HAARLEMMER HALLETJES. BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. leden handhaafde; maar tot het open-' lijk noemen van grieven kwam het niet, en zóó ging de vergadering na een uur vrachteloos samenzijn weder uiteen. Vrijdagmorgen zijn te Zaandam op de Spoorstraat twee schuren af gebrand, die ook deels voor huise lijk gebruik waren ingericht; door de gunstige windstilte en de spoedig aangebrachte hulp zijn de belen dende perceelen niet aangetast. Men schrijft ons uit Alkmaar, dd. 29 Juli: Dat door den gemeenteraad alhier wel eens besluiten worden genomen die bij nader inzien blijken geheel bezijden de bestaande verorderingen te zijn, blijkt uit het volgende. Voor eenigen tijd geleden werd door den gemeenteraad bepaald dat onderwijzeressen, die zich in het huwelijk begaven,haar uitslag moes ten aanvragen. Nu evenwel verzoeken de Gede puteerde Staten namens den minis ter deze bepaling in te trekken daar de gemeenteraad tot het doen van zulke bepalingen niet bevoegd is. Ook werd door den raad eene op roeping gedaan om eene onderwij zeres op een jaarwedde van f 650. Aangezien reeds achttien sollicitanten zich hadden aangemeld, hebben Ge deputeerden hunne goedkeuring ge schonken onder bepaling dat door den raad geen jaarwedde mag worden vastgesteld zonder goedkeuring der Gedeputeerde Staten zijnde anders, deze bepaling onwettig. Men schrijft ons Door de Hoornsche Harddraverij- VereenigiEg werd vastgesteld, dat op Vrijdag 8 September a. s., bij gelegenheid der groote Landbouw tentoonstelling in genoemdegemeente eene harddraverij zal worden ge houden door paarden aangespannen voor tweewielige rijtuigen, prijs f 300, eerste premie f 100, tweede premie f 50. In de garnizoens-badinrichting te Helder bad Donderdag een droe vig ongeluk plaats. Terwijl de man schappen van de vesting-artillerie aan het baden waren, werd de mili cien W., die zich in het diepe bas sin had begeven, eensklaps door kramp aangetast, wat ten gevolge had dat hij onmiddellijk in de diepte verdween, vóórdat men iets ter zij ner hulp kon aanwenden. Een kwar tier later werd met dreggen zijn lijk opgehaald. Midden in het dichtbebouwde dorp de Burg op Texel ontstond Donderdagnacht brand in de berg plaats van brandstoffen en andere artikelen, van den heer J. Brum aldaar. Alles werd in de asch ge legd. Ook een paar belendende ge bouwen leden schade. Wegens het water gebrek viel de blussching hoogst moeilijk. De oorzaak is on bekend. Alles was verzekerd. Woensdagnacht werden van sommige woningen op het Rapen burg te Leiden de ruiten ingegooid. De daders zijn bij de politie bekend, die natuurlijk deze vernieling niet ongestraft zal laten. B. en W. van Rotterdam heb ben den heer B., die sedert eenige dagen wordt vermist, uit zijne be trekking vau hoofdcommies ter se cretarie (afdeeling Bevolking en Bur gerlijke Stand) ontslagen. Donderdag liet te Utrecht eene vrouw, die het met andere zoo bij zonder druk had aan den Singelkant dat zij de zorg voor een met k n- dereu bezet wagentje geheel vergat, Een Zaterdagavondpraatje door RIPPERDA. V. Be warmte heeft ods deze week wel duchtig te pakken en het langverbeide hemelwater was niet in staat om een de gelijke verfrissching aan te brengen.'t Was of de heele stad een groote oven was, waarin voortdurend gestookt werd tot de witte gloeihitte. In zulke dagen beseft men eerst wat wij Haarlemmers toch gelukkig zijn met de nabijheid van den Hout en de Bloemendaalsche bosschen. Als het ods te warm wordt in de stad, dan vluchten we naar buiten en vinden koelte met of zonder spuitwater onder het lommer der boomen. De invloed van de warmte was deze week in de geheele stad merkbaar, zelfs bij de paardenmarkt. Ik ben n.l. zoo vrij dit wagentje glippen dat dadelijk met zijne teere vracht de steilte af liep en in 't water terecht kwam. Gelukkig bevond zich een plantsoen wachter dichtbij, die met hulp van anderen de kleinen op 't droge en daarop naar de ouderlijke woning bracht. Ook te Renkum zal de ver jaardag van H. K. H. prinses Wil- helmina op 31 Augustus a. s. fees telijk worden gevierd. Behalve dat op dien dag om prijs en premiën naar den vogel zal geschoten wor den, bestaat het plan om verschil lende volks- en kinderspelen te houden, als zakloopen, mastklimmen enz., opgeluisterd door muziek, ter wijl er des avonds een schitterend vuurwerk zal ontstoken worden. De Nederlandsche Vereeniging van spoorweg-ambtenaren zal op Zondag 7 Augustus a. s. eene excur sie houden naar Reeneu en Renkum. -Alweder is er in Limburg in eene kerk ingebroken,en wel Woens dagnacht te Ospel. De dief heeft zich tot de sacristy toegang verschaft door het uitsnij den van eene vensterruit, doch kon niet van daar in de kerk komen. Aan de sloten van twee kasten was met een scherp voorwerp gewerkt, doch men had ze niet kunnen ope nen. Voor zooverre bekend, wordt er niets vermist. De inbreker is nog niet opge spoord. Door een heer te Luik is tegen eene familie te Maastricht een eisch ingesteld tot betaling van 10,000 fr, ter vergoeding van schade en onkosten, veroorzaakt door het ver breken van huwelijksbeloften. De afgewezen minnaar brengt o. a. in rekening zijne reiskosten van Luik naar Maastricht, zoomede den ver zuimden tijd bij de bezoeken, die hij aan zijne verloofde heeft gebracht. RECHTSZAKEN. Donderdag stond voor de arr.-rechtbank te Breda tereclit J. van Heeswijk, koop man, voormalig agent van de verzekerings bank //De Nederlanden" te Rotterdam, geboren en wonende te Goirle, thans ge detineerd in bet buis van bewaring te Breda, beklaagd van te Tilburg en te Goirle bij verschillende ingezetenen, op versc'.illende tijdstippen te hebben gepleegd 8 valscbbeden in geschrifte, met 3 gebruik- raakingen daarvan, waardoor genoemde Bank tweemaal is benadeeld voor een be drag van f 50. Beklaagde legde volle bekentenis af. Het Openbaar Ministerie eiscbte 3 jaar gevangenisstraf en vond geene termen tot toepassing van verzachtende omstandig heden. Na ambtshalve verdediging door mr. Smits, advocaat te Breda, werd bij ver oordeeld ,tot 2 jaar gevangenisstraf en in de kosten. De Haagscbe rechtbank deed Vrijdag uitspraak in zake den 14-jarigen knaap, die ten huize van den generaal majoor K. in de Balistraat ingebroken, en eenige goederen medegenomen bad. De jongen werd voor 4 jaren naar een Rijksopvoedingsgesticht gezonden, daar de rechtbank, met bet oog op de omstandig heden waaronder de diefstal was gepleegd, verklaarde dat hij zonder oordeel des on derscheids bad gehandeld en hem dienten gevolge geen gevangenisstraf kon opgelegd worden. KERKNOWS. Roomscb Katb. Kerk. Twee pastoors en eenige andere R. K. ingezetenen van Alkmaar zijn voornemens, achter den Stadshout eene R. K. begraaf plaats aan te leggen. Tot dusver was de van meening te verschillen met verschil lende menschen en couranten, die beweerd bebben dat de handel zoo levendig was. Ii.tegendeel, ik geloof dat de vraag, vol gens een geijkte handelsterm //gedrukt" was, naar mijne meening (als ooggetuige en lijder) een gevolg van de warmte. Toch wil ik gaarne toegeven dat dit gevoelen zeer ver sterkt en daardoor misschien geforceerd werd door bet feit, dat een goede kennis van mij uit de Haarlemmermeer, uren lang met een knecht en een paard beeft rond- geloopen zonder dat iemand naar hem, noch naar zijn paard, beeft omgekeken, veel minder nog een bod beeft gedaan. En 't was toch heusch een mooi beestje, alleen zoo'n beetje kurig. De man is ten slotte onverrichter zake met zijn paard weer naar de meer gesukkeld. Ik geloof dat bij zeer veel lotgenooten bad, maar ik wil me niet a ebeval zetten op dit onderwerp en gaarne aannemen dat de markt over 't algemeen levendig was. Men mocht eens zeggen dat ik een stokpaardje bereed. Nu, druk en amusant was 't er zeker, als altijd trouwens. Men kon er een beele paardenstudie maken en verschillende oude kennissen herkennen. Zoo heb ik de echte fraaie algemeene begraafplaats zoowel voor protestanten als katholieken bestemd, boe- wel velen der laatstgenoemde van dat ge meenschappelijk gebruik niet wilden weten, en hunne lijken op de R. K. begraafplaats te Oudorp lieten ter aardebestellen. Op de nieuw te stichten begraafplaats is men voornemens, o. a. ook eene kapel op te richten. Uit niet minder dan 795 personen be stond de Scbiedamsebe processie, die Don derdag naar Brielle vertrok ter vereering van de H. martelaren van Gorkum. België. De Kamer van Verte genwoordigers heeft met 83 tegen 35 stemmen (rechter- tegen linker zijde), geweigerd het voorstel-Guil- lery tot uitbreiding van het kies recht in overweging te nemen. Engeland. Sir James Fergusson zeide in de Vrijdag gehouden zit ting van het Lagerhuis, dat de re geering geene moeite heeft ontzien om Frankrijk door vriendelijke ver- toogen tot de nakoming der ver plichtingen betreffende de Nieuwe Hebriden te nopen. Zij betreurt zeer den ongeregeldeu toestand, waarin deze aangelegenheid zich nog be vindt. Verder verklaarde hij op de vraag van een der leden, dat het der Ad miraliteit niet bekend is dat in de Roode Zee op 14° 24' N.B. en 42° 42' O.L. rotsen aanwezig zijn, waar op schepen zijn gestrand. Het Huis heeft daarop de be raadslaging over de Iersche aland- bilJvoortgezet en art. 4, na een driedaagsch debat, met 143 tegen 111 stemmen aangenomen. In het Hoogerhuis verklaarde Lord Salisbury met betrekking tot de verhouding tusschen den koning van Abyssiuië en de Italiaueu, dat Engeland tot beiden in vriendschap pelijke betrekking staat en met buitengewoon leedwezen zou zien dat zij in een bloedigen krijg ge wikkeld werden. Engeland is bereid alle hulp te verleenen, maar kan zijne tusschenkomst slechts aanbie den, wanneer het zeker is dat die aangenomen wordt. Het Britscke kabinet zal alles doen wat in zijn vermogen is, om den twist bij te leggen, Bij de revue over de Engelsche vloot te Spithead heeft zich een in cident voorgedaan, dat wel geschikt zal worden, maar toch hoog opge nomen werd. Lord Charles Beresford was als lord der Engelsche admira liteit aan boord van het jacht der koningin. Toen hij zag, dat de revue veel langer zou duren dan hij dacht, wilde hij daarvan zijne vrouw, die op een ander schip was, kennis geven, en verzocht een matroos dit door middel van het vlaggesein te doen. Voor het oog der geheele vloot werd dus van het koninklijk schip geseind: «Zeg aan lady Charles, dat zij op de Lancashire Witch moet overgaan, ik kom bij haar.» Daar nu Lord Beresford hot ko ninklijk jacht niet kommandeerde en alleen de kapitein van dat schip het recht had, signalen te geven, was hier zoowel de discipline als de étiquette geschonden. De admi raliteit trok zich de zaak aan, en Lord Charles Beresford diende zijn ontslag in, dat wel niet zal worden aangenomen. Voor een onbescheiden signaal zal de Engelsche marine zich niet berooven van de hulp van den officier, die in 1882 voor Alex andre den Condor kommandeerde en die op den Nijl, in den Soedan- ouvervalschte Rosiuant gezien, het klas sieke paard waarop Don Quicliote zijn tochten deed. Het arme dier dat er nooit voordeelig uitzag, was erg onderkomen; 't was een rammelend, schonkig en bon kig geraamte, niets dan vel en been, vooral been. O, wat een schonken en botten had het beest, om een kuoopenfabrikaut te doen watertandenBij elke beweging scho ven de ribben en botten weer op een an dere manier door elkaar en deden nieuwe bergen en dalen ontstaan; steile hellingen en diepe kloven. '1 Was een parodie op een paard. Men heeft mij verteld dat Rosi uant, die laatstelijk voor een trekschuit heeft geloopen, bijna gekocht was door eenige oudheidkundigen, maar toeu die heereu hem te duur vonden, heeft zich iemand over hem ontfermd van wien ge zegd wordt dat hij de paarden altijd het vel over de ooren haalt. De heele inlaudsche paardenwereld was overigens op de been, of zooals men zegt, aan de lijn. Groote dikke paarden en kleine magere; kwaadaardige die hun bu ren beten en goedzakkeu die elkaar de vliegen uit den nek haptenreusachtige en dwergachtige; stijve eu vlugge, slanke veldtocht, zijne kanonneerboot onder het vuur van den vijand repareerde en wonderen van dapperheid deed. Het wetsontwerp betreffende de hoter-surrogaten komt den vol genden Dinsdag bij het Huis der Lords verder in comité-generaal in behandeling. Duitschland. De Keizer heeft bevolen dat een groot gedeelte van het zuidelijke front van den Dom te Keulen van de nevengebouwen zal worden ontdaan. Frankrijk. Geruchten zijn in om loop betreffende eene aanstaande ka binetswijziging. De minister van Jus titie zou zijne portefeuille, wegens ziekte, nederleggen, en de heer De Heredia zou door den voorzitter van den Raad uitgenoodigd zijn, ontslag te nemen, wegens zekere verklarin gen over de betrekkingen tot Duitsch land, door hem onlangs te Senlis gedaan. Naar men zegt heeft generaal Boulanger twee zijner krijgsmak kers van Saint-Cyr, die te gelijk met hem tot officier zijn bevorderd, als getuigen naar Jules Ferry ge zonden, om dezen tot een tweege vecht uit te dagen. Spanje. De Iberia beweert, dat de revolutionnaire propaganda van Ruiz Zorilla werkzamer is dan ooit, en dat zij hoofdzakelijk wordt uitge oefend op diegenen welke de ellende hitter heeft gestemd en die het voor uitzicht van een strengeren winter dan verleden jaar van nature vat baar maakt voor het denkbeeld van eene revolutie. Ondanks dit alles hoopt de regee ring, die hare waakzaamheid ver dubbelt, dat geene ongeregeldheid haar zal noodzaken om de haar ter beschikking staande macht te ge bruiken ter verzekering van de opeD- bare veiligheid. Een telegram uit Santiago meldt dat don Carlos, Chili heeft verlaten en zich naar Montevideo heeft begeven. De Liberal verzekert dat men te Saragosea eene groote «meetings op touw zet om tegen den Duit- schen alcohol te protesteeren. De manifestanten zullen banieren dragen met dit opschrift: «Nochbestolen in 1885, noch vergiftigd in 1887». (Het eerste ziet op de zaak der Carolinen). De regeering zal met eerbiediging der gesloten overeenkomsten haar recht doen gelden om inwendige maatregelen te nemen tot beveili ging der openbare gezondheid. Italië. De heer Depretis, voor zitter van den ministerraad en mi nister van Binnenlandsche Zaken, is Vrijdagavond te Stradella over leden. Bulgarije. Aan de Daily News wordt uit SoSa gemeld, dat de prins van Coburg in het begin der vol gende maand aldaar verwacht wordt om den eed als vorst des lands af te leggen. De uitgeweken Bulgaren te Constantinopel hebben aan het re gentschap toestemming gevraagd om in Bulgarije terug te keeren. Het antwoord luidde dat dit werd toegestaan aan hen die geen werk zaam aandeel hadden gehad in de verschillende complotten tegen de natie op touw gezet: Oostenrijk. Gedurende de groote manoeuvres, die tegen het einde van September in Hongarije en Transsylvanië zullen plaats hebben, zal koning Karei van Rumanië eene samenkomst hebben inet keizer Frans-Jozef, te Clausenburg. en logge; hoerenpaarden en heerenpaar- den, merriën en ruinen, ooms en neven, vossen en schimmels, dravers en stap pers, manke paarden en paarden van zessen klaarstokpaarden en hobbel paarden. 't Was een gehinnik en een gebries van belang. Overal trappelen, drin gen en schuifelen. Onophoudelijk moet zoo'n arm versleten dier, dat misschien in geen drie jaar meer versnelde pas heeft gemaakt nog eens zijn beste beentje voorzetten en onder luid getier en zweepgeklap aan den toom „loopen". Och, och, wat 'n sukkel draf! Als hij dan eindelijk weer snuivend en blazend mag stil staan, moet hij nog getuige zijn van een min vleiende beoor deeling van al zijn kenmerkende eigen schappen, de gallen en spatten in kluis, en kan dan tot zijn verbazing vernemen dat zijn tegenwoordige baas nooit een enkele fout in hem heeft opgemerkt, en zijn meester in spe hem hoogstens een stijve knol vindt. Donderdagmiddag bon ik natuurlijk naar het stadhuis gegaau in de hoop mijn num mer, en daarachter den hoogsten prijs, te hooren afroepen, maar het lot heeft anders beschikt. Ik ben door vrouw Fortuna, be- Griekenland. Uit Athene wordt bericht dat de Porte aan de Griek- sche regeering dank heeft betuigd voor hare medewerking tot pacifi catie van Creta. In gezelschap eener meid, die bij den brouwer eenige tonnen bier moest gaan betalen, zijn 14 dagen geleden een paar artilleristen uit het garnizoen te Roermond gedeser teerd. Uit eigen beweging terug gekomen, nadat het geld, voor den brouwer bestemd, en de uitrusting verteerd waren, zijn zij Donderdag naar 's-Bosch overgebracht om voor den krijgsraad terecht te staan. De brand te Assche (België), waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten heeft, dertig hui zen in de asch gelegd en is thans gebluscht. De schade voor de arme dorpsbewoners is onoverkomelijk 250 hunner houden dag en nacht onder den blooten hemel verblijf. Te Passy is eene rijke Ame- rikaansche dame overleden, zekere miss Caroline D., die een aardig duitje had kunnen verdienen wan neer zij zich als «natuurwonder» had doen bewonderen. Die jonge dame had den leeftijd van 87 jaren bereikt en had steeds het voorkomen en den lichaamsbouw van een kind gehouden. Tot haar twaalfde jaar was zij normaal ontwikkeld en is toen zóó gebleven. Dergelijke afwij kingen zijn meer voorgekomen, maar nooit werden de stiefmoederlijk be deelden ouder dan 30 jaar. De ge neesheer die bij haar dood aanwe zig was, riep met weemoed uit: «Arm kind, dat zóó jong moet sterven!» Op de lijst der badgasten van het Fransche badplaatsje Tréport komen komen ook voor «Killa en Bianca, honden van den hertog van Sutherland, met gevolg en bedien den.» Het gevolg bestaat uit zes andere honden, die evenals Killa en Bianca aan rhumatisme lijden en die men door de zeebaden aldaar hoopt te genezen. Een afzonderlijke zwemplaats met een houten om heining is voor hun bijzonder ge bruik aangewezen en de administra tie laat hun even goed ah de gewone gasten de daarvoor verschuldigde belasting betalen. Te Keulen deelde de bewaker van een houtmagazijn Zondagnacht aan een nachtwacht mede, dat hij iemand betrapt had op een poging om hout te stelen en hem met een stuk hout zoodanig geslagen had, dat hij in zijn bloed badende lag. Op een kar werd de mishandelde naar een politiepost en van daar naar het gasthuis gebracht, waar hij een paar uren later stierf. De bewaker van het houtmagazijn werd in hech tenis genomen. Het in te stellen onderzoek in deze geheimzinnige zaak zal o. a. moeten uitmaken of de verslagene wel inderdaad een dief was; reeds dikwijls toch was er hout uit het magazijn vermist en de verdenking was al op den be waker gevallen. Een koopman in Mühlhausen schrijft aan de Nette Mühl. Ztg. het volgende: «Ik reisde den 12en Juli naar Frankrijk om de jaarmarkten van Delle en Ciromagrjy te bezoeken. Den 14en was ik in Belfort bij het halve met een paar niemendalletjes, met «een paar kuielappen" afgescheept. Mijn jongste zoontje speelt er nu „paardenmarkt" mee met eenige kornuiten. Nu ik daar toch over mijn jongens spreek, mijn oudste, Wigbold, die op do Hoogere Burgerschool is, en thans vacantie heeft, kwam gisteren opgewonden en ver ontwaardigd thuis met de tijding dat er voortaan ook meisjes op de school zonden komen. „Natuurlijk van die nesten, pa, van die geleerde nuffen die altijd alles beter willen weten!" Ik heb al mijn vaderlijke overtuigings kracht moeten aanwenden om mijn eerst geborene te verzekeren dat het zoo'n vaart niet zou loopeu, en dat integendeel de aanwezigheid van jonge dames een hoogst heilzamen invloed op het onderwijs zou hebben. (Dat had ik n.l. uit het gemeen- teraadsverslag geleerd.) De jongen is weer met het denkbeeld verzoend. Men had hem allerlei zonder linge verzinsels wijsgemaakt, b. v. dat de meisjes, die nu een mannelijke, opvoeding zouden krijgen, iu jongenspakken op school moesten komen. Nota bene! 'n

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2