15 IN IV I? N L A N De heer F. W. van Eeden, alge meen secretaris der Nederl. Maat schappij ter bevordering van nijver heid, heeft zich naar Denemarken, Zweden en Noorwegen begeven, om er de verschillende musea te bezichtigen en zich op de hoogte te stellen van de kunstnijverheid in die landen. De heer von Saher, conservator van het Museum van kunst-nijver heid en directeur der teekenschool, is met het doel om inlichting in te wiunen omtrent het onderwijs in de kunst-nijverheid, in eenige voorname steden in Duitschland werkzaam. De nieuwbenoemde 2e luit. der mariniers J. W. Wijnands is ge plaatst bij het le bat. in garnizoen te Amsterdam. De 2de luitenant Jvan Alphen vau het 5e bat. 5e reg. inf. te Utrecht, wordt op zijn verzoek met ingang van den len October over geplaatst bij het 3e bat. 4e reg. inf. te Haarlem. Men schrijft ons uit Haarlem mermeer Nog altijd duurt de zoozeer ge vreesde en nadeeiige varkensziekte zoowel in de Haarlemmermeer als in het aangrenzende Aalsmeer op on- rustbare wijze voort. De vrees voor de ziekte doet de landbouwers veel varkens verkoo- pen, wijl de aangetaste bij verkoop zeer weinig waarde hebben. Tegen de elk jaar voorkomende ziekte schijnt veel raad maar weinig baat te zijn. Men kan gerust zeggen, dat het in ruim twee maanden niet noemenswaardig in de Haarlemmer meer beeft geregend. Behalve dat het er in de tuinen niet rooskleurig uitziet, zou er aan drinkwater vol slagen gebrek zijn, indien niet bet bestuur van den Haarlemmermeer polder zorgde voor verschen aanvoer van de Z.W". zijde, Rijnkant, «Leeg water», en afvoer van de N.O. zijde, «Lijnden». In de vorige week stonden in de naburige Legmeer, eenige scho ven aan hokken, die door onbe kende oorzaak zijn verbrand. Den kelijk beeft een voorbijganger door 't aansteken zijner pijp, of door het wegwerpen van een eiud brandende sigaar, onwetend de schade berok kend. De brandende grond deelde het vuur aan de hoopen mede, waardoor er gelukkig maar 20 ver brand zijn. Bij Zr. Ms. besluit van 6 Aug. is aan A. Th. Haagsma, op zijn verzoek, met ingang van 11 Aug. eervol ontslag verl. als notaris te Leeuwarden. Bij koninkl. besluit van 8 Aug. is, voor bet tijdvak van 1 Sept. 1887 tot 31 Aug. 1888, benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Tilburg dr. I. E. Couvée, te Leiden. De lieer J. A. de Veer, benoemd tot consulair agent der Nederl. te Elmina, is in die hoedanigheid door de Britsche Begeering erkend. Volger® bij het dep. van Marine ontvangen bericht zou Zr. Ms. sell roef- stoomschip 1ste kl. //Koningin Emma der Nederlanden" der 6den dezer van CuraQao vertrekken, met bestemming naar New- York. Met 1 September a. s. wordt de adjunct-administrateur der marine C. Valkenburg geplaatst aan boord van Zr. Ms. //Zilveren Kruis", terwijl met genoem den datum de adjunct-administrateurs der marine H. G. Havik en O. J. Grullemans worden geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. Naar de N. R. Ct. verneemt heeft Z. M. de Koning de ontwerpen van wet, vaststellende de in overweging te nemen veranderingen in de Grond wet, zooals ze door de beide Kamers derStaten-Generaal zijn aangenomen, reeds bekrachtigd. De wetten zullen zooveel doenlijk nog deze week worden afgekondigd. Z. M. de Koning heeft be noemd tot kommandeur van de Eikenkroon mr. Patijn, burgemees ter der Residentie. Tot heden toe heeft Z. M. op mr. Patijns verzoek om ontslag als bur gemeester nog geen beslissing ge nomen. HH. KK. HH. de prins en prinses von Wied met familie wor den heden (Donderdagavond) met den Rijnspoortrein van 9. u. 54 min. in den Haag verwacht, ten einde onmiddellijk naar Scheveningen door te reizen. H. K. H. de hertogin-weduwe van Albany, zuster van II. M. onze Koningin, wordt omstreeks den 20n dezer maand op Soestdijk verwacht, waar zij met hare kinderen een paar weken de gast zal zijn van HH. MM. den Koning en de Koningin. Bij resolutie van den minister van Financiën is, naar aanleiding van een arrest van den Hoogen Raad van 7 Febr. jl., bepaald, dat aan de woon- of verblijfplaats alleen dan exploot mag worden gedaan, wanneer aldaar óf de persoon, wien het aangaat, öf iemand van zijne huisgenooten wordt gevonden. Iu laatstbedoeld geval moet uit de akte duidelijk blijken dat degeen, met wien gesproken is, tot de huis- genooten behoort. Als zoodanig is o, a. niet aan te merken eene' uitwonende dienst- of werkbode. Volgen den Haagschen corr. der ZaaiüCt., moet de Regeering in de jongste zitting van den mi nisterraad hebben besloten, den Ko ning te adviseeren het ontslag vau den burgemeester, den heer Patijn, niet aan te nemen. Door de «Liberale Kiesver eeniging op het eiland Overflakkee en Goedereede is met algemeene stemmen tot candidaat voor het lid maatschap der Tweede Kamer ge steld de heer J. J. van Kerwijk. aftredend lid. Ook de «Liberale Kiesvereeniging« te Assen heeft de heeren W. A. baron van der Feltz en mr. H. Smeeoge candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. De kiesvereeniging «Baarderadeel» heeft tot candidaten voor het hoofd kiesdistrict Leeuwarden gesteld de heeren F. Lieftinck (aftredend en dr. Vitus Bruinsma. Door de kiesvereeniging «Win schoten» te Winschoten, zijn voor het lidmaatschap der Tweede Kamer candidaat gesteld de heeren mr. Goeman Borgesius en prof. P. W. A. Cort van der Linden. De overige stemmen waren verdeeld over de heeren prof. H. L. Drucker, mr. H. J. Smidt en B. L. Tijdens. Een dertigtal der oudste leer lingen van de N. H. Zaugvereeni- ging te Egmond-aan-Zee maakten met eenige geleiders Dinsdag jl. een uitstapje naar Amsterdam, waar, behalve de merkwaardigste gedeel ten der stad zelve, Krasnapolsky, het Panopticum, Artisen Vondelspark werden bezocht, terwijl het middag maal werd gebruikt in de Volks gaarkeuken van't Nut (op het Spui). Aldaar werden eenige zangstukjes uitgevoerd, die aller goedkeuring wegdroegen, wat evenzeer het geval was aan het centraalstation hij het vertrek des avonds. Met de meeste voldoening kwamen allen in huis. Het eigenaardigste van dit uitstapje is zeker wel, dat de meeste onkosten door de leerlingen zeiven, die meest allen tot den behoeftigeu stand be- hoorec, waren bijeengespaard. Met den guldenstrein van den Rijnspoorweg van Amsterdam naar Arnhem werden Woensdagochtend niet minder dan 2000 personen ver voerd. De jaarlijksche belooning van het vacante kantoor der directe belas tingen en accijnzen te Wormerveer c. a. kan op 3788 gesteld worden, terwijl de kosten van beheer (waar onder de bezoldiging van de sub ontvangers te Wormer, Zaandijk en Krommenie) op ƒ1240 'sjaars wor den geraamd. Genoemd kantoor is dus gerang schikt in de vijfde klasse. De nieuwe titularis zal in de gemeente Wor merveer moeten wonen. Dinsdagnacht omstreeks één uur ontstond te Harderwijk in een huis in de Vijbestraat een hevige brand, waardoor dit binnen korten tijd een prooi der vlammen werd. De vonken, door den sterken wind voortgejaagd, bedreigden het weste lijk deel der stad, zoodat er gegronde vrees bestond bij de groote droogte dat meerdere gebouwen zouden wor den aangetast. De vlammen sloegen dan ook weldra over naar een huis, staande naast het brandende gebouw, dat mede geheel uitbrandde. Toen men ten laatste dacht den brand meester te zijn, sloegen weldra de vlammen uit een tegenoverliggend huis, dat ook bijua geheel vernield werd. De oorzaak vau de ramp ligt tot nu toe iu het duister. Door de directie der stearine- kaarsenfabriek Gouda is aari het personeel eene circulaire gezonden, waarin gemeld wordt, dat besloten is, flinke woningen in de Korte Akkeren te doen bouwen, welke aan het personeel zullen worden ver huurd tegen f 180 en f 125 per week. Zij, die genegen zijn daarvan ge bruik te maken, zijn verzocht zich daartoe aan te melden. De nieuwbenoemde wethou ders te 's-Gravenhage hebben Woens dag vóór de zitting van den gemeen teraad hun ambt aanvaard. Voor de Dinsdag gehouden verkiezing van een lid van den ge meenteraad (vacature-Calkoen) zijn uitgebracht 1341 stemmen, waarvan 25 van onwaarde, zoodat het aantal geldige stemmen 1316, en de vol strekte meerderheid 659 bedroeg. De heer mr» W. Stortenbeker ver kreeg 1126, de heer dr. L. T. Wijn malen 130 en jhr. mr. W. Six 27 stemmen, zoodat gekozen is de heer W. Stortenbeker, oud-directeur van onderwijs, eeredienst en nijverheid in Nederlandsch-Indië. De heer L.P.M.H. baron Micbiels van Verduijnen heeft dadelijk na aanneming van zijne benoeming tot wethouder vau den Haag, ontslag genomen als commissaris van de Haagsche tram way-maatschappij. Dinsdagavond liep te Tiel een aldaar onbekend man, in beschonken toestand langs de huizen te venten met postpapier. Toen hij door de politie werd aangehouden, gaf hij op te zijn genaamd Johannes Jans sen, doch bij onderzoek bleek, dat bij was geheeten Anton Rassin en verschillende gevangenisstraffen moet ondergaan, hem bij 5 afzon derlijke vonnissen opgelegd. Boven dien kwam aan het licht, dat hij op 25 Maart jl. was ontvlucht uit het gesticht Ommerschans. De man is naar de gevangenis overgebracht. De «Utrechtsche provinciale Vereeniging van burgemeesters en gemeente-secretarissen» heeftin hare laatste vergadering besloten zich tot den Min. van Justitie te wenden om inlichting te verzoeken op de vraag, in hoever de bekende twisten in de Ned. Herv. Kerk omtrent bezitne ming en uitoefening van het bezit aanleiding kunnen geven tot een handelend optreden van de politie. De epiniën in de vergadering wa ren verdeeld. De meerderheid, er op wijzende dat de Ned. Herv. Kerk niet is een openbaar lichaam en dus hare aanspraak op bescherming van rechten niet verder gaat dan die van elk ander niet door de wet ingesteld zedelijk lichaam, oordeelde dat bij ontstane geschillen en politie eerst dan mag optreden wanneer daar mede stoornis van de openbare orde gepaard gaat en dan nog zonder iets hoegenaamd te beslissen omtrent het onderwerp van geschil zelf. Dinsdag werd te 's Hertogen bosch in het «Casino» de jaarlijk sche algemeene vergadering der leden van de Broederschap der Notarissen gehouden, onder voor zitterschap van den heer Elzevier Dom, die in zijne toespraak eenige opmerkingen ten beste gaf over het publiek tegenover de notarissen. Er waren 72 leden tegenwoordig. Uit het algemeen verslag, door den secretaris gegeven, bleek dat het ledental thans bestaat uit 571, na melijk 200 gewone en 371 buiten gewone, van welke laatsten 140 de verhoogde contributie betalen. De ontvangsten bedroegen over het afgeloopen jaar f 16,162,451/s, en de uitgaven f 12,786,48. Onder de ont vangsten was eene gift van f 1000, die door een der Amsterdamsche leden, ter gelegenheid zijner 30jarige ambtsbediening, ten behoeve der weduwen en weezen was geschonken. In plaats van den heer C. Kruimel, die aan de beurt van aftreding was en voor eene herbenoeming niet in aanmerking wilde komen, werd ge kozen de heer J. Evenblij. In plaats van den aftredenden en niet herkies baren heer mr. N. van Hasselt, werd gekozen de heer G. W. Roes, ter wijl als plaats, waar het volgende jaar de vergadering zal gehouden worden, met groote meerderheid van stemmen werd gekozen Haarlem. Aan het diner, dat in het «Casino» plaats had, werd door zeer vele leden deel genomen. Een zestal jeugdige sigaren makers uit Kampen, van 13 tot 15 jarigen leeftijd, hadden zich Dinsdag tegenover een 20tal getuigen voor den rechter-commissaris te Zwolle te verantwoorden wegens een groot aantal door hen te Kampen ge pleegde diefstalten. Na afloop van de verhooren be gaven vier van de zes zich in eenige winkels in Zwolle, waar zij op nieuw goed geslaagde proeven af legden in het stelen van chocolade, broodjes en van geld uit de winkel lade. Toen zij echter in eenen mes- senwinkel een pennenhouder en cachet ontvreemden, werden zij door de politie ingerekend en naar het politiebureau gebracht. Dinsdagavond kwam te Goes weder een schip aan met water uit de hoogdrukwaterleiding van Dor drecht. De kosten van zulk eene lading water (ruim 400 hectoliter) bedragen pl. m. honderd zestig gulden. Het water van de eerste lading wordt verkocht voor twee cents den emmer, doch het nu aangekomen water zal, naar men verneemt, worden ver kocht tegen vier cents den emmer. Niettegenstaande dezen prijs, en ofschoon de gemeente niet gedekt wordt voor hare uitgaven, moet men het dagelijksch bestuur dank baar zijn, dat het de gelegenheid opent om goed en zuiver water te verkrijgen. LEGER EN VLOOT. Dinsdag woei reeds vroegtijdig de roode vlag van het fort de Harssens, ten teeken, dat zou worden gevuurd uit de kauouneu, waarmede dit fort bewapend is. Het vuur werd afgegeven met exercitie-granaten, wegeude ruim 450 kg., die werden voort- geschoten door eene lading van 120 kg. bruin prismatisch buskruit. Het doel be stond uit een houten vlot, dat op ruim 2100 M. uit den wal verankerd lag. Het vuren betrof voornamelijk, naast oefening van het personeel, het beproeven van eenen der beide koepels, het nagaan van ballistische en technische bizonder- heden van de vuurmonden en overige deelen van het fort en voorts het onder zoek naar eene voldoende verliehtiugsin- richting, die bestand is tegen den gewel digen schok hij het afgaan vau het schot. In verband met dit laatste, brandden op het fort verschillende soorten van petro leumlampen, waaronder zoogenaamde loco motieflampen, en was door de zorg der Eirma Van Rietschoten en Houwen s uit Botterdam eene leiding voor een 4tal elee- trische lampen aangebracht. Vooral deze laatste bleken geheel ongevoelig voor de groote trilling en gasdruk, die door het vuren veroorzaakt wordt. De proefnemingen werden bijgewoond door den generaal-majoor Mazel, comman dant der vesting-artillerie, den luitenant kolonel Van Aken, toegevoegd aan dezen opper-oflicier, den kolonel Van Marle, commandant van het 4e reg. vest.-art., den majoor Moorrees, commandant der pautserfortcompagnieën en vele belangstel lende officieren van het garnizoen. mmmm. Tot rector magnificus der universiteit van Amsterdam is voor het studiejaar 1887/88 benoemd de heer dr. J. W. Gun ning en tot secretaris van den senaat de heer mr. J. P. Moltzer. De bureaux der faculteiten zijn samengesteld als volgt. Godgeleerdheidvoorzitter dr. D. P. Chan- tepie de la Saussaye, secretaris dr. S. Hoekstra Bzn.; rechtsgeleerdheiddr. H. P. G. Quack, voorzitter; mr. L. de Hartog, secretaris; geneeskundedr. P. K. Pel, voorzitter; dr. Max Eürbriuger, secretaris; wis- en natuurkunde: dr. C. A. J. A. Oudemans, voorzitter; A. J. van Pesch, secretaris; letteren en wijsbegeertedr. S. A. Naber, voorzitter; dr. A. H. G. P. van den Es, secretaris. KOLONIËÜ. BATAVIA, 9 Juli. De bladen bevatten lange verhalen van 't bezoek van den Goev.-Gen. aanSamarang en Solo, die echter hoegenaamd niets be langrijks bevatten. De //Soer. Crt." schrijft: Nu de Landvoogd Midden-Java bezoekt, wil Z. E. blijkbaar van die gelegenheid profiteeren om met sommige residenten van de gewesten over zaken en toestanden te aboucheeren, zoodat, naar men ons meldt, verscheidene hoofden van geweste lijk bestuur het verzoek hebben ontvan gen om te Samarang te komen. Ook onzen resident viel een dergelijke uitnoodiging ten deel. Eenig licht over de ontwikkelin gen in het landschap Troemon verspreidt het jongste verslag van den goeverneur van Atjeh. Eenige vijandige hoofden hiel den zich met hunne benden op ten Noor den van de Troemonrivier, waar zij met open armen ontvangen werden door T. Oemar, een ondergeschikt hoofd van den en gezondheid schonk, dank ik aan uw handgift het ge luk, dat ik in zaken had. Mijn moeder heeft mij duizenden malen daaraan herinnerd. Prijkt mijn winkel met groen en zilver, in ons hart huist ware erkentelijkheid. Mijnheer, ik ben geen redenaar, maar mag ik u als dankbaar aandenken aan ce vervlogen 25 jaren deze enveloppe overhandigen. Ik stond verbluft en zeker even onthutst als toen ik voor het eerst den winkel binnentrad. Tot driemaal toe, had de oude moeder een traan weggeveegd, en de kinderen beza gen mij als ware ik een wondermensch. Mijn eerste werk was nu de enveloppe te openen. Daarin bevond zich een familiegroep van al de Nemo's in cabinetformaat en één buste in albumformaat van de moeder. Nu, nu, er is hier uitgehaald. Is dat al vijf en twin tig jaar. Het lijkt goed. Wat staan die jongens er ori gineel bij. Mag ik je wel hartelijk bedanken voor die lieve attentie, stamelde ik. Mijnheer, vervolgde nu de vrouw, zou u met mevrouw eu uw zoon ons de eer willen aandoen Zondag over acht degen op de receptie te komen? Houden jullie daar receptie voor? vroeg ik lachend. Neen mijnheer, maar van daag over acht dagen zijn wij vijf en twintig jaar ge trouwd, en dan verzoeken wij zoowat de vaste klanten met hunne vrouwen. Ik beloof je zonder fout present te zijn, maar mijn vrouw, voegde ik er schouderophalend bij, dat geloof ik niet. Kom meheer, zeide toen de oude moeder, zie wat ge doet! Vervolgens werd ik in de huiskamer genoodigdhet baatte mij niet excuses te maken, dat ik haast had. Zoo'n dag viert men maar eens en wie had dat nu gedacht, toen u voor het eerst bij mij kwam en meer van die oude koeien werden uit de sloot gehaald om ten slotte een glas wijn op mijne gezondheid te zien ledigen. Toen ik vertrok moest ik nogmaals beloven den volgen den Zondag over acht dagen bepaald op de receptie te komen. Des avonds van kantoor komende, vertelde ik mijn vrouw, hoe feestelijk ik onthaald was. Je had beter gedaan je te laten scheren, dan daar te zitten kletsen met zoo'n barbiers familie. Scheren? en werktuigelijk sloeg ik de hand aan mijn kin. Lieve hemel, dat heb ik vergeten mij te laten doen. Onwillekeurig lachte mijn vrouw en zeide: Den eersten keer, dat je van je leven hij een barbier kwaamt vergat gij te betalen, en na 25 jaar vergeet de barbier je te sche ren. Reken er echter niet op, dat ik naar zulk een recep tie ga. Op een der volgende dagen zond ik den man een ca deautje voor ziju zilveren bruiloftsfeest zonder dat mijn vrouw het wist; wel voegde ik haar kaartje bij het mijne, en dat ik daarmede een domheid begaaa had, bewees mij haar zuur gezicht, toen zij mij vertelde, dat juffrouw Nemo met moeder en vier kinderen haar waren komen bedanken voor iets, waar zij part noch deel aan had. R. N.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2