NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5 e Jaargang. Vrijdag 9 September 1887. No. 1282. ABONNEMENTSPRIJS; AD VERTENTIEN: STADSNIEUW S. It I N li L A I). HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door liet gelieele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Pnblicite Etrangére G. L. 1) d U llE ff Co., J Oil. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Zij, die zich op ons blad abonneerenont vangen gratis hetgeen van het tegenwoordige F euilleton reeds het licht zag. FE Flit E CUE. Haarlem, 8 September. TE!5GA»ERISiG der Provinciale Staten van Noord- olland, op heden, Donderdag 8 September.^ Ten kwart over twaalven opeist" de voorzitter, Mr. Sehorer, de vergadering. Aan de orde is de verkiezing van zes leden van de 1ste Kamer der Staten Generaal. Van de 65 stemmen verkreeg Jlir. D. van Akerlaken 56, Mr. G. van Tien hoven 55, en M. H. Insinger 49 stemmen. Bij de stemming voor het aftredende lid Mr. M. H. Pijnappel, verkreeg deze ?7, Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg 20 stemmen, terwijl de overige waren verdeeld. Een nieuwe vrije stemming was dus noodig; bij deze verkreeg de heer Rut gers 30, de heer Pijnappel 28 stemmen, zoodat beiden in herstemming kwamen. Thans werd de heer Rutgers van Rozen burg gekozen met 35 stemmen, tegen 28 op Mr. Pijnappel. De heer Rutgers, het woord nemende, dankt de vergadering voor haar bewijs van vertrouwen, maar verklaart de beuneming niet te kunnen aannemen. De beweegredenen daartoe wil hij thans niet uiteenzetten, maar meent thans zijn besluit te moeten mededeelen. De voorzitter stelt voor, na afloop der stemming voor het zesde lid, in de vaca ture door het bedanken van cLn heer Rutgers ontstaan, nog in deze zitting te voorzien. Vervolgens kreeg Mr. J. P. M. Tak van Poortvliet 46 stemmen, en de heer A. C. Wertheim 49 stemmen. Bij de nu volgende stemming in de vacature Rutgers kreeg de heer Pijnappel 29, de heer C. Donker 24 stemmen, de overige verdeeld. Nieuwe vrije stemming Mr. M. J. Pijnappel 34, de heer C. Donker 29 stemmen. Ten slotte zijn dus alle leden der ont bonden 1ste Kamer weder herkozen. Aanstaanden Zondag zal op de militaire sckieibaan in de duinen bij O verveen een schietwedstrijd worden gehouden door de leden van het kader der Dienstdoende Schut terij, die deelnemen aan de vrijwil lige kaderoefeningen, en daardoor in het bezit zijn van een Beaumont- geweer. Verschillende prijzen werden voor dezen wedstrijd aangeboden. Ook de burgemeester van Haarlem, mr. E. A. Jordens, zond aan den waarne- menden commandant der schutterij als prijs een zeer fraai vernickelde revolver, vergezeld van een schrij ven, waarin hij den ijver prees van de leden van het kader om de vrij willige oefeningen geregeld bij te wonen en daardoor de weerbaarheid der schutterij te verhoogen. Door de periodieke aftreding der niet herkiesbare bestuursleden der afdeelingHaarlem van «Toonkunst», de heeren P. J. Prinsen Geerligs, P. J. L. Huet en jhr„ mr. F. W. van Styrum, is er eene wijziging gekomen in het bestuur, dat thans is saamgesteld uit de heeren: mr. A. C. Waller, voorzitter; mr. W. Jager Gerlings, onder-voorzitter; J. K. Tadema, secretaris; mr. Th. de Haan Hugenholfcz, penningmeester; F. M. baron van Lijnden, biblio thecaris; J. van der Eist, D. Emrik, M. Brondgeest, L. A. Laurey en K. Zegers Veeckens. In de vergadering is besloten dat dezen winter drie concerten gegeven zullen worden door de Zangveree- niging en de Orkestvereeniging der afdeelingmet medewerking van uitstekende solisten, en welle Han dei's «Messias»2e een pkilhar- monisch concert; 3Ö Mendelssohn's «Elias». Bovendien zal de directeur der Zang- en Orkestvereeniging, de heer W. Robert, ook dit jaar we derom twee soireé's geven? waartoe den leden van de afdeeÜDg vrije toegang wordt verleend. A&n de leden van het a. s. Ne- derl. Natuur- en Geneeskundig Con gres te Amsterdam zal de gelegen heid gegeven worden, om op Zater dag 1 October deel te nemen aan een feestmaaltijd, en den Zondag daaraanvolgende aan een gemeen- schappelijken tocht naar Haarlem, ter bezichtiging van Teylsr's stich ting en andere musea. In de eerste dagen van de vo1- gende maand zal het Leger des Heils hier ter stede den veldtocht openen. De vergaderingen zullen geregeld plaats hebben in het lo kaal Felix Favore, doch des Zon dagsavonds in «de Kroon.» Door den gemeenteraad van Leeuw arden is besloten aan de heeren Van Barneveld Kooy Jr. te Haarlem en Van den Broeke te Amsterdam, kosteloos in gebruik af te staan een stuk grond bij de herberg «de Klanderij», ten behoeve van den watertoren voor de waterleiding tot aanleg en exploitatie waarvan hun door den raad concessie is verleend. De hoofdonderwijzer der Cnr. school te Ouddorp, de heer Broens, heeft voor de betrekking van hoofd der nieuw op te richten Chr. school te Hoofddorp bedankt. ONDERWIJS. G. A. Van Eek, vroeger hoofd eeuer openbare school te Uithoorn, heeft, krach tens uitspraak van Gedep. Staten van Noord-Holland, de bevoegdheid tot het geven van onderwijs verloren. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Uit Oude-Wetering wordt van 5 Sept. aan do WN. R. Ct." gemeld: (/Tot verbazing van velen zag men heden ochtend dat de doleerende predikant, die tot heden nog de pastorie bewoonde, aan het verhuizen was. Hij neemt zijn intrek in een ledig staand heereuhuis, toebehoo- rende aan een der meest ijverige leden der doleerende gemeente." Op de vraag, waarom het in Am sterdam zoo lang duurt, eer tot de op richting der gebouwen voor de samen komsten der doleerenden wordt overgegaan, ft ds. de Gaay Eortman in de //Amst. Kerkb." een antwoord. De commissie voor den bouw was ijverig geuoeg, maar zij had te worstelen met veel tegenstand of bureaucratische langzaamheid. Als voor beeld diene het volgende: De commissie trad voor een paar maan den in onderhandeling met B. en W. over een stuk grond aan het einde der Sarphatistraat, doch het was te klein, wanneer men eenige meters van de spoor lijn moest afblijven. Men verwachtte nu echter dat de regeering dispensatie zou geven, daar men hier met doode spoor lijnen te doen had, doch wacht nog steeds op antwoord. Z. M. heeft toestemming verleend: aan den burgemeester van Heerjansdam, J. van 't HofF, om tot 19 Augustus 1893 te Zwijndrechten aan den burgemeester van Oostvoorne N. J. C. S. H. Lette, om tot 5 Juli 1893 te Brielle te wonen. Aan den gepens. kapt. jhr. W. C. Go din de Pesters vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van eere-ridder der orde van het Hospitaal te Jeruzalem, hem geschonken door den koning van Pruisen, landsheer en patroon der Balije Brandenburg dier orde. Bovenstaande berichten zijn uit de St.- Ct Z. D. H. prins van Wied en zijne gemalin, prinses Maria der Nederlanden, begaven zich Woens dagochtend te 3 u. 43 min. met de Hollandsche spoor naar Soestdijk tot het afleggen van een bezoek aan Hunne Majesteiten. De vorstelijke personen keerden des avonds met den trein van 6. u. 42 naar 's-Hage terug. Terwijl de Regeering haar best doet voor Indië soldaten te werven en voordeelige voorwaarden stelt voor de indiensttreding, wordt haar thans tegenwerking bereid van eene zijde, waarvan zij het wel niet ver wacht zal hebben. De afdeeling Knijpe van denNe- derlandschen Vredebond heeft op haar jongste vergadering besloten door advertenties in de dagbladen te wijzen op het niet-voordeelige der voorwaarden aan de dienstneming voor onze koloniën verbonden. Het doel dier bekendmaking is natuurlijk: tegenwerking van de werving; maar of dat doel overeen stemt met de beginselen der ver- eeniging, moeten we betwijfelen. De Vredebond wil, zijn naam duidt het reeds aan, bevordering van den internationalen vrede, af- chafling van den oorlog. Wat ech ter zal het gevolg zijn, indien de advertentiën der Knijper afdeeling van den bond veroorzaakten dat de werving van soldaten voor Indië geen goede resultaten meer ople verde? Dat wij ons op Atjeh en weldra ook in andere deeien van Indië niet meer zouden kunnen hand haven! Strijd zou niet kunnen uit blijven en na een bloedige worste ling zouden wij bij gebrek aan sol daten bet onderspit moeten delven. De beweging der afdeeling Knijpe tegen de werving voor Indië zou dus iets ten gevolge kunnen hebben dat geheel en al indruisebt tegen de beginselen van den bond; een bloe- digen oorlog en onze nederlaag! Zou het hoofdbestuur geen stokje kunnen steken voor deze handelwijze van de afdeeling en gebruik ma kende van de macht in art. 6 van het reglement gegeven, in bet, open baar er tegen kunnen protesteeren? Blijft de afdeeling bij baar be sluit, dan zou, ingevolge betzelfde artikel, baar erkenning door de al ge meene vergadering van den bond kunnen ingetrokken worden. (Hdbl.) Op de Israëlietische begraaf plaats te Muiderbergis Woensdag, in tegenwoordigheid van vele belang stellenden, het gedenkteeken ont huld, dat door veler bijdragen (ar- tisten waren uitgesloten om de hulde een geheel bizonder karakter te geven) op bet graf van A. Van Lier, door den beeldhouwer Bart van Hove, kon worden ontworpen en uit gevoerd. Het is een slanke doriscbe zuil met omfloersden arm, op breed voetstuk, geheel van zandsteen ver vaardigd, de zuil met een palmtak getooid. De Israëlietische gebruiken verbieden elke beeldgroep of allego rie, zoodat de strengste eenvoud moest worden in acht genomen. «Den voor- treffelijken directeur A. van Lier, door zijne vrienden en vereerders», luidt bet opschrift. Men schrijft ons uit Hilversum Reeds sedert eenige maanden heerschen in deze gemeente kwaad aardige koortsen, die thans bet ka rakter van typhus aannemen. Naar we vernemen moeten bier een groot getal lijders zijn. Met dankbare erkenning voor bet vele goede door ons gemeentebe stuur in 't belang der gezondheid reeds tot stand gebracht, gelooven we toch, dat er nog zeer veel in dien geest kan worden gedaan. Daarbij denken we dan vooral in de eerste plaats aan de walgelijke, stinkende goten, die des zomers een veipestende lucht verspreiden. Ook de mestvaalten in sommige achter buurten aan den publieken weg moesten reeds lang opgeruimd zijn. Misschien dat het nieuwe raadslid dr. Daams, met kracht en klem op deze voor de gezondheid schadelijke zaken zal wijzen. Men schrijft ons uit Zaandam Woensdagmorgen is uit de Dijk- sloot bij het Prinsenpad alhier een lijk PBÜILLBTO NT. 23) V« HOOFDSTUK. Benito's hebinnebinoen. Niemand durfde de verschrikkelijke zekerheid dezer be rekening, die overigens hare geruststellende zijde had, be twisten; maar het moet gezegd worden, dat van deze drie kansen geen enkele voor het einde van den nacht moest overblijven. Weldra verscheen echter een troostend licht aan den horizonhet was de maan die opkwam. Hare stralen wierpen weldra een zee vau licht over de toppeu der hoornen, waarin alleen de uilen hun akelig ge- krijsch deden hooren. Met uitzondering van den spotvogel, die van tijd tot tijd zijne klagende tonen herhaalde; van den vampier die de stilte van den nacht door het geklep zijner groote vleugelen stoorde, scheen de woestijn geen andere gasten te herbergen dan de groep paarden en de op korten afstand van het vuur verzamelde ruiters. Denkt gij, vroeg Tiburcio aan Benito, dat de jaguar zich teruggetrokken heett? Ik heb meermalen deze dieren 's nachts rondom mijne hut hooren brullen en zich verwijderen om niet terug te keeren. Ja, antwoordde de bediende, wanneer de gan gen tot hunne drinkplaats vrij waren, wanneer zij zonder twijfel den reuk van eenige verwijderde prooi in den neus hadden; maar hier wordt hun de toegang tot de drink plaats belet, wij zijn in grooten getale en de jaguar verlaat zoo gemakkelijk de plaats niet waar hij tegelijkertijd te eten en te drinken vindt. Laat ons God bidden dat deze alleen op de jacht zij; maar dat hij zich verwijderd heeft, daar geloof ik niets van. Een dof gebrom, niet zoo nabij als het eerste dat zij ge hoord hadden en minder verwijderd dan het tweede, be vestigde het vermoeden van den ouden vaquero. Dat is een teeken, zeide hij, dat de dorst he viger wordt, want de nachtkoelte, die hem de frissche wa- terlucht uit den put toevoert, maakt hem nog toorniger. Intusschen wierp de vuurgloed, die langzamerhand uit ging, minder licht af en de voorraad hout was bijna ver teerd. Eene verschrikkelijke evenredigheid ontstond tusschen den aangroeienden dorst bij den tijger en de vermindering van het hout op den haard. De vlammen van het vuur waren de onoverschrijdhaarste hinderpalen die men tegen over de wanhoop van het bloeddorstige dier kon stellen. De dorst verstikt hoe langer hoe meer de keel van den jaguar, daar is niet meer aan te twijfelen; ik vrees, dat de eerste kans ons reeds ontsnapt, zeide Benito op somheren toon. Hijo dewilt ge wel eens zwijgen I riep Cu- chillo met het mes in de hand zich tot Benito keerende. Vervloekte ongeluksprofeet! weet gij ons niets anders dan akelige tijdingen op te disechen Wat kan ik er aan doen? zeide de oude herder, zonder zich te bewegen. Ik meen te spreken tot man nen die moed hebben en wanneer uw mes zoude doen het geen de jaguar elk oogenblik kan doen, zal dit eene kans voor u minder zijn. In plaats van acht zal hij nog maar uit zeven kunnen kiezen; want deze dieren zijn te groote lekkerbekken om een lijk mede te nemen. Om kort te gaan het is een edel dier, dat.... Ditmaal was de terughoudendheid van den onverbeter- lijken lofredenaar der tijgers onvrijwillig. Een gehuil, schet terend als het geluid van een trompet, weerklonk van den tegenovergestelden kant, van waar het eerste geluid was gehoord en deed hem zwijgen. Ave Maria! de tijger ie getrouwd! riep Baraja met angst. Deze man zegt de waarheid, vervolgde Benito, want er zijn er twee, en nog nooit hebben twee man netjestijgers in gezelschap jacht gemaakt. Wat gij er ook van zeggen moogt, signor Cuchillo, daar zijn reeds twee kansen minder: de dorst wordt heviger en een dubbel aan tal tijgers. Welnu, één staat tot vier gelijk twee tot acht, dat wil zeggen dat.... op vier.... Dat maakt vijf op acht, viel Baraja hem in de rede, die door den schrik geheel met de wiskunde in de war was. Caraïl wat ge daar zegt! hernam de oude Benito

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1