijven bloeien. N.H.Ct Heden ertoefde Z.E. de minister van Staat, minister van Binnenland- sche Zakea, de heer W. J. Heems kerk Az. in deze gemeente, bij ge legenheid van het huwelijk van Mr. Th. Stuart, uit Amsterdam, met mej. A. J. Korthals, uit onze stad. Bij gelegenheid der parade op Dinsdag a. s. zal aan den hoefsmid den uitgereikt voor 36-jarigen trou wen en eerlijken dienst. Cornelis Ivo, de man die alhier het 21/iJ-jarige kind vermoordde en daarvoor tot 12 jaar gevangenis straf werd veroordeeld, is naar de gevangenis te Groningen gebracht, om aldaar zijn straf te ondergaan. Men schrijft ons uit Haarlem mermeer: Van bevoegde zijden bericht men ons, dat de ontevredenheid onder de landwerklieden ontstaan is, doordat de heer B. B. een der grootste land bouwers alhier, aan de werklieden werk wilde geven tegen f 1 per dag. Wel is dat niet veel, maar de slapte van de werkzaamheden in aanmer king genomen, deed den heer B. besluiten niet toe te geven aan den eisch der werklieden, die f 1,25 per g vorderden. Voorshands waren reeds Belgische werklieden aange nomen, die gaarne voor f 1 werken. In 't belang der gezinnen heeft onze burgemeester, met wien de on tevredenen conferentie hebben ge had, hen aangeraden hunne eischen niet hooger te stellen, maar bedaard aan 't werk te gaan, wijl de tijds omstandigheden den landbouwer niet veroorloven, hooger loon te geven. De werklieden blijven ontevreden en eischen meer. In de Maandag gehouden ver gadering van de centrale liberale kiesvereeniging in het hoofdkies district Haarlemmermeer werd be sloten, zich hij adres tot de Eerste Kamer te wenden met het verzoek, dat deze het artikel van het onder wijs in de nieuwe grondwet niet aanneme. Het zal den 3den Aug. a. s. 30 jaren geleden zijn, dat de heer P. Balkenende, hoofd van school no. 1, zijn loopbaan begon te Haar lemmermeer. Een huis aan den Kruisweg, sectie HH., bewoond door den eige naar A. Versteeg, is Woensdag ge heel uitgebrand. Uit Sloten wordt van 27 dezer gemeld: Heden is de eerste lading nieuwe machine-turf in den Middelv. Kaanders van het 2e Regiment hu- Akerpolder door den heer H. van zaren alhier de gouden medaille wor-1 Breemen Hzn, te Haarlem inge- F E TT I LLETO KT. Roman van OSSIP SCHUBIN. 46) VIER-EN-VEERTIGSTE HOOFDSTUK. (Slot.) Er was zoo iets voornaams in haar liefelijke verschij ning, iets zoo uitdagends in haar naïeve verwaandheid, iets zoo kinderlijk vertrouwelijks in de wijze, waarop zij met den ouden heer, een der beroemdste Parijsche kunstenaars, die haar door dit labyrinth tot gids scheen te dienen, om ging, dat de generaal niet kon laten, haar met zichtbaar welgevallen te beschouwen. Eensklaps bemerkte zij hem, fixeerde hem en kwam met de beminnelijkste vrijmoedigheid naar hem toe. Wel, mijnheer de generaal, is u eindelijk terug? Wat zal papa blij zijn! U is niets veranderd.... U echter zooveel te meer, gravin Gabrielle, ant woordde hij. Nu dat geloof ik gaarne. Wanneer hebben wij elkaar ook voor het laatst gezien voor vier jaar bij Zini, niet waar? Toen was ik nog een kind, babbelde zij voort, maar nu ben ik volwassen en denk eens aan, gene raal, ik heb geëxposeerd een heel kleine aquarel, nu bloosde zij een weinig, waardoor zij zeer veel op haar vader geleek; niet waar, u wil mijn kunststuk wel eens bezichtigen Natuurlijk, verzekerde hij, toen viel zijn oog op haar hoogst eenvoudige kleeding, het komt mij voor dat ge in den rouw zijt, merkte hij op. Ja, zeide zij, in de halve rouw over mijn arme mama; zij is bijna een jaar geleden gestorven er kwam een lichte schaduw over haar gelaat kijk, daar is papa, riep zij toen, eensklaps weer vroolijk wordend, uit, wij verliezen elkander altijd in den salon wij hebben een zeer uiteenloopenden smaak, weet u papa is nog ge heel vieux jeu! Truyn verwelkomde den generaal hartelijk. Gabriele's blik dwaalde van hem naar den ouden heer. Er kwamen een paar guitige kuiltjes in haar wangen. Eindelijk fluis terde zij hem zacht iets in het oor. Eerst aarzelde hij, toen zeide hij niet zonder eenige verlegenheid: wij rijden naar het Hotel Bristol, waar wij bij mijn zuster zouden dejeuneeren. Het zal haar zeker recht veel genoegen doen, wanneer gij ook van de partij wilt zijn. De generaal mompelde eerst iets van onbescheiden zijn enz. enz., liet zich overhalen en reed met vader en dochter door de in lentedosch gehulde Champs Elysées naar de Place Vendöme. Tante, riep Gabriele, vroolijk het salon binnen tredend, raadt eens, wien wij nu meebrengen? Wel, wel, zeide de vorstin verheugd, u komt als geroepen, generaal! Plotseling dwaalde zijn blik van haar af; achter haar stond Zinka. Zij was zichtbaar aangedaanmaar toch straalde in haar oogen een glans van stil, innig geluk, dat geheel in overeenstemming was met de herinnering aan de dagen van droefheid. De schoone Meimaand van haar levenslente was voorbij, maar haar geheele verschijning was nog zoo betooverend lieftallig, dat zelfs Gabriele's achttienjarige frischheid haar niet in de schaduw kon stellen. Truyn trad op haar toe er volgde een pijnlijk stilzwijgen. Eensklaps begon Ga briele hartelijk te lachen. Raadt u het nu nog niet, generaal? riep zij uit. Het is nog niet officieel, stamelde Truyn, maar ik weet hoezeer u deelneemt.... hij nam Zinka's hand in de zijne. Het gelaat van den generaal straalde van genoegen, hij sloot Zinka in zijn armen en drukte Truyn hartelijk de hand. Zij begon echter hevig te snikken; ach, oom! fluisterde zij, als Cécil dat eens had mogen beleven! En Sempaly? Na die ontzettende gebeurtenis verdween hij van het

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1