NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5 e Jaargang. Donderdag 1 September 1887. No. 1275. ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTENTIEN: HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 133. van 15 reg-els 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. DAUBB 8f Co., JOH. F. J ONES, Sucr., Parijs, 31lis Faubourg Montmartre. Zijdie zich op ons blad abonneerenont vangen gratis hetgeen van het tegenwoordige JE1 euilleton reeds het licht zag DE DIRECTIE. STADSNIEUWS. Haarlem, 31 Augustus. Op voorstel van den Voorzitter werd, ter gelegenheid van den ver jaardag der Prinses, gedurende de zitting van den gemeenteraad, op hedenmiddag, een telegram van ge- lukwensching gezonden aan H.H. M.M. te Soestdijk. Met het oog op de ongunstige weersgesteldheid is de parade, die heden zou plaats hebben ter eere vau den verjaardag van prinses Wilhel- mina, niet doorgegaan. De Volksbond. Dinsdag werd in het lokaal de Ver eeniging" de algemeene vergadering van ,/den Volksbond," vereeniging tegen Drank misbruik, gehouden. Zij werd door den voorzitter Goeman Borgesius, geopend met een hartelijk woord van welkom. In het bizonder werden herdacht de vordiensten van den overleden voorzitter der vereeni ging tot afschaffing van sterken drank, jhr. De Jonge, die een zoo groot aandeel heeft gehad in de totstandkoming der drankwet. Daarna wees spreker op hetgeen in de richting van //den Volksbond" in Nederland gedaan is, en achtte hij het een zeer bemoedigend teeken, dat in na burige landen, België en Luxemburg, op den grondslag van onze drankwet bepa lingen in het leven zijn geroepen of wor den voorbereid, van dezelfde strekking als bij ons. Ook in Frankrijk is de eerste stap gedaan, in zoover eene commissie benoemd is uit den senaat, om een rap port omtrent de middelen tot wering van drankmisbruik samen te stellen. Hoewel in Duitschland nog geene wet telijke bepalingen bestaan, bleek toch, dat ook in dat land de zaak door de vrienden des volks niet uit het oog werd verloren. Spreker wees o. a. op hetgeen in deze richting door particulieren reeds tot stand gebracht is, dank zij vooral de toewijding- van den bekenden vriend des volks, dr. Lammers te Bremen. Geen grooter bewijs kon Duitschland in het streven dezer vereeniging geven, dan door het afvaar digen naar deze vergadering van dezen man. Daarna richtte de voorzitter zich tot den naast hem, aan de bestuurstafel gezeten dr. Lammers, dankte hem harte lijk voor zijne komst en huldigde in warme bewoordingen alles wat hij in het belang van de volkszaak in Duitschland reeds tot stand heeft gebracht. Dr. Lammers toen zelf het woord nemende gaf over zicht van den toestand in Duitschland en van hetgeen door de verschillende Yereine was verricht. Uit het verslag van den toestand van den Bond, door den secre taris voorgelezen, bleek, dat de invloed van //den Volksbond" in aansluiting met andere vereenigingen van gelijke strekking, van jaar tot jaar toeneemt. Een sprekend feit noemde spr. de vermindering van het getal wegens drankmisbruik veroordeelden in de laatste 5 jaren; een vermindering die het getal van 12,000 bereikt had. Herbenoemd werden bij acclamatie tot leden van het hoofdbestuur de heeren dr. L. J. Egeling en L. P. Walburgh Schmidt. Uit het verslag omtrent het onderzoek naar de vervalsching van jenever in som mige provinciën bleek, dat over het al gemeen van vervalsching weinig sprake kan zijn. O. a. bevatte geen enkel monster zwavelzuur. Het blijkt uit een en ander, dat van bijmengirg van foezel-olie weinig sprake kan zijn en vervalsching met zwavelzuur (of vitriool) niet werd waargenomen. De eenige bijmenging, die is kunnen gecon stateerd worden, is die met water, dat echter in den regel vrij sterk met ammo niak is bezwangerd. In de pauze werd de rekening en ver antwoording over het afgeloopen jaar na gezien en goedgekeurd, lot een bedrag van f 1606.01, waaruit blijkt, dat de toestand der Vereeniging stationnair is gebleven. Na de pauze waren aan de orde van behandeling de voorstellen van het hoofd bestuur. 1. De algemeene vergadering besluite, dat met de uitgave van platen, in den geest van de verschenen gravure //Ach vader, niet meer", zal worden voortgegaan. 2. De algemeene vergadering spreke de wenschelijkheid uit van het houden van openbare afdeelings-vergaderingen, waaraan een feestelijk karakter wordt gegeven, opdat zij hierdoor meer aantrekkelijkheid voor het groote publiek verwerven en dus tegemoetkomen aan de behoefte tot ont spanning. 8. De algemeene vergadering spreke de wenschelijkheid uit, dat van wege het cen traal gezag maatregelen worden genomen tot het vroeger sluiten des avonds en het later openen des morgens van drankge- legeuheden. 4. De algemeene vergadering drage op aan het hoofdbestuur om een onderzoek in te stellen naar den sluikhandel in spi- ritualia op de rijksgrenzen en naar het verband tusschen deze en het misbrnik van sterken drank. Het voorstel van het hoofdbestuur be treffende het houden van openbare af- deelingsvergaderingen, vergaderingen met een feestelijk karakter, werd door den heer Van der Voort toegelicht en door ver- verschillende- afgevaardigden bestreden en aanbevolen. Ten slotte werd het bij accla matie aangenomen. Het derde voorstel betreffende het vroe ger sluiten en later openen van drankhuizen werd door het lid van het hoofdbestuur den heer Snijder, ingeleid en besproken in verband met de overgelegde tabel der sluitingsuren, openingsuren en nachtver gunningen. De voorzitter wilde de regeling der uren niet overlaten aan het plaatselijk gezag, maar zoo laten tot een aanvulling der drankwet. Intusschen worde alvast de aandacht van den minister er op ge vestigd. Dit wordt bij acclamatie besloten. Het vierde voorstel, betreffende sluik handel in spiritualia, wordt toegelicht door den heer Ali Cohen. Met acclamatie wordt aan het hoofdbestuur opgedragen een onder zoek in te stellen. Bij het voorstel Dordrecht, tot oprich ting van een asyl voor dronkaards deelt de voorzitter mede wat door het hoofd bestuur reeds is verricht. Een commissie heeft de zaak besproken, maar nog niet rijp genoeg geacht. Er zijn groote bezwaren te overwinnen. Het hoofdbestuur wenscht verder onderzoek en dan zoo mogelijk eene proef in het klein. De afgevaardigde van Dordrecht wil be paald iu ons land een asyl oprichten en handhaaft het voorstel. Ten slotte werd na lange discussie bij acclamatie aan het hoofdbestuur de opdracht verleend, te onderzoeken wat voor de ge nezing van dronkaards kan worden gedaan en op de begrooting een post daarvoor uit te trekken. Het voorstel 's-Gravenbage betreffende de overtreding der drankwet door verkoop van sterken drank zonder vergunning in het klein, werd toegelicht door den afge vaardigde Weckerlin. Hij wil aan het hoofd bestuur overlaten te overwegen wat na kennisneming der statistiek in deze te doen is. Dienovereenkomstig werd bij acclamatie besloten. Het voorstel van Groningen ter bevor dering der propaganda werd toegelicht door den afgevaardigde Mulder. Namens het hoofdbestuur wees de beer Van der Willigen op het geringe succes van circulaires. Van persoonlijke bemoeiing is meer te verwachten voor de oprichting van nieuwe afdeeliugen. Na eenige discussie werd dit voorstel ingetrokken en het hoofdbestuur uilge- noodigd, door gepaste geschriften de denk beelden van den bond te verspreiden. Het voorstel Haarlem, betreffende dron kenschap als reden tot echtscheiding, werd wegens het vergevorderd uur uitgesteld tot het volgend jaar. Het voorstel Sliedrecht betreffende het oprichten van zoogenaamde bondshuizen, werd besproken door den afgevaardigde van Zaltbommel, die voor de opriebting overleg wenschte met de werklieden-ver- eenigingen. Op voorstel van den voorzitter zal dit punt het volgend jaar worden overwogen. Op voorstel der daartoe benoemde com missie werd de rekening van het vorige jaar goedgekeurd en de begrooting vast gesteld. Daarna werd Utrecht aangewezen voor de volgende bijeenkomst. Tot eerelid werd benoemd jhr. Mollerus, commissaris des Konings in Gelderland, vroeger hoofdbestuurder, thans nog krach tig medestander in den strijd tegen drank misbruik. Na wederzijdsehe dankbetuigingen sloot de voorzitter de vergadering. Het Eeest. Des avonds ten 8 uur werd in de /Sociëteit Vereeniging" de feestelijke bij eenkomst gehouden. Het was stampvol in de groote zaal, een bewijs hoezeer de feestelijkheden van den volksbond zich in populariteit mogen verhengen. Het zeer gemengde programma was met zorg samengesteld. Verschillende Haar- lemsche vereenigingen hadden, zooals men weet, hunne gewaardeerde medewerking toegezegd. //Zooals ge zeker vat, er was van alles wat;" muziek, zang, tooneel- speelkunst, gymnastiekhet stedelijk mu ziekkorps in schutterij-uniform speelde voortdurend vroolijke en bekende stuk ken, waarbij o. a. de Maliebaan-marsch zoozeer in den smaak viel, dat dit thans algemeen bekende stuk op luidruchtig ver langen moest herhaald worden. De letterlievende vereeniging „J. J. Cremer" gaf een aardig stukje, waarvan, om zeer bizondere redenen, de titel ons maar niet uit de pen wil vloeien. We moe ten dus volstaan met de verzekering dat de spelers bunne rollen op uitnemende wijze vervulden, en herhaaldelijk luide wer den toegejuicht. Inzonderheid was dit het geval met den heer van G. die in de titelrol optrad en veel succes had met zijn coupletten, deels ontleend aan de oude ge schiedenis, deels aan Haarlemsche gebeur tenissen van den laatsten tijd. De muzikale Vriendenkring gaf verschillende nummers voor strijk-or- kest ten beste, als: //Ouverture Axur", van Soliere, //Rondoletto" van Haydn, en, z/Eigaro's Hochzeit" van Mozart; voorts een nummer voor cornet a piston. Het gunstig bekende kwartet ,/Loreley" zong onder veel bijval //Abendlied" van Kuhlau, //Wandellied" van Stille, //In 't Bosch" van Verhulst, en //Volkslied" van onzen stadgenoot Schmölling. De tenor gaf bovendien een solo //Neêrland's Trots", en verwierf daarmede zooveel applaus dat hij nog een ander vaderlandsch lied als toe gift zong. In het bizonder werd nog toegejuicht het /,Oranjelied" (bas(P)-solo) van V. Bree, gezongen door den reeds genoemden heer van G. in het kostuum van een Staatschen vaandrig, de prinsevlag om het lichaam gewonden. Zijn optreden gaf het publiek gelegenheid uiting te geven aan vaderlands lievende gevoelens. De vereeniging /Sparta" had een groot aandeel in het succes van het geheele feest. De verschillende nummers werden met juistheid uitgevoerd. De vrije oefe ningen en het schermen vielen zeer in den smaak, nog meer echter de //degen colonne" waarmede //Sparta" in Rotterdam een eer sten prijs behaalde. De hulde aan 5s Ko nings borstbeeld bewezen vond groote instemming bij het publiek. De toestel oefening van dezelfde vereeniging gaven veel kracht en vlugheid te bewonderen. Het feest is dus, alles saamgenomen, uitstekend geslaagd. Het werd bijgewoond door vele leden van het hoofdbestuur en van het afdeelingsbestuur van den bond. Ook de algemeene voorzitterde heer Goeman Borgesius, lid der 2 e Kamer, en de heer Lief tink waren bijna den geheelen avond tegenwoordig. Men kan bet zich voorstellen dat het na zulk een degelijk programma, toen de slot-apotheose was afgeloopen, reeds erg laat was geworden. Toch beefc liet publiek, wij zijn er van overtuigd, zicli van het begin tot het einde uitstekend geamuseerd. Voor de tweede broodtentoonstel ling op de tentoonstelling van voe dingsmiddelen te Amsterdam, is o.a. ingezonden door den heer Donker uit Haarlem. In de algemeene vergadering der vereeniging tot behartiging der Stoomvaartbelangen, Dinsdag te Rotterdam gehouden, werd onder andere mededeelingen behandeld het antwoord van het gemeentebestuur van Haarlem op het adres der ver eeniging om vermindering en wijzi ging van het tarief der haven- en kadegelden alhier. Nadat de zaak bij de kamer van koophandel eenen zeer krachtigen steun had gevonden, is onlangs bericht ontvangen, dat de gemeenteraad afwijzend op het adres heeft beschikt. Er werd be sloten, met een nieuw adres aan Haarlem op de zaak terug te komen. Men meldt ons, dat door den dood van den heer A. Wijnands, op 28 FBUILLETO KT. 16) Ille I-IOOFDSTUK.i De laatste der Mediana's. Cuchillo deed het den teugel aan, zadelde het vervol gens en bevestigde zijne sporen. Na dit gedaan te hebben, riep hij een der bedienden van don Estevan en beval hem van zijnentwege, de muildieren en paarden op te tuigen en vast vooruit te gaan om het nachtleger klaar te maken op eenige uren afstands in eene streek die men nla Poza» (de Regenbak) noemde, alwaar de reizigers wilden over nachten. De bediende merkte aan dat dit niet de kortste weg naar Tubac was, maar wel die naar de hacienda del Venado. Op het stellige antwoord van Cuchillo, dat het de bedoeling van zijn meester was eenige dagen op de hacienda door te brengen, begon de bediende de bevelen, die hem overge bracht waren, uit te voeren. De eigenaar van deze uitgestrekte landelijke inrichting, de belangrijkste tusschen Arispo en de grens, was in de geheele streek tusschen deze twee punten bekend als de man, die de gulste gastvrijheid uitoefende. Zonder tegenzin vernamen dus de lieden van het gevolg der twee reizi gers, dat zij, alhoewel zij een langeren weg moesten ma ken, ten minste eenige dagen rust in deze gastvrije woniDg zouden vinden. Na zijn paard gezadeld te hebben, reed de bediende, die met de bevelen, door Cuchillo overgebracht, belast was, in galop naar den zoom van het naburige bosch, bij welks ingang hij de merrie, die aan het hoofd van den troep giDg, had vastgebonden. Rondom haar waren de wisselpaarden gegroepeerd en die welke reeds dienst hadden gedaan op de reis tot aan het verlaten dorp Huerfano. Op het gezicht van den ruiter, die met de lazo in de hand kwam aangereden, maakte zich een panische schrik van dezen troep nog half wilde beesten meester. Op het zelfde oogenblik waarop de bediende zijn lazo boven het hoofd deed draaien, wierp zich de wilde troep al steige rende vooruit, maar het was reeds te laat en de lazo slin gerde zich snel om den nek van twee hunner. Deze dieren hadden reeds al te dikwijls de macht Tan den lazo onder vonden om nog weerstand te bieden en met neerhangenden kop volgden zij willig den bediende, terwijl de andere paarden zich rondom de merrie kwamen schikken. Toen de twee paarden gezadeld en getoomd waren, maakte de bediende de merrie los en reed vooruit, vergezeld door den steigerenden troep, die zich weldra in een dikke stof wolk verloor. Tot aan la Poza, waar halt moest gehouden worden, waren slechts eenige uren en daar niets hen dwong om er vóór den nacht aan te komen, zouden twee versche paar den voor don Estevan en den senator voldoende zijn. Deze laatste verscheen weldra op den drempel van de deur der hut, waar hij zijne siesta gehouden had, iets wat in dit brandend klimaat eene noodzakelijkheid is. Don Es tevan kwam tegelijkertijd uit de zijne. Alhoewel de lucht nog verstikkend was, was de ademhaling toch gemakke lijker dan 's morgens. Caramba! riep de senator, dat is vuur wat men inademt en geen lucht, en, indien deze hutten geen nesten van schorpioenen en slangen waren, zou ik er volgaarne den nacht in doorbrengen, liever dan mij opnieuw in dezen gloeienden dampkring te werpen. Na deze klacht steeg de senator met moeite te paard en don Estevan en hij reden vooruit. Op eenigen afstand van hen volgden Cuchillo en Baraja en eindelijk sloten de bedienden en de muildieren den stoet. De koelte van het bosch, waardoor zij trokken, scheen het eerste uur de reis nog al dragelijk te maken, maar daarna kregen zij hel bosch achter den rug en kwamen in uitgestrekte vlakten, die eindeloos schenen. Niets is treuriger dan deze naakte, eentonige vlakten, waarop alle plantengroei bij gemis aan sappen kwijnt. Van afstand tot afstand verheffen zich lange staken ten bewijze dat daar een put is; maar de door de zon verwrongen en uitgedroogde lederen emmers, die er aan hangen, bewezen tevens dat deze putten geen water bevatten. Wee dengene, wiens slecht gesternte hem te midden dezer verlaten vlak ten doet verdwalen. Indien zijn lederen veldflesch niet goed gevuld is, indien

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1