NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Maandag 22 Augustus 1887. No. 1266. BINNENLAND. IAARLEhTS DAGBLAD ABOHHEMEHTSFRIJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. telefoonnummer 122, ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. BA UBE iïf Co., J OIL F. J ONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Zij, die zich op ons blad abonneeren, ont vangen gratis hetgeen van liet tegenwoordige F euilleton reeds het licht zag. FF FIItFCTIF. STADSNIEUWS. Haarlem, 20 Augustus. Voor eenige dagen werden in een der groote koffiehuizen alhier eenige strooibiljetten gevonden bevattende een smaadschrift in vrij krasse be woordingen tegen een der Haar- lemsche gemeenteraadsleden. De heer S., die een exemplaar in handen kreeg, deponeerde het aan het po litiebureau. De overige exemplaren waren daarna spoedig verdwenen. Door de Haarlemsche stoomverf- fabriek is aan B. en W. dezer ge meente vergunning gevraagd tot het aanleggen van een kettingpont aan het Noorder-Buitenspaarne. De hoornblazer, die in den nacht van 6 op 7 dezer naar de infirmerie moest worden overgebracht, tenge volge van verwonding hem door een polderwerker in een twist toege bracht, zal morgen dat militair zie kenhuis hersteld verlaten. Morgen zal een infanterist van het garnizoen alhier, met een briefje van ontslag uit den dienst worden ver wijderd. Men schrijft ons uit Haarlem mermeer: Toen Woensdag een pas getrouwd paar van de reis terug kwam, werden de paarden, die de jonggetrouwden hadden vervoerd op stal naast elkan der gezet. Spoedig merkte men, dat de dieren het niet goed samen kon den vinden. Zij werden het oneens, en eer men het kon verhinderen, lag een der dieren met een gebro ken been en rib ter aarde. Het is te hopen dat dit niet wordt uitgelegd als een kwaad voorteeken voor het huwelijksgeluk der beide echtelieden. Te Haarlemmermeer heeft de collecte van den gewapenden dienst slechts f 66.72 opgebracht. Tot stijving van de kas en be strijding van de groote uitgaven, is de Commissie van de Chr. Be waarschool te Hoofddorp van plan, bij genoegzame deelneming, eene ver loting te houden, welke spoedig als dan zal plaats hebben. "•'5i Men] schrijft ons uit Houtrijk en Polanen Als secretaris der alhier bestaande afdeeling der Holl. Mij. van Land bouw en als bestuurslid dier afdee ling werden in de vergadering van Vrijdagavond herkozen de heeren W. de Clercq en C. Schoon. Tot afgevaardigde ter algemeene vergadering werden benoemd de heer K. de Vries en C. Dijksen. Ofschoon het weder niet gunstig was, zegt de Amst., had het avond concert door het Zandvoortsche Kur- Orkest, onder leiding van den ka pelmeester Julius Oertling Donder dagavond gegeven, tal van belang stellenden gelokt, die, te oordeelen naar de luide toejuichingen, over de uitvoering der verschillende num mers zeer tevreden waren. Het Kur-orkest bestaat thans uit ongeveer een veertigtal instrumen talisten, die in staat bleken moei lijke toonwerken naar den eiseh ten gehoore te brengen. De leiding is weder aan den heer Oertling toe vertrouwd, op wiens goede eigen schappen wij bij vorige gelegenheid reeds de aandacht vestigden. Het strijkkwartet klinkt zeer ver dienstelijk, en de concertmeester, de heer Seitz, heeft volkomen het recht aan de spits der eerste violen te zitten. Door de wijze, waarop hij het andante en finale uit het vioolconcert van Mendelssohn voor droeg, trad niet alleen zijne ont wikkelde techniek, maar ook zijn muzikale zin aan den dag. Zijn toon is niet zeer breed, en in het andante liet ook de zuiverheid te wenschen over, doch in het algemeen ver diende deze bekwame artist het applaus, dat hem door het publiek werd geschonken. De begeleiding van het finale was zeer te prijzen, en de aanwijzingen van den direc teur werden met veel oplettendheid gevolgd. De marsch uit «Tann- hauser» klonk goed; de tweede trompet heeft zich intusschen te surveilleeren en de blaasinstrumen ten moeten ook met de zaal reke ning leeren houden. Het eerste deel van het program ma eindigde met de uitvoering der vierde symphonie van Beethoven. De verschillende deelen werden flink uitgevoerd en het strijkkwartet toonde zich in zijn volle kracht. Klarinet en fagot waren niet altijd naar den eisch; zoowel de toonvor- ming als de zuiverheid lieten in de figuren te wenschen over. Doch enkele tekortkomingen willen wij niet al te breed uitmeten, de totale indruk was in alle opzichten gunstig. Het comité, dat geen moeite ont ziet om aan Zandvoort gewensehte aantrekkelijkheid te geven, is dit jaar, althans wat het muzikale ge deelte van zijne taak betreft, recht gelukkig geweest. Niet alleen aan de badgasten, maar ook aan de kunstlievenden uit Haarlem en Am sterdam is werkelijk een groote dienst bewezeD, die ongetwijfeld dankbare erkenning ondervindt en den bloei der badplaats «Zandvoort» zal helpen vergrooten. In de gemeente Hillegom heerscht de varkensziekte in vrij hevige mate. Verscheidene varkens zijn reeds aan de ziekte gestorven en andere wor den bij het minste ziekteverschijn sel geslacht. Bijhet te Utrecht gehouden exa men voor de akte Kransch (L. O.) is ook geslaagd mej. M. W. v. Gras- stek, van Hillegom. s LETTEREN EN KUNST. Het Hollandscke opera-gezelsckap van den Parkschouwburg te Amsterdam, beeft in studie genomen de opera «Mignon" van Ambroise Thomas, waarmede bet iu bet begin September de wintereampagne hoopt te openen. Bij kon. besluiten van 12 Aug. is5 met ingang van 8 September, aan mr. J. Gr. Patiju, op zijn verzoek, eervol ontslag verl. als burg. der gem. 's-Gravenhageis aan mr. B. J. Lintelo baron De Geer van Jutpliaas, met ing. van 20 Sept., eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de fa culteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijks- Universiteit te Utrecht, met dankbet. voor de door hem gedurende vele jaren den lande bewezen dienstenis aan E. Du bois, op zijn verzoek, met ingang van 1 Sept. eervol ontslag verleend als leeraar bij de Normaalschool voor teekenonderwij zers en bij de school voor Kunstnijverheid te Amsterdamis goedgekeurd, dat de burgemeester van Heteren, G. M. Ramondt, is benoemd tot tijdelijk secretaris dier gem. is aan den burgem. der gem. Scliayk, jhr. A. E. M. van Rijckevorsel van Kessel, toestemming verleend om tot wederopzeg ging te Herpen te wonen. Bij kon. besluit van 12 Aug. is aan J. Verloop Cz., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking als lid der permanente militaire spoorweg commissie en tot lid der gen. commissie benoemd C. W. Verloop, ingenieur-werk- tuigk. der Nederl. Rijnspoorw.-Mij. Bij kon. besluiten van 16 Aug. zijn in hunnen rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers de kapiteins L. M. J. Wenniger, van het 4de, en T. C. C. van Orsoy Veeren, van het 8ste regiment intrnterie, benevens de 1ste luit. jhr. D. Barchman Wuytiers, mede van het 8 ste regiment infanterie; is aan J. M. H. van Oosterzee, koopman te Batavia en gewezen consul vau Italië, thans tijdelijk iu Nederland verblijf houdeude, vergun ning verleend tot het aannemen der ver sierselen van ridder der Kroonorde van Italië, hem door Z. M. den Koning van Italië geschonken. De heer C. F. Tojkander, benoemd tot vice-consul der Nederl. te Borgö, is als zoodanig door de Russische Regeering erkend. De off. van gez. 2de kl. bij de zee macht B. Snellen en T. Janssonius, res pectievelijk behooreude tot de rol van Zr. Ms. opleidingsschip //Admiraal van Was- senaer" en «Anna Paulowna" en gedeta cheerd aan boord van Zr. Ms. instructie brik «Pollux" en «Castor", worden met 6 September a. s. op non-activiteit gesteld. Bij beschikking van den minister van Marine is de benoeming van G. A. Yries tot adspirant-adm. bij de marine, op ver zoek, ingetrokken, en is met 1 Sept. a. s. alsnu als zoodanig benoemd J. van Rijn van Alkemade. {Bovenstaande ierichten zijn uit de St.- Ct.) Te Scheveningen logeert thans ook prins Karei van Baden met echtgenoote en kinderen onder den naam van graaf Von Rehmen. Het departement der generale intendance van 'sKonings particu liere domeinen te Apeldoorn is op geheven en gevoegd bij de thesaurie des Konings. In verband daarmede is aan den intendant-generaal van genoemd departement, den heer A. Verkouteren, een ontslag verleend met pensioen, terwijl de ambtenaar A. J. Hamerster Dijkstra overge plaatst is naar Oranje-Nassau-Oord. Op de aanstaande internatio nale conferentie van het Roode Kruis welke 12 September aanst. te Karls ruhe zal plaats hebben, zal de Ne- derlandscheVereenigingtotverleenen van hulp aan zieke en gekwetste krijgslieden vertegenwoordigd wor den door de heeren K. baron Van Hardenbroek van Bergambacht en jhr. J. L. G. Pompe vanMeerdervoort, respect, ondervoorzitter en lid van het Nederl. hoofd-comité van het Roode Kruis. De heer Rutgers van Rozen burg, wien door het D. v. N. ge vraagd was wat de reden is van zijn besluit, om zich niet weder verkiesbaar te stellen tot lid van de Tweede Kamer, heeft o. a. ge antwoord «Eenige persoonlijke reden had ik niet; maar met de houding der liberale partij in den laateten tijd kon ik mij niet best vereenigenen daartegen opzeilen is een ondank baar, wat erger is een on vruchtbaar werk. Ik houd vast aan het liberaal beginsel, gelijk ik dat van jongsaf geleerd en gevoeld heb, maar dat tegenwoordig meestal, alsof dit een scheldnaam ware voor «doctrinair» wordt uitgemaakt door hen, die gaarne van alle doctrine zich losmaken. Denzulken en hun modern liberalisme, al kan ik daarin het echte liberalisme niet erkennen, wil ik ruimte laten.» Het feit dat de coloradokever in Duitschland ontdekt is en in de provincie Saksen groote verwoes tingen in de aardappelvelden heeft aangericht, heeft de Nederlandsche regeering, hoewel vooralsnog geen termen vindende, om tot ingrijpende preventieve maatregelen over te gaan aanleiding gegeven er op te wijzen dat, zoowel van regeeringswege als door belanghebbenden, de meest mogelijke waakzaamheid worde in acht genomen, ten einde te voor komen dat het insect naar Neder land worde overgebracht. De commissarissen des Konings zijn mitsdien verzocht de aandacht van de burgemeesters in hun ge west op het bovenstaande te vestigen en hen uit te noodigen: lo. De ingezetenen van hun ge meenten tot de grootst mogelijke waakzaamheid aan te sporen. 2o. Bij eventuëele ontdekking van FBUILIiBTON. 8) II. DE ALCADE EN ZIJN KLERK. Neem u in acht, grijsaard! riep don Ramon op plechtigen toon; indien gij logenstraft hetgeen ge mij zoo even hebt toevertrouwd, zullen verpletterende bewijzen op u neerkomen. Zooals onze vriend Cagatinta eenige oogen- blikken geleden terecht heeft opgemerkt, zou die ladder, waarvan gij u bediend hebt om in de kamer uwer meeste res te komen, van kwaadwillige bedoelingen getuigen; maar tot zoo iets zijt gij niet in staat, dat wil ik welge- looven; blijf dus aanklager in plaats van beschuldigde te worden. Laat ons gaan, mijne heeren, onze plicht roept ons huiten, misschien zullen wij onder dit venster sporen vinden, die tot eene ontdekking kunnen leiden. Op 't onverwachts voor dit dilemma geplaatst, waarvan het dubbele resultaat hetzelfde moest zijn, dat is te zeggen hem te berooven van het weinige geld dat hem op zijn ouden dag moest ondersteunen, boog de arme Juan de Dios het hoofd en zich aan Gods wil overgevende, troostte hij zich met de gedachte dat dit laatste ofler zijne meesteres misschien nog ten goede zou komen. Niet het geringste spoor was, zooals wij reels gezegd hebben, aan den voet van het balkon te vinden. Een oogen- blik meende men eene belangrijke vangst te doen in den persoon van een man die onder een bocht van de rots lag te slapen; het was Pepe, de slaper. Onverwacht wakker gemaakt en ondervraagd of hij niets gezien had, verzon Pepe, die voor de eerste maal sinds geruimen tijd zijn zak niet ledig vond, om het gevaar af te wenden een middel dat een geldgierig man zooals de alcade wel hoogst zonderling moet voorkomenhij vroeg hem namelijk een reaal ter leen om brood te koopen. Wat moest hij met zulk een gek aanvangen? De alcade ondervroeg hem dan ook niet verder en liet hem weer op zijn gemak gaan liggen. Men moest dus van verdere nasporingen tot nader bevel afzien, want men had er nu genoeg van en wilde niet meer kosten maken dan de spaarpenningen der civiele partij toelieten. Toen evenwel na dezen morgen, zooals er nog geen in de geschiedboeken van Elanchovi voorkwam, de avond schemering inviel, dwaalden nog twee mannen in treurige stemming over de zandige kust, maar heiden droegen zorg elkander te vermijden. De eene was de arme Juan de Dios, die, droef zuchtende dat zijne spaarpenningen op het punt stonden in den alles verslindenden muil der justitie te ver dwijnen, hardnekkig naar eenig spoor zijner meeBteres zocht, voor haar en zijn jongen meester had en God smeekte hun even te beschermen. De andere was de teleurgestelde Cagatinta; de alcade, gebruik makende van de goede trouw van den escribano, die den door hem verlangden eed had afgelegd zonder eerst de. beloofde belooning te hebben, had onverbiddelijk zijne mooie roode broek geweigerd en hem in de plaats een ouden versleten hoed aangeboden, dien Gregorio met ver ontwaardiging geweigerd had. Cagatinta treurde dus over zijne vernietigde luchtkas- teelen, over zijn dwaas vertrouwen, over het onzedelijke van valsche.... niet betaalde eeden en dacht na over eene geschikte gelegenheid, om den ouden hoed in de plaats van zijne, helaas, zoo eerlijk verdiende broek, aan te nemen. III. EENE WEERWRAAK VAN PEPE DEN SLAPER. Toen Pepe de Slaper achter het geheim van kapitein Despierto was gekomen, een geheim, waarmee hij zijn voor deel had gedaan, wist hij niet dat don Lucas hem nog een tweede verborgen hield. De grenswachter, die ten gevolge van zekere gewetenswroegingen voor de eerste maal van zijn leven misschien zijn plicht eens wensohte te vervullen, kwam daags na den nacht waarin hij de wacht had gehad, bij zijn kapitein en verzocht dezen als gunst dienzelfden avond weer dezelfde wacht te mogen betrekken. Men kan wel raden, dat hem zulks niet geweigerd werd, maar, ter wijl don Lucas hem naar gewoonte in slaap waande, waakte Pepe evenals den yorigen nacht. Wij zullen hem intusschen op zijn post laten om te ver halen wat er op de kust van Elanchovi, niet ver van de baai van Ensenada, voorviel. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1