De lieer Versluijs (Amsterdam) kwam op tegen liet verwijt, dat onze schoolboe ken geen voldoende zedekundige verhalen bevatten, alleen wordt tegenwoordig minder opzettelijk gemoraliseerd, maar men leert de kinderen toch direct of indirect zich verplaatsen in den toestand van anderen, wat de heer Gediking verlangt voor zede lijke opvoeding. De uitgebreide en belangwekkende ontwikkeling van de stelling van den in leider vond toejuiching. Zijne conclusie, dat het wenschelijk en mogelijk is naar een vastgesteld leerplan ook voor de ze delijke opvoeding te werkeu, werd even wel niet aangenomen, daar de vergadering voor een groot deel van oordeel bleek te zijn dat het de voorkeur verdiende eerst een nader onderzoek in te stellen omtrent de mogelijkheid om een systematisch leer plan te ontwerpen en vast te stellen. Met kracht kwamen sommige sprekers er tegen op dat men hier de zedelijke op voeding op de lagere school als iets nieuws kwam voorstellen, terwijl toch die zedelijke opvoeding zoo oud is als de school zelve en steeds van den kant des onderwijzers hoofdzaak is geweest. Steeds is het hun streven geweestniet slechts te onderwij zen maar ook om goede karakters te vormen. Ten einde eenen verkeerden in druk naar buiten te voorkomen achtte men het noodig dit met nadruk, tegenover de stellingen van den heer Gediking, te con- stateeren. (Levendige toejuichingen.) De heer Gediking, van repliek dienende, hield het door hem ingenomen standpunt staande en bleef alzoo een vast leerplan voor de zedelijke opvoeding mogelijk en wenschelijk achten. De uitslag was, dat de vergadering, on der dankzegging aan den heer Gediking, hem uitnoodigde in eene volgende alge- meene vergadering eene proeve, zij het dan ook eene bescheiden proeve, iu te leveren van de wijze, waarop, naar zijne meening, een vast leerplan, als het door hem bedoelde, zou kunnen worden ontworpen. De heer Gediking verklaarde zich daar toe bereid. De zitting werd daarop ten 5 uur ge sloten. De goede naam, welken het Rotterdamscli Harmonie-orkest, kapelmeester de lieer Muller Berghaus, ook hier ter stede reeds verworven heeft, waarborgde des avonds een schoon concert. De liefelijke muziek en het heerlijke weder, dat de uitvoering- in den tuin der sociëteit ,/de Vereeniging/' begunstigde, deden dan ook de talrijk op- gekomencn weder eenige uren van bizon der kunstgenot smaken. Ook een groot aantal onderwijzers was dezen avond on der het gehoor. Hedenmiddag1 werd aan onzen stad genoot den heer Spaan, hoofd der school op de Oude Gracht alhier, onder luide toejuiching door de on derwijzersvergadering het honorair- lidmaatschap van het Nederlandsch Onder wij zersgenootschap opgedra gen. In de algemeene vergadering der vereeniging van Fabrieks-en Hand- werksnijverheid, te Wageningen ge houden, is tot hoofdbestuurder van Haarlem benoemd de heer M. Bokma de Boer. Heden (Donderdag) is uit het Zuider-Buitenspaarne ter hoogte van de Bakkerstraat het lijk opgehaald van een vijftigjarig man, eenvoudig in het zwart gekleed. Er zijn geen voorwerpen van waarde bij hem gevonden. De commissaris van po litie verzoekt zoo spoedig mogelijk inlichtingen te ontvangen. Het badhuis voor minvermogen den te Zandvoort heeft dit jaar eene groote verbetering ondergaan door den aanbouw van eene zaal voor mannelijke patiënten. Deze zaal biedt ruimte voor 16 bedden; eene fiinke breede trap maakt het mo gelijk patiënten, die gedragen moe ten worden, naar boven te trans porteeren. Ook van het strand af is eene nieuwe trap gemaakt, zoodat de kinderen en zwakken, alsmede het daartoe aangewezen ziekendra- gende personeel, eenen gemakkelij ker opgang verkregen hebben. Gedurende dit jaar is het B. v.M. niet zonder den steun gebleven, aan welken het zoo dringend behoefte heeft. Door den heer en Mevr. H. S. v. L.v. E. is aan de inrich ting de vorstelijke gift geschonken van twee duizend vijf honderd gul den. Verder is nog met dankbaar heid ontvangen de som van twee honderd gulden van den heer d. F., die tegelijkertijd andere instellingen in de gemeente ruim bedacht. Ook te Zandvoort is eene der gelijke luchtpiegeling opgemerkt als te Scheveningen, echter niet Za terdag, maar Vrijdag 11. Ook hier zag men een heuvelachtig land schap tegen den hemel afgeteekend, met eene rivier of kanaal, waarin duidelijk een schip te herkennen was. De man, die verleden week, onder voorgeven belast te zijn met het plaatsen van telefoonpalen, een kleine oplichterij pleegde onder Sloten, heeft ook te Heemstede een dupe gemaakt. Ook daar maakte hij iemand wijs dat hij werken ging aanleggen, en kost en inwo ning voor zijn werklieden bespre kende wist hij een leening van f 15 te sluiten. Ook te Zaandam schijnt hij nu of vroeger aan het werk te zijn geweest. Het was althans een Zaankanter, die Maandag in de Kalverstraat te Amsterdam een agent van politie verzocht, een man te arresteeren, die aan het hoofdbureau bleek over een te stemmen met het signalement van den oplichter van Sloten en Heem stede. Hij had zich daar uitgegeven voor Van den Berg, doch geeft nu op te zijn Janssen, technicus te Eersel. Te Hillegom moest herstemming plaats hebben voor lid van den ge meenteraad tusschen de heeren G. Veldhuyzen van Zanten en Johs. Telkamp, beiden anti-revol. Eerstgenoemde is gekozen. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Op 't oogenblik telt men in Nederland 10B kerkelijke gemeenten, die zich hebben onttrokken aan de Synodale hiërarchie. Zij zijn naar de provinciën gerangschikt als volgt: Groningen 5, Friesland 24, Drente 1, Overijsel 4, Gelderland 15, Utrecht 9, Noord-Holland 8, Zuid-Holland 81, Zeeland 4 en Noord-Brabant 2. In nog een 2 5 tal gemeenten worden stappen gedaan, om tot de reformatie te komen. ARMENZORG. Door de Katholieke Heerenvereeniging te Maastricht is eene loterij georganiseerd, waarvan de opbrengst o. a. zal dienen tot het verstrekken van kleeding, voedsel en verwarming aan noodlijdenden. B I NIV 15 NL AN D. Bij kon. besl. van 2 Aug. is ben. tot ontv. der dir. bel. te Nijmegen W. H. D. Broers, ontv. der dir. bel. en ace. te Haarlem (buitengem.) c. a. De gewone audiëntie van den min. van Binnenl. Zaken zal op Zaterdag 6 Aug. niet plaats hebben. De luit5, t. z. 2de kl. T. H. de (Meester en jnr. H. L. Wichers, die nende aan boord van Zr. Ms. schroef - stoomschip Zilveren Kruis, worden met den 16den dezer op non-activ. gesteld. De adelborsten der 1ste kl. G. W. de Leur, jhr. C. Roëll, jhr. F. M. L. van Geen, S. van Lennep, W. B. K. Boom, E. baron van Heerdt tot Eversberg, C. Kruys, W. C. B. Wintgens, H. H. del Court van Krimpen, C. F. Pabst en R. F. van Brakel Schimmel en de adjunct administrateur J. F. baron vau Heec- keren van Waliën, allen dienende aan boord van Zr. Ms. schroefst. Zilveren Kruis, worden met 21 dezer op non-activ. gesteld. Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) Door zekeren V. wordt in het Vad. als volgt medegedeeld, waarom de jongelui niet slagen In uw blad van eergisteren las ik, dat men iederen dag groepen kinderen door de stad ziet ioopen, die zullen medewerken aan de groote kinderuitvoering op het a. s. gym- nastiekfeest, en dat het zoo opmer kelijk is, om den geest van orde en regelmaat te zien, welke bij die op tochten heerscht. U hebt gelijk, en wat vroolijke gezichten ziet men niet onder die kinderen! Maar nu vraag ik, of men niet te ver gaat met al die zoogenaamde nitspauniugen Wanneer men de laatste jaren de resultaten der exa mens vau de verschillende H. B. en particuliere scholen ziet, en men gaat dan eens na hoeveel jongelui er blijven zitten, en men ziet dan het verdriet van de ouders omdat hun jongeDS niet geslaagd zijn, dan zoekt men tevens naar de oorzaak en die oorzaak is geen andere, dan dat de jongelui veel te veel tijd be steden aan allerlei spelen: cricket, lawn tennis, vélocipèderijden, schiet-, roei- en gymnastiekwedstrijden, too- neel- en café-chantant-voorstellin- gen, en wat al niet meer. Iedere jongeu heeft er zijn hoofd vol van, en er wordt meer gedacht aan de «innings», Kiderlen, buik- zwemmen, behaalde medailles eu in de courant verkomende namen, dau aan hun werk, en dat allééu doet zoovele jongens niet slagen. Dat die spelen nuttig en aange naam zijn geef ik toe, maar allesn in vacantiën en als belooning bij goed volbrachte studie. Naar mijn inzien moesten die spelen verboden worden in de maanden, dat er ge werkt moet worden. Een jongen, die Zaterdag ot Zon dag een inning gemaakt heeft, loert Maandagavond in de courant of zijn naam er ook in voorkomt en denkt de geheele week aan niets anders, dan aan een nog mooiere «inning» op den volgenden Zaterdag of Zondag te maken, eu alleen daarbij is zijn hoofd. Overal waar zoo druk aan die bovengenoemde uitspanningen ge daan wordt, zelfs op de Militaire Academie te Breda en op het Insti tuut te Nieuwendiep, blijven massa's jongelui zitten en wordt zulks m.i. ten onrechte aan het verzwaarde onderwijs geweten. Er wordt te weinig ingezien, dat er eigenlijk maar 8 maanden van het jaar onderwijs genoten wordt en men dien tijd hari noodig heelt. Vraag het den leeraars, wat de oorzaak is van het blijven zitten der jongelui en de meesten zullen u zeg gen, dat daaraan de schuld ligt. Zoo voortgaande worden de jon gelui acrobaten clownsacteurs, kunstschieters, roeiers of zwemmers en café-chantant-zaDgers, maar niet wat men van hen maken wil: nl. knappe, wetenschappelijk ontwik kelde jongens, die hun ouders eer aandoen, en een sieraad der maat schappij zijn. Men zal zeggen, die oefeningen zouden noodig zijn voor de ontwik keling van het lichaamwelnu twee uur per week daaraan besteed zijn voldoende en overigens ferme wan delingen als vroeger door veld, bosch en duin, niet trammen, dan zal men hun genoeg ontspanning geven. Maar laten zij in die zaken uitmun ten, die daarvan hun beroep moeten maken. Bovendien zal dan veelgeld bespaard worden, dat nu nutteloos verloren gaat. De kiesvereenigiug «Ons be lang» te Sloten (N. H.) heeft tegen de gemeenteraads-verkiezing van heden het volgende strooibiljet ver spreid «Kies-Vereeniging» «Ons Belang» (Gem. Sloten). Heeft vastgesteld in den verga dering van 28 Juli 1887 als Can- didaten tot algemeen belangen van den Gemeente Sloten de navolgende Heeren Beleeft wordt ieder verzocht hier zijn stem op uit te brengen op 2 Augustus 1887, enz.» Dit biljet getuigt onmiskenbaar zoowel vau een zonderling taalge bruik als van welgemanierdheid. Dat «beleeft wordt ieder verzocht» klinktbijzonder beleefd en fatsoenlijk! De uitslag der herstemming te Nieuwer-Amstel ia bekend en was bijna te gissen. De heer C. van Blaaderen is tweemaal gekozen, voor de periodieke en voor de tusschen- tijdsche vacature. De heer H. P. van Son, die door «Nederland en Oranje» en de liberale vereeDigiug gesteld was, verkreeg eene groote meerderheid. Er volgt nu eene nieuwe verkiezing, daar de heer C. van Blaaderen voor een der twee benoemingen bedanken moet. Het is te verwachten, dat hij voor 6 jaren zitting zal nemen, ofschoon er ook velen van meening zijn, dat hij zich liever over 2 jaren opnieuw aan eene verkiezing onderwerpt. Hoe dit ook zij, de toestand blijft dezelfde. De verhouding in den raad is' nu uitstekend. Van de 1+ leden (het 15e moet nog gekozen worden) zijn 4 auti-revolutionnairen, (eenige jaren geleden 13) 5 katholieken en 5 die tot geen der beide partijen behooren. Deze betere verhouding is, dit moet erkend worden, te danken aan het optreden van de Vereeniging «Kiesrecht is Kiesplicht». MeD schrijft ons uit de Beemster: Door de gemeente zijn vau het Waterschap «de Beemster», twee biaudspuiten, vroeger dienende bij brandgevaar der molens, overgeno men, zoodat zij er thans 5 in haar bezit heeft, waarvan er twee te Midden-Beemster zijn gestationneerd. Bij den landbouwer C. de H. speelden eenige kinderen bij eene Nortonput, en werd door een hunner eene brandende lucifer hoven de wel gehouden, met het ongelukkig ge volg dat de daarin aanwezige gassen ontploften, waardoor twee kinderen zich deerlijk in het aangezicht brand den, terwijl van een derde het haar verzengd werd. Wanneer zal men toch eens be seffen, hoe gevaarlijk het is, kinde ren met lucifers te laten spelen. Het onlangs door zoovele bla den besproken voorbeeld van den beleefden gemeenteontvanger van Zoeterwoude vindt navolging, zegt het Leidsche Dgil. Te dezer stede namelijk waren den 31sten Juli 11. twee termijnen verstreken van de inkomsten-belas ting, zoodat op dien tijd minstens twee zevende gedeelten van den ge- heelen aanslag moesten voldaan zijn. De nalatigen ontvangen dezen keer van den gemeente-ontvanger geen waarschuwing om te zorgen dat bin nen dien of dien tijd het geld er is; maar burgemeester en wethou ders noodigen door middel der dag bladen belanghebbenden uit het door hen verschuldigde zoo spoedig mo gelijk ten kantore van den gemeen te-ontvanger te voldoen. Goed voorgaan doe nu ook goed volgen Een jongen wilde Dinsdag avond, zonder betaling van den la gen toegangsprijs,getuige zijn van de feestvreugde in het Oranjepark te Utrecht. Daartoe klom hij op het dak van een der aangrenzende hui zen. Ten einde zich voor vallen te behoeden, klemde hij zich vast aan een schoorsteendeze bood geen weerstand, stortte in en viel naar beneden met den jongen, die een aantal steenen op zijn hoold kreeg en daardoor verschillende wonden bekwam; hij werd spoedig naar het ouderlijke huis vervoerd. Dinsdag is te Arnhem de Arnhemsche vleeschhal, directeur de heer Em. Franken, geopend. Een komisch gevolg van de oprichting dezer «vleeschhal» is (zegt Gelria) dat een groot aantal slagers in eens zijn gemetamorphoseerd in direc teuren, hunue slagerswinkels in vleeschhallen. Door het kantongerecht te Nijmegen is wederom eene vrouw, herkomstig uit Hatert, tot f 10 boete of 3 dagen celstraf veroordeeld, omdat zij op de botermarkt te Nij megen kunstboter voor zuivere room- of natuurboter had trachten te ver- koopen. Toen de bakker H. v. E. te Ommen een dezer dagen wakker werd, bemerkte hij tot zijne verwon dering dat niet alieen zijne vrouw, met wie hij reeds eenigen tijd in niet beste verstandhouding leefde, maar ook zijne kinderen, onder scheidene meubels en ƒ400 ver dwenen waren. Na veel moeite is het eindelijk gelukt, haar in Harden- berg te ontdekken, van waar door den brigadier de kinderen met ƒ200 zijn teruggebracht, terwijl zij wei gerde de meubelen, die volgens haar zeggen te Ommen verborgen waren, aan te wijzen. Nauwelijks was ech ter de rijksveldwachter te Ommen teruggekeerd, of de vrouw kwam met een rijtuig van Hardenberg rij den en hield voor de woning van zekere juffrouw Siero, waar de goe deren verstopt waren, stil. In een oogenblik waren de ver- horgen goederen op den wagen ge laden, doch deze werden na eene hevige woordenwisseling doordetoe- stroomende menigte onder groote hilariteit weder afgeladen, en de vrouw kon onverrichter zake naar Hardenberg terugkeeren. Zekere R. D. te Kampen had zich in het voorjaar verbonden om als plaatsvervanger in dienst te tre den. Nadat hij door etn militieraad als zoodanig was goedgekeurd, gaf hij den ambteuaar van den burger lijken stand zijn voornemen te ken- Toen riep hij in den zwarten nacht, te midden van het geloei des orkaans, uit alle macht: Een man over boord O mijnheer! vervolgde de zeeman, de hemel beware u er voor ooit dien onheilspellenden roep te hooren Welke angsten en vreezen in die vier woorden! Een man over boord! Een man over boord! riep andermaal de roerganger. Alsof die hulpkreet op 't zelfde oogenblik was doorge drongen in de afgelegenste hoeken van het schip, bevond zich in minder dan een minuut alle hends op 't dek. De kapitein, die den tijd niet had gehad om op zijn kooi te gaan liggen, was 't eerst boven. Alle boeien over boord! was zijn eerste roep die boven den storm uitklonk. Gooit alles in zee wat je voor de hand komt! riep hij er bij. Toen vroeg hij Wie is er over boord? De eerste stuurman, antwoordde de roerganger. Gooit alles wat je voor de hand komt! riep de kapitein nog eens. Toen beijverde zich iedereen, want allen mochten ze den stuurman gaarne lijden, het bevel van den kapitein op te volgen; boeien, banken, kippenhokken, waterputsen, Vau 't Engelscli call liands alle man. waarlooze ra's kortom alles wat maar draagbaar was en spoedig uit de hand over boord kon worden gezet. Dit was 't eenige middel om den drenkeling hulp te ver- leenen. Een sloep uitzetten, of bij te draaien, daaraan viel niet te denken. Bij zulk weer te wenden, was evengoed als vrijwillig zich blootstellen aan 't gevaar van alle masten over boord te zien gaan en het behoud van de Saint-Lau rent, dat toch al heel avontuurlijk was, op een enkelen worp te zetten. Neen, daaraan viel niet te denken. Hij wist dat ook wel, de ongelukkige Laborde. In de afgrijselijke kolk, waarin hij lag te worstelen, had hij ter stond begrepen, dat zijn toestand hopeloos was; dat hem niets restte, dan te berusten en te sterven, zonder hoop op redding. Een oogenblik, toen hij op den top eener baar werd opgeheven, kon hij dwars door het kokend schuim zijn vaartuig zien dat zich verwijderde, voortgedreven door de onweerstaanbare macht van den orkaan. Met haar naakte masten, die geen lap doek voerden, zag het schip er uit als 't geraamte van een reus, die den nacht doorkliefde. Een oogenblik later was de fantastische spookgestalte ver dwenen, alle hoop op behoud met zich voerende. Thans was 't met hem gedaan. Voor immer was hij gescheiden van de wereld der levenden. Hij was niets'meer dan een ding, overgelaten aan zichzelf, een stuk wrak, verloren in de oneindigheid. Eu toch bleef de ongelukkige worstelen tegen den dood en zwemmen uit al zijn macht, nu eens opgeheven, tot eene ontzaglijke hoogte, dan weer medegesleept in een ongehoorde diepte. Eenslaps kwamen zijn handen in aanraking met een drij vend voorwerp. Werktuigelijk greep hij 't aan, zonder nog te voelen, wat het was; toen hij 't vast had, bemerkte hij dat het een vaatje was. Die ontdekking was genoeg voor hem om er zich krampachtig aan vast te klemmen. Hij be grijpt dat het voorwerp hem kan dienen om drijvende te blijven. Dat stuk wrakhout is wel de redding niet, maar dan toch de hoep. De nacht was nog donker, dik, ondoorzienbaar en de zee nog altijd woest. Maar nu hij 't vaatje had, vermoeide hij zich minder, en nu kon hij denken, overleggen, redeneeren. In plaats van zich te laten zinken om er dadelijk een einde aan te maken, zou hij den dag afwachten. Wie weet, mis schien kwam er wel een vaartuig voorbij dat hem redden kon. Waarom niet, als God toch een wonder wilde doen? (Slot volgt.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2