liefderijk door da vrouw van den' heer Hottentot verpleegd, is de pa tiënt Zondagmorgen te acht uur per trekschuit naar het Binnengasthuis te Amsterdam vervoerd. De genees- heeren bevestigden de diagnose van dr. Kindermann. De heer W". heeft geen oogenblik zijn bewustzijn ver loren en is vrij gebleven van koorts. Tot ons genoegen vernemen wij dat er volstrekt geen levensgevaar bestaat. De luchtreiziger Louis had Zaterdag, toen hij zich boven den Amstel bevond, de onvoorzichtigheid een reddingboei van tamelijke zwaarte naar beneden te werpen, wellicht om zich van meer ballast te ont doen. Dit harde voorwerp kwam rakelings langs een wherry, waarin een roeier en eene dame waren ge zeten, in den Amstel terecht. Ware deze boei in het lichte vaar tuig neergekomen, dan had een van de opvarenden zich ernstig kunnen kwetsen of zou er een gat in de ■wherty geslagen zijn en de ge7ol gen hadden treurig kunnen zijn. De reddingboei bevindt zich aan het gebouw van de Roei- en Zeil vereeniging «de Amstel.» Zondagnamiddag werd te Slo- terdijk in het kerkgebouw de jaar- lijksche kleederuitdeeling door dia kenen gehouden. Weder werden twaalf behoeftige schoolkinderen, wier ouders tot verschillende kerk genootschappen behooren,met nieuwe bovenkleederen begiftigd. Deze jaarlijksche handeling is het gevolg van een legaat, indertijd door den heer en mevrouw Gordon gemaakt, die daarbij tot voorwaarde stelden, dat het verschil van ge loofsbelijdenis bij de keuze der kin deren niet in aanmerking mocht komen. Ook nu werd de toespraak van den predikant afgewisseld, niet al leen door het geza >g der gemeente, maar ook door dat van een kinder koor, dat telken jare bij deze ge legenheid eenige liederen ten ge- hoore brengt. Het grat van het echtpaar Gor don was weder rijk met bloemen getooid. - Men schrijft ons uit Alkmaar Heden, Maandagavond, had alhier eene vergadering plaats, opgeroepen door de vereeniging «Voor beide regt», ten doel hebbende de belangen te bespreken der burgerij bij de waterleiding. Als spreker trad op de beer W. F. Stoel. In verschillende door be wijzen gestaafde voorbeelden toon de spreker aan dat de concessio narissen der waterleiding niet han delden volgens hunne aangegane verbintenis. Ook rees een griel tegen den gemeenteraad, die het gebruik maken van de beide standpijpen, waar totnutoe het water bij de emmer kon gekocht worden, voor de menschen deed staken die iets meer in de maat schappij waren dan werkman. Ook werd die grief nog vergroot doordat de gemeenteraad heeft goed gevonden die perceelen voor onbe woonbaar te verklaren, waarvan de regenbak niet in zeer goeden staat is of geen inhoudsmaat beeft vau 2 kub. Meter, en de eigenaars geen waterleiding willen aanleggen. Na bespraking van een en ander werd een motie aangenomen om aan den gemeenteraad en aan de con cessionarissen een adres in te dienen inhoudende in hoofdzaak: le. om concessionarissen te ver zoeken zich geheel aan hun regle ment te houden; 2e. de tarieven (die verschrik kelijk hoog zijn) zoodanig te ver minderen dat ook de kleine burgerij van de leiding gebruik maken kan; en, in het adres aan den gemeente raad: le. om hij concessionarissen aan te dringen zich aan hunne aange dane verplichtingen te houden; 2e de twee standpijpen niet voor het algemeen gebruik te sluiten; en, ten 3e niet voort te gaan met het afkeuren van perceelen. Deze beide adressen werden op de vergadering reeds door velen ge- teekend. Men schrijft ons uit Zaandam Door de «Burger Kiesvereeniging» is Maandagavond met 26 van de 31 stemmen tot kandidaat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad gesteld de heer mr. Z. W. Straatman Zooeven vernemen wij dat de Heer C. Corver van Wessem voor de caudidatuur voor het lidmaat schap van den Gemeenteraad, hem door de «Zaandamsche Kiezersver eeniging» aangeboden, reeds giste ren heeft bedankt. Daar de stem ming reeds Donderdag moet plaats hebben, zal der genoemde vereeni ging wel geen tijd overblijven een nieuwen candidaat te stellen en aan te bevelen. Men schrijft ons uit Enkhuizen: Iu de geldleening der gemeente Eukhuizen, groot f 13000 is inge schreven voor f 100,000, hoogste koers 100ys pet., laagste koers 99 pet. Aangenomen f 5000 tegen 100 pet. en f 18000 tegen lOO'/jg. In het Parkhotel alhier is eene vergadering gehouden tot bespreking van 't houden eener harddraverij alhier. Voorloopig heeft zich een comité gevormd en is door de vergadering reeds voor f 138 ingeteekend. Men schrijft ons uit Hilversum Naar we vernemen zal de oud- Roomsche gemeente alhier weldra in het bezit komen van een nieuw kerkgebouw. Het tegenwoordige ligt in de onmiddellijke nabijheid van den spoorweg, zoodat het aanhou dend gefluit en gesis der treinen dikwijls storing in den dienst ver oorzaakt. Het nieuwe gebouw zal verrijzen aan het Melkpad op een stuk grond, daartoe door den heer N. geschonken. Tegen Mei van het volgend jaar hoopt men reeds het gebouw te kunnen inwijden. De weleerw. heer J. A. de Rijk, professor in de philosophie aan het seminarium Hageveld, eu ge boortig vaa Hilversum, vierde Maan dag zijn 25 jarig priesterschap. Na dat Z.Eerw. des morgens in de ka tholieke kerk de mis had bediend ontving hij tal van geluk wenschin- geu. Het zangkoor, grootendeels be staande uit leden van de eertijds door professor de Rijk opgerichte liedertafel «Crescendo» bracht hem gisteren avond een serenade en zong eenige schoone liederen ter eere van den man, die ook als letterkundige een welverdienden naam heeft ver worven. Hij is o. m. de schrijver van «de Gooische wandelingen», die af en toe als feuilleton in de Gooi en Eemlander verschijnen, De R. K. centrale kiesvereeni ging te Hilversum heeft, na het bestuur van den Nederlandschen Bond van katholieke kiesvereeni- gingen te hebben geraadpleegd, tot candidaat gesteld voor de Tweede Kamer het aftredend lid mr. Th. P. baron Mackay. Ook «Vooruitgang» in Dantuma- deel (district Dokkum) heeft tot candidaten gesteld voor de Tweede Kamer de heeren mr. van Weideren baron Rengers, en Kielstra. Prof. Cort van der Linden, te Groningen, die door de kiesvereeni ging «Winschoten» te Winschoten candidaat is gesteld voor de Tweede Kamer, heeft voor deze candidatuur bedankt. In eene vergadering van gecom- miteerden uit de bestureu der liberale kiesvereenigiugeu te Middelburg, Vlissingen, Ter-Neuzen eu Oostburg, werd voorloopig met algemeene stemman besloten, om bij ontbinding der Tweede Kamer als candidaten te stellen de heeren J. P. J. Buteux en Arie Smit. Te 's-Graveland (bij Hilver sum) dreven eenige jongens een paard voort met zweepjes, zóó lang tot het dier, van alle kanten opge jaagd, achteruitsloeg en daarbij een der knapen zóó hevig raakte, dat eeu zijner ooren bijna werd afge scheurd en hij een gapende wonde aan het achterhoofd bekwam. Maandag ochtend, ongeveer kwart vóór zessen, werden te Kat wijk in noordwestelijke richting drie hoozen in zee gezien, eene groote en twee kleine, dicht bij elkaar. Ze bleven geruimen tijd zichtbaar en hadden eene aanzienlijke lengte. Te Scbeveniugen werden even eens van zes tot half acht Maan dagmorgen met kleine tusschenpoo- zen achtereenvolgens tien windhoo- zen waargenomen, die de een na de ander het zeewater tot hoog in de lucht deden opstuiven; een van die hoozen ging langs hetKurhaus en deed met eene ontzettende kracht het mulle zand als rook tot ver bo ven de kap uitwaaien. Verscheidene zeelieden, waaron der oui~varensgez;llen vau ruim zeventig jaren, bevonden zich aan het strand eu beweerden zoo'n ver schijnsel nooit te hebben gezien. Men zegt dat voorbij het Oranje- hotel door den waterachok een stuk van het duiu is weggeslagen. Juist vertrokken er drie bommen, die echter gelukkig zonder schade in zee zijn gekomen. Toen Maandagmiddag de man schappen vau vroegere lichtingen op het Schuttersveld te Leiden prpeven gaven hoeveel ze nog van het vroe ger geleerde hadden onthouden,zaten een aantal leden van den «'s Maan dags met werkenden stand» zich als kantleden aan den Singel te vermaken. Eerst schertste men naar hartelust, totdat een paar dier hee ren twist kregen over een mooi droog zitplaatsje waarbij de een ten laatste al een heel nat ligplaatsje kreeg; hij kwam nl. in de sloot terecht. (L. Ci.) Op den R'jswijkscheu weg, tusschen Rijswijk en de Hoornbrug, deed de stoomtram het paard schrik ken, gespannen voor een dogcart, die bestuurd werd door den heer v. d. C. te 's-Hage en waarin eene dame en de koetsier op het ach terbankje hadden plaats g-enomen. Het dier werd zóó schichtig, dat de bestuurder het niet meester kon blijven. Het lichte voertuigje slin gerde van den eenen kant van den weg naar den anderen, waardoor eerst de heer v. d. C., later de koetsier en de dame er af vielen. Beide eerstgenoemden bezeerden zich aan het hoofd, terwijl de da me met den schrik vrij kwam. Ten slotte geraakten p-aard en rij tuig te water, of liever in de mod der van eene sloot, en werden daar uit met veel moeite door inmiddels toegeschoten hulpvaardigen verwij derd. Door Burg. en Weth.van's Gra- venhage is thans een nader voor stel gedaan omtrent veranderingen ia den schouwburg, ter meerdere voorziening tegen brandgevaar. De laatste processie van Rot terdam vertrok Zaterdag naar Brielle, tot een bezoek aan de graven der martelaren aldaar. In het geheel werden die graven dezen zomer door bijna 13,000 bedevaartgangers be zocht. Als een gevolg van het onder zoek door de commissie van enquête, hadden verschillende fabrikanten te Tilburg deu schafttijd tusschen twaaif en één uur 's middags met een half uur verlengd. Deze maat regel heeft echter totnutoe de goed keuring der werklieden niet kunnen wegdragen, te meer daar zij toch dat halve uur des avonds moesten inhalen. In den laatsten tijd zijn dan ook verscheidene werkgevers tot hunnen vroegeren regel terugge keerd; de afgeioopen week hebben weder twee fabrikanten het werk om één uur begonnen, wat echter ook zijne oorzaak vindt in het kor ten der dagen, waardoor zij niet genoodzaakt zijn, met gaslicht te werken. Dit neemt echter niet weg, dat de werkman met den ouden maatregel weer veel meer gehaat is, zoodat het verlengen vau deu schafttijd geene navolging meer zal vinden. Met het oog op het in den laatsten tijd te Tilburg veelvuldig voorkomen van branden, voorna melijk in fabrieken, zijn op de meeste dezer inrichtingen maatregelen tegen brandgevaar genomen. Een uur voor het ophouden der werkzaamheden mag niet meer gerookt worden, wat op fabrieken van katuenen stoffen nooit geoorloofd was. Ook hebben vele fabrikanten hunne werklieden bij beurten tot wakers aangesteld; dezen blijven dan een uur na den afloop der werkzaamheden op de fabriek om de wacht te houden en tusscheubeide de ronde te doen. Het gebouw der voormalige kantonnale gevangenis te Slttard, dat in 1863 f10,500 gekost heeft en eigendom was van 16 gemeenteu, is in de vorige week in publieke veiling verkocht voor slechts f 1500. De gemeente Sittard werd eigenares. djaksa, alsmede de majoor en hoofden der Chineezen. De stadsgeneesheer dr. Vorderman was tegenwoordig voor het constateoren vau den dood. Zoodra de veroordeelde het residentie huis was uitgeleid werd hem door den hoofddjaska het vonnis voorgelezen. On middellijk hierop werd hij door deu scherp rechter en zijne helpers gebracht naar het schavot, dat hij met vasten tred beklom. Onder de galg prevelde de veroordeelde een kort gebed, na afloop waarvan hij het woord „soedah" uitsprak. Middelerwijl was de strop aangelegd en aau de galg bevestigd. Bij het uit spreken door deu voroordeelde van het woord „soedah" viel het luik onder zijne voeten weg. De val was echter niet diep genoeg, zoodat de doodstrijd ruim vijf minuten geduurd heeft eu na eeu kwartier nog stuiptrekkingen werden waargenomen. Twintig minuten na de voltrekking van het vonnis werd het lijk afgenomen en, nadat de dood geneeskundig werd gecon stateerd, de doode gekleed in het rijke doodsgewaad, dat door de familiebetrek kingen, waaronder de zoon des overledenen, verstrekt was. Nadat het lijk gekleed was, is het gelegd in de djatihouten kist, even eens door de familiebetrekkingen verstrekt, en onmiddellijk hierna zijn de laatste over blijfselen van Dim Kie San door ketliug- gangers onder begeleiding van pradjoerits overgebracht naar het Chiueesche kerkhof te Tandjong. In een half nul- tijds was alles afge ioopen. De orde heeft niets te wenschen overgelaten. Aan het verslag der voornaamste gebeurtenissen in het goeverncment Atjell en Onderhoorigheden, loopende van 8 tot en met 20 Juni jl., wordt het volgende ontleend Groot-Atjes. Den lOen Juni kwam te Kota-Radja aan Toeanka Abdoel Madjid, kleinzoon van wijlen Sultan Ibrahim en neef en schoonvader van den pretendent Sultan vau Atjeli Toeanka Mohamad Da- oed Sjah. Na iu (jen morgen van den 16en d. a. v. op de graven zijner voor- vaderen den eed van trouw aan Z. M. don Koning te hebben afgelegd, werd zijno I onderwerping door den civielen en mili tairen goeverneul' in eene plechtige ver gadering ten g'oevemementshuize namens de Nederhmdsch-lndische regeering aan genomen. Gedurende den verslagtijd had de contro- leur te Kota-lladja ontmoetingen met de nog niet in onderwerping gekomen hoofden, T. Tjoet Toengkoeb, hoeloebulang der XIII Moekims, Toengkoeb, T. Makmoed Imam, koeloebalang der IV Moekims, Ateng en met den Imam van Lamrabo, allen thuis behoorende in de XXVI Moekims. T. di Tirou hield zich bij afwisseling op in de XXVI, XXII eu XXV Moekims, de bevolking tot bet plegen van vijande lijkheden aansporen en trachtende het ge zag der ons welgezinde hoofden te onder mijnen. Verscheidene posten in de linie (w. o. voornamelijk Lambaroe, Kota Pohama en ICota Baliani) werden nu en dan bescho ten. Op laatstgenoemd blokhuis werd uit Lampagger vau tijd tot tijd met lilla's1 gevuurd. KOLONIËN. BATAVIA, 15 Juli. In den morgen van 15 Juli, bad met klokslag zeven voor liet residentie-kantoor te Batavia de voltrekking plaats van een doodvonnis, door liet omgaand gereclit uitgesproken tegen Lim Kie San, den moordenaar van den speelpacliter Jo Aki- ong. Reeds in den vroegen morgen werd de veroordeelde overgebracht naar bet resi dentiekantoor. Het plein voor bet gebouw was iu een ruim vierkant afgezet door piekeniers. Voor de plaats der strafoefe ning stonden de pradjoerits opgesteld. Kwart voor zeven uur versebeen een peloton cavalerie, ten einde de orde te bandhaven. Huizende Chineezen en inlan ders werden toeschouwers op bet stad huisplein. Vele nieuwsgierigen hadden zelfs eenige toko-wagens beklommen. De strafoefening bad plaats onder de leiding van den assistent-resident voor de politie. Tegenwoordig waren de hoofd- Bij Lampermé werd een Europeesch kanonnier door eenen vijandelijken kogel liclit gewond. Door eene hinderlaag bij de versterking Lamrong werden iu den nacht van den 7den op den 8sten Juni twee Atjebers gedood en één gewond. Uit eene Atjeb-correspondentie aan de //Soerabaija Ct.: u De domiué en de pastoor wedijveren met elkander in bet vervullen hunner kerkelijke plichten, op bet oogenblik be staande in liet bezoeken van de posten. De eerste beeft de vorige week den vuur doop ondergaan op zijn tochtje van Pa- kang-Kroeng-Tjoet naar Kota Pohama. Hij bleef niet alleen ongedeerd, doch toonde de meest mogelijke kalmte te bezitten. Geen enkele post, zelfs bet gevaarlijke Siroe niet, werd door hem vergeten. De pastoor beeft dus eindelijk zijn wederga gevonden in bet trotsecren van gevaren, of liever iu bet vervullen der godsdienst plichten, ook: wanneer de weg daarheen niet altijd goed gebaand en met rozen be strooid is. En dit is bij den beer Bacb zooals bij zegt, is het een dure tijd en daarom doe ik van mijn eisch niets af. De onbekende scheen inwendig aan een bevigen tweestrijd overgeleverdangst en hoogmoed schenen om den voorrang te strijden; dikke zweetdroppels parelden op het voorhoofd van den onbekende; eene gebiedende noodzakelijkheid moest hem wel op zoo geheimzinnige wijze in dit eenzaam oord voeren, want deze noodzakelijkheid overwon zijn trots, die niet te overwinnen scheen. De onverschrokken, spottende uitdrukking op het gelaat van Pepe deed hem het dringende van een vergelijk inzien en, zijn hand van onder den man tel uitstekende, nam hij van een zijner vingers een prach- tigen ring en toonde dien aan den grenswachter. Ziedaar, neem dezen ring en ga dan heen, zeide hij hem. Pepe nam hem in de hand en onderzocht hem nauwkeu rig. Toch scheen hij nog te aarzelen om een besluit te nemen. Baik zal het er maar op wagen en hem voor veer tig onsen nemen; thans ben ik doof, stom en blind. Ik reken er op, sprak de onbekende koeltjes. Bij het leven mijner moeder, antwoordde Pepe, zweer ik u, daar het hier geen smokkelhandel geldt, u met mijn sterken arm te zullen bijstaan; want ge begrijpt wel dat ik in mijne hoedanigheid van karabinier geen smokkelhan del kan zien, nog minder hem zelf drijven.... dat nooit! Welnu, stel uw geweten op dat punt maar gerust, zeide de onbekende schamper lachende, gij behoeft niets anders te doen dan deze boot te bewaken tot wij terug komen; ik vervoeg mij bij mijne mannen. Alleenlijk eisch ik, dat wat er ook gebeure, wat gij ook zien mogt, en hoe lang wij ook wegblijven, gij zooals gij zoo even zeidet, stom, doof, blind en geduldig blijft. Bij het spreken dezer woorden, sprong de vreemdeling uit de boot op den oever en verdween om den hoek van den hollen weg. Alleen gebleven, onderzocht Pepe bij het schijnsel der maan, nauwkeurig den brillant, die in den ring stond welke hij den vreemdeling afgetroggeld had. Als deze steen niet valsch is, dacht hij, kan het mij weinig meer schelen of het goevernement betaalt of niet, maar in afwachting begin ik van morgen af als een duivel lawaai te maken om mijne achterstallige soldij te krijgen. Dat zal waarachtig een goed effect maken. II. DE ALCADE EN ZIJN KLERK. Niemand wist hoelang Pepe op zijn post gebleven was om de terugkomst van den vreemdeling af te wachten. Toen de haan zijn gekraai liet hooren, en de opkomende zon den horizon begon te kleuren, was de kleine haai van Ensenada nog geheel eenzaam en verlaten. Eindelijk begon men eenige beweging in 't dorp te be speuren. Nog onduidelijke schaduwen teekenden zich op de steile voetpaden af, die naar het havenhoofd afdalen. De booten werden van hare kabels ontdaan en de lieflijke zon bescheen weldra het vertrek der visschers. Nauwelijks waren eenige minuten verloopen en was de visschersvloot in den morgennevel verdwenen, of op den drempel der deuren vertoonden zich vrouwen en kinderen. Onder de schamele woningen van het dorp was er nog maar ééne, die de blinden nog niet geopend had, namelijk die van de alcade van Elanchovivan wien wij reeds gesproken hebben. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2