NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5 e Jaargang. Maandag 29 Augustus 1887. No. 1272. ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTENTIEN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. HAARLEMS DAGBLAD Bureai Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122# van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Ftrangère G. L. BA UB F <j~ CoJOH. F. J ONES, Sucr., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. Zijdie zich op ons blad abonneerenont vangen gratis hetgeen van het tegenwoordige F euilleton reeds het licht zag. FF FIRE CTIE. Haarlem, 27 Augustus. De van het le regiment infanterie te Helder naar het 4e reg. over geplaatste kapitein E. J. Aenmeij, wordt ingedeeld bij het 3e bataljon van laatstgenoemd reg. te Haarlem. Het aantal sollicitanten voor de betrekking van onderkeurmeester van het slachtvee enz. alhier, be draagt ruim twintig. De «St. Cfc." van heden bevat het vol gend verslag omtrent de verwachtingen van den oogst in de provincie Noord- Holland over 1887. Hoewel het zich in het algemeen aan vankelijk liet aanzien dat ten gevolge van de koude in Mei en in het begin van Juni, vele gewassen aanmerkelijk zouden lijden, wordt van sommige toch nog een goede oogst te gemoet gezien. Dit betreft allereerst de haver, de tarwe en de gerst, waarvan in de meeste ge meenten een goed, in eenige zelfs een uitmuntend beschot wordt verwacht. Van de rogge verwacht men eene mid delmatige opbrengst, terwijl de oogst van de boekweit beueden het middelmatige zal blijven. Van het karwijzaad wordt eene goede opbrengst verwacht. Het mosterdzaad belooft eenen gunsti- gen, en in sommige gemeenten zelfs eenen uitmuntenden oogst. Van de peulvruchten, die uitmuntend te velde staan, wordt een ruime oogst te gemoet gezien. Het vlas belooft eene tamelijk goede opbrengst. Omtrent de aardappelen wordt medege deeld, dat de vroege soorten, ten gevolge van de langdurige droogte, eenen geringen oogst geven, hoewel de kwaliteit goed genoemd wordt. Van de latere soorten wordt een beter beschot verwacht. De be kende ziekt, heeft zich nog niet vertoond. Minder gunstig luiden de berichten omtrent de vruchtboomen. Wel hebben de meeste rijk gebloeid, maar door de lang durige koude en de nachtvorsten zijn de vruchten klein en weinig in getal. Van de opbrengst heeft men dan ook zeer weinig verwachting. Het gewas der bloembollen was, even als ten vorigen jare, niet ongunstig te noemen. De graslanden bleven door de aanhou dende droogte dor en schraal. De hooi-oogst bleef dan ook beneden het middelmatige, met betrekking tot de hoeveelheid. De hoedanigheid van het hooi wordt echter goed, en in sommige meenten zelfs uitmuntend genoemd. Begunstigd door het prachtigste zomerweder, werden Woensdag 11. op het strand te Zandvoort de ver wachte volksspelen gehouden. Het feesterrein bood met zijn talrijke vlaggen en wimpels een vroolijk, opwekkend schouwspel aande kapel der Haarlemsche schutterij speelde onvermoeid de noodige vroolijke muziek en de feestcommissie zorgde zooveel mogelijk voor de goede orde en voor het geregeld afloopen van het programma. Meer dan 2000 personen waren op het terrein aan wezig, terwijl het aantal deelnemers aan de spelen ruim 50 bedroeg. Gaarne consiateeren wij, dat het geheele feest uitstekend voldeed en dat de verschillende wedstrijden niet alleen den toeschouwers aan genaam bezig hielden, maar ook den mededingers geen reden tot klach ten of ontevredenheid gaven en dit laatste wil wel iets zeggen. Dat volksfeest had verder eene bizondere aantrekkelijkheid, door dien er eene tombola zonder nieten aan verbonden was. Niemand kon aan de welsprekendheid en den vrien- kelijken aandrang der lieftallige verkoopsters weerstand biedenbin nen zeer korten tijd waren de 500 loten verkocht. Wij brengen gaarne hulde aan de feestcommissie, die voor 't groot ste gedeelte uit nog jeugdige leden bestond, voor de wijze, waarop zij dit feestje heeft voorbereid en ge leid; voornamelijk ook hulde aan den ontwerper, de ziel van het ge heel, den heer P. de Vries, aan wiens on vermoei den ijver en geheele toewijding zeer zeker een groot ge deelte van het behaalde succes te danken is. Naar wij vernemen, zal een batig saldo van pl. m. f200 overblijven, dat dus aan het Oude Mannen- en Vrouwenhuis en aan het Badhuis voor Minvermogenden ten goede komt. Beide inrichtingen werden Donderdag door de feestcommissie en de jonge dames, die hare mede werking hadden verleend,bezichtigd. Het Badcomité had de beleefdheid gehad de leden der commissie en de jonge dames tot het bijwonen van het avond-concert in deKurzaaluit te noodigen. Van deze invitatie werd dankbaar gebruik gemaakt, alsmede van de gelegenheid tot dansen na afloop van het concert. Er heerschte den geheelen avond een echte feest stemming, zoodat er zeer geanimeerd tot ongeveer één uur gedanst werd. De concerten in de Kurzaal blijken steeds hunne aantrekkingskracht te behouden; bijna eiken avond is de zaal goed bezet en men kan ergeregeld de te Zaudvoort vertoevende hooge buitenlandsche badgasten aantreffen, die blijkens hunne bijvalsbetuigin- evenzeer als de andere bezoekers over de muziekuitvoeringen vol daan zijn. Dat het badcomité niet rust op zijne welverdiende lauweren, maar er steeds op bedacht is den badgas ten eene aangename afwisseling, aan te bieden, blijkt uit het voorloopig tot Sept. vastgestelde programma, waarin tooneelvoorstellingen, vocaal concerten en een kinderfeest (op den geboortedagvan Prinses Wilhelmina) voorkomen. ZandvB. Ct.) Wij vestigen nogmaals de aan dacht onzer lezers op het vocale concert, dat Maandag a. s. te Zand voort gegeven wordt door de Haar lemsche Zangvereeniging «Crescen do», met medewerking der heeren E. Blauwaert en Rogmans. De Zang vereeniging geniet een zeer goeden roep in Haarlem, terwijl de namen der beide genoemde heeren in de kunstwereld zoo bekend en gevierd zijn, dat de badgasten zeker kun nen zijn dien avond een zeldzaam kunstgenot te smaken. KERKNIEUWS. Roomsch Kath. Kerk. De Nederlandscli-Vaticaansche tentoon stelling werd Vrijdagmorgen te elf uur in een 'drietal zalen van liet universiteits gebouw te Amsterdam geopend, waar de kostbaarheden geruimen tijd voor 't pu bliek tegen geringe entree ter bezichtiging worden gesteld. Van deze drie zalen wordt een hoofd zakelijk ingenomen door voorwerpen uit het Aartsbisdom te Utrecht; een ander door kostbaarheden nit het aartsbisdom Haarlem, terwijl in de derde zaal tal van zaken uit de overige bisdommen bijeen zijn gevoegd en tentoongesteld, en men in elk der drie zalen een altaar aantreft, doer Katholieken uit Roermond, Haarlem en Hilversum ingezonden. Vooral trekt de aandacht een schoone marmeren piëta van den heer Stracké te Haarlem, alsmede een kunstgewrocht in brons, een statuet van paus Adriaan VI. naar een model van prof. Stracké te 's Bosch, vervaardigd. Tal van kostbare met goud gestikte kerkelijke priesterkleeden en een menigte minder kostbare, ten gebruike der mis sionarissen treft men hieraan, meestal echt artistiek met kunstnaaldwerk uitgevoerd. Twee kapitale schilderijen trekken zeer de aandacht, lil. de aflaat van Portinun- cula door Philippeau, en //Christus geeft de sleutelmacht van Petrus over'', door Anton Sterck. Onder de vele kunstdrijfwerken treft vooral een buste (levensgroot) in brons van Z. II. den Paus Leo XIII (medaillon). Onder de vele beeldhouwwerken mag dat van v. d. Geld te 's Boschonder het glasschilderwerk dat van Nicolas te Roer mond met name worden genoemd, terwijl tallooze fraaie, zeldzame en dikwijls hoogst kostbare boekwerken door kenners en liefhebbers om strijd als proeve van zeld zame waarde bewonderd zullen worden, en de dames vooral studie zullen maken van het uiterst fijn linnen, dat voor altaar gewaden dient, die in groote menigte voorhanden ziju. Deze buitengemeene expositie zal onge twijfeld druk bezocht worden. Zij werd geopend in tegenwoordigheid van vele ge- noodigden, door prof. Jansen, van Rijsen- burg, die een overzicht gaf van de ge schiedenis dezer tentoonstelling, en waarna mgr. J. F. Vregt, vicaris-generaal van den bisschop van Haarlem, het woord voerde. Onder de genoodigden waren de leden van het dag. bestuur van Amsterdam, vele R. K. geestelijken uit heel het land, be nevens tal van geestelijken en bestuurs leden van katholieke instellingen te Amsterdam. Na de plechtige opening werd in ge regelde orde eene wandeling door de drie zalen gedaan. Bij kon. besluit van 25 dezer ziju de kapts. ter zee G. Kruys en D. J. Weys benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Bij kon. besluit van 22 Augustus zijn met ingang van 1 Sept. 1887, de kolonel der art. K. L. van der lleyden en de dirig. offic. van gez. 1ste kl. van het pers. van den geneesk. dienst der landmacht dr. M. G. van Pelt, beiden op non-act., op hunne aanvrage, krachtens art. 42, lb, der wet van 28 Augustus 1851, op pensioen gesteld. Met machtiging des Konings is do heer Poustochkine erkend en toegelaten als vice-consul van Rusland te Amsterdam. Door den minister van Koloniën zijn de heeren mrs. F. A. Versteegh, G. H. C. Hultman, J. A. Ament, en J. Bar- lagen Bussemaker, ter beschikking gesteld van den goeverneur-generaal van Nederl» Indië, om in rechterlijke betr. daar te lande te worden geplaatst. Bovenstaande berichten zijn nit de Sf.-Ct.) H. K. H. de Hertogin-weduwe van Albany, die de gast is van HH. MM., zal a. s. Maandag Soestdijk verlaten en zich met hare kinderen naar Neuwied begeven. De Groothertog van Saxen- Weimar is Vrijdagmorgen in een salonrijtuig van de Nederl. Rijn- spoorwegmpij. uit Den Haag naar Amsterdam vertrokken, om op uit- noodiging van burgemeester Van Tienhoven, die stad te bezichtigen. Z. K. H. kwam des avonds in Den Haag terug. De heer Keuchenius is, zoo hij herkozen wordt, van plan om tegen alle voorstellen der Grond wets herziening te stemmen omdat de Ka mer z. i. incompleet en daardoor on bevoegd is. «Dit standpunt eerbiedigen wij,» schrijft de «Stand.», «al deelen wij het niet. Doch hoe dit ook zij, geen enkel anti-revolutionair denkt er aan, om deswege den heer Keuchenius ook maar een oogenblik los te laten. Hij wilde wel. Hij heeft het ons niet moeilijk gemaakt, en eer zelf gevraagdlaat mij tijdelijk buiten staan. Maar wij en ons volk wilden niet.» Het Haagsche Dagblad kan de stellige verzekering geven dat de zaak van den Nederlandschen-Zuid- Afrikaanschen spoorweg volkomen naar wensch gaat. De bouw van het gedeelte aan de Pretoriagrens vordert goed en ook met den arbeid aan de lijn van Delagoa-baai naar de grens is een aanvang gemaakt. Hedenavond (Zaterdag) geeft de Kon. Mil. Kapel van de grena diers en jagers een buitengewone muziekuitvoering op het Marktplein der Voedingstentoonstelling te Am sterdam. Donderdagavond omstreeks 11 uur, had onder de voorstelling in FBÜXLXiBTO KT. 13) IP HOOFDSTUK. De oveeeenkomst. Cuchlllo was inderdaad een van die menschen die het ongelukkig voordeel hebben eene spoedige en droevige ver maardheid te verbinden aan de namen die zij dragen en Cuchillo nam dikwijls een anderen naam aan. Signor senator, zeide Arechiza zich tot zijn reis gezel wendende, komt u deze plaats niet gunstig voor om hier halt te houden, terwijl intusschen de hitte van den dag overgaat? Signor Tragaduros y Dispiltarro zal er de schaduw van eene hut naar zijne keuze vinden om er zijne siesta te houden zeide Cuchillo wien de senator van Arispo reeds bekend was. Hij wist dat hij zich bij don Estevan aangesloten had en eene nieuwe poging wilde beproeven om zijn sinds lang verloren fortuin te herstellen. Niettegenstaande den slechten staat zijner finantiën, had de senator in het Congres van den staat Sonora toch groo- ten invloed, welke don Estevan reeds meer tot zijn voor deel aangewend had. Ik ben ten volle met uw plan ingenomen, antwoordde Tragaduros, -te meer daar wij reeds eene reis van vijf uur achter den rug hebben. Twee der bedienden stegen af om de teugels van de paarden hunner meesters te nemen en de twee anderen ontlastten de muilezels. Daarna spreidden zij in de zindelijk- ste hutten van dat dorp een bed uit voor den senator en een voor don Estevan. Wij zullen den senator, die zich geheel gekleed op zijn matras had geworpen, dien diepen slaap laten genieten die het deel is der rechtvaardigen en der reizigers, om Arechiza te vergezellen naar de hut welke hij had uitgekozen op eenige afstand van die van Tragaduros. Na op don Estevan's uitnoodiging binnengetreden te zijn, sloot Cuchillo zorgvuldig het rasterwerk van bamboe, dat voor deur diende, alsof hij vreesde dat het minste geluid van buiten zou gehoord worden; daarna wachtte hij totdat don Estevan het woord tot hem zoude richten. Deze zette zich neder op een ijzeren veldbed, dat men voor hem opgezet had; Cuchillo nam plaats op een ossen- schedel, die zich in de hut bevond en volgens de gebruiken van deze streken, waar de weelde van de stoelen zich, ten minste voor de arme klassen, tot deze uitvinding bepaald heeft, voor voetbankje diende, Ik veronderstel, zeide Arechiza het stilzwijgen af brekende, dat gij duizend redenen heb om te wenschen dat ik u alleen onder uw tegenwoordigen naam Cuchillo ken; ik om geheel andere reden dan de uwe, wil hier niemand anders zijn dan don Estevan Arechiza, en niets meer. Welnu, signor Cuchillo, ging hij op gemaakten, spottenden toon voort, laat ons nu eens over dat belang rijke geheim spreken, dat uw fortuin en het mijne moet maken? Een oogenblikje geduld, en gij zult het weten, signor don Estevan de Arechiza, sprak Cuchillo ongeveer op denzelfden toon. Ik luister naar u, maar vooral geen nevenbedoelingen, geen trouweloosheid, wij zijn hier in een land, waar geen gebrek aan boomen is, zeide de Spanjaard gestreng, en gij weet hoe ik verraders straf. Bij deze zinspeling op het verledene, die zeker aan de een of andere geheimzinnige herinnering verbonden was. overtoog een sombere wolk het gelaat van den bandiet. Ja, ik herinner mij, zeide hij, dat het uwe schuld niet is, indien ik niet aan een boom opgeknoopt ben geweest. Het ware misschien voorzichtiger mii geen oude beleediging voor den geest terug te roepen en"u te herin neren dat gij niet meer in een veroverd land zijt en dat wij, zooals gij zegt, van bosschen omringd zijn, maar van sombere en vooral van.... stomme bosschen. Er lag in dit antwoord van Cuchillo zulk een dreigen den toon, dat men gevoegd bij zijn ongunstig uiterlijk, eent zekere standvastigheid van hart" moest hebben om geer spijt te gevoelen eene dergelijke herinnering bij den ban diet opgewekt te hebben. Dón Estevan had slechts eer kouden glimlach voor den bandiet over. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1