NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Maandag 8 Augustus 1887. No. 1254. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENT 1" EN: STADSNIEUWS. HAARLEMMER HALLETJES. Een Saterdagavondpraatje AARLENS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het gebeele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. telefoonnummer 122. van 1-5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Fublicite Etrangere G. L. T)ATJBB Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 6 Augustus. Bij de Vrijdag te Utrecht begon nen examens L. O. voor Eogelsch slaagden 5 van de 8 geëxamineer- den. Onder deze was ook mejuf frouw C. Tielenius Kruythoff, uit Haarlem. Een famïlielafereel. Terwijl eene vrouw uit de Patiëutiestraat Vrij dagmiddag vau huis was, maakten hare vier kinderen, waarvan de oudste 7, de jongste slechts 1 jaar is, van hare afwezigheid gebruik om eeu flescli met bessen op brau- dewiju te bemachtigen. Zij peuzelden de bessen op en dronken daarna met hun vieren vat) bet vocht. Men kan denken wat het gevolg was. De oudste, die stellig het meest had gedronken, was boven in huis ge klommen, hij had zich in zijn be nauwdheid bijna geheel ontkleed en zou uit het dakvenster getuimeld zijn, zoo de buren niet met een ladder waren gekomen en den jongen had den gegrepen. Een anaer lag vol/ slagen bewusteloos ouder een tafel. De jonaste kinderen vond men voor de deur liggen; eenige buurvrouwen verzorgde de arme schepsels zoo goed het ging. Dat de zorgelooze moeder, die wel een beetje lang haar huis en haar kroost in den steek had gela ten, bij hare terugkomst niet vrien delijk door de buren werd ontvangen, laat zich begrijpen. Zij kreeg het nog erger te kwaad toen baar neer en mee.ter thuis kwam. De man wist niets vau de aau wezigheid dhr heillooze flesck, hetgeen hem aan leiding gaf zijne wettige wederhelft eens erns.ig onder handen te nemen. Het Donderdagmorgen gevonden lijk in het Zuider-Buitenspaarne is door de familiebetrekkingen herkend. De man woonde te Amsterdam. De nu reeds sedert twee jaar vacante betrekking van predikaat DOOR RIPPERDA. VI. De onderwijsweek is om. 't Was alsof bet onder wijs-debat en dat nog- wel in de vacantie als een besmettelijke ziekte werkte, want niet alleen de heeren van bet onderwijzers-genoolscbap, maar ook onze gebeele gemeenteraad beeft veel aan onderwijs gedaan, zelfs in gebeime zitting. Na een langdurige gedachten verwisseling over allerlei onderwijsbeginselen bebben de heeren Woensdagbesloten de bewuste school te bouwen aan de Leidscbe Vaart, precies naar den zin van B. en W. De hervorming van de burgeravondschool, waarover in de gebeime zitting reeds gesproken is, al weten we niet wat, is bewaard tot deze week, midden in de kermis. De groote onderwijzers-vergadering was niet altijd even amusant, maar ik moet zeggen, bet ging er netjes en ordelijk toe, veel kalmer en deftiger dan in sommige andere groote vergaderingen. Ik heb mij bizonder geamuseerd den laatsten middag in a de Kroon.Vooreerst die buide aan den ouden meester Spaan," een echt Haar- lemscbe figuur, de eerwaardige school monarch die reeds twee geslachten van Haarlem's burgers leerde en opleidde. Het was aandoenlijk de geestdrift te zien waar mede de gebeele vergadering bet besluit "toejuichte, waarbij de oude beer tot ho norair lid van bet genootschap was ge kozen. bij de Hervormde gemeente te Aalsmeer, zal Zondag a. s. vervuld worden. 's Morgens O1/? uur bevestiging door Ds. Limburg, van Uithoorn, Consulent; 's middags21/3 uur intrede van Ds. van Wieten, van Broek op Langedijk. Men Bchrijft ons uit Haarlemmer meer: Een bericht, voor een paar dagen in uw blad voortkomende,aangaande baldadigheden enz., die voortdurend zouden plaats hebben bij rustige ingezetenen in de omgeving van Ha.fweg, heeft in de laatste raads zitting aanleiding gegeven tot eene interpellatie aau den burgemeester van Haarlemmermeer als huofd der politie. De Burgemeester zal er een wakend oog op laten houden, en volgens ziju toezegging zal het niet lang meer duren voor er politie zal gest^ticnneerd worden. /In de maand Juli 1887 zijn geschut: Door de Noordzeesluizen te IJmui- deu Naar zee: 22 fregatten of barken, 6 brikken, 9 schoeners, 1 kofschip, 126 stoomschepen, 13 tjalken, 119 visschersvaarfcuigen en 6 andere vaartuigeD, te zamen 302 schepen, inhoudende 388,085 Ms. Uit zee: 20 fregatten of harken, 2 brikken, 12 schoeners, 1 kofschip, 117 stoomschepen, 11 tjalken, 80 visschersvaartuigenen 7 andere vaar tuigen, te zameu 250 schepen, in houdende 360,828 M8. Totaal 552 r-chepeu, inhoudende 748,983 Ms. IleP'tooneel speelt te Zaudvóort op een snikheeten Juli-voormiddag. Een der badgasten heeft een Gelder- schen neef met vrouw en kroost vooreen dag «overgekregen». Nicht, hoewel niet meer in groot gezel schap op de toestellen der «Auto- n atic Company» durvende stappen, krijgt het in haar hoofd een ezeltje te huren eu wordt, na lang loven Op denzelfden middag, Donderdag, bield Dr. van Beyseneen oud-Haarlemmer, maar thans in den Haag gevestigd, een causerie over de vacantie-kolonies De man was een beetje gejaagd omdat bem zoo weinig tijd was toegelaten. Misschien juist daardoor werd zijn voordracht zoo pittig en puntig dikwijls, zoodat ik lust zou bebben zijn woorden mede te deelen, maar de ruimte laat bet niet toe. Kort en goed dan, de beer van Bevsen, uit ondervinding sprekende, roemde ten zeerste de resulta ten die door de vacantie-kolonies werden verkregen Men zendt er de kinderen heen zeide bij zooals ze ziju, miserig, bleekneuzig klierachtig, sponsachtig, aardappelkleurïg en ze komen terug, mijne heeren, na drie weken slechts, met verbruinde huid, le- vendigen oogopslag, vol levenslust: hetroode bloed schijnt ben door de huid, de klier- sappen zijn verdreven, bet kind is geheel opgefriscbtzij zijn daarbij gewend aan orde en netbeid, bebben enkele gewoonten aangenomen voor de reinheid van groot belang, bet bevattingsvermogen is toegeno men, kortom, zij zijn lichamelijk en zedelijk vooruitgegaan. Het levendige betoog van den beer van Beysen was zóó pakkend, en tegelijkertijd zoo amusant dat bet werkelijk jammer was dat niet anderen bet konden booren. Misschien ware dan de kas der Haar- lemscbe vaeantie-kolouie nog weder met nieuwe gaven gesterkt, want die zijn in de eerste plaats daartoe noodig, en boe meer geld men krijgt, boe meer kinderen er kunnen worden uitgezonden naar Zand- voort. En nu, na de onderwijs-, de kermisweek! en bieden, voor een kwartier mees teres van het levend vervoermiddel. Maar zij had den onderdrukten glim lach des geleiders niet bemerkt; nauwlijks is het schudden en schok ken begonnen,of nicht wordt «draaie- erg» en tuimelt op het mulle zand neer. Daar kliukt haar de vroolijke schaterlach van een kindermeisje in de ooren. Woedeud springt zij op, rent, met haar parasol gewapend, op de spotster af, een ruzie volgt,. eu nicht levert bij een «aldaar sta- tionneerend ageut» eene aanklacht- tegen de goedlachsche «boune» inl Vrijdag is te Amsterdam in het Nieu we Amst. Koffiehuis aanbesteed door den bou wk. P. C. Dekker te Zaandam het bouwen van een woning te Ah- benes iu de Haarlemmermeer voor jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg. Ingekomen 12 biljetten. Minste inschrijver was Van Looy, te Houtrijk en Polauen, voor de som van f3631. Hoogste inschrij ving f4385. LEGER EN VLOOT. Yoor ben die naar een plaatsing bij den artilleriecursus te Delft, of op de militaire school te Haarlem dingen, is de berinne ring zeker niet overbodig, dat voor 10 Aug. a. s. bij bet Departement van Oor log de aanvragen daartoe moeten zijn in gekomen Voor de toelating tot deze inrichting wordt geëischt de overlegging van een der volgende getuigschriften of diploma's welke in 1886 of 1887 moeten zijn uitge reikt t. w. 1°. bet getuigschrift voor //goed afgelegd eind-examen tier H. B. S." gelijkstaande met bet z. g. n. getuigschrift A der Poly technische school; 2°. bet z. g. n. getuigschrift B der Polytechnische school; 8". bet diploma voor technoloog, voor civiel-,bouwkundig-, scheepsbouwkundig- of mijnen-ingenieur. Van hen, die in het bezit zijn van ééu der beide sub. 1 gemelde getuigschriften en voor den artilleriecursus in aanmerking willen komen, wordt bovendien gevorderd, dat zij eeu voldoend examen in wis- en werktuigkunde hebben afgelegd. Voor ben die zich alléén voor //den voorbereidenden practiscben cursus der militaire school" opgeven, geeft ook bet in 1886 of 1887 behaald getuigschrift „voor goed afgelegd eind-examen der gym nasia" toegang tot deze inrichting. Voor verdere bizonderbeden wordt o. a. verwezen naar de Staatscourant van 28 Juli jl. Voor mij geen kermisfeeslgerel, Geen weidsch betiteld kinderspel Geen dwaasheid op haar zegewagen: Bij raadsbesluit en klokgcklep •Gerechtigd voor een tiental dagen, Wat eerlijk meusch 'r tegen heb. Zouden er nog velen zijn die bet eens zijn met de verwenscbing van Augustijn, die door Hildebrand zoo werd gekapit teld? Ik geloof bet wel, maar heb, rond uit gesproken, veel zin die menscben kort weg voor //oude pruiken" uit te schelden. Toch ben ik lid van de vereeniging tot veredeling van bet volksvermaak. //Verstandige gemeenten heb ik eens ergens gelezen, schaffen de kermissen niet af, maar wachten baren tijd af, totdat zedelijke volksuitspanningen de onzedelijke cnnoodig en overbodig gemaakt hebben. En op die gezegende toekomst mogen we hoop bebben". Daarmede kan ik me vrijwel vereenigen, al geef ik nu niet onmiddellijk toe dat de kermissen perse onzedelijk zijn. De ker missen zijn altijd geweest de spiegels waarin zich bet volksleven afschildert beschaaf nu de kermissen, dan verbetert gij het volksleven. Haarlem behoort ook tot de //verstan dige gemeenten," en ik noem de stad mijner vaderen nog te verstandiger, om dat zij baar best beeft gedaan, de kermis binnen bare muren zoo gaandeweg een beetje binnen de perken te houden. Als echt kermisgast och, ja, de lust naar een pretje zit er altijd nog in heb ik er nu echter niet veel mee op dat onze kermis zoo vers lipperd is. In alle boeken van de stad vindt men een stukje kermis een brok op de Groote Markt, een stuk op de Groenmarkt, hier een tent, ginds een kraam, elders een paardenspel. Ziet u, dat verwaaide van de kermis bevalt me BINNENLAND. Z. M. beeft D. André de la Porte, te Haarlem, met ingang van 10 dezer, be noemd tot schoolopziener in bet arrond. Zaandam. Den officier-machinist le kl. bij 's Bijks stoomvaartdienst B. J. Karpesteyn, op zijn verzoek met iugang van 16 dezer, terzake van langdurigen dienst en meer dan 50- jarigen ouderdom, op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlijksch pen sioen van f 1400 eu eene verboogiug daar van met f 825 'sjaars voor werkelijk ver blijf in militairen dienst in 's Bijks over- zeescbe bezittingen en Koloniën en tusscben de keerkringen. Aan den officier van gez. le kl. J. C. Bolandus Hagedoorn, van bet personeel van deu geneeskundigen dienst der land macht, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. Aan den le luit. op non-activiteit J. M. van Hoogstraten, van bet wapen der genie, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. Bovenstaande beriehten zijn uit de St.- Ot.) Men schrijft van Soestdijk aan het Dagblad: De verjaardag van H. M. de Ko ningin heeft voor een dag afwisse ling gebracht in het overigens stille landleven, dat de koninklijke familie hier lijdt. In den voormiddag heeft H. M. met HDr. dochtertje, Prinses Wilhel- mina eenen grootsn rijtoer gemaakt over Soest, Baarn en halfweg Hil versum. Overal langs den weg wapperde van de villa's en land huizen de nationale vlag, terwijl tal van belanghebbenden H. M. met sympathie en gejuich begroetten. Op het koninklijk lustslot, dat in de vestibules eu corridors met eene frissche plantenversiering prijkte niet, maar misschien valt bet mee in bet gebruik. Werkelijk, Haarlem is een verstandige gemeente, en weet wel dat wij erg aan onze kermis zijn gehecht. De geschiedenis leert immers dat bet eenvoudig niet gaat om baar af te schaffen. In 1672 reeds beeft men bet eens geprobeerd, om bizon- dere redenen trouwens, maar bet heeft niet lang geduurd of de kermisvreugde deed zich in de eerstvolgende jaren weer met vernieuwde kracht gelden. Plet zit ons te veel in 't bloed; we hebben er onze ouders over booren praten, we bebben zelf druk of minder druk meege daan en onze kinderen hebben het gedurig over de kermis eu wat daarbij behoort. Laat ons dus maar kermis houden en laten houden, leven eu laten leven, na tuurlijk zonder overdrijving. We zullen bet druk genoeg bebben want: van Lier beeft twee tenten opgesla gen en schijnt bet duchtig te meenen, bet groote gebouw in de Parklaan doet reeds denken aan al bet schoons dat Carré ons zal brengen, en dan die groote menigte kramen op onze verschillende pleinen, schiettenten, poffertjeskramen, draaimolens, pbotograpbiscbe ateliers, won- dermenscben, dikke dames, goochelaars, muzikanten, wandelende winkels, atbleten. Lammen en blinden Buitscher en Griek Vlooien en boeren Hoor wat muziek Zoo slaan de bekkens Zoo slaat de trom Kletterdekletter Rommeldebom Zooals van Zeggelen in zijn lierzang schrijft, op de maat der muziek van 't Jan Klaassenspul. waren inmiddels een overgroot aan tal bloemtuilen in allerlei vorm uit alle oorden aangekomen, waaronder prachtige bouqetten uit Amsterdam, de residentie, 't Loo enz. Des middags was er ten hove zooals wij reeds aankondigden een diner van 24 couverts, waaronder 12 genoodigden. Z. M. de Koning, het gevolg en de overige heeren behalve de Commissaris des Koning in Utrecht mr. E. H. 's Jacob, en generaal Jackson waren in burgerkleeding. Z. M. droeg en écharpe het lint van grootmeester der orde van den Neder- landschen Leeuw. H. M. de Koningin droeg een wit satijnen met goud geborduurd kleed, eeu diadeem en broche met kostbare edelgesteenten enz. Ook H. K. H. Piinses Wilhelmina, die aan tafel tusscben HH. MM. zat, was in eene witte kanten jurk gekleed, met een snoer parelen om den hals. Z. M. bracht eenen troast uit op de gezondheid van H. M. de Koningin der Nederlanden, waarop het orkest van het Utrechtsche schutters- korp3, onder directie van den heer Coenen dat den feestmaaltijd met een concert opluisterde, fanfares en vervolgens het «Wilhelmus» deed hooren. Het diner was te 8 uur geëindigd. Z. M. de Koning schonk onder meer aan H. M. de marmeren buste van H. K. H. Prinses Wilhelmina, vervaardigd door den beeldhouwer Bart van Hove. De gelijkenis en de uitvoering van dit kunstwerk moe ten aan de strengste eischen, die men een dergelijk stuk kanstellen, beantwoorden. De gezondheidstoestand van Z. M. den Koning is zeer bevredigend. Dikwerf des ochtends wandelt hij met de Koningin door de tuinen van het lustslot eu enkele maleu ook des middags met de dignitarissen, die tot Zr. Ms. gevolg behooren. De juiste datum, waarop de ko ninklijke familie Soesdijk zal ver laten, is nog niet vastgesteld. Er is gelukkig vooruitgang ten goede te bespeuren iu de wijze waarop zich do kermisvreugd bot viert; vooral de drank wet beeft daartoe veel bijgebracht. Wan neer men bet verledene met bet beden vergelijkt zal men ongetwijfeld tot bet in zicht komen dat onze hedendaagscbe kermis inderdaad maar een flauwe echo is van die in vorige eeuwen. Lees daarop „deBoe- rekermis" van Botgans maar eens na, een gedicht dat door levendig realisme uitmunt en waaruit ik niet gaarne veel aanhalin gen zon doen. De verzuchting van den dichter Zoo werken ijdle klap en potsen in 't gemeen Veel meer op 't hart van 't volk, dan welgezochte reen En stichtend onderhond; blijft echter nog altijd van kracht, we zijn nog niet zoover, dat we de kermis geheel kunnen missen. „De welgezoute reen," en „bet stichtend onderbond" zijn niet zoo boeiend dat we ons niet ééns in 't jaar door „ijdle klap en potsen" zouden laten begoochelen. Laat ons daarom maar kermis houden, ons nageslacht zal misschien zéé wijs zijn dat bet geen behoefte meer beeft aan kermis. //Vreugde is een aardig ding, niet alleen om te smaken zegt Hildebrand en bij raadt ieder aan eens een kermis bij te wonen.//Daar zult gij zien boe men zich te meer vermaakt naarmate met eenvou diger van hart en zin is. Maar gij moet ea niet komen met een gezicht als een commissaris van politie, die kijkt of alles wel goed en ordelijk toegaat."

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1