NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5 e Jaargang. Donderdag 15 September 1887. No. 1287. ABONHEMEÏÏTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. «1 N N E N L A N HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. '^Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor Tiet BuitenlandCompagnie Génerale de Publicite Etrangere G. L. DATJBE Tf Co., JOJI. F. JONES, Sncr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. Haarlem, 14 September. Burgemeester en Wethouders van Haarlem doen te weteD, dat de door hen aan den Gemeenteraad aange boden bsgrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor 1888 op de Secretarie is nedergelegd, en dat exemplaren daarvan tegen be taling der kosten in druk algemeen verkrijgbaar zijn. Donderdag 15 September a.s. zal door de letterl. Vereeniging «J. J. Cremer» des avonds te 8V2 uur 1° het «Grand calé restaurant Neuf» in de Groote Houtstraat, eene alge- meene vergaderiug worden gehouden. f>e te behandelen punten zijn: 1°. Verslag der comm. bel. met het nazien der rekening en verantw. van den Secret.-Penningmeester over 1886/87. 2°. Concept-reglement der Vereeni ging met statuten, ter aanvr. van Kon. goedk. 3°. Verkiezing van twee commis sarissen van orde. Tijdens de repetitie op Dinsdagavond, van het kwartet «Loreley», was aan den directeur en den leden eene zeer vleiende verassing bereid. Van een onbekende werd namelijk een pakje ontvangen waarin vijf zeer sierlijke massief zilveren insignes met het woord «Loreley». De edele schenker magzich gewis verzekerd houden van de erkentelijke ingenomenheid met zijn bewijs van waardeering. Zondag 11. was den heer A. Haze- voet, directeur der Liedertafel «Haar lem's Zanggenot», eene kleine ver rassing bereid; men had nl. den werkenden leden met hunne dames verzocht, dien avond tegen half acht in bet repetitielokaal van den beer Prins, in de Vauxhall, bijeen te komenook waren de bestuursleden van «Zang en Vriendschap» en «Crescendo», het Kwartet «Loreley» en verscheidene andere genoodigden aanwezig. Het was iutusschen half negen geworden, het uur, waarop de beer Hazevoet werd verwacht. Toen hij de zaal binnentrad barstte er een driewerf «hoera!» los; de president, de heer Bremer, heette hem welkom en herinnerde hem aan 11. Donder dagavond, toen hem de geldsom, die aan den behaalden prijs was verbonden, was aangeboden, doch die hij aan de kas der Vereeniging had geschonken. De leden hadden daarop besloten, die gelden te beste den voor een aandenken aan den directeur aau den tocht naar Luik, bestaande uit een gouden remontoir horloge met inscriptie, hetwelk den wakkeren directeur werd overhan digd door den secretaris der Vereeni ging. In korte woorden bedankte de heer Hazevoet voor zooveel belang stelling, daar bij te zeer verrast was om veel te kunnen spreken. Het kwartet van «Zanggenot» gaf toen eenige nummers ten beste en een dubbel kwartet met medewerking van het kwartet «Loreley». De avond werd verder met verschillende voor drachten afgewisseld en besloten met het «Wien Neêrlandsch bloed,» gevolgd door nog een driewerf «hoeral» ter eere van den beer Hazevoet. De vereeniging J. H. Verhulst», te Krommenie, viert den 23en Oc tober haar twintigjarig bestaan. Bij die gelegenheid zal er een provin- ci aal kwartetconcours gehouden wor den, waaraan behalve het bekende kwartet uit de Liedertafel «Zang en Vriendschap» ook het kwartet uit «Haarlem's Zanggenot» zal deel nemen. In de vergadering van het Depar tement Haarlem der Maatschappij «tot Nut van 't Algemeen», Maan dag gehouden, zijn benoemd tot le den der Commissie voor de Volks bibliotheek de heeren A. de Haan en J. van der Eist Jr. In eene bui tengewone vergadering, te houden op 3 October a. s., zal de verkiezing plaats hebben van een algemeenen Secretaris in plaats van den Heer A. Kerdijk. Wij vestigen de aandacht op de in dit nommer opgenomen adver tentie, waarin een beroep wordt gedaan op de liefdadigheid ten be hoeve der nagelaten betrekkingen van de verongelukte visscbers. Iu bet bericht over de aanbeste ding vau fourages ten behoeve van de cavalerie alhier, wordt vermeld: «alles per K. G.», men gelieve daar voor te lezen: «alles per 10 K. Gi»„ Men meldt uit Haarlemmermeer, dat zich tengevolge van eene on langs gedane oproeping meer dan twee honderd personen hebben aan gemeld om als ploeger naar een drooggemaakten polder in Frankrijk te gaan, terwijl er slechts acht noo: dig ziju. Een goed vooruitzicht voor den werkman te Haarlemmermeer is, dat naar alle waarschijnlijkheid, nog dit jaar de beide groote brug gen te Hoofddorp en die bij Half weg over de Ringvaart, vernieuwd zullen worden. De Polderverordening in de Haarlemmermeer, over bet stilstaan en hardrijden over de bruggen, is, naar men verneemt, tot veler teleur stelling ingetrokken.Indien het waar is, schijnt het gedaan te zijn omdat men aan het eerste, het stilstaan op de bruggen, de baud niet kon houdeu, waaruit al tal van bekeu ringen zijn ontstaan. Een enkele maal zijn zelfs de publicatieborden aan de hoeken der bruggen te Hoofd dorp afgerukt. De werkzaamheden aan ds bui tenhaven te IJmuiden zijn zoo goed als gereed. De aanmerkelijke ver wijding van het kanaal in dit ge deelte komt de visscbersvloot ten goede: zij heeft thans veel ruimer ligplaats,dan voorbeen bet geval was. Een Deenscbe schoener beeft bij bet binnenvaren eenige schade toe gebracht aan de groote sluisdeuren te IJmuiden. allerliefste wijze de rol van de vrouw van //Farinelli" en deze zanger vond een waar dig vertolker in den heer Lenoir. Ook de theaterdirecteur met zijn knecht, de opper- Lofmeesteres, de koningin van Spanje, droegen veel bij tot het welslagen van de voorstelling. De coupletten met het refrein //Das hat er nicht contractisch, contractisch hat er's nicht" werdeu stormachtig toegejuicht, en hadden een gelijk succes als vroeger het //Schwamm dr'über" vau den komiek Jïêrla. De pianist S. van Groningen zal ook dit seizoen weer een concertreis door ons land maken. Inhoud van aflevering 11 van //de Hollauasche Lelie" weekbl. voor jonge dames, hoofdredactrice mevr. Cath. Alber- dingk Thijm: Bericht, Vertrouwen, Roosje, Biographie en Roman. LETTEREN EN KUNST. De //Amsterd. D. v. N." schrijft: Met genoegen woonden wij Zaterdag avond de eerste voorstelling van de operette //Farinelli" bij. Heeft deze operette reeds het voordeel, dat het geheel niet een op eenstapeling van dwaasheden is, maar dat er een goed gegeven het opwekken van den Spaanschen Koning Ferdinand uit zijne versuftheid, teweeggebracht door de intriges en tirannie van zijn eersten minister, door de macht van het lied, aan ten grondslag ligt, ook de muziek munt uit boven die van vele harer zusters. Mejuffrouw Alma Nitsch vervulde op LEGER EN VLGOT. Door de kapiteins Francke en de Mees ter, directeureu van het fonds tot onder steuning van weduwen en wezen van militairen beneden den rang van officier, wien door de leden, als blijk van dank baarheid voor het door hen sedert 10 jaren geheel belangeloos beheeren van het fonds, een prachtig cadeau in zilver, op symbolische wijze de werking van het fonds voorstelle-nde, werd aangeboden, is aan de correspondenten eene circulaire gezonden, waarin zij hunnen dank betui gen voor de algemeene deelneming, den schoonen vorm en vooral ook voor de wijze waarop de cadeau's hun werden ter hand gesteld. Aan deze dankbetuiging werd de verzekering toegevoegd, dat het hun voort durend streven zal blijven om naar hun beste vermogen mede te werken, ten einde het fonds meer en meer aan ieders bil lijke wenschen te doen beantwoorden. De le luit. der inf. A. Jonker is aangewezen om met medegeleide van den 2en luit. van hetzelfde wapen J. A. Prager en van den 2en luit. der cavalerie A. M. C. J. van Exter een detachement' aanvul- liugstroepeu, ter sterkte van 58 onder officieren en mindere militairen, naar Java over te brengen. Het detachement ver trekt op 8 Oct. e. k. met het stoomschip „Soerabaja" van Rotterdam. De officieren maken allen deel uit van bet Indische leger. Yrijdag keerde het 4e bat. 7e reg. inf., onder bevel van den majoor R. P. Verspijck, dat sedert 3 Sept. jl. in de legerplaats bij Laren heeft gekampeerd, tot het houden van oefeningen, in het garnizoen terug. Een detachement infan teristen onder een officier bleef achter tot het opruimen van het kamp. Zr. Ms. sckroefstoomschip wJohan Willem Friso", in aanbouw bij 's Rijks Werf te Arasterdam, is zooverre gereed, dat het in het begin der volgende maand naar de directie der Marine te Willemsoord zal worden overgevoerd. De luits. ter zee le en 2e kl. P. A. R. Hennequiu en A. L. Boelen wor den met den 19en dezer gedetacheerd te Willemsoord bij den marine-torpedo-dienst. De generaal-majoor A. J. W. van der Sehrieck, commandant der 3e divisie infanterie te Breda, zal waarschijulijk bin nen kort den militairen dienst met pen sioen verlaten. Bij kon. besl. is, met ingang van 20 September a. s., aan N. J. van den Worm, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Heinelumer Olde- phaert en Noordwolde. Bij kon. besl. zijn verleend de volgende pensioenen, als aanJ. A. Eschauzier, ontv. der dir. bel. en acc., f1667; J. Roden burg, comm. le kl. bij 's rijks bel., f 494. Bij kon. besluit zijn benoemd bij het personeel der militaire administratie, en wel bij de kwartiermeesters, bij het 6e reg. inf. tot le luit.-kwartierra., de 2e luit.-kwartierm. C. Chivat, van het korps, tot 2e luit.-kwartierm., de sergeant D. C. Nijhoff, van het 3e reg. inf. Bij kon. besluit is benoemd, bij het personeel van deu geneeskundigen dienst der landmacht, tot paardenarts 2e kl. de paardenarts 3e kl. P. C. Muyzert, van dat personeel. Bij kon. besl. is aan J. de KruvfF, eer vol ontslagen hoofdingenieur der le kl. bij 's rijks Waterstaat te Maastricht, een pen sioen verleend ten bedrage van f3334 's ja ars. Bij kon. besl. is de heer B. IJ. J. Quant, gewezen 2e gezaghebber op den ijzeren stoombaggermolen bij het marine-etablis sement te Soerabaija, laatstelijk met verlof in Nederland, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning vau pensioen. Bij beschikking van den minister van Buiteulandsehe Zaken van 13 dezer is de heer mr. J. Paulus, adjunct-commies aan dat departement, als secretaris toegevoegd aan de commissie, belast met het afnemen der consulaire examens. De gewone audiëntie van den minister van Binnenlandsche Zaken zal op Zaterdag 17 September a. s. niet plaats hebben. {Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Gt.) De Stct. (no. 216) bevat de statuten der navolgende vereenigingen, erkend vol gens de wet van 22 April 1855 (Stsbl. 110. 39), gymnastiekvereniging //Clias", te Wildervank; //De Kerkelijke Kas", te Delft. PBUIIiLBTON. 28) VIIe HOOFDSTUK. Twee bezwabende betuigen. AUen, Tiburcio uitgezonderd, sliepen weldra in. Maar Tiburcio was nog zoo jongnauwlijks vier en twintig uren geleden was hij als wees achtergelaten door eene vrouw, die hij als zijne moeder beminde, en Tiburcio was ver liefd drievoudige reden om niet te slapen, maar om te mijmeren. Het eerst maakte zich eene diepe droefheid van hem meester. Hij bevond zich in dien toestand bij uitzon dering, waarin het verledene voor hem even geheimzin nig, even ondoorgrondelijk voor zijne oogen was als de toekomst. - Aehl dierbare moeder, zeide eene stem in zijn hart, ach moeder, wie zal mij thans zeggen wie ik ben? En hij scheen te luisteren, alsof het gesuis van den wind in het gebladerte een klank had moeten aannemen om hem te antwoorden. Tiburcio was er verre af te vermoeden, dat onder deze rondom het vuur geschaarde mannen er één was, die hein den naam zoude hebben kunnen zeggen wel ken hij dragen moest. Maar op haar sterfbed had de weduwe van Arellanos hem een geheim geopenbaard, misschien nog gewichtiger dan dat zijner geboorte. Het geheim van een verborgen 6chat tooverde eensklaps voor de oogen van Tiburcio een visioen uit de droomen- wereld, een visioen even schitterend als de ster, die door den nevel heendringende, voor zijne oogen stond te schit teren. Een visioen, dat hij in 't eerst slechts als eene her- schenschim durfde beschouwen, maar dat eensklaps dui delijker vormen aannam. Het goud werkt van die dagelijksche wonderen uit. Zag hij zich in de toekomst niet in 't bezit eener rijke goud mijn? Toen durfde Tiburcio een afgebroken droom weder voortzetten, zich herinneren hetgeen hij van zijn verleden wist en aan de toekomst denken. Hij droomde opnieuw. Een uitgestrekt bosch met zijne door de avondschemering verduisterde gewelven vertoonde zich aan zijne oogen. Een man, jen jong meisje, bedienden te paard, vertoonden zich aan hem, ongerust, verdwaald in een verwarden doolhof van lianen en struikgewas en die hem begroetten als den reddenden engel, die hen naar het doel moest geleiden dat zij zochten. De man, de be dienden kwamen hem nog maar zwak voor den geest; maar de bleeke wangen, de donkere oogen, de als ebben hout zoo zwarte haren van het meisje, schitterden in al den wonderbaren glans welke hem toen getroffen had. Even als twee jaren geleden, stelde Tiburcio hen gerust, bracht hen op den goeden weg terug en ging gedurende twee al te spoedig vervlogen dagen met den ruiter stoet mede. Hij herinnerde zich eene halte in het woud. Allen slie pen, de maunen op het zachte mos, het jonge meisje op een tijgervel; hij alleen waakte. Een half verbrande eik wierp nog slechts een flauw schijnsel. De natuur was stil, maar niet stom. Te midden dier geheimzinnige stilte ademde hij de maagdelijke uitwasemingen in, die met de door de nach telijke koelte verfrischte geuren der mossen, bladeren en venkel zachtjes ten hemel schenen te stijgen. Hij hoorde de zachte ademhaling van het jonge meisje die ineensmolt met de harmonie van het woud, dat hemelsch concert dat de aarde eiken nacht onder den tropischen hemel aanbiedt. Vervolgens verdween alles voor de oogen van Tiburcio: het jonge meisje keerde in hare woning terug. Daar bracht hij eene geheele week, dronken van liefde, door, maar hij durfde zijne wenschen niet uitstrekken tot haar die hij be minde. Hij zag haar daarna dikwijls op de feesten der Dabij zijue woonplaats gelegen dorpen. Honderdmaal had hij haar terruggezien zonder stoutmoediger te zijn, want hij was arm, maar nu Tiburcio zag zich machtig en hij hoopte; daarna begon nen bem de oogen ook zwaar te worden en hij sliep te midden dezer schoone droomen in. Is het wel noodig te zeggen, dat het jonge meisje, waaraan hij zulke aangename herinneringen vastknoopte, de dochter van don Augustin Pena en dat de woning, waarvan hier sprake is, de haci enda del Venado was? Bij het aanbreken van den dag werden alle slapers ge-

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1