NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5 e Jaargang. Dinsdag 13 September 1887. No. 1285. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door liet gelieele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 132. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en conrautiers. Hoofdagenten voor het Jiuitenland: Compagnie Génerale de Fnblicitc Etrangère G. L. DA UJ1E Co., JOll. F. JONES, Stier., Parijs, 31his Faubourg Montmartre. Zij, die zicli op ons blad abonneerenont vangen gratis hetgeen van het tegenivoordige F euilleton reeds het licht zag. FE FIRECTIE. STADSNIEUWS. Haarlem, 12 September. Door Burg. en Wetb. dezer ge meente is bevolendat tot 12 Decem ber e. b. geene bonden op de straten of meg en mogen losloopen, zonder voorzien te zijn van een muilkorf. Bij koninklijk besluit is aan het bestuur der hier gevestigde vereem- ging tot behartiging voor de gees telijke en stoffelijke belangen der armen, vergunning verleend tot het houden van eene verloting van door de armen gemaakte goederen waar van de opbrengst zal strekken ten voordeele der vereeniging. Zondag werd in de duiuen onder Overveen een schietwedstrijd ge houden door de ledeu van het kader der dd. schutterij, die geregeld de vrijwillige kaderoefeuingen bijwo nen. Er werd op een afstand van 150 meter gtechoten op de cirkelschijf. De le prijs, een revolver, aan geboden door den burgemeester, mr. E. A. Jordens, werd behaald door den sergeant H. Bergman. De 2e prijseen olijvenhouten sigarendoosaangeboden door de officieren, viel aan den sergeant J. W. van Veldhuijzen ten deel. De 3e prijs, een fichesdoos, aan geboden door den kapitein, waarn. comm., werd door den korporaal H. J. Th. Orth behaald. De 4e prijs, een kristallen eog- nacstel, aangeboden door den kapt. der infanterie J. C. A. Pabst, ver kreeg de sergeant W. J. Pieleprat. De 5e prijs, een zilveren potlood, ter beschikking gesteld door den le luit. H. M. J. van Lmnep, be haalde de sergeant G. D. Ph. Hos. De 6e prijs, een veldflesch, aan geboden door mevrouw Jager Ger- lings, viel aan den sergeaut W. E. van Deiuse ten deel. De 7e prijs, een portret-album, aangeboden door den le luit. kwar tiermeester I. E. Wallbrink, werd door den sergeant G. J. Raimond behaald. De prijswinners kampten daarna om twee eereprijzeu, nl. een zilveren draagmedaille, aangeboden door den Nederl. Schutterij Kaderbond en een keurige veilleuse, aangeboden door den kapt.-adjudant P. Piepenbrink. Aan den korporaal Orth werd de medaille en aan den sergeaut Rai mond de 2e eereprijs toegewezen. Door de onderofficieren waren twee prijzen ter beschikking van heeren officieren gesteld, een uit nemende veldkijker en eeu veld flesch. Eerstgenoemde prijs werd door den kapitein mr. W. Jager Gerlings, de tweede prijs door den le luit. H. M. J. van Lennep behaald. Na afloop van den wedstrijd wer den op de Doelen de prijzen met een hartelijke toespraak door den kapitein waarn. commandant aau de winners uitgereikt, terwijl de sergeant van Deinse namens de on derofficieren de prijzen aan de offi cieren ter hand. stelde en tevens dank betuigde namens de prijswin- nere, voor de belangstelling in het kader, die door den burgemeester en de officiereu ook thans weder was betoond. Gisteren middag had de door da schietvereeuiging Vicit Vim Virtus» uitgeschreven wedstrijd plaats met flobert-geweer, welke gepasseerden Zondag in de duinen had moeten plaats hebben, doch wegens den feilen wind werd uitgesteld. In eene serie van 5 schoten wer den de prijzen behaald als volgt: le Prijs F. Grippeling, lid der schietv. «de Blinkert» te Overveen met 27 punten. 2e prijs C. A. Louis Lasatice, President V. V. V. met 24 punten. 3e. prijs H. M. Ruijse- naars, lid V. V. V. 23 punten. 4e. Jac. Buijs Jr. lid V. V. V. 22 punten. Woensdagavond a.s. uitreiking der prijzen in café Brinkmann. Bij den Zaterdag te Amsterdam gehouden wielerwedstrijd werd in de atd. No. 2 Nationale wedstrijd op tweewielers om het meesterschap van Nederland, uitgeschreven door den Algemeenen Nederlaudschen Wielrijdersbond (alléén open voor Nederlanders), afstand 7000 M.(177s ronden), den 2en prijs, zilveren her- inneringspenning, behaald door den heer J. H. Faber, lid van de Haarl. Vél. Club, die den afstand in 14 min. 55 sec. aflegdein afd. 4 In ternationale driewielerwedstrijd(han- dicap), afstand 1900 M. (4 ronden pl. 9 M.) werd door hem den 2en prijs, zilveren medaille, behaald, ter wijl de afstand in 3 min. 13 sec. werd afgelegd; in afd. 6 Internatio^ nale wedstrijd voor tandems (han dicap), afstand 2000 M. (5 ronden) werd door hem en den heer Huysser den len prijs (gouden medaille voor iederen rijder) behaald en in 3 min. 53 sec. den afstaud afgelegd. In deze afdeeliug werd de 3de prijs (bronzen medaille voor iederen rijder) behaald door de heeren E. L. Heil (Haarl. vél. club) en W. Bloemen, in 3 min. 56 sec. Tot sluiting der jaarlijksche wan deltochten der gyranastiekvereeni- ging «Concordia», had Zondag II Sept. 11. de laatste plaats, en wel van Haarlem tiaar Leiden. Te 7 uur des morgens uit Haarlem vertrokken, kwamen de deelnemers te half een te Leiden, na te Hillegom eenige rust geuomeu te hebben. Nadat elk zich verkwikt had wer den er eenige merkwaardigheden bezichtigd, o. a. de LakeDzaal met hare vele oudheden en schilderijen, de kazerne enz. De terugtocht werd te 3.45 uur per tram aanvaard en te 6 uur des avonds kwam men te Haarlem aan. In 't Pand werd met de overtuiging dat de dag pleizierig en tevens nuttig was doorgebracht geworden, afscheid genomen en door allen de wensch geuit, dat nog vele wandeltochten door de vereeniging mochten worden ondernomen. Iu de Willemskerk te 's-Hage trad Zondagvoormiddag op ds. Snethlage van Haarlem. De vrouw van wie onlangs werd gemeld, dat zij haar man had verlaten en met medeneming van pl. m. f 4000 naar Amerika zou zijn gegaan, heeft het, waarschijn lijk door de verre reis afgeschrikt, niet verder gebracht dan Breda, waar zij gebleven is. Het bedrag door haar medegenomen, bedraagt ongeveer f 2000. Bij de Zaterdag te Heemstede ge houden veiling ziju de perceelen ge naamd «Het Oude Posthuis», bestaan de uit logement met uitspauning enz., gelegen aan den Haagschen straatweg aldaar, in combinatie ver kocht voor f 8525. Kooper de heer J. H. Brinkman qq. De muziekuitvoeringen te Zand- voort zullen nog tot 23 dezer voort duren. Een bal avond is in het ver schiet. Zaterdag jl. heeft het vergelijkend examen plaats gehad voor de betrek king van hoofd der school no. 2 te Haarlemmermeer. Van de 72 sollicitanten die zich hebben aangemeld, zijn er 51 opge komen, die er dan ook allen te Hoofddorp aan hebben deelgenomen. Het tractement der vacante school is f 900, behalve vrije woning en grooten tuin. Te Haarlemmermeer is Vrijdag aanbesteedhet maken van een boer derij aan den Spaarnwouderweg voor rekening van den heer A. Kuibbe aldaar. Ingekomen waren 18 inschrijvingsbiljetten, waarvan het hoogste bedroeg f19,940. Aan den laagsten inschriiver, den heer J. van Ommeren te Haarlem, is 't werk gegund voor f7113. De campagne aan de beetwortel suikerfabriek «Holland» te Houtrijk eu Polanen, za't den 19n dezer aan vangen, en dit jaar van langer duur zijn, n.l. tot den 31n Januari 1888. Naar men verneemt zullen ongeveer 15 millioen K.Gk verwerkt worden. De werkzaamheden aan de fabriek geven gedurende de wintermaanden daar nog eenige drukte; den arbei der komen deze winterwerkzaam- heden uituemeud te stade, want op de landerijen zijn tegen October de werkzaamheden afgeloopen. ,Te Houtrakpolder ziju Zater dagnacht uit een gesloten woning ontvreemd een zilveren remontoir horloge, een dito anker-horloge, en eenige levensmiddelen. Verdacht van dezen diefstal wordt zekere S., werk zaam geweest zijnde op dezelfde plaats als de bestolene, doch nu plotseling vertrokken. Te Amsterdam is Zondagmorgen door de politie van Houtrijk en Po- lanen eu Sloterdijk gearresteerd zekere IC, een rondzwervend per- sood, die zich aan diefstal van een 16'el kippen van den arbeider Koe- dijker had schuldig gemaakt, waar van er nog 14 in zijn bezit werden gevonden. Men meent in hem den bedrijver van eenige in den laatsten tijd te Halfweg en omstreken ge pleegde kippeudiefstallen te hebben gevonden. Hij is een oud bekende der justitie en werd reeds vroeger door het gerechtshof te Arnhem veroordeeld. LETTEREN EN KUNST. Te Antwerpen wordt 17 en 18 dezer een tweedaagsch tooneelfeest gevierd, ter eere van Vondel, naar aanleiding van den 300sten gedenkdag zijner geboorte. Ruim 40 vereeuigingen zullen aan de feestelijk heden deelnemen. Op den eersten avond wordt in den Vlaamschen schouwburg ten tooneele ge voerd „De Leeuwendalers" en den daar op vol gen den avond een drama, getiteld: .Vondel", van de hand van wijlen von Peene. LEGER EN VLOOT. De minister van Oorlog heeft besloten, voorloopig nog geen 3-jarige paarden, voor het leger aan te schaffen. Zooals bekend is, bestond hiertoe het voornemen en waren daartoe het vorige jaar reeds gelden op de begrooting toegestaan. De tot kapitein benoemde le—luite nant J. J. Berkhout, blijft als leeraar werkzaam aan de koninklijke militaire academie te Breda. De torpedoboot groot model „Dempo" heeft bij den Vrijdag ter reede van Tes- sel gehouden proeftocht uitstekend vol daan. Het vaartuig liep een 22-mijls vaart. ONDERWiJS. Door de //Vereen, van Onderwijzers en Onderwijzeressen in het arrondissement Leiden," zal op Zaterdag 17 September, des morgens te 10 uren, in het „Hotel Koning" te Hillegom eene vergadering gehouden worden. Als sprekers zullen o. a. optreden de heerenA. Van der Harst, J. D. Van Wijk en A. Collée, respectievelijk over het zingen op de lagere school, den toe- FBUILLBTO HXT. 26) VI» HOOFDSTUK. De tijgerdoodebs. Een gevecht van tijgers en menschen moest voor de Romeinen een schouwspel zijn, nog aantrekkelijker dan een stierengevecht in onze dagen. Maar wie kan het betwij felen of de toevloed van toeschouwers in den circus veel minder zoude geweest zijn, indien ijzeren afsluitboomen en verheven zitplaatsen de aanschouwers niet buiten de kansen van een gevecht op leven en dood tusschen menschen en tijgers gesteld hadden? Niets dan eene nauwe ruimte, het derde gedeelte van den sprong eens jaguars, eu alleen een gordel van boomen scheidden hier de reizigers van het tooneel van de aan staande worsteling tusschen de twee jagers en het wreede paar. Wanneer een dier menschelijke acteurs zijn rol niet goed speelde, dan waren de toeschouwers verplicht in zijne plaats te treden. In één woord, de toestand was hachelijk. Op het oogenblik waarop de jagers in de kleine vallei, in welker midden de drinkplaats zich bevond, verdwenen, hield het blijde gebrul eensklaps op; dit was het teeken, dat de beide dorstige dieren de ronde maakten om den put te bereiken. De reizigers hielden hun adem in en de diepste stilte heerschte in het bosch dat de maan met haar zachte stralen verlichtte. Ook konden zij in de verte het geringste ge kraak der struiken hooren, die de twee verscheurende die ren vertraden om bij de vallei te komen; want, hoewel het vuur uit was, waarschuwde hun instinct hen echter voor de tegenwoordigheid van den mensch. De Amerikaan- sche jager had zich niet bedrogen, toen hij zei, dat voor het oogenblik de dringendste behoefte voor hen was hun brandende dorst te bevredigen. Dat zij daarna hun honger zouden trachten te stillen, dit was inderdaad een punt dat niet te betwijfelen was, en niettegenstaande de onverstoorbare verzekering waar mede een der vreemde jagers had bevestigd, dat de twee tijgers spoedig noch hoDger noch dorst meer zouden hebben, moesten zij toch eene zware proef doorstaan. Ondanks de hachelijke positie der toeschouwers, moeten wij ons toch eenige oogenblikken niet laDger met hen bezighouden om onze aandacht te vestigen op de heide jagers, die meer dan zij aan het gevaar waren blootgesteld en dus meer belang stelling vorderen. De maan stond nog niet hoog genoeg aan den hemel om hare stralen te kunnen werpen in de diepte der kleine vallei, waarin zij afgedaald waren, en, vergeleken met het heldere licht dat rondom schitterde, scheen deze duistere diepte nog zwarter. Nauwelijks kon het menschelijk oog onderscheiden, hoe de heide jagers, de karabijn in de hand, het mes tusschen de taudeu en een knie ter aarde, rugge lings tegen elkander gezeten waren. Deze houdiDg gaf hun meer vastheid om desnoods den hevigen schok van een hunner tegenstanders te weerstaan, ofschoon, om de waarheid te zeggen, een der jagers stevig genoeg scheen om staande zonder te wijken, den schok van een leeuw uit het Atlasgebergte te kunnen ontvangen. Door met de ruggen tegen elkander te zitten, konden zij de geheele ruimte die de tijgers te doorloopen hadden, overzien en waren zij tegen elke verrassing gedekt. Na verloop van eenige seconden kon de hijgende troep toeschouwers zien hoe twee lenige lichamen, met bliksemende oogappels, nu eens springende, dan weer kruipende, door het houtgewas gleden, welk gezicht, of men moest er aan gewoon zijn, den meest onverschrokken toeschouwers een rilling van ontzetting op het lijf moest doen krijgen. Buig zaam als de slingerplanten der bosschen, vertoonden de twee dieren al voortgaande vier glinsterende punten, vier altijd in beweging zijnde vuurbollen. De jagers, in de vallei verborgen, konden nog niets zien; de eenige waarschuwing die zij van de nadering hunner vijanden ontvingen, was een dof gebrom van woede, dat de tijgers deden hooren op het gezicht en den reuk der menschen en van de rillingen van genot die de nabijheid van de vloeibare bron van la Poza in hen opwekte. Niet tegenstaande het naderende gevaar, maakte geen der twee jagers eene beweging en een bronzen veldslang op haar voetstuk was niet onbewegelijker dan de loop hunner ka-

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1