verbetering te zien aangebracht. Wat het eerste betreft, kwam het der vergadering gewenscht voor, dat ■waar de werkzaamheden doorwer ken vereischen, dit geschiede door ploegen, die elkander om de 12 uur konden aflossen. Hierdoor, zoo dacht men, zon een meer geregelde dienst ontstaan, aan veei meer werklieden hrood worden verschaft, en de maat schappijen en reederijen zouden door altijd versch werkvolk worden be diend. Ook zouden zeker de arbeid en de vakmannen, voornamelijk de leden der bovengenoemde vereeni- gingen, er door gebaat, en vele onge lukken voorkomen worden, die ont staan wanneer de werkman, door a 1 te langen werktijd achtereen, te vermoeid en slaperig wordt. Het bovenstaande werd door eenen rondzendbrief ter kennis gebracht van reeders, directeuren van stoom bootmaatschappijen en makelaars. Vrijdag wordt te Amsterdam in het Universiteitsgebouw de Ten toonstelling geopend van deNeder- landsche inzendingen op de groote Vaticaaosche Tentoonstelling, te hou den ter eere van het gouden Pries terfeest van Paus Leo XIII. Ter gelegenheid der feestvie ring van 't25jarig bestaan der af- deeling van de Holl. Maatschappij van Landbouw te Sloterdijk op 31 Augustus a. s., zal dit feest worden opgeluisterd door het Amsterdamsch Fanfarecorps, onder directie van den heer D. Koning Jr., dat zich door het bestuur hiertoe uitgenoodigd, welwillend beschikbaar heeft gesteld. Men schrijft ons uit Hilversum: Dat de wachter bij den overweg van de spoorbaan in de kermisweek geen benijdbaar postje heeft zal een ieder gaarne willen toegeven, als men weet, dat aan de overzijde van den spoorweg twee koffiehuizen zijn, waar eiken avond zoogenaamd kermisbal is. Wenschelijk niet alleen, maar zelfs zeer dringend noodzake lijk zou het zijn om ten minste des avonds een adsistent-wachter aan te stellen, want voor één man eischt het te veel zorg en moeite, om de vaak beschonken danslustigen bij een naderenden trein voor een onge luk te behoeden, Men schrijft, ous uit Zaandam Woensdagavond vergaderde de «Zann- damsclie kiezersvereenigiiig" tot het stellen van candidaten voor liet lidmaatschap van de Tweede Kamer. Dit doel word evenwel niet door haar bereikt. Door den Heer C. Col-ver van Wessera was toch in de vorige vergadering het voorstel gedaan, deVer- eeniging te ontbinden, op grond dat a. er door de leden den laatsten tijd te weinig belangstelling was getoond, b. er bij her haling vergeefsche pogingen waren gedaan het Bestuur behoorlijk voltallig te maken, c. de statuten enkele bepalingen bevatten, welke de openbaring van krachtig leven in den weg staan, en d. de iiuauciën der vereeniging te beperkt zijndit voorstel was thans het eerst aan de orde, en daar dit, na eenige discussie, met 13 tegen 9 stemmen werd aangenomen, had de /kie zersvereenigiiig'' opgehouden te bestaan, vóór zij het voorgestelde werk had vol bracht. Het /,1e ï-oi est mort, vive le roi!" geldt ten deele ook hier. Nauwlijks toch liad de overledene den laatsten adem uitgeblazen, en was haar, ook ter wille van het goede, dat zij vroeger en later bewerkt had, eene eerlijke begrafenis bereid, of de behoefte aan eene plaatsvervangster werd gevoeld en uitgesproken door de aanwezige leden. Daar men echter terecht begreep, dat de tijd vdór 1 September te kort was, om eene nieuwe vereenigiug in het leven te roepen, eu vooral ook om deze eenigszins flink te doen optreden oil werken, vereenigden zich enkele leden der ontbonden vereeniging met den heer P. Kluiver Jr. tot een comité, dat in de maand October de noodige stappen zal doen, om zoo mogelijk eene nieuwe //liberale'' kiezersvereeniging op te richten. En om ook reeds voor de stemming op 1 Sept. iets te doen in het belang der goede zaak, besloten 14 der aanwezigen, de afge treden Kamerleden, de HH. de Meijier en Earucombe Sanders, bij ouaerteekende advertentie als candidaten voor het lid maatschap der Tweede Kamer aan hunne medekiezers aan te bevelen. De heer E. G. Verkade Jr. (zoon van deu heer Verkade, eige naar vau de broodfabriek «deRuijter» te Zaandam) heeft bij het verge lijkend examen aan de vakscholen te Londen den eersten prijs, bestaande in een zilveren medaille en medaille en le klasse Honoursgrade-diploma, bebaald in de afdeeling wetenschap pelijke broodbereiding. Hij was leerling aan de Polytech nische school te Brighton. {Ned. Bakk. Cl.) Men schrijft ons Wie wel eens eene boerenkermis heeft bezocht, staat in den regel verbaasd over het groote verschil tusschen den boer op de «kermis» en de boer op het «land.» In 't laatste geval dikwijls een sprekend voor beeld van saaiheid en lummeligheid, is hij op de kermis geheel van den brand gebrokeD, en uitgelaten vroo- lijk, maar ook bizonder prikkelbaar. Natuurlijk is een en ander zeer dikwijls de oorzaak, dat het op eene boerenkermis niet altijd even kalm en bedaard toegaat. Een der jongste kermissen levert ons opnieuw daarvan een bewijs. In de Schermer - aan den Stom- petoren, had men verleden week de kermispret; natnurlijk hadden vele pretmakers zich van te voren in eene der beide herbergen wat opgefrischt. Tengevolge van al die verfris- schingen raakten de kermisgasten in een opgewonden toestand. Eens klaps voegde er een aan zijn buur man toe: «Jan, jou vader beeft zich verleden jaar uit benauwdheid opge hangen I» Dat was te veell Jan, geholpen door een deel van 't publiek het andere voegde zich bij zijn tegen partij valt zijn beleediger aan. Stoelen, tafels, fiesschen,en dergelijke voorwerpen deden dienst als wapenen. Eindelijk greep een oud man Jan's vijaud in den nek, sleepte hem naar buiten en wilde hem verdrin ken. Reeds lag hij half in 't water toen twee dienaars van deu heiligen Heimandad hem de reddende hand toestaken. Om hem tegen verdere ongelukken te beveiligen, werd hij opgesloten. Na dit tooneel voelden de meesten zich niet meer gestemd, om nog langer te blijven. Bijna allen trokken af, tot grooten spijt en ergernis der beide kasteleins, die op een goeden avond hadden gerekend. Men schrijft ons uit de Beem- ster dd. 14 Aug.: Reeds vroeg in den morgen wap perde van alle huizen de nationale driekleur; overal zijn versieringen aangebracht, er is op 't hoofdpunt van de buurt een kolossale eerepoort verrezen, (hierover hoop ik later uitvoeriger te schrijven), kortom, iedereen heeft getracht de Beemster voor deze gelegenheid een waardig aanzien te geven. Hedenmorgen 91/, ure waien alle kinderen der 6 openbare scholen, 800. op de plaats der volksverma kelijkheden bijeengekomen om zich in optocht, voorafgegaan door mu ziek, langs de Buurt naar de Her vormde kerk te begeven, waar zij uitmuntend onthaald zullen worden, terwijl er voor afwisseling poppen kasten voorstellingen zullen geven, en bovendien voor eene draaimolen zorg gedragen is. Van een huisgezin te Muntendam, bestaande uit 8 personen, vertoeven op dit oogenblik alle leden in de gevangenis, wegens verschillende misdrijven. Deze fraaie familie heet Pluim, maar verdient zeker geen pluim. In verband met het jongste geval van hondsdolheid te Leiden wordt aan het L. D. bericht dat de daarbij bedoelde hond, vroeger van een goedaardig karakter, in den laatsten tijd zeer onrustig was. Za terdag jl. ging hij, zooals altijd, met den knecht mede en het bleek toen dat de bijtzucht zich van hem mees ter had gemaakt. Hij viel alle hon den aan en beet naar hen, doch gemuilkorfd zijnde, kon hij geen beten toebrengen. Den daarop vol genden nacht heeft hij een gedeelte van zijn hok aan splinters gebeten, terwijl het tuintje geheel en al door hem omwoeld is. Esnmaal aan het politiebureel in een traliehok ge plaatst, heeft hij aldaar eene vrees lijke verwoesting aangericht, waar bij hij zich zoodanig bezeerde dat alles met bloed bevlekt werd. Ook het eigenaardige geblaf van aan dolheid lijdende honden was "bij hem waar te nemen. Otschoon dit niet met zekerheid kan blijken, ligt het vermoeden voor de hand, dat dit dier ruim zes we ken geleden door den als aan dol heid lijdenden en toen atgemaakten bona is gebeten. Ook werd jl. Zaterdag door een ingezetene aan het politiebureel gebracht het lijk van een door hem afgemaakten hond, welke alle ver schijnselen van dolheid vertoonde. Na eerst twee kinderen gebeten te hebben, beet hij vervolgeus naar alles, wat onder zijn bereik kwam, zelfs naar zijn meester en zijne meesteres. Uit het dienaangaande ingestelde onderzoek is gebleken dat bedoelde hond, kort vóór het in werking treden van het bekende bevelschrift, aan den Nieuwen Rijn is gebeten door een hond, waarvan de beschrijving geheel overeenkomt met die van den hond, welke vóór ruim zes weken wegens hondsdol heid is afgemaakt. De lijkeu van beide honden zijn naar de Rijks- veeartseuijkundige school te Utrecht opgezonden. Er worden te Leiden twee knapen vermist. Ze zouden Dinsdag morgen om halfnegen naar school gaan en namen daartoe ook hunne boeken mede, welke men echter later in hunne woningen terugvond. Ze schijnen die, na eerst te hebben voorgewend werkelijk naar school te gaan, vervolgens ongemerkt weer te hebben weggemoffeld. Eéu hun ner moet daarentegen een wandel stok hebben meegenomen. Sedert heeft men niets meer van hen ver nomen en alle in het werk gestelde pogingen om eenig naricht omtrent hen te verkrijgen, bleven tot nu toe vruchteloos. De eene jongen heet Henri Kleyn, is 12 jaar, heeft blond haar, bruine oogen, en eene bruine gelaatstint; hij is gekleed in een donker pak, met korte broek, zwarte kousen, rijglaarzen en donkerblauwen hoed. De andere jongen heet Pieter Speet, is 14 jaar eu voor zijn leef tijd vrij lang. Hij heeft een donker uitzicht en zwart haar, terwijl hij is gekleed in een donker-groen ge-' ruit pakje met korte broek, zwarte kousen, lage schoenen en witstrooien hoed met gestreept lint. Aan jhr. Van Spengler, is op verzoek, eervol ontslag verleend als rijksbetaalmeester te 's-Gravenhage ouder dankbetuiging voor de bewe zen diensten. Benoemd tot betaalmeester te 's-Gravenhage, is de heer C. Hat- tinga Raven, betaalmeester te Am sterdam. - De rekening der ontvangsten en uitgaven van de gemeente 's-Gra venhage over 1886 is in druk ver schenen. De werkelijke ontvangsten bedroegen f 10.444.706,90Vs en de werkelijke uitgaven f 10.005.753,715, zoodat het dienstjaar een batig saldo van f 431.953,19 oplevert. De naamlooze vennootschap «Seinpost» te Scheveningen heeft eene vordering van schadevergoe ding ingesteld tegen twee der hu zaren-officieren, die verleden week bij de storing der orde in de zaal schade aanrichtten. Dinsdagavond waren deleden der Rederijkerskamer «Tollens» te Delft, bijeengeroepen ter bespreking van het plan om het 20jarig be staan dier kamer op 4 Nov. a. s. feestelijk te herdenken. Door den president werd medegedeeld, dat door het bestuur het plan was ge vormd om een vierdaagsch feest te vieren, bestaande in een tooneeluit- voering, concert, tentoonstelling met tombola, om uit de opbrengst een kinderfeest te organiseeren en een bal masqué et paré. Na veel discussie werd de bijeen komst gesloten tot nadere oproeping, wanneer door het bestuur het vast gesteld programma zal worden me degedeeld. Dinsdagnacht is ten huize van den horlogemaker Rikkert te Zutfen diefstal gepleegd. Men heeft van te voren een ruit met zeep bestre ken, daarna met een papier beplakt en vervolgens ingedrukt. De dieven hebben zich toen meester gemaakt van een kastje met zilveren en gou den horloges. Het kastje is in den morgen te Deventer ledig terug gevonden. De dader is te Zwolle gevat. Hij was nog in het bezit van 38 stuks, zijnde alle ontvreemde horloges. Eerst onlangs was hij uit de kolonie ontslagen. De familie De R. te Woold, bij Winterswijk, keerde Zondag met een paar kennissen na kerktijd huiswaarts; door het vallen van het voetdek schrikte het paard en sloeg op hol, met het ongelukkig gevolg, dat de landbouwer De R. uit de kar stortte, door den val een been boven den enkel brak en hij bovendien eene diepe gevaarlijke wonde aan den arm bekwam. Zijne vrouw, de leidsels grijpende, had het ongeluk aan den verkeerden kant te trekken, zoodat het eene wiel op eene hoop steenen stuitte, waardoor de kar omsloeg. Zij zelve kwam met den schrik en een lichte kneuzing aan den schouder vrij, de vriend der familie brak echter een arm, en diens vrouw, die in bij zondere omstandigheden verkeert, kreeg eene ernstige kwetsuur aan het hoofd. Gelukkig kon door dr. M. spoedig heelkundige hulp ver leend worden, waarna de familie deels te voet, deels per rijtuig den verderen weg kon vervolgen. De N. Gr. Ct. verneemt dat er bij de hooge regeering klachten zijn ingediend over de onveibgheid van de militaire schietbaan te Gro ningen. Door Nijdam, herbergier, wonende aan den Hoornschen dijk onder Haren, moet in den morgen van 16 Augustus zijn waargenomen, dat drie kogels voorbij zijne woning zijn gevlogen. RECHTSZAKEN. Een huisknecht, gedurende veertien jaren in dienst van deu heer de K. te 's Hage, was na diens dood in dienst der weduwe gebleven. Hij had, herhaalde malen, in eene kamer vertoevende waarin zich eene secretaire bevond, lust gekregen daarin eens een kijkje te nemen. Hij bemerkte toen dat een der landjes, waarvan het slot slechts éénmaal omge draaid was (om gesloten te zijn moest dit twee maal gebeuren), door eene lichte beweging openging. Zooals de 66jarige man die zijne misdaad berouwvol er kende verklaarde, nam hij er, door hebzucht gedreven, eenig geld uit eu her haalde dit verschillende malen. De zoon der weduwe, beheerder van haar vermo gen, had echter van die ontvreemding do lucht gekregen, het geld gemerkt en al dus den diefstal ontdekt. Dinsdag stond de huisknecht voor de rechtbank te 's Hage terecht. De officier van justitie, mr.A.N. baron de Vos van Steenwijk, achtte de schuld van beklaagde wettig eu overtuigend be wezen eu vorderde mitsdien de oplegging van 4 maanden gevangenisstraf. li r I I li i\ i. A N Het visschers-oproer te Ostende. In onze rubriek //Buitenland" deel den wij reeds enkele bizonderlieden mede van den opstand te Ostende, welke onder de visscliers aldaar is uitgebroken. Reeds eenigen tijd was de stemming- der Belgische vissckers-bevolkiug oproerig en vooral tegen de vreemde vissclmrs, hoofdzakelijk de Eugelsche, gekant. De veroordeelingen der Belgische vis- schers in de Noordzee-conflicteu hebben mede bijgedragen om de reeds bestaande spanning te vergrooten. z/De Belgische justitie beschermt ons niet meer", zeggen zij//als een Engelsch net wordt afgekapt hebben de Belgen het gedaan, en de Engelschen gaan steeds voort ons te beschuldigen". Deze omstan digheden gevoegd bij de concurrentie hen door de vreemde visscliers aangedaan, zijn de aanleidende oorzaken van het opstootje, dat Dinsdag begonnen en nu reeds groote verhoudingen heeft aangenomen. De Belgische visscher ziet met scheeve blikken dat de markt geheel in handen der vreemdelingen is, die verkoopen kun nen zonder inkomende rechten te betalen, terwijl de Belgische, wanneer zij in En geland ol in Frankrijk verkoopen, hooge rechten moeten betalen. Sedert langen tijd eischen zij vergeefseh dat ook de visch, door vreemde visscliers in België aange bracht, aan dezelfde rechten worde onder worpen. Maandagavond kwam een visscherspink uit Boulogne binnen en eenigen tijd later een Engelsch stoomschip met een lading visch, beide toebeboorende aan de reeders- flrma Dossaer en Cie, te Ostende. Den volgenden morgen, bij het begin van den vischafslag, hadden er samen scholingen plaats, en bij de aankomst van bet eerste wagentje Engelsche visch, wil den de visschers den verkoop beletten. Een troep ging naar het bureau van de heeren Drossaer; toen zij daar hun zin niet kregen trokken de ontevredenen naar het politie-hureau, waar een aantal glazen werden ingeslagenvervolgens werd de tocht weder naar den afslag ondernomen, waar alle visch op den grond geworpen en vertrapt werd. Het werd nu tijd dat de gewapende macht tusschenbeide kwam om verdere wan ordelijkheden te voorkomen, doch eer deze gereed was om handelend op te treden waren de visschers naar het Engelsche stoomschip gegaan en beletten de lossing daarvan. De werklieden die ermede be last waren, sloten zich toen bij de visschers een der gebakken en geroosterde koeken opetende. Gij zult er over kunnen oordeelen. Ik luister, zeide Baraja, zich in horizontale rich ting op den grond uitstrekkendena eenen goeden maaltiid, vindt ik niets aangenamers dan een mooi verhaal. De metgezel van Cuchillo scheen zich eenige oogenblikken in onverstoorbare kalmte en met het gelaat teQ hemel ge keerd, te vergenoegen met het verblindend azuur van het luchtruim te bewonderen. De geschiedenis is noch lang, noch belangwekkend en hetgeen mij overkomen is, kan iedereen gebeuren. Ik had met mijn vriend een partijtje kaart gespeeld. Deze beweerde dat ik valsch gespeeld had. Daarover kregen wii woorden. De verhaler maakte hier eene pauze om een lederen zak vol water aan zijne lippen te breDgen en ging aldus voort Mijn vriend had de onvoorzichtigheid zich den dood op den hals te halen. Hoezoe? door uwe woorden? Neen, door een weltoegebrachte messteek, die er het gevolg van was, hernam Cuchillo rondweg. Ik wist wel, dat het ongelijk aan de zijde van uw vriend was. De alcade oordeelde er echter anders over, hij plaagde mij over dat gevalletje bespottelijk, en echter zoude ik hem gaarne zijn gedrag ten mijne opzichte vergeven hebben, ware ik zelf niet verbitterd geweest door de slechte handel wijze eens vriends, dien ik tot dat oogenblik steeds geacht had. Men heelt zich altijd over zijne vrienden te beklageD, zeide signor Baraja heel lakoniech, terwijl hij dunne rook wolkjes uit zijne cigarette van maïsstroo blies. Wat er ook van zijn moge, zeide Cuchillo, ik heb gezworen nooit meer te spelen, want zooals ge ziet, is het spel de aanleiding geweest tot deze laatste gebeurtenis. Dat is een wijs besluit, hernam Baraja, en ook ik heb besloten geen kaarten meer aan te raken, sinds het spel mij geheel ten gronde heeft gericht Ten gronde gericht! gij zijt dus rijk geweest? Helaas! ik bezat eene groote hacienda en talrijke beesten; maar ik had tevens een rentmeester. Ik heb maar eenmaal met hem afgerekend, zuchtte Baraja, maar toen was het reeds te laat; de helft van mijn vermogen behoorde hem reeds. En wat deedt gij toen? Het eenige redmiddel dat mij overbleef, zeide Baraja op meesterachtigen toon, was dat ik hem voor stelde zijne helft tegen de mijne te zetten, na eenige plicht plegingen nam hij mijn voorstel aan. Groote lioere waar men zich voornamelijk toelegt op het fokken van vee. Plichtplegingen, onderbrak hier Cuchillo,welnu dat was een mooie jongen! In het spel ben ik in het hijzijn van anderen altijd zeer vreesachtig,vervolgde Baraja, daarenboven hoült ik van vrije lucht. Ik had daarom aan mijn intendant voor geslagen onze partij te spelen op een afgelegen plaats, waar mijne aangeboren vreesachtigheid zich niet zou doen gevoelen. Gij begrijpt mij, niet waar? Indien ik dit laatste gedeelte van mijn goed kwam te verliezen, welk een ver andering welk een verlichting wil ik „eggen, konden alsnu de zuivere lucht der bosschen de stiltede diepste eenzaamheid.,., mij brengen. Maar mijn intendant hield niet zoo veel van de vrije lucht en de eenzaamheid en hij wilde mijn voorstel wel aaunemen op voorwaarde echter, dat wij in bijzijn van getuigen zouden spelen. En gij waart gedwongen zulks te doen? Tot mijn grooten spijt, ja, ging Baraja voort. - En daar gij in bijzijn van anderen zoo vreesachtig zijt, verlooft gij, hernam Cuchillo met on verstoorbaren ernst Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2