HAARLEMMER HALLETJES. BUITENLAND. UITSLAG DER VERKIEZINGEN Tweede Kamer der Staten-Generaal. ten eigen bate, en de plaats der slooping te stichten woonhuis. In het bezwaarschrift wordt het Gedeputeerd bestuur dringend ver zocht, zijne goedkeuring te onthou den aan een besluit, waarbij ter wille van het belang van een inge zetene een monument van de vroe gere geschiedenis dier gemeente wordt opgeofferd, en het werk der beeldstormers vervolgd, door de herinnering aan vroegere eeuwen te vernietigen, in plaats van die eerbiedig in stand te houden; een besluit waarbij stilzwijgend een on roerend goed van de gemeente weg geschonken en bovendien een gift van t 2500 gedaan wordt. Men schrijft ons uit Hilversum: Zooals te verwachten was, is de heer Mackay herkozen als lid der Tweede Kamer, voor het district Hilversum. Of de a. s. uitbreiding van het kiesrecht de verhouding voor de liberalen gunstiger doet worden, betwijfel ik zeer. Zeer ve len toch, die dan in de termen van kiesbevoegdheid zullenvallen, behoo- ren tot de richting van hen, die thans baron Mackay naar de vergadering der Staten-Generaal afvaardigen. Dr. C. W. Corts, gemeente geneesheer te Wormerveer, heeft tegen 1 Oct. eervol ontslag uit zijn tegenwoordige betrekking gevraagd. In den nacht van Woensdag op Donderdag werd het rustige Mui den opgeschrikt door het geroep van: brand aan de. kruitfabriek! Spoedig waren velen op de been, want de schrik van 1883 zit er nog vast in. Gelukkig had de brand niet veel te beduiden. Waarschijnlijk door broeiing, waren in het kolenhuis de houtskolen aan het smeulen ge raakt en was er brand ontstaan. Spoedig was men het vuur meester en kon ieder zich ter ruste begeven. Dit is binnen korten tijd reeds de tweede maal dat er iets van dien aard aan de fabriek voorvalt. Toor eenige dagen ontplofte eene vloei bare massa in een der huizen waar de bestanddeelen van het kruit gemengd worden. Een paar werk lieden bekwamen lichte kwetsuren. Twee jongelieden, die in Juli heimelijk de ouderlijke woning te Den Helder verlieten en naar Ame rika waren vertrokken, zijn op last der ouders te New-York aangehou den en teruggezonden. Men schrijft uit Den Haag aan de „Amst.": Woensdag namiddag te 1 uur ontving de heer Nieuweuhuis bericht in zijn cel, dat er gunstig beschikt was op de ver zoeken tot zijne invrijheidstelling, en te 6 uur kon hij reeds met den trein naar Den Haag vertrekken. Aan het station verzond hij een telegram aan zijne familie, en te kwart over 8 uur bevond hij zich in de Malakkastraat alhier, te midden zijner huisgenooten. Daarna begaf hij zich naar het gebouw „Walhalla", naar zijne partijgenooten, voor wie zijne verschijning een groote verras sing was, en waarvan velen hem niet on middellijk herkend zullen hebben. Want de heer Nieuweuhuis, dien ik heden een bezoek bracht, is bijna onherkenbaar ge worden de baard is gesehoren, het hoofd haar kort afgeknipt en hij ziet er zwak, mager en zenuwachtig uit. Hij is het toon beeld van iemand, die vervallen is door geesteskrankheid, en zelfs zijn stem klinkt abnormaal, dof en hol. Hij verklaarde zich niet te beklagen te hebben over zijne behandeling in de ge vangenis, en vertelde dat men hem de vrijheden had toegestaan, die met de be palingen van de wet overeen te brengen waren. Toch had het op hem den indruk gemaakt, dat brieven, die van personen Een ZaterdagaYondpraatje DOOR R IPPERDA. X. van naam en invloed (als professoren enz.) afkomstig waren, liem bereidwilliger wer den verstrekt, dan die, wier afzenders den naam van partijgenooten of minder be kende personen droegen. De eerste drie weken van zijn verblijf in de cel was bij verplicht zich bezig te houden met het plakken van doosjes; daarna werd hem beter werk gegeven-, nl. het copieeren van dictaten, en den laatsten tijd van zijn verblijf hield hij zich onledig met het vertalen nit het Franschook deze bezigheid werd hem van buiten de gevangenis verstrekt. In het geheel had de heer Nieuweuhuis zeven en een halve maand in de cel door gebracht. Vrijdagavond is in//Walhalla'-' te'sHage eene bijeenkomst gehouden van socialisten en leden van verschillende vakvereenigin- gen, ter viering van de terugkomst van Domela Nieuweuhuis. Te half elf verliet deze in een rijtuig het gebouw. De me nigte (ongeveer 500 personen) ging zin gende. in optocht het rijtuig achterna naar de woning van Nieuweuhuis in de Ma lakkastraat. Eene politiemacht onder aan voering van den hoofdinspecteur Van Bun gen volgde eerst de menigte, doch maakte plotseling eene omtrekkende beweging naar de Malakkastraat. Inmiddels had ook de hoofdcommissaris Van Schermbeek zich bij de politie gevoegd. In de Laan van Meer- dervoort ontmoette de politie den stoet en verbood de hoofdcommissaris het zin gen, doch de politiemacht alleen kon de meuigte niet tegenhouden, die dringende voortging. EeR vroeger gerequireerd, doch eerst op nader opontbod verschenen piket huzaren dreef met de politie de menigte, die inmiddels voor de woning van Nieu weuhuis eene ovatie had gebracht, bij haren terugkeer, bij de Elandstraat uiteen, en zette daarna de Westerba an straat pn om liggende straten af. Te 12 ure werd het gebouw //Walhalla" op last van den hoofd commissaris ontruimd en de menigte ver spreid, waarna de cavalerie inrukte. De politie was bezadigd opgetreden, ofschoon uit een poortje in de Wesierbaanstraat een steen was geworpen en een persoon getracht had een huzarenpaard met een nu s te verwonden, wat door een sabelslag werd belet. Na het inrukken van de cava lerie en het hoofd der politie, poogde een troep op de Veerkade eenen arrestant te ontzetten, door een regen van steenen op de politieagenten te werpen. De hoofd agent Biegel kreeg eene bloedende hoofd wonde. Op een alarmsein chargeerde de politie met stok en sabel en behield den arrestant. Bij deze gelegenheid werden nog twee personen gearresteerd. De meeste steenwerpers zijn bekend. Een Italiaan, in het bezit van een beer, bad zich Donderdag in de bosscben onder Baarn en Soest- dijk met zijn metgezel ter ruste gelegd. Toen de leider ontwaakte, was bruintje gevlogen. Enkele wan delaars, die bet lieve diertje tegen kwamen, vluchtten, en gaven aan de politie kennis van hunne ont moeting, die dan ook dadelijk op jacht ging. Omstreeks negen ure had een van s'Konings jagers bet buitenkansje bruintje aan te treffen bij een kippenhok. De beer was toen spoedig een lijk. Een kleermaker in de gemeen te Diever wilde zijn put schoonma ken en liet zich daartoe in een em mer naar beneden zakken. Beneden scheen bij bet evenwel te kwaad te krijgen met de stiklucht, althans bij kon niet weer boven komen. Met veel moeite werd bij weer boven gebracht, doch dood. Van de twee knapen, Christi- aan Scheffers, oud 11, en Hubert Everaads, oud 6 jaar, die 20 dagen geleden de ouderlijke woning te Weert verlieten en sinds dien tijd in verschillende richtingen rondzwier ven, werd Donderdag de oudste te Sit- tard gezien.Door de maréchaussée op gespoord en ondervraagd waar zijn kameraadje was, zeide bij: «dien heb ik gisteren in eenen grooten miserabel figuur als hij genoodzaakt is het weghuppelende hoofddeksel na te sprin gen, onaangezien nog het groote gevaar dat hij loopt om, op grachten, zijn sche delbedekking te water te zien gaan of el ders, het in een goot of plas te zien daiiseu. Zoo iets is erg onaangenaam. Wat is lachen? vroeg men bij wijze van raadsel aan iemand die er niet veel aan deed, en het raadsel spoedig opgaf. 't Is het geluid dat ge hoort wanneer uw hoed weg waait. Dergelijke liefhebberijen van den wind zijn intusschen zeer onschuldig te noemen bij de forsche toeren die hij op sommige plaatsen heeft uitgehaald, op de Oude Gracht, aan de Kleinen Houtweg, en nu gisterenmiddag nog vlak voor de kazerne waar een halve hoorn is omgewaaid en in de Nieuwe Gracht ligt te zwemmen. Ik heb Woensdag gewoon verstomd gestaan over de wijze berekening en de goede zorg, waarmede het geboomte op de Oude Gracht blijkbaar wordt behandeld. Och ja, men loopt in den regel maar kalmpjes voorbij zoo'n boom, maar bedenkt dan niet met welk een nauwgezetheid moet worden nagegaan, om ongelukken b. v. te voor poel nabij de stad verdronken, om dat bij te vermoeid was langer met mij te gaan». Terstond werd de aan geduide poel in bet bijzijn van den knaap doorzocht, doch vruchteloos. Intusschen houdt de jongen pertinent staande, zijn makker er in geworpen te hebben. Heel onwaarschijnlijk is bet niet, wellicht beeft de kleine zich echter later uit den niet diepen poel weten te redden. Naar alle kan ten zijn, nu dit vermoeden gerezen is, maréchaussées uitgezonden of er gens een spoor van bet kind te ont dekken is. België. Eene Engelsche visch- sloep is Vrijdag in de haven te Ost- ende gekomen en heeft, onder de bescherming van gendarmerie en politie, hare visch gelost en verkocht zonder eenig incident. Ierland. Een proclamatie van den Onderkoning, Vrijdag te Ennis aangeplakt en waarbij de meeting van Zondag wordt verboden, heeft grooten indruk gemaakt. Eene tegen- proclamatie is daarna verschenen, waarbij de bevolking wordt uitge- noodigd, die meeting in grooten ge tale bij te wonen. Duitsehland. Het financiëele consortium tot oprichting eener maat schappij op aandeelen voor den verkoop van spiritus heeft besloten de onderhandelingen af te breken, zonder den uitslag af te wachten der nieuwe pogingen om een ruimere deelneming der branders te verkrij gen. De coalitie is dus bepaald mislukt. De toestemming der Porte tot de zending van generaal Ehrenroth heeft te Berlijn verrast en wordt nog betwijfeld. De werkkring van den generaal wordt als volgt beschre ven: Hij zal in Bulgarije optreden als een door den Sultan aangestel- den regent; hij ontslaat het minis terie en vormt een nieuw kabinet, dat de nieuwe verkiezingen voor de Sobranje onder zijn leiding neemt. Deze laatste benoemd een nieuwen vorst, waarop de generaal Bulgarije weder verlaat. Turldje heeft prins Bismarck doen polsen, of hij genegen zou zijn, de zending van generaal Ehrenroth naar Bulgarije bij de mogendheden aan te bevelen. Naar het heet, zou de Czaar niet op zijne terugreis naar St. Pe tersburg eene ontmoeting met Kei zer Wilhelm hebben, maar voor dit bijzonder doel een uitstapje van Ko penhagen naar Stettin maken, aldaar ook voor éénen macht te gast van Keizer Wilhelm zijn, den volgenden ochtend eene groote parade bijwo nen op het Kreckower exercitieveld, aan het diner deelnemen en dan 's avonds naar Kopenhagen terug- keeren. Dit alles is nog slecht voor- loopig vastgesteld. Evenzoo is bij het bericht van den hofmaarschalk aan de overheid te Stettin en te Koningsbergen, dat de Keizer voornemens is de manoeu vres in Oost-Pruisen en Pommeren bij te wonen, de mededeeling ge voegd, dat bij den hoogen leeftijd van den Keizer ongesteldheden plot seling opkomen kunnen, en deze terstond ten gevolge hebben, dat de Keizer van alle vermoeienis ver schoond moet worden, dus ook van reizen moet afzien, zoodat bet pro gramma, voor de eerstvolgende we ken vastgesteld, eiken dag veran dering kan ondergaan. Te Stettin wordt ook voor prins komeu, boe lang, boe oud, boe dik en boe zwaar die boom ia. Volgens mijne uitvoerige onderzoekingen is bet me ge bleken dat de „boomencommissie" bier ter stede al de boomen in de stad stuk voor stuk kent, zelfs bij namen; boe oud ze zijn, hoe dik, enz. Wanneer nu zoo'n exem plaar op jaren begint te komen wordt door een deskundige uit de commissie berekend boe lang de boom mag zijn, om wanneer bij valt, (want daar moet bet naar toe), geen ruiten stuk te slaan of andere schade aan te richten in den trant van de Haar- lemscbe straatjongens. Men begrijpt dal de berekening moeilijk is, want er komt bolvormige driehoeksmeting, zwaartekracht, en een beeleboel meer bij te pas. De boom wordt nu ingevolge de berekening gekort wiekt; men weet precies boe het gevaarte naar beneden zal komen, en danoch, dan wacht men maar geduldig op een Hinken wind. Op deze wijze laat bet zich zeer duide lijk begrijpen boe het komt dat b. v. die groote boom Woensdagmorgen op de Oude Gracht, zonder bet huis aan den overkant te raken en zonder eenige schade aan te richten, naar beneden kwam. Bismarck kwartier gemaakt, waaruit afgeleid wordt dat er politieke ge- dachtenwisseliDgen plaats hebben zullen, als althans de ontmoeting der Keizers doorgaat. Op het oogenblik bevindt zich te Berlijn de Duitsche gezant te Kopenhagen, terwijl de komst van den Duitschen ambassadeur te Con- stantinopel, aangekondigd wordt. De National Zeitung verneemt, dat wanneer de bijeenkomst van keizer Wilhelm met den Czaar door gaat, waartoe gerekend wordt op 10 September, uit den aard der zaak de reede van Swinemunde de plaats der eerste ontmoeting zal zijn. Te Berlijn loopt het gerucht dat de reis van prins Herbert von Bismarck ten doel heeft een huwe lijksplan tusschen hem en een der dochters van den vice-koning van Ierland. Portugal. Woensdag heeft te Lissabon de uitwisseling der rati- ficatiën van de conventie tot afba kening van de Eranscb-Portugeesche grens in Afrika, plaats gehad. Bulgarije. Het ministerie is defi nitief samengesteld uit:Stambouloff, Stoiloff, Natchewitch, Stransky en Moutkouroff. Stransky is minister van Buitenlandsche Zaken, Natche witch minister van Financiën. Men verwacht de opheffing van den staat van beleg. Ziskoff beeft de portefeuille van Openbaar Onderwijs aanvaard. Daar de regeering officieel be richt ontvangen heeft, dat de Porte Rusland's voorstel omtrent de zen ding van generaal Ehrenroth heeft aangenomen, is de ministerraad, onder voorzitting van den vorst, Vrijdag vergaderd geweest om te beraadslagen over de hiertegenover te volgen gedragslijn. Het resultaat der beraadslaging is niet bekend. KOLONIËN. BATAVIA, 29 Juli. Men deelt aan liet «Bat. Hdbl." mede, dat bi menkort in de reëngagementspreraiën van mindere militairen eene zeer nuttige en noodige verandering zal worden gebracht. Thans wordt aan elk Europeesch mili tair, die zich na expiratie van den dienst andermaal voor zes jaren verbindt, een bedrag van f 600 uitgekeerd. Deze voor een soldaat bepaald aanzienlijke som wordt echter door de belanghebbenden bijna nooit aangewend om na terugkeer in 't vader land als een appeltje voor den dorst te dienen, doch, treurig genoeg, gewoonlijk tot den laatsten cent verbrast en verspild. Er zijn dan ook compagnies-commandanten, die een gereëngageerde ongevraagd vier dagen verlof scheuken, met de uitdrukke lijke conditie, dat de man zonder een cent in 't kwartier terugkeert, en zulks om te vermijden, dat met de uitbetaalde 1' 600 alle manschappen in de provoost terecht komen. Om aan dezen immoreelen toestand een einde te maken, zal nu in den vervolge reëngagement aan Europeanen slechts f 300 worden geschonken, doch daarentegen aan ieder in Indië of te Harderwijk gepas- porteerd militair f60 gegeven worden voor elk jaar, dat hij in kolonialen dienst heeft doorgebracht. Komt iemand derhalve na 12 jaren dienst in Holland terug, dan krijgt hij ineens f 600 in handen en is daardoor in staat om zich al dadelijk in de burger maatschappij vooruit te helpen. Eene betere wending hebben de za ken in Booton (gouvernement van Celebes en Onderhoorigheden) genomen. Zonder dat gewapende tusschenkomst noodig ge weest is, werd het geschil met den Vorst op bevredigende wijze bijgelegd. (B. H.) Uit de Preanger schrijft men dd. 29 Juli 11. In de vorige week, omstreeks elf uren in den nacht, werden de ingezetenen van Hulde daarom aan de //boomencommissie" voor hare zorgvuldige berekeningen Denk eens aan dat de gemeente telkens de kos ten van omhakken ten haren laste kreeg, wanneer men overtuigd was dat een boom erg oud werd en op vallen stond! Neen, dan is het maar veel beter hem op zoo oordeelkundige wijze op zijn eigen houtje te laten omtuimelen. De schoolkinderen en de groote menschen, die op dat oogen blik in den gooi-arm mochten zijn, moe ten dan maar beenen maken, natuurlijk. In de gemeenteraadszitting van Woens dagmiddag was het inderdaad zeer aan doenlijk. l)o leden schenen in zoo grooten getale opgekomen om als 't ware den heer Krelage als gemeentevertegeiiwoordiger de laatste eer te bewijzen, en de geheele ver gadering was blijkbaar onder den indruk. De woorden waarmede de burgemeester hulde bracht aan de verdiensten van den vertrekkende, waren blijkbaar de leden naar het hart gesproken. Zij waren, zonder grooten woordenpraal, eenvoudig en wel gemeend, en misten dan ook niet, diepen indruk te maken. Na het applaus, dat van instemming moest getuigen met het ge- kampong Bodjong (Kademagan, district Jasinga), door brand-alarm uit hun slaap gewekt. Niet minder dan 76 meerendeels bamboehuizen en een vijftiental padi- schuren zijn afgebrand. Tegen den morgen was de verdere voortgang van het vuur door de ijverige samenwerking der kam pongbewoners gestuit. Eene inlandsche vrouw, met nog vijf andere personen zijn, als van de brandstichting verdacht, in arrest genomen en naar Buitenzorg opgezonden. Drie dagen later vond men in eene nabij- zijude rivier het lijk van een denkelijk vermoord inlandsch meisje, welk voorval met den brand in verband wordt gebracht. De //Deli Crt." meldt: Wij verne men dat er zeer ernstig sprake is dat de concessie, welke thans in handen is der N ederl.-Ind.-stoomvaartmaatschappij bij den afloop zon overgaan aan een consortium ten behoeve van een gecombineerden dienst door de stoomvaartmaatschappijen //Neder land" en //Rotterdamsche Lloyd". In Hol land zou voor dat plan, hetwelk ook op ondersteuning inNederl.-Ind.;mag rekenen, menigeen reeds gewonnen zijn en, naar beweerd wordt, zou de heer Cremer in het bizonder voor de zaak ijveren. Als ver tegenwoordiger der maatschappijen en chef in Indië hoort men den naam noemen van den heer Bogaardt. Z. E. de goeverneur-generaal is den 23sten dezer van zijne reis door Midden- Ja va te Tandjong Priok teruggekeerd. Den Sisten dezer wordt Z. E. voor ettelijke dagen hier verwacht. Tot dusver is niets uitgelokt van de resultaten der persoonlijke ontmoeting van den landvoogd met de keizer van Solo en den sultan van Djokja. Waarschijnlijk zal het eenigen tijd duren, alvorens hiervan blijkt. (Bat. Hbd.) Door de regeering is eene som van f500 toegestaan voor het bewerken van de houtmonsters uit den Nederlandschen Archipel voor de Parijsche tentoonstelling. Men is op dit oogenblik dan ook daar mede druk bezig bij de afdeeling Bosch wezen van het departement van Binnenl. bestuur. (Bat. Hbld). Yolgens eenen door het departement van Einanciën opgemaakten staat zijn er op dit oogenblik 330 ambtenaren en beambten, die op non-activiteit en wachtgeld zijn, of onderstand genieten. VOOR DE Assen. Uitgebracht 1062 geldige stemmen. Gekozen de lieeren: NV. A. baron Van der Peltz, 1.met 756, en mr. H. Smeenge, 1., met 785 stemmeu. Maastricht. Gekozen de heeren jhr. mr. G. L- M. TI. Ruijs van Bcerenbroek, k.; en L. P. H. C. Ruland, k. Tilburg. Gekozen de lieeren.- Mr. P. II. H. Borret, lc.; en mr. B. M. Bahlmann, k. Almelo. Uitgebracht 1869 geldige stemmen. Gekozen de heeveuJ. W. van Alphen, a.-r.; met 1802 en mr. NV. C- J. J. Cremcrs, k., met 1268 stemmen. Utrecht. Gekozen dc lieeren J. E. N. baron Scliimmelpenninck van der Oije, a.-r.; en mr. A. baron Mackay, a. r. Haarlemmermeer. Uitgebracht 761 stemm. Geldig 711- Gekozen de beer M. P. J. M. A. Reekers, r.-k.; met 674 stemmen. Hilversum. Gekozen de lieer mr. Th. Pb. baron Mackay, a.-r.; met 986 stemmen. De heer G. J. liacke van Mijnden, 1.; verkr. 589 stemmen. Rotterdam. Gekozen de heeren: mr. IT. C. Verniers van der Loeft, 1.; mr. J. van Gennep, 1.; dr. R. P. Mees R.Azn., 1.; en NV. A. Viruly Verhruggen, 1. Dordrecht. Gekozen de heeren mr. G. M. van der Linden, 1.; en mr. J. B. van Osenbruggen 1. Nijmegen. Gekozen de heeren mr. M. J. C. M. Kolkman, k.; en A. E. Reutber, k. 's-Hertogejibosch. Gekozen de heeien Vos de Wael, k.; en generaal van der Schrieck, k. Leeuioarden. Gekozen de heeren P. Lief- tinck, 1.; en dr. T. Zaaijer, 1. Amersfoort. Gekozen de heeren mr. P. NV. C. P. graaf van Bylandt, a.-r.; en mr. L. W. C. Keuchenius, a.-r. Hoorn. Gekozen de heeren mr. NV. K, baron van Dedem, 1.; en mr. D. Visser van Hazcrswoude, 1. Boksmeer. Gekozen de heeren mr. Haff- mans, k.; en Clerx, k. Arnhem. Uitgebracht 2541 geldige stemm. Gekozen de bccren Kooscboom met 1648 stemm. en van der Sleijden met 1644 stemm. Roermond. Gekozen de heeren Lambrechts en Brouwers. sprokene, heerschte er eenige oogenblikken diepe stilte, en hier en daar werd een be weging opgemerkt die ten doel scheeu te hebben steelsgewijze een uiting van wee moed in een zakdoek te willen verbergen. Maar, daar opeens vraagt de Voorzitter of iemand nog het woord verlangt, en de heer de Kanter verlangt het. Wij meenden allen een politieke lijk rede te zullen hooren, maar neenDe heer de Kanter, misschien meer getroffen dan eenig ander, gaf thans een blijk van zijn grooten ijver voor al wat het gemeente belang raakt, door geen oogenblik toe te geven aan meuschelijke zwakheid. In den raad is hij het volijverig lid bij uitne mendheid. Hij kwam met een pomp aan dragenkent gij prozaischer voorwerp dan een pomp en bracht daarmede de be wogen gemoederen onmiddellijk tot kalmte, en de zakdoeken bleven weg. Wanneer men den heer de Kanter hiernaar beoor deelde zou men allicht tot zeer averecht- sche gevolgtrekkingen komen omtrent zijn gevoel. Het feit blijft echter zeer karakteristiek. De week, die we de Prinsesjes week zou den kunnen noemen, is weer voorbij, uit gewaaid, had ik bijna geschreven. Wat 'n wind! In een der laatste nummers van de //Figaro Illustré" komt een fraaie plaat voor, een stadsgezicht te Parijs, met veel wind. Daaraan dacht ik telkens wanneer ik de verraderlijke windvlagen over onze straten en pleinen hoorde gieren, en mijne medeburgers ten prooi zag aan de grillen van Boreas, of hoe dat heerschap heeten moge. Hoeden en petten vooral moeten wel flink worden vastgehouden om niet te worden afgerukt, en soms hui zen ver weg te waaien. Het slachtoffer .j. van zulk een speelschen rukwind maakt, als hij daar onbehoed staat, altoos een

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2