NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5 e Jaargang. Vrijdag 16 September 1887. No. 1288. ABOMEMEITSFRIJS: ADVERTENTIES: PT" Bericht. IAARL BLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door liet gelieele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit bind verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. '2'cScXooniiummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertcntiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Koof dag ent en voor het Buitenland.Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. BATTE E Co., JOII. F. JOKES, Stier., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. HAARLEM'S DAGBLAD zal met heden te beginnen een uur vroeger verschijnen en bezorgd worden, dan totnutoe het geval was. DE DIRECTIE. STADSNIEUWS. Haarlem, 15 September. Heden heelt de houtkooperij van de firma R. Haartman Az. alhier, vijftig jaren bestaan. De inrichting welke in 1884 door een zwaren brand werd geteisterd, is toen bijna geheel vernieuwd en bekleedt hier onder de commercieele zaken eene voor name plaats. Bij de op heden gehouden aan besteding van ligstroo voor het garnizoen te Haarlem zijn aannemers van Dort Co. alhier, voor f30 per 1000 KG. Voor de leden van den Protes tantenhond zal Zondag a. s. te's IIage in de Loge oy treden de heer M. J. Mees, predikant te Haarlem. Aan de Haarlemsche Processie naar Kevelaar, Dinsdagmorgen van hier vertrokken, werd door 664 be devaartgangers deelgenomen. De deurwaarder der belastingen, alhier, belast met den dienst in de buitengemeenten, werd toen hij een onafgehaald patentblad bracht, door zekeren J. H. zoo onheusch ontvan gen, dat de verblufte deurwaarder in onzachte aanraking met den vloer kwam. Door achteruit te loopen viel de man over een emmer, terwijl de ambtenaar beweert, dat een duw hem die buiteling deed maken. De lastige sinjeur zal met den rechter kennismaken, die hem daa wel zal leeren in 't vervolg* wat beleefder te zijn. Een werkman, Jan Rijn te Abenes, had zich in den schoorsteen van het stoomgemaal «de Leeghwatere (HaarlemTermeer) zes en dertig me ter hoog opgetakeld aan den daar voor dienstdoenden ketting, toen deze brak en de man viel. Gelukkig be kwam hij slechts eenige kneuzingen. Heden avond wordt in de Kur- zaal te Zandvoort een klassiek con cert gegeven, waarbij muziek van Beethoven de hoofdschotel zal vor men. De jeugdige pianisten Nelly en Pierre de Beer uit Veere (Zee land), oud vijftien en tien jaren, zullen daarbij eenige extra nummers ten gehoore brengen. De Zandv. Badct. meldt: De laatste afdeeling der Amster- damsche vacantie-kolonie (20 meis jes en 20 jongens) vertrok Maandag 1.1. met hare geleiders van hier. In het geheel hebben van wege de Amsterdamsche Vereeniging gedu rende dit seizoen alhier 160 kinde ren, 100 meisjes en 60 jongens, in ploegen van 40, telkens drie wekpn lang vertoefd. De gezondheidstoe stand der kinderen was hier over het algemeen uitmuntend, terwijl er behalve een gezondere frissciiere gelaatskleur bij de meesten een op merkelijke toename van bet lichaams gewicht geconstateerd werd. Na een verblijf van ruim vijf weken vertrokken Zondag 1.1. de erfgraaf en erfgravin zu Neipperg en kinderen, prinses L. Schwarzen- berg en gravin Lamberg, geb. prin ses Schwarzenberg; Maandag de prins en prinses Lobkovicz enfara.; allen met gevolg. Allen hadden hunnen intrek genomen iu Hotel Kurzaal, waar de eerstgenoemden reeds het vorige seizoen zes weken gewoond hadden. LETTEREN EN KUNST. Het //Vad." verneemt met belangstel ling, dat de heer Desuiten, directeur der Pransclie Opera, zich bereid verklaard heeft de opera //La Perle d'Augsbourg" (Philippine Welser) van onzen voormali- gen landgenoot den componist B. Polak Daniëls in het aanstaande seizoen te mon- teeren. Een Zweedsch blad heeft den ge- abonneerden gevraagd, welke opera zij 't liefste hoorden. Yan de ingekomen ant woorden waren 250 voor Don Juan, 230 voor Faust, 50 voor Carmen, 45 voor Mefistofele (Boito). 43 voor Mignon, 27 voor Lohengrin, 20 voor Tannhauser. Binnenkort zal door de Vereenigde Rotterdamsche pooneelisten eene hervat ting gegeven worden van het beroemde toont elstuk van Ed. Pailleron//De wereld waarin men zich verveelt." Wat dit bericht belangwekkend maakt, is dat mej. Pauline Beersmans bij deze ge legenheid, als proef, de kleine, maar ka rakteristieke ingénue-rol van //Suzanne de Villiers" zal spelen. Het //Algem. Nederl. Familieblad/' bevat in zijn 14 Sept. verschenen nummer 8 een belangrijk en actueel genealogisch opstel over Joost Van den Youdel, van de hand van den redacteur Vorsterman van Oijen. LEGER EK VLOOT. Naar de WN. R. Ct.// verneemt, znlge- neraal-majoor J. C. C. den Beer Poortu- gael in activiteit worden hersteld en wor den belast met bet bevel over de 3e di visie infanterie. De le luit. Neiszen van het korps pontonuiers, wiens detacheering bij de 2e afd. der krijgsschool op 1 October a. s. eindigt, zal met dien datum gedetacheerd worden bij het regiment gren. en jagers en ingedeeld worden bij de 4e comp. van het 4e batt. De le luits. G. P. Bouten, van het 2e reg. vesting-artillerie en H. E. van Swinder Koopmnns, van het 3e reg. vesting-artillerie, zijn bestemd om den wapeccursus bij te wonen aan 's Rijks geweerwinkel te Delft, te houden van 16 Sept. tot 31 Oct. a. s. De 13e compagnie van het 4e reg. vesting-artillerie, onder bevel van kapt. J. B. van deu Oudendijk Pieterse, zal met 1 October a. s. van het fort aan den Nieuwen Maasmond naar het garnizoen te 's-Hage terugkeeren. In de nabijheid der garnizoenen, waar hiertoe gelegenheid is, zullen in de maand October e. k. weder vier manoeu vres met de gecombiueerde wapens wor den gehouden. 0MDERW1JS. De rector-magnificus der rijks-universi teit te Utrecht, dr. G. van Overbeek de Meijer, zal Dinsdag a. s., des namiddags te 1 uur, in het Groot Auditorium, in de Nederlandsche taal versing geven van de lotgevallen der universiteit gedurende het afgeloopen studiejaar, en daarna het rec toraat overdragen aan den door Z. M. den Koning tot zijnen opvolger benoemden hoogleeraar dr. G. II. Lamers. De senaat der universiteit van Am sterdam is voorn., het studiejaar 1887/88 te openen in eene openbare vergadering, te houden op Dinsdag 20 September a.s., des namiddags te 3 uren, in de gehoorzaal van liet gebouw der maatschappij //Felix Meritis", Keizersgracht. In deze vergadering zal de rector zijne waardigheid aan zijnen opvolger overdra gen en verslag geven van de lotgevallen der universiteit in het afgeloopen stu diejaar. Van de 214 sollicitanten, die zich hadden aangemeld voor het schriftelijk gedeelte van het vergelijkend examen, ter benoeming van twee hoofden aan open bare lagere scholen der le klasse te Am sterdam, dat Woensdag werd gehouden, heb ben 180 daaraan deelgenomen. Door burgemeester en wethouders van Amsterdam wordt, wegens het ver- leenen van eervol ontslag aan den heer C. Stoffel, eene oproeping gedaan van sollicitanten naar de betrekking van leeraar in de Eugelsche taal en letterkunde aan de Openbare Handelsschool en daaraan verbonden 3e Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus voor jongens, op eene jaarwedde van f2800 tot 13100. Sollicitanten worden uitgenoodigd hunne stukken in te zenden voor 1 October aan de afd. onderwijs, ten raadhuize. Ouder leiding van don nieuwbe- noemdeu schoolopziener D. André de la Porte, van Haarlem, zal op Zaterdag 24 September e. k. eene arrondissements-ver- gadering te Zaandam worden gehouden. Onderwerpen van behuiuleliug zijnlo. Opmerkingen op 't gebied van 't onderwijs 2o. Het Herhalings-onderwijs3o. Het Aanschouwings-onderwijs in verband met //Huisvlijt"; welke punten worden inge leid door de heeren A. J. Allan van Westzaan, R. Hartman van Zaandam en G. H. van Daalen van Asseudelft. Dinsdag werd te Zwolle door de Vereeniging tot bevordering van geregeld schoolgaan het jaarlij ksche schoolfeest op het exercitieveld bij de Turfmarkt gevierd waaraan van 7 scholen 2100 kinderen met hunne onderwijzers en onderwijzeressen deelnamen. De kinderen vermaakten zich uitstekend. BI NN iïIVI, A D. Bij kon. besluit van 13 dezer is J. N. Valkhof!, met iugang van 1 October, be noemd tot schoolopziener in het district Heerenveen, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als directeur der rijks hoogere burgerschool te Heeren veen en als schoolopziener in het arrondissement Heeren veen. Bij kon. besl. van 13 dezer zijn, met ingang van 1 October, benoemd tot lid van het college van curatoren der rijks universiteita. te Leiden, mr. J. G. Kist; b. te Utrecht, jhr. mr. J. Röell; c, te Groningen, rar. B. van Roijen. Bij kon. besl. van 12 dezer zijn ben.: bij het wapen der inf. tot kapt., de le luit. G. Eeenstra, van het wapen, thans op non-act.; bij het le reg. inf., tot le luit., de 2e luit. P. baron van Lewe van Middelstum, van het korpsbij het 4e reg., tot kapt., de le luits. A. van Do veren en P. W. van de Velde, resp. van het 5e en van het le reg. inf.; bij het 5e reg. inf., tot le luits., de 2e luits. M. A. N. baron Mulert tot de Leemcule, A. W. Bachmann en II. II. von Santen, allen van het korps; bij het 6e reg. inf., tot le luit., de 2e luit. jhr. E. M. van Spengler, van het korps. In de //Stct." van 14 Sept. is opgeno men het verslag aan den minister van Binn. Zaken, van de commissie in 1887 te Utrecht, belast met het afnemen van de examens van vroedvrouw. Met verwijzing naar de mededeeling, voorkomende iu de //Nederl. Stct." van 7 Mei 11., wordt ter kennis van belang hebbenden gebracht, dat de daarbij ver melde voorloopige wijzigingen in het Ita- liaansche douanetarief thans definitief in werking zijn getreden, slechts met deze uitzondering dat rogge- en tarwemeel, waar van tot nu toe 5.50 frs. invoerrecht per 100 KG. was verschuldigd, nu 6 fr. per 100 KG. moeten betalen. Bovenstaande berichten zijn uit de St.- Ct.) De Groothertog van Saxen- Weiraar heeft Dinsdag met zijne dochter en gevolg een bezoek gebracht aan de historische zaal in het Prin senhof en aan de fabriek van Delftsch aardewerk van Thooft enLabouchère te Delft. Den minister van Buitenl. Za ken, jhr. van Karnebeek, is door Z. M. den koning van Pruisen de ridderorde van den Rooden Adelaar le klasse verleend. De Frausche gezant bij ons hof, de heer Legrand, wordt heden avond, na een verblijf van verschei den weken in Frankrijk, op zijnen post terugverwacht. K. T. baron Yan Lijnden is, naar men meldt, als vertegenwoor diger van Nederland benoemd in het permanent bureau, dat door het te Zurich gehouden internationaal congres tegen misbruik van sterken drank is ingesteld. Nederland en Luxemburg zul len de volgende heeren als afge vaardigden op het Internationale Spoorwegcongres te Milaau zenden lo. de Regeering, het lid der Tweede Kamer J. J. Van Kerkwijk; 2o.de Noord brabantsch-Daitschespoorweg, de voorzitter van den raad van be stuur Kerstens, den directeur Voor hoeve en den secretaris Rijperman FEUILLETO IKT. 29) VHF HOOFDSTUK. Dk hacienda del Venado. Eindelijk omringde een stevig staketsel, samengesteld uit palen en stammen van palmboomen het geheele ge bouw, zoowel als de kleinere gebouwen die dienden tot woning voor de lieden en bedienden van de hacienda, voor de vaqueros en voor de mindere lieden, die van tijd tot tijd op hun reis de gastvrijheid kwamen vragen. Buiten deze omheining maakten een dertigtal hutten een soort dorpje uit, dat bewoond werd door de daglooners (peones) en hunne aan de hacienda ondergeschikte huisgezinnen en die in tijd van nood ter versterking van de bezetting in de hacienda konden komen en er schuilplaats en bescherming zoeken. Zoo was de hacienda, waarin wij de reizigers, die wij onderweg gelaten hebben, zullen voorgaan. Don Augustin Pena, de eigenaar, was een zeer vermo gend man. Behalve eene rijke goudmijn die hij op gerin gen afstand zijner woning exploiteerde, bezat hij nog on telbare kudden groot en klein vee, paarden, muildieren, stieren, die in voile vrijheid rondsprongen en brulden, te midden der uitgestrekte savannen of de dichte bosschen, die het twintig mijlen groote terrein dat bij de hacienda behoorde, bedekten. Eene zoodanige uitgestrektheid grond gebied is volstrekt niet zeldzaam in een land, waar som mige eigendommen even groot zijn als eene Fransche provincie. Intusschen was er van af Guymas tot aan de grenzen alleen sprake van den rijkdom van signor don Augustin en van het onmetelijke erfdeel dat zijne dochter Adona Rosario, of bevalliger Rosarita genaamd, dengeae zou aanbrengen, dien zij voor echtgenoot zou nemen. Geen wonder dus dat het jonge meisje het voorwerp was van veel eerzuehtigen. Hare schoonheid overigens was voldoende geweest zonder het fortuin dat zij bij den dood haars vaders zoude krijgen, om al deze aanspraken te rechtvaardigen. In deze afgelegen provinciën is het Andalusische ras over het algemeen verzwakt, maar bij haar had het niets van zijne kenmerken verloren en door een gelukkige tegenstrijdigheid paarde zij de zuiverheid van dit ras aan de frischheid van de meisjes uit het Noorden. De roode wangen der dochter van don Augustin gaven meer glans aan hare zwarte oogeD, aan de kroon van haar ebbenhout- kleurige haren, die haar hoofd sierden, en de verzengende zon had niets aan de blankheid harer gelaatskleur ontno men. In één woord hare handen, hare voeten, hare gestalte en die houding welke volgens de Andalusische uitdrukking rderama sal y perdona vidas» vermengden zich bij haar met den rijkdom van het Europeesche bloed. Na zulk eene loftuiting zou elke beschrijving overbodig worden. Zij was dus iu het midden dezer woestijn als de bloem van den cactus, die, vol»ens eene overlevering, ontluikt en sterft van elf uur tot middernacht, onder het oog van God alleen, zonder dat het aan eenig menschelijk oog gegeven is hare kleuren te bewonderen, zonder dat men zich in haren geur mag verlustigen. De onmetelijke vla&te, in welks midden de hacienda del Venado gelegen was, bood een dubbel gezicht aan. De vlakte voor den hoofdgevel van het gebouw vertoonde enkel spo ren van bebouwing. Eindelooze maïsvelden, uitgestrekte beplantingen van olijfboomen verrieden de tegenwoordig heid en den arbeid van den menseh. Achter de hacienda, op eenige honderden passen afstand van den sluitingsmuur, hield de ontginning op en strekten zich nog maagdelijke wouden uit in al hun ernst en oor spronkelijke majesteit. Het bebouwde gedeelte werd door een vrij breeden wa terloop besproeid. Gedurende het droge jaargetijde liep hij langzaam, alhoewel hij tegen de afgeronde steenen, die zijne bedding verstopten, aanklotste; maar in het regenseizoen veranderde deze waterloop in een onstuimigen stroom, die d'eze zeer groote steenen voortstuwde als de zeegolven de keisteentjes op den oever, dikwijls de vlakte overstroomde en telken jare de steile oevers verwijdde, die hem in=- sloten. De machtigste der Arabische opperhoofden, de rijkste der aartsvaders uit den ouden tijd telden nooit prachtiger en

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1