BUTEN L A ND. GEMENGD NIEUWS. het driehonderdjarig bestaan van dien polder wordt herdacht, weder als leden der feestcommissie op te treden; die dat om welke reden ook niet deden, zouden verplicht zijn aan de leden der nieuwe com missie twee flesschen wijn te zenden. Wanneer men nagaat, dat verschei dene heeren reeds nu bejaard zijn, is het zeer waarschijnlijk, dat de commissie in 1912 geen gebrek aan wijn zal hebben. De stoomscheipenzuiger De Tijd is al een paar weken om de Zuid om te repareeren, terwijl de Fries land, de werkzaamheden boven de Lutine zooveel mogelijk voortzet. Maandag 11. werden twee goudstukjes en 24 Spaansche matten opgehaald, behalve een paar manden roest. Ook hieruit blijkt dus, dat men meer de goede plaats nadert. Thans zal men door het aanbrengen van buizen, werkende als eene stoombrandspuit, den bodem zuiveren van het steeds toevloeiende zand, waardoor de kans op betere resultaten veel grooter wordt. Dinsdag 11. zijn door de Friesland uit de Lutine opgehaald 260 heele Spaansche. matten, 1 halve dito, 5 goudstukken, enkele losse koper- en zilverstukjes en een zwaar ballast- brood. Uit Leiden wordt geseind, dat de stoomoliemolen van den heer Hel ling, onder Leiderdorp, in volle vlam staat. De stoombrandspuit van Leiden is uitgerukt tot hulp. Door de politie te Rotterdam zijn aangehouden twee verdachte Duit- schers, zich genoemd hebbende The- odor Klockers, van beroep bakker, en Conrad Otter, vau beroep berg werker. Otters is gebleken den 19en Au gustus laatstleden uit de gevange nis te Bochum ontslagen te zijn en Klockers was in bezit van een legi- timationskarte, tan name van Fritz Jaegermann uit Essen. Niettegenstaande Otter bij zijn ontslag uit de gevangenis niets be zat, is hij thans in bezit gevonden van 175 mark aan goudgeld en eenig zilver geld en Klockers in bezit van 120 mark aan goud geld en eenig zilver geld, terwijl zij in bezit gevonden zijn van een wasdoek handkoffertje waarin een zilveren zeer fraai ge werkten knop met het monogram C. M. of J. C. M. en een étui met twaalf ontleedmessen, in welk étui op leder met vergulde letters gedrukt is «To Dr. C. Muller from his friend Dr. R. Bertrum in kind remembrance of his visit to London Summer 1882». Ook waren inhet handkoffertje een breekijzer en eenige loopers. De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam verzoekt dringend in lichting omtrent de herkomst van gemelde voorwerpen, die vermoede lijk van diefstal afkomstig zijn. Op 1 October begint de Munt te Utrecht weer te werken, na een langen tijd van stilstand. Er zullen kwartjes, dubbeltjes en stuivertjes geslagen worden. Door prof. van O verbeek de Meyer te Utrecht is een nieuw soort ontsmettingsoven ontworpen, die geen stoomketel vereischt, maar door gasvlammen of een gewone vuurhaard kan worden gestookt. De goederen daarin gebracht zijn in een uur tijds ontsmet en behoeven niet gedroogd te worden. Naar het model door den heer van Overbeek ontworpen, is voor f 600 eecoven in de ijzergieterij «de Maas» te Rotter- ontworpen. De oven is beproefd door de heeren dr. W. P. Ruysch en dr. Saltet, afgevaardigden van de mi nisters van Binnenlandsche Zaken en van Koloniën. Een houder van kippen en kalkoenen te Haaften heeft zichzelf aardig beetgenomen. Hij vond het goed zijn niet uitvliegend pluimge dierte te laten loopen, ook in den tuin van den predikant. Zulke tuin lieden veroorzaken veel last en ver driet. Artikel 458 van het "Wetboek van Strafrecht verbiedt dit en straft den eigenaar van zulk pluimgedierte met eene boete van hoogstens f 15. Onze kippenhouder had dezer dagen het verlies van een zijner kalkoenen te betreuren. Fluks loopt hij naar het hoofd van politie en stelt hij eene vervolging in tegen den predi kant, als hebbende gepleegd eenen aanslag op zijn kalkoen, zoodat de dood er op volgde. Dat de kanton rechter bedoeld art. 458 zou toepas sen daaraan dacht hij niet. De luchtreiziger L'Hoste Za terdagnamiddag te 41/s uur opge stegen te Breda, is 61/» uur behou den gedaald te Zeist, op het landgoed van den baron Van Voorst tot Voorst, door wien hij met de meeste voor komendheid is behandeld. Het programma voor het Prin- sessefeest te Breda is thans vastge steld. Des morgens zal eene taptoe op de Groote Markt plaats hebben door het muziekkorps van het 6e reg., daarna uitdeeling aan weezen van alle gezindten, en vervolgens te 12 uur parade, 's Middags vlie gerwedstrijd en gedurende den ge- heelen dag muziek- en zanguitvoe ringen op de Markt door vereeni- gingen uit Breda en zijne omstreken. De dag belooft dus weer opgewekt te zullen voorbijgaan. Onder Rosmalen (N.-B.) zijn Zaterdagmiddag 2 menschen en 6 beesten door den bliksem gedood. Uit het heideveld, onder Buinen behoorende, zijn in de laatste dagen massa's zware keisteenen afgevoerd voor de kustweringen. De keistee nen zijn daar zoo ruim in den grond aanwezig, dat elke are er gemiddeld 12 tot 15 wagenvrachten klopkeien oplevert, eene wagenvracht op eene halve stère gerekend, benevens twee of drie zware keien voor de kust- wering geschikt. Van 1886 tot thans zijn ongeveer 50 hectaren heideveld doorgewerkt, zoodat ongeveer vijf- en-dertig duizend stère klopkeien uit den grond zijn gedolven, behalve de massa's die er uit het bouwland worden gegraven en die van omlig gende dorpen en gehuchten wordeD aangevoerd. De meeste keien bevinden zich in eene hoogte, zijnde een gedeelte van den «Hondsrug». Ook uit de Drentsche boerenwoonhuizen zijn vele keien verwijderd, die als fon damenten dienst hadden gedaan en door eene meer doelmatige bemu- ring van gebakken steen zijn ver vangen. Uit het Oosten van Drente zijn sinds lange jaren massa's keien afgevoerd, doch de opbreDgst te Buinen overtreft alle vroegere keien- delvingen. Uit Veenhuizen wordt ge meld: De vóór eenigen tijd genomen proeven met de van pilow vervaar digde kleeding voor de verpleeg den in de rijkswerkinrichtingen, hebben uitnemend voldaan. Het is gebleken dat het verstrekken van die kleeding ook uit een geldelijk oogpunt de voorkeur verdient boven die van de stof, welke totnutoe wordt gebruikt. Dientengevolge is door den Mi nister van Justitie in beginsel vast gesteld, dat voor het vervolg voor de mannelijke verpleegden de bo- venkleeding door die van pilow zal worden vervangen en aan de vrou welijke verpleegden weder, evenals vroeger, eene bovenkleeding van zwart voerlaken zal worden ver strekt, daar pilow hiertoe minder geschikt is. LAND- EN TUINBOUW. Men schrijft van den 26sten Aug. aan de »L. Ct.» De zomer van 1887 is buitengewoon droog; hij overtreft menigen voorganger en laat dien van 1886 in de schaduw. Reeds in Mei verdreef de noordenwind iedere week, die regen deed verwachten, en kwam er later eens eene regenvlaag te wei nig om vrucht te dragen, dan was het alweer de noordenwind, die de lucht schoon veegde. Wonderlijk hierbij dat weerprofeteu op grond van waarnemingen uit almanakken juist voor dit jaar reeds vroegtijdig eenen natten zomer voorspeld hadden; iets wat zeker veel minder ge.venscht is dan aan houdende droogte want: een heiljaar is geen schrei-jaar. Maar er zijn uitersten en dat ondervindt nu menigeen, die zich reeds lang met dat gezegde getroost heeft. De droogte toch houdt te lang aan, bijgevolg begint zij op vele plaatsen te nijpen. Slecht toch is het reeds zoovele weken met de verschroeide weilanden gesteld waar bijna geen grasspriet meer te vinden is en het vee van honger zou omkomen, werd het niet met brood, zemelen, en hooi ge voed. Op vele plaatsen is daarbij volslagen gebrek aan water ontstaan bij de uitge droogde slooten. Geen wonder dat de melk- opbrengst zeer verminderd, het boterge- halte niet zoo geurig, de karnemelk on smakelijk is, omdat het ware voedsel, sap pig gras, voor het vee ontbreekt. Wat den veehandel betreft, ook deze kwijnten wat de hooibouw aangaat, de berg is maar middelmatig gevuld, met geeu vooruitzicht ergens op nahooi. Komt er regen dan is de eenige hoop die den boer nog overblijft dat het vee lang zal kunnen grazen, zooals in jaren van groote droogte meermalen het geval was. Het vooruitzicht op den graanoogst is minder ontmoedigend en de zekerheid die meu heeft omtrent den oogst van sommige soorten is zelfs niet ongunstig. Van de aardappelen wordt een klein beschot ge rooid, maar de knol is bloemig. Meer dan de helft der boomvruchten is bij gebrek aan vocht afgevallenwat er voor den pluk overblijft is half volwassen. Voor de teel van bloemkool was het weer nadeelig ook de worm knaagt in de peen en de emelt vernield do uitgepote andijvie, die zonder vocht mislukt. Daarentegen is er als gevolg van den warmen, ilrogon zomer een overvloed van komkommers en augur ken, ook van malsche snijbooiieii, en wordt er eene menigte meloenen gesneden, die zeer geurig en bizonder groot van stuk zijn. Het dorscheu van erwten en boonen zal dit jaar niet tegenvallen. Frankrijk. Eavas zegt dat het bericht vau een avondblad, omtrent het terugroepen van Bihourel, vol komen ongegroud is. De Univers van 26 dezer bevat de volgende défêche uit Brest: Een menigte, die men op 30,000 personen kan schatten, was bij de begrafenis van den prins von Witt genstein tegenwoordig. De orde liet niets te wenscben over, ondanks een betreurenswaardig artikel in het blad La Dépêche over de aanwezigheid van den prins von Hoheulohe, stad houder van Elzas-Lotbaringen. En kele kreten van «Leve Rusland!» eenige van «Leve Duitschland!» en «Leve Elzas-Lotharingenwerden vernomen, maar terstond onderdrukt door het optreden der aanwezige officieren. Italië. Uit Massowah wordt aan de Tribuna gemeld dat troepen Abyssiniërs voortgaan metstrooptoch ten naar de grens te ondernemen en sedert eenige dagen den Italiaan- schen kommandant verontrusten. Alle officieren hebben bevel ont vangen zich niet uit het kamp te verwijderen. Een Engelsch schip is aangeko men, bevracht met materieel voor den aanleg van een spoorweg. Spanje. Het gerucht van eene ministrieele crisis wordt tegenge sproken. De minister van Koloniën deelde Vrijdag in den ministerraad de dépêches van den goeverneur van Cuba mede, waarin deze bericht dat hij een veldtocht is begonnen tegen zedelooze ambtenaren, en ver scheidene van dit soort reed6 gevan gen zijn gezet. Oostenrijk. Uit Weenen wordt van 27 Aug. gemeld: Iu onze di plomatieke kringen wordt geloofd, dat het Bulgaarsche vraagstuk een tijdperk van kalmte is ingetreden, waarop echter al zeer spoedig storm zal volgen, ofschoon de Porte alles doet wat in haar vermogen is om het gevaar te bezweren, dat voor haar noodlottiger dan voor ieder an der zou zijn. In sommige kringen wordt de militaire tusschenkomst van Rus land in Bulgarije als bijna zeker beschouwd, indien Turkije niet het initiatief neemt, of krachtig tegen prins Ferdinand van Saksen-Co- burg optreedt. Bulgarije. De houding van Frank rijk, Rusland, Duitschland en Turkije heeft aanvankelijk hier in den lande vrijdiepenindrukgemaakt.Indestaat- kundige kringen is men echter tot de overtuiging gekomen, dat de onderhandelingen der Porte met Rusland en de andere mogendheden slechts op een statu quo zullen uit- loopen. Al bestaat er vrees voor de mogelijkheid eener handeling van buiten af, toch is men algemeen van gevoelen, dat zulk een optreden eene persoonlijke of gemengde tus- schenkomst, zoo niet opstand of al thans verzet ten gevolge zou heb ben. Eer door dit middel, dan door eene aan het recht ontleende han deling, meent Rusland te kunnen slageu. De militaire overheden iu Bulgarije verzekeren, dat groote voorzorgsmaatregelen genomen zijn. De binuenlandsche toestand is vrij ingewikkeld. Stambouloff werd Zon dag te Sofia verwacht; hij zal de vorming van een ministerie-Tont- cheff steunen, of eigenlijk de ziel daarvan vormen. Eenige agenten van vreemde mo gendheden zijn gemachtigd met prins Ferdinand van Sakseu-Coburg officieuse betrekkingen aan te knoo- peu; de agent van Frankrijk zou echter teruggeroepen worden. Da Popoio romano, een Itali- aansch blad, zegt dat de candidatuur van generaal Ehrenroth voor com missaris in Bulgarije reeds opgege ven geacht kan worden, alvorens zij formeel gesteld is. De Porte wil haar niet voorstellen, omdat zij overtuigd is dat de mogenheden zich niet eenstemmig daarmede ver eenigen zouden. Ehrenroth zou te Sofia slechts de plaatsvervanger van den Czaar zijD, en even goed zou men dan de annexatie aan Rusland kunnen proclameeren. Een ander blad zegt dat de meeste mogend heden zich omtrent de benoeming van Ehrenroth nog niet hebben uit gelaten. Als men Figaro gelooven mag althans, heeft prins Ferdinand zelf 20 pakken met levensmiddelen mee gebracht voor het feestmaal dat hem te Rustschuck is aangeboden, terwijl het benoodigde servetgoed en tafelzilver uit Bucharest moest worden ontboden. Turkije. UitConstantinopel wordt onder dagteekening van 27 dezer gemeldDe Russische zaakgelastigde heeft der Porte mededeeling gedaan van het antwoord des heeren Von Giers op de Turksche dépêche, waar in gevraagd werd welke de rechten en verplichtingen van generaal Ehrenroth zouden zijn. Het antwoord luidt in dien zin, dat de generaal in Bulgarije en Rumelië dezelfde plaats zou innemen als een vorst van Bul garije, en dat de duur van zijn mandaat zou beperkt worden tot de tijdsruimte noodig voor de vor ming van een nieuw ministerie en het houden van de verkiezingen. Duitschland ondersteunt nadruk kelijk bij de Porte de zienswijze van Rusland. De Porte is echter besluit- teloos; zij weet niet welke partij te kiezen, doch zal inmiddels bin nenkort eene circulaire met betrek king tot generaal Ehrenroth verzen den. Egypte. Uit Zanzibar wordt in dato 27 dezer aan het agentschap Reuter geseind: Boodschappers uit Uganda geko men verzekeren dat, volgens de laat ste tijdingen, die hen zijn geworden, Emin-pacha in goeden welstand is en hij voortgaat zich in zijne stel ling te handhaven. Koningin Victoria heeft den khedive de Bath-orde verleend. De hertog van Comiaught is be last geworden hem de versierselen te overhandigen. De plechtigheid heeft te Alexaudrië plaats gehad. Noord-Amerika (V. S.) India nen uit Utah hebben zich op het grondgebied der Vereenigde Staten begeven met oorlogszuchtige bedoe lingen en eene Amerikaansche le- gerafdeeling heeft hen op het reserve gebied teruggedrongen. In Colorado is gevochtennegen Indianen en verscheiden blanken zijn gedood. Een oorlog tusschen de Vereen. Staten en de Indianen schijnt thans onvermijdelijk. In een der Parijsche schouw burgen zou men onlangs een stuk opvoeren, waarin een persoon voor komt die stottert. Om die rol zoo natuurlijk te laten spelen, koos de directeur voor de vervulling den man van een zijner actrices, een vroegeren danser, die erg stamelde, wat hem bij zijn spel met de beenen niet gehinderd had. De man leerde zijn rol uit het hoofd, maar toen de repetitie plaats vond, bleek dat hij haar vloeiend, geheel zonder stame len kon opzeggen, trouwens een gewoon verschijnsel bij stotteraars. Het gevolg was, dat hij ongeschikt verklaard en vervangen werd door iemand, die nog moest leeren stot teren. Te Saint-Malo heeft eene jonge dame een officier, die haar na een tweejarigen omgang had verlaten, op den openbaren weg een ernstige wonde toegebracht met een degen, die in den stok harer parasol ver borgen zat. Zij verklaarde hem te hebben willen dooden. mijne uitrusting nog vijf honderd piasters geven. Gij zijt redelijker dan ik dacht, Cuchillo, zeide Arechiza; ik stem in uw eisch van 500 piasters en een tiende gedeelte van den buit toe. Hoe groot hij ook zij? Zeker. Nu hebt gij mijn woord, maar veroorloof mij u nog eenige vragen te doen. Is die «Goudvallei» op den weg gelegen dien ik met de expeditie denk te volgen? De bewuste plaats is aan gene zijde van Tubac ge legen en wijl de expeditie van daar vertrekt behoeft gij uw reisplan niet te veranderen. Dat is wel. En gij hebt, zoo als gij verzekert, de «Goudvallei» met eigen oogen gezien? Ik heb ze gezien zonder ze aan te kunnen raken, ik heb ze gezien tandenknarsende, gelijk een vervloekte die te midden der helsche vlammen eene ziel uit het paradijs ziet, zeide Cuchillo wiens gelaat zonder twijfel de harts tochten eener teleurgestelde begeerlijkheid verried. Arechiza wist al te goed op 's menschen gelaat de geheime gevoelens des harten te lezen om nog langer aan de waar heid van Cuchillo's woorden te twijfelen, daarenboven waren vijfhonderd piasters voor hem eene onbeduidende som, en is daarenboven de eerzuchtige niet genoodzaakt iets op goed geluk af te geven Hij stond op, en uit eene kleine maar zware ebbenhouten cassette, die boven het hoofdeinde van zijne legerstede stond, eene hertslederen zak nemende, nam hij er een handvol quadrupels (Spaansche gouden munt) uit. Hij telde er Cuchillo twee-en-dertig voor, die ze zelf nog eens nauwkeurig natelde vóór hij ze in zijn zak stak. Hij had een weinig meer dan hem toekwam, maar hij beklaagde er zich niet over en naar Spaansche manier den duim over den wijsvinger der rechterhand leggende zeide hii Ik zweer op het kruis, dat ik de waarheid en niets dan de waarheid zal zeggen. Na eene reis van tien dagen aan gene zijde van Tubac iu noordwestelijke richting, zullen wij aan den voet van een bergketen komen. Deze is gemakkelijk te herkennen want een dikke mist omsluiert hem dag en nacht. Een klein riviertje loopt langs de heu- velenrij, men moet het opvaren tot bij zijn samenvloeiing met eene andere rivier. Daar, waar de twee rivieren in elkander vloeien en een landtong vormen, verheft zich een steile heuvel, op welks top zich het graf van een opper hoofd der Apachen Indianen bevindt. Mocht ik niet daar zijn, dan zult gij het gemakkelijk herkennen aan de vreemde ornementen, waarmede het getooid is. Aan den voet van den heuvel strekt zich een meer uit, ter rechterzijde eenè nauwe vallei. Dat ia de «Goudvallei.» De reisweg is gemakkelijk te begrijpen, zeide Arechiza. Maar moeilijk te volgen, hernam Cuchillo. Dorre woestijnen te doorkruisen is niet het minste der hin derpalen troepen Indianen trekken steeds door deze streken. Het graf vau een hunner opperhoofden, dat zij met eene bijgeloovige vereering bewaken, is het vaste doel hunner tochten en op een dezer pelgrimstochten werden Arellanos en ik overvallen. En, hernam de Spanjaard, heeft die Arellanos aan niemand anders dan aan u het geheim geopenbaard? Gij weet, antwoordde Cuchillo, dat de gam- businos, voordat zij eene expeditie ondernemen zich, door op het Evangelie te zweren, verbinden de bonanzos, die zij zouden kunnen ontdekken alleen op machtiging van liunne vereeniging bekend te maken. Arellanos had dien eed ge daan en de dood heeft hem belet hem te verraden. Hebt ge mij niet gezegd dal hij, na zijne eerste expe ditie naar huis teruggekeerd was en dat gij door een toeval met hem te Tubac kennis hebt gemaakt? Hij had geen vrouw aan wie hij zijn wonderbare ontdekking kan hebben medegedeeld Het tegendeel zou bijna moeten verondersteld worden. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2