BUITENLAND. Toen do vergadering omstreeks tien uur uiteenging, kwam aan liet einde van de Gerard Doustraat een optocht aan met trommel en trompet, die het bekende lied wO vlek'loos Lam" van het «Leger des heils" zong. De talrijke deelnemers De stoet was wellicht 400 personen sterk staken den draak met de lieden die het gebouw „Emanuel" verlieten, maar trok ken verder naar de Stadhouderskade door het Westeinde, door de Utrechtschestraat, Eeguliersbreestraat en Vijzelstraat naar de Eerdinand Bolstraat. Het lied „O vlek'loos Lam" werd nu eens afgewisseld met het „Lied van Marianne", dan weer met den deun „Weg met dien Socialist." In genoemde straat werd halt gehouden en eene kopie geleverd van een vergade ring van het „Leger des Heils". Captain Tyler werd in het Eugelsch sprekende voorgesteld, terwijl een persoon, trouw den luitenant in houding en stem nabootsende, zeer vrije en dwazo vertalingen gaf van het even zonderlinge Engelsch van den pseudo-Tyler. Spoedig verveelde dit echter de menigte eene stem riep„Komt jongens, naar den kapiteinen de troep trok de Daniël Stalpertstraat'in on hield stand voor No. 80, waar het hoofdkwartier van het „Leger des heils" is gevestigd, zooals ook met groote roode lettors boven de deur te lezen staat. De ramen waren van sterke blinden voorzien, een voorzorgsmaatregel na de jongste bestorming genomen. Na het zingen van „O, vlek'loos Lam", riep men om den „Captain," sloeg en schopte tegen den deur, en wie weet tot welke baldadigheden men zou zijn over gegaan, indien niet plotseling uit de Fer dinand Bolstraat ongeveer twintig politie agenten waren ogedaagd, die met de wapen stok onmiddellijk op do menigte aanvielen en deze voor zich uitdreven. Wel verzamelde zich daarna hier en daar nog groepjes, maar de politie wist de passage vrij te houden, terwijl niemand mocht stilstaan. Tot laat in den avond bleef het echter iu de Gerard Don- en omliggende straten vrij rumoerig. Onderwijl had er op het pleintje bij de Gerard Doustraat een vrij vermakelijk incident plaats. De politie moest natuurlijk hare geheele aandacht wijden aan het gebouw „Ema nuel". Van deze gelegenheid hadden eenige jongens gebruik gemaakt tot het oprichten van eenen brandstapel; te dien einde had den zij eorst een soort van bak van steenen gebouwd en dezen gevuld met hout, an dere brandbare waren van een in aan bouw zijnd perceel werden o. a. latten weggebroken eenig vuurwerk enz. en over dit alles een paar liter petroleum gegoten. Voor wien die brandstapel moest dieuen, bleek niet. Nadat dit vuurtje, steeds gevoed wor dende, ongeveer een half uur lustig ge brand had, het plein met zijn groote vlam helder verlichtende, kwamen twee briga diers nauloopen, die met luide toejuichin gen door de vroolijke menigte werden be groet. Zij zonden echter eenige agenten, die zorgden dat het vuur niet meer werd gevoed, terwijl spoedig drie brandweer mannen verschenen, die aan de pret een einde maakten. Men schrijft ons uit Hilversum: De besteller B. van het postkan toor alhier, die dikwijls aan zwaar moedigheid lijdende is, heeft zich volgens zeggen tot zijn huisgenoo- ten, Dinsdagmorgen reeds vroegtij dig naar het postkantoor begeven. Hij is daar echter niet gekomen en ook zelfs den geheelen dag niet gezien. Dü politie, die in den loop van den dag alle nasporingen deed, ver nam, dat de man in de bosschen langs den Soestdijker straatweg was gezien. Men vreest, dat hem een ernstig ongeluk zal overkomen zijn. Men schrijft ons: Naar aanleiding van een bericht uit De Rijp, kan ik u meedeelen, dat men niet alleen daar, maar ook op verscheidene andere plaatsen in Noord-Holland, zooals Graft, West en Oost-Grafidijk, Krommenie, As sendelft enz., de eigenaardige haak jes voor hrandlantaarntjes aan de huizen aantreft. Op sommige plaat sen geraakt echter die oude ge woonte in onbruik en worden daarom aan nieuwe woningen de bedoelde haakjes weggelaten. Men schrijft ons: Aan het Eierlandsche strand op Tessel, is aangespoeld het reeds in vergevorderden staat van ontbinding verkeerend lichaam van een groot dier waarschijnlijk een jonge wal- visch. De lengte bedroeg meer dan acht meter, waarvan anderhalve me ter voor den kap. De onderkaak ontbrak geheel en blijkbaar hadden andere dieren zich reeds vergast aan het boutje, daar op verschillende plaatsen het vleesch tot op de been deren was weggevreten. Ook de Leidsche oud-jagers van '30 hebben hunne reünie ge vierd, en wel met een maaltijd, Za terdag in Zomerzorg te Leiden ge houden. Maandagavond omstreeks 9 uren brak door eene tot dusver on bekende oorzaak in de zoogenaam de Keezepoort te 'sHage een brand uit met uitslaande vlam, die aan vankelijk vrij hevig woedde, en wel in de bovenverdieping van een per ceel, voor een deel werkplaats van den stoffeerder P., voor een ander deel werkplaats van den huisschil der v. d. P. De zolderverdieping, werkplaats van eerstgenoemde, is geheel uitgebrand; doch dank zij het flinke optreden der brandweer, onder leiding van den opperorand- meester, deu heer Bodenz, werd de brand spoedig in zijnen voortgang gestuit. De slangenwagen der le politie-afdeeling (Groenmarkt) gaf het eerst water. Overigens waren nog verschillende slangenwagens, alsmede de spuit van het reg. gren. en jagers spoedig ter plaatse aan wezig. Door Burgemeester en Wethou ders van Delft is Dinsdag iu het openbaar verpacht het gebouw, ge naamd Stads Doelen voor den tijd van vijf jaar, met last van onder houd voor rekening van den pach ter. Er waren 10 biljetten ingeko men. Het hoogste bod is gedaan door den heer Mullier te Zandvoort, h f 2300 per jaar, de laagste inschrij ver was f 1400. Zondag werd in het Agneta- Park (van de fabriek van den heer Van Marken) te Delft eene verga dering gehouden van den «Ned. Bond voor Alg. Kies- en Stem recht». De heer A. H. Gerhard hield eene redevoering over den toe stand van de maatschappij en de wetgeving, en kwam tot den slotsom dat algemeen kiesrecht het eenige middel is om tot verbetering te komen. Ten slotte nam de heer J. C. van Marken het woord. Hij wilde uit het zwijgen der aanwezigen (nie mand maakte van de gelegenheid tot discussie gebruik) geene alge- meene toestemming afgeleid hebben; want de hoorders waren niet voor bereid over de omvangrijke stof, door den heer Gerhard behandeld, een oordeel te vellen. Hij sprak echter de hoop uit, dat de pogin gen van den bond met welslagen zouden worden bekroond. Door de politie te Delft is aangehouden P. H., oud 63 jaar, koopman, zonder vaste woonplaats, gesignaleerd in het Politiebladals zijnde bij vonnis van het kanton gerecht veroordeeld tot tweemaal twee weken hechtenis, met last tot i plaatsing in eene rijkswerkinrichting voor den tijd van 6 maanden, wegens openbare dronkenschap, bij herhaling gepleegd. De aangehoudene is naar het huis van bewaring te 's-Gra- venhage overgebracht. Thans is voor goed bepaald, dat bij de te Renkum te houden feestelijkheden op den verjaardag van H. K. H. prinses Wilhelmina op 31 dezer, o. a. bij den reeds ver melden vogelschietwedstrijd, ook van elders personen hieraan kunnen deel nemen. Vijf fraaie prijzen worden uitgeloofd. Dit feest zal worden ge opend met een optocht door de ge meente, voorafgegaan door een mu ziekkorps, en gesloten worden met een gezellig samenzijn. Dezen zomer zijn uit Eibergen en de omliggende plaatsen weder verscheidene gezinnen naar Amerika verhuisd, meestal afgehaald door familieleden, wie het daar goed schijnt te gaan. De huisgenooten van den land bouwer Dils te Maasniel hoorden een aantal dagen op den zolder hnnner woning een verdacht ge rucht, en konden in weerwil der vele nasporingen niet ontdekken wat daarvan de oorzaak was. Toen er echter Zondagochtend, even als de vorige dagen, weder een brood was ontvreemd, en de zoon des huizes een persoon naar den zolder had zien vluchten, werd de hulp der maré'chaussée ingeroepen, en na een degelijk onderzoek werd dan ook van onder het hooi gehaald een zekere P. uit de gemeente S., die verklaarde, daar reeds gedurende 9 dagen te hebben vertoefd. Hij is naar het huis van bewaring over gebracht. Maandagavond omstreeks half acht brak er een felle brand uit in eene boerderij, gelegen in het ge hucht LenDisheuvel, op een half uur afstand van Bokstel, bewoond door J. Leermakers en toebehoo- rende' aan M. v. d. Meerendonk. Van den inboedel en het vee werd alles gered op één varken na. De geheele oogst is echter eene prooi der vlam men geworden. Alhoewel de brand weer betrekkelijk spoedig ter plaatse aanwezig was, viel er door gebrek aan water niets voor haar te doen. Alles was verzekerd. Oorzaak on bekend. Er bestaat te Breda tegenwoor dig eene manie om, wat men noemt «met de noorderzon te vertrekken». Eerst was het eene dame uit den beschaafden stand, die, door haar schuldeischers tamelijk in het nauw gebracht, de wijk naar elders nam. Vorvolgens een landbouwer, die met een groote som gelds de echtelijke woning verliet om evenwel spoedig als een berouwvol zondaar weer terug te keeren, en eindelijk eene bakkersvrouw, wie het jonge huwe lijksleven door haren echtvriend zóó vergald werd, dat zij het raadzaam oordeelde naar haar oudelui terug te keeren en manlief met de bak kerij aan zijn lot over te laten. Als deze voorbeelden nu maar niet op ruimer schaal navolging vinden. De Raad der gemeente Zwolle heeft besloten B. en W. uit te noo- digen, nogmaals bij den minister van Waterstaat enz. aan te dringen op beantwoording der in 1882 ge dane aanvraag om Rijkssubsidie voer eene brug over den IJsel. Op een schrijven te dezer zake aan den minister, naar aanleiding der beslis sing van den Raad van 4 April jl., was tot dusver geen antwoord ont vangen. Met de werkzaamheden is het in Friesland treurig gesteld. In tal van dorpen loopen de arbeiders le dig, terwijl zij die nog werk heb ben, weinig verdienen. In de veen derij te Terwissel, waar door het graven van wijken veel grondwerk wordt aanbesteed, overtrof het aan bod de vraag dermate, dat het werk veel te goedkoop verricht wordt. De beste arbeiders kunnen van 's morgens 5 tot 's avonds 7 uur, met 2 uur pauze, niet meer verdie nen dan f 1. Daar de meesten hun ner van elders zijn, en dus 's nachts bij het werk moeten blijven, gaat, boven de kosten van spijs en drank, ook het logies af, zoodat de arme kerels Zaterdags met een luttel som metje bij vrouw en kinderen terug komen. Van Zuidbroek zijn een 25tal jeugdige landsverdedigers naar hun korps vertrokken, om weder in den wapenhandel te worden geoefend. Ze namen samen plaats in eene waggon, voorzien van eenen nood rem. Dat ding werd natuurlijk be zien, er over gesproken, en het eind van het lied was dat het beproefd werd ook en met goed gevolg, want de trein bleef staan. Natuur lijk had niemand het gedaan. De hoofdconducteur wilde bij aankomst van zijne bevoegdheid gebruik ma ken, om, wanneer de dader niet genoemd werd, den geheelen waggon te doen ontruimen, doch de chef, beducht voor eene shurrie», zorgde er voor dat de reis werd voortgezet. Wordt de dader niet aangewezen, dan zal tegen allen proces-verbaal worden opgemaakt. FINANCIEELS MEDEDEELINGEN. Volgens liet Weekllad voor incourante fond, sen van Broekman Houders zijn in de weelc- eindigcnde 16 dezer, verliandeld de volgende fondsen Obl. Provincie Overijsel tot 101 :/4 pet. Aand. Amstel Hotel-Maatsch. tot85-92 Liq.-Aand James Barge en E. Moor- mann Co. tot39y8 Obl. Ncd.-Ind. Cultuur-Maats, tot 857/a Obl. Amersf. Beierscb-Bierbronw. tot 99 Aand. Dcli-Batavia Mpij te Batavia tot 400 Aand. Mpij Zeebad te Seboveningen tot 75 Aand. Noordzeebad Wijle aan Zee//, te Wijk aan Zee tot6 Scrip. Boxtel-Wezel Spoorw. (van le Hyp. Obl.) tot5 Aand. West-Indisclie Maildienst tot 56 Obl. Mpij De Atlas tt Amst. (1870) tot 30 Aand. 'Pvrentsclie Stoombl. te Goor tot 178 u Obl. Philadelphia,, bij Rothschild, le en 2e serie tot1% Obl. West Wisconsin Spoorweg tot 27 Aand. Ned. Mpij van Brandverzeke ring te Tiel tot450 Aand. Verz.b. «Kosmos* te Zeist tot 1413/4 België. Te Bergen (Henegouwen) is een arbeiders-congres verzameld, dat kort voor zijne samenkomst zich reeds in twee groepen gesplitst heeft. Al de socialistische leiders waren op de eerste algemeene vergadering tegenwoordig: Fauviaux, Anseele, Volders, Coureur; ook Headingley, gedelegeerde van de «Social demo cratie federation» van Engeland. De algemeene vergadering heeft besloten geen vertegenwoordigers van de Pers toe te laten. Daarop werden de gedelegeerden uit de Borinage, die hun contributie niet betaalden, buiten de deur gezet en hebben dezen zich tot een afzonderlijk congres vereenigd, dat wèl de Pers wat geluk voor haar! heeft willen toelaten en ook reeds een voorloo- pigen «Algemeenen Raad» heeft benoemd. Engeland. Het gerucht dat de Iersche National League in de week vóór de sluiting der Parlementszit- ting als een gevaarlijk genootschap zal worden onderdrukt wordt beves tigd. De heer Gladstone maakt reeds aanstalten om van Hawarden naar Londen terug te keereD, ten einde in het Lagerhuis de oppositie tegen den maatregel te leiden. Een prachtige sarkophaag van gepolijst graniet, die bestemd is voor het gebeente van den Keizerlijken Prins, wordt thans opgesteld in het mausoleum dat Keizerin Eugénie in Farnborough Hill liet bouwen. De sarkophaag van Keizer Napoleon Hl wordt thans van Chislehurst daarheen overgebracht. De Duitsche Kroonprinses bracht Zondag aan de Koningin een bezoek op Osborne. Zij blijft zoo lang op Wight, tot haar gemaal uit Schotland is teruggekeerd. Ongeveer 2000 crofters (kleine boeren) op de aan de Schotsche west kust gelegen eilanden hebben hun kiesrecht verloren, omdat zij geen belasting wilden betalen. Op het eiland Barra zijn er nu in 't geheel geen kiesgerechtigden meer. Duitschland. Volgens de Loth- ringen Zeilung is de professor aaD het lyceum te Nancy, Jenot, Maan dagvoormiddag op het glacis van het fort Alvensleben, onder verden king van spionnage, gevangen ge nomen, naar het goevernementsge- bouw gebracht, waar zijn signale ment enz. werd vastgesteld, en ver volgens naar de gevangenis voor de voorloopig in hechtenis genome- nen gevoerd. Jenot kwam uit Lorry, bij Metz, waar hij de zomervacantie door bracht. Een tweede bericht meldt dat Jenot Dinsdagmiddag reeds uit de voorloopige hechtenis werd ontsla gen. Frankrijk. Aan Grévy werd Zondag te Mont-sous-Vaudrey op zijn 80n verjaardag een serenade gebracht door eenige fanfare-gezel schappen. De 15en Augustus werd door de Bonapartisten te Parijs door twee feestmalen herdacht. Italië. Volgens de Trïbuna hebben de hoeren te Riposta in Sicilië iemand vermoord, dien zij beschuldigden de cholera te hebben verbreid. Rusland. Deheereu Déroulède en Goupil zijn Zondag te Nischni-Novgo- rod aangekomen eu door een deputatie der kooplieden eu eene groote me nigte ontvangen. Zij ontbeten bij den goeverneur-generaal Barauoff en des avonds namen zij deel aan een ban ket, hun door de kooplieden aange- geboden. Na verschillende toasten in het Russisch en het Franscb, be tuigde de heer Déroulède zijn dank voor de hartelijke ontvangst, waar van hij zich bovenal als Fransch- man de eer toerekende. Hij eindigde met de woorden: Leve Rusland! Leve Frankrijk! Leve de roem der Russische en Fransche wapenen! De gedelegeerden gaan naar Mos- cou, waar zij aan een banket zullen deelnemen, door de Fransche en Elzassische bevolking aangeboden. Nadat Rusland in eene circu laire aan de groote mogendheden kond deed dat het zich uit het Ber- lijner tractaat moest terugtrekken, indien de kabinetten prins Ferdinand als vorst van Bulgarije erkenden, heeft ook de Duitsche regeering zich in dien zin uitgelaten, dat zij het aanvaarden van het bewind door prins Ferdinand in den tot dusver Gregorio, mijn vriend, zeide de alcade op goed- hartigen toon, gij wordt vervelend met dat eeuwigdurende praten over eene broek. En verduiveldis er dan niets an ders in mijn persoon te benijden dan mijne broek? Cagatinta slaakte een diepen zucht en antwoordde met de houding van een uitgehongerden hond, die begeerig is naar een been. Daar zou wel een mirakel voor moeten gebeuren om mij al uwe persoonlijke voordeelen te geven, maar voor een broek, ziet ge, dat is heel wat anders; twee stukken laken van Segovia zou de heele zaak zijn. Geduld! geduld! signor escribano, gij weet dat ik u voor de diensten, die gij mij wilt bewijzen, ik zeg nie^ voor die welke gij mij bewezen hebt, mijne roode broek, zoodra ze genoeg versleten is, beloofd heb en daarom, tracht ze te verdienen. Wat moet ik daarvoor doen? zeide de escribano op wanhopigen toon. De kans staat niet gelijk. Uwe taak is zoo gemakkelijk in vergelijking met de mijne! Maar lieve hemel! men kan niet weten, hernam de alcade; er kunnen zich omstandigheden voordoen, die u plotseling een groot voordeel op mij doen krijgen. Ja, maar het is ook mogelijk, dat er zich zulke voor doen, die aan uwe broek hare waarde ontnemen. Welnu, we zullen zien, en nu maar aan het werk, zeide de alcade, die een einde wilde maken aan Gregorio's klachten; laat ons de onteigeniDgsakte opmaken der boot van een slechten betaler, van dien Yincente Perez, die onder voorwendsel dat hij zes kinderen te onderhouden heeft mij op den bepaalden tijd de twintig piasters die ik hem ge leend heb, niet terug heeft gegeven. Onder het spreken dezer woorden, nam Don Ramon een half verganen stoel en zette zich aan tafel. - Neem dezen lederen overtrek, zeide de escribano snel, en leg dien op de zitting; dat zal veel zachter zijn. En goed voor mijne broek ook, merkte de alcade op spottenden toon op. Cagatinta nam uit zijn schrijfkoker een gezegeld blad papier. Reeds zetten zij zich aan 't werk, toen op de ka merdeur, die de twee justitiemannen gesloten hadden om niet gestoord te worden, hevige slagen weerklonken. Wie duivel maakt daar zoo'n leven? riep de alcade. Ave, Maria purissima! riep eene stem van buiten. Sin pecado concebida, antwoordden tegelijkertijd de twee acolieten. En na deze gebruikelijke begroeting, opende Gregorio de deur. Wat voert op dit uur den heer don Juan de Dios hier? riep de alcade vol verwondering uit, toen hij op het gerimpelde gelaat van den concierge der gravin de Mediana eene uitdrukking van diepe smart bespeurde. Ach! heer alcade, antwoordde de grijsaard, daar is dezen nacht een groot ongeluk gebeurd, daar is eene ver schrikkelijke misdaad gepleegd.... De gravin is verdwenen en de jonge graaf met haar. Maar zijt ge er wel zeker van? riep de alcade uit. Helaas! men behoeft slechts op het balkon te klim men dat uitzicht heeft op de zee, zooals wij gedaan heb ben toen wij op ons herhaald kloppen en roepen geen ant woord van mevrouw kregen, om te zien in welken staat de moordenaars hare kamer gelaten hebben. Gerechtigheid! gerechtigheid! heer alcade, stuur al nwe gerechtsdienaars op ontdekking uit, riep op eenigen afstand eene vrouwenstem. Het was het kamermeisje der gravin dat de audiëntie zaal van den alcade binnenstormde. Ta, ta, ta, niet zooveel druktezeide deze, denkt gij dat ik zooveel dienaars heb Gij weet wel dat ik er maar twee heb, waarbij nog komt dat zij dezen morgen ter vischvangst zijn gegaaD, daar zij van honger zouden sterven als zij nog niet iets meer voor den kost deden dan mij te dienen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2