BINNENLAND. Bij Zr. Ms. besluiten van 3 Sept. is aan mr. Opzoomer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kautonr.-plaatsverv. te Gouda; is met ingang van 15 Oct., met het gezondheids-onderzoek van sche pen, ingevolge de bepalingen der wet van 28 Maart 1887 (Staatsblad no. 36), voor den tijd van drie jaren, voor Rotterdam belast, dr. C. P. C. Bosch, en tot zijn plaatsvervanger benoemd dr. W. Nolen, beiden aldaar; is voor het tijdvak van 1 Sept. 1887 tot en met 31 Augustus 1888 tot ondersteuning in hunne studiën, van Rijkswege eene beurs van f 800 verleend aan L. S. Hollander, student in de rechts geleerdheid; B. D. Solimal, student in de geneest., en J. W. Lem, student iu de wis- en natuurkunde, allen te Leiden; L. H. K. Bleeker, student in de godgeleerd heid; C. W. Vrendenberg, student in de geneesk.K. Heeriuga en H. Smilda, bei den student in de letteren en wijsbegeerte, allen te Groningen. Bij kou. besluiten van 5 Sept. is aan jhr. mr. O. J. Repelaer van Molenaars graaf, op zijn verz., eerv. ontslag verleend als commies van Staat bij den Raad van State; is de adjudant des Konings in buitengew. dienst, de schout-bij-nacht J. W. Binkes, met ing. van 16 dezer, be vorderd tot vice-admiraal, met bepaling dat hij voorloopig in het genot zal blijven van zijne tegenw. inkomsten van Schout bij-nacht. Bij kon. besluit van 2 September zijn benoemdbij het wapen der artillerie, tot kapitein bij den Staf van het wapen, de 1ste luitenant J. J. Berkhout, van dien Staf, werkzaam bij de Koniuklijke Militaire Academie; bij het 1ste regiment vesting artillerie, de 1ste luitenant A. P. Hulsman, van het 2de regiment vesting-artillerie. De luitenants ter zee 2de klasse, M. W. L. Olivier en jhr. H. L. Wichers worden met den 16deu dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. De gewone audiëntie van den min. van Koloniën zal Vrijdag 9 Sept. niet plaats hebben. {Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) De Prma von Wied en familie zal gedurende de maand October op het huis «De Pauw» verblijven. De Groothertog van Saxen Wei- mar gebruikte Maandag het mid dagmaal bij baron Micbiels van Verduinen. De Groothertog en zijne dochter verlaten 16 dezer Scheve- ningen. Jhr. mr. B. J. de Jonge te 's Hage heett in de raadszitting van Dinsdag zijn ontslag als raadslid ingediend. De minister van W., H. en N. heeft door den hoofddirecteur der posterijen doen uitmaken, dat ge drukte enveloppen, voorzien van postzegels, als drukwerk mogen ver zonden worden. Het 16 verboden, geldswaardige papieren als drukwerk te verzenden, doch enveloppen met postzegels makeo daarop eene uit zondering. De majoor jhr. De Pesters en de kapitein Van Tienhoven zijn ver trokken naar Parijs, en vandaar naar Tours, om deel te nemen aan de groote manoeuvres door een Fransch legerkorps in de omstreken van laatstgenoemde stad te houden. Op gezag van de Arnh. Cl. werd onlangs melding gemaakt van plannen, die ten aanzien eener ver mindering van gerechtshoven in overweging waren. Er zouden vol gens dat blad hetzij drie (in Den Bosch, Den Haag en Zwolle) over- blij ven, of slechts itvee (in de beide eerstgenoemde steden). Van andere zijde deelt men nu mede, dat er nog geen keus is ge daan, zoodat het nog volstrekt niet zeker is dat Amsterdam, Arnhem en Leeuwarden hunne gerechtsho ven zonden verliezen. Door Burgemeester en Wet houders van Amsterdam is, op voor dracht van den burgemeester als hoofd der gemeentepolitie, een voor stel ingediend bij den Raad tot wijziging der inrichting van de po litie. Het strekt voornamelijk tot vaststelling (met behoud der beide hoofdcommissariaten) van het aantal commissariaten op 4, inplaats van 5; tot vermeerdering van het aantal hoofdinspecteurs tot 10 (thans is er slechts één). Inplaats van 12 inspec teurs le en even zooveel van de 2e en 3e klasse, worden in de nieuwe verordening voorgesteld: 9 inspec teurs der le, tien der 2e en acht der 3e klasse. Verder wordt het dienstdoend personeel vermeerderd met 14 manschappen, namelijk twee afdeelingen agenten te paard, ieder, met haren chef medegerekend, uit zeven man bestaande. De begrooting der politie komt door een en ander f26,000 boven het voor den loopenden dienst toe gestane bedrag. In dezelfde vergadering wer den met groote meerderheid van stemmen herbenoemd de drie aftre dende wethouders: mrs. W. baron Röell, W. W. van Lennep en B. H. M. Driessen. Een jaloersche huisvrouw wierp Maandag in de Westerstraat te Am sterdam haren man eene hoeveelheid peper in de oogen, zoodat hij naar het gasthuis moest worden gebracht om er geneeskundig te worden be handeld. Men schrijft ons uit Hilversum Sedert een paar jaren bestaat hier te Hilversum een vrijwillige brand weer, die reeds vele uitstekende diensten heeft bewezen. Gekleed in uniform, en geheel en al «militai- rement» ingericht, kan men er zeker van zijn, dat ze bij het uitbreken van een brand altijd de eerste hulp biedt. Voor onderhoud van bluschmid- delen, zaalhuur voor vergaderingen en verdere onkosten, heeft ze echter meer geld noodig, dan de leden aan contributie kunnen bijdragen. Daar om wendde ze zich heden tot den gemeenteraad met het verzoek om een jaarlijksche ondersteuning van twee honderd gulden. Dit verzoek werd in handen gesteld van een daartoe benoemde commissie, die in een volgende vergadering daarom trent verslag zal uitbrengen. We wenschen volgaarne, dat het ver zoek zal worden ingewilligd,ofschoon het ons beter voorkwam als de assu rantie-maatschappijen de gevraagde subsidie verleenden, daar deze toch in de eerste plaats de voordeelen trekken van een goed ingericht brandweerkorps. Men schrijft ons: Twee jongens te Krommenie hiel den Zondagmiddag op hunne manier een zeilwedstrijd op de Vliet, de een in eene waschtobbe, de andere in eenen varkenstrog. Alles ging goed, totdat de pet van een der bengels afwoei; hij trachtte ze te grijpen en kantelde daardoor om. Ook de ander ging te water; ze wisten zich echter aan hun vaartuig boven water te houden, totdat er hulp kwam. Daar de Vliet daar ter plaatse vrij diep is had de waag halzerij wel anders kunnen afloopen Men schrijft ons uit Zaandam: In de vergadering van den Ge meenteraad op Dinsdag zijn de nieuwbenoemde leden geïnstalleerd, en zijn tot wethouders beooemd de heeren P. Kluijver Jr. en D. Zwaar demaker. De heer P. Kluijver heeft de benoeming aangenomen, maar de heer D. Zwaardemaker heeft 24 uren van beraad gevraagd, wat hem is toegestaan. De eerste wethouder is tevens benoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand. Blijkens mededeeling van de geredde equipage van den in het Engelsche kanaal door aanvaring gezonken Tesselschen loodskotter No. 5, schipper Jn. Kuiper, is het vaartuig jl. Zaterdagnacht, omstreeks 3 uren, op den kruispost bij Dun- geness ingeloopen door het Engelsche stoomschip Thomas Parhervan Smirna naar Londen bestemd, en wel met zulk eene kracht, dat het water onmiddellijk den kotter bin nenstroomde. De opvarenden be proefden nog dezen door pompen te behouden, doch te vergeefs; twintig minuten na de aanvaring waren zij verplicht in de scheepsboot te vluch ten, en kort daarop zonk de kotter in de diepte weg. De schipbreuke lingen werden nu aan boord van den Goereêschen loodskotter opge nomen en door dezen aan wal gezet. Maandagavond kwamen zij behouden te Nieuwediep aan. De door B. en W. van Leiden ontworpen begrooting voor 1888 bedraagt in ontvangst en uitgaaf f745.685, terwijl de plaatselijke di recte belasting is uitgetrokken op een bedrag van f 137.000, zijnde f13.000 minder dan het vorig jaar. In eene te Leiden gehouden gecombineerde vergadering van de vrijzinnige kiesvereenigingen «Het Algemeen Belang» en de «Vereeni- ging tot Stemopwekking» is beslo ten, bij de a. s. herstemming voor de Tweede Kamer aan de vrijzinnige kiezers in het kiesdistrict Leiden in overweging te geven, onder de tegen woordige omstandigheden hunne stemmen uit te brengen op de twee in herstemming komende anti-revo lutionaire candidaten, van wie men genoegzamen waarborg heeft dat zij voor de grondwetsherziening zullen stemmen. De Haagsche correspondent van de N. Gr. Ct. geeft het vol gende verhaal in zijn joDgsten brief; «Een oud-Indisch «ambtenaar» (zoutverkoop pakhuismeester op een buitenpostje, tevens oud-buitenge woon deurwaarder op een kleine plaats en agent van de weeskamer) kwam dezer dagen bij een lid van de ontbonden Kamer (en tevens van de nieuwe), om een zeer onderge schikt baantje solliciteeren; de man moest er zoo iets bij aan de hand hebben, onverschillig wat; er was echter geen kans hem te plaatsen. «Nu», zei hij, «dan ga ik zien of ik lid van de Kamer kan worden». De tijd voor een liberale candidatuur, vroeger te Dokkum geambieerd, was voorbij. Geen nood een paar da gen later was hij de universeel con- servatief-Roomsche candidaat in den Haag. Als men dus niemand meer weet te vinden, dan is de heer J. Canter Visser nog wel bereid.» Als proeven van de ontwik keling onzer lagere standen kan dienen, dat dezer dagen te Tiel twee huwelijken voltrokken werden, waar bij slechts één bruidegom de schrijf kunst machtig was. Dus konden van 12 personen elf niet schrijven, te weten1 bruide gom, 2 bruiden, 2 vaders, 2 moeders en 4 getuigen. Staat, wat doet gij met onze mil- lioenen (SI.) De officier van gezondheid A. Butner uit Vlissingen, die sedert eenige dagen te Middelburg verblijf hield ter assistentie der ziektege vallen onder de militairen, is Maan dag naar zijne standplaats terug gekeerd. Ook de hospitaalsoldaten, die uit Breda werden gezondenkeerden Dinsdag naar hun garnizoen terug. Uit een en ander blijkt, dat de toestand der zieke militairen veel gunstiger is. PI. m. 2000 herstel den keerden Dinsdag naar de kazerne terug. De waarnemende inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Zeeland, dr. B. Carsten, vertoeft te Middelburg, teneinde een onderzoek in te stellen naar de oorzaken der vleeschvergiftiging in de afgeloopen week. Opmerkelijk is het feit, dat ge noegzaam tezelfder tijd personen zijn ziek geworden te St. Maartensdijk, tengevolge van het gebruik van versche leverworst, en te Aksel door het gebruik van vleesch. Een en ander wordt onderzocht door de com missie voor scheikundige en micros copische onderzoekingen, te Middel burg. Maandag-namiddag was te Breda de heer G., iu zijne fabriek nabij het station, bezig eene lat te spijkeren, en stond daartoe op een ijzeren voorwerp. Vermoedelijk is de man daar afgegleden, met het gevolg, dat hij met zijn hoofd in het vliegwiel geraakte en in de rondte werd geslingerd. Toen hij door zijn werkvolk werd opgenomen, kon slechts de dood geconstateerd worden; 's mans linkerarm en borst been waren totaal verbrijzeld. Tijdens de Vuektsche kermis werd ten nadeele van R. Verhagen, herbergier aldaar, uit diens woon kamer een gouden horloge ontvreemd van circa f80 waarde. Het gelukte aan de bemoeiingen der maréchaus- seé te 's-Bosch het horloge op te sporen en den dief, die reeds bekend heeft, zekeren L. v. H. te 's-Bosch woonachtig, aan te houden en in verzekerde bewaring te brengen, ter beschikking der justitie. Te Neder-Hemert wilde Dins dag de veerman C. Verkeij, die eenen passagier van de Bossche stoomboot afgehaald had, met zijne boot aan wal varen, juist op het oogenblik dat eeneschroetboot kwam aanzetten. Er ontstond eene botsing, en de boot van den veerman werd in twee stukken geslagen. De veer man had de tegenwoordigheid van geest zich aan de schroetboot vast te klemmen, terwijl de passagier in de Maas viel en onder de schroef- boot doorging. Het mocht echter nog gelukken, hem behouden aan wal te brengen. De burgemeester van Wessem (Limburg) en de beide stemopnemers, die bij de jongste gemeenteraads verkiezing fungeerden, zijn door den rechter-commissaris in strafzaken te Roermond gehoord over onregel matigheden, die bij deze verkiezing zouden hebben plaats gehad. KOLONIËN. BATAVIA, 6 Augustus. Groot-Atjeh. De versterkingen Siroen, Lampermé, Lampeneroet, Kota Pobama en Lamitli, benevens (le blokhuizen Pagani, Sabang en Lamara, werden nu en dan be schoten; met Lambaroe was zulks nage noeg dagelijks het geval, soms zelfs in vrij hevige mate. Bij Lampeneroet werd den 8en Juli jl. een Indisch fuselier licht gewond, terwijl deu lOeu bij Lambaroe een Europeesch sergeant der infanterie een rantjoewond aan den voet bekwam. Den 12en Juli werd bij de Lampermé en den 14en tusscken Lamtih en Lam- djamoe op sector-patrouilles gevuurd. Nabij de versterking te Lampeneroet werd op laatstgemelden datum eene terug- keerende patrouille beschoten, bij welke gelegenheid de 1ste luitenant der infanterie A. Visser licht gewond werd. Den 8en en Hen werd tusschen Kota Pohama en Pakan-Kr<.ëng Tjoet vrij le vendig op onze transportdekkingen ge vuurd. Den 7en, 8en en 13en werden de mor- gentreinen bij Lingkar en Lampermé be schoten. Onderhoorigheden. De adsistent-resident voor de Onderhoorigheden bezocht den 13en tot en met den 18en Juli de West kust van Atjeh. T. Oemar hield zich nog steeds te Telok Kloempang op. Volk uit de bovenlanden van Sibadi, Bakongan en Terbangan nam nog steeds deel aan het verstoren der rust in het Troemonscheoverigens was het ter West kust rustig. Segli werd nog nagenoeg dagelijks, nu eens meer dan minder hevig, beschoten. De radja van Pedir liet den Hen Juli, vier, niet ver van het strand gelegen kampongs, die weigerden hasil te betalen, tuchtigen; ruim 400 woningen werden in de asch gelegd, de bewoners vluchtten naar het binnenland. Ter Oostkust werd de rust niet verstoord. De gezondheidstoestand was de beri beri niet medegerekend gunstig; ver geleken met het vorige kwartaal was de stand van evengemeldo ziekte gunstiger; hot ziektecijfer bleef overigens gelijk, terwijl het sterftecijfer laag was. De vorst van Lombok, die fabel achtig rijk moet zijn, heeft den heer Pat- tiwael te Ampanan gevangen gezet en zijn goederen in beslag genomen, naar men zegt, omdat deze hem geld schuldig was. Het //Soerabajasck iïdbl." ziet daarin al een geschikte gelegenheid voor onze Begee- ring om tussckenbeide te komen en de onderdanen van dien altijd min of meer weerspannigen vorst van diens dwingelandij te verlosseneen demonstratie met de ram- monitors zou misschien al helpen. De raad van justitie te Batavia heeft het bevel van voorloopige aanhou ding van E. A. d. C. bekrachtigd en tegen hem rechtsingang verleend met hevel van gevangenhouding, ter zake van oplichting, valschheid in veertien geschriften van koop handel, en misbruik vau vertrouwen. Vau goeder hand wordt aan „De Loc." medegedeeld, dat het opperbestuur er ernstig aan denkt de particuliere lan derijen bewesten do Tji-manok§ te onteige nen, met het land Tjiomas te beginnen. Beeds moet met een consortium een voor loopig plan gemaakt zijn. Voor Tjiomas zou ruim een millioen worden betaald en het consortium zou dat bedrag voorschie ten, op voorwaarde, dat de regeering zich verbinde jaarlijks voor interest en aflossing een halve ton at te dragen. Volgens een bericht iu de „Soer. Courant" zou de directeur van O. E. en N. een voorstel aan de regeeriug hebben ge daan om met Januari a. s. het zoutwezeu zoo te reorganiseeren, dat de schatkist er ongeveer een half millioen meer uit zou ontvangen. Daartoe zou aan de zoutver- kooppakhnismeesters slechts 1 pCt. spillage worden toegestaan, hun tractement op f 100 tot f 400 's maands worden gesteld, en het zout verkrijgbaar worden gesteld bij katties, in blikken bakjes afgewogen tegen fO.10, dus f3.28 per picol meer, welk bedrag thans echter door de tweede hand wordt ontvangen. Volgens het bericht van den direc teur der goevernements kina-onderneming over het 2de kwartaal 1887 werd iu dit jaar reeds eene hoeveelheid van 270,000 halve kilogrammen bast geoogst, terwijl hij den geheelen oogst van dit jaar schat op 700,000 kilogram; vooral de plant soenen van het Zuidergebergte hebben veel opgebracht. Opnieuw zijn proeven genomen met het enten van ledgers op succiruba in de open lucht en aanvankelijk met redelijk goeden uitslag. Op de veilingen Tijger en paard rolden over elkander en den volgenden morgen bij het krieken van den dag bleven er van het trouwe dier, dat mij zoolang gedragen had, niets meer over dan eenige afgeknaagde beenderen. Welnu! gelooft gij thans nog dat de jaguar enkel veulens aanvalt? vroeg de oude herder. Niemand antwoordde; maar de toehoorders van Benito wendden het hoofd in de richting waar het licht voor de diepste duisternis moest plaats maken, alsof te midden daar van de vlammende oogappels dezer gevreesde dieren moesten verschijnen. Onder den indruk van het verhaal van den ouden herder en van dien veroorzaakt door de onbetwistbare tegenwoor digheid van een dier verschrikkelijke nachtelijke zwervers der Amerikaansche bosschen, duurde het stilzwijgen nog geruimen tijd voort. Tiburcio was de eerste die het verbrak. Zoowel als de vaquero aan een avontuurlijk leven gewoon, was bij minder bevreemd dan zijne gezellen. Indien gij echter geen paard hadt gehad, zeide hij, zou de jaguar u in zijne plaats verslonden hebben; uw paard heeft u dus gered door voor u het gelag te betalen en hier hebben wij twintig paarden voor één tijger. Deze jonge man redeneert heel juist, naar mij voorkomt, riep Baraja, door deze opmerking gerust gesteld. Twintig paarden, ja, hernam Benitc, die zullen bij ons blijven totdat zij van schrik niet meer zullen weten wat te doen, en onmiddellijk bij de nadering van het ge vaar zullen zij door schrik bevangen op de vlucht gaan. De jaguar die hier rondsluipt, zal hen niet achtervolgen, omdat het instinct der paarden hem naar den tegenovergestelden kant van het water zoude voeren en daar wil hij zich niet van verwijderen, en, misschien Wat misschien? vroegen verschillende stemmen te gelijk. Misschien, hernam Benito plechtig, heeft hij reeds menschenvleesch geproefd en daar deze dieren, zooals ik u straks reeds gezegd heb, zeer kieskeurig zijn, zou hij het vleesch van een paard voor dat van een onzer laten staan, en waarachtig, men zou hem van zijn standpunt geen ongelijk geven. Dat is nog al geruststellend! viel Cuchillo hem in de rede. Zeker, want hij zal zich met een onzer tevreden stel len, ten minste Benito scheen verschrikkelijk omzichtig in zijne uitdruk kingen te zijn; niemand waagde het hem te ondervragen. Cuchillo intusschen, die ongeduldig werd door dat stilzwij gen, riep uit Maar verduiveld, ga dan toch voort Ik wilde zeggen, antwoordde de oude vaquero, ten minste als zijn wijfje niet bij hem is, in welk geval.... Maar waarom u angstig te maken? Dat de bliksem u verplettereschreeuwde Baraja, spreek dan toch! Ik welk geval hij zich genoodzaakt zou zien zijne gezellin de beleefdheid te bewijzen een tweede uit ons midden te nemen, aldus eindigde Benito oogenschijnlijk met spijt. Parbleu! zeide Baraja vurig, ik bid den goeden God dat deze tijger een vrijgezel zij. En krampachtig wierp hij nog een arm vol doode tak ken op het vuur. Zachtjes aan, herhaalde Benito, wij hebben minstens nog zes uren nacht, en voor geen uur hout meer. Onder het uiten dezer woordeu, ontrukte hij aan den vuurgloed een gedeelte der voedingstoffen, die Baraja er op geworpen had. Wij hebben aldus drie kansen, ging hij voort, zich opnieuw neerzettende als een man die besloten is een on vermijdelijk lot te ondergaan; de eerste is: dat de tijger niet te veel dorst heeft; de tweede: dat hij zich met een der paarden vergenoegt; en de derde: dat de tijger een vrijgezel is, zooals onze vriend daarstraks zeide. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2