HAARLEMMER HALLETJES. Een Zaterdagaïondpraatje insecten, overeenstemmende met de in 1877 op groote schaal verspreide beschrijving en teekening van den coloradokever, daarvan onver wijld een bericht aan het Departe ment van Waterstaat, Handel en Nijverheid te zenden met het ge vonden insect. Een werkman in de Wester suikerraffinaderij te Amsterdam is Donderdagmorgen in een smeltpan met kokend suikernat gevallen. Hij was, hoe spoedig zijne kameraden ook te hulp snelden, onmiddellijk een lijk. Men vermoedt, dat de man óf een toeval heeft gekregen, óf hij had den ganschen nacht gewerkt door slaap was bevangen, anders is het onbegrijpelijk hoe hij over den wand van de pan, die 65 cM. van den beganen grond hoog is, kfbn geraken. Men schrijft ons uit Hilversum Dat men met weinig onkosten de jeugd een genoegelijken dag kan bezorgen, daarvan kon men zich Vrijdagmiddag overtuigen door een kijkje te nemen in den speeltuin van den heer M. de Guliker alhier. Niet minder toch dan een tachtigtal kinderen van de openbare school te Abcoude, waren daar onder leiding van hun onderwijzers, en vermaak ten zich op kostelijke wijze. Schommel, wipplank, kettingbrug, gymnastiekwerktuigen, enz., dat al les boeide het jonge volk ten zeerste en een glans van genoegen troonde op het gelaat der stoeiende meisjes en knapen. Eere aan hen, die de onderwijzers in staat stelden zulk een uitstapje met hun scholieren te ondernemen en een woord van dank aan de ingezetenen, die zoo belan geloos hun voertuigen voor de reis afstonden. Naar ik thans verneem zal door de gecombineerde scherpschut ters - vereenigingen alhier op den Prinsessedag een schietwedstrijd worden gehouden, waaraan ook de schutterij zal kunnen deelnemen. De eere-prijs zal bestaan uit een zilveren beker, daartoe door den heer Holtzmann geschonken. Men schrijft ons uit West- graftdijk De varkensziekte, die telken jare zooveel honderden guldens schade veroorzaakt, vertoont zich ook thans weer onder onze dikhuidigen. De talrijke middelen, aanbevolen ter bestrijding dezer ziekte, schijnen óf niet te baten, óf niet beproefd te worden. Men is voornemens de varkens- markt te Purmerende te verplaatsen naar de Westerstraat, wat aan de buurt, waar zij thans is gevestigd, groote schade zal berokkenen. Ge brek aan plaats een gelukkig verschijnsel is van dezen maat regel de oorzaak. De werkzaamheden in de Zijl bij Leiden, bestaande in het weg ruimen van den onderbouw der spoorwegbrug aldaar, zijn tot een goed einde gebracht. Enkel moeten nog de dammen, welke men tot af damming in de Zijl heeft geplaatst, door baggermolens worden wegge ruimd. De schipperij zal dus spoe dig gebruik kunnen maken van het oude vaarwater. Gedurende de wegruiming van de spoorbrug, welke ettelijke jaren aan vele schippers reden tot erger nis heeft gegeven, is de vaart geen oogenblik gestremd geworden, door dien men den spoorwegdijk heeft doorgestoken, waardoor een tak van het vaarwater is gelegd. DOOR RIPPERDA. Yin. De kermis is gelukkig goed afgeloopen en de heelo stad is weer tot rust gekomen. In trouwe, wij Haarlemmers zijn niet de lui die de kermis op streek helpen, daar ben ik van overtuigd geworden toen ik Zondagavond, 't was eigenlijk al wat later dan «avond", eens een kijkje nam op de kermis, 'k Had geen «nachtpermissie" van moeder de vrouw, och neen, wees gerust, pure nieuwsgierigheid en geen neiging tot dwarskijkerij. Die drommelsche Amster dammers, wat hebben ze in dien laten achtermiddag van Zondag, en Maandag morgen 'n leven gemaakt! Alle straten waren vol van lange rissen paren, hossende, joelende en zingende, die het er op gezet schenen te hebben de geheele goede stad Haarlem uit den slaap te houden. De Bij de Donderdag gehouden verkiezing voor twee leden van den Haagschen Gemeenteraad zijn uit gebracht 1994 stemmen. Gekozen zijn de heeren: W. J. M. de Bas met 1184 en jhr. mr. O. J. Repelaer van Molenaersgraaf, met 1126 stemmen. Donderdag is het Haagsche wapen, prijkende bij den ingang van de tent van de Tuinbouwten toonstelling te Scheveningen, naar beneden gestort; een agent van po litie, die aldaar de wacht had, werd door den ooievaar op twee plaat sen deerlijk in het gezicht verwond. Dezer dagen hebben eenige jeugdige officieren der huzaren in het café «Seinpost» te Scheveningen wanordelijkheden aangericht, zóó zelfs, dat de politie tusschenbeide is moeten komen. Deze zaak is in handen gesteld van den auditeur militair in het le arrondissement, die oordeelt dat bedoelde officieren voor den krijgsraad zullen moeten terechtstaan. In de Donderdag gehouden vergadering der afdeeling Tiel van de liberale kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Tiel, zijn tot voor- loopige candidaten gesteld voor de de a. s. verkiezingen der Tweede Kamer, de heeren mr. P. Rink te Tiel en mr. M. Tydeman Jr. te Breda. Te Arnhem overleed vrij plot seling in den ouderdom van even 63 jaar, de heer W. F. Gratama, ridder van den Ned. Leeuw, direc teur van de directie Arnhem der registratie en domeinen, bij welke administratie de overledene ruim 40 jaar werkzaam was. Donderdagavond tusschen 7 en 8 uren ontving de heer G. Ballin- tijn te Breda per post eenen brand brief, waarin hem werd te kennen gegeven dat, indien niet tusschen 8 en 9 uren op dien avond de som van f 500 op eene aangegeven plaats bij de Ginnekenbrug door hem werd neergelegd, zijn huis in brand zou worden gestoken. De heer B. haastte zich de politie kennis te geven, aan wie het mocht gelukken, op den genoemden tijd nabij de aangeduide plaats eenen verdachten persoon te arresteeren, die daarbij zoodanig door den schrik werd bevangen, dat hij bewusteloos op eene berrie naar het politie-bureau moest worden gebracht. Aldaar tot zich zeiven gekomen, bekende hij spoedig den brandbrief geschreven te hebben, en bleek hij een Belg van ruim 20-jarigen leeftijd te zijn, Marynissen genaamd, geboren en wonende te Turnhout, en vroeger werkzaam aan de broodfabriek te Breda. Onder de passagiers der van Queenboro' Vrijdagochtend te Vlis- singen aangekomen mailboot Princes Elisabeth der maatschappij «Zeeland» bevond zich prinses Christiaan van Sleeswijk-Holstein met gevolg, die met den aansluitenden exprestrein te 7 u. 16 m. hare reis naar Hom burg v. d. Höhe, over Keulen, voort zette. Nadat Dinsdag 11. de in het Zijpe gezonken stoombarkas door Boelhouwer van Beveren c. s. van Brouwershaven gevonden en de machine daaruit gelicht was, is Woensdag daarop ook de barkas zelve upgevischt en op het droge gebracht, zoodat het geheele stoom- vaartuig, ofschoon eenigszins door zeewater enz. beschadigd, nu weder compleet is. Door den trein van Berlijn naar Groote Markt was een en al leven en be weging, en de eenige ernstige onder zoovele dans- en zanglustigen, onze oude vader Louw, was verborgen achter Galathé, prins Colibri en wafelkramen, en dat was maar goed ook want Lij zou zich niet op zijn gemak hebben gevoeld onder zooveel uit gelatenheid, en bepaald een erg mal figuur gemaakt hebben met zij a deftige toga en zijn boek. Nota bene, een boek op een kermis, 't is net als een glas cognac op een vergadering van den Volksbond! 't Was een gezellige rommel voor de echte kermisgangers, dien avond. Zoo nu en dan waren er een paar moeilijkheden tus schen verschillende feestvierenden maar in den regel werden die in der minne, dat beteekent zonder politie, geschikt. De po litie was er wel en in grooter getalsterkte dan Haarlem alleen kon bijeenbrengen, zoodat de buitengemeenten en het rijk naar het wel scheen subsidie in den vorm van veldwachters schenen verstrekt te hebben. Voor de veiligheid van persoon en goed was dus op loffelijke wijze gezorgd, maar tevens werden de kermisgasten nog op welwillende wijze in de gelegenheid ge steld een duurzame gedachtenis naar huis Vlissingen is Donderdagayond tus- schen Tilburg eu Oisterwijk de vrouw vaneen wegwerker overreden en terstond gedood. Zij ging na het voorbijrijden van eenen goederen trein over de rails, om waschgoed van de weide te halen, en zag den sneltrein van de andere richting niet aankomen. Zij werd een eind- weegs medegesleurd, terwijl een arm van het lichaam werd gesne den. Te Drunen hebben Zondag jl. ernstige ongeregeldheden plaats ge had naar aanleiding van de arrestatie van iemand, die veroordeeld was tot gevangenisstraf wegens eene jacht- overtreding. De maréchaussées wa ren gekomen om hem te halen. Er schijnt eene poging te zijn aange wend om den delinquent in de kerk te arresteeren, wat echter niet ge lukt is; eerst buiten de kerk is hij gevat, doch niet dan na hevige wor stelingen. De vraag doet zich on willekeurig voor of dergelijke arres taties niet op eenen anderen dag zouden kunnen plaats hebben en al thans niet onder kerktijd, en of art. 146 van het Wetboek van Strafrecht niet uitdrukkelijk dergelijke hande lingen strafbaar stelt? Woensdagavond had er eene hevige gasontploffing plaats in het post- en telegraaf kantoor teWor- kum. Het kalm overleg van den di recteur, die onmiddellijk de hoofd kraan sloot, stuitte, het begin van brand. Maar de luchtdrukking heeft vooral in het voorportaal verwoes ting aangericht en zelfs in de bestel lerskamer de ramen verbrijzeld Vreemd is het dat de groote ruiten van het kantoor, waarvan de ramen door zware luiken van binnen zijn gesloten, aan den straatkant totaal in gruis geslagen zijn. Persoonlijke ongelukken vonden gelukkig niet plaats. In het begin dezer week kwam te Leeuwarden in het hotel «De Nieuwe Doelen» een gezelschap van zes aanzienlijke Noord-Amenkaan- sche dames. Zij bezichtigden het Eriesche museum en nog eenige merkwaardigheden, en deden voorts een tochtje naar het nabij gelegen dorp Marssutn, waar zij de boerde rijen van de landbouwers Kuperus, Velstra en het Popta-gasthuis be zochten. Zij deden ook verscheidene aankoopen in een magazijn van an tiquiteiten. Drie der dames vertrok ken Dinsdag naar Duitschland, de overige drie begaven zich naar Sueek tot bijwoning der hardzeilpartij. Op uitnoodiging van de directie woon den zij het volksfeest op het direc tie-vaartuig bij. In de vorige week werd door eenige winkeliers te Groningen aan de politie kennis gegeven van de vermissing van manufacturen uit de uitstalling op hunne stoepen. Het mocht de politie spoedig gelukken de daderes, zekere E. van Z., oud 14 jaren, benevens de ontvreemde goederen, die reeds aan derden waren overgegaan, in handen te krijgen. Het meisje bleek eene oude bekende van de politie te zijn, die alleen om haren lu6t tot snoepen te voldoen tot het plegen van die diefstallen was overgegaan. Zij moet hare schuld hebben beleden. KOLONIËN. BATAVIA, 15 Juli. Uit Kota-Badja wordt onder dagteeke- ning van 6 Juli aan de «Sumatra-Ct." o. a. liet volgende geschreven: De veel besproken Toekoe Baid is ein delijk teruggevonden. Hij is weer boven mee te nemen aan deze Haarlemsche ker mis van anno zeven en tachtig. Ik geloof n.l. niet dat men op een kermisnacht ooit schooner gelegenheid heeft gehad een on geluk te krijgen dan juist op deze Haar lemmer kermis! Men heeft waarschijnlijk gedacht dat eene algemeene illuminatie de stedelijke verlichtiug overbodig zou maken, en bij gevolg waren de lantaarns reeds zeer vroeg uitgedaan. Het is me erg meegevallen dat er geen ernstige ongelukken gebeurd zijn. Ik wilde een weinig over de vacantie spreken, die voor kinderen en onderwijzers een weelde, voor vele ouders echter dikwijls een vloek is. Ik ben het volkomen eens met den Haarlemschen correspondent van de Amsterdamsche Gele dat een der voornaamste redenen van het laatste moet worden gevonden in de belemmeringen die der spelende jeugd worden in den weggelegd. Er wordt hier ter stede zegt hij voor de kinderen heel wat gedaan, van de zijde van particulieren. Zoo heeft men bijvoorbeeld de familie Gerdessen, die ieder jaar een aantal kinderen een vroolijken dag bezorgt in de vereeniging «Door ver water eD heeft in het laatst der vorige maand zijne opwachting gemaakt bij den Goeverneur. Waar hij gedurende die zes maanden van zijne afwezigheid is geweest en wat hij heeft uitgevoerd, lekt echter niet uit. Wel wordt er gezegd, dat lang durige ziekte hem verhinderd heeft naar de hoofdplaats terug te keeren, maar men gelooft het niet, ofschoon het bij sommige lieden des te beter opgaat, daar Baid er niet zoo goed meer uitziet als tijdens zijn terugkeer van Padang, in December van het vorige jaar. Hoelang zal deze trouwe vriend het nu weder hier volhouden? Den 25sten Juni werd in het hotel van den goeverneur dezer gewesten eene offi- cieéle receptie gehouden voor al de hoofden van het onderworpen gebied van Groot- Atjeh. Gedurende de plechtigheid werden aan de voornaamste hoofden, volgens de adat, geschenken uitgereikt. De receptie werd bijgewoond door alle hoofdofficieren met hunne adjudanten, de ambtenaren bij het binnenlandsch bestuur en den secre taris van Atjeh, en werd opgeluisterd door de muziek van het 12de bataljon infanterie. Eene Europeesche compagnie van het 3de bataljon benevens het escadron cavalerie hadden als eerewacht vóór het goeverne- ments-hotel post gevat, terwijl een saluut van 13 schoten den goeverneur bij zijn verschijnen in de receptiezaal verwelkomde. Onder de Atjehsche hoofden bevond zich ook Toekoe Baid met volgelingen. De afloop vau de poeasa en van de daaraan verbonden officieèle festiviteiten heeft waarschijnlijk geen goeden indruk op de bevolking gemaakt, daar toch dien zelfden dag de reeds betrekkelijk lang in acht "genomen rustige houding werd ge wijzigd en eenige posten onzer linie zon der noodlottig gevolg werden be schoten. Sedert dien dag zijn weder de meeste posten van tijd tot tijd aan het vijandelijk vuur blootgesteld. Wel zijn dit geen aan vallen van beteekenis, doch zij verontrus ten onze zoogenaamde vrienden en berooven onze brave soldaten van hun naclitrust, terwijl er nu en dan een getroffen wordt, die het groote aantal onzer gesneuvelden en verminkten weer met een komt vermeer deren. Dit was eenige dagen geleden weder het geval met een Europeesch korporaal der artillerie, die, door eenen vijandelijken kogel getroffen, binnen de versterking te Siroen sneuvelde. Intusschen hebben er nog geen gevallen van openlijk verzet tegen onze sectiepa trouilles plaats gehad. De luitenant G. die, zooals ik u reeds vroeger meldde, eenen Europeesch fuselier door een revolverschot verwondde, heeft voor den krijgsraad terecht gestaan als beschuldigd van bet «veroorzaken van verwonding", maar is vrijgesproken. Thans is er sprake van eene disciplinaire straf. Bij goevernements besluit van den Hen Juni nr. 3 zijn weder eenige veranderingen gebracht in de bestaande scbaftorders voor de troepen. De zoogenaamde «bijslag vivres" is thans gebracht voor Europeanen van 4 op 5 centen daags, en voor inlan ders van 2 op 4 centen, met bepaling dat deze bedragen steeds boven en behalve den gewonen inleg in de menages moeten wor den gestort. De veranderingen betreffende de vivres voor Europeanen, slaan alleen op bet gerookt spek voor het ontbijt, wat nu slechts éénmaal 's weeks, in stede van driemaal, zooals voorheen, wordt verstrekt. Voor de inlanders heeft, behalve de ver hooging van de vivres, eene belangrijker verandering in de voeding plaats gehad. Aan ben wordt tbans het volle ration rijst, zooals in garnizoens, dus 0,65 kg. verstrekt, instede van 0,55 kg. daags, zooals bij het vorige gouvernementsbesluit was bepaald. Het ration rundvleesch voor inland sche militairen is gebracht op 0.30 kg. per dag, terwijl afwisselende verstrekkingen van ding-diug en gedroogde visch aan de beoordeeling der compagnies-commandanten wordt overgelaten. De nieuwe schaftorder is van kracht tot en met ultimo Januari van het loopende jaar. Naar aanleiding eener ingebrachte klacht van lieden uit de desa Daleman, district Grogol, wordt uit Samarang het volgende gemeldZij hadden hun sawah's bewerkt en met padi beplant en dachten van de opbrengst de verschuldigde padjeg maak tot Nut" welke nu onlangs nog voor een 400tal kleinen een tochtje naar «Artis" organiseerde, maar van onzen gemeente raad moet men voor de kleinen al heel weinig verwachten. Een tweetal jaren ge leden reeds, werd er op aangedrongen voor de kinderen speeltuinen te openen zooals dat in alle steden van eenige be teekenis gebruikelijk is, doch totnutoe heeft men daarvoor zooals het heet geen ge schikte terreinen kunnen vinden, niette genstaande er zulke uitmuntende gelegen heden voor de hand liggen. Daar hebt ge bijvoorbeeld de'zoogenaamde«Koekamp", die voor een klein bedrag aan een stal houder is verhuurd en voor speelplaats als met een schaartje geknipt is. De huurder haalt zijn pacht er dubbel uit door haar af te staan aan de jongelui der criketclub «Bood en Wit." Komen gewone kinderen daar tegenwoordig spelen, dan worden zij door den politieagent, die door de Club is «gehuurd", onmeedoogend weggejaagd. Het Wilsonsplein met het daaraan grenzende Muizen veld, eveneens een terrein, dat voor speelplaats zeer zeker zou voldoen, mag niet door de jeugd gebruikt worden, omdat het gras, wat te betalen. Volgens hun beweren nu deed, op last van den toewan tanah, de loerah hun rijpende padi snijden en oogsten en verkocht deze aan hadji Koesen, mede in genoemde desa woonachtig. Het feit is echter niet geheel juist voorgesteld. Waar is, dat de loerah de bewuste padi gesne den en verkocht heeft; maar niet waar, dat dit geschied is op last van den toewan tanah; en ook niet waar, dat dit eene wil lekeurige beschikking is over het eigendom der drie desakerels. De landheer maakt zijn contracten alleen met de loerahs, niet met de desalieden. Hij contracteert met de loerahs, aan wie hij de sawahgronden eener desa voor eene bepaalde som 's jaars in pacht geeft; de loerahs verpachten op hun beurt die sawahs weder aan de desa lieden. Bij het sluiten van deze laatste verpachtingen nu, is het eene stilzwijgende conditie, van oudsher door de gewoonte bekrachtigd, dat de pacht, wanneer die niet in geld wordt betaald op den overeenge komen tijd, wordt verhaald op de padi; d. w. z. de loerah snijdt de padi af, en laat de padi nog eenen zekeren tijd ter beschikking van den eigenaar, die dan trachten kan er eenen kooper voor te vin den, om uit het provenu de pacht te vol doen. Slaagt echter de eigenaar daarin niet, of talmt hij te lang, dan kan de loe rah de padi verkoopeu, om uit de op brengst zichzelf te voldoen, en de rest aan den eigenaar uit te keeren. De toewan tanah staat echter hier geheel buiten; hij heeft alleen met den loerah te maken, en wanneer deze niet op tijd betaalt, moet de toewan tanah tegen hem ageeren. De in landers in kwestie hebben nu halsstarrig geweigerd, zich eenige moeite te geven om hun padi te verkoopeu; deze dreigde te bederven, en zoodoende zag de loerah zich verplicht, den boel zelf te verkoopen. De 48 Chineezen, aan wie wegens ge mis aan bestaansmiddelen aangezegd is met de eerste de beste boot te vertrekken, schijnen moeite te doen om hier te kunnen blijven. Althans 20 hunner zijn in dienst getreden bij een batik-verver en hebben opnieuw gerequestreerd om vergunning tot inwoning in deze gewesten. Eigenaar dig is het dat deze Chineezen niet, even als hun rasgenooten alhier uit China, meestal uit de provincie Hokjan afkomstig zijn, maar van het, naar men zegt, met Eransche hulp, tegen China opgestane eiland Hailam of Hainan in de Golf van Tongkin^. Merkwaardig is ook nog, dat van de 48 staartburgers velen de schrijf kunst machtig zijn, zoodat men mag aan nemen, dat zij geen gemeene koelies zijn, maar denkelijk politieke uitgewekenen. De in de vorige maand te Moeara- Teweh uitgebroken ziekte onder de slachfc- ossen van den leverancier voor het gar nizoen aldaar nam een einde. Ook te Pen- garon (afdeeling Martapoera) waren eenige runderen gestorven onder dezelfde ver schijnselen, als die, welke te Moeara-Teweh werden waargenomen. Op den len dezer werd eene open bare inlandsche school te Menes-(Bantam) geopend. De lessen zijn aangevangen met 103 leerliugen. Op het verzoek van E. C. Colraus, om zijne straf van 5 jaren gevangenis, waartoe hij veroordeeld is bij vonnis van den Baad van Justitie alhier, wegens valschheid in onderhandsche geschriften en het desbewust gebruik maken daarvan, te Batavia te ondergaan, is door den resi dent aldaar gunstig geadviseerd. Volgens de «Javabode" is den direc teur van justitie door de regeering opge dragen liet ontwerpen eener verordening tot tegengang van het opiumsmokkelen op de spoorwegen. Te Padang loopt het gerucht, dat in onderscheiden wijken, zoowel bij Euro peanen als bij inlanders en Chineezen, de pokken heerschen, en het laat zich denken dat menig ouderpaar zich hierover ongerust maakt. Voor zooverre de inlichtingen der Sumatra Ct. reiken, komen er eenige ge vallen voor onder de inlandsche bevolking, doch worden vele Europeesche gezinnen door de zoogenaamde waterpokken bezocht. Naar de «Javabode" verneemt zal eerstdaags eene telcgraphische verbinding van Java met Macloera tot stand worden gebracht. Met het oog hierop zal de post en telegraafdienst worden uitgebreid en daarop groeit, ook al weder is verpacht. Vandaar dan ook, dat men op plaatsen, die geheel ongeschikt zijn, spelen ziet uitvoeren, waardoor de ruiten van de om liggende gebouwen en de hoofden van de voorbijgangers groot gevaar loopen gaten te krijgen. Men klaagt over de baldadig heden der jongens, over het vernielen der prachtige parken, over het vertreden van het gras, maar vergeet, dat men zelf daarvan eigenlijk de schuld is, door den jeugdigen bewoner alles te verbieden wat een jong, gezond hart verlangt. Vliegeren mag in de stad, en daar waar het gevaar kan te weeg brengen, niet meer plaats hebben, en waar het zonder gevaar kan geschieden, mogen de jongens niet ko men. Waarachtig, het is geen wonder, dat overal waar huizen onbewoond zijn, schut tingen moeten worden gebouwd om de jongens te beletten bij die erven te komen. Indien men de uitgaven daaraan besteed, eens had bestemd om een flinken speel tuin in te richten, was men veel verder geweest en zouden er vrij wat minder klachten over gebroken ruiten al3 ander zins bij de politie inkomen.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2