NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Tante's verhaal. 5 e Jaargang. Woensdag 10 Augustus 1887. No. 1256. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: s i v s> s m i: ii w s. DE li_ivi!H!S. BI NIV li N L A N I). HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden Franco door liet geheele Rijk, Afzonderlijke nummers per 3 maanden. ƒ1.20. - 1.G5. - 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentie» worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland.: Compagnie Générale de Publicite E Lr anger e G. L. DAJJBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmar/re. Haarlem, 9 Augustus. Aan den beer J. A. M. Lans, firma H. Lans en Zn., is vergunning verleend tot oprichting van een oven tot het smelten van hars in de per- ceelen aan de Bakenessergracht no 89 en 91. Morgen, Woensdagavond, zal de gewone muziekuitvoering in den Hout door het muziekkorps der stedelijke schutterij, niet gegeven wordeD. Jan Vrijhof, de zoon van een majoor die maar niet voor den dag komt, heeft een reisje naar Amsterdam gemaakt en heeft tal van avonturen, zóó dol en dwaas dat z/de Apeldoornsche jongeling," zooals men hem noemt in het stuk, in zijn opgewon denheid telkens uitroept: //Amsterdam, je bent ecnig." Hij komt in kennis met de familie Robbedans. Joopie Robbe- dans, de held van het stuk, (Bigot) is een kleermaker, die reeds jaren door den huwelijksband is vereenigd met juffrouw Kikebos. (Mevr. Albregt). Die echtver bintenis verhindert hem volstrekt niet om wanneer hij de kans schoon ziet den zwaren pantoffel waaronder hij zit, te ontkomen, en eens //aan den draai// te gaan. Zoo ook nu met den jongeling uit Apel doorn met wien hij meegaat, en voor zijn vader optreedt. De kleermaker-majoor komt zoo aan huis bij den ouden heer Hartje, een oud-vrijer van de droevige figuur, die //steeds zijn vervlogen jeugd betreurt" en altijd ,/de aansluiting mist".De zoogenaamde zoon raakt natuurlijk verliefd op juffrouw Hartje, de nicht, die echter liever vrij wil blijven. Dat zijn de voornaamste rollen in het stuk, maar er treden nog een zwerm andere personen op, de een al dwazer dan de andere, zooals de jongejuffer Robbedans met haar aanstaande, de pi-pi-pi-ano-st- stemmer Snoedel;en de pleegdochter van het echtpaar RobbedansKikebos, Jetje, die den ouden heer Hartje het hoofd op hol brengt. Helaas, de arme man mist alweer de aansluiting, want Jetje raakt met een ander verloofd. We kunnen bezwaarlijk de verwikkeling van het stuk weergeven die is dan ook trouwens bijzaak. Hoofdzaak is dat men zich kostelijk amuseert met het spel der vertooners, vooral met den hoofdpersoon, die allerkoddigst door den regisseur-auteur Bigot wordt weergegeven. De coupletten waarvan het wemelt in het stuk zijn bij wijlen zeer aardig. Mevrouw Albregt- Engelman heeft trouwens reeds lang een gevestigden naam daarvan,de dwaze liederen van Bigot die de geschiedenis van zijn vroegere woning, Achtergracht nummer acht, mededeelde, gaf aanleiding tot groote hilariteit, het lachlied van juffrouw Kap per deed haar terecht grooten bijval ver werven. De slotscène van het derde bedrijf, een parodie op de finale eener operette, was werkelijk allerdolst. Wanneer men een deftig blijspel of een grieselig treurspel, met veel (looden, wil zien moet meu vooral niet naar de tent van van Lier gaan op de Groote Markt. Als men echter eens een avond prettig wil uit zijn en hartelijk lachen, zoo als het op de kermis past, dan verzuime men vooral niet eens te gaan kijken. Als men thuis komt is het zekerheid geworden wat men alleen bij geruchte wist: //van Lier, je bent eenig!" Men heeft overigens geen enkele reden om zijne afwezigheid te verontschuldigen door eene aanmerking over de loealiteit. De groote, ruime tenten van de heeren van Lier, zoowel op de Groote Markt als op de Nieuwe Groenmarkt, zijn pracht stukken in hun soort. Ventilatie, verlich ting en decoratief laten niets te wenscben over; door tal van nooddeuren zij* de gebouwen in een oogwenk ontruimd, soodat van drukte of gedrang nooit sprake kan zijn; bij regenachtig weer be hoeft men voor geen lek te vreezen, en, wat in deze warme dagen zeer op prijs gesteld moet worden, van hitte of be nauwdheid heeft men gedurende de voor stellingen geen oogenblik last. Nog hadden wij gelegenheid om te gaan zien //E&c eerlijke Makelaar", een stuk tintelend van gezonden humor, alleraardigst ineengezet; kortom voor eene gelegenheid als deze geknipt en een druk be zoek overwaard. Men zal zich amuseeren met het spel van vader //Knorbeen", den rijk geworden slachter uit Santpoort, en zijne ega. Het lieve spel der dames HoltropVan Gelder en van Biene zal niet minder bevallen, terwijl ook de ove rige acteurs met hun geestig spel het publiek van het begin tot het einde in eeue vroolijke stemming weten te honden. Van de coupletten valt vooral te roemen de //Revue der Aprilfeesten", gezongen door mej. van Biene, op de wijze van het Malie baanlied. Het geheel zal den bezoekers ongetwijfeld een genotvol avondje ver schaffen. Men verzuime dus niet //De eer lijke Makelaar" te gaan zien. Een bezoek aan het salon der heeren Bamberg en Cliambly, tegenover de Kroon, zal men zich niet beklagen. Galathc, zoo luidt de overlevering, hier door den heer Bamberg vertolkt, was door den beeld houwer Pygmalion in marmer gehouwen. Het beeld was zoo schoon dat hij verliefd werd op zijne schepping en de godin Vetms Aphrodite smeekte haar het leven te geven. Men ziet het gebeuren. Het marmerwit verdwijnt en maakt plaats voor de vleeschkleurin plaats van het witte beeld is een levende vrouw gekomen, die de toeschouwers tegenlacht. Maar 't is slechts een illusie, want wan neer Pygmalion haar nadert blijft slechts een gevulde bloemen vaas over, die ten slotte onder Venus betoovering weder ver andert in het steenen beeld, de koude, treurige werkelijkheid. Op de hoek van do Groote Markt bij do Houtstraat heeft de heer Lion zijn photografisch atelier opgeslagen, waar in men voor slechts 60 cents 4 degelijke roote portretten kan krijgen als geschikt souvenirs van de kermis. Ook vergete men niet dat heden en volgende avonden het gezelschap van den heer Erits van Haarlem in Ciroon speelt;dat IBonna .ïiianlta heden avond in den Schouwburg hare intrede doet en Woensdagavond meneer 'ïYoelclman! Mocht men op een tocht langs de ker mis, trek krijgen in wafels, tegen over Brink- mann op de Groote Markt geeft de bekeude Wafelkraam van G. Wesseling daartoe alle gelegenheid. De bekende handschoenenkraam van Anton Muf staat op de Oude Gracht. A's men daar koopt betracht men de zuinig heid. Bij de manoeuvres van het 4de regiment infanterie in het begin van S-iptember zullen de veldbataljone met de noodige artillerie en cava lerie gedurende 4 dagen vereenigd worden. Het le bataljon uit Delft zal daartoe een kamp betrekken op het schietterreiu te Katwijkhet 33 bataljon uit Haarlem zal in Katwijk aau Zee worden ingekwartierd, ter wijl het 2e en 4e bataljon te Leiden blijven gekazerneerd. De manoeuvres van dit regiment beloven dit jaar zeer belangrijk te zullen zijn. De Commissaris des Konings in Noordholland heeft ter kennis ge bracht, dat de jacht op klein wild met uitzondering van die op fazan ten zal worden geopend Zaterdag 3 September 1887, en die op fazanten op Zaterdag 1 October; alsmede dat de korte jacht dagelijks met uit zondering van den Zondag, en de lange jacht alleen op Woensdagen Zaterdag zal mogen worden uitge oefend. ONDERWIJS. De uitslag der eind-examens van de Hoogere Burgerscholen, gehouden te Hoorn, is als volgt Geëxamineerd werden 62 leerliugen. Geslaagd zijn 54 leerlingen, te weten Van de H. B. S. te AmsterdamJ. Stern, J. D. Berkhout, R. II. V. de Lan- noy, A. de Groot, A. J. Korthals Altes, Pk. P. Scheltus, J. P. Hoekstra, J. A. v. Beuningen v. Helsdingen Dz., G. W. v. Heukelom, A. Brusse, T. F. L. Suermoudt, P. W. Scheltema Beduin, G J. B. Wes tenberger, M. P. Sehiitte, S. A. Gonsalves, J. M. Eurstner, P. H. Groenevelt, J. Al berts, E. C. H. Comerell, H. Hondius, W. C. Mooy, D. Kok, H. Brinkman, J. E. L. Tenckinck. Van die te Leiden: J. J. Kunst, C. W. A. v. Haersolte van Doorn, P. K. Kiihlman, H. J. Geerliugs, W. G. A. Bruinier, E. A. van Grasstek, A. L. Quaut, C. Bosman. Van die te Zaandam: P. A. de Jong. Van die te Alkmaar: J. Maats, J. An- dré de la Porte, P. M. J. Koek. Van die te HaarlemJ. W. Kamerling, T. Bancke, D. Raven, H. R. Folmer, J. H. Borel, C. P. Stoel, F. J. A. Fritzlin, IJ. J. Keyzer, J. E. Koning. Van die te IloornD. J. van Aalst, F. van den Berg, G. H. Blanken, G. Bol- dingh, P. C. Bruyn, J. H. A. Evers, C. Pels, W. E. Saai, J. T. W. Schermer. Bij kon. besluit van 3 Aug. is aan na te noemen personen verlof verl. tot het aannemen en dragen der onderscheidings- teekeuen achter hunne namen vermeld: li. L. Jurgeus, te Os, fabrikant, ridder der Orde van den H. Gregorius den Groote, waartoe hij door Z. H. den Paus benoemd is; dr. Th. C. L. Wijnmalen, te 's Gra- venhage, onder-bibliothecaris der Koninkl. Bibliotheek, officier de l'Instruction Pu- blique, waartoe hij door Z. E. den min. van het Openb. Onderw., de Schoone Kunsten en Eered. van Frankrijk benoemd is; dr. C. M. Kan, te Amsterdam, hoog leeraar aan de Universiteit te Amsterdam, officier de l'Instruction Publique,waartoe hij door Z. E. den minister van het Openbaar Ouderwijs, de Schoone Kunsten en Eere diensten van Frankrijk benoemd is. Bij kon. besluit van 7 Aug. is bepaald, dat de stembriefjes, ter verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Noord- Holland, in het hoofd kiesdistrict Helder, op 23 Aug., en zoo herstemming noodig mocht zijn, op 6 Sept. d. a. v. in te leve ren, zullen geopend worden respectievelijk op 25 Aug. en 8 Sept. Bij kon. besluit van 7 Aug. is aan den heer M. van der Brugge, leeraar in de geschiedenis en de Ned. taal en letter kunde aan de Kou. Milit. Academie te Breda, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit die betrekking, en zulks met ingang van 1 Sept. 1887. Bij kon. besluit van 6 Aug. is, met ingang van 1 October, benoemd tot on derdirecteur bij den Rijkstelegraaf J. B. van de Haar, thans telegraphist 1ste kl. Bij kon. besl. van 7 Aug. is J. van Oklenborgh L.Czn. opnieuw voor den tijd van drie jaren benoemd tot directeur uit den handel van het Vrij Entrepot te Dor drecht, met bepaling dat zulks zal gerekend worden te zijn ingegaan 1 Augustus. Bij kon. besluit van 7 Aug. is aan den heer W. Suermoudt Wz., koopman te Batavia, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Nijverheid en consul van Zweden en Noorwegen aldaar, vergunning verleend tot het aannemen van den titel van officier d'Académie, hem door de Fransche Regeeriug geschonken. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal op Donderdag 11 Aug. aanstaande niet plaats hebben. (Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) Op het internationaal spoor weg-congres te Milaan zal de Holl. ijzeren spoorweg-maatschappij ver tegenwoordigd worden door de hee ren Yan Hasselt, administrateuren mr. Van der Vliet, lid van den raad van administratie; de Maatschappij tot exploitatie van staatspoorwegen door de heeren Ifalff, chef van dienst vaD weg en werken, en Eogeringh, chef van dienst van handelszaken. Het bestuur van nDe Unie» te Amsterdam heeft uitvoering ge geven aau de opdracht, welke in PBUIIjIjBTO IKT. 2) (Slot.) Zij trekt hem de weinige treden at, naar beneden. Nu zijn ze bij den ingang der stallen en de eigenaardige paar- denlucht dringt tot hen door. De pikeurs en stalknechten houden de opdringende menigte terug, die niet begrijpt hoe 't opeens gebeurd is en nu nieuwsgierig naar alles vraagt. Het is niets! Zitten blijven! Wegaau dadelijk verder I en meer dergelijke uitroepen doen zich hooren. Marie is eindelijk door de menigte gedroDgen. Daar, daarZij ijlt er op toe. De dokter buigt zich juist over hem heen. Met een gesmoorden gil valt zij naast hem neder. Men weert haar niet af. De weinige toeschouwers hebben begrepeD, dat zij 't recht moet hebben dat te doen. Rudolf, Rudolf? fluistert zij hem toe. Maar hij blijft stom. Slechts de paarden rammelen met hun kettingen en hinniken. Naast een gezadelden schimmel staat een dame in een licht fladderrokje. De directeur wendt zich tot haar Allons, verder! Vervolgens stapt hij den circus binnen en deelt het publiek mede, dat de acrobaat sléchts een lichte kneuzing heeft ontvangen. De voorstelling kan doorgaan. De muziek begint een wilden galop te spelen en in den circus jaagt de paardrijdster, staande op den gezadelden schimmel rond, het publiek naar alle zijden handkussen toewerpende. Maar 't publiek geeft er niets meer om en langzaam loopt de circus leeg. En terwijl de muziek schettert en de zweepslagen van den stalmeester er tusschen knallen, buigt zich een bleeke vrouw over eenen stervende heen en fluistert hem eenige woorden toe. De arts, dre hem ondersteund, sehudt het hoofd op de vraag van den hinnentredeuden directeur, of er nog eenige hoop is. Nog eenmaal opent de stervende de oogeDt Hij schijnt het meisje te herkennen, dat zich in doodsangst over hem heen buigt; zijn lippen bewegen zich als wilden zij een woord fluisteren: «Marie!» Dan zinkt hij terug, terwijl Marie in onmacht ter aarde stort. Langen tijd zweefde zij tusschen leven en dood; eindelijk herstelde ze. Waartoe nog te leven? vroeg ze zich af. Men kracht haar zijne papieren. Men had daaruit gezien, dat zij zijne bruid was geweest. Zij had daarop de eerste rechten. Hier vond ze zijn geschiedenis. Hij was de zoon van een rijk handelsman. Hij verliefde op een kunstrijdster en ze werd zijne ver loofde. De vader weigerde zijn toestemming en verstiet hem. Rudolf zwierf met de paardrijdster rond en om zijn brood te verdienen werd hij echoolrijder. Niet lang daarna verliet ze hem. Hij begon haar lever- velen. Hij waagde het niet tot zijn vader terug te keeren. Hij wist dat alle moeite vergeefs zou zijn. Hij bleef bij het paardenspel en werd wat hij was, acrobaat. Zijn leven had geen waarde meer voor hem. Hij waagde de ongelooflijkste dingen. Zijn roem was weldra 'gemaakt. Jaren gingen alius voorbij. Het bomt eindelijk tot een verzoening. Rudolf zal zijn onstuimig leven vaarwel zeg- geu. Dat heeft hij zijn stervenden vader beloofd. Nog slechts drie maanden is hij voor gast voorstellingen aan een beroemden circus door contract verbonden. Hij biedt groote sommen om zich vrij ti kcopen; maar de di recteur houdt zich aan zijn contract en Rudolf schikt er zich n. Daar leert hij Marie kennen en beminnen. Maar het gegeven woord houdt hem terug. Dat werd zijn verderf! Marie zit nog altijd op dezelfde plaats en denkt na. Voor haar liggen de aanteekeningeo en brieven. Zij heeft ze nogmaals voor den dag gehaald. Daar stormd Edmond de kamer binnen. Zij komen uit het paardenspel thuis. O, tante, bet was zoo prachtig mooi! Was u nu maar meegegaan. Daar was een kunstenmaker.... Edmond, dat kan je morgen wel vertellen. Daarbij strekt Elsa beide handen naar hare zuster uit, met een smeekenden blik vergiffenis voor haren zoon vra gende. Zij weet waaraan haar zuster denkt. Op tafel liggen nog de brieven. En Marie houdt haar zuster laDg en innig omarmd. Edmond staat er bij en ziet hoe de oogen der vrouwen vol tranen staan. In den circus was het toch zoo mooi en vroolijk voor iedereen Hij schudt 't hoofd omdat heiden weenen. Wellicht begrijpt hij het later beter.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1