kerknieuws. stand van Frankrijk in 1789 en de vakken1 uit art. 2 der schoolwet in betrekking tot scholen met 2 a 8 onderwijzers. Gedurende de pauzen zullen do omstre ken van Hillegom bezichtigd en na afloop der vergadering zal een gemeenschappelijke maaltijd gehouden worden. Ned. Herv. Kerk. De algemeene synodale commissie der Ned. Herv. kerk heeft van de hand ge wezen het verzoek van den heer Kuiper, predikant te Nunspeet, om vernietiging van eene uitspraak in hooger beroep van het prov. kerkbestuur van Gelderland, waarbij hij veroordeeld was wegens dienst weigering tot 2 maanden schorsing in zijne bediening. De eerste vergadering van de gecom bineerde classis Leiden, der gereformeerde (doleerende)gemeenten isteLeiden gehouden in het nutsgebouw, en ving aan des mor gens te half tien, toen d3. Vlug, van Leiderdorp, de vergadering met gebed opende, nadat hij de vergadering verzocht had ps. 105 vers 5 en 6 te zingen. Ver volgens las hij Ezra IX voor en stelde daarop als moderatoren aan de vergadering voor ds. Winckel, praeses, mr. L. W. C. Keuclienius, anenor, ds. Van Lummel, scriba. Alle kerken der classis, met uit zondering van Leimniden, waren verte genwoordigd. Voor de bediening des woords in de vacaute kerken werd vastgesteld, dat alle drie maanden een dienaar des woords aan elk van haar één Zondag zou worden afgestaan, waarvoor een rooster werd goedgekeurd in de namiddag-verga dering. Met het oog op de oefenaars werd be sloten, dat de kerken vrijheid hadden tot de eerstvolgende vergadering op den tot nu toe bewandelden weg voort te gaan, eu dat dan minstens twee kerkeraden ge zamenlijke broeders konden voorstellen aan de vergadering, die zij als oefenaars in deze classis wenschteu te zien toegela ten. Nog werden de heeren Vlug, Osinga, Meyer, Van Schouwenburg en Winckel aangewezen om op de volgende vergade ring een praedvies uit te brengen over de vraag: of en welke pogingen er zullen worden aangewend om te komen tot de vereeniging aller gereformeerde gemeenten. De vier oudste dienaren zullen namens de classicale vergadering de kerkeu der classis visiteeren. Met de agenten werden de belangen der nog niet gereformeerde kerken besproken. Hun werd voor hunne betoonde toewijding dank betuigd, en bun verzocht voortaan onder de leiding der classicale vergadering te willen blijven voortgaan met het bevorderen der refor matie. De verschillende beginsels van kerken worden aan de zorg van den voor elk hunner aangewezen dienaar des woords aanbevolen. De volgende vergadering zal worden gehouden te Gouda, terwijl de kerk van Aarlanderveen die zal samenroepen. BINNEN L N 1). Bij Zr. Ms. besluit is P. Th. vauVuu- reu, op ziju daartoe gedaan verzoek, eerv. ontslag verleend als lid van het college van regenten over het rijksopvoedingsge sticht voor meisjes te Montfoort, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Bij kon. besluit is aan den voor den dienst in Iudië bestemden soldaat 11. Wilhelm, van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend tot het dragen van de herinneringsmedaille voor het deelne men aan de Pransehe expeditie in Tonkin, China en Annam. Met ingang van 20 Sept. wordt te Dusseu een Rijkstelegraafkantoor, inge richt met telefoondienst, voor het alge meen verkeer geopend. Het kantoor zal open zijn op werkdagen van 9 tot 11 uur voor-, van 2 tot 3 en van 6 tot 7 uur namiddags, op Zon- eu feestdagen van 8 tot 9 uur voormiddags. De gewone audiëntie van den mi nister van Justitie zal op Dinsdag 13 September a. s. niet plaats hebben. {Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) Kapitein G. De Lang, van het O.-I. leger, gedetacheerd bij het 3e regiment in fanterie te Bergen op Zoom, heeft ont heffing zijner verdere detacheering ver kregen en keert October naar Indië terug. De 2e luitenant C. P. Koene, van dat regiment, vertrekt in de eerste helft van October voor drie jaren naar West-Indië. Woensdag1 a. s. zal door den minister van Buitenl. Zaken een gastmaal ter eere van den groot hertog van Saksen-Weimar worden gegeven. De minister van Oorlog, gene raal Weitzel, die sinds eenige we ken wegens rheumatiseh lijden te Aken vertoefde, wordt dezer dagen terug verwacht. De badkuur heeft evenwel slechts gedeeltelijk de gun stige gevolgen, welke men van haar verwachtte, opgeleverd. - Naar de M. C. verneemt, is door den minister van Oorlog, ten gevolge van de bekende zaak, het contract voor de levering van vleesch aan het garnizoen te Middelburg met den slager J. Leijne verbroken. Prof. C. A. Pekelharing en dr. C. Winkler zijn Vrijdag, op de terugreis uit Indië, per Prinses Ama- lia te Marseille aangekomen en kunnen binnenkort in het vaderland worden terug verwacht. Zooals men weet, was het doel hunner zending, een onderzoek in te stellen naar de oorzaak der beri-beri op Atjeh. Het Hbld. deelt mede dat mr. M. J. Pijnappel zijne benoeming tot lid der Eerste Kamer niet heeft aan genomen eu wel omdat hij bij de tweede lezing noch vóór de addiii- oneele artikelen zou kunnen stemmen zonder zijne eigen overtuiging ge weld aan te doen, noch daartegen, zonder in strijd te handelen met de gebleken zienswijze van de meerder heid der Provinciale Staten.» De heer J. F. W. H. d'Engel- bronner, oud-hoofdambtenaar der Holl. Spoorwegmaatschappij, is te 's-Hage in den ouderdom van 63 jaren overleden. Aan het Hbld. wordt bericht, dat het zingen van smaadliederen op prinses Wilhelmina, naar men beweert, de reden zou zijn van de verbittering der Rotterdammers op de soeiaal-democrateD. Domeia Nieuwenhuis vertrekt uaar het buitenland, «tot herstel van gezondheid». Ve Werkmansbode (redacteur: de heer Heldt) schrijft «Op hen die pogingen hebben gedaan om de invrijheidstelling (van den heer Domela Nieuwenhuis) te bewerken of te verkrijgen, is het: «hebt uw vijanden lief; weestmensch tegenover degenen die u vervloeken enz.» wel van toepassing. Maar 'tzou kunnen zijn dat de eenzaamheid en afzondering, onvrijwillig ondergaan, een soortgelijke uitwerking had als weleer op de Esseërs, die in woud of eenzaam oord, van wilde honig en sprinkhanen levend, straks als nieuw geboren optraden en bleken bekeerd te zijn. Domela Nieuwenhuis kan ook wel terugkeeren tot het door hem verlaten vaandel, iets is er toch van blijven hangen. Zijne ambitie reikt blijkbaar nog verder dan enkel leider zijner zondaren en tollenaren te zijn, daar dezen hem reeds tot Meester hebben bevorderd. «Zaliger te regeeren dan geregeerd te worden», denken er meer, dan dat zij 't zeggen. -Tengevolge van de gednrig voorkomende schouwburgbranden, welke in den laatsten tijd steeds aan de orde van den dag zijn, heb ben B. en W. van Amsterdam ge meend, aan de vele voorzorgsmaat regelen die tot heden toe reeds waren voorgeschreven, nog een aan merkelijk aantal te moeten toe voegen. Ook is men met verschillende directiën van schouwburgen aldaar in overleg getreden, om hun per soneel, door tusschenkomst van den commandant der brandweer, te on derrichten, om hij eenen eventuee- len brand met kalmte en beleid op te treden. Bij de K. v. K. te Amsterdam is ingekomen van B. en W. aldaar een verzoek om advies over een even- tueele opheffing van de Westelijke doorgang onder het Centraal-perso- nenstation. Het werd in handen ge steld der heerenZurMühlen, Jonker en Tegelberg. Het is de Amsterdamsche po litie gelukt den vervaardiger van valsche guldens, die in den laatsten tijd in omloop waren, op heeterdaad te betrappen. Zaterdagmiddag wist aan het Ceniraal-station te Amsterdam een gevangene, niettegenstaande hij ge boeid was, aan zijn bewakers te ont snappen. De man is nog op vrije voeten. (Amst. Ct.) Men schrijft ons uit de Rijp: Iu de jongste raadsvergadering werden de laatst gekozen leden, de heerenS. Appel, P. J. Lau en C. Verwer, beëedigd, waarna zij zitting naman en overgegaan werd tot be noeming van twee wethouders. Her kozen werd de heer: dr. J. van der Vliet en gekozen de heerR. Rui ter, beiden met 4 stemmen. De heer P. J. Lau kreeg 3 stemmen. Zaterdagmiddag 12 uur werd hier de kermis ingeluid. Zij belooft niet veel, en wordt telken jare min der; het schijnt wel, dat de lust tot kermisvieren ook hier ieder jaar flauwer wordt. Uit den Haag wordt gemeld Uit den tuin van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen alhier steeg Zaterdagmiddag om 5 uur, onder gunstiger weersomstandighe den dan het zich liet aanzieD, de koene luchtreiziger de heerF.L'Hoste met zijnen ballon «l'Eclaireur» op, waarmede hij reeds eenige malen de Noordzee heeft overgestoken, en die 435 meter gas houdt. Tegen het uur van opstijging kwamen vele belangstellenden. Het luchtschip dreef statig in zuidooste lijke richting, weg, welke richtiDg reeds door proefballons was aange duid. De ballon bleef geruimen tijd in bet gezicht. De heer L'Hoste werd bij zijne opstijging warm toegejuicht, ook door de talrijke menigte buiten het gebouw. Evenals bij zijne opstijging ten vorigen jare op het terrein van de gasfabriek, vertoonde de aëronaut zich een poosje op den rand van het mandje. Zondagavond te 7 uren steeg L' Hoste wederom uit het gebouw op, Jozef Hofmann was Zaterdag namiddag aan het strand te Scke- veningen druk aan het zand schep pen; menigeen maakte natuurlijk van de gelegenheid gebruik om het geniale kereltje eens van nabij te zien. Vad). In den loop dezer maand nog zal in de zaal «Irene» te Rotter dam een electrisch orgel gereed komen, het eerste instrument van dien aard in Nederland. De Dispo sitie is bewerkt door den heer M. H. van 't Kruis die het toe zicht heeft over het opstellen ervan. De Zaterdagavond brengt te Rotterdam regelmatig eene buiten gewone drukte. Ook den avond van den lOden was dit het geval, doch eer in verminderde dan in verhoogde mate. De politie zond aanhoudend tot in den vroegnacht sterke patrouil les in alle richtingen uit, doch de rust werd nergens gestoord. De ver wachting die wij Vrijdag uitspra ken, dat de wanordelijkheden een einde hadden genomen, werd der halve niet beschaamd. De stad heeft in alle opzichten haar gewoon aan zien hernomen. De N. R. C. meldt: Ook te Kralingen verkeerde men Vrijdag in groote spanning. Vroeg in den morgen werd het gerucht verspreid, dat de oproerige benden uit Rotterdam ook een bezoek zou den komen brengen bij eenige te Kralingen wonende sociaal-democra ten; althans zij hadden een schrij ven ontvangen, waarin zij met dat bezoek werden bedreigd. Een sociaal democraat kwam bij de politie ver zoeken om bescherming van zijne woning. Tot de maatregelen, op last van den burgemeester genomen, be hoorde, dat reeds vroeg in den avond die gedeelten van straten waar de socialen wonen, door de politie wer den bewaakt. Voorts was een pelo ton mariniers van de Anna Paxilowna gerequireerd om onmiddellijk op zijn bevel gereed te zijn de politie in de handhaving der orde behulpzaam te zijn. Op de afgezette punten der ge meente hebben echter de benden zich niet vertoond, maar wel zijn zij eene andere richting uitgegaan, nl. naar de Viietkade, waar zij van verschil lende woningen de ruiten stuk sloe gen. De bewoners aldaar, mannen zoowel als vrouwen en kinderen, wapenden zich met stokken, tangen en poken, doch daar de rustverstoor ders zich spoedig verwijderden, kwam het tot geen botsing. Verdere ongeregeldheden zijn er niet voorgevallen. De wanordelijkheden op de Slaak- en Viietkade te Kralingen zijn Zaterdagavond niet herhaald. De burgemeester van Kralingen had daar eene politiemacht geplaatst, om de bende, ingeval zij op Kra lingsch grondgebied mocht komen, hetzij goed- of kwaadschiks tegen te gaan. De rust binnen de gemeente werd geen oogenblik gestoord. Vrijdagmiddag werd een knaap, wonende te Kralingen, die met eenen wagen met paling op de markt bad gestaaD, op de Viietkade door een paar kerels staande gehouden. Zij namen hem op en wierpen hem in het water, rnet de woorden: «Je pa ling heeft zoo laDg gezwommen, nu jij eens een poosje». Dank zij de toe geschoten hulp, werd de knaap on middellijk op het droge gebracht. Op de komst der politie namen de aanranders de vlucht. In het gebouw te Utrecht, aan den Krommen Rijn, waar de socia listen Zondagavond zouden verga deren, werd Zondagmiddag door een troep jongens eu mannen alles kort en klein geslagen. Zaterdagavond werd te Utrecht het kwarteeuwfeest der Utrechtsche Ijzergieterij en het 25-jarig huwelijk van den oudsten firmant, den heer A. F. Smulders, feestelijk herdacht. Genoemden heer werd als geschenk door het personeel der fabriek aan geboden een fraai beeld in zilver, de «Nijverheid», rustende op een zwart marmeren voetstuk, ontwor pen en gemodelleerd door den heer P. J. den Hertog, leeraar aan de Ambachtsschool en de Academie van Beeldende Kunsten te 's-Graven- hage. Een voor den heer C. W. Smulders bestemd stoffelijk bewijs van hulde bestaat uit een kompleet zilveren 6ervies, waarvan het blad de volgende inscriptie draagt«Den heer C. W, Smulders, aangeboden bij gelegen heid van het 25-jarig bestaan der fabriek door ambtenaren en werk lieden der Utr. ijzergieterij en machi nefabriek, 11 Sept. 1887». Het is afkomstig uit de Utrechtsche zilver- fabriek van den heer Begeer. Te Nijmegen is door eenige heeren eene tweede wielrijdersclub opgericht, onder den naam «Uitspan ning door inspanning». Het bestuur van de nieuwe club bestaat uit de heeren A. De Leur, president P. Smits, vice-president, J. F. Nieuwenhuis, secretaris, A. C. Smith, penningmeester, en A. Dor- molen, commissaris. Te Posterholt (Limb.) is een persoon zoodanig met een bierglas aan het hoofd gewond geworden, dat men voor zijn leven vreest. De vermoedelijke dader is gevankelijk naar Roermond overgebracht. Een landbouwer te Fijnaart, die Vrijdag eenen wagen met graan in zijne schuur wilde rijden, en, daar de wagen te hoog geladen was, dezen met kracht naar binnen wilde duwen, geraakte, door het breken van den polderboom, onder het ne- derstortend graan bedolven en werd levenloos daaronder vandaan gehaald. Een reiziger te Heereuveen wilde op de stoomtram stappen en, meenende dat de personenwagen de laatste van den trein was, ging hij juist op den hoek van eene diepe gracht op de rails, toen er nog een bagagewagen aankwam. Daar hij niet kon uitwijken liet hij zich in de gracht vallen, waaruit hij spoedig werd gered. De man bleef dus door zijne tegenwoordigheid van geest bewaard. Daar het bouwen van den toren der nieuwe R. K. kerk buiten de voorin. Oosterpoort te Groningen niet volgens de gestelde eischen ge schiedde, maar de toren te «mager» werd en half voltooid reeds naar de kerzijde overhelde, is de verdere bouw verboden eu gestaakt. RECHTSZAKEN. Door (len rechter-eommissnris bij arr.- rechtbank te Maastricht word Vrijdag voor do tweede maal in verhoor genomen do kapelaan van Hoensbroek, tegen wien proces-verbaal is opgemaakt wegeus het door een geweerschot verwonden van drie personen, tijdens eene ketelserenade bij de wed. S., te wier huize zich de kapelaan bevond. De officier van Justitie te Maastricht heelt naar de rechtbank verwezen J. P. H., verdacht van den moord, in de maand Februari jl. op den landbouwer Hamaekers te Heerlerkeide gepleegd. LAND- EN TUINBOUW. De pogingen om een Nederl. en In dische Tuiubouw-Maatschappij op te richten zijn met goeden uitslag bekroond. Of schoon het benoodigde kapitaal nog niet geheel hijeen is werd toch tot de oprich ting overgegaan. Het ingeschreven kapitaal bleek voldoende te zijn, om de voorge nomen uitbreiding te geven aan de kwee- kerijen van den heer E. J. Voute te Zeist, welke het eigendom der nieuwe Maatschappij zouden worden, eu tevens om de voorge nomen filiaalkweekerij op Java op te richten. Met 1 Sept. jl. is de Mij. in werking getredenvoor den bouw van nieuwe rabijn tusschen hunne handen. En echter hadden zij een moed noodig hoven alle ver denking verheven of een blind vertrouwen op hunne be hendigheid om zoo zonder vrees, in de diepte van eene nauwe, door steile kanten ingesloten ruimte, een gevecht te aanvaarden van lichaam tegen lichaam, zonder hoop, te kunnen vluchten, met twee tegenstanders door den dorst tot razernij gebracht en waarvan eene wonde, indien zij al niet doodelijk was, razernij moest veroorzaken. Iu de diepte der vallei moesten zij overwinnen of sterven. VIL HOOFDSTUK. Twee bezwarende getuigen. Te toeschouwers van het vreeslijke gevecht, dat ging beginnen, zagen spoedig hoe de jaguars eensklaps stilhiel den als speurhonden, die in een strik verward raken. Een gebrul van teleurstelling ontsnapte aan hunne borst. Zij hadden den reuk opgesnoven der twee nieuwe vijanden, die zij totnutoe niet geroken haddeD. Het wreede paar was nog op slechts eenige passen af stand van den put. Een oogenblik stonden het mannetje en het vrouwtje als door gemeenzaam overleg stil, rekten zich in hunne geheele lengte uit, sloegen vervolgens hunne zijden met den staart en daarna namen zij ouder luid brullen een sprong van wel twintig voet van den grond. Gedurende eene seconde schenen zij boven de oppervlakte der vallei te zweven. Eene losbarsting gevolgd door een verstikt gebrul deed zich spoedig hooren. Een der jaguars, om zoo te zeggen op slag gedood door het schot uit de karabijn van een der jagers, draaide in de lucht rond en viel levenloos in de diepte der vallei. De andere sprong woedend en met kracht er in. Het was toen een verward geraas van menschelijke stem men en gebrul, alsof de twee jagers lichaam aan lichaam met hunne vijanden rondwentelden, daarna volgde eene tweede losbarsting en een laatst gebrul eerst scherp, dat langzamerhand uitstierf en waarmede het korte drama ein digde, welks uitslag de ontstelde toeschouwers slechts kon den gissen. Eerst toen de gestalte van den grootsten der jagers aan den ingang der vallei zichtbaar werd, snelden zij toe. Kijk eens, zeide hij hun, wat twee karabijnen uit Kentucky en een goed mes vermogen in handen van hen die er mede weten om te gaan. Maar de duisternis belette hun nog iets te onderscheiden en eerst na verloop van eenige seconden konden zij de lijken der beide jaguars uitgestrekt zien en hoe de jager Dorjnillon bezig was met koud water eene diepe schram uittewasschen, die achter het oor begon, over den schouder liep en op de borst eindigde. Het is waar zeide Dormilon, dat met een mes meer is aantevangen dan met de scherpste klauwen; ik verzoek u hierover te oordeelen. En werkelijk, de vrij diepe schram die hij ontvangen had, had slechts het vleesch verscheurd, terwijl een der jaguars, in zijne nabijheid uitgestrekt, zijne ingewanden verloor door eene groote opening van meer dan één voet lengte. Dit was de genadeslag voor het dier geweest, dat door een kogel niet gedood had kunnen worden. Wat den andere betreft, deze had een kogel ontvangen in den kop boven het oog en was op 't zelfde oogenblik gedood geworden. Is hier niet in de nabijheid eene hacienda, waar men twee schoone tijgerhuiden en een pumahuid kan verkoopen vroeg Dormillon. Zeker, antwoordde Benito, - wij gaan zelf naar de hacienda del Venado, die slechts op eenige mijlen van hier is en waar gij, behalve de vijf piasters die men u voor elk vel zal geven, nog eene premie van tien piasters zult ontvangen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2