NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5 e Jaargang1. Donderdag 8 September 1887. No. 1281. STADSNIEUWS. HAARLEM'S DAGBLAD ABOÏÏHEMEÏÏTSFKIJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit bind verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. 'telefoon nu li; mor 122. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Bni.tenla.nd: Compagnie Génerale de Publicite E tv anger e G. I. DATJBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Zij, die zich op ons blad abonneeren, ont vangen gratis hetgeen van het tegenwoordige F euilleton reeds het licht sag. DE DIRECTIE. Haarlem, 7 September. GEMEENTERAAD. Dinsdagmiddag ten drie uur vergaderde de gemeenteraad, om zooals bet behoort, aan de wettelijke verplichtingen te vol doen en de nieuwe leden te installeeren. Dat is dan ook met groote plechtigheid gebeurd. De heeren van Dieren Bijvoet, Krol, von Reeken, Teding van Berkhout, de Clerq van Weel en Stoel legden den eed van zuivering en dien van geheimhou ding af, en Dr. de Haau „beloofde". Ook Dr. Lodewijks, bet nieuw gekozen raadslid, zou thans geïnstalleerd worden, maar Z.Z.Gel. was niet te vinden. Door de boden wer den overal in verschillende lokalen van het stadhuis nog nasporingen gedaan, maar de dokter was en bleef weg. Nog vóór men had besloten tot het uitzenden van detectives om den nieuwen gemeente ver tegenwoordiger op te sporen, werd de ver gadering door een der heeren bijgelicht met de mededeeling dat de vermiste voor eenige dagen de stad had verlaten en daardoor waarschijnlijk de uitnoodiging om ter vergadering te verschijnen, niet had ontvangen. Nu zou men aau het stemmen gaan, in de eerste plaats voor de vacature van den aftredenden Wethouder, den heer Mr. P. L. Kist. Deze verklaarde zich dankbaar voor het vertrouwen, dat de raad zoovele jaren in hem bleek te hebben gesteld; hij wilde nog, kon het zijn, voor eenigen tijd de betrekking waarnemen, als een bewijs van de groote belangstelling die hij voor de gemeente gevoelde. De heer Kist drong er bij de leden echter op aan hem niet meer te herkiezen in de commissie voor de financiën, omdat de bezigheden daaraan verbonden, hem op den duur, tegelijk met het wethouderschap, te zwaar vielen. Herbenoemd werd nu als Wethouder de heer F. L. Kist. Idem Dr. von Reekeu, die ook werd herkozen als ambtenaar van den Burger lijken Stand. En nude verschillenderaadscommissiën. Vooreerst de commissie van financiën. De heer de Kanter betuigde zijn leed wezen over het verzoek van den heer Kist, zoowel om diens persoon als om de om standigheid dat z. i. in deze commissie voeling behoorde te worden gehouden met het Dagelijksch Bestuur. Overigens wilde de heer de Kanter het volgende mededeelen, alvorens men tot stemming overging voor de leden der com missie waartoe ook hij had behoord. Men had zeide de heer de Kanter her haaldelijk en van verschillende zijden hem de aanmerking gemaakt dat hij bij zijne be moeiingen in de commissie te ver ging, en de zaken noodeloos ophield. Spr. had die aanmerkingen ernstig overwogen maar kon tot geen andere overtuiging komen dan dat hij zóó, en niet anders had kunnen handelen. Wanneer hij overtuigd was ge worden van de gegrondheid der aanmer king, zou hij het thans ruiterlijk bekennen Integendeel uensclito spr. thans, voor de stemming, de uitdrukkelijke verklaring af te leggen dat hij precies zou doen wat zijn plicht hem tot heden had voorge schreven, en wel juist in denzelfdeu geest als hij totnogtoe had gedaan, alleen reke ning houdende met hetgeen hij zelf voor zijn plicht en niet wat anderen als zoodanig beschouwden. De heer de K. onthield zich van stem ming voor deze commissie, die werd samen gesteld als volgt: Mr. H. Enschedé, Voorzitter, Dr. de Haan, Dr. Derx, M. de Kanter, en Mr. Waller (in herstemming met Dr. von Ree ken, die niet in aanmerking wenschte te komen.) De lieer Enschedé maakte van deze ge legenheid gebruik, hulde te brengen aau de verdiensten van den heer Kist, die juist heden, zooals hij had medegedeeld, gedu rende 25 jaren lid was geweest in deze commissie. Ook de Voorzitter ondersteunde deze woorden van waardeering, waarmede de vergadering met applaus instemde. De commissie voor de strafverordenin gen werd in haar geheel herkozende heeren Enschedé, Teding van Berkhout, Macaré en 't Hooft. De commissie vau advies op de aanbe stedingen idem, nl. de heerenvan de Poll (voorz.) Stoel en van der Steur. De commissie over de verzoekschriften werd saamgesteld uit de heeren Kist, de Kanter en Ctioop Koopmans; de laatste in de plaats van het aftredend lid, den heer Iluet, bij herstemming gekozen. De commissie van fabricage id. id. uit de heeren vau de Poll, Stoel, van Ek, en van Dieren Bijvoet. De commissie voor de plantsoenen id. id. uit de heeren Heshuijsen en Teding van Berkhout, (in plaats vau deu heer Krelage, die geen raadslid meer is.) De commissie voor de pensioenen id. id. uit de heeren Cnoop Koopmans, Smits, en Crolllaatstgenoemde, in plaats van den heer Huet, na een herstemming met Mr. Waller. Tot commissaris van de Stads-Apotheek werd dr. de Haan voor het loopende jaar herbenoemd, en voor het volgende jaar dezelfde met den heer Kist. Tot commissaris van de Stads-Bank van Leening werd, eveneens voor de vier overige maanden van 1887, herbenoemd de heer de Haan en voor het volgende jaar de heeren Derx, de Haan, Smits en Cnoop Koopmans. Tot lid van de commissie voor de kweek school van onderwijzeressen, werd benoemd de heer Teding van Berkhout. De afdeeling «Haarlem en Om streken» heeft tot hare afgevaardig den naar de algemeene vergadering der Holland6che Maatschappij van Landbouw, te Hoorn te houden, ge kozen de heeren Fr. Lieftinck en J. Dolleman. Dinsdagavond waren de vereeni- gingen «Zang en Vriendschap» en «Crescendo» aan het station om de zaogers van «Zanggenot» af te halen, die als prijswinners uit Luik zouden terugkomen. Behalve de vereenigin- gen was er een dichte menigte van belangstellenden en nieuwsgierigen op de been om de overwinnaars te verwelkomen. Zoo was de ont vangst in de stad voor de heeren van «Zanggenot» werkelijk een «blijde inkomst,» en er vormde zich een geregelde optocht, toen men van het station naar het lokaal «de groote Vauxhall» van den heer Prinsen trok, het gewone vergaderlokaal der feestvierende vereeniging. Het ste delijk muziekkorps ontving de zan gers met fanfares en allen gaven door luide toejuichingen blijk van hulde en waardeering. Namens de vereeniging «Zang en Vriendschap» sprak de president, de heer A. Beer- ninkde overwinnaars toe, hen gelukwenschende met de behaalde overwinning, en evenzoo namens «Crescendo», de heer H. Savrij, de president van dat gezelschap. De beide zuster-vereenigingen hechtten elk een lauwerkrans aan de banier van «Zanggenot». Beide toespraken werden beantwoord door den heer Bremer, president, en den heer A. Hazevoet, directeur van het over winnende gezelschap. De verschil lende toespraken vonden luide be wijzen van instemming. De wegwedstrijd van Velzen naar Alkmaar en terug, Zondag door de Haarlemsche Velocipède-club ge houden,over een afstand van45 K.M., had den reeds vermelden uitslag, maar de verdeeling der prijzen was eenigszins anders omdat de tweede aankomende, de heer van den Biesen uit Amsterdam, als «buitenlid», een afzonderlijken prijs verwierf. Daarom was de volledige uitslag de volgende: lste prijs. De heer J. Faber in 1 uur 42.5 min. 2de prijs. De heer P. Tjeenk Willink in 2 uur 8 min. 3de prijs. De heer J. Burkens in 2 uur 12 min. De heer A. C. van den Biesen, die dus den prijs verkreeg, door de buitenleden uitgeloofd,deed den tocht in 1 uur 52.5 min. Bovendien was de heer Faber nog winner van een gouden me daille, uitgeloofd door den heer Bijvoet, president der Haarlem sche Veloc.-club, voor den grootsten afstand binnen 24 uur afgelegd, nl. over een traject van 405 K.M. Bij het Nationaal Kegelconcours, uitgeschreven door de Sociëteit te 's Hage, is een personeele prijs be haald door den heer O. Horsting, lid der Haarlemsche kegelclnb «Vol harding». Door de politie hier ter stede is aangehouden, en naar het huis van bewaring overgebracht, Andries de Kok, oud 43 jaren, geboren te Dok- kum, die zich door middel van val- sche bedelbrieven en onder voor wendsel van doofstom te zijn, had schuldig gemaakt aan oplichterij. Hij werd door een agent van politie op heeterdaad betrapt. In de op Dinsdag gehouden Raad vergadering te Haarlemmerliede en Spaarnwoude werden de nieuwge- kozen leden Van Bruggen en Sch weitz geïnstalleerd en daarna tot wet houders gekozen de heeren P. Kie- schoog (aftredend) en L. de Glopper. Mejuff. Willemse van Tholen (Zeeland) is benoemd tot vroed vrouw, ter standplaats Lijnden, in de Haarlemmermeer. De heer v. Driel, smid te Hoofd dorp (Haarlemmermeer) heeft in het laatst der vorige week den eersten prijs behaald, voor den besten drie- scharigen ploeg. In October a. s. zal de eigenlijke ploegwedstrijd plaats hebben. Wanneer men het getal stem gerechtigden er afrekent die thans kiezer zijn voor de Tweede Kamer dan kan men veilig rekenen, dat door wijziging der kieswet, dit getal mefc pl. m. duizend staat te ver meerderen in de Haarlemmermeer. Voor den nationalen veld-wed- strijd voor honden van alle rassen, die 10 op Sept. in den Haarlemmer meerpolder gehouden zal worden zijn honden ingeschreven van dehh.: Mr. D- J. R. Brandts, te Heeren veen; jhr. Ch. F. Van de Poll, te Haarlem; mr. H. P. Berlage, te Amsterdammr. O. Thissen, te Meer- looJ. H. Van Boelen van der Haer, te 's-Hage; jhr. mr. W. Hartsen, te Amsterdam (drie); mr. A. A. Del Court tot Krimpen, te Velsen (twee) mr. M. G. P. Del Court van Krim pen, fce Haarlem; G.Amand, te Am sterdam; G. J. Van der Vliet te Overveen (vijf); jhr. P. Quarles van Ufford, te Haarlem; M. W. De Kat van Mijnsheerenland, te Hillegom (drie); H. P. De Kat van Hardinx- veld, te Dordrecht; Thomas Wilson, te Beunebroek (vier)W. Del Court tot Krimpen, te Ede (twee), en J. Leembruggen, te Amsterdam. Maandagavond vergaderde in het hotel Driehuizen te Zandvoort de commissie voor het volksfeest, den 24sten Augustus jl. gehouden, ten einde rekening en verantwoording te doen vau haar gehouden beheer. Daaruit is het volgende gebleken: bij inteekening is. ontvangen de som van f544,50, aan entrée's op het feestterrein f98; de opbrengst van de tombola was f 132 en die van den verkoop van programma's f 15,261/,, zoodat alle ontvangsten te zamen de scm van f 809,76Va uitmaakten. Daarvan zijn de noodzakelijke uit gaven bestreden, zooals de aankoop van prijzen voor de volkspelen en voor de tombola, drukwerken, mu ziek, het in orde maken van het terrein enz., enz., in alles f553,10. Het batig saldo bleek dus te zijn f 256,6672, waarvan de eene helft ten bate komt aan het Oudemannen- en vrouwenhuis, en de andere helft aan het Badhuis voor minvermogenden. LETTEREN EN KUNST. Behalve het reeds medegedeelde omtrent den zangerswedstrijd te Luik kan nog wor den gemeld, dat de Liedertafel „Oefe ning baart kunst" te Amsterdam, den vier den prijs heeft behaald in de „division d' honneur." FBUILLBTO HNT. 22) V« HOOFDSTUK. Benito's herinneringen. En wanneer zij gedronken hebben? vroeg Baraja op zijne beurt, wiens vreesachtig uiterlijk door bet schijnsel der vlammen verraden werd. Dan zoeken zij bun honger te stillen. Deze jaguars zijn zeer zinnelijk, hetgeen trouwens zeer natuurlijk is, dunkt mij Een tweede gehuil, maar dat klaarblijkelijk meer ver wijderd scheen, bewees aan de ontstelde toehoorders van Benito, dat deze tijger ten minste niet tot het uiterste door den dorst gekweld werd. Iedereen bewaarde een diep stil zwijgen, slechts afgebroken door het geknetter der struiken, die Baraja in zijne verwarring in den vuurgloed wierp. Zeg, zachtjes aanriep Benito, indien gij onzen voorraad hout zoo opmaakt, zult gij u moeten belasten nieuwen in het bosch te gaan halen. Voor al het geld van de wereld niet! antwoordde de gelukzoeker. Zoo, tracht dan wat langer toe te komen, opdat wij ons niet in het duister bevinden, ten prooi aan den jaguar, die in zijne afwezigheid van twee uren wel dorstiger zal geworden zijn. Indien Benito zich ten taak hadde gesteld zijne toehoor ders te verschrikken, dan was hij volkomen geslaagd; want allen wierpen anstige blikken op het weinige doode hout dat nog onder hun bereik lag; maar in weerwil van zijne spottende antwoorden, was er toch in de stem van den ouden vaquero iets plechtigs, iets dat eene diepe overtui ging verried. Er was nauwlijks hout genoeg om nog één uur de beschermende vlam, die op den haard schitterde, te onderhouden. Men begrijpt dat don Estevan zijn plan om Tiburcio te ondervragen tot eene nadere gelegenheid uitgesteld had. Deze zou intusschen niet langer gewacht hebben om den Spanjaard te bedankenmaar hij wist niet dat hij het was die zijne hevelen aan Cuchillo gegeven had. Meer dan eens echter wierp don Estevan in deze verschrikkelijke oogen- blikken een heimelijken, opmerkzamen blik op Tiburcio; maar door het uitwerksel van het toeval bleef het gelaat van den jongen man voortdurend in de schaduw verborgen en duB onzichtbaar voor hem. Tiburcio van zijn kant ge voelde ook dat het oogenblik minder gunstig zoude geweest zijn om nu beleefdheidshalve met het hoofd van het bivak complimenten te wisselen. In de verte bleef alles stil. Don Estevan en de senator hadden hunne plaats op het veldbed weder ingenomen, met het geweer in de hand, en rondom Benito bleven slechts zijne twee kameraden, Baraja, Cuchillo en Tiburcio. De paarden gingen intusschen voort zich zoo dicht mogelijk bij het vuur optedringen en hunne tegenwoordigheid aan de zijde der mannen, het gejaagd snuiven hunner neusgaten, duidden aan dat het gevaar, alhoewel verder verwijderd, toch nog niet verdwenen was. Eenige minuten verliepen aldus zonder dat het geluid eener menschelijke stem de droetgeestige stilte van het bosch verstoorde. Te midden van het grootste gevaar is er altijd in de stem van den mensch eene troostende harmonie, die de vrees schijnt te verminderen; ook verzocht een der bedienden aan Benito zijn verhaal te vervolgen. Ik zeide u dan, aldus begon Benito, dat de jaguar mijn paard achtervolgde en dat ik niet, zooals heden avond, een helder vuur had om hem op eerbiedigen afstand te houden. Bij het schijnsel der maan bemerkte ik eensklaps weder mijn paard, dat in de richting naar mij galloppeerde; maar dit was de laatste rit dien het, te oordeelen naar den vreeslijken ruiter dien het droeg, zou maken. De jaguar, die zich op zijn rug vastgeklampt had, en met zijn vreeslijken kop op den nek van het paard rustte, liet zich door hetzelve medevoeren, en nauwlijks was het op eenigen afstand van mij of een verschrikkelijk gekraak van verbrijzelde heenderen deed zich hooren; het paard stortte als door den bliksem getroffen neder; de jaguar had het laatste wervelheen nabij den kop van het edele dier gebroken.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1