bizonder aan don voorzitter voor diens degelijke, liumane leiding. De vergadering was het hiermede volkomen eens blijkens een langdurig applaus. De meeste leden begaven zich naar de Grocte Kerk tot bijwoning van oen orgel concert door den heer Ezerman, dat ten half zes was afgeloopeu. Het programma was met zorg saamgesteld en bevatte o. a. de Hoclizeitsmarsch van Mendels sohn, de Marche f u n b r e van Chopin, en Yariatiën op Wie n N e o r 1 a 11 d s c h bloed van de Langt?. De heeren onderwijzers gingen nu naar den maaltijd in het wHotel Scholten" in den Hout, waar ongeveer 70 couverts noodig bleken. Hedenmorgen werd de groote rijtoer gehouden door de omstreken van Haarlem. De deelnemers kwamen daartoe bijeen 's morgens ten half tien op het Kenne- mer plein. Heden avond wordt ter hunner eere een concert gegeven in de sociëteit in den Hout. Morgen, (Zaterdag) worden de meeste inrichtingen door hen bezichtigd. Teylers Museum dat anders des Zaterdags geslo ten is, wordt voor deze bizondere gelegen heid geopend. l)e heeren dr. van der Ven en dr. Winkler hebben zich welwillend bereid verklaard de heeren onderwijzers te ont vangen en tot gidsen te strekken. Op 13 Aug. a. s. zal alhier de 16e Alg. Vergadering der «Nederl. Ver- eeniging voor locaalspoorwegen en tramwegen» gehouden worden. Door wijlen mevrouw de Wed. J. N. Boekman alhier is vermaakt: le aan den pastoor van de kathedrale en parochiekerk van den H. Joseph een som van 1500, en 2e aan het parochiaal armbestuur alhier, ten be hoeve van het onder zijn beheer staande gesticht St. Jacob, een legaat,bestaande in een Oostenrijksch lot van 1864, groot 100 florijnen, en door wijlen raej. F. Fobbe aan genoemde kerk eene som van f 600. Arï'oaa<lBsscmemits-SScclitfoasik TE HAARLEM, zitting van Donderdag, 4 Aug, H. O., koopman te Wormerveer, beklaagd van beleediging van den weesvader Goenee aldaar, door dezen te vergelijken bij een daar ter slechter naam en faam bekend staand dronkaard, door het uiten der woorden tegen dezen //je kunt evengoed je pet voor Lammert Wormer afzetten" enz. Beklaagde die in het vorige jaar reeds eene veroordeeliug ontving wegeus belee diging van denzelfden persoon, bekende ook thans die woorden gebezigd te hebben maar beriep er zich op, dat het hier niet gold eene persoonlijke maar eene algemeene kwestie, omdat Goenée volgens beklaagde de aan hem toevertrouwde weeskinderen slecht behandelde. Het O. M. was van oordeel dut de vroegere veroordeeling al zeer weinig scheen geholpen te hebben, waarom thans in plaats van boete eene gevangenisstraf van 14 dagen geëischt werd. Corn. Ered. de Koster, oud 53 jaren, huisschilder in preventieve hechteuis ter zake van diefstal. Om in de gevangenis te komen nam de man oen Heschje zuur weg uit een winkel in de Zijlstraat en begaf zich daarmede naar het politiebureau om daarvan aangifte te doen. Eisoh 6 maanden gevangenisstraf. Mr. A. Kist, ambtshalve toegevoegd, bestreed het oog merk en drong aan op ontslag van rechts vervolging, subs, vrijspraak. Leeudert Bakker, 57 jaren oud, in pre ventieve hechtenis ter zake van bedelarij en diefstal. Beklaagde heeft aan de woning- van den heer L. in do Parklaan gebedeld en daarna uit den gang een jas meege nomen, met welk kleedingstuk de eigenaar hem ontmoette en het hem ook weder afnam. Eisch 6 maanden gevangenisstraf, 5 dagen hechteuis en 1 jaar opzending naar eene rijkswerkinrichting. Corns. Johs. Westendorp, oud 54 jaren, zonder beroep, in preventieve hechtenis te Haarlem, beklaagd van landlooperij en diefstal. Wegens laudlooperij in gezelschap eener vrouw aangehouden, werden beiden naar de gevangenis gebracht omdat de vrouw nog een vonnis wegens dronken schap ten harer laste had. Op Westendorp werden bij zijne aanhouding twee horloges bevonden, die hij beweerde door erfenis, later weer door koopen, verkregen te heb ben. Men vermoedde wel dat ze gestolen waren, maar het rechte kwam men niet te weten, voordat de vrouw na hare los lating weder in beschonken toestand aan het bureau was gebracht en aldaar ver klapte, dat de horloges te Hoofddorp ont vreemd waren. Het onderzoek bevestigdo deze opgave. Eisch 1 jaar gevangenisstraf, 5 dagen hechtenis en 8 jaar plaatsing in eene rijkswerkinrichting. H. de Kaper, wegens landlooperij in hechtenis, zal nu opnieuw eenigen tijd onschadelijk zijn. Bij zijne talrijke veroor deelingen, te samen tot een duur van meer dan 20 jaren, die hij reeds achter den rug heeft, eischt het O. M. thans 12 dagen hechtenis en plaatsing iu eene rijks werkinrichting voor den tijd van 3 jaren. Antonius Dekker, 25 jaren oud, los werkman te Haarlem, bedreiging met zware mishandeling van den kastelein v. d. B. op de Burgwal alhier. Eisch: 1 maand gevangenisstraf. Corns. Waaijer, oud 44 jaren, kleerma ker te Edam, beleediging. Eisch: 5 dagen gevangenisstraf. Jan Snijder, oud 42 jaren, schipper tusschen Meppel en Zaandam, wederspan- nigheid tegen de veldwachters Smits en Moren. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. Hendrika v. d. Berk, huisvr. van P. v. d. Mey, oud 42 jaar, Alkemade, be leediging. Eisch: f 15 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Klaas van Wettum, visscher te Haar lemmermeer, wederspannigheid tegen de veldwachters Kooij en de Bijk. Eisch: 14 dagen gevangenisstraf. P. Jukes, oud 35 jaren, visscher te Spaarndam, hooger beroep van een vonnis van den kantonrechter te Haarlem, wegens het visschen met vischfuiken. Eisch: ver nietiging van het vonnis. Vrijspraak. Men schrijft ons uit Houtrijk en Polanen De verpachtingen omtrent den oogst over 1887 zijn in IJ-en Hout- rakpolder als volgt: De karwei is reeds gesneden en wordt gedorscht; de opbrengst is zeer ruim. De tarwe, dit jaar veel in onze polders verbduwd, staat prachtig en belooft zoowel als de haver een uitstekend product. De gerst heeft van de droogte wel iets geleden en laat vooral op hooge gronden veel te wenschen over. Erwten en boonen staan prachtig; in geen jaren beloofden deze ge wassen een zoo ruim beschot. De aardappelen zijn door de lang durige droogte klein van stuk; de kwaliteit is zeer goed, de kwanti teit echter beneden het middelma tige. De beetwortelen staan ook min der goed, daar het loof te veel ont wikkeld is in verhouding met den wortel, iets dat het suikergehalte aanmerkelijk doet vermindereu. Minder schadelijk is de stand of liever de oogst van dit product voor den landbouwer, daar de direc tie der suikerfabriek «Holland» al hier, het zaad heeft geleverd, de akkers bewerkt enz., volgens een zekeren som, door haar met den land bouwer vastgesteld. De hooioogst was en is gering, als gevolg van het weinige water. De kwaliteit is uitstekend, doch de opbrengst zóó gering dat menig landbouwer hooi moet aankoopen, terwijl dit product nu reeds f 15 per 1000 KG. kost. De landerijen bestemd voor het nahooi zijn door de aanhouding der droogte, beweid moeten worden, zoodat ook de tweede hooioogst min is. KERKNiEUWS. Naar men verneemt, heeft het classi caal bestuur van Dokkum aan de Synode der Nederl. Hervormde kerk machtiging gevraagd, om in rechten eeneu eisch voor den burgerlijken rechter in te stellen tot de overgave der kerk, tegen de zich noe mende kerkvoogden (doleerende) te Anjum. KI N X E N L A iI). Bij kon. besluit van 26 Juli is tarief F 1 van de Onderlinge Levensverzekering van „Eigeu Hulp" te 's-Gravenhage, be treffende verzekering van kapitaal, uit te keeren, wanneer de verzekerde een be paalden leeftijd bereikt beeft, goedgekeurd. Bij kon. besluiten van 3 Augustus is S. A. Vosters benoemd tot Burg. der gem. Alpben en Rielis met ing. van dien dag, op zijn verz., eerv. ontslag verl. aan T. B. Yenema, te Middelstum, als plaatsverv. van den distrietsveearts, wien Groniugen als standpl. is aangew.; is aan dr. T. Breesnee, arts te Sommelsdijk, op zijn verz. eerv. ontslag verleend als lid van den Geneesk. Baad voor Zuid-Holland, en tot lid van den Geueesk. Baad voor Overijsel en Drente benoemd mr. M. Oldenkuis Gratama, adv. en proc. te Assen; is aan mr. bi. S. Pols, boogl. in de fa culteit der rechtsgeleerdheid aan de Bijks- Universiteit te Utrecht, met ingang van bet studiejaar 1887/1888, ontheven van bet onderwijs in het oud-vaderlandsck recht en zijn geschiedenis. De gewone audiëntie van den min. van Justitie zal op Dinsdag niet plaats hebben. De luit. ter zee 1ste kl. J. J. Kraak man wordt met 1 Sept. eervol ontheven van do waarneming der betrekking van offic.-instruct. aan het K. Instituut voor de Marine te Willemsoord en op non- activiteit gesteld. In die betrekking wordt hij vervangen door den luit. t. z. lste kl. P. S. B. Wolterbeek. De luit. t. z.2dekl. G. Fabius Jr., offic. van politie bij gemeld Instituut, wordt met meergen. datum op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2de kl. E. de Haan. (Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) Ia verschillende buitenlandsche badplaatsen is de verjaardag van H. M. de Koningin herdacht. Zoo werd te Baden-Baden het avond concert besloten met het „Wien Neerlandsch bloed", dat door de daar vertoevende landgenooten zeer werd toegejuicht. Deze maand wordt te Scheve- ningen verwacht de Groothertog van Saksen-Weimar en gevolg. De Russische gezant, graaf Kapnist, is uit den Haag naar het buitenland vertrokken. In de residentie zijn aangeko men en in het Hotel Ptmlez afgestapt de markies de Monciar, consul-gene raal vau Fraukrijk te Amsterdam, en de heer José de Bazan, consul- generaal van Spanje. De liberale kiesvereeniging ((Vooruitgang» inDantumadeel heeft voor de eventuëele Kamer-ontbin ding tot candidaten gesteld de heeren Kielstra en mr. Van Weideren baron Rengers. De concessie voor den aanleg van spoorwegen in de Transvaal is thans definitief door de concessio narissen (de heeren Van den Wall Bake en Cluijsenaer) aanvaard, en gelijktijdig overgedragen aan de Nederiandsche Zuid-Afrikaansche Spoorweg-maatschappij, welke het waarborgkapitaal van honderddui zend gulden in contanten heeft gestort. Als een staaltje van een veel bewogen leven deelt men mede«Bij het Leger des Ileils te Amsterdam heeft een man dienst genomen, die toen hij van school kwam, eerst cou rantenjongen was, daarna nam hij dienst bij het vreemdenlegioen in Algiers, vervolgens streed hij onder de vanen van Garibaldi; daarna ging hij weer in Franschen dienst over. Uit Franechen dienst ontslagen, ging hij als koloniaal naar onze Indien. Toen hij uit de Oost terugkeerde, zeide hij het militaire leven vaarwel en werd hij eerst loopknecht bij een apotheker, daarna colporteur voor een uitgeversfirma. Toen dit een poosje geduurd had begon hij een kruidenierswinkeltje. Dit duurde niet lang; weldra werd hij ziekenoppas ser, later knecht in een gekkenhuis, vervolgens oppasser bij een oud heer, daarna weder knecht in een café- chantant, vervolgens koffiehuisbe- diende, om ten slotte een onderge schikte betrekking bij het Leger des Heils te aanvaarden». Men schrijft ons uit Wormer veer, 4 Aug: In de Woensdagavond gehouden raadsvergadering werd de heer J. A. Dekker door den waarn. voor zitter als raadslid beëedigd en ge ïnstalleerd. Vervolgens werd mededeeling ge daan van eene missive van den heer Commissaris des Konings, waarbij werd medegedeeld, dat met ingang van 1 Aug. door Z. M. den Koning tot burgemeester dezer gemeente was benoemd de heer mr. H. J. C. van Tienen. De heer v. Tienen ver scheen daarop ter vergadering, waar op hem door den waarn. voorzitter na eenige welwillende woorden, het presidium werd overgedragen onder overrijking der ambts-insigniën. Hierop nam de voorzitter het woord en betuigde zijn dank aan de Hooge Regeeriug voor de onder scheiding die hem was te beurt ge vallen, door hem, zoo kort na het bereiken van den bij de wet bepaal den leeftijd, tot burgemeester dezer belangrijke en bloeiende gemeente te benoemen, eene gemeente die van dit oogenblik af recht had op zijne onverdeelde toewijding. Spreker erkende dat het eene zware taak was, welke op zijne nog zoo jeugdige schouders was gelegd, maar hoopte dat men later gelegenheid zou hebben, om te beoordeelen naar zijne daden, wie hij was en wat hij bedoelde, en eindigde met de ver klaring, dat wanneer hij mocht re kenen op de medewerking van den raad, bijgestaan door den bekwameu en ijverigen secretaris, en zich mocht verheugen in den steun van alle ge meente-ambtenaren, het doel waar naar zij streefden bereikt zou wor den, te weten de voortdurende bloei en welvaart van Wormerveer. Vervolgens werd aan het fan farekorps «Exelcior» op verzoek, verlof gegeven tot het plaatsen van een verstelbaren muziektent op de markt. Tot wethouder werd benoemd de heer A. Laan, die echter staande de vergadering verklaarde die benoe ming niet te kunnen aannemen, waarna werd benoemd de heer W. ITonkoop, die wenschte gebruik te maken van den hij de wet gestel den termijn van beraad. De heer mr. H. J. C. van Tienen, werd vervolgens benoemd tot: 1° ambtenaar van den Burgerl. Stand 2° commissaris der Zaanlandsche Duinwaterleiding. De geloofsbrieven van de heeren J. A. Laan, W. Honkoop, P. Ruij- ter Dz. en J. Meer Br. werden goedgekeurd. Een verzoek van Mej. A. A. Buijs om ontslag ais onderwijzeres werd aangehouden tot eene volgende vergadering. Van ie Leidsche kermis. Om op Maandag van de kermis- week in dienst te tredenwerd door een winkelier te Leiden eene dienstbode gehuurd die dan ook den godspenning ontving. Op den dag van indiensttreding wenschte zij «een pleizierige kermis» en ont ving toen de kermisfooi. Reeds dienzelfden avond werd haar vergund kermis te gaan houden doch zij kwam eerst den volgenden morgen om zeven uren boven water. In den namiddag van dien dag vroeg zij vergunniug om even eene boodschap te doen, hetgeen haar werd toegestaan. Zij keerde echter niet meer terug. Enkele dagen na haar vertrek nu bemerkte de vrouw des huizes dat hare schoenen en een zilveren knip met geld verdwenen waren waarvan onmiddelijk de dienstbode verdacht werd. Vandaar aangifte bij de politie, die, bedoelde meid Dins dag aanhoudende, haar in het bezit vond van de gestolen schoenen. Omtrent de ontvreemding van een knip wist zij niets af; daarop durfde zij wel te zweren, zeide zij, doch toen zij eene wijl in politiebewaring had doorgebracht, bekende zij ook de knip te hebben ontvreemd en deze voor schuld in eeii slaapstede te hebben achtergelaten, alwaar het bewuste voorwerp dan ook door de politie gevonden werd. Het behoeft wel geen betoog dat tegen dat lieflijk individu proces verbaal is opgemaakt. Hetzelfde geschiedde ook tegen een slaapsteehoudster die zich heeft schuldig gemaakt aan overtreding van artikel 438 der Strafwet, door niet in een register aanteekening te houden van de personen die ten haren huize één ot meer nachten doorbrengen. In de Woensdag gehouden ver gadering van B. en W. van 's Gra- venhage hebben de wethouders be sloten collectief af te treden en heeft de Burgemeester, de heer Patijn, medegedeeld, dat hij zijn eervol ont slag aan Z. M. den Koning heett aangevraagd. De Gemeenteraad zal Maandag bijeenkomen om nieuwe Wethouders te verkiezen. De Wethouder, de heer Van Stralen, vertoeft in het buiten land, maar wordt spoedig in den Haag terugverwacht. Mr. J. W. H. M. Van Idsinga, tot lid van den Raad verkozen, heeft de benoeming niet aangenomen. De heer Van Idsinga had reeds vóór de herstemming bedankt. Het fraaie stoomjacht Alra, van den heer William Vauderbilt, laatst te Havre, ligt voor Rotter dam in de Maas op de hoogte van het vroegere Yachtclub-gebouw. Sedert eenige dagen hielden in een der logementen in de Wijde Waterstraat te Utrecht een tweetal colporteurs van Recht voor allen ver blijf, blijkbaar met geene andere bedoeling dan om te trachten, in dat gedeelte der stad enkele hunner bladen en geschriften te verspreiden althans met milde hand werden al daar een aantal oude nummers van hun blad en dergelijke geschriften uitgereikt. Zoolang zij hiermede met de noodige voorzichtigheid te werk gingen, hadden zij van de bewoners van die wijk weinig last, doch toen zij, langzamerhand Btouter gewor den, het waagden in den avond van den 2 dezer, den verjaardag van H. M. de Koningin, met hunne opruien de geschriften voor den dag te ko- hard hij koD, toen hij de vlag bemerkte die van 't stag woei; des te beter, dan zijn 't landslui die me redden! En toen ging hij voort heel luid te spreken om zijn stem te oefenen, die hij over eenige minuten noodig zou hebben om het vaartuig aan te roepen. De brik kwam steeds nader, kort bij den wind zeilende, maar ze hield regelrecht op den drenkeling aan, zoodat hij met vernieuwden schrik geslagen werd. Ze gaat me overzeilen, - riep hij toen hij 't water vóór de kraanbalken zag opstuiven. En hij riep, en hij schreeuwde, maar niemand hoorde hem. En toch kwamen zijn mogelijke redders nader en nader; een minuut later moest hij onfeilbaar onder de kiel doorgaan. Van zwemmen om de aanvaring te ontwijken, was geene sprake; hij kon geen slag meer doen. Zijn bee- nen hingen neer als lood; zijn armen waren verstijfd. Ja, 't was afgrijselijk, de dood in zuik een gedaante. Maar met bovenmenschelijke inspanning richtte hij zich zoo hoog mogelijk tegen zijn boei op en uit alle macht, die zijn longen hem overlieteD, stiet hij een langgerekten noodkreet uit. Bijna op 't zelfde oogenblik klonk van 't dek der brik een krachtig commando-woord: Aan lij je roer! Bijdraaien! Zijn hulpgeroep was gehoord. In een oogwenk was er een jol met twee man te water en vijf minuten later was Osmin Laborde in veiligheid op 't dek van de brik. 't Was zes uren in den morgen en daar hij omstreeks middernacht overboord was gespoeld, had hij zes uren lang in de zee gedobberd tussehen leven en dood". Drie dagen later kwam de brik te Vera Cruz. De Saint- Laurent, die door den orkaan uit haar koers was geraakt, kwam er twee dagen later aan. Toen ze de haven binnen liep had ze, naar scheepsgebruik, de vlag halver stok ge- heschen en gekruiste ra's, ten teeken van rouw over haar eersten stuurman. Groot was de verbazing van den kapitein en de beman ning, toen ze Osmin Laborde, dien ze sinds vijf dagen op den bodem der zee waanden, op de kade terugvonden, kalm een sigaar rookende. Als besluit voegde de zeeman er bijZiedaar, mijn heer, de ware geschiedenis van het vaatje dat zoo zeer uw aandacht in de kapel heeft getrokken». Ik bedankte den verhaler met veel warmte en toen ik hem bij 't afscheid nemen de hand drukte, vroeg ik Maar gij hebt mij niet verteld wat er van den held van dit drama is geworden. Leeft hij nog? Hij leeft nog altijd, antwoordde de zeeman met een glimlach; op dit oogenblik staat hij voor u, want ik ben Osmin Laborde. Ik kon een gebaar van verwondering niet onderdrukken en toen liet hij er op volgen: Duid het mij niet ten kwade, dat ik u niet dadelijk heb gezegd wie ik was. Ik durfde niet. Ik beken openhartig dat, als ge mijn naam hadt geweten, ik niet zoo vrij over mezelf had kunnen spreken als nu. Ja, ik ben die drenkeling en dezen morgen, toen ge mij in de kapel zaagt, vierde ik mijn tiende mis, want het is juist tien jaren gele den dat mij 't ongeluk overkwam. Als ik op reis ben, komt mijn moeder in mijn plaats; een moeder kan zoo goed voor haar zoon bidden! Dit was zijn laatste woord. Verleden voorjaar is hij gestorven; maar het vaatje hangt nog altijd in de kleine kapel van Arcachon, die thans door de nieuwe kerk wordt omsloten, als een heiligdom uitslui tend bestemd voor geloftegiften.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2