NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5 e Jaargang. Maandag 15 Augustus 1887. No. 1260. ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTENTIEN: STADSNIEUWS. 1>E RERMIS. BINNENLAND. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 133. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze «agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en conrantiers. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicite Etrangère G. L. BAUBE Co., JO II. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Mont mar tre. Haarlem, 13 Augustus. Betreffende den gezondheidstoe stand dezer gemeente in de afge- loopen maand Juli, kan het volgende worden medegedeeldTer gemeente secretarie werden van de in de wet genoemde besmettelijke ziekten aan gegeven 133 gevallen van mazelen, en 4 van roodvonk, terwijl 5 lijders aan de gevolgen van mazelen be zweken. Het totaal der overledenen was lager dan in de vorige maand en bedraagt met 3 levenloos aan- gegevenen 79. Verhouding der over ledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend 19.0. Aan lichaamzwakte stierven 10, aan etuipen 3, aan apoplexie 4, aan her senziekten 3, aan croup 5, aan hart- gebreken 2, aan ziekten der adem halingsorganen 16, (waarvan 6 aan keel- en longtering of bloedspuwing) aan ziekten der spijsverteringswerk tuigen 14, aan andere ziekten 7, aan onbekende oorzaken 7 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 33, van 15 jaren 18, van 514 jaren 0, van 1420 jaren 2, van 2050 jaren 9, van 50 65 jaren 6, van 65—80 jaren 7, boven 80 jaren 1. Geboren zijn 70 jongens, en 75 meisjes. Om verschillende redenen, voor namelijk uit gebrek aau plaats ruimte, moeten we tot onzen spijt ditmaal ons overzicht van de kermis vermakelijkheden zeer bekorten, en ons bepalen tot de opsomming van enkele voorstellingen. In den schouwburg geeft men heden en morgen weder «de lotge vallen van de vroolijke rentenier,» Troetelman. Op de Groenmarkt speelt men heden avond De Oude Korporaal, Zondag avond Twee Weezen, het geliefkoosde drama. Op de Groote Markt blijft Am sterdam je bent eenig, de leuze. In de Kroon heeft men het erg druk: heden en Maandag is er des namiddags van 14 uur matinee artistipie, en eiken avond bovendien gewone voorstelling; heden- en Zon dagavond bovendien groot bal na afloop. In de Groote Vauxhall van den heer Prinsen in de Wijde Appe laars teeg wordt Zondagavond concert en Bal gegeven. Maandag is daar matinée musicale met gelegenheid tot dansen. Gegevens genoeg om zich te amu seeren, en: «elck wat wils!» De opbrengst van het personen vervoer der Noord Zuid-Hollandsche Stoomtramw.-Maatsch. (Haarlem Leiden) bedroeg in de maand Juli 11. f7164.13, het goederenvervoer f 334.9773 en aan diversen f 385.85, zijnde over het totaal f 9.08 per dag-kilometer, tegen f 8.20 in Juli 1886. Door de politie alhier is aange houden en naar het Huis van Arrest overgebracht de bekende dief H, J. Costermans, oud 30 jaren, eerst de vorige maand uit de gevangenis ontslagen, die zich Vrijdag heeft schuldig gemaakt aan drie verschil lende diefstallen in manufactuurwin kels en wel van een rol katoenen stof en twee mantels. Het Zandvoortsche bad-comitémoet tot zijn leedwezen berichten, dat de heer kapelmeester F. ICüttner, direc teur van het Rheinisch Westpba- lisches Orchester, om redenen van gezondheid ontslag uit zijne betrek king heeft aangevraagd; welk ont slag, ingaande Zaterdag 13 Augus tus, hem door het comité eervol is verleend. Het comité is echter zoo gelukkig geweest voor de zoo plotseling open vallende betrekking te kunnen enga- geeren den heer J. Oerthng, kapel meester van de Crefelder Stadtische Capelle, die zulke aangename her inneringen te Zandvoort heeft ach tergelaten en opnieuw alles zal inspannen om zich de sympathie van het kunstlievend publiek te verwerven. De heeren solisten en verdere executanten van bovengenoemd orchest hebben zich bereid verklaard, hunne engagementen met den Heer Küttner ook onder de directie van diens opvolger te blijven gestand doen, zoodat ingaande heden Za terdag 13 Augustus, de dagelijksche middag- en avondconcerten zullen gegeven worden door gemeld or chest, dat voortaan den naam zal dragen van het «Zandvoortsche Kur- orkest», onder de leiding van den Kapelmeester J. Oertling. Men schrijft ons uit Haarlem mermeer: In de zitting van den gemeente raad van Aalsmeer, op Dinsdag 16 Augustus 18~>7, is het volgende op de agenda geplaatst 1°. Vaststelling gemeenterekening 1887. 2°. Reclames hoofd.omslag en hondenbelasting. 3°. Schoolcommis sie. 4°. Onderzoek van de geloofs brieven der nieuwe leden. 5". Inge komen stukken. De bizondere school te Hoofd dorp nadert met rassche schreden hare voltooiDg. Een ferm luchtig lokaal, ingericht voor p. m. 120 kinderen, met eene belendende nette woning, geeft der commissie alle hoop spoe dig een flink onderwijzer te krijgen. Men is reeds aan 't onderhandelen met het hoofd der bizondere school, te Ouddorp, den heer Broers, die waarschijnlijk zal benoemd worden. Behalve vrijdom van lasten krijgt deze f900 tractement. Vier boerenwagens, beladen met rogge, komende uit deLegmeer, gingen deze week achter elkander langs den afrit, waarlangs men van den Ringdijk in Haarlemmermeer komt. De eerste wagen viel om, ter wijl twee andere met hunne vracht, van de helling in de sloot vielen. De voerlieden sprongen op den grond en sneden de paarden los, zoodat het ongeval zich bepaalde tot be schadiging van de voertuigen en de vracht. LETTEREN EN KUNST. Thans is verschenen het zesde uommer van „De Hollandsche Lelie». Dit week blad voor jonge dames, onder hoofdre dactie van mejuffrouw Catharina Alber- dingk Thijm, blijft er aantrekkelijk uitzien, dank zij de uitnemende redactie en den uitgever, den heer W. Oremer te 's Hage, die aan het geheel een smaakvol uiterlijk weet te geven. KERKR»VS. Ned. Herv. Kerk. De Kerkeraad der Ned. Ger. Gemeente (doleerende) te Dordrecht, heeft terstond na haar optreden voor de gansche ge meente het synodale juk afgeworpen en zich gesteld onder de kerkorde van het jaar 1619; hiervan'is behoorlijk ken nis gegeven aan Z. M. den Koning, den burgemeester van Dordrecht, alsmede aan het College van Kerkvoogden der Herv. Gemeente aldaar. De luit. ter zee der tweede klasse W. van Vos, uit O.-Iudië in Nederland terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. De landmeter van het kadaster C. G. van Hatura, thans belast met deu ge wonen velddienst te Gorinchem, wordt met 1 Oct. e. k. aangewezen voor den ambu- lanten dienst in de divisie Amsterdam. - Blijkens bericht van Zr. Ms. minis ter-resident in Turkije, is daar te lande voor de herkomsten van Napels eene qua rantaine voorgeschreven, waarvan de duur nader zal worden bepaald en welke moet worden ondergaan in eene der Turksche lazaret-havens Clazomenes, Beyrouth, Valona of Tripoli (Afrika). De herkomsten van Malta worden, evenals die van Sicilië, in gemelde lazaret-havens aan eene quaran taine van tien dagen onderworpen. De gewone audiëntie van den mi nister van J ustitie zal op Dinsdag 16 Aug. aanst. niet plaats hebben. Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) De prins en prinses Von Wied met hunne k:nderen, vier zonen en een dochtertje, zijn Donderdagavond per trein van 9.54 in de residentie gekomen. Het vorstelijk echtpaar werd aan het Rijnstation door tal van dames en heeren, die hof- of regeeringsambten bekleeden, opge wacht. Allen heetten den prins, de prin ses en de kinderen welkom, waarna het gezin, dat vergezeld wordt door een talrijk gevolg en bedienend personeel, zich in rijtuigen naar Scheveningen hegaf. De familie is aldaar afgestapt aan de villa«Dulce Mare» tegenover het Paviljoen, en denkt een maand of zes weken in de hadplaats door te brengen. De zitting der Staten-Gene- raal zal, Woensdag, 17 Augustus, gesloten worden. Behalve de minister van Oor log is ook de minister van Kolo niën Vrijdag met een maand verlof naar het buitenland vertrokken. De heer A. C. Wertheim, die in den laatsten tijd om gezondheids redenen buitenslands vertoeft, en daardoor ook niet de zittingen van de Eerste Kamer bijwoonde, bevindt zich volgens de jongste berichten uit Carlsbad, in de meest gewenschten toestand. Overspanning door over- groote werkzaamheid was evenwel oorzaak geweest, dat zijn genees kundige raadsman (prov. Stokvis) hem in deze dagen alle deelneming aan inspannenden arbeid ernstig ont raden had. Uit I-Iannover wordt gemeld dat een en twintig Nederlandsche dames aanzoek hebben gedaan, om op de kookschool aldaar te worden geplaatst, met de bedoeling, om het diploma te verwerven. Een zoo groot aantal buitenlandsche leerlin gen kan, volgens de regelen der school, niet te gelijk worden opge nomen. Er zijn op dit oogenblik twee leerlingen uit Nederland. In September zullen er vijf zijn. Op 10 September e. k. zal zeer vermoedelijk wederom te Amsterdam een wielerwedstrijd plaats vinden, waarbij tevens zal gereden worden om de verschillende kampioenschap pen van den Alg. Nederlandschen Wielrijdersbond. Bij een huiselijken twist tus- schen een gehuwd paar te Amster dam bracht de vrouw haren man een messteek in den rug toe, zoodat hij naar het gasthuis moest gebracht worden. Men schrijft ons uit Hilversum: Dat velen gebruik zouden maken van de vergunning tot bezichtiging der Vaticaansche voorwerpen was wel te voorzien, en ik kan dan ook uwe lezers uit den omtrek van Hil versum gerust aanbevelen alsnog een reisje naar de zaal der katho lieke vereeniging aan hetVeeneind alhier te ondernemen. Wat men ziet loont de moeite alleszins. En al is de collectie niet bizonder groot en dus betrekkelijk in korten tijd bezichtigd, het moet gezegd worden dat alles keurig en uiterst net is afgewerkt, voor zoo ver ten minste een leek hierover een oordeel mag uitspreken. Behalve het reeds vroeger genoemde eiken houten kerkaltaar, met zijn aller fraaiste godslamp en zijn sierlijke kandelaars, trekken in het bizonder de aandacht twee altaarkleeden en een koffer, die niet alleen als reis- meubel voor een missionaris uit stekende diensten kan bewijzen,maar ook tevens tot veldaltaar kan wor- gebruikt. Door de tentoongestelde voorwer- FEUIXjIJBTO N. INLEIDING. 2) I. PEPE DE SLAPER. Als ik slaap, heb ik geen honger, hernam Pepe geeuwende. Dan droom ik dat het goevernement mij betaalt. Welnu, dan zijt ge maar vier uur per dag zijn schuld- eischer. Maar, mijn beste jongen, daarover wil ik nu niet spreken, ik wil u van avond eens een bewijs van vertrou wen schenken. Ah! zeide Pepe. En een bewijs van toegenegenheid. Het goevernement ziet nauwlettend op ons toe; uwe onverschilligheid betref fende dienstzaken begint bekend te worden en gij zoudt dus als een onnut ambtenaar ontslagen kunnen worden en zonder betrekking geraken, dat alles behalve pleizierig voor u zou zijn. Verschrikkelijk, kapitein, zei Pepe met onverstoorbare kalmte, want als ik nu al van honger sterf terwijl ik nog eene betrekking heb, weet ik niet wat er zou moeten ge beuren als ik er geen meer had. Ten einde dit ongeluk te voorkomen, heb ik besloten aan hen, die u zouden kunnen belasteren, een bewijs te geven van het vertrouwen dat ik in u stel, door u dezen nacht den post van la Ensenada toe te vertrouwen. Pepe zette onwillekeurig een paar groote oogen op. Dat verwondert u? zeide don Lucas. Neen, hernam Pepe. De kapitein kon voor zijn ondergeschikte een zekere ver wondering niet verbergen. Hoezoo, neen? zeide hij. Kapitein Despierto, antwoordde Pepe op vleienden toon, is genoeg hekend om zijne waakzaamheid en zijn zekeren blik om zonder gevaar den belangrijksten post, zelfs aan den ongeschiktste zijner ambtenaars te kunnen toevertrouwen. Daarom verwondert het mij ook niet dat gij hem mij wilt toevertrouwen. Thans wacht ik op de instructies, die gij mij zult gelieven te geven. Don Lucas gaf hem zulke uitvoerige instructies, dat het hem misschien moeilijk zou vallen ze allen te onthouden en liet hem vertrekken, terwijl hij hem toevoegde: En vooral, slaap niet in op uw post. Ik zal er mijn best voor doen, kapitein, zeide hij. Die jongen is onbetaalbaar, dacht don Lucas toen Pepe vertrokken was, en hij wreef zieh vergenoegd de handen. De kleine baai, la Ensenada genaamd, die men aan de waakzaamheid van Pepe den slaper had toevertrouwd, was zoo geheimzinnig in de rotsen ingesloten, dat zij als gescha pen scheen om den sluikhandel te begunstigen, niet dien sluikhandel welke op vreedzame wijze aan de grenskan- toren der steden gevoerd wordt, maar dien welken Spaan- sche smokkelaars met dolk en buks gewapend, zoo stout moedig durven uit te oefenen. Afgelegen als hij was, was deze post niet zonder gevaar, wanneer, op een mistigen Novembernacht, de dampen van den Oceaan zich als een dichte nevel in de lucht uitsprei den, aan het oog alle helderheid ontnemen en de stem, die om hulp zoude roepen, verdooven. Niemand zou thans Pepe den slaper hebben kunnen herkennen. Pepe, gewoonlijk in diepe slaperigheid gedompeld, de man met het domme ge laat, met dien zwaren afgemeten tred, niemand, zeggen wij, zou hem hebben kunnen herkennen in den soldaat die op zijn post kwam om de wacht te betrekken met op geheven hoofd en veerkrachtigen tred; zijne oogen, die gewoonlijk flauw in het hoofd stonden, schenen in de duis ternis vonken te schieten om er de geringste geheimen van te doorgronden. Na met de meeste zorg zijn lantaarn in alle richtingen gekeerd en zich overtuigd te hebben, dat hij van alle kan ten geheel alleen was, plaatste de grenswachter hem zóó, dat het schijnsel in den hollen weg viel, die naar het dorp voerdehij wikkelde zich, tien pas verder, in zijn mantel, en plaatste zich zoo dat hij tegelijkertijd den weg en de haai kon overzien. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1