BUITEN LAND, van Swinderen met 34, jhr. mr. P. J. J van Eijsinga met 33 van ae 44 stemmen. GRONINGEN. Herkozen de heeren; Mr. B. vail Roven (lib.) en mr. W. de Sitter (lib.), onder scheidenlijk met 36 en 37 van de 40 stemmen. DRENTHE. Herkozen de heer; Mr. G. W. baron de Vos van Steenwijk (lib.), met 31 van de 33 stemmen. LIMBURG. Herkozen do kath. afgevaardigden; L. H. A. Magnée met 37, W. H. Pijls met 39 en H. G. L. Regout met 40 van de 43 stemmen. OVERIJSEL. Herkozen de heeren A. J. Blijdenstein met 36, Dir. A. van Naamen van Eemnes met 37 en C. T. Stork met 28 stemmen. De verkiezingen voor de Eerste Ka mer der Staten-Generaal, Dinsdag gehou den, hebben in de samenstelling van dat Staatslichaam wél verandering gebracht. De Staten van Utrecht hebben den heer Huvdecoper van Maarsseveeu, wieu door de anti-revolutionnaire partij de oorlog was verklaard, vervangen door den heer jhr. mr. L. C. L M. Van Nispen, die een ongeveer gelijk aantal stemmen verkreeg als de heer Elout van Soeterwoude. In Gelderland is de afgetreden heer Van Pallandt van Keppel vervangen door mr. W. C. baron Van Pallandt van Waar denburg en Neerijnen. In Zuid-Holland werden, zooals men zal zien, telkens nog al belangrijke min derheden geplaatst tegenover het stem- mengetal dat de aftredenden verkregen. Een incident in Noord-IIolland verdient de opmerkzaamheid. De liberale meerder heid had daar den heer Pijnappel willen uitstooten om hem te vervangen door den heer Rutgers van Rozenburg. Welk leidend beginsel hier de liberale Groudwetsher- zieners mag hebben bezield, is niet recht duidelijk. De volgende algemeene ver gadering van de Hoïl. Mpij. van Landbouw zal in de maand Sep tember 1888 gehouden worden te 's-Gravenhage. Tot lid van het Hoofdbestuur uit Noord-Holland in de plaats van den heer J. Breebaart ICzn. weid be noemd de heer Q. P. B. J. Ferf, van Koog aan de Zaan. Tot leden der financieele com missie, in de plaats van de heeren W. Smith te Rotterdam en mr. W. O. T. Van Oudheusden vau Acht tienhoven werden benoemd de heeren: R. H. De Bie te Rotterdam en W. de Clercq te Haarlem, (dit laatste reeds onder Stadsnieuws ver meld). Bij gelegenheid vau het Ne- derlandsche Taal- en Letterkundig Congres te Amsterdam zullen de le den op Woensdag 14 September des avonds te 10 uren, onmiddellijk na de ontvangst ten Raadhuize door het Gemeentebestuur, een bezoek bren gen aan het oud-Hollandsche Markt plein der tentoonstelling. Zij zullen hij die gelegenheid door de hoofd commissie op recht feestelijke wijze ontvangen worden. Het geheele Marktplein zal, naar men verneemt alsdan a giorno verlicht zijn. Woensdag is in het «Café Suisse» te Amsterdam eene verga dering gehouden vau militie-verze keraars. Besloten werd tot vorming van eenen bond tot wering derna- deelen van onderlinge concurrentie. Het bestuur vau den Bond, tot wel ken alle Nederlandsche militie-ver zekeraars, op een paar na, reeds zijn toegetreden, zal te Amsterdam ge vestigd zijn. Tot president werd be noemd de heer Seheffers. In de Donderdag te Hoorn gehouden 50ste algemeene verga dering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, is besloten de vol gende algemeene vergadering en tentoonstelling te 's-Gravenhage te houden. Binnen korten tijd zal de vuur toren te Eierland, aan de noord punt van Tessel, ook als seinpost ingericht worden. Gelegen tusschen het Nienwediep en het Vlie, op een der gevaarlijkste punten der kust, is deze plaats bij uitstek geschikt voor eene dergelijke inrichting. Eene uitbreiding van het personeel gaat hiermee gepaard. Ook is de telefo nische verbinding met De-Cocksdorp met het oog hierop tot stand ge komen. Tot wethouder der gemeente Graft is herbenoemd de heer L. Bruin, en tot idem van de Beem- ster de heer H. de Graaf aldaar. Het aantal instellingen van onderwijs te Leiden wordt met het aanstaande najaar weder met ééne vermeerderd: «de Notariaatschool». Reeds sedert geruimen tijd heeft tot de oprichting daarvan het voor nemen bestaan. Het doel der instel ling is om bij het onderwijs in de wetenschap van het notariaat de bezwaren weg te nemen, zoowel aan het gewone privaat-onderwijs als aan de studie hij de academische instellingen verbonden, en dus voor eerst te voorkomen dat het onderricht in eenig opzicht alsbijzaak zou kunnen worden beschouwd, en tevens de praktische vorming meer bepaald op den voorgrond te stellen. De gewone cursus zal een 3 of 4-jarige wezeD, naar gelang van omstandigheden, terwijl de instelling ook zal geopend zijn voor hen, die niet het bepaalde voornemen heb ben om voor het notariaat te stu- deeren, maar h. v. door deelneming aan de klasse der meergevorderden in het privaatrecht, langs bijzonde ren weg hunne kennis daarvan mochten willen vermeerderen. Een vreemdsoortige diefstal heeft te Roon plaats gehad. Een metselaarsknecht, in Schiedam werk zaam, zou deze week in ondertrouw tredenteu einde zich van eenige noodige meubelen te kunneu voor zien, was hij siuds geruimen tijd aan het sparen, welk geld in een gesloten houten doosje was geborgen, dat in eene op slot zijnde kast stond bij zijne zuster, waar hij gewoon lijk den Zondag kwam doorbrengen. Maandag werd het doosje vermist, en door eene toevallige omstandig heid werd het Maandagavond met verbroken slot onder eenen hoop hout in den tuin teruggevonden. Er was 227» gulden uit verdwenen. Zondagmiddag zijn alle huisge- nooten naar de kerk geweest, en was de huisdeur dien tijd op slot.Er is aangifte gedaan bij de.n burgemeester. De N. R. Ct. meldt in hare morgeneditie van heden het volgende Ook Donderdagavond was het uiter mate woelig in de stad. Reeds in den vroegen avond had zich veel volk verzameld aan de Ged. Binnenrotte in den omtrek van het lokaal der socialisten, dat Woens dagavond het tooneel was der wan ordelijkheden. Daar echter werd de menigte in bedwang gehouden door de politie. Inmiddels trokken evenwel troe pen opgeschoten knapen, vaderland- sche en anti-socialistische liederen zingende door de stad, die zij in alle richtingen doorkruisten, met het doel om woningen of verzamelplaatsen van socialisten op te zoeken, waar dan de ruiten werden ingesmeten en allerlei baldadigheid gepleegd werd. Van lieverlede merkte men op, dat ettelijke volwassenen zich bij die troepjes aansloten, en van dat Qogenblik af moesten ook vele huizen het ontgelden, die met het socialisme niets gemeen hadden. Aan menig huis en menigen winkel is zoodoende schade aangericht. Naar het oordeel van zaakkuDdigen waren die volwassenen, al zongen zij voor de leus de vaderlandsche liederen mede, socialisten, die van de duis ternis en de verwarring gebruik maakten om op hunne beurt de gla zen bij goedgezinde burgers in te smijten. De politie deed wat moge lijk was om de ongeregeldheden te keer te gaan, doch kon natuurlijk niet alomtegenwoordig zijn. Het garnizoen werd niet opgeroepen om haar de behulpzame hand te bieden. Te 11 ure zonden al de politie- bureau's extra-patrouillesom de rustverstoorders op te zoeken en uiteen te drijven. De patrouilles van de politie stuit ten op verschillende punten op de rondzwervende troepen en dreven die uiteen, zonder dat van stok of wapen gebruik behoefde gemaakt te worden. Te 1 uur na middernacht kon de rust geacht worden hersteld te zijn, ofschoon nog allerwege eenig volk op de been was. Naar wij vernemen, hebben er enkele arrestatiën plaats gehad. Er is o. a. een man gearresteerd, op heeterdaad betrapt bij het inwerpen van ruiten. In een plattelandsgemeente, in de onmiddellijke nabijheid van Rot terdam, werd gisteren bij den aan vang der Raadszitting door de vier herkozen leden, slechts den zuive ringseed afgelegd. Eerst een half uur nadat zij zitting hadden geno men en enkele zaken waren afge handeld, bemerkte de voorzitter zijn verzuim, en nam toen den bij de wet gevorderden tweeden eed af! De vraag is: zijn de vóór die tweede eedsaflegging genomen be sluiten wettig? Ook Utrecht zal haar aandeel krijgen in de vergadering der soci aal-democraten. Die partij heeft althans een bierhuis aau den Krom- men-Rijn afgehuurd voor dat doel, en het plan is aanstaanden Zondag avond voor het eerst daar openlijk bijeen te Komen. Dat dit reeds bedek- telijk plaats vond was lang bekeud. Uit Nijmegen schrijft men: Na een veeljarig bestaan zal het zoo verbeterde muziekkorps der dd. schutterij te Nijmegen,dat op'toogen- blik eene kunstreis door Duitsch- land maakt, met 1 October a.s. wor den ontbonden. Niettegenstaande de gemeente NijmegeD aan de vereeni- ging de «Nijmeegsche schutterijmu- ziek» een jaarlijksch subsibie van f 5000 verleent en door de ingeze tenen ook eene niet onbelangrijke som wordt bijgedragen, is het met dezen financieelen steun toch niet mogelijk het muziekkorps op deu bestaanden kostbaren voet in stand te houden, hetgeen ook voor een groot gedeelte aan de mededinging van de sedert 1 Mei 1885 te Nijme gen in garnizoen zijnde stafmuziek van het 5e reg. inf. moet worden toegeschreven. Te Neerbosch in de Weesinrich ting is een 13-jarige jongen ter verpleging opgenomen die in de omstreken aldaar zwervende is ge vonden. Hij zegt, dat hij komt van Hattem en wees te zijnterwijl zijn ouders gewoond hebben tusschen Hattem, en Wapenvelden. Hij geeft zijn naam op als Willem Klein. Daar de directeur reeds in die plaat sen heeft geïnformeerd en hij daar niet bekend is, verzoekt hij zeer dringend allen, die eenige inlichtingen aan gaande dezen jongen kunnen geven en zijn vroegere woonplaats, hem daarvan ten spoedigste in kennis te stellen. Woensdagavond werd Vlijmen in groote opschudding gebracht ten gevolge van de handelingen door eenen erfgenaam wiens zuster was overleden. Naar men beweerde, had de over ledene iemand anders tot erfgenaam benoemd, en om nu vast alles in zijn bezit te hebben, gaf de broeder aan zekeren v. S. last, de goederen uit het sterfhuis te halen en naar zijn huis over te brengen. V. S. ontbood eenen voerman en de goe deren werden opgeladen, doch niet zonder protest van de zijde der beweerde testamentaire erfgename. V. S. werd ongemakkelijk toege takeld, doch het transport ging door, en onder gezang en gejuich werden de goederen uit de woning der over ledene, wier lijk in een ledig ver trek bleef staan, overgebracht naar de woning van den broeder. Dat dit schandaaltje wel eenige gevolgen zal hebben, is niet twijfelachtig, en het is te hopen, dat eens flink het ongeoorloofde van dergelijke wille keurige handelingen uitkome; want het gaat niet aan, dat zoodra iemand dood is, iedereen die eenig recht op de nalatenschap meent uit te oefe nen, den baas speelt, zonder zich te storen aan wettelijke bepalingen of voorschriften. In een Noordbrabantsche ge meente werd onlangs een huwelijk voltrokken, waarbij eene groote informaliteit is gepleegd. De bruidegom nl. kon, wegens het niet voorkomen in de geboorte-registers, geen uittreksel van zijn geboorte akte krijgen eu eene akte van be kendheid, bedoeld bij art. 127 B. W. werd niet overgelegd. Hij had een broeder, ouder dan hij en reeds lang gehuwd, die denzelfden voor naam droeg, en de ambtenaar van den burgerlijken stand achtte het voldoende op het extract van dien ouderen broeder het huwelijk te voltrekkenterwijl deze laatste tevens als getuige bij de huwelijks voltrekking optrad. Die geboorte akte heeft dus hij twee huwelijken van verschillende personen dienst gedaan. In het bekende Zeeuwsche stedeke Veere, dat voor korten tijd veel van zich deed spreken om de kwestie van den historischen beker, waardoor die gemeente nolens volens tot antiquaire werd gemaakt, heeft zich thans een nieuwe gelegenheid geopenbaard, waardoor het stadje de aandacht der vreemdelingen be gint te trekken. Het is een elfjarig knaapje, Pierre de Beer, die door zijn wonderschoon pianospel aller wege verbazing wekt. De moeilijkste stukken van ChopiD, Liszt en an dere groote meesters worden door hem met een virtuositeit ten gehoore gebracht, die hem de schitterendste toekomst als musicus doet voorspel len. Vele bezoekers van Domburg laten dan ook niet na dit wonder kind te gaan hooren. Een loodgietersleerling, die voor eenige dagen van het dak der Israëlietische kerk te Maastricht viel, is aan de gevolgen overleden. Men zegt, dat de ongelukkige lijdende was aan toevallen. Door een personentrein is de wachteres B. Cremers, die den dienst waarnam voor vrouw Hermans, welke ziek te bed lag, aan het grensstation Hamont, bij Weert, medegesleurd en het hoofd afgereden. Bij de manoeuvres in de na bijheid van Winterswijk, struikelden Woensdag de paarden van een bri gadier en van een soldaat. De man nen werden zwaar gewond, de paar den, die ook zwaar gekwetst wa ren, moesten worden afgemaakt. De soldaten zijn naar de infirmerie te Zutfen overgebracht. PiEOHÏSZMcM. Voor de rechtbank tc Assen stond Woensdag eene vrouw terecht wegens po ging tot moord door vergiftiging. Hen- drikje P., oud 26 jaren, te Ballo, gemeente Rolde, wordt beschuldigd, en bekent ook, haar tweeden man, Hendricus Kuik, 62 jaren oud, met wien zij sedert een jaar ongelukkig getrouwd is, met arsenicum, eerst iu een bord brij, vervolgens op eene boterham, te hebben willen vergiftigen. De eerstgenoemde poging, in April jl., mislukte doordat bet geuuttigde weder werd uitgebraaktimmers bet innemen van eene groote dosis arsenicum bier was 25 gram in de brij gedaan is minder gevaarlijk dan van eene kleine, daar de maag bet gif dan teruggeeft. Van de in Juli d. a. v. toegediende boterham werd uit achterdocht slechts een klein stukje gegeten, waarop de man, na met moeite, daar zijne vrouw bet wilde ver hinderen, het buis te hebben verlaten, zich met zijne boterham naar den genees heer begaf. De verdediger, jhr. mr. H. G. van Holtke tot Echten, wees op eenige verzachtende omstandigheden, en meeude, dat het wettig bewijs van de meeste fei ten niet kon worden geleverd. Het O. M. daarentegen had niets in het voordeel van beklaagde kunnen ontdekken, en eischte het maximum van straf, 15 jaren gevan genis. Uitspraak a. s. Dinsdag. Engeland. Het Hoogerhuis bracht in zijne laatste zitting de beraad slaging ten einde over de artikelen van het ontwerp tot regeling van den arbeid in de mijnen en van dat waarbij het verkrijgen van het kleine grondbezit voor de boeren wordt vergemakkelijkthet eerste met en kele wijzigingen iu de redactie, het tweede zonder verandering. Het Lagerhuis behandelde he den alle posten der begrootiug voor uitgaveD, benevens alle artikels van het wetsontwerp betreffende het technisch onderwijs in Schotland. Zooals uit de mededeeling van Fergusson in het Lagerhuis bleek, trachten de Duitschers nog steeds vasten voet te verkrijgen op de Samoa eilanden. Door deEngelsche en Amerikaansche consuls wordt daartegen geprotesteerd. Èyub-Khan, de onruststoker in Afghanistan, is volgens mede deeling van genoemd parlementslid op Perzisch gebied teruggeworpen en zal waarschijnlijk gevangen wor den genomen. Te Manchester is door sir Francis de Winton een voordracht gehouden voor de leden van het congres der «British Association» en wel over het onderwerp «naspo ringen in Midden-Afrika». In zijne redevoering werd door hem een brief van Stanley van den 19en Juni ingelaseht, waarin door den reiziger o. a. wordt gezegd: «Wij zijn aan de Aruwimi gezond en wel aangekomen, doch minstens acht dagen later dan wij berekend hadden. Dit strijd wel eenigszins van het vuur verlichtten deze mannen zoo vreemd door het toeval samengebracht, en waarvan de een niet voor den ander onder deed, noch in trots noch in moed. Het oogen- blik werd hoe langer hoe hachelijker. De twee jaguars giEgen zich van nu af tegenover twee vijanden bevinden hunner waardig. Het vuur wierp nog slechts een flauw schijnsel van zich. Intusschen kwam eene nieuwe gebeurtenis aan den stand van zaken een geheel ander aanzien geven. Om zulks goed te doen begrijpen, is het noodzakelijk eene nauwkeurige beschrijving te geven van den stand waarin zich de man nen en de omgeving bevonden. Wij hebben gezegd dat het kamp opgericht was in eene ruimte begrepen tusschen den boomengordel der kleine vallei waarin la Poza gegraven was en den zoom van een bosch waardoor de weg liep, die naar de hacienda delYe- nado leidde. Het was het middelpunt van deze strook gronds die men gekozen had voor rustplaats, maar dichter bij de bron dan bij het bosch. Vrij hooge struiken van zooge naamd ijzerhout omringden de twee andere zijden van deze plaats. Het was in de richting aan dezen kant van la Poza aan eene zijde en aan genen kant van den zoom van het bosch aan de andere zijde dat zich het brullen deed hooren. Aan de eerste zijde stond Tiurbcio en aan de andere don Estevan; de groep mannen hield 't midden tusschen hen beiden. In een dier oogenhlikken van vreeslijke stilte, die voor den onbekende allerverschrikkelijkst zijndeed zich op eenigen afstand aai: gene zijde van den gordel van ijzer hout een klagend gehuil van een jakhals hooren, maar hoe treurig dit soort van geschreeuw ook was, toch was het eene zoete melodie in vergelijking met het brullen der jaguars. Een jakhals zoo dicht bij een tijger komen schreeu wen, dat is iets wat mij vreemd voorkomt, - zeide de oude vaquero zacht. Maar ik heb hooreu zeggen dat, wanneer de jaguar op jacht is, de jakhals hem al huilende volgt, merkte Ti- burcio op denzelfden toon op. Daar is wel wat van waar, hernam Benito, maar de jakhals waagt het alleen in de nabijheid van den jaguar te huilen als deze laatste zijn prooi verslindt. Het is een smeekend gebed van hem om voor hem wat over te laten; maar, wanneer de jaguar op jacht is, wacht hij zich wel zich te laten hooren, uit vrees vau zelf door den jaguar opgepeuzeld te worden. Waarlijk, het is vreemd, hernam de oude herder, maar bij God! aan dezen kant is een tweede jakhals. En werkelijk verhief zich te midden der stilte en in tegenovergestelde richting langzaam dezelfde klagende me lodie, juist op denzelfden toon als de eerste. Ik herhaal het, hernam Benito, de jakhalzen zouden niet zooveel stoutmoedigheid hebben, om zich zoo te verraden; het moeten twee schepsels zijn van een geheel andere natuur, die den jaguar niet vreezen. Van wie wilt gij spreken? vroeg Tiburcio ver wonderd. Van twee menschelijke schepsels, van twee Ameri kaansche jagers; ik zou het durven wedden. Twee jagers nit het noorden, zegt gij? Ja. Niemand is minder bevreesd dan zij om aldus 's nachts op deze gevaarlijke dieren jacht te maken. Deze zijn ongetwijfeld van elkander afgegaan en bedienen zich van een afgesproken teeken om elkander in de duisternis weer te vinden. Indien dit zoo was, dan moesten de twee jagers wel zeer behoedzaam voortgaan, want men hoorde geen takje, geen blaadje kraken. Hola, he, vuur! riep eensklaps in de duisternis eene stem gelijk aan die der matrozen, die 's nachts elkan der praaien, wij komen nader, vreest niet bevreesd en schiet niet. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2