Staten-Geueraal, vele officieren ter ■wille van manoeuvres en oefeningen hunne gewone standplaats hebben of zullen verlaten, bevolen, dat de officieren, die kiezers voor evenge- noemde Kamer zijn, zooveel doen lijk in de gelegenheid moeten wor den gesteld om van hun kiesrecht gebruik te maken. De betrokken militaire autoritei ten en korpschefs worden gemach tigd, om, voor zooveel de belangen van den dienst slechts eenigszins toelaten, aan de officieren, die van hun kiesrecht gebruik wenschen te maken, vergunning te geven zich van treinen te bedienen, welke later vertrekken dan die, waarmede het onderdeel waartoe zij behooren, vervoerd wordt, of zich voor den tot uitoefening van hun kiesrecht strikt noodigen tijd naar hunne ge wone standplaats terug te begeven. Het Vad. schrijft onder het opschrift «De vooruitzichten der Grondwetsherziening» «Alles saamgenomen hebben wij er goeden moed op, dat de herzie ning tot stand komt. De anti-revo lutionaire partij schijnt, blijkens het verslag der deputatenvergadering, gezind de herziening aan te nemen, natuurlijk onder voortdurend getui gen, dat het niets is dan een prul herziening, vergeleken bij de groo- te herziening, «waarom ons volk vraagt». De zeven katholieken schij nen, mag men op de kleine katho lieke pers afgaan, evenzeer voorne mens, hoe ook door hun geestver wanten bestookt, hun positie ge trouw te blijven. Nu kunnen de verkiezingen wel eenige verandering in de samen stelling de Kamer brengen, maar toch zeker niet een zoo belangrijke, dat de herziening gevaar loopt.» Onder den titel «Het Non Pos- sumus», schrijft de Standaard: «Aanneming van deze magere Revisie, die, hoe mager dan ook, ons toch de Reform-bill brengt, zal van overwegenden invloed zijn op de onderlinge partijverhouding. De liberalistische cóterie gaat door dezen Reform-bill een langzame ontbinding tegemoet. Het radicale element in haar boezem zal er door tot kracht komen, en het oud-libe ralistische zal er door crystaliseeren tot een conservatieve d. i. aldoor slinkende groep. De Ultramontaansche staatspartij zal er waarschijnlijk zes zetels door winnen, ons voortaan minder noo- dig hebben, maar op eigen voet gerakeu en, sterker dan tot dusver, gedwongen worden om kleur te bekennen. De nog vindbare brokstukken der oud-conservatieve partij zullen zich met magnetische kracht aangetrok ken gevoelen tot de nieuwopkomende autoritairen onder de Liberalisten. En wij, Anti-revolutionnairen, zul len wel misschien pro rato aanvan kelijk slinken in aantal, maar we zullen op zuiverder terrein komen, los raken van altoos belemmerende bondgenootschappelijke samenwer king eu verlost worden van menig conservatistisch element, dat zich uit verlegenheid bij ons had aan gesloten. Zoo zal er meer waarheid, min der leugen in onze politieke verhou dingen zijn. Tengevolge hiervan zullen de combinatiën ook in ons parlement een andere gedaante gaan vertoonen. Eu de in aantocht zijnde defini tieve Revisie zal dan niet zijn tegen te houden, omdat de zware, groote zandbank, die tot dusver dwars voor de haven lag, tengevolge van deze geheel andere strooming der wate ren, vanzelf zal zijn opgeruimd. Bij gelegenheid van den aan staanden verjaardag van Prinses Wilhelmina, zal het Marktplein te Amsterdam weder evenals op den verjaardag der Koningin feestelijk verlicht zijn. Een ingezetene van Amster dam heeft aan den gemeenteraad zijner woonplaats een adres gericht, waarin hij er op aandringt, dat er van gemeentewege eene brandver zekering - maatschappij opgericht worde. Men schrijft ons uit Hilversum: Door de heereu Mouw en van Schadewijk alhier is onderhands aangenomen de bouw van destoom- verffabriek aan den Laarderweg in deze gemeente. Het gebouw zal een lengte hebben van 14 meter, terwijl de schoorsteen een hoogte van 16 meter zal ver krijgen. Tegen primo November a. s. moet het werk gereed zijn en zal de fa briek met een personeel van onge veer tien man in werking treden. Men schrijft ons uit Enk hui zeu De directie van den paardentram HoornEnkhuizen heeft het plan opgevat om alle stations van dien tram telephonisch te verbinden. O. m. het telephonisch verbinden van de gemeenten tusscben Hoorn en Enk- huizen onderling en met de tele graafkantoren Hoorn en Eakhuizen. Nog deze week zal de heer Dr. Hu- breeht, directeur van de Ned. Bell Telephoon-Maatschappij het terrein komen opnemen. De rijbrug over de Westerhaven toegang gevende tot het station en de spoorbooteu, zal binnen enkele dagen voltooid zijn, tot groot gerief vau de ingezetenen en het reizend publiek. Men schrijft ons uit Alkmaar: In de op heden te Schagen ge houden vergadering der Centrale Kiesvereenig. in het hoofdkiesdistrict Alkmaar, werden de heeren W. v. d. Kaay en J. L. de Bruijn Kops bij acclamatie tot candidaten dier vereenigiiig benoemd. Omtrent de in omloop zijnde ge ruchten als zoude de gezondheids- stand van de heer de Bruijn Kops hem ongeschikt maken om zijn mandaat naar behooren te vervullen, werd door de voorzitter uitdrukke lijk tegengesproken en medegedeeld dat de gezondheidstoestand integen deel niets te wenschen overlaat. Men schrijft ons uit Hoorn Door de liberale kiesvereeniging «Burgerplicht» te Hoorn, zijn met 47 der 51 uitgebrachte stemmen, tot candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gekozen, de af tredende leden, de heeren Mr. W. K. Baron van Dedem en Mr. Visser van Hazerswoude. Wie de Roomsch- Katholieke kiesvereenigiDg «Eens gezindheid» voor candidaten zal stellen is nog onbekend. Uit de Lutine zijn Vrijdag geborgen twee zware ballastbroo- den, een koevoet, veel oudroest, 24 Spaansche matten en 2 goudstukken. De burgemeester van den Haag wiens functiën met 8 September eindigen, is voornemens, met hoogere goedkeuring, reeds den 2 September zijn ambt neer te leggen en aan den oudsten wethouder over te dra gen tot den dag, waarop zijn op volger zijne betrekking zal hebben aanvaard. Van gemeentewege zal in den Haag dit jaar voor de eerste maal de geboortedag van Prinses Wil helmina openbaar gevierd worden. Op den middag zal de stad eene muziekuitvoering van de schutterij- kapel aanbieden in den muziektem pel, aan het kruispunt der midden laan van het Voorhout opgericht. Des avonds zal het Voorhout in slingerfiguren langs de hoornen feestelijk verlicht worden en zal een ander muziekkorps de wandeling door de geïllumineerde lanen op luisteren. Het roodvonk heerscht te Hel- levoetsluis thans epidemisch. Totnog toe zijn 37 personen, waaronder een volwassene, aangetast; 2 personen zijn er aan bezweken. Ook te Utrecht bevindt zich sedert een paar dagen een afge vaardigde van het «Lager des Heils», in de uniform der «Heilsoldaten», ten einde propaganda voor deze zaak te maken. Bij gelegenheid van den a. s. verjaardag van prinses Wilhelmina zal aan de schoolgaande jeugd te Neede een groot kinderfeest worden bereid. Aan vrijwillige bijdragen door de ingezetenen in reeds f 250 bijeen. De commissie geeft zich veel moeite, en wanneer weer en wind dienen, belooft het voor de jeugd een recht prettigendag te zullen worden. De heeren J. M. G. en Jos. Lips, en P. A. De Bont te Breda, zullen deelnemen aan de manoeuvres, die in het zuidwesten van Zuid-Hol land van 2 tot 14 Sept. zullen ge houden worden. In costuum zullen zij dienst dienst doen als wielrijders eu alzoo gebezigd worden tot het overbrengen van orders. Zij zijn als wielrijders van naam door het le gerbestuur uitgenoodigd, de genoem de taak op zich te nemen, die van huu zijde geheel belangeloos zal geschieden. Maandag is, het laatst komen de uit Middelburg, in staat van ge vangenschap naar Den Haag over gebracht de vroegere beambte in dienst van de Maatschappij voor electriciteit aldaar, die zich onlangs met ongeveer f600 van de kas der onderneming uit de voeten maakte. De heer Ed. N., van Venloo, die bij den op 14 Aug. 11. te Maas tricht gehouden wielerwedstrijd het ongeluk had van zijn rijwiel te vallen is Zondag aan de gevolgen van dien val overleden. Een winkelier in Eriesland vroeg in eene advertentie een win kelbediende voor het kruideniers vak. Niet minder dan 37 liefheb bers kwamen hunne diensten aan bieden, waaronder één in het bezit van het diploma van eindexamen der H. B. S., en3 hulponderwij zers. De laatsten liepen reeds sedert langer dan een half jaar met de akte in hunnen zak, solliciteerden steeds, maar konden bij den over vloed geen plaats in eene school krijgen. Twee kleinen, een jongetje van 9 en een meisje van 7 jaar, werden Vrijdagmiddag te Groningen vermist. Toen alle nasporingen naar hun verblijf vruchteloos bleven, was het vermoeden gewettigd, dat htm een ongeluk overkomen was. Wie be schrijft echter de vreugde en de verbazing der ouders, toen hun Za terdagmiddag door hunne familie uit Appingedam geseind werd, dat de kinderen daar behouden aange komen waren. Het bleek, dat zij van een oom te Groningen twee gulden hadden weten te verkrijgen, voor gevende, dat hunne moeder hen ge zonden had, om twee gulden te leenen. Met dat geld waren zij naar Appingedam gereisd, waar zij Zater dagmiddag arriveerden. FINANCIEEL! MEDEOEELINGEN. Volgens het Weekblad voor incourante fond, sen van Broekman Honders zijn in de week- eindigende 23 dezerverhandeld de volgende fondsen: Aand. Amstel Hotel-Maatsch. tot100 pet. Aaud. Deli-Maatschappij tot. 775 Aand. Dninwater-Mpij tot 180 Aand. Ned. Bouw-Maatschappij ƒ189 Pndbr. Ned. Hyp.b. in liq. tot lOl1/*, Obl. Ned.-Ind. Cultuur-Maats, tot 87x/o Aand. Ontvang- en Betaalkas tot. 111 Aand. Tabak-Mpij Deli-Assahan tot 99 Aand. Batjan Maatsch. 's-Hage tot 33-40 Aand. Deli-Batavia Mpij te Batavia tot 400 Aand. Goudschc Waterleiding.-Mpij te Gouda totIll a Aand. Noordzeebad «Wijk aan Zse«, te Wijk aan Zee tot6 Scrip. Boxtel-Wezel Spoorw. (van le Hyp. Obl.) tot5 Aand. Stichtsche Tramw.-Mpij tot. 110 Obl. Mpij De Atlas te Amst. (1870) tot 30 Obl. Provincie Quebec tot 108 Aand. Assurant.-Alpij tegen Brand schade te Zutfen tot9S*/4 Aand. Ned. Mpij van Brandverzeke ring te Tiel tot450 Aand. Verz.b. -/Kosmos» te Zeist tot 14l3/4 KOLONIËN. BATAVIA, 21 Juli. Aan liet verslag der voornaamste ge beurtenissen in liet goevernement Atjeli en ouderliooriglieden, loopende van 21 Juni jl. tot 5 dezer, wordt liet volgende ont leend Op Lambaroe, Kota Foliaraa en Kota Paganio vielen nu en dan lilla-sclioten. Den 29sten Juni en den len dezer werd de telephouisclie g meeuschap met Tjot Iri, Roempit en Boekit-Kurang moedwillig verbroken, doch onmiddellijk weder her steld. Onze versterking te Segli werd nog nu eu dan beschoten. Den 24en Juni werd een Europeesch hoornblazer door het vij andelijk vuur licht gewond. Tusschen Pasangan en Samalangan ont stond eene gespannen verhouding, waarin Toeankoe Abdul Madjid en en T. Neq van Merassa verbetering zouden trachten te brengen. De rust werd in de Onderhoo- righeden overigens nergens gestoord. Do adsistent-resident voor de onder- hoorigheden bevond zich nog steeds op de Westkust ter hoogte van Troemon. De weersgesteldheid was afwisselend, er viel nogal veel regen. De gezondheids toestand was iets gunstigerwel steeg het ziektecijfer iets, doch het sterftecijfer was laag. kleden is de goeverneur-geueraal van zijne reis naar Midden-Java te Wel tevreden teruggekeerd en aldaar aan het station door de Raden van iudië, de com mandanten van het leger, vloot en schut terij en vele hoofdofficieren ontvangen. Vrij wat opzien wekte hier de door de Oostenrijksche marine-autoriten gedane waarschuwing om in de wateren van het noordelijk deel van Oost-Sumatra niet te gaan varen zonder geleide van een oorlogs schip en om daar niet te landen zonder militair escorte, omdat de Nederl.-Ind. regeering zich zonder het in acht nemen van die voorzorgsmaatregelen niet aan sprakelijk acht. Waarschijnlijk is die ken nisgeving in de wereld gekomen door het geval van eenen Oostenrijker, baron Von Brenner, die in den Archipel reist en zich tegen den raad van het bestuur, in de onafhankelijke Battaklanden heeft gewaagd, waar hij, volgens zijne mededeeliug, alleen daarom niet is opgegeten, omdat hij geen Hollander was. Reeds eenigen tijd komt de sultan van Boeion zijne verplichtingen niet na, eu onlangs weigerde hij bij den goever- neur van Celebes aan boord te komen, toen deze hem ontbood. Thans zijn de beide rammonitors, die te Macassar ge stationeerd liggen, naar Boeton gezonden, om den sultan tot inkeer te brengen. Van goed onderrichte zijde verneemt het //Bat. Hand.,» dat bij de regeering een telegram van Troemon is ontvangen, waarbij wordt medegedeeld, dat de hulp troepen, waarop men gerekend had, om de eene of andere reden niet op de been konden worden gebracht en onze macht zich daarom te zwak had geoordeeld, om offensief op te treden. Op verzoek van den vorst hield onze troep zich daarom verdedigenderwijze opgesteld, iets waarin hij tot dusverre door den vijand nog vol strekt niet bemoeilijkt was. De heer J. E. Scheltema, vroeger redacteur van wde Locomotief» en vóór eenigen tijd in lndië teruggekeerd om zich ter beschikkiug te stellen van de justitie, die hem vervolgde wegens een door hem in de Tjiomaszaak tegen den goeverneur- generaal geschreven artikel, is weer heen gegaan, voordat het strafpoces tegen hem is afgeloopen. Het duurde hem te lang en zijne belangen riepen hem elders. Uit het officiël bericht in de wJav. Courant» blijkt dat bij den laatsten brand te Batavia twee pakhuizen geheel zijn af gebrand, toebehoorende aan de Chiueezen Ong Goan en Lie Pohin, dat de schade aan handelsgoederen wordt geschat op f 62,500, en dat naar de nog onbekende oorzaak een streng onderzoek wordt in gesteld. Volgens een uit Soerabaja van den goeverneur van Celebes door de Regeering ontvangen telegram, dd. 9 Juli, was de politieke toestand uitstekend, behalve dat er kwestie was met Boeton. De regent van Pasoeroean, Pange- ran Ario Niti Adiningrat, Ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw, versierd met de gouden medaille voor burgerlijke verdiensten eu begiftigd met den gelen Songsong, is don 20ste-n Juli op 71-jarigen leeftijd overleden. De begrafenis had den volgenden dag plaats. Aan elk der vier, door wijlen den civielen en militairen bevelhebber iu het goevernement Atjeh en ondorhoorigheden H. Demineuie, nagelaten kinderen is door de Regeering een ouderstand van f 800 'sjaars toegekend.' De zoon van den heer S., woon achtig te Meester-Cornelis, werkzaam bij de Algemeene Rekenkamer, is door de stoomtram te Meester-Cornelis overreden. Eén der beeneu was als het ware ver brijzeld. 85 U I T E NL A N1). België. Dinsdag- hebben te Os- tende vrij ernstige wanordelijkheden plaats gehad. De visschers van Os- lende wilden het lossen van visch uit een Engelsche pink beletten en vernielden een deel der lading. De politie en de gendarmerie waren genoodzaakt een charge met de bajonet te maken en vele visschers werden daarbij ernstig gekwetst. De rust is thans hersteld. De gendarmes beschermen het lossen uit de En gelsche pink. Engeland. In het Lagerhuis ver klaarde sir James Fergussonbij het debat over de posten, welke voor den diplomatieken dienst op de be- grooting zijn uitgetrokken, dat ten opzichte van Egypte thans geen on derhandelingen worden gevoerd, en vermoedelijk ook niet spoedig weder opgevat zullen worden. Evenals Rusland in Centraal- Azië, breidt ook de Engelsche re geering het spoorwegnet in lndië steeds uit. Blijkens het laatste ver slag van den heer Conway Gordon, zijn in 1886 1,025 mijlen nieuwe spoorwegen voor het verkeer ge opend. Uit St. Petersburg wordt aan Daily Nems gemeld dat in de laatste dagen tusschen het Foreign Office en de Russische diplomatie eene drukke gedachtenwisseling heeft plaats gehad. Uit de stukken betreffende den slavenhandel die de regeering aan het Parlement heeft overgelegd, blijkt dat er in Cairo, in 1883, twee en lig is of zij in eene woniDg of onder den blooten hemel, in de vlakte of in het bosch, overnachten. De gelaatsuit drukking van dezen man verried eene zonderlinge menge ling van brutale wildheid en bespottelijke onnoozelheid. Zijn gekromde neus, zijne dichte wenkbrauwen en zwarte oogen, die van tijd tot tijd van een heilloos vuur flikkerden, boe zemden op het eerste gezicht een levendigen afkeer in, ver mengd met vrees. Niettegenstaande zijne forsche gestalte en de ontzag in boezemende uitdrukking zijner trekken die kracht en moed schenen te verraden, lag er toch iets teeders, iets onzekers in zijn blik, iets dat altijd het halfslachtige karakter van den Amerikaanschen creool verraadt. Opmerkenswaardig is het, dat God alleen aan den Euro peaan, als zijnde de veroveraar der andere werelddeelen, gegeven heeft wat hij geweigerd heeft aan de bewoners van Zuid-Amerika, Afrika en Azië, n.l. een vindingrijke geest die weet uit te vorschen, een geestesontwikkeling die plannen weet te vormen, een genie dat schept, eene macht die het eenmaal opgenomen plan weet uit te voeren, in één woord, eene volmaakte bewerktuiging, een stalen ziel in een ijzeren lichaam. Een korte karabijn, die naast den ruiter lag, maakte hem met 't lange mes, dat in zijn schoeisel stak, bij eene ontmoeting in de eenzame, verlaten streek, tot een gevaarlijk persoon. Naar zijne achtelooze houding te oordeelen, was het klaar blijkelijk, dat hij iemand wachtte, maar daar in de woestijn alles breeder vormen aanneemt en de verwacht wordende persoon mogelijk drie dagen op marsck moest zijn om ter bestemder plaatse te komen, scheen de bandiet want alles duidde in hem den man aan die buiten de wet staat niet dat koortsachtig ongeduld te gevoelen dat zoo dikwijls de eerst aangekomene op eene afgesproken plaats te midden eener volkrijke stad ondervindt. In de woestijn kan iemand die honderd mijlen afgelegd heeft, honderd uren wachten; in de groote steden integendeel, waar het leven zich voor doet als een stroom tusschen twee nauwe oevers, gedoogt een uur loopen slechts een kwartier uurs rust; want daar wordt de tocht eene reis, het kwartier uurs wordt er eene eeuw. Toen dan ook het geluid van paardenhoeven het oor van den onbekende trof, vergenoegde hij er zich enkel mee om op zijn gemak van houding te veranderen, terwijl zijn paard met opgeheven kop vroolijk hinnikte. Hij luisterde. De hoefslagen volgden elkander niet meer zoo snel op, alsof de ruiter scheen te aarzelen, eindelijk verscheen op het kruispunt der twee wegen een nieuw persoon. Het was een man van hooge gestalte, met zwaren zwarten baard, in leder gekleed zooals onze eerste reiziger en wiens paard even krachtig en vlug scheen. Deze twee mannen schenen, toen zij elkander bemerkten, dezelfde gedachten le hebben, hetgeen hunne wederzijdsche verdachte bewegingen recht vaardigden. s Caramba! mompelde de nieuw aangekomene, indien ik niet vooruit gewaarschuwd was geworden dat deze ruiter de persoon is tot wien men mij zendt, zou ik meenen eene slechte ontmoeting te zullen hebben. De mao, die achteloos op den grond lag, zeide tot zich zeiven«Iudien dat vervloekte kaartspel nog eenige piasters in mijn zak gelaten had, zou ik waarachtig denken dat ze daar niet heel veilig meer waren! De ruiter scheen intusschen geen vrees meer te gevoelen, want zijn paard de sporen gevende, was hij in een oogwenk bij den vuurhaard, nam heel beleefd den hoed in de hand en zeide: Ik heb zonder twijfel de eer te spreken tot signor don Pedro Cuchillo? Tot hem zeiven, signor, zeide de genoemde Cu chillo, terwijl hij niet minder beleefd was en opstond. En ik ben de bode van signor Arechiza, wien ik slechts een paar uren vooruit ben, zeide de nieuw aangekomene. Mijn naam is Manuel Baraja, uw dienaar. U zult dan' wel zoo goed willen wezen af te stijgen, zeide Cuchillo. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2