BINNENLAND. scheept en naar Den Haag verzon den. Hoe nadeelig de buitengewoon lange droogte voor de weilanden is, der veenderij komt dit ten goede. Door de machines van den heerH. van Breemen is dit jaar de kolos sale hoeveelheid van nagenoeg 100 millioen turven gebaggerd. Een dezer machines heeft steeds nacht en dag doorgewerkt. Het electrische licht heeft daarbij uitstekende diensten bewezen. Men schrijft uit IJmuiden: Gelijk den lezer van dit blad be kend zal zijn, bestaat te IJmuiden een fort ter verdediging van den havenmond. Hoe er gestreden zal worden in oorlogstijd, daarvan zul len we ous maar geen voorstelling maken. Ten allen tijde, volgens ge schiedkundige bescheiden, waren de Nederlanders moedige soldaten en de eigenliefde van ons volk wist ze bovendien behendig over 't paard te tillen. Ware 't niet verboden, we konden een kijkje in 't fort nemen. Alleen vrouwen hebben vrijen toe gang, zeker omdat zij niet zullen spionneeren en niet nieuwsgierig zijn We zullen ons dus moeten verge noegen met hetgeen over fort en manschappen zoo al verteld wordt. Dadelijk zal men bespeuren, dat niet alles er «couleur de rose» is. Nieuw en onder den grond gebouwd, is 't begrijpelijk, dat de tempera tuur, zoowel als de vochtigheids toestand, geheel anders zijn, dan voor een goede gezondheid wenschelijk geacht kan worden. Volgens sommige militairen, zijn de dekens des morgens meermalen dik met waterdamp beslagen en bestaat tusschen den iDgang en het eigelijke fort een verschil in tempe ratuur van verscheiden graden. Is zulk een verblijf op zichzelf niet aangenaam, nog onaangenamer moet het den gehuwden militairen schij nen, die vrouw en kinderen in Haarlem hebben moeten achterla ten, en dus, volgens hun plastisch gezegde, er twee huisgezinnen op na hebben te houden. Kregen zij eenige toelage, 't financieel bezwaar ware opgeheven, maar geen enkele vergoeding wordt gedaan voor de meerdere onkosten, die ontegenzeg gelijk door zulk een toestand ont staan. AmstCt.) LETTEREN EN KUNST. Omtrent de opgravingen door dr. E. Dubois uit Amsterdam te Rijckliolt en St. Geertruïd onlangs gedaan, deelt men mede, dat deze voornamelijk werden ver richt met het doel anatomische bizonder- heden op te sporen omtrent geraamten van menschen en dieren uit het voorhis torische tijdperk. Wat den heer Dubois grond gaf tot het zoeken naar die geraam ten, zijn de verschillende voorhistorische werkplaatsen, in de bosschen van St. Geertruid en Rijckliolt gevonden, welke gediend hebben tot het bewerken van vuur- steenen wapenen, en waarvan Belgische geleerden in den tijd gansche collecties heben weggevoerd. Buiten en behalve de 14 geraamten ter plaatse genaamd ,/Iiinke- put" uitgedolven, werden ook nog in de nabijheid gevonden horens van hert en eland, zoomede een voorhistorische vuur haard, en eene soort tang, de laatste ech ter van meer moderne bewerking. Jan Van Beers, Julius Yuylsteke, Max Rooses, Paul Fredericq, De Gey ter, Benoit, Jan Van Rijswijck en veertig andere Vlaamsehe letterkundigen en kun stenaars worden van 14 tot 17 Sept. voor het Congres te Amsterdam verwacht. LEGER EN VLOOT. De op last van den minister van Oor log genomen proeven met het bakken van munitiebrood, enkel uit roode tarwe be staande, hebben, evenals bij vorige gelegen heden, zulke slechte resultaten opgeleverd, dat van verandering in de samenstelling van het munitiebrood voor goed is afgezien. De heer H. G. Koster Wzn. uit Amsterdam, die op het onlangs gehouden concours van //Pro Patria" den champion- prijs behaalde, is naar Genève vertrokken, om aan den dezer dagen aldaar te houden schietwedstrijd deel te nemen. Ook de heer J. van Mens, president van de schietver- eeniging //Rotterdam", zal aan dezen wed strijd deelnemen. Bij kon. besl. van 26 dezer is de luit. t. z. 2de kl. H. M. van HaaiteD, op zijn verz. eerv. uit den zeedienst ontsl. met den laatsten der maand, waarin dat besl. ter zijner kennis zal zijn gebracht. De uitslag van het van 11 tot 20 Juli 11. te 's-Gravenh age gehou den examen, bedoeld in art. 12 der wet op het hooger onderwijs, ter verkrijging van een getuigschrift van bekwaamheid voor de studie nan eene Universiteit, was als volgt Het getuigschrift van bekwaam heid voor de studie aan eene Uni versiteit in de faculteiten der god geleerdheid, der rechtsgeleerdheid en der letteren en wijsbegeerte werd uitgereikt aan J. B. Benders, C. Brakman, J. P. H. Coenegracht, A. T. van Dijken, E. R. Goteling Vinnis, S. Kriiger, C. J. M. Wilde. Voor dit getuigschrift werden elf candidaten afgewezen, terwijl twee candidaten zich vóór het examen terugtrokken. Het getuigschrift van bekwaam heid voor de studie aan eene Uni versiteit in de faculteit der genees kunde en der wis- en natuurkunde werd uitgereikt aan L. Bouman, A. H. de Bruyn, F. Dozy, S. T. W. van Hasselt, Th. den Houter, H. Onnen, C. J. Schuver, M. Strater. Voor dit getuigschrift werden vijf candidaten afgewezen, terwijl twee candidaten zich vóór, en twee can didaten zicli tijdens het examen terugtrokken. Verder geeft de St. Ct. van 28 Juli uitvoerig verslag van den uit slag van het eindexamen der Gym nasia in 1887. Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) H.H. MM. de Koning en Ko. ningin komen 17 September te 's-Gravenhage en zullen tot 28 daaraanvolgende in de residentie verblijven, om zich dan naar het Loo te begeven. Z. IC. II. prins Albrecht van Prui sen bezocht Woensdag het Museum Meermanno-Westreenianum aan de Prinsessengracht, en de particuliere kunstverzameling van jhr. Steen- gracht in het gebouw op den Lan gen Vijverberg. Z. IC. H. gebruikte het ontbijt op zijn buitengoed «Rusthof» te Voor burg. De kiesvereeniging «De Grond wet» te Stadskanaal heeft tot can didaten voor de Tweede ICamer in het hoofkiesdistrict Winschoten ge steld de heeren mr. H. Goeman Borgesius en dr. A. L. Poelman te Noordbroek. De afdeeling Bellingwolde van de kiesvereeniging «Grondwettige Vrijheid en Vooruitgang» heeft met overgroote meerderheid tot voorloo- pig candidaat voor de Tweede Kamer gesteld, voor de vacature de Vos van Steenwijk, den heer R. P. Dojes laudbouwer te MeedeD, voorzitter van het Genootschap van nijverheid. De heer Goeman Borgesius werd met algemeene stemmen weer tot candidaat gekozen. De commissie van enquête omtrent den arbeid en de fabrieks- toestanden is sedert eenige dagen vergaderd, en zou Woensdag gereed komen met de vaststelling van haar verslag der resultaten van het on derzoek. Door ds. W. R. Poolman te Haarlem, prof. Pekelharing te Delft, mr. G. Baggerman te Amsterdam en 20 anderen is aan Z. M. den Koning het verzoek gericht, aan F. Domela Nieuwenhuis kwijtschelding van zijn verderen straftijd te ver deren strattijd te verleenen, op grond dat de opgelegde straf volgens de meer en meer veldwinnende over tuiging veel te zwaar is voor het door den rechter als bewezen aan genomen misdrijf en de gelegen- heidswet, welke is toegepast en volgens den rechter geen lagere straf toeliet, reeds lang door de openbare meening was veroordeeld en tot hare afschaffing door de Wet gevende Macht was besloten, toen de vervolging tegen D. N. werd aangevangen. In de Woensdag gehouden raadsvergadering te Amsterdam, is o. a. ingekomen een adres van de heeren jhl. mr. A. F. de Savornin Lohman en W. Hovy, houdende verzoek om vergunning tot het bou wen van eene kerk op 'U van het beschikbaar bouwterrein van uit het perceel Kerkstraat 109, gelegen ach ter het perceel Keizersgracht tus schen de Spiegel- en Leidschestra- ten 566. Het werd in handen van Burg. en Weth. gesteld ter fine van prae-advies. Begunstigd door goed weder, had dezer dagen te Amsterdam een wedstrijd in wherries, door dames gestuurd, op den Amstel plaats, uitgaande van eenige leden der roei en zeilvereeniging «De Amstel». Deze wedstrijd scheen in den smaak te vallen, daar vele leden met hunne dames aanwezig waren om getuigen van den strijd te zijn, en ook door flinke deelneming van roeisters en astuurvronwen». De dames-stuurlieden vooral toon den veel animo en moedigden onop houdelijk de roeisters aan; het was waarlijk een genot om het van vreugde stralend gelaat te zien van haar, die het eerst de winboei be reikte. Over het algemeen werd er goed gestuurd, terwijl door eenige dames de draai aan de boei onverbeterlijk genomen werd. Woensdag werden te Amster dam alle veroordeelden ter zake van het zoogenaamde palingoproer ten gevolge van een besluit tot gratie, in vrijheid gesteld. Men schrijft ons uitNaarden: De trein van de Gooische stoom tram, die 's namiddags om 3 uur uit Laren vertrekt, ondervond Woens dag eene aanmerkelijke vertraging doordat een rijtuig, waarin een familie uit Zeist het Gooi bezocht, met een der wielen in de rails be klemd raakte en daaruit eerst kon verwijderd worden nadat de machi nist van de tram op het anders nogal voor de hand liggend denk beeld kwam om de dommekracht te gebruiken, die op elke locomotief aanwezig schijnt te zijn. Gelukkig kwamen de toeristen, waaronder eenige dames, met den schrik vrij en werd het rijtuig niet noemens waard beschadigd, zoodat ten ge- noege van het gezelschap de reis onmiddellijk kon worden voortgezet. Tengevolge van het oponthoud kwam ook de trein Amsterdam- Laren V» uur te laat aan, overigens had de dienst weder geregeld plaats. Van Donderdag 28 tot Zondag 31 Juli zal eene tentoonstelling van bloemen en planten worden gehou den te Bussum in het hotel Nieuw- Bussum. Men schrijft ons uit Zaandam Donderdagmorgen 4 uur werd de bevolking door het geklep der klok uit den slaap gewekt. Ec was brand uitgebroken in een schuur achter de woning van O. op het Spoorpad, die zich in den aanvang ernstig liet aanzien. Door het spoedig en krach tig optreden der brandweer en de goede hulp der waterleiding, was men het vuur echter weldra mees ter en werd de brand tot het aan getaste perceel beperkt. In de laatste zitting van den gemeenteraad te Edam is voorge lezen een schrijven van het hoog heemraadschap der uitwaterende sluizen in Kennemerland en West- Friesland, waarbij de verzekering werd gegeven: dat, van de zijde van genoemd college, de zaak over het uitdiepen van een deel der bui tenhaven met de grootste bereidwil ligheid zal worden behandeld. Het is alsof de kiezers deze week hebben willen toonen, dat zij de houding van de heeren Pont, De Jong, Akkerboom en J. de Boer Wz. (die allen hebben beweerd, dat de gemeente een deel dier kosten moest betalen) niet goedkeuren. De heeren P. de Leeuw en W. Jz. Tuijn nl., die immer hebben beweerd dat de gemeente daartoe onverplicht was, zijn met schitterende meerder heid herkozen. De heer J. de Boer Wz. daarentegen is gevallen, en nieuw gekozen werd de heer Wil- terdink. Voorts komt in herstem ming de dijkgraaf van den zuidpol der P. Plas. En juist deze heide laatste heeren (Wilterdink en Pias) hebben voor eenige weken eene adresbeweging op touw gezet tegen het voorstel- Pont, (dat strekte om de gemeente met de helft der kosten van uit dieping te bezwaren), en zijn toen zelfs in persoon bij heeren Gedep. Staten deze zaak gaan bepleiten. Het doel waarnaar bestuur en directie der Rotterdamsche Dier gaarde op het gebied der botanie streefden: haar leden de Victoria Regia, in bloei te doen aanschouwen, is thaDs bereikt. Een afzonderlijke serre werd voor die planten gebouwd met een bassin van 15 M. lengte en 10 M. breedte, dat het grootste van geheel Europa mag genoemd worden. Zaterdag vertoonde zich de eerste bloem, die door tal van bezoekers werd bewonderd. Een tweede bloem knop opende Dinsdag, terwijl Za terdagavond waarschijnlijk twee bloemen te gelijk zullen bloeien. Ook een tweede plant draagt knop. De rijwielen komen hoe langer hoe meer in gebruik. Voor eenigen tijd werd gemeld, dat een Parle mentslid in Londen per rijwiel naar het Parlement reed, om de zittingen bij te wonen. Thans wordt bericht, dat sedert eenige dagen een timmer mansgezel, woonachtig hij Zeist, ge regeld des morgens per rijwiel en gewapend met gereedschap en boter hammenzak, naar den Haag komt, om zijne werkzaamheden te ver richten. Des avonds neemt hij, na afloop van den arbeid, per rij wiel den terugtocht weder aan. Te KesBel is in den nacht van Zondag op Maandag in de R. K. kerk ingebroken, waarbij de offer blokken geledigd en verbrijzeld, en een beeld geheel vernield werd. De politie zoekt naar de totnogtoe onbekende daders. Door verkeerden wisselstand liep Woensdagochtend in de nabij heid van het station Venloo de loco motief van een rangeerenden trein op eene stilstaande machine met drie wagens, waardoor één dezer wagens geheel verpletterd, en de aanleg van het electrisch licht zeer beschadigd werd. De machine van den rangeerenden trein is onbruik baar geworden. Persoonlijke ongelukken hadden daarbij niet plaats. Te Wanneperveen, bij Meppel, ontstond Dinsdag ten huize van den heer R. Hut een geweldige brand. De oorzaak is broeiing van het hooi. De nette boerderij is geheel uit gebrand. In het diaconiehuis te Leeu warden is overleden Frederik Kiel- der, geboren te Helder den 12en September 1793, de laatste der oud- strijders van Waterloo aldaar. Hij was mede begiftigd met het Metalen Kruis. Wegens plaatsgebrek zijn mij ge noodzaakt het mail-overzicht tot een volgend nummer te laten liggen. MÏÏHTSZAKEÏI. Een inbrekervan 14jaren. Onwil lekeurig gevoelde men medelijden met liet haveloos jgekleede kereltje, dat Dinsdag op nauwelijks 14-jarigen leeftijd, de bank der beklaagden bezette ter terechtzitting van de arrondissements-rechtbank te 's-Hage. Hij was de held van de reeds vroeger medegedeelde inbraak ten huize van den generaal-inajoor, inspecteur der genie K., in de Paleisstraat daar ter stede, in welk tijdelijk onbewoond perceel deze jeugdige avonturier door overklimming in den tuin en het uitbreken van twee raampjes geko men was en duchtig huisgehouden had. Den 27sten Juni toch trof de dienstbode van den generaal de kamers van het huis in geheel ontredderden staat aan. Kasten waren opengebroken door bijlslagen en sabelhouwen, het cylinderbureau van den generaal was eveneens geforceerd, terwijl de inhoud op den grond lag uitgespreid; niets stond bijna op zijne plaats, en de toiletartikelen van mevrouw waren geducht aangesproken. Later bleek dat gouden noch zilveren voorwerpen ontvreemd waren, doch men miste verschillende onderkleediug- stukken, zakdoeken schoenen enz., welke voorwerpen gedeeltelijk in het bezit van den jongen gevonden werden toen hij op straat door een hoofdagent van politie op goed geluk was aangehouden, aangezien de polilie, door eenige kenteekenen ver moedde dat de inbraak door een jongen moest zijn gepleegd. Bekl. bekende ter terechtzitting volmondig het hem ten laste gelegde. Op de vraag hoe hij tot de daad gekomen was, ant woordde de knaap dat hij slechts in den tuin eenige rozen had willen plukken en, door nieuwsgierigheid gedreven, het huis door eeu der bewuste raampjes was binnen geklommen. Op eene wasclïtafel vond hij eene flescli staan, welker inhoud hij leeg dronk, ten gevolge waarvan hij zóó raar in het hoofd werd dat hij verder niet meer wist wat hij deed. Geen wonder de jongen had niets meer of minder op gedronken daneen halve flescli bran dewijn met Spaansche zeep. In dien op gewonden toestand vernielde hij alles wat onder zijn bereik kwam, speelde piano en begaf zich eindelijk te bed. Ook ontdeed hij zich van zijn vuil lijfgoed en trok and.r linnengoed, waaronder dames-kleedingstuk- ken, in plaats van de zijne aan. Hij bleek zich ook te hebben ingesmeerd met een wondzalfje, dat hij voor pommade aanzag en hetwelk hevige hoofdpijn veroorzaakte tooneel reisde eeu tijdlang, om daarna weer met glans te verschijnen. Een Sempaly is alles mogelijk I Tegenwoordig geldt hij voor een onzer geniaalste staat kundigen. Er heeft een wonderlijke ommekeer in hem plaats gehad. De beminnelijke, lichtzinnige attaché is in een deftig diplo maat herschapen. Ook zijn uiterlijk is veranderd, zijn ver schijning heeft iets nog deftigers gekregen, maar zijn ge laatstrekken zijn zeer scherp geworden. Hij is prikkelbaar, hoogmoedig, onverbiddelijk en ontziet zich niet de scherp ste woorden uit te spreken, zoowel tegenover mannen als tegenover vrouwen. Evenwel oefent hij, zelfs meer nog dan vroeger, een bijna onweerstaanbare toovermacht uit over allen, die met hem in aanraking komen. Onlangs, toen de generaal in een Hongaarsch grenssta tion op de aansluiting van den Weener-trein wachtte, trof hem de welluidende stem van een reiziger, die, in een otterpels gehuld en met een reismuts diep over het voor hoofd getrokken, bijna niet te herkennen was. Hij was bezig zijn kamerdienaar een korte en bondige terechtwij zing te geven. De oude heer zag op, zijn oogen ontmoetten die van den vreemdeling het was Sempaly, die uit het Oosten naar Weenen terugkeerde. Zij begonnen een gesprek praatten over onverschillige zaken, zonder dat het recht vlotten wilde. Eensklaps begon Sempaly op zijn nu spreekwoordelijk geworden, overrompelenden toonU waart te Parijs en getuige bij het trouwen. Wat zegt u wel van Truyn's huwelijk? Ik ben er van harte blij omantwoordde de generaal. Ja, ja, allen schijnen gelukkig; Marie Vulpini is verrukt en Gabrielle heeft een goed woordje voor haar papa gedaan schreef men mij.... Enfin tout est pour le mieux dans le meilleur des mondes possibles, zei hij op scher pen toon en Zinka hoe ziet zij er uit in de cou rant stond dat zij zeer schoon was. Zij is nog zeer bekoorlijk, - zeide de oude generaal onnadenkend; dit is trouwens geen wonder, het geluk maakt den mensch weer jong.... Zij betreurt alleen maar, dat Cécil dit alles niet beleefd heeft! Terwijl hij dit zeide, bedacht hij op eenmaal, hoe schro melijk onvoorzichtig hij zich had uitgelaten en om het gesprek een andere wending te geven, begon hij over Sempaly's buitengewoon voorspoedige carrière te spreken en meende, dat hij zich zeker gelukkig moest achten, zulk een bij zijn uitstekenden bekwaamheden passenden werk kring te hebben gevonden. Sempaly zag hem vorschend aan en lachte veelbetee- kenend. Het is een eigenaardig verschijnsel, generaal, zeide hij schouderophalend de jeugd eischt van het noodlot het geluk als een recht op rijperen leeftijd bedelt men om vrede als om een aalmoes! Wel bereikt men lichter hetgeen mei. eischt, dan dat, waarom men bedelt maar men behoud het niet!

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2