opgehaald, dat bij nader onderzoek bleek te zijn van den stalknecht van het paardenspel van Schuiten voerder, dat hier gedurende de ker mis voorstellingen gaf. Omtrent de oorzaak van den dood van genoemden persoon is nog niets bekend. Men schrijft ons uit Alkmaar: Uwe lezers zullen zich ongetwijfeld nog wel herinnereu, hoe nu bijna 3 jaar geleden een onzer ingezetenen, bij de res tauratie van het waaggebouw, door een neervallende balk doodelijk werd getroffen; hoe door de weduwe een eisch van scha devergoeding werd ingesteld, die door de rechtbank alhier gedeeltelijk ten hare gun ste werd uitgewezen; het vroede bestuur van ons aloud stedeke, hiermede niet te vreden, teekende appèl aan. Ook te Am sterdam werd de uitspraak der rechtbank te Alkmaar bekrachtigd; maar gedachtig aan de woorden van den molenaar van Sans-Souci: //Er zijn nog rechters te Berlijn", wilde de stad den Hoogen Baad doen be slissen, indien hare rechtskundige raads man, de heer mr. Aug. Philips, advocaat te Amsterdam, de zelfopofferende edel moedigheid niet gehad had, haar dit ten stelligste te ontraden, aangezien de uitslag geheel hopeloos zou zijn, hetgeen door een daartoe benoemde, rechtsgeleerde commissie -werd beaamd. De arme belastingschuldigen kunnen zich thans in het Baadsverslag van 6 Sept. verlustigen in het volgende cijferspel: a. Aan de wed. Siebrands hoofdsom der veroordeeling f 6500. 2 jaar en 11 maanden rente a 5 pCt., van 27 Sept. 1884 tot 27 Aug. 1887 947.88 Gelikwideerde kosten, le in stantie ii 317.95 Kosten na de uitspraak van dat vonnis tot de citatie in appèl 43.55, Gelikwideerde kosten volgens het arrest u 218.40 Kosten na de uitspraak van bet arrest tot 17 Aug. 1887 47.36 Samen f8075.14 b. Aan den heer mr. Aug. Philips, advocaat der gemeente, te Amsterdam f 470. c. Aan den heer mr. N. H. de Lange, procureur der ge meente, te Alkmaar Verschotten 176.71 Salaris 365. d. Aan den heer E. E. Dam mers, procureur der gemeente, te Amsterdam Verschotten 33.95 Salaris 120. Totaal f9240.80 Gelukkig heeft de raad onzer stad in dergelijke gevallen voorzien, en heeft in hare gemeente-begrooting van 1887, met vaderlijke bezorgdheid, naast een post voor onvoorziene uitgaven, ook een van kosten voor rechtsgedingen uit getrokken, zoodat de ingezetenen zich over eene bizondere uitgave van f9240,80 niet erg angstig behoeven te maken, want het cijfer, waarop de post van kosten voor rechtsgedingen geraamd was, vertegenwoordigt de kapitale som van vijf gulden. Bij de groote gala-afscheidsvoorstel ling, in het circus Carré, j.l. Maandagavond, had een der heeren kunstrijders, die met mandjes aan de voeten gebonden, zijn toeren te paard verrichtte, het ongeluk tc vallen en wel zoo, dat hij met zijn arm op het paard nederkwam en daaraf in de manége, waar hij bewusteloos liggen bleef. Twee heeren doctoren verleenden direct hunne hulp, terwijl de paniek door de clowns zoo goed mogelijk hersteld werd. Bij onderzoek bleek de arm gebroken te zijn. De persoon L. v. d. P., welke door den direct, van het telegraafkantoor te Alkmaar belast was met het bezorgen van een tele gram naar Langedijk (zie het No. van 7 dezer) is den 6eu Sept. jl. levenloos uit het water opgehaald en wel te Langedijk. Het vermoeden, als zoude hier aan zelf moord gedacht moeten worden, is niet gegrond en mag men met meerdere zeker heid veronderstellen, dat de ongelukkige, door de duisternis misleid, in het water is geloopentot welk vermoeden het niet bezorgen van het aan hem toevertrouwde telegram aanleiding geeft. De verongelukte laat eene vrouw in hoogst zwangeren toestand achter, benevens een kind. Men schrijft ons: Het eiland Tessel is in het bezit van een uitgebreid telefoonnet. Van Den Burg, het centrum, waar het telegraafkantoor is, gaan telefoon- leidingen naar OudeschildDen Hoorn, De Cocksdorp en De Koog. De beide laatste, evenals de leiding van De-Cocksdorp naar den Eier- landschen vuurtoren zijn gedeelte lijk ten behoeve van de kustwacht. Thans zal ook Oosterend telefonisch met Den Burg verbonden worden, zoodat De Waal dan het eenige dorp zal zijn, dat nog niet is aan gesloten. Het eerste rijks-telefoonkantoor in Nederland werd ook op Tessel op gericht, en wel te De-Cocksdorp. Een Katwijker visscher heeft gerapporteerd, dat door hem is drij vende gezien bij de Eierlandsche gronden eene bomschuit, ten onderste boven liggende, met den mast er naast. De schuit behoort waarschijn lijk te Egmond thuis; zij was ge merkt: witte boord met oogen; de mast was aan het boven- en onder einde blauw geverfd. Het is geen alledaagsch voor val, dat de politie eener gemeente zich verplicht ziet de hulp der open bare macht in een aangrenzende gemeente in le roepen. Dinsdagavond was dit het geval. Halfweg Loosduinen had tusschen 8 en 9 ure eene botsing plaats tus schen twee rijtuigentengevolge waarvan aau een der voertuigen belangrijke schade werd toegebracht. Een hevige woordenwisseling en daarna een gevecht volgde tusschen de koetsiers en de passagiers der beide rijtuigen. De Loosduinsche veldwachter S., toevallig het terrein van den twist in burgerkleeding passeerende, maakte zijne qualiteit bekend en maande de twistenden tot rust aan. Dit werd hem zoo kwalijk geno men dat hij ernstig mishandeld werd, onder anderen met den boom van een der rijtuigen. Hij kreeg het ten slotte zoodanig te kwaad dat poli- tiehulp uit Den Haag ontboden werd, waarop 2 Haagsche agenten zoo spoedig mogelijk per stoomtram naar Halfweg vertrokken en krachtige hulp verleenden. Twee personen werden gearres teerd. Een der aangehoudenen moest zijn verzet ook tegen de Haagsche politie duur betalen, daar hem met den wapenstok een arm verbrijzeld werd. Een der onlangs herkozen leden van den Schiedamschen Raad, de heer J. H. Houtman, heeft verklaard zijn lidmaatschap weder neer te leg gen, eensdeels omdat de vergaderin - gen van den Raad meestal plaats hebben op een uur waarop hij die niet kan bezoeken, anderdeels omdat de aangename zijde, aan de betrek king van Raadslid verbonden, niet opweegt tegen het onaangename hetwelk daaruit voortvloeit. Dinsdagavond school eene tal rijke menigte samen voor de ver gaderzaal der socialisten aan de Gedempte Binnen-Rotte te Rotter dam. Het gerucht namelijk had zich verspreid, dat Domela Nieuwen- huis dien avond in dat lokaal zou verschijnen. Hij kwam echter niet. De menigte scheen niet zeer vriend schappelijk voor de soc:aal-demo- craten gestemd te zijn; althans men hoorde herhaaldelijk en onder luid gejuich zingen: aOranje boven 1 Leve Willem III!» Omstreeks HB/s uur brachten de anti-socialisten eene ovatie aan de politie-bureau's aan de Kaasmarkt, Pauwensteeg en Meermausstraat, en voor het stadhuis. Zij gingen daarop ordelijk uiteeü. DOnËL4 XIEÜWEXHOS in ISotterdain. De N. R. CL deelt in het ochtend blad van hedenmorgen het volgen de mede: De komst van Domela Nieuwenhuis hier ter stede heeft aanleiding gegeven tot ernstige wanordelijkheden. In het zoogenaamde Volkskoffiehuis aan de gedempte Binnen-Botte, waar gewoon lijk de sociaal-democraten vergaderen, had men alles ingericht om den partij leider op feestelijke wijze te ontvangen. Het lokaal was versierd, en de roode vlag uitgehangen. Omstreeks 8V2 uur Woensdagavond kwam Domela Nieuwenhuis, vergezeld van eenige partijmakkers, in twee rijtuigen voor dat Volkskoffiehiiis aan. Op dat opgen- blik had zich daar reeds eene zeer talrijke volksmenigte op de straat verzameld, met de kennelijke bedoeling om den man eene minder aangename ontvangst te bereiden, dan hem daarbinnen wachtte. De politie, met eene talrijke wacht aanwezig, had groote moeite om hem te beschermen. Zij moest een sterk cordon rondom zijn rijtuig vor men, teneinde het hem mogelijk te maken uit het rijtuig in het gebouw te komen. Nauwlijks waren hij en zijn escorte het gebouw binnengegaan, toen de volksmenigte daarbuiten het huis met steenen begon tc bombardeeren. Jaloezieën en ruiten werden verbrijzeld. De roode vlag werd afgerukt en later voor het politiebureau op de Kaas markt onder een hoeratje verbrand. Met geweld wilde het volk het gebouw der socialisten binnendringen, en onop houdelijk moest de politie charges maken, ten eiude dit te verhinderen en alzoo ern stiger ongelukken te voorkomen. De socia listen daarbinnen trachtten inmiddels de deur te barriceeren, doch achtten het weldra meer geraden hunne vergaderzaal te ont ruimen. Onder bescherming van de politie gelukte het hun, het gebouw aan de ach terzijde te ontkomen. Zij waren een honderdtal mannen en vrouwen sterk en voor het meerendeel van knuppels voorziens, die hun echter door de politie afgenomen werden. Terwijl zij door de achterdeur de vlucht namen, drong de volksmenigte aan de voor zijde het gebouw biunen. Daar werd eene algemeene verwoesting aangericht. De ver sieringen werden van de wanden gerukt, de vlaggen verscheurd, stoelen en tafels en al wat er zich verder in het gebouw be vond, stuk geslagen. Binnen een uur tijds was alles tot eene ruïne gemaakt. De overblijfselen van het vermelde ameublement van het Volkskoffiehuis werden later door zingende en joelende volkslioo- pen door de stad gedragen. Aan de politie in de bureaux op de Kaasmarkt en in de Pauwensteeg werden herhaaldelijk ovaties gebracht. //Leve de politie!" was een algemeene kreet, als volksprotest tegen de //socialen". Waar Domela Nieuwenhuis gebleven was, wist niemand te zeggen De opgewon den volksmenigte deed al het mogelijke om hem in handen te krijgen, doch zocht hem te vergeefs. Hij schijnt goede voorzor gen gebruikt te hebben om aan het hem dreigende gevaar te ontsnappen. Later op den avond werden bij een paar socialisten, in de Prinsenstraat en op de Delftschevaart, de ruiten stukgeslagen. Men zeide, dat uit die woniugen de versieringen waren gekomen, in de vergaderzaal der socialisten aangebracht, en dat daarom ook deze woningen tot mikpunten van de volks woede waren gekozen. De stad bleef tot in den voornacht zeer woelig, want voortdurend bewogen de anti socialisten zich in talrijke troepen en onder het zingen van de bekende, tegen Domela Nieuwenhuis en zijne aanhangers gerichte liederen door de straten. De politie heeft eene zware taak gehad, om ernstiger wanordelijkheden, eu vooral om geweldpleging aan de personen der socialisten tegen te gaan. De stemming onder het volk gaf alle reden om het ergste te vreezen, wanneer Domela Nieuwenhuis of een der zijnen in hare handen mocht gevallen zijn. Zondagmorgen is te Arhem door den sergeant-majoor der schut terij Van E., uit wraak een geweer schot op den sergeant-majoor Ter H., die de woning van v. E. voor bijging, gelost; de kogel ging Ter H. rakelings langs het hoofd. De zaak is in handen der justitie. Omtrent hetzelfde ongeluk schrijft echter de ArnhCL: Een jongmensch te Arnhem, wiens broeder sergeant-majoor is bij de dd. schutterij, kreeg van dezen les in het pistoolschieten. Zaterdagmor gen, bij afwezigheid zijns broeders, wilde hij den huisbediende de deug delijkheid van een pas ten geschenke gekregen Elobert-pistool aantoonen, doch schoot, in plaats van op de schijf, door de tuinschutting, met dit gevolg, dat het kogeltje rake lings langs het oor vloog van eenen daarnaast bezig zijnde timmerlieden. Het verhaal, als zou de serg.- majoor v. E., uit wraak met een geweer van uit het venster op eenen voorbijgaanden collega hebben ge schoten, is dus geheel uit de lucht gegrepen. Yan een onderzoek door de ju stitie is dan ook in het geheel geen sprake en wanneer dat al het geval was, zou het zijn naar den inzender van het valsche bericht. De locomotief van den 's avonds om 7.15 te Hengeloo aankomenden goederentrein, derailleerde bij het vertrek van den trein naar Olden- zaal vlak voor het perron van het station, op het midden van het sta tionsemplacement; persoonlijke onge lukken zijn hierbij niet te betreuren, ook het materieel heeft weinig schade geleden. Maandagmiddag werd het over dekte aakschip Vrouw Maria, ge zagvoerder en eigenaar Herm. Duyts te 's-Hertogenbosch, varende van Rotterdam naar Luik, geladen met 185 duizend kilogrammen mijnhout, en toen liggende aau de loskade der Zuid-Willemsvaart onder Helmond, eensklaps lek, zonder dat eenige oor zaak der averij kan worden vermoed. Slechts door aanhoudend pompen is het zinken voorkomen. Het schip is verzekerd bij de «NederlandscheBm- nenvaart-risico-societeiu te Amster dam. Te Goes was de gemeenteraad Dinsdag reeds te 9 uren in verga dering bijeen. Vooreerst om de ker mis. Wanneer op het marktplein, waarop de raadszaal uitzicht geeft, een vroolijke drom kermisgaugers zich luide laat hooren, is het moei lijk om de gemeentezaken te behan delen. Daarom komt op dezen dag, die eene verplichte raadsvergadering met zich brengt, de vroedschap op zulk een ongewoon uur bijeen. Daarbij komt dan nog dat juist op dezen dag vele koopmanschappen worden afgedaan. De verkoopingen van hoornen hebben plaats met be paling dat de koopsom op dezen dag moet worden betaald; de pachten moeten juist op den eersten Dinsdag in September worden voldaan, en voor dit een en ander is de stroom van buiten zeer sterk en kunnen de notarissen, kooplieden en grondeige naren niet op hunne kantoren ge mist worden. In vele gemeenten van Zuid- en Noord-Beveland was de raadsvergadering dan ook reeds'te- gen des morgens 6 uren belegd, om den leden gelegenheid te schenken, zich na afloop stadwaarts te begeven. FINANCIEELS MEDEDEELINGEN. Volgens het Weekblad voor incourante fond sen van Broekman. Houders zijn in de week, eindigende 6 dezer, verhandeld de volgende fondsen: Liq.-Aand. James Barge en E. Moor maan Co. tot36 pet. Aand. Batjan Maatsch. 's-Hage tot 50 Aand. Deli-Batavia Mpij te Batavia tot 417 Ys Aand. Mpij Zeehad te Schevenïngen tot 90 n Aand. K011. Ned. Locaal Spoot weg- Mpij te Apeldoorn tot 16 Aaud. West-Fricscke Tramw.-Mpij tot 15 Y4 Obl. Kon. Fabriek van Stoom- en an dere Werktuigen, le Hyp. tot80 Aand. Mpij Felix Merit» tot 50 u Obl. Provincie Quebec tot 108 RECHTSZAKEN. Woensdag werd voor liet Gerechtshof te Amsterdam in hooger beroep behandeld de zaak van Hendrik De Boos, oud 35 jaren, van beroep schoenmaker, wonende aldaar, beschuldigd van iu den avond van 22 Eebr. 11. in of nabij het bierhuis van P. J. Penning, genaamd //De Leeuw van Waterloo", den rechercheur van politie J. H. v. d. Bult, moedwillig en geweld dadig met een breekijzer op diens hand geslagen te hebben, ten gevolge waarvan deze aan dat lichaamsdeel een bloedende verwonding bekomen heeft. Deswege werd Do Boos den 8sten Juli door de Beclitbank aldaar tot 45 dagen gevangenisstraf veroordeeld; toen waren 2 getuigen a charge en 9 a décharge ge dagvaard, terwijl beklaagde zelf zijn ver dediging voordroeg. Woensdag werd hem rechtskundige bij stand verleend door mr. W. Paap, en werden een 31-tal getuigen gehoord, ouder wie verslaggevers van //Handelsblad", //Amsterdammer", //Amsterdamsche Crt.", //Echo", //Voorwaarts" enz., alsmede de commissaris van politie der 3e sect. Gelpke, de inspecteur Wijnmalen, de rechercheur van der Bult, Penning, diens vrouw en buffetjuffrouw, Eortuyn, enz. Twee der getuigen hadden hem het feit zien begaande overigen waren meest alien a décharge. De verslaggevers gisp ten de houding der politie. Het Openbaar Ministerie nam verzach tende omstandigheden aan en eischte 21 dagen gevangenis. De verdediger pleitte ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak over acht dagen. R II I T R N L .1N1). Engeland. Het Huis der Lords heeft bij tweede lezing het wets ontwerp aangenomen betreffende het bedrijfsreglement in de steenkolen mijnen en dat op het verkrijgen van kleine pachtgoederen door de boeren. Frankrijk. In het voorjaar 1888 zal, volgens de Evening-post van New-York, het geheele Fransche leger met het Lebel geweer naar den naam van den uitvinder dus genoemd gewapend zijn. Dat geweer is veel korter en lichter dan de tot dusver gebruikte en overtreft die alle in draagkracht. Het kaliber is zeer klein, de kogel is van staal, scherp afgepunt en maakt duizend omwentelingen per seconde. Bij de genomen proeven drong de kogel, op een afstand van 500 yards, acht duim in een ge- metselden muur. De drijfkracht van het projectiel bestaat uit eene chemische samen stelling, waarvan het geheim bij de Fransche regeeriüg bekend is. Bij het afvuren stoot het geweer niet en laat geen rook na. Het geweer-Lebel is een repe- teer-geweer en de patronen zijn zóó klein dat een soldaat er 220 kan medevoeren. De Fransche geweer-fabriek te St. Etienne levert dagelijks 500 van deze geweren af en bereidt zich koeltjes. De vrees doet u overdrijven, mijn waarde; voor twee tijgers zijn twee menschen voldoende, als ik goed kan rekenen, welnu, gij berekent er vijf voor, dat is drie te veel. Het is dus waarschijnlijk dat van de acht mannen, zooals wij hier zijn, er maar zes zullen zijn. die het dag licht zullen begroeten. Dat de bliksem mij treffe, indien ik ooit een lamlen diger gezel gevonden heb dan dien daarzeide Cuchillo zuchtende, die, ondanks zijn woede niet meer genegen was het evenredig aantal slachtoffers dat aan de woede der jaguars was overgegeven, te verminderen en die voortaan het leven van den ouden vaquero eerbiedigde ais een voorwerp van afgodische vereering. Het is gelijk, zeide Baraja, zoolang ik deze paar den rondom ons gegroepeerd zal zien, zal ik goede hoop hebben. Dat is de eenige kans, die ons overblijft, waagde een van Benito's gezellen te zeggen, die, daar hij de lang durige ondervinding van dezen kende, naar zijne woorden luisterde als naar een orakel. Ongelukkig moest deze laatste kans niet lang bestaan. Op een gebrul dat uit de onzekere grenzen der duisternis van den nacht en de lichtgevende zonne die la Poza ver lichtte, scheen te komen, stoven de nabij het schijnsel van den haard gegroepeerde paarden, als door een panischen schrik bevangen, uit elkander. De aarde dreunde onder hunne hoeven, het struikgewas kraakte met een vervaarlijk geraas en allen verdwenen weldra onder de sombere gewelven van het woud. Dit was een bewijs, dat deze dieren, die trouwe gezellen van den mensch, bij het aangroeiende gevaar, alle vertrouwen op zijne bescherming verloren en dat zij nog alleen hoopten op de thans verdubbelde snelheid hunner gespierde pooten. Op het oogenblik waarop het laatste redmiddel, waarop de reizigers konden rekenen, verdween, stond Benito op en den afstand doorloopende die de groep, waarvan hij deel uit maakte, scheidde van don Estevan en den senator, naderde hij hen. De voorzichtigheid eischt, zeide hij, dat gij niet zoo ver van ons blijft; men weet niet wat gebeuren kan, gij hebt het gehoord, het gevaar omringt ons ter rechter- en ter linkerzijde, komt te midden van ods en wij zullen u met onze lichamen als met een schild bedekken. De angstige houding van den senator bood een treffende tegenstellingaanmetdekalmtevandenSpaanschenaanvoerder. Het is goed dien raad op te volgen, riep Traga- duros, laat ons naar dezen trouwen dienaar luisteren. En hij stond op om van de toewijding van den ouden bediende gebruik te maken, maar don Estevan hield hem tegen. Het zijn dus geen jagerspraatjes, uitgevonden om nieuwelingen te verschrikken, en die gij aan uwe toehoorders verteld hebt, zeide hij tot Benito. Heere God! het is de zuivere waarheid! ant woordde deze. Is er dus werkelijk gevaar? Ja. Welnu als het zoo is, laat ons dan op onze plaats blijven! Waar denkt gij aan? viel Tragaduros hem in de rede. De plicht van een aanvoerder is zijne soldaten te be schermen en niet zich door hen te laten beschermen, hernam Arechiza trotsch, en luister eens wat wij gaan doen. Indien het gevaar van die zijde komt, omdat wij zoowel ter rechter- als ter linkerzijde dat gebrul gehoord hebben, blijf ik hier met het geweer in de hand om den vijand af te wachten en onze achterhoede te beschermen. Met een zeker oog, een onverschrokken hart en twee kogels in iederen loop, is een jaguar niet te vreezen. Gij signor, gaat voor de voorhoede doen wat ik voor de achterhoede zal doen enindien uwevoorzichtigheid vereischt, dat gij ondersteuning verlangt van onze mannen, laat ik deze zorg aan uw goeddunken over. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2