NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. W Bericht. 5 e Jaargang. Zaterdag 17 September 1887. No. 1289. ABOHHEMEHTSFKIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUW S. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. - 1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. 'telefoonnummer 123. van 15 reg-els 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor liet Buitenland,-. Compagnie Génerale de Publicite Etrangére G. L. J)AJJBE Co., JOII. F. JONES, Snor., Parijs, Slbis Faubourg Muntmartre. Van het Feuilleton „de Goud vallei" zijn aan ons bureau, zoolang de voorraad strekt, A ƒ0.25 afdrukken te bekomen van hetgeen tot dusver is ver schenen. DE DIRECTIE. Geboren meisjes. zijn 90 jongens en 78 Haarlem, 16 September. Aan het gemeentebestuur zijn de volgende vergunningen gevraagd: I tot oprichting van eene slachterij eu rookerij in het perceel aan de Zijl vest no. 35, door J. P. Stol; en tot oprichting van eene steenhouwerij in de perceelen aan het Donkere Spaarne no. 16 en 18, door L. Sa- belis. Op 29 Sept., resp. ten 21/* en te 2 ure, kunnen ten raadhuize bezwa ren tegen de oprichting worden ingebracht. Betreffende den gezondheidstoe stand dezer gemeente in de afge- loopen maand Augustus kan het volgende worden medegedeeldTer gemeente-secretarie werden van in de wet genoemde besmettelijke ziek ten aangegeven50 gevallen van mazelen, 3 van roodvonk en 1 geval van angina diphtherina, terwijl 2 lijders aan de gevolgen van maze len, 1 lijder aan roodvonk en 1 aan angina diphtherina bezweken. Het totaal der overledenen was evenals in de laatste maanden zeer laag en bedraagt met 11 levenloos aange- gevenen 79. Verhouding der overle denen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend19.0. Aan lichaamszwakte stierven 9, aan kanker 2, aau apoplexie 2, aan her senziekte 3, aan croup 3, aan ziekten der ademhalingsorganen 17 (waar van 9 aan keel- en longtering of bloedspuwing), aan ziekten der spijs verteringswerktuigen 8, aan andere oorzaken 8, aan onbekende oorza ken 10 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgtbeneden 1 jaar 27, van 15 jaren 10, van 514 jaren 3, van 14—20 jaren 5, van 2050 jaren 12, van 5065 jaren 3, van 65 —80 jaren 4, boven 80 jaren 4. De koninklijke familie begaf zich heden naar de residentie. Uit Baarn te 2.30 uur vertrokken, passeerde de trein te 3.38 uur Am sterdam en te 4.7 Haarlem, en arri veerde 5 uur te VHage. Eenige autoriteiten bevonden zich aan het station. Den len October e. k. zal de heer P. Piepenbrink, kapitein-adjudant bij de dienstdoende schutterij alhier, vijftig jaar in dienst van den lande hebben doorgebracht Wij ontvingen van de firma E. H. Krelage en Zoon den catalogus vaa eene belangrijke partij Coniferen, Hulstere, Buxus enz., welke 21 Sept. in 't openbaar zullen worden ver kocht in de tuinbouw-inrichting van genoemde firma. In de Donderdag gehouden alge- meene vergadering van de letter lievende vereeniging J. J. Cremer» alhier, werd het verslag der commis sie,belast met het nazien der rekening en verantwoording van den secret.- penniugm. over 1886/87,goedgekeurd en tevens hulde gebracht aau de hh. J. H. E. Gosler en N. van Cittert voor de keurige en uitvoerige wijze waarop dit verslag door hen was saamgesteld. Vervolgens werd een concept-reglement der vereeniging met statuten, behoudens enkele wij zigingen, aangenomen en besloten daarop de koninklijke goedkeuring aan te vragen. Ten slotte werden de heeren J. Buijs Jr. en J. Weiji tot commissarissen van orde ge kozen. Nog werd medegedeeld dat de vereeniging zal deelnemen aan den nationalen wedstrijd, binnenkort te Utrecht te houden. Het stuk dat voor deze gelegen heid zal worden opgevoerd is ge titeld «Karei Eduard in Schotland», historisch drama, bewerkt naar «les Jacobites» van Francois Coppée, door een onzer Haarlemsche letterkundi gen, schrijvende onder het pseudo niem A. T. Melink. Arromlissemenis-BScchtbank TE HAARLEM, zitting van 15 September 1887. In de Donderdag gehouden zitting wer den een aantal zaken behandeld. Wij deelen de volgende, als de meest belangrijke, mede: Ludovicus Smout, polderwerker van be roep, stond terecht, beschuldigd, in den nacht van 6 op 7 Augustus, dus tijdens de kermis, zonder eenige aanleidende oor zaak den hoornblazer bij de infanterie G. Rijk, in een herberg, met een knipmes belangrijke verwondingen te hebben toe gebracht. Besch. verklaarde er zich niets van te herinneren. De subst. off. van Justitie noemde de feiten wettig en overtuigend bewezen, en, daar de wonden volgens geneeskundig ad vies gevaarlijk waren, mocht worden aan genomen dat de beklaagde zijn opzet op zwaar lichamelijk letsel had gericht en eischte eene gevangenisstraf van 7 jaren. De verdediger, mr. Kronenberg, trachtte aan te toonen dat beklaagdes toerekenings vatbaarheid door den toestand waarin hij door den gebruikten sterken drank tijdens het misdrijf verkeerde, hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk was buitengesloten. Jan Veldhuis, oud 39 jaar, zonder be roep, had zich op 5, 6 en 7 Aug 11. ver voegd bij Pieter Rooseboom, scheepsbouw meester te Halfweg, eu wist onder be- driegelijk voorwendsel dezen f25 af te troggelen. Laatstgenoemde, als getuige op tredend, verklaarde ter terechtzitting, dat hij vroeger voor den baas, bij wien V. in dienst zeide te zijn, had gewerkt en dat hij ook door een briefje, dat van dien baas afkomstig heette te zijn, doch door beklaagde was vervaardigd, bewogen was geworden het geld te geven. Het O. M. eischte tegen V., wegens voortgezet misdrijf van oplichting door listige kunstgrepen, eene gevangenisstraf van 2 jaar. De verdediger, mr. F. Willekes Mac- donald, bestreed de listigheid der kunst grepen en vroeg oplegging eener lichtere straf. Nog had zich te verantwoorden een oud bekende der justitie, nl. Cornelis Kortekaas, die reeds vaak had terechtgestaan doch steeds door gemis aan bewijs was vrijgesproken. Ditmaal had hij zich te Hil- legom vervoegd op den IBen Juli 11. en had zich daar bij de vrouw van een zekeren G-uldemond uitgegeven voor den vader van een aldaar woonachtigen landbouwer, en op deze wijze een kwartje weten te verkrijgen, dal hij zeide noodig te hebben als fooi voor iemand, die hem den weg had gewe zen. Daarna was hij naar een daar wonen den schoenmaker gegaan, had bij dezen een paar laarzen gekocht en toen het op betalen aankwam vruchteloos zijn geld ge zocht. De schoenmaker had hem, daar hij hetzelfde verhaal, nu nog iets meer opge smukt, mededeelde, de laarzen laten houden en hem zelfs nog 7 Va cent voor den tram gegeven. De subst. off. vroeg voor dezeu be klaagde een straf van 4 jaren. De verdediger mr. J. Bruyn, bestreed de verschillende bewijzen en achtte de straf van 4 jaren veel te hoog. Na re- en dupliek werd overgegaan tot behandeling der zaak van Gerardus Jan sen, werktuigkundige, die op 16 Juli 11. te Koog a/d Zaan en te Zaandam, zich uitgevende voor //brigadier bij den telegraaf- en telefoondienst", en voorwen dende logies te zoeken voor zich en zijn werkvolk, 2 herbergiers had weten over te halen hem een voorschot te doen tot het betalen der vracht voor zijne koffers, die zich te Amsterdam aan het station bevonden. Hij had om den schijn van waarheid te versterken, een rijtuig gehuurd en was daarmede werkelijk naar Amster dam gegaan, doch had het rijtuig onder weg verlaten. Deze twee feiten werden door hem bekend. Korten tijd later had hij hetzelfde bedrog te Heemstede gepleegd. Verscheidene getuigen bevestigden deze beschuldigingen. De eisch van het O. M., in aanmerking nemende de vele vroegere veroordeelingen van beklaagde, was 6 jaren gevangenisstraf. De verdediger, mr. D. graaf van Lim burg Stirum, trachtte aan te toonen dat aan deze feiten, voor zoover ze bewezen waren, het karakter van oplichting ontbrak. Het O. M. repliceerde en wees er op dat dezen beklaagde zich nog had te ver antwoorden voor de rechtbank te Utrecht, wegens het plegen van dergelijke feiten. De verdediger lichtte in zijn dupliek nog nader zijn systeem toe, dat in de feiten geene oplichting gelegen was. Uitspraak in al deze zaken 22 Sept. a.s. voor dezelfde feiten, gaat hij nu laatstelijk te Haarlem en te Rot terdam met deze oneerlijke praktij ken voort. Een ieder zij dus voor dezen per soon gewaarschuwd. Men zendt ons de volgende waar schuwing'. Hoe sommige lieden aan den kost komen is dikwijls curieus. Herhaaldelijk leest men waarschu wingen tegen zoogenaamde koop lieden, straatventers en dergelijken. Nu weder is het een Colporteur, zekere De Meere, die zich bij voor keur wendt tot dienstboden om in te teekenen op «De Geschiedenis van het Protestantisme», van Dr. J. A. Gerth van Wijk. Hij vraagt f 0.90 of f 1.20 voor 3 of 4 aflev., die hij belooft binnen 8 dagen te zullen bezorgen, maar laat niets van zich hooren. Niettegenstaande hij in Juni door de Arrondissements-Recht- bank te 's Hage tot. 14 dagen ge vangenisstraf is veroordeeld geweest Hedenmorgen is een steiger op de tweede verdieping van het in aan bouw zijnde gesticht voor zieken verpleging in den Meesterlottelaan ingestort en zijn twee personen, die aan het werk waren, gevallen. De eene heeft verwondingen aan het achterhoofd en de linkerarm, de andere aan het rechterbeen bekomen. Ter gelegenheid van de kermis werd Donderdagmiddag te Schoten een schietwedstrijd gehouden waaraan door tal van schutters werd deelge nomen. De eerste vogel, doch tevens de laagste prijsweid geschoten door den heer W. F. van Hooff en de 2e, 3e, 4e en 5e vogel of de vier hoogste prijzen, werden allen ge schoten door den heer C. A. Louis Lasance. Door het departement Alkmaar der Maatschappij tot «Nut van 't Algemeen» werd den 13en dezer besloten, tot algemeen secretaris voor te dragen den heer J. J. Cosquino de Bussy, te Bloemendaal, den der den kandidaat op het drietal. Het Amsterdamsche departe ment van het «Nut» heeft ook zijne keuze voor algemeenen secretaris der Maatschappij gevestigd op den heer J. J. Cosquino de Bussy, te Bloemendaal. Uitgebracht waren 25 stemmen; 1 lid bleef huiten stemming en 1 blanco-biljet werd in de bus ge vonden. Op den heer De Bussy werden 13 stemmen uitgebracht. Men schrijft ons: De viermastcr, welke dezer dagen te IJmuiden binnenkwam, is de eerste sedert de opening van het kanaal. ;Voor een paar jaar geleden zoo schrijft men had het den schijn alsof IJmuiden vele aanhan gers van het socialisme telde. Op de Heide, een half uurtje van het eigenlijke dorp gelegen, werden FEUILLETO NT. 30) VIII® HOOFDSTUK. De hacienda del Venado. Het is toch over hem dat ik u te spreken heh, vervolgde de monnik, en, wat er ook van zijn moge, zal het u misschien niet onverschillig zijn mij aan te hooren. Op dit oogenblik waren de twee ruiters, na de omheining doorgereden te zijn, aan den voet vaneen perron gekomen, dat naar de ruime vestibule voerde en van daar in den salon der hacienda. Dit was eene ruime zaal waarin een luchtstroom of tocht volgens het gebruik der warme landen, eene voortdurende koelte onderhield. Fijne Chineesche matten, wonderlijk be werkt, bedekten den vloer, samengesteld uit groote stuk ken fijnkorrelige bouwsteen; en andere matten, nog rijker beschilderd, dienden tot gordijnen voor de ramen. De met kalk gewitte muren waren behangen met eenige zeldzame, gekleurde gravures in vergulde lijsten; lederen butacas kleine hoekkastjes waarop zilveren vuurpotten den rookers met eeue laag witten asch bestrooide kolen aanboden, stoelen en een canapé van Engelsch-Amerikaansch maaksel, maakten het geheele ameublement uit. Op eene tafel vau gepolitoerd reukhout, stonden groote waterkruiken met frisch water. Groote sneden watermeloen presenteerden op eeu grooten zilveren schotel hun over heerlijk vleesch, dat een smakelijk sap met rooskleurige droppeltjes beparelde. Pitalias vertoonden het donkere purper hunner korrels naast de watermeloenen en de half geopende granaten. Oranjeappelen, zoete limoenen, alle vruchten der warme landen bij elkander om den dorst te kwellen en te stillen, getuigden van de gastvrije bedoe lingen van don Augustin. Verwacht gij dan gasten? vroeg de monnik op het gezicht dier toebereidselen. Don Estevan de Arechiza heeft mij doen verwittigen, dat hij voor dezen avond met een vrij talrijk gevolg zal aankomen en ik stel er prijs op een gast van zijn rang naar behooren te ontvangen. Maar laat eens zien, frajosé Maria, ik luister uaar hetgeen gij mij te zeggen hebt. Ieder hunner zette zich neder op een der lederen schom melstoelen, waarvan wij gesproken hebben en terwijl de ha- ciendero, de sigaar in den mond, zacht heen en weer wie gelde, begon de monnik in dezer voege Ik vond de oude vrouw liggende op eene steenen bank aan de deur barer hut; want zij had zich tot daar kunnen Groote schommelstoelen. 2) Vruchten van een soort Cactus. slepen om mijne aankomst aftewachten, Wees gezegend, eerwaarde vader, zeide zij mij, gij komt nog tijdig genoeg om mijne laatste biecht te hooren. Terwijl gij een weinig gaat uitrusten, zult gij, zoo gij zulks toestaat, tegenwoordig zijn bij hetgeen ik zal zeggen tot hem dien ik altijd als mijn zoon beschouwd heb en wien ik eene wraak op te dragen heb, wanneer ik niet meer zal zijn. Hoezoo! mijn vader, viel don Augustin hem in de rede, -gij hebt deze inbreuk op Gods wet, die zegt: aMij behoort de wrake,» toegestaan! Waarom niet? zeide de monnik: moet in deze woestijnen waar wij geen rechtbanken hebben, daar ieder niet voor in de plaats treden? Na deze kleine verdedigiDg, ging de monnik voort Ik zette mij dus neder en luisterde. Uw vader is niet het slachtoffer geweest der Indianen wij gemeend hebben, hernam de zieke het woord tot Tiburcio richtende; het is zijn bondgenoot die hem geworgd heeft om zich van een geheim meester te maken, dat ik u aanstonds zal zeggen, maar aan u alleen. God alleen ook, moeder, zeide Tiburcio, zou ons dezen man, die ons onbekend is, kunnen doen weder- vinden. God alleen! riep de weduwe verontwaardigd uit. Is dat de taal van een man? Als de Indianen het vee van den vaquero kunnen weghalen, zegt hij dan: God alleen zal mij kunnen zeggen wat er van geworden is? Neen; h^ zoekt en zijn scherp oog weet het spoor te vinden. Thans, nu ik u niet meer noodig heb, zult gij doen evenals de vaquero en gij zult den moordenaar vindendit is de laatste

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1