met dankgebed door ds. Barger, en bet zingen van gezang 96 besloten. De aanwezigen werden toen uitge- noodigd, bet keurige en gebeel naar de eischen des tijds ingerichte ge bouw in oogenschouw te nemen, waaraan door de meesten werd vol daan. Alles werkte er toe mede dat men met eenen verbeffenden indruk en met oprechte wenschen voor den bloei der scboone inrichting voor opleiding van diaconessen en voor ziekenverpleging,het gebouw verliet. Woensdagmorgen werd de eerste steen gelegd voor de Israëlitische school met de daarbij badrinricbting. Een fraaie oorkonde werd in een holte ingemetseld. De voorzitter van den kerkeraad, de beer P. L. Konijn, nam het woord en schetste de ge schiedenis van het lokaal, waarna onder de gebruikelijke plichtplegin gen de eerstesteenwerd gelegd.Ook de heeren Cauveren, Kattenburg en van den Arend, architect, voerden bij deze plechtigheid het woord. Op de aardappelen- en botermarkt en te Haarlem zijn in de afgeloo- pen maand aangev. verk. laagste pr. hoogste pr. Aardapp. 44901IL. 4130HL. f 1.75 f3.25. Appelen 164 KG. 144KG. f4.f9.50. Peren 1009 KG. 933KG. f2.— f14.— Boter. 1376 KG.1376KG. f 1.20. f 1.55. Biggen. 357 St. 284 St. f6.— f20.— Woensdagmorgen werd voor het front van het bataljon de zilveren medaille voor 24 jaren trouwen dienst uitgereikt, aan den sergeant instructeur der scherpschutters J. L. Brederode. Het hier in garnizoen liggend gedeelte van het 4de regiment infan terie vertrekt den 7den September naar Katwijk, om de manoeuvres, mede te maken. Woensdagmiddag is een boom aan de Ged. Oude Gracht bij de Stoof steeg' door den feilen wind omge waaid en over de geheele breedte der straat gevallen. In aanmerking nemende, dat aldaar om dien tijd tamelijk veel menschen en vooral kinderen op de been zijn, mag het een toeval heeten, dat geene onge lukken hebben plaats gehad. Ook in het Frederikspark (Koekamp) is een zware boom omgewaaid en op verschillende plaatsen in den Hout zijn zware stukken hout neerge komen. Dezer dagen viel een kind van twee- en-een-halfjaar, van een turfschip per, in het Zuider-Buitenspaarne in het water. De heer J. Buijs liep met zijn grooten zwarten hond juist voorbij. Het edele dier sprong in het water, greep het kind en zwom er mede naar den kant, waar zijn meester het opnam, en aan de ver heugde ouders terugbracht. Woensdag is door de politie alhier aangehouden en naar het huis van arrest overgebracht, AbrahamCrama, oud 63 jaren, geboren te Delft, die zich had schuldig gemaakt aan land- looperij, en diefstal van een rol goed van eene uitstalling aai; de Boter markt. Hij heeft vroeger meermalen gevangenisstraf ondergaan. Een tienjarig meisje heeft zich alhier door middel van insluiping schuldig gemaakt aan diefstal van een partijtje metselaarsgereedschap en eenige onderkleederen. Zij heeft het gestolene verkocht en de op brengst versnoept. Men schrijft ons uit Halfweg: Bij de Woensdag alhier gehouden verkooping van eene kleine bouw manswoning met 6 H.A. teelgrond, gelegen in de Amsterd. polder (pol der III Oost), bracht dit de aanzien lijke som op van f11,700. Kooper was de heer G. v. d. Boo gaard. Men schrijft ons uit Haarlem mermeer De storm van j.l. Woensdag heeft verbazend veel schade gedaan aan het te veld staande graan. Zeer veel rijp graan is uit de aren gewaaid, zoodat vele boeren ontzettend veel schade hebben geleden. LETTEREN EN KUNST. Woensdagavond trad voor de eerste maal, na zijne langdurige ongesteldheid, de heer Tourniaire weder in den Stads schouwburg te Amsterdam op. Hij speelde Georg Richter in „Ultimo", van ouds be kend als eene zijner beste rollen, met dezelfde opgewektheid als voorheen. Na zijne eerste opkomst werd hij in de kleed kamer door den heer J. A. de Buil, com missaris van den Stadsschouwburg, toe gesproken en hartelijk welkom geheeten. Iu het laatste nummer van het week blad voor jonge dames „De Hollandsche Lelie" onder hoofdredactie van Catharina Alberdingk Thijm, komt een hoofdartikeltje voor, getiteld: „Eeue prinses van Oranje", en een artikeltje: „Het koningskind", terwijl bij dezelfde aflevering aan de abon- nes een portret van ons prinsesje wordt aangeboden op karton, door den illustrateur J. Schneidel Jr. te 's-Gravenbage. ONDERWIJS. Bij den uitgever C. L. Brinkman te Amsterdam is verschenen: //Bes' Perspec tivisch leeren zien", voor de Lagere school, voor Industrie-, Ambachts-, Burgeravond-, Teeken- Kweek-, Normaal- en li. B. Scholen en zelf-onderricht. Een methode welke ten doel heeft: 1°. Perspectivisch te leeren zien (met bewustheid); 2°. de eigenaardige onmisbare verschijnselen bij dat zien te leeren kennen (waarnemen en opmerken); 3°. die verschijnselen te ver gelijken, samen te vatten en in eigen taal over te brengen (resumeeren en formu leeren) 4°. te leeren begrijpen, wat eigen lijk een afteekening is, alvorens men be gint te teekenen. De schrijver, de heer K. Bes, leeraar M. O. te Amsterdam, heeft de methode met een aantal gravures verduidelijkt, waardoor ze, hetzij onder leiding, hetzij bij zelfonderricht gemakkelijk te volgen is, en naar 't ons voorkomt goede diensten kan bewijzen. H I 15 NL A N 1). Bij kon. besluiten van 29 Aug. is aan L. Yerhofstad, met ingang van 10 Sept., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. van Boekei; is aan Ri chard Sandberg, geb. te Zobten, vergun ning verleend, de geneeskunst uit te oefe nen op Neder], zeeschepen, met uitzon dering van oorlogsvaartuigen, onder voor waarde, dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk uakome. Bij kon. besluit van 30 Aug. is aan M. M. de Moncby, pres. van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotter dam, vergunning verleend tot het aan nemen en dragen der versierselen van ridder der Orde van den Roodeu Adelaar 3de kl., hem door Z. AIden keizer van Dnitschlaud, koning van Bruisen, geschon ken. De heer T. Wessel, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Töusberg, is door de Noorscbe Regeering in die hoedanigheid erkend. De luits. ter zee 1ste kl. C. Vreede, lste officier aan boord van Zr. M. schroef- stoomsehip „Zilveren Kruis, en J. van Sckeers, bekoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, worden met 6 September a. s. op non-activiteit ge steld, de laatste onder eervolle ontheffing van het door hem gevoerde bevel over het logementschip voor torpedisten „De Amstel". De luit. ter zee late kl. W. Romer wordt met den lsten Oct. a. s. geplaatst in de rol van voornoemd wacht schip en belast met het bevel over ge meld logementschip. {Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) De raad van toezicht op de spoorwegen deelt in zijn verelag over het dienstjaar 1886 mede, dat de Westinghouse-rem, waarvan de werking voortdurend voortreffelijk is gebleken, ook bij de Nederland- sche Centraalspoor weg-maatschappij zal ingevoerd worden. Bij den aan vang van den zomerdienst zou aan de treinen, die met eene grootere snelheid dan die van 60 kilometer in het uur vervoerd worden, de rem aangebracht worden. De ijzeren koppelingen, door de Westinghouse- rem-fabriek tegen het bersten van de caoutchouc-slaDgen aanbevolen, zijn nog niet op onze spoorwegen aangebracht, omdat men meent, dat door de twee geleidingen de kans van lekken vergroot wordt. Door de verschillende maatschap pijen zijn gedurende dit jaar aan den reiziger middelen gegeven om den trein binnen eene halve minuut te kunnen stoppen en het treinper soneel bij zich te ontbieden. Die middelen bestonden uit koperdraad waardoor de saamgedrukte lucht uit de leiding ontsnapte, of geplom beerde krukjes, die een onder het rijtuig geplaatste kraan openen. Be houdens enkele gevallen is door de reizigers van die middelen geen gebruik gemaakt. Op den Ooster spoorweg is er eenmaal, in den aanvang van het jaar, een nuttig gebruik van gemaakt. Ofschoon de illuminatie op het marktplein der voediDgstentoon- stelling te Amsterdam wegens den hevigen wind niet doorging, maar tot Zaterdag is gesteld, was het er niettemin tamelijk druk en gezellig. Er waren plus minus 3000 betalende bezoekers, die aan het slot van het concert naar ouden trant rondom de muziektent dansten. Op den Amstel had het vuur werk van de Yereeniging tot ver edeling van volksvermaak, ter eere van het Prinsesje als altijd weder duizenden nieuwsgierigen gelokt. Ofschoon het sterk woei, voldeed het vuurwerk vrij wel. De najaars-wielerwedstrijden, uitgeschreven door de Wielerwed- strijd-vereeniging te Amsterdam, zijn nu vastgesteld op 10 Sept. a. s. eu zullen achter het Rijksmuseum plaats hebben. Ook nu weder wordt van En- gelsche zijde mededinging aan dezen wedstrijd verwacht. Duizend dubbeltjes op een plank neergelegd, in de winkelkast van een sigarenhandelaar in de Hoog straat te Amsterdam, en die als prij zen waren uitgeloofd voor bons, af gegeven bij den verkoop van siga ren, zijn Woensdagnacht doorinbraak gestolen. De dief is gearresteerd. Men schrijft ons uit Enk- huizen Woensdag werd de nieuwe rijbrug alhier, toegang gevende naar het station en de spoorbooten, voor het publiek verkeer geopend, wat zeer ten gerieve zal zijn voor de ingeze tenen en het reizend publiek. Bij de bewerking van projec tielen in het laboratorium van het rijksbuskruitmagazijn teHelder, heeft Dinsdag een ernstig ongeluk plaats gehad. Terwijl men een der voor het revolver-kanon bestemde gra naten vulde, wat nog al eenig be zwaar scheen op te leveren, sprong deze met een hevigen knal uiteen. Drie personen, die zich in het labo ratorium bevonden, werden gekwetst. De luitenant ter zee Cambier, be last met het toezicht op de werk zaamheden, bekwam een ernstige hoofdwonde; de baas Van Dam werd door een gedeelte der koperen huls onder de borst verwond en de werk man Geus, die de granaat onder handen had, werd ernstig aan ar men en beenen gekwetst; deze is in het marine-hospitaal opgenomen. Geen der gewonden moet in gevaar verkeeren. De residentie had op «Prin- sessendag» wederom het feestkleed aangetrokken. Van torenspits en alle openbare gebouwen wapperde de driekleur, ter eere van Neerland's toekomstige Koninginne. Doch ook de straten hadden een feestelijk aan zien; overal wisselden het rood, wit en blauw en de oranjevaan elkander af. Vroolijk klonken de tonen van het carillon der Groote of St. Jacobskerk. De fontein op het Binnenhof spoot lustig hare stralen in het hardstee- nen bassin en de fonteinen des he mels schenen nu en dan daarmede te willen wedijveren.... en ze won nen het. Doch telkens weer brak de op eenen feestdag als dezen altijd onmisbare Oranjezon door het be wolkte hemelfloers en gaf aan de natte straten hun vroolijk aan zien weder. Niet het minst aan het Voorhout, dat er met zijn vlaggendos en ker mis in miniatuur recht feestelijk uitzag. Aardig waren vooral de strikken van Nederlandsche en Wal deck - Pyrmontsche kleuren, die, vooral des avonds bij de verlichting te midden van de slingerbogen, aan de boomen bevestigd, een goed figuur maakten. Jammer maar voor de talrijke vreemdelingen, die Woensdagoch tend met verschillende treinen, o. a. met eenen pleiziertrein uit Amsterdam en Utrecht, die 800 per sonen medebracht in den Haag aankwamen, dat zij wegens het ongunstige weder niet «naar de parade in de Maliebaan» konden gaan, wat voor de «buitenlui» toch nog altijd de groote magneet is. Maar de parade werd afgelast en zij moesten zich dus van dit genoegen spenen. Zij verlustigden zich echter des middags in het Voorhout èf aan de muziek der dienstdoende schutterij, die daar een concert gaf, óf aan poffertjes en wafelen, óf zelfs en dat vooral de jeugd aan den ouderwetschen draaimolen, die het reeds in den voormiddag meer dan druk had. Des avonds was er wederom muziek in het Voorhout en illuminatie. Jammer dat het we der zich niet erg goed hield. Tal van gemiente-ambtenaren hebben Woensdag afscheid geno men van den burgemeester te 's-Hage, die Vrijdag, 2 September, zijn ambt zal nederleggen. Domela Nieuwenhuis heeft kwijtschelding gekregen van zijn verderen straftijd. Woensdagavond tusschen 10 en 11 uren verscheen hij op het onverwachts in het lokaal «Walhalla» in den Haag, waar zijne partijgenooten vereenigd waren. Hij kwam er per rijtuig, en keerde kort daarna huiswaarts. Van Dinsdag op Woensdag nacht, tusschen 12 en 2 uren, ont stond er brand in eene water- en vuurnering aan het Slijkeinde te 's-Hage. Door "den vrij grooten voor raad turf waarin de brandvermoedelijk is ontstaan, namen de vlammen zeer spoedig een grooten omvaDg. De directeur van het krankzinnigenge sticht, dat schuin tegenover het bewuste perceel gelegen is, deed pogingen om met een extincteur het vuur in den aanvang meester te worden, doch vruchteloos, daar het zich te snel voortplantte. Een viertal slagenwagens, waar onder die van het regiment grena diers en jagers, waren weldra ter plaatseslechts een er van behoefde in gebruik genomen te worden. Binnen een half uur was de brand gebluscht. De bovenverdieping, welke mede is uitgebrand, was nog onbewoond, doch zou juist dezer dagen betrokken worden. Bij den logementhouder R. te Hellevoetsluis is Dinsdagmiddag een vóór weinige dagen gepasporteerd schepeling der marine van de trap gevallen, en aan de bekomen ver wonding onmiddellijk overleden. Zekere A. H„ een Duitscher, winkelbediende hij den heer D. C., in de Viestraat te Utrecht, is Dins dag als verdacht van diefstal in loontrekkenden dienst, door de poli tie te Rotterdam aangehouden en in bewaring gesteld. Hij moet zich verschillende goe deren van zijnen patroon hebben toegeëigend en die te gelde gemaakt. Hij is naar het huis van arrest overgebracht, om later voor dit feit te recht te staan. De verschillende pogingen tot het verkrijgen van een geschikt locaal voor de bijeenkomsten van de te Utrecht te stichten afdeeling van het Leger des Heils zijn totnog toe vruchteloos geweest, omdat men voor wanordelijkheden vreest. Eene zeer vermogende dame moet de kosten op zich genomen hebben van 15 uniformen. Onder het garnizoen te Mid delburg heeft zich een zeer zonder ling verschijnsel voorgedaan. Een aantal militairen men spreekt reeds over meer dan honderd zijn plotseling ongesteld geworden. De eerste zieken zijn naar het hos pitaal vervoerd, maar toen dit ge heel gevuld was, moesten de overigen in hulplazaretten een onderkomen krijgen. Wat de oorzaak is, blijft nog geheim; maar een feit is het, dat meest al de zieken hevige koort sen hebben. Het gerucht dat het drinkwater aanleiding is geweest, is van allen grond ontbloot; meer ge loof schijnt het te verdienen dat in het voor de soep gebruikte vleesch de oorzaak schuilt. Een streng onderzoek wordt inge steld. De Zm. Ct. verleent gaarne een plaatsje aan de volgende een voudige mededeeling, die haar door eene vriendelijke hand werd toe gezonden Wij schrijven einde van Juli 1887. 't Is bladstil op den straatweg, die van Vorden naar Ruurloo voert en over de stilte spreidt ds maan haar tooverachtig licht. Tien slagen deed de torenklok van Vorden zoo even tintelen door de lucht met helderen zilverklank, 't Is weer stil gewordenhier en daar laat alleen een krekel zich hooren. Maar, wat geluid dringt van dat bouwland tot ons door? Wij gaan er op af en hooren nu duidelijk de snede der zeis door de roggehalmen; we zien Benito, zeide de Spanjaard tot een zijner bedien den, verwijder met de punt uwer lans den hoed die het gelaat van dezen man bedekt; misschien slaapt hij maar. De bediende deed zooals zijn meester hem gebood en nam den hoed weg zonder van zijn paard te stijgen, maar de man die daar neerlag, maakte niet de geringste beweging. Wat zijn gelaat betreft, het was onmogelijk het te onder scheiden, de duisternis werd, zooals het in de tropische gewesten gewoonlijk gaat, spoedig hoe langer hoe grooter. Don Estevan wendde zich tot Cuchillo en zeide: Hoewel medelijden u niet aangeboren is, zoo zoudt ge toch eene daad van menschelijkheid kunnen ver richten door te beproeven of gij dezen armen duivel in het leven kunt terugroepen; ik zal u een half ons goud geven, indien gij hem redt. Caramba! don Estevan, gij beoordeelt mijn karakter verkeerd, ik ben de menschelijkste der menschen, wanneer.... ik er belang bij heb zulks te zijn. Well ik zou al heel ongelukkig moeten zijn indien ik u dezen schelm van avond niet gezond en wel op onze rust plaats te la Poza terugbreng. Terwijl hij deze woorden sprak, steeg Cuchillo van zijn paard, en zijne hand op den nek van het edele dier leg- ge nde, zeide hij Braaf zoo! Tordillo, wacht hier en verroer u niet. Het paard, dat den grond met den poot omwoelde en op zijn gebit beet, gehoorzaamde echter aan de stem zijns meesters. Moeten wij iemand onzer bedienden hier laten? vroeg de senator. Cuchillo wachtte zich wel een helper aan te nemeD, die een gedeelte van de toegezegde belooning kon eischen; de troep ging verder en hij bleef alleen. Toen naderde hij den man die daar op den grond lag uitgestrekt, boog zich over hem heen en onderzocht zijne trekken om te zien of er nog eenige hoop op redding was. Op het gezicht van de gelaatstrekken van den zieltogende, sprong de bandiet op. O, riep hij, Tiburcio Arellanos! Het was inderdaad de pleegzoon van den gambusino, die als slachtoffer van Cuchillo gevallen was, of, om beter te zeggen, het was Fabiaan de Mediana, dien hij daar zag liggen. Ik bedrieg mij niet! hij is het wel. Verduiveld 1 als hij nog niet dood is, is hij er niet te beter om, zeide de gelukzoeker tot zichzelven, getroffen door de doodelijke bleekheid die het gelaat van den jongen man bedekte. Een helsch denkbeeld kwam in hem op. Hij, die misschien het geheim dat hij door eene misdaad gekocht had, met hem deelde, was thans in zijne handen overgeleverd in het diepst der wildernis, waar niemand hem kon zien. Cuchillo had hem maar af te maken, indien hij niet dood was en te zeggen dat hij hem niet had kunnen redden. Wie zou het tegendeel kunnen bewijzen? Moest hij zijn geheim niet voor eiken prijs voor zich alleen bewaren? Alle hartstochten van zijn wreed karakter waren in werking. Cuchillo trok zijn mes en legde werktuiglijk zijn hand op het hart van Tiburcio. Eene zwakke beweging verried nog eenig leven. De bandiet hief den arm op; maar hij hield stil. Zoo ook, zeide hij, heb ik hem afgemaakt dien deze jonge man zijn vader noemde. Ik heb hem geworgd op het oogenblik dat hij zich naast mij, onbeschroomd en zonder wantrouwen, ter ruste legde. Ik zie hem nog, mij de laatste sprankenvan een half uitgebluscht leven betwistende. Ik voel op mijne schouders het gewicht nog van zijn lijk dat ik in de rivier geworpen heb. En, te midden der duisternis en der indrukwekkende stilte van de woestijn, wierp de bandiet een bijna vrees- achtigen blik om zich heen. Deze herinnering aan Arellanos redde het leven van Tiburcio. Somber en in gepeins ver zonken, zette Cuchillo zich naast den nog altijd onbe weeg lijken jongeling en werktuiglijk stak zijne hand den dolk weer in de schede. Daarna verhief zich eene stem in zijne ziel en sprak luider dan zijn geweten: het was de stem van het eigenbelang. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2