3o. de Nederlandsche Staatsspoor wegen, den chef der exploitatie En- geringh, den chef-ingenieur Kalff en het lid der Spoorwegcommissie Perk; 4o. de Hollandsche Spoorweg- Maatschappij, het lid van den be stuursraad Van der Vliet en den administrateur Van Hasselt; 5o. de Nederlandsche Rhijnspoorweg-Maat- schappij, den ingenieur Verloop. De heer mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, benoemd tot dijkgraaf van Delfland, werd heden beëedigd en heeft de leiding van het hoog heemraadschap aanvaard. De maatschappij tot exploitatie van Staatspoorwegen heeft in de fabriek «Nürnberg» te Neurenberg een rijtuig le kl., geschikt voor ziekenvervoer, doen vervaardigen. Dit rijtuig bestaat uit drie afdee- lingen, waarvan de middelste een breed bed bevat, dat, op rollen staande, door de breede zijdeuren uit den waggon kan worden gere den. De andere afdeelingen bevat ten een privaat, waschtoestel en nog ruimte voor 5 personen. Op de laatste tijdelijke tentoonstel ling in liet gebouw van de tentoonstel ling van voedingsmiddelen te Amsterdam, ziju inzenders van Boter J. Uiterwijk, Zutfen; D. Kluyver, Wa penveld; H. Buisman Rzn., Purmerend; Nederlandsche Maatschappij voor kaas- en boterbereiding, AmsterdamLeidsclie Melkinrichting; B. Vetli en Co., Delft; F. J. Los, Leiden; Jan J. Yntema, Corn- wert; Tuyn en Co., Edam; Molkerei, Gerabronn; //Confederatie," Delftshaven; Weyers, Steénderen; Van Heusden, Am sterdam; Weesper boterfabriek, Weesp; Nederlandsche Maatschappij, Bolsward; Nederlandsche Maatschappij, Sn eek; ble- derlandsche Vereeniging van voomboter- fabrikanten, Amsterdam; L'école pratique d'Agriculture et de Laiterir», Coigny; Philipp Heinoman, KopenhagenHaag- sche margarine-boterfabriek, dir. dr. J. Th. Mou ton. NB. De boter van Weyers en lleine- mau heeft de reis naar Inclië heen en weer gemaakt. Kaas A. Elzas, BorkelooLeidsche Melkin richting; E. J. Los, Leiden; O. Strijbis, HaarlemmermeerA. Harmens, Hoorn A. Erichs, PettenJ. Sprayt Lzn., Ouds- hoorn; P. Boekei Czn., Wieringerwaard J. v. d. Wal Kzn., Witmarsum; Confe deratie, DelftshavenRinkes Borger, Lei den; G. W. vau Heusden, Amsterdam; Dedron Jeune, Parijs; E. Philippe,Parijs; Morin Fqois, Parijs. Brood, Beschuit en Koek. B. E. Dieperiuk, Amsterdam, brood; J. de Jong, id., brood en tarwesoorten; H. Stolp, Kromraeniedijk, beschuit; P. Verlioeckx, 's-Bosch, brood; A. J. J. Meijer, Hengeloo, brood; T. L. Dokkum, Sneek, koek; li. A. Iieijblom, Nieuwe- diep, brood; Wed. Pickerey, Bruggen, beschuit; Armand Kelbfuss, Aigle;Crepy en Laonnois, HouyA. Tournier, Anger- ville; A. W. Zwaneveld Arasterdam; Doncker, Haarlem. De jury voor de beoordeeling van bo ter en kaas heeft do volgende onderschei dingen toegekend: B o t e r. F. J. L03, Leidengouden medaille; Nederl. Maatschappij van kaas en roomboterfabriek, Bolsward, zilveren medaille; J. v. d. Wal, Witmarsum, bron zen idem; Leidsche melkinrichting, idem idem; J. v. d. Wal, Witmarsum, idem ideni; Morin, Parijs, idem idem(Fran- sche inzending.) Kaas. E. J. Los, Leiden, zilveren medaille; A. Erichs, Petten, idem idem (voor middelbare kaas;) E. J. Los, Leiden, idem idem (groote Goudsche kaas;) Con federatie, Delftshaven, idem idem (Derby kaas)Confederatie, idem idem (Limburg- sche kaas; P. Boekei Czn., Wieringer waard, zilveren medaille: (ongevraagde kaas); Dedron, Parijs, zilveren medaille; Confederatie Delftshaven, zilveren medaille; Confederatie idem, eerediploma; Morin, Parijs, eere-diplomaVan Heusden, Am sterdam, zilveren medaillePhilippe, Parijs, bronzen medaille (niet gevraagde buitenl. kaas). Te Amsterdam is opgericht eene voetbal-club welke den naam «Voetbal-Vereeniging Amsterdam» zal dragen. Bij de Woensdag te Amster dam gehouden koffieveiling is bet meerendeel van den aanvoer beneden taxatie verkocht. Het Héld. deelt mede dat de persoon te Amsterdam, die door het felle licht van een bliksemstraal, tijdens het onweder van Maandag avond, werd verblind, voortaan het gebruik zijner oogen zal moeten missen. Eene vrouw, die in de Lau rierstraat te Amsterdam goed op hing, is Woensdagmorgen drie ver diepingen hoog op straat gevallen en ernstig gekwetst naar het gast huis gebracht. Een der grootste beeldhouw werken aan het centraal-station te Amsterdam, de kolossale basreliëfs aan de torens, zijn dezer dagen ont huld. Na de verwerping door de ver gadering van Stad en Lande van Gooiland op 8 dezer van het voor stel der Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij om de afzanding op de heide tusschen Hilversum en Bussum te aanvaarden voor den prijs van 2 cent per kub. meter, besloot Dinsdag de Hilversumsche gemeen teraad, met op een na algemeene stemmen, aan de H. IJ. S. M. de afzanding van heidegronden, behoo- rende aan Stad en Lande van Gooi land en gelegen onder de gemeen te, toe te staan volgens art. 37 van den schaarbrief, mits de Maatschappij als vergoeding voor het verkregen zand mestspeciën en werklieden ver schaft om het afgezande land te verbeteren. In de Dinsdag gehouden zit ting van den Hilversumschen ge meenteraad was ingekomen een schrijven van den heer mr. P. Lou- werse, waarin ZEd. bedankt voor het lidmaatschap van den raad. De heer Louwerse was, na het uittreden van de heeren Buwalda en Van Lennep, de eenige liberaal in den gemeenteraad. Blijkbaar voelde hij zich daar nu niet meer op zijn plaats, aangezien hij alleen toch niets tegen de ver- eenigde anti-liberalen kan uitvoeren. Woensdagmorgen omstreeks 9Ys uur brak boven Zaandam en om streken eene hevige onweersbui los. Te Koog a/d Zaan sloeg de bliksem in den moleo. «de Locomotief» van den heer G. Honig, zonder echter brand of belangrijke schade te ver oorzaken; maar te Westzaan trof hij den watermolenaar, wiens arm daardoor werd verlamd. Dinsdagavond is te Zaandam overleden de heer J. Zwaardemaker Dz., sedert 1881 lid der Prov. Staten van N.-Holiaud voor het hoofdkies district Zaandam. Tot deskundigen voor de taxatie van de gasfabriek te Wor- merveer zijn benoemd: door B. en W. de heer Polet, te Middelburg; door de heeren Schretlen en Swaan de heer D. Van der Horst, te Leiden; en door heiden de heer J. J. Roe- lants, te Schiedam. De landverhuizing naar Ame rika is op Texel in vollen gang. De gunstige berichten van hen die er vroeger heen gingen, doet velen tot den overtocht besluiten. Moge het vangen van eene zeekrab met zeven oesters op den rug als eene groote bizonderheid gelden, thans heeft een Tesselsche visscker eene krab aangebracht, aan wier lichaam niet minder dan elf oesters waren vastgegroeid. Eeu Urker jongen, die de vo rige week in de haven van Urk aan een collega, terwijl deze lag te slapen, de gouden halsknoopen ont stal, is Zondagavond aan den Helder gearresteerd. Daar trachte hij bij een goudsmid de knoopen te ver- koopen, doch dezen was reeds van den diefstal kennis gegeven en de man waarschuwde de politie. De heer J. A. de B. te 's Hage, die verdacht wordt Maandag in zijn huis met een revolver op twee po litieagenten geschoten te hebben, is naar het huis van bewaring over gebracht. Hij heeft, wegens zijnen slechten gezondheidstoestandver blijf op de pistole aangevraagd. Volgens het Daghlad is tegen den heer A. J. de B. procesverbaal opge maakt wegens «poging tot moord». De Avondpost meldt, dat de man sedert lang in lijdenden toestand verkeerde en in eenen aanval van razernij de handelingen pleegde, die tot zijne arrestatie aanleiding gaven. De negenjarige piano-virtuoos Jozef Hofman», die op Schevenin- geu concerten heeft gegeven, spreekt vloeiend Fransch, Duitsch, Engelsch en Russisch. Het mag dus inderdaad wel eeu wonderkind h'eeten. Te Eist bij Reenen is bij een vrij hevig onweder de bliksem in een huis geslagen, waarin 7 perso nen zich in 3 bedsteden te slapen hadden begeven. De bliksem baande zich eenen weg door die slaap plaatsen, zonder brand te veroor zaken, terwijl slechts 2 personen licht gewond en een bedwelmd werd. Dinsdagmorgen is in korten tijd te Amerougen en Eist een groot gedeelte vau de tabak verhageld. Te Herwen is het H/gjarig kind van eenen landbouwer in eene mestvaalt gevallen en gestikt. De heeren gebr. Stork en Co. te Hengeloo hebben de loffelijke ge woonte om nu en dan voor hunne jonge werklieden een concours uit te schrijven in werkstukken en tee kenragen. Dezer dagen heeft de firma den deelnemers aan die wed strijden een feest bereid. Een rijtuigverhuurder te Val kenburg had Dinsdag het ongeluk onder zijn voertuig te geraken, waar bij hij zoodanig gekwetst werd, dat men voor zijn leven vreest. Een der jeugdige leerlingen aan de Hoogere Burgerschool te Sneek werd door andere jongelieden zoo gesard, dat hij zijn drift niet langer meester was en een der leer lingen van het gymuasium, zekeren M., een messteek in de borst toe bracht. Gelukkig is de wonde ge bleken niet levensgevaarlijk te zijn. RECHTZAKEN. Voor het gerechtshof te Amsterdam ver schenen Dinsdag in hooger beroep de sociaal-democraten Blankert, Van Nus en Hartwich, die te Utrecht terecht gestaan hebben ter zake dat zij eenen gevangen bewaarder geld hadden beloofd, indien hij eenige stukken courant en een briefje aan Domela Nieuwenhuis wilde overgeven. De adv.-gen. Op ten Noort requireercle hunne schuldigverklaring, en veroordeeling tot 3 maanden. De verdediger mr. Paap, concludeerde tot vrijspraak. Zaak-De Roos. In deze zaak werd Woensdag door het Hof te Amsterdam uitspraak gedaau in hooger beroep, 's Hofs arrest overweegt o.a.: dat door de verklariugen van den rechercheur Van der Buit en Van Ephraim wettig is bewezen, dat beklaagde De Roos, met een breekijzer eenen slag heeft toege bracht aan gemeldeu rechercheur; dat die getuigen svelker verklaringen het hof aanneemt te goeder trouw gedaan te zijn zich echter kunnen vergissen in den per soon van den dader, vooral als men be denkt, onder welke omstandigheden (ge drang, plundering, slechte verlichting) het feit plaats had; dat mitsdien de schuld van De Roos niet overtuigend is bewezen. Op deze gronden werd het vonnis der rechtbank vernietigd en De Roos alsnog vrijgesproken, met veroordeeling van den Staat in de kosten van de beide instan tiën. Naar men verneemt, wordt door den officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam eene vervolging ingesteld tegen den vervaardiger van het //Welkomstlied" ter eere van P. Domela Nieuwenhuis na zijne invrijheidstelling. Deze persoon, zekere P. C. de R. vol gens het onderschrift, volgens //Recht voor Allen" De Ruyter, zal zich voor den rechter moeten verantwoorden voor de woorden van het couplet waarin den minis ter van Justitie heleedigende woorden worden toegevoegd. Het lied werd gedu rende de feestelijke ontvangst van D. N. op 4 Sept. jl. in en voor het Volkspark te Amsterdam verkocht en verspreid. BUITENLAND. België. Alfred Defuisseaux, die reeds herhaaldelijk bij verstek werd veroordeeld, is opnieuw verwezen naar het Gerechtshof van Henegou wen, met H. Couvreur, respectieve lijk als schrijver en medeopsteller van een manifest, geteekend Stanis las Tandeur en iu Mei jl. tot den heer Beernaert, hoofd van het Kabi net, gericht. De Belgische socialisten begin nen overigens weder het hoofd op te steken. De Vooruit van Gent be richt dat de socialisten te Antwerpen bij de gemeenteraads-verkiezingen den strijd zullen aanvaarden met eene lijst van zes candidaten. (Jit Ostende schrijft men dat vau de zeven (liberale) gemeente raadsleden die aan de beurt van aftreding zijn, slechts één zich weder beschikbaar stelt. Dat is een betee- keuisvol feit. De Duitsche herbergier, bij wien de Belgische mineurs, die over de grenzen waren getrokken, alles(?) verbrijzeld hadden, heeft van het regiment der g*enie schadevergoe ding' bekomen. Zij bedroeg de kolos sale som van.,., fr. 8.75. De «casus belli» heeft dus opgehouden te bestaan. Engeland. Het Hoogerhuis heeft Maandag de begrootingswet na de drie leziDgen aangenomen. Twee leden van het Lagerhuis geene Ieren werden in de zitting van Maandag door den voorzitter aan de deur gezet wegens het maken vau inbreuk op de parlementaire tucht. De wijze waarop dit geschiedde kenschetst den trant in welken tegenwoordig in het Britsche Par lement maar al te vaak de discussie ge voerd wordt. Het lid Cuniugham Graham had zich onbehoorlijk uitgelaten over het Huis der Lords, aan hetwelk hij, aangezien het niet door het volk gekozen is, het recht ont zegde om den wil van de vertegenwoor digers des volks te dwarsboomen. De voorzitter beduidde hem dat hij deze woorden herroepen en zijn leedwezen er over betuigen moest. De heer Graham//Het spijt mij maar dit is bij mij eene gewetenszaak, en ik kan dus niets herroepen. De voorzitter: //Dan, mijnheer Graham, moet ik u noemen voor het Huis" (Dat is de formule voor: uwe schorsing aan het Huis in overweging geven). Nadat het Huis met 157 tegen 44 tot die schorsing besloten had, verklaarde de heer Graham, dat hij tot den voorzitter persoonlijk eene verontschuldiging wenschte te richten, aangezien hij jegens dézen geene onhoffelijkheid had willen begaan, De voorzitter//Mijnheer Graham, ik dacht dat n uw leedwezen wilde betuigen wegens uwe onbetamelijk uitdrukkingen ten opzichte van het andere Huis." De heer Graham//Neen. Ik wenschte tot n persoonlijk eene verontschuldiging te richten." De voorzitter//Ik kan geene per soonlijke verontschuldigingen aannemen# Ik moet het geachte lid verzoeken zich te verwijderen. De heer Graham gaf aan dit verzoek gevolg. Het lid Harrington gedroeg zich on eerbiedig jegens den voorzitter zeiven, nadat deze hem tot de orde geroepen had wegens eene r.iets ter zake doende afwijking en hem verzocht had te gaan zitten. De heer Harrington, zeer driftig: "Ik zal niet gaan zitten. U, mijnheer de voor zitter, hebt op mij geloerd van het oogen- blik af dat ik aan het woord ben gekomen. Ik maak aanspraak op mijn recht tot spreken. Ik heb het reglement niet over treden. U hebt den heelen avond al op mij geloerd, om mij op de vingers te tik ken. Maar ik heb het recht om te spreken." De voorzitter, heel kalm//Mijnheer Edward Harrington, ik noem n voor het Huis." Met 135 tegen 43 stemmen sprak het Huis nu ook de schorsing uit tegen den heer Harrington, die hierop zijn collega Graham mocht gaan gezelschap houden. Over het gevecht tusschen een Moonliglitbende en de politie te Lisdoon- varna, graafschap Clare, verneemt men nader, dat Zondagavond tusschen 10 en 11 uur zeven vermomde mannen het huis van Thomas Sexton aanvielen en toegang verlangden. In het huis bevonden zich 12 politiebeambten die gewaarschuwd waren dat een dergelijke aanval beraamd was. De Moonlighters werden binnengelaten en liepen letterlijk in de val. Er ontstond een woedend gevecht. Schoten werden door niemand gelost, maar de opperconstable Whelehan kreeg een slag met een scherp werktuig, waarop de dood spoedig volgde. Nog andere vechtenden aan weerszijden werden zwaar verwond en 5 Moonlighters in verzekerde bewaring genomen. De overigen, die gevlucht waren, werden later gearresteerd. Omtrent de aanleiding tot dezen aanval verneemt men, dat de bewoner beloofd had, het bezit van eene door hem ge pachte hoeve op te geven, omdat van die plaats de vroegere pachter was afgezet. Daar hij zijn belofte niet was nagekomen, hadden de Moonlighters hem willen dood schieten. Sexton had van dit voornemen z.'ner lieve buren de politie in kennis gesteld. Het Chineesche eskader, onder bevel van admiraal Long, koos Maan dag van Spithead zee. De officieren zijn deels Eogelschen, deels Chinee- zen; de equipage daarentegen be staat uitsluitend uit inboorlingen van het Hemelsche Rijk. De reis gaat over Gibraltar, Port Said, Suez, Aden, Colombo, Singapore, Hongkong en Cheefo w naar Taku. In laatstgenoem de haven zal het eskader bij de onder bevel van admiraal Ting staande vloot worden ingelijfd. Duitschland. Wegens het re genachtige weder heeft de Keizer de veldmanoeuvres te Stettin niet bijgewoond. Prins Wilhelm en graaf Moltke waren daarbij tegenwoordig. Heden voormiddag half 10 ure vertrok de Keizer naar Brünn om de korpsmanoeuvres bij te wonen. Generaal von Werder, een der voornaamste legerhoofden in den oorlog met Frankrijk, is op zijn landgoed in Pommeren overleden. Door de Nordd. AllgZeitung wordt een schrijven medegedeeld, hetwelk baar werd toegezonden uit den kring der belanghebbenden, waarin een beschermend recht wordt gevraagd bij den invoer van ver- talrijker kudden dan don Augustin Pena in zijne onmete lijke weiden. Een uur voor het ondergaan der zon trokken twee man nen door de vlakte om de hacienda te bereiken, de eene was te paard gezeten, de andere bereed een muildier. Paard en muildier waren ieder in hunne soort prachtexemplaren; het paaid met zijn trotscheu nek en hals en ziju breede borst wou het nauwelijks van het muildier met zijne fijne pooten, afgeronde lendenen en het glinsterende kruis op zijn rug en zijden. De eerste ruiter was de eigenaar der hacienda; zijne kleeding bestond uit een hoed van Guyaquilstroo, een fijn wit batisten hemd, zonder vest en eene fluweelen broek met gouden knoopen. De tweede, die het muildier bereed, was de kapelaan der hacienda, een eenvoudige Francis caner monu k, in blauwen rok, welke door een zijden koord tot boven zijne met lange, helklinkende sporen voorziene laarzen ruitersgewijze was opgeschort; een breedgerande grijzen vilthoed voltooide de kleeding, welke aan den Fran ciscaner eer een krijgshaftig dan een kloosterachtig aan zien gaf. De eigenaar der hacienda scheen een trotschen blik te werpen op deze uitgestrekte rijkdommen, die hem omring den en die volgens hem (en wij beamen volkomen dit ge voelen) meer waard waren dan de in eene brandkast op gestapelde goudstaven. Wat den monnik aangaat, deze scheen in al te diepe gedachten verzonken om acht te slaan op dit schouwspel van grootschen overvloed, dat de vlakte hem aanbood. Bij den heiligen Juliaan, den patroon der reizigers, zeide don Augustin, gedurende de vier-en-twintig uren dat gij afwezig waart, eerwaarde vader, vreesde ik, dat de een of andere jaguar u en uw muildier opgepeuzeld zoude hebben. De mensch wikt, maar God beschikt, hernam de monnikhet is waar, ik ben eerst voor eenige uren ver trokken om den armen Joaquin, wiens buik door een stier opengereten was, eene christelijke begrafenis te geven en ik had den grond gezegend waarin men hem had begraven; toen een jonge mau bliksemsnel te paard kwam aangereden, hij scheen geheel ontsteld en smeekte mij dringend zijne stervende moeder te komen bezoeken; ik moest daarvoor tien mijlen verder. Op de dringende bede des jongelings besloot ik te gaan. Weet gij wie het was? Hoe zou ik dat kunnen weten? zeide don Augustin. Tiburcio, de aangenomen zoon van den gambusino Marcos Arellanos. Wat? Is zijne moeder dood?! Het spijt mij zeer, hij is een braaf jongeling en ik heb niet vergeten dat wij, mijne dochter, mijne bedienden en ik zonder hem van dorst zouden gestorven zijn. Hebt gij hem gezegd, dat hij, zoo hij geen uitkomst zag, welkom zou zijn op de hacienda del Venado? Neen! want die jongen heeft eene vurige liefde voor uwe dochter opgevat, als ik het u mag zeggen. Welnu! wat kan dat maken, als mijne dochter hem niet bemint? hernam don Augustin; maar zoude zij hem bemind hebben, dan geloof ik dat ik rijk genoeg zou zijn om niets te willen van den man dien zij door de zede lijke en natuurlijke eigenschappen die Tiburcio bezit, had uitgekozen. Ik voor mij heb mij voor een schoonzoon ge droomd een schrander man, dapper genoeg om de grenzen tegen de Indiaansche horden te verdedigen en ik zou dat alles bij hem gevonden hebben. Maar thans heb ik ten opzichte van Rosarita hoogere inzichten. En misschien zoudt gij geen ongelijk gehad hebben hernam de monnik op ernstigen toon. Hetgeen ik gera den heb.... hetgeen ik.... begrepen heb.... zoude u van Tiburcio een kostbaarder schoonzoon kunnen maken dan gij u voorstelt? Het is te laat, zeide de haciendero (de eigenaar der hacienda) mijn woord is gegeven en ik zal het niet intrekken. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2