NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5 e Jaargang. Zaterdag 30 Juli 1887. No. 1247. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: BINNENLAND. De geschiedenis van een doodkist. HAARLEM'S DAGBLAD Yoor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 132. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicite Etrangère G. L. BJ.VBE Sp Co., JOH. F. JONES, Snor., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Aan het Bureau van „Haarlem's Dagblad" is verkrijgbaar de volledige ofli- cieele lijst der trekking van de HAARLEMSCHE PAAR- DENLOTERIJ, Prijs 5 Cents. De Diiectie. STADSNIEUWS. Haarlem, 29 Juli. Door Jb. Blom is vergunning ge vraagd om eene inrichting te maken tot het kerven en eesten van tabak in het perceel in de Lange Anna- straat no. 18. Gelegenheid om daar tegen bezwaren in te brengen zal bestaan ten Raadhuize op 11 Aug. e. k., 's nam. 21/j uur. De R. C. Kiesvereening te Haar lem heeft zich bij den algemeenen Kathol. Kiezersbond aangesloten. Onder ongeveer 80 sollicitanten, die onlangs aaa het vergelijkend onder zoek, voor de betrekking van opzich ter van den Waterstaat hier te lande, deelnamen, kwam een vijftal sollicitanten dezer gemeente voor, waarbij ook de Heer P. Muller, tijde lijk alhier met verlof als opzichter v. d. Waterstaat in Indië. Hij ontving een schrijven van de commissie waarin hem werd mede gedeeld dat hij een zeer goed exa men heeft afgelegd. Het nieuwe adres aan Z. M. den Koning, waarin wordt aangedrongen op het verleenen van gratie aan F. Domela Nieuwenhuis is tot heden onderteekend door de de volgende personen in Haarlem woonachtig: Ds. W. R. Poolman, Luth. pred., Ds. Jo. de Vries, Doopegez. pred., Dr. H. D. Tjeenk Willink, uitgever, en W. Gosler, uitgever. Heden heeft eene aanbesteding plaats gehad voor den bouw van slaapzalen ten dienste van het St. Nicolaasgesticht in de Jansstraat alhier, onder het beheer van den architect Ch. Robbers. De inschrijving was als volgt: G. P. J. Beccari f 6830, J. Slenters f6725, A. T. Kaptein f6698, G. Huls"bosch f 6690, J. P. A. Nelis- sen f 6652, J. C. van Reijzen f 6590. Donderdagmiddag rolde van den op sommige punten betrekkelijk steile Raamvest een vijfjarig meisji in den Singel, doch werd door spoe dig toegesnelde hulp gelukkig gered zoodat het kind er met een nat pak afkwam. Heden is gebleken dat Cornelis Westendorp, op 22 dezer door de politie alhier aangehouden wegens landloopenj en verdacht van dief stal van twee horloges die hij in zijn bezit had, die horloges had ontvreemd in den winkel van J. Kalenthout, horlogemaker, woon achtig aan het Hoofddorp te Haar lemmermeer. Heden, Vrijdagvoormiddag, houdt de heer Reekers, lid van de Tweede Kamer, voor zijne kiezers in de Haarlemmermeer eene lezing. Maandagavond vervoegde zich bij den koffiehuishouder L. aan den Amstelveenschen weg te Amsterdam een net gekleed heer, die voorgaf belast te zijn met den aanleg der telephoouleiding van Amsterdam naar Amstelveen. Hij verzocht voor zichzelf eene kamer met kost eo inwoning en gelegenheid tot her- berging van twee ondergeschikten, voor wie hij te zamen f 16 per week zou betalen. Voor deze laatsten was al dadelijk een kosthuis gevonden, en de kostvrouw leende bereidwillig den vriendelijken vreemdeling eenen gulden, omdat de man verklaarde in de haast ziffie beurs te hebben vergeten, en bij vijf gulden noodig had ter betaling van de vracht der telephoonpalen die met een schip in de Haarlemmervaart op afbaling wachtten. De koffiehuishouder bracht zijnen wagen voor en wilde met den vreemdeling reeds wegrijden, toen deze vroeg, of de waard sigaren bij zich had, daar hij de zijne in de haast vergeten had. De koffiehuis houder, niets kwaads vermoedend, zond hem naar zijne vrouw met het verzoek sigaren te geven. De slimme vogel die de sigaren kreeg, maakte van de gelegenheid gebruik mejuf frouw L., namens haren man f 5 te verzoeken, die hij voor de vracht van de telephoonpalen noodig had. Zij was echter zoo verstandig die niet te geven en hem naar haren man te verwijzen. Aan de Haar lemmertrekvaart gekomen, stelde de telephoonmau voor even een glas bier te drinken. Dit voorstel werd aangenomen. De vreemdeling maakte van de gelegenheid gebruik zich even te verwijderen om naar het schip met palen te gaan zien. Hij moet echter nog terugkeeren. LEGER EN VLOOT. Majoor Diuaux nam Woensdag te Brielle de eerste springproef met eenen torpedo, geladen met schietkatoen. De regeling was uitmuntend genomen; niemand buiten de belanghebbenden was er van ingelicht. Om klokke elf uur sprong de mijn. Verrassend was het effect. Zaakkuudigen meenden, dat reeds nu bleek, dat het schietkatoen als torpedo-springmiddel be hoort te worden ingevoerd. De hoogte der opgeworpen waterzuil overtrof de meet- hoogte der toegestelde inrichting, en dus ook de verwachting. Vanwege het korps genietroepen worden thans oefeningen gehouden met postduiven, ten einde deze vogels ook in oorlogstijd te kunnen gebruiken tot het overbrengen van berichten. De sergeant Kolkman, met dien tak van dienst belast, reist, op hooger last, dage lijks naar de eene of andere plaats om de duiven te laten opvliegen. De dieren werden reeds opgelaten aan de stations Zeist, Driebergen, Maarsbergen en Venendaal, van waar ze steeds in hunne hokken in de kazerne der genietroepen terugkeer den. De Zwitsersche bondsregeering heeft aan de firma Gruson te Brukau-Maagde- burg de levering opgedragen van eenen pantsertoren voor een bedrag van 180,000 frcs. Deze toren moet dienen om den zui delijken uitgang van de St. Gotthard- tunnel te verdedigen. Bij besch. van den minister van Staat, minister van Binnenl. Zaken, van 28 Juli, is voor het tijdvak van 1 September 1887 tot en met 31 December 1888 benoemd tot adsistent voor de natuurkunde aan de Rijks-Universiteit te Leiden dr. J. E. Couvée aldaar. De minister van Staat, minister van Binnenl. Zaken, brengt ter kennis van be langhebbenden, dat met 1 October 1887 de betrekking van leeraar in handteeke- ken aan de Rijks Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus te Utrecht te ver vullen is. Jaarwedde f 1200. Zij, die voor deze betrekking in aan merking wenschen te komen, gelieven zich voor of uiterlijk op 10 Aug. e. k. aan te melden bij den insp. van het middelbaar onderwijs dr. W. B. J. van Eyk te 's Gra- venhage. De plaatsing van den luit.-ter-zee 2de kl. A. J. van der Paanw met 1 Aug. a. s. aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis wordt ingetrokken. Te zijner vervanging wordt aangewezen de luit. ter zee 2e kl. H. G. J. A. Eundter de Bauchène. Op 1 Aug. aanstaande wordt te Zandpoort een Rijkstelegraafkantoor, inge richt met telephoondienst, voor het alge meen verkeer geopend. Blijkens bericht van 'sKonings ge zant in Oosten rij k-Hongarije, worden daar te lande de herkomsten van Sicilië en Calabrie aan eene waarnemings-quarantaine van zeven dagen onderworpen. De klee deren der reizigers worden tevens ontsmet. Volgens mededeeling van Zr. Ms. waarnemende n politieken agent en consul- generaal in Egypte wordt daar te lande het cholera-reglement toegepast op vaar tuigen, komende van Sicilië en het Cala- brisch kustgebied tnsschen Pizzo en Co- trone. Door den heer J. A. A. Zoutman, overleden te 's Gravenhage den 13den Juni 1887, is aan den Staat der Nederlanden gelegateerd, om geplaatst te worden in de archieven van het departement van Marine, eene kist met bescheiden en schrifturen, betrekking hebbenden op de militaire loop baan van wijlen den luitenant-admiraal J. A. Zoutman. Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) Aan het gala-diuer, ter gele genheid van den verjaardag van H. M. de koningin op het lustslot Soest dijk te geven, zullen de volgende gasten deelnemen: graaf Schimmel- penninck van Nijenhuis; jonkheer en mevrouw Hartsen, te Hilversum mr. E. H. s'Jacob, Commissaris des Konings, met echtg. en dochter; luit.-generaal, adjudant in b. d., Jackson; jhr. VanWeede, kamerheer in b. d., te Soest; mr. Croockewit, kantonrechter, Amersfoort; jhr. De Beaufort, kamerheer in b. d., bur gemeester van Baarnmr. Loten van Doelen Grothe, burgemeester van Soest; jhr. Van Beyma, inten dant van Soestdijk; verder de op Soestdijk aanwezige dienst. Woensdagnamiddag is een bui tengewone ministeraad gehouden. Het bezoek hetwelk Z. K. H. Prins Albert van Pruisen 11. Maan dag aan den kon. grafkelder te Delft bracht, moet in verband staan met plannen, welke Z. K. H. verwezen lijkt zou wenschen te zien om het stoffelijk overblijfsel van wijlen zijne moeder, mevrouw de Prinses Mari anne der Nederlanden, in Duitsch- land overleden en ter aarde besteld, naar het masoleum van het Huis van Oranje in de Prinsenstad te doen overbrengen. Onder de passagiers der Don derdagnamiddag van Queenboro' te Vlissingeu aangekomen dagmailboot Engeland der maatschappij «Zee land», bevond zich Z. D. H. de groothertog van Hessen en gevolg, bestaande uit zijnen adjudant en drie bedienden, die met den aanslui- tenden exprestrein te 5 u. 2 min. over Keulen de reis naar Darmstadt voortzette. Naar de N. R. Ct. verneemt is de Regeering voornemens de al- gemeene verkiezingen eerst in Sep tember te doen plaats hebben, en de opening van de vergadering der Staten-Generaal te verschuiven tot 3 October. De Enquête-Commissie is, zoo als wij reeds gemeld hebben, met baar arbeid gereed en beeft een eind verslag vastgesteld, dat over enkele dagen zal verschijnen. Naar men verneemt zal de commissie advisee- ren tot voortzetting van bet onder zoek, maar tevens in bet licht stellen, dat reeds thans op sommige punten uitbreiding van staatszorg met be trekking tot kinder- en vrouwenar beid mogelijk en noodzakelijk is. Het oud-kamerlid voor bet hoofdkiesdistricfc Zutfen, mr. W. G. baron Brantsen van de Zijp (anti revolutionair), is weder voor dat district candidaat gesteld. Het nieuwe adres aan Z. M. den Koning, waarin op verdere kwijt schelding van straf aan den heer Domela Nieuwenhuis wordt aange drongen, is behalve door de reeds- genoemden ds. W. R. Poolman, te Haarlem; prof. B. H. Pekelharing, te Delft en mr. G. Baggerman te Amsterdam ook nog onderteekend door de heerenmr. Z. v. d. Bergh, H. J. Biederlack, E. Th. Brandsma, mr. H. Cosman, dr. P. C. F. Frowein, C. V. Gerritsen, J. de Haas Jr., J. de Koo, mr. M. G. L. van Logbem, Hugo Muller, dr. H. C. Muller, dr. H. F. A. Peijpers, H. Yreedenberg, dr. Hk. de Vries, dr. J. P. G. West- hoff, allen van Amsterdamdr. Fre- FEUILLETO JXT. Ernstig gewond en kreunend van pijn, lag kapitein Coste uitgestrekt op een ellendig bed van stroo, in een klein, vochtig kamertje, in een der achterbuurten van Maintz. Het eerste kanonvuur te Sédan had hem een wond toege bracht boven de linkerknie. Zijn been was gezwollen en zwaar als lood. Ondanks de groote koude, gutste het zweet hem langs het gelaat. Hij kreunde en kermde. Boiron! riep de zieke eindelijk, kleed je dadelijk aan en loop naar den chirurgijn. Ik kan het niet langer uit houden. Boiron, zijn oppasser, kleedde zich, legde de kachel aan en opende toen het raam, waardoor een ijskoude luchtstroom naar binnen drong. Daarop schoof hij het raam weder dicht en liep de deur uit. Geen half uur later kwam hij terug, vergezeld van een langen, dikken man, met een gelen baard en geel haar, waarop een kale hoed prijkte, terwijl een even kale overjas los om zijn logge leden hing. In dien tusschentijd was het licht geworden. Hoe gaat het, kapitein, begon de chirurgijn. Gij schijnt een slechten nacht gehad te hebben. Ik lijd vreeselijk, antwoordde de kapitein laconiek. Wij zullen het heen eens bekijken. De chirurgijn maakte het verband los en er kwam een loodkleurige wond te voorschijn. Sapristi! kreunde de kapitein, toen zijn been lucht kreeg. De chirurgijn bleef zwijgend op de wond staren, die hij hier en daar bevoelde. Welnu? vroeg de kapitein op eens. Doch in plaats van te antwoorden, wreef de chirurgijn zich peinzend den neus. Coste ried wat er gaande was het been moest afgezet worden Toen de chirurgijn vertrokken was, vroeg de kapitein inktkoker en schrijfbehoeften en schreef het volgende adres.' «Mejuffrouw Sigorel. Kloosterstraat 12, Nancy.» Daarna stelde hij, onder het schrijven hoe langer hoe zenuwachtiger wordende, met koortsachtige haast, den vol genden brief op «Lieve tante, Ik beb u onlangs gemeld dat mijn wond begon te genezen, maar de pijn is in de laatste dagen zoo verergerd, dat de dokter er over denkt mijn been af te zetten. Ik moet bekennen dat het mij aan het hart gaat, dit onont beerlijk werktuig te moeten verliezen, doch het koudvuur laat geen andere keus over. Verder aangezien men vijf van de zes keeren bij dergelijke operaties het leven laat laat ik u bij dezen mijn innigen dank betui gen voor alles wat gij sedert mijn kindsche jaren voor mij gedaan hebt, terwijl ik u tevens erfgename maak van het weinige dat ik bezit. Vaarwel, lieve tante. Ik heb een droevig voorgevoel, dat dit de laatste brief is, dien gij ooit meer van mij ont vangen zult. Ik hoop, dat gij nog lang voor hen die u liefhebben, gespaard zult blijven en noem mij: «Uwe u liefhebbende neef, Francois Coste». P. S. Het is geen vrees voor den dood, die mij zoo zenuwachtig maakt. Neen, ik kwel er mij alleen over, dat ik in een Duitsche doodkist moet liggen en dat ik begra ven zal worden op het grondgebied van Bismarck. Tante Sigorel ontving den brief den volgenden morgen, op het oogenblik, dat zij voor haar toiletspiegel haar zwarte kanten muts opzette. De inhoud deed haar hevig ontstellen en het duurde geruimen tijd eer zij weder tot bedaren kwam. Maar toen zij weder in zooverre tot zichzelve was gekomen, dat zij bedaard over de zaak kon nadenken en zij in een vloed van tranen aan hare smart had kunnen lucht geven, ging zij overleggen wat haar te doen stond. Na lang beraad besloot zij aan een christelijke, vaderlands lievende opwelling gevolg te geven en zelve naar Maintz te trekken. Niet dat zij hoopte haar neef levend terug te zien. Helaas! hij zou reeds lang bezweken zijn. Maar zij hield zich overtuigd in den geest van Frans te handelen door zijn lijk naar Frankrijk te laten overbrengen. Zonder een oogenblik te dralen, liet zij een timmerman komen en verzocht hem een flinke eikenhouten, in lood gevatte doodkist te maken en te zorgen dat deze haar in een vuurhouten kist binnen tweemaal vier-en-twintig uren bezorgd werd. Juffrouw Sigorel was in haar gansche leven

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1