NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5 e Jaargang. Donderdag 25 Augustus 1887. No. 1269. ABOHEEMEHTSPRUS: ADVERTENTIES: STADSNIEUW S. BINNENLAND. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Ad ver ten tien worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangere G. L. IA JJBE Co., JOII. F. JONES, Stier., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Zij, die zich op ons blad abonneerenont vangen gratis hetgeen van het tegenwoordige J? euilleton reeds het licht zag. DE DIRECTIE. Haarlem, 24 Augustus. Dinsdag is de uitslag der prijs vraag voor volksbrood, door de hoofdcommissie der Voedingstentoon stelling te Amsterdam uitgeschreven, bekend gemaakt. De groote gouden medaille, uit geloofd door de hoofdcommissie, is bij loting tusscheu de heeren C. Doncker, te Haarlem, en Gijsbertse te Winterswijk, aan eerstgenoemde toegewezen; aan den laatste is door de jury een diploma voor dezelfde medaille toegekend. De le luit. E. G. Staal, van het 4e reg. inf., van detacbeering bij het koloniaal werfdepot eervol ont heven, is te Haarlem in plaats van te Gouda geplaatst. Bij de Dinsdag te Utrecht ge houden examen ter verkrijging van de akte voor Fransch (L. O.) zijn geëxamineerd 25 vrouw, cand.; on der het examens teruggetr. 1, afgew. 9, toegelaten 15, onder welke ook mej. M. C. Petri alhier. Op 1 September a. s. zal het juist veertig jaren geieden zijn, dat de heer M. P. J. F. Groshans, rijks ontvanger van de accijnzen te Haar lem, zijn verdienstelijke loopbaan aanving als commies bij de belas tingen. Bij gelegenheid van het eenjarig bestaan der Haarlemsche schietver- eeniging «Viclt vim Virtus» zal op Zondag 4 September een schietcon- cours om fraaie prijzen worden ge houden voor de werkende leden, alsmede een personeele wedstrijd voor kunstlievende leden, donateurs en genoodigden met hunne dames. De wedstrijden zullen plaats hebben op de militaire baan in de duinen onder Overveen, over een afstand van 150 Meter. Vrijdagavond speelt het Zand- voortsche Kur-Orkest onder leiding van den heer Julius Oertling, in den Hout. Donderdagavond 1 Sept. geeft de stafmuziek der Kon. Ned.Marine, ka pelmeester de hr. J.KoniDg, eveneens een concert in de buitensocieteit van «Trouw,» in plaats van Zondag a. s., zooals eerst was aangekondigd. De uitslag van den wedstrijd van den Ned. Cricket-Bond op Maandag tusschen «Rood en Wit» van Haar lem, en de club «Hercules» van Utrecht, was dat «Hercules» thans met 114 runs «Rood en Wit» ver sloeg, die 41 runs behaalde, zoodat Utrecht de winner is in den wed strijd van den bond. Topscorer van «Hercules» was de heer Schaap met 21 runs in de beide innings; van «Rood en Wit» de heer Hoeffelman met 8 runs. Op merking verdient het bowlen van de bh. Hekmeijer en Posthuma, de eerste van «Hercules», de tweede van «Rood en Wit». Dinsdag werd de personeele wed strijd gehouden van bowlers en batsmen waaraan ook deelnamen de bh.Pleyte en Hoeffelman, en als bowler o. a. de heer Posthuma, allen van Haarlem. Zaterdagavond 12 uren zal een extra-trein uit Amsterdam naar Den Haag gaan en st< ppen te Haarlem en te Leiden, alleen voor het uit laten van reizigers. Voor de rechtbank alhier stond Dinsdag terecht een zekere Koster man, blijkens de lange lijst van door hem ondergane vonnissen een oud bekende der justitie. Ternauwer nood uit zijne vorige straf bevrijd, pleegde hij op 11 en 12 Augustus ji. drie diefstallen aan de openbare straat alhier, ten nadeele van ver schillende winkeliers in manufactu ren in de Groote Houtstraat, Ane- gang en Koningstraat. Bij den laatste nam hij eene ge-heele buste op standaard met regelmantel weg, doch werd even daarna op straat gearresteerd. De beklaagde erkende de diefstallen en de hem toege voegde verdediger, mr. S. J. H. van Walchren, kon in het belang van zijn cliënt slechts op de betrekke lijk geringe waarde van het ont vreemde wijzen. Conform den eisch van het O. M. werd de beklaagde tot één jaar gevangenisstraf veroor deeld. Men schrijft ons uit Haarlem mermeer De liberale Kiesvereeuiging Haar lemmermeer zal voor de a. s. ver kiezing der Tweede Kamer geen candidaat stellen. De R. C. kiesvereeniging alhier heeft in hare vergadering te Hoofd dorp tot candidaat gesteld voor de a. s. verkiezing, den heer Reekers, oud-lid der Tweede Kamer. Volgens de laatste berichten, is 't gevaar voor verder branden op de boerderij van den heer Hanedoes te Haarlemmermeer, thans geweken, doordat men met kracht begonnen is met het uitspitten van het hooi, waardoor het broeien wordt gestuit. Men schrijft uit Lisse: De ver zending van bloembollen in de om streken van Haarlem is weder in vollen gang. Duizende handen rep pen zich om dit artikel te verpakken en in kisten weg te voeren. Zooals duidelijk is uit het groot aautal kisten dat men ziet verzenden, neemt het algemeen debiet jaarlijks toe en de bloemisten zouden zeker goede zaken doen, ware het niet dat ook de cultuur ontzaglijk is uitgebreid. Daaraan ri.oet dan ook worden toe geschreven dat, niettegenstaande de grootere vraag, de prijzen der bollen steeds dalen; de hyacinthen, het hoofdgewas vau het bollenland, staan lager dan het vorige jaar, vooral voor zoover het de mindere soorten betreft, die niet meer dan de helft van de productiekosten kunnen opbrengen. Alleen de tul pen gaan buitengewoon vlug weg en staan dan ook veel hooger in prijs dan in vorige jaren. Over het algemeen heerscht op het gebied van bloembollenhandel eene malaise, die aan de volgende oorzaken moet worden toegeschreven. lo. Aan den handel in afgesne den bloemen in het voorjaar, waar door de buitenlander in de gelegen heid komt voor weinig geld de «bloem» te koopen zonder den veel duurderen «bol» te betalen. 2o. Aan overproductie. 3o. Aan de concurrentie van den bloemenhandel van het Zuiden voornamelijk van Nizza, van waar men voor kleine prijzen raidden in den winter de schoonste bloemen ontvangt. 4o. Aan den handel in zoovele andere bloemen, waarvan men in de laatste jaren variëteiten kweekte, die zich met even goed gevolg laten trekken als de bloembollen, en wier uiterlijk schoon dikwijls dat van de byacinthen ver overtreft. LETTEREN EN KUNST. „H. K. H. Wilhelmma Helena Paulina Maria, Prinses van Oranje, haar Vile verjaardag herdacht", door mej. C. Al- berdingk Thijm, is een boeksko waarmede wij uitgever en schrijfster veel succes kunnen voorspelen. In een voor kinderen wel wat koog- dravenden stijl geschreven, bestemde de schrijfster het blijkbaar niet voor kinderen van den leeftijd onzer beminde Kroonprin ses, en dus evenmin voor het zevenjarig Vorstenkind zelf. Hare opvoeders zullen er thans het meest profijt van kunneu trekken en wij wenschen de fraai en met gevoel ge schreven parabei tusschen drie Koningin nen allereerst in hunne handen. De goede gedachten, die in het boekske zij i neerge legd, worden in de kleine, bevallige Prin ses gekweekt, en als zij dan op jonk vrouwelijken leeftijd de feestgave van mej. Aiberdiligk Thijm bij haar 7n verjaardag leest, zal zij zich zacht spiegelen aan het beeld der Koningin van hot drietal, die de beste keuzo had gedaan. LEGER EN VLOOT. Men deelt mede, dat door den minister van binnenlandsclie zaken toezegging is gedaan, dat in verband met de verkiezingen op 1 September op de constitution eele rechten der officieren, die aan de manoeu vres deelnemen, door de Regeering zal worden gelet. Z. M. beeft aan den beer N. Camba- nelli, consul de Nederlanden te Zante, op zijn verzoek eervol ontslag als zoodanig verleend. De heer George Cambanelli, in zijne plaats benoemd, is in dezelfde hoe danigheid door de Grieksche regeering erkend. Eervol ontslagen, op bun verzoek mr. C. G. de Balbian van Doorn, met ingang van October 1887, als kantonrechter te Utrecht, en jhr. mr. E. X. G. M. van Nispen met ingang van 1 September 1887 als kantonrechter te Nijmegen. Aan mr. W. O. J. do Vicq, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid en voorzitter van het college van regenten over de Rijkswerkinrichting en het huis van bewariug te Hoorn, onder dankbe tuiging voor de in die betrekkingen be wezen diensten, en benoemd tot voorzitter van het college van regenten jhr. mr. D. van Akerlaken, lid van het college. Goedgekeurd het tarief van de Hol- landsche Sociëteit van Levensverzekeringen te Amsterdam. Den kapitein-kwartiermeester A. Eed des van het personeel der mil. adm. van het leger hier ter lande, gedetacheerd bij de landmacht in West-Indie, in verband met zijn bevordering tot zijn tegenwoor- digen rang, ontheven van zijne detachee ring en voor den tijd van drie jaren bij de landmacht in West-Indië gedetacheerd den eerste luitenant kwartiermeester D. J. M. van Kesteren van het 8ste reg. inf., gedetacheerd bij het kol. werfdepot. Aan den tijdelijk gepens. eerste-luit. der inf. J. E. van Gorkum opnieuw een tijdelijk pensioen, ten bedrage van f 450 'sjaars, voor den tijd van vijf jaren toe gelegd. Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) Volgens een bericht uit Parijs, zou Z. M. de Koning der Nederlan den, die op aanraden van Engeland en Duitsehland was uitgenoodigd als scheidsrechter op te treden in de verwikkelingen tusschen Portu gal eu Zanzibar, deze opdracht van de hand hebben gewezen. Ook H. M. de Koning heeft voor een aanzienlijk bedrag deelge nomen in het waarborgfonds ten behoeve van de nationale tentoon stelling van oude en nieuwe kunst nijverheid, te 's-Hage te houden. De prins en Prinses van Wied geven heden een groot diner ten paleize in het Korte Voorhout in den Haag. De hertog vau Saksen-Weimar bracht Dinsdagmiddag een bezoek op Soestdijk. Te 11.40 werd Z. K. H. door onze Koningin met 3 rij tuigen aan het station afgehaald. Hoewel de gezondheidstoestand van Z. M. den IConiDg zeer vol doende is, wordt toch het voorschrift van rust en kalmte stipt nagekomen, zoodat Z. M. niet, zooals verleden jaar, aan het station was om zijnen hoogen gast te ontvangen. Naar men verneemt, heeft de minister van Oorlog, in verband met de omstandigheid dat op 1 September aanstaande, zijnde de dag van de verkiezingen voor le den van de Tweede Kamer der FBUILLBTO W. ii) Ie HOOFDSTUK. Twee eeblijke kbkels. Als men Arispo verlaat en den steilen weg opgaat die naar de bedoelde plaats leidt, ontmoet men slechts nu en dan eenige schamele woningen, somtijds in groepen bij elkander gelegen, doch meestal eenzaam en afgezonderd. De afstand die deze woningen van elkander scheidt, staat ongeveer gelijk met den afstand, dien een paard in twee dagen kan afleggen. Hieruit volgt dat deze woningen de gewone rustplaatsen zijn vcor de reizigers, die zich naar de grenzen begeven. Hun getal is evenwel niet groot en de bewoners dezer hutten brengen een groot deel van hun leven in volkomen eenzaamheid door. Een akker maïs die zij verbouwen, eenige beesten, vetgemest in die geurige weilanden, welke aan het vleesch een buitengewonen smaak geven, een altijd zacht klimaat, maar vooral hunne uiterste soberheid, doen deze bewoners der woestijnen zoo al niet in welstand, ten minste vrij van alle behoeften leven. Welke wenschen kan iemand koesteren, die altijd een blauwen wolkenloozen hemel boven zich ziet en die in bet rooken eener cigarette een onfeilbaar voorbehoedmiddel heeft tegen de prikkelingen van den honger? Op een morgen van het jaar 1830, was op ongeveer drie dagreizen afstand van Arispo, aan de deur van een der hutten een man gezeten. Eenige onbewoonde woningen, hier en daar verspreid, duidden een dier dorpen aan die alleen in het regenseizoen en een gedeelte van het droge jaargetijde door de zwervende bevolking bewoond worden. Wanneer de regenputten, die door het hemelwater gevoed worden, opdrogen, worden deze dorpen verlaten en keeren de inwoners eerst dan terug, wanneer de vergaderbakken weer opnieuw gevuld zijn. Twee, nauwlijks te midden van het dichte houtgewas gebaande wegen, kruisten zich nabij de plaats, waaar de reiziger gezeten was of liever lag. Deze scheen zich in het geheel niet te bekommeren over de eenzaamheid waarin hij zich bevond. Alleen eenige kraaien die al krassende van boom tot boom vlogen en het geschreeuw der «chachalacas», die den dageraad begroetten, onderbraken de diepe stilte. Al hoewel de zon eenige warmte verspreidde, steeg toch de dikke mist, die in deze streken den nacht als met een sluier bedekt, eerst langzaam op. De overblijfselen van een groot vuur, zonder twijfel ontstoken om de koude van den nacht te weren, dienden nu om den maaltijd van den eenigen bewoner van dit dorp gereed te maken. p, Een vogel, behoorende tot de ekstersoorten, met prachtige donkerblauwe vederen, en die zijn naam ontleend aan zijn geschreeuw. Kleine koeken van tarwemeel en eenige in de zon ge droogde stukken vleesch kronkelden zich op de gloeiende kolen, zonder dat dat de man, voor wien deze sobere maal tijd bestemd was, zich erg ongerust scheen te maken over de al te snelle vorderingen van zijn gebak. Met een sober heid, welke die zijns meesters evenaarde, zocht niet ver van hem een paard de weinige verschroeide grasspieren, die op den zoom van het bosch groeiden. Tegen gewoonte had dit paard geen teugels aan om het te beletten zich te ver te verwijderen. De kleeding van den ruiter bestond in een buis zonder knoopen en dat men aantrekt als een hemd, en eene wijde broek, alles van gelooid leder van roodachtige kleur. Deze broek, die van de knieën tot de hielen open was, liet de beenen zien die met gelooide geiteuvellen bedekt waren. Dit misvormde schoeisel werd door een paar scharlakenroode banden opgehouden, in een waarvan een lang mes in eene schede stak, zoodanig dat hij, te paard gezeten, het hecht altijd onder het bereik van zijn hand had. Een gordel van roode Chineesche floers, een breedgerande vilten hoed, waar van de hol door een snoer Venetiaansche parels versierd was, maakten het schilderachtige kostuum van onzen reizi ger uit. Deze kleeding verried een dier mannen, welke gewoon zijn hun leven door te brengen met midden door doornig struikgewas te galoppeeren, door de Amerikaansche Savan nen en wien het op hunne tochten, hetzij deze voor doel hebben eene drijfjacht of iets anders, volkomen onverschil- Groote grasvlakten of boschweiden in Amerika.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1