NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5 e Jaargang. Vrijdag 19 Augustus 1887. No. 1264. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: BINNENLAND. E1AARLEEFS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door iet geieele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk raiat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Euitetiland: Compagnie Génerale de Fullicite Etrangère G. L. J>A VEE f' Co., JOH. F. JONES, Sucr., Farijs, 31bis Faubourg Montmartre. Zij, die zich op ons blad abonneerenont vangen gratis hetgeen van het tegenwoordige F euilleton reeds het licht zag. DE DIRECTIE. STADSNIEUWS. Haarlem, 18 Augustus. Het hoofdkiesdistrict Haarlem voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal telt 22 onder-kiesdistricten met 3402 kie zers, waarvan de onder-kiesdistric ten Haarlem 1362 en Zaandam 310 stemgerechtigden bezitten. Vrijdag zal hier ter stede aan komen jhr. Klerck, generaal-majoor, commandant der le divisie infan terie, tot het houden van eene in spectie over de infanterie hier in garnizoen. Z. D. H. de Bisschop van Haar lem, Mgr. C. J. M. Bottemanne, heeft Maandag in de kathedrale kerk de heilige Priesterwijding toe gediend aan de eerwaarde heeren Th. J. C. Engeriug, J. F. Eijzeu- dooren, J. Th. Beijsens, J. J. Oude water, M. A. Thompson, J. L. Wou ters, J. H. Spee en A. J. Clarijs; het Diakonaat aan den eerw. heer C. H. J» M. Pichot en het Sub-dia- konaat aan de heeren C. F. A. Huilmond en C. W. Kortekaas. Men schrijft uit Haarlem aan de Am- sterd. Ct. z/En zoo is dan onze kermis weder af- geloopen. Of wij het volgende jaar haar weder zullen hebben, is een dier zaken, die met reden in twijfel mag worden ge trokken. In onzen gemeenteraad waart een geest rond die veel houdt van afbreken, maar weinig tot opbouwen gestemd schijnt, ten minste als het er op aan komt voor, wat men noemt l.et volk, genoegens te scheppen. Reeds het vorige jaar heeft alleen de gewichtige stem van onzen burgemeester het belet, dat de kermis voor goed werd afgeschaft, maar of hij dit jaar wel weder tegen de macht van anti-kermisleden zal kunnen oproeien, staat te bezien. En de laatste zullen ditmaal een krachtigen steun vinden bij de bewoners van de nieuwe kermiswijk, die, toen men eenmaal dien kant uitkwam om pret te maken, hun hart voelden kloppen als zij om hun ruiten dachten. Dit nu is geen wonder, want het is op de Ged. Raamgracht zóó smal, dat bij de minste ophooping de glazen groot gevaar loopen ingedrukt te worden en er dan ook menig glas gebroken is. De laatste dagen waren bijna alle ramen ge blindeerd, zoodat het er veel van had of er oproer in de stad heerschte. Voor het laatste was men Zondag- en Maandagavond wel een weinig bevreesd, omdat het was uitgelekt, dat het plan was gevormd, die genen het te laten ontgelden, die de ker mis uit de oude wijk hadden verdreven, maar alles is rustig afgeloopen. Ik schreef daar rustig, nu, dat was het op Zondag avond vooral, niet. Het was propvol, waar men ook op de kermis kwam, en vroolijk ging het er naar toe, dat het een aard had. Aan het station was het Maandag morgen een aardig gezicht voor iemand, die 's nachts behoorlijk zijn rust had ge nomen. De tooneeltjes, die men daar zag, waren dikwijls recht koddig. Hoeveel hoeden en petten er bij het hossen zijn verloren geraakt kan ik niet zeggen, maar te oordeelen naar de vele papieren muts jes, die gedragen werden, moet het een fatsoenlijk getal zijn geweest. Wèl kan ik mededeelen, dat er gedu rende de kermisweek een twaalftal hor loges zijn gerold en er ook eenige kettin gen en andere kostbaarheden zijn ontvreemd. Het zakkenrollers- en kwartjesvindersgild was sterk vertegenwoordigd. Hoeveel on gave gezichten men niet in de stad zag rondzwerven is niet op te geven. En wel was het verboden straat- of andere muziek te maken, maar het legio harmonica-vir- tuosen was zoo groot, dat de oorvliezen op een zwaren proef werden gesteld. Voegt men daarbij de liedjesverkoopers, die met hun zang hun waren aanprezen en houdt men in het oog hoe gunstig dit door de politie werd toegelaten, dan kan men met een Hollandschen komiek, uitroepen «Dat er op de straat geen muziek mag worden gemaakt En er door de liedjeszangers geen kreet mag worden geslaakt Dat's politieverordening Maar.... Dat men met de kermis zonder een woord te mogen kikken Allerlei straatmuziek en onzedelijke deun tjes moet slikken. Daar kan nu de politie niets aan doen! Geloof nu niet, dat ik onze politie daar van een verwijt maak, neen waarlijk niet. Onze rustbewaarders zijn eenigzij weten te geven en te nemen, maar geven in de kermisweek wel meer dan zij naar zich toehalen. Hiermede zal iedereen het met mij eens zijn, tot (de Amsterdammers) toe, die anders op het punt van politie niet zeer vlug te voldoen zijn zooals ik wel eens heb gelezen. Daarom een hoeraatje voor ouze Haarlemsche politie, vooral voor hun chef en de inspecteurs, die zoo uitstekend den slag hebben hun onderge schikten te leiden op den weg, die rust en orde doet bewaren, zonder dat de wet wordt voorbij gezien." In de laatste dagen zijn door mid del van overklimming uit eenige in aanbouw zijnde woonhuizen eene vrij aanzienlijk aantal gereedschap pen van timmerliedenmetselaars enz. ontvreemd. Men vermoedt dat de dief of dieven zullen trachten die voorwerpen buiten deze stad aan den man te brengen. Woensdag morgen in de vroegte is afgebrand de boerderij van A. Knibbe op de Spaarnwouderweg. Ook de inboedel, de bouwgereed schappen en 81,000 kilogram hooi zijn verbrand. De oorzaak is onbe kend; men vermoedt echter hooi- broeien. Alles was tegen brand schade verzekerd bij de Oud-Car- ipelsche Brandverzekering-Mij. Eéne spuit heeft gewerkt, eene tweede is halverwege te water geraakt en de voerman met groote moeite gered. Men schrijft uit Houtrijk en Po- lanen «De Haarlemmer trekvaart (loo- pende van Amsterdam tot Halfweg) gaat al meer en meer het voorko men van een vaart verliezen en meer op een sloot of modderpoel gelijken. Vooral het eindpunt van de vaart bij Houtrijk en Polanen verkeert, uit een hygiënisch oogpunt beschouwd, in een ellendigen toestand. Allerlei vuil drijft er in rond, de oppervlakte is door den altoos lagen waterstand bijna altijd aan de kanten in het gezicht, terwijl een verpestende stank zich over ons dorp verspreidt. De stappen tot verbetering van dezen toestand bij ons gemeentebe stuur (Haarlemmerliede en Spaarn- woude) aangewend, blijven zonder gevolg en men verwijst de recht matige klagers naar Amsterdam, tot welks gebied de vaart zou bebooren. Zou 't echter niet beter zijn, wan neer ons bestuur zelf de handen ineen sloeg en dat van Amsterdam raad pleegde? Ons dunkt dit zou beter helpen». In de Dinsdag gehouden raads zitting te Aalsmeer, was een adres ingekomen van het bestuur der afd. Aalsmeer van de Holl. Maatschappij van landbouw, waarin het vergun ning vroeg tot het houden eener veemarkt. Met groote meerderheid besloot de Raad dit verzoek toe te staan en tevens de zaak door eene flinke geldelijke bijdrage te steunen. Voorloopig zal tweemaal in het jaar veemarkt gehouden worden en, indien deze aan de verwachting be antwoordt, wil men later eene week markt zien te verkrijgen. Sedert eenigen tijd is in de vier scholen te Aalsmeer de schoolspaar- bank ingevoerd. Van de 700 school gaande kinderen nemen er ongeveer 450 aan deel. Iedere maand wordt gemiddeld f 150 gespaard. Het geheele tegoed bedraagt reeds meer dan f 1000, het welk bij de gemeente-spaarbank al daar wordt uitgezet. Bij beschikking van den minister van Financiën is met ingang van 1 September a. s. van IJmuiden naar Rotterdam overgeplaatst de verifi cateur van de 3de categorie bij de invoerrechten enz. J. A. ten Broek. Te Zandvoort wisselen de con certen en voorstellingen elkaar met groote verscheidenheid af. Vrijdag e. k. geeft het gezelschap Kreukniet, Mutters Co., uit Amsterdam een tooneelvoorstelling. BehaDe de reeds aangekondigde concerten zal nog op 29 Augustus eene uitvoering worden gegeven door de Haarlem sche zangvereeniging «Crescendo», daartoe door het Zandvoortsche had comité uitgenoodigd. De heeren Emile Blauwaert, uit Brussel, en J. J Rogmans, uit Amsterdam, heb ben hunne gewaardeerde medewer king toegezegd en zullen als solisten optreden o. a. ook in het werk «Co lumbus», van den heer Andriessen, «Crescendo's» verdienstelijken di recteur. De hakker V. te Hillegom be merkte gedurende bijna een week, dat hem meel ontvreemd werd. In den nacht van 16 op 17 dezer ging hij zich schuil houden, en 's mor gens om 48/4 uur betrapte hij den dader, een huurder van een zijner huizen, op heeterdaad. Reeds is de zaak in handen van de justitie. LETTEREN EN KUNST. Men meldt uit Ara sterdam: De hoop van de muziekminnaars hier ter stede, dat het Concertgebouw, aan gene zijde der grensscheiding tusschen Amsterdam en Nicuweramstel gelegen, spoedig in exploitatio zou worden gebracht, is verijdeld. De hoofdstad zal derhalve in het aanstaande winterseizoen alweder geen geschikt lokaal hebben aan te wijzen tot het geven van muziekuitvoeringen op groote schaal, en zich moeten behelpen met den stadsschouwburg, die te klein, of met het Paleis voor Volksvlijt, dat onge schikt is. Het niet in exploitatie komen van het Concertgebouw is een gevolg van het nog altoos niet tot stand komen van eenen behoorlijken toegangsweg. Weliswaar, het aanvulliugskapitaal, benoodigd voor de in wendige inrichting van het gebouw, is nog niet volteekend, doch dit is in de tegen woordige omstandigheden verklaarbaar. Wie leent of geeft er geld voor een jebouw, dat toch niet in gebruik gesteld, kan worden! Het moeten de oude bezwaren zijn, in verband met de grensregeling, die den Amsterdammers hier parten spelen; be zwaren, die door de onlangs in den ge meenteraad goedgekeurde ruiling van gron den tusschen de gemeente Amsterdam en de maatschappij //Weltevreden." niet schijnen opgeheven te zijn. LEGER EN VLOOT. De 33 tot 2de luitenant benoemde cadets, bestemd voor O. I., zijn bij het koloniaal werfdepot beëedigd. Die der infanterie, cavalerie en genie zijn met verlof tot na dere oproeping voor vertrek naar Indië gegaan, terwijl die der artillerie last be komen hebben, zich op 6 September bij den goeverneur der Kon. Mil. Academie aan te melden, ten einde bij de krijgsschool te worden gedetacheerd. Een dier officieren is met ingang van 15 Aug. bij het topo- graphisch bureau gedetacheerd. Bij kon. besluit van 16 Aug. is A. Asselbergs, met ingang van 1 September, benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Bargerschool te Helmond. Bij kon. besluit van 13 Augustus is de gepensioneerde kapitein der genie van het Oost-Indisch leger J. W. C. Beelenkamp, met ingang van I September, andermaal voor den tijd van één jaar be noemd tot leeraar in de genie-wetenschap pen aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda. Bij beschikking van den minister van Staat, minister van Binnenlandsche Zaken van 17 Augustus is de bij zijne FBUILLETO 1ST- II. DE ALCADE EN ZIJN KLERK. Helaas I mijn Godriep het kamermeisje snikkende, mijne arme meesteres! Wie zal haar ter hulpesnellen Geduld, meisjelief, gehuld, zeide don Ramon plech tig, verlaat u gerust op de justitie, misschien krijgt zij wel eene plotselinge ingeving van hoven. De kamenier liet zich intusschen door deze hoop niet troosten en verdubbelde hare kreten. Op het leven dat hare huichelachtige droefheid maakte en terwijl de oude Juan de Dios treurig het hoofd liet hangen en de hulp van een strenger rechter inriep, verzamelde zich een talrijke groep vrouwen, grijsaards en kinderen voor de deur der woning van den alcade en drongen zachtjes aan het heiligdom van den alcade binnen. Don Ramon Cohecho richtte zich tot Cagatinta, die onder zijne esclavina van voldoening de handen wreef bij de ge dachte aan al het zegelpapier dat men ging bekladden, en zeide tot zich zeiven Pas op, Gregorio, het oogenblik is thans gekomen, en als ge goed oppast, is de roode broek.... Hij zeide er niets meer van, maar Cagatinta begreep hem, want hij werd bleek van blijdschap, en op alle be wegingen van zijn patroon acht gevende, hield hij zich gereed om de eerste de beste gelegenheid die zich zou voordoen, aan te grijpen, en ten zijnen voordeele aan te wenden. De alcade zette zich opnieuw in zijn lederen fauteuil en verzocht door een teeken stilte; daarna, met dien overvloed van woorden, waardoor zich de Spaansche taal, de beval- ligste en de rijkste van alle gesproken talen, kenmerkt, hield hij tot zijn auditorium een vrij lange toespraak, on geveer van den volgenden inhoud Mijne kinderen, zeide hij, zooals de eerbied waardige don Juan de Dios Canelo zoo even is komen be vestigen, is er dezen nacht eene verschrikkelijke misdaad gepleegd. Het kon niet uitblijven of deze misdaad moest ter kennis van de justitie komen, want haar ontsnapt niets niettemin bedank ik don Juan de Dios voor zijne officieele mededeeling. Deze eerwaardige grijsaard had haar evenwel vollediger moeten maken door de namen der schuldigen bekend te maken. Maar, heer alcade, viel hem Juan de Dios in de rede, ik weet het niet, ofschoon mijne mededeeling zoo als u zegt, officieel is; maar ik zal u in 't opsporen der schuldigen behulpzaam zijn. Gij hoort het, mijne kinderen, de waardige Canelo roept door eene officieele mededeeling de hulp der justitie in om de schuldigen te straffen; de justitie zal daarvoor niet doof blijven. Veroorloof mij thans een weinig te spre ken over mijn eigen oik» en mijn hart lucht te geven aan de droefheid en smart, die de verdwijning van de gravin en van den jongen graaf de Mediana mij veroorzaakt. Hier gaf de alcade een teeken aan Cagatinta, die nog maar niet wist op welke manier hij het voorwerp zijner vurige begeerte zou kunnen machtig wordendaarna ging hij voort: Gij weet niet, mijne kinderen, welke dubbele handen mij aan de familie de Mediana hindengij kunt dus mijne droefheid begrijpen toen ik van dezen aanslag kennis kreeg, een aanslag die nog onbegrijpelijker is omdat men niet weet, waarom noch door wien hij is bedreven geworden. Helaas! mijne kinderen, ik verlies eene machtige bescherm ster en het hart van den trouwen dienaar is doorboord, terwijl dat van den man van zaken niet minder gekwetst is. Ja, mijne kinderen, in de bedriegelijke zekerheid, waarin ik gisteren gedompeld was, was ik op het kasteel de Me diana om mijne huurpenningen te betalen. Om uitstel van betaling te krijgen, was Cagatinta op het punt te roepen, daar hij volkomen met den stand der zaken van den alcade op de hoogte was. Maar deze liet hem den tijd niet om deze groote onvoorzichtigheid te begaan, die hem voor altijd van de beloofde helooning ver stoken zou hebben. Geduld, mijn waarde Cagatinta, zeide de alcade zich tot den escribano wendende; bedwing dien dorst naar rechtvaardigheid die u verteert.... Ja, mijne kinderen, en ten gevolge van die zekerheid die ik thans betreur, stortte ik in handen van de ongelukkige gravin Hier beefde de stem van don Ramon eene som gelijkstaande met tien jaar huur, die ik vooruit betaalde.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1