verscheidene sociale vergaderingen gehoudenhij had het voorrecht vele toehoorders tot zich te lokken. Maar dat niet alleenzijn voorbeeld werd door IJmuidenaars gevolgd. Onder hen waren er, die ofschoon van staathuishoudkunde geen jota begrip hebbende van tijd tot tijd vergaderingen leidden. Ook werd een soc:aal-democratische club op gericht en thans de hoofdaan voerders blijven weg en de sociale leer schijnt daarmede uitgestorven. Gelukkig, want de koortsachtige opgewondenheid van sommige ar beiders was in contrast met ons stil plaatsje. LETTEREN EN KUNST. In Nov. 1886 werd te Luik, onder den naam „Het Kiiikergenootschap", een Maat schappij gesticht, welke tot doel heeft de Nederlauders en Vlamingen, die metter woon aldaar gevestigd zijn, in een bond te vereenigen. Deze maatschappij heeft be sloten den leu Nov. een Nederlandsche volksbibliotheek te openen. Ten einde in die poging te slagen roept het bestuur dringend de bescherming in van Vlamin gen "en Nederlanders, die het goed mee- nen met hun taalgenooten en wenschen te beletten, dat de duizenden Vlamingen, die te Luik verblijven, dagelijks dieper ver basterd, den Nederlaudschen voksstam eindelijk ton eeneumale afvallig worden. De inschrijvingen tot werkend lid of beschermer, en alle giften, hoe klein ook, hetzij in geld, dagbladen of boeken wor den ontvangen te Luik, bij den penning meester, den beer Goldstein, rabbijn, St.-Barbarastraat. 18; bij den ondervoor zitter, M. L. Heuvelmans, bestuurder van het burgerlijk Gasthuis, St.-Walburgis- straat, 44, en bij den voorzitter, M. Aug. Du Mont, leeraar aan het Kon. Atheneum, St.-Laurensstraat, 93. F. Von Hellwald en Lina Schnei der's Gescliickte der Niederlaudischeu Litteratur von ihreu Anfangen bis nuf die neueste Zeit, verschijnt eerstdaags als dl. IX in de Gescliickte der Woltlitteratur in Biiizeldarstellungeu.» bij Wilhelm Frie- drich, Leipzig. Mevr. Lina Schneider heeft Donder dag aan het letterkundig congres, dat te Amsterdam wordt gehouden, eenDuitsche vertaling aangeboden, door haar en den onlangs overleden Ferdinand von Hellwald bewerkt van een bloemlezing der Neder landsche letterkunde. Zij heeft tevens medegedeeld, dat in November van dit jaar, op den SOOen verjaardag van Von- del's geboorte, in den schouwburg te Keu len, in welke stad de groote dichter het leven zag, de vertaling van zijn „Jephtn" zal worden opgevoerd. Mejnffouw E. .1. Hasebroek, schrijf ster van„Te laat,, en andere romans is, 76 jaren oud, dezer dagen overleden. De Duitsche opera wordt te Bot terdam Zaterdag geopend met „Lohengrin". ONDERWIJS. Uit het //L. D." is het bericht overge nomen, dat te Leiden eene notariaat-school zou worden opgericht, waar meer bizonder ook de practische zijde van het vak zou wordeu ouderwezen. Het is niet onmogelijk, dat dit bericht hier en daar het denkbeeld gewekt heeft, als had men hier te doen met eene geheel nieuwe instelling van onderwijs, van gemeentewege opterichfcen en te onderhouden. Leze voorstelling nn zou onjuist zijn. De zoogenaamde //notari aat-school" zal, naar onze uit goede bron geputte inlichtingen, eenvoudig bestaan in eenen cursus ter voorbereiding voor het examen van candidaat-notaris, geheel voor eigen rekening te openen door den heer H. M. J. Wattel, candid.-not. te Leiden. (N. R. Ct.) Op de vergadering van de onder wijzers-gezelschappen in het arrondissement Onderdendani, te houden den len Oct. e. k. te Obergum, zullen de volgende punten worden behandeld le. Het onderwijs in de !Nederlandsehe staatsinrichting op de herhalingsschool. Inleider de heer J. Bakker te Warfum. 2e. Beschouwingen over Yolapük, ook met het oog op het onderwijs. Inleider de heer J. Mulder te Onderdendam. Be. De aardrijkskunde van Nederland op de lagere school. Inleider de heer P. Holthuis. LEGER EN VLOOT. De le luit. Jonker, die voor 5 jaren van het O. I. leger was gedetacheerd bij hel 2e reg. inf.. is op zijne aanvraag door den minister van Oorlog eervol van zijne ver dere detacheering ontheven en zal zijne bestemming bij het O. I. leger weder volgen. De 2e luit. W. J. H. Eeber is van het instr.-bat. overgeplaatst naar het 6e reg. inf. te Breda. De volontairs le studiejaar van den artillerie-cursus te Delft, sedert 20 Juli bij het le reg. vesting-art. gedetacheerd, zijn heden onder bevel van den le luitenant van Roekei, leeraar aan die inrichting, naar hun garnizoen teruggekeerd. Eveneens verliet het garnizoen te Utrecht de le luitenant H. C. M. E. H. van Soe- termeer Yos, van genoemd reg. die voor onbepaalden tijd bij het 3e reg. veld-art. wordt gedetacheerd. Aan den te honden wapencursns bij 's Rijks geweerwinkel te Delft, van 16 Nov. tot 31 December 1887, zal worden deelgenomen door den lsten luit. jhr. E. A. L. Gevers Deijnoot, van het 8ste reg. infanterie. De hoefsmeden der hereden wapens zullen overeenkomstig het verlangen van den minister van Oorlog, achtereenvolgens aan de hoefsmidschool te Utrecht worden gedetacheerd, ten einde bij die inrichting onderricht te ontvangen in het beslaan van paarden zonder helper, welke wijze van beslaan daarna vermoedelijk bij het leger zal worden ingevoerd. 151N N 15 i. A l). Bij kon. besl. is bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht 1°. opnieuw ben. voor een tijdvak van vijf jaren, in zijne tegenwoordige betrek king van reserve-ofïïc. van gez. le kl. J. D. van Hengel, arts te Gendringen, eerv. ontsl. offic. van gez. 2de kl. van het N. I. leger 2° den res.-ofïïc. van gez. 2e kl. II. Boom, arts te Oostzaan, en dr. M. H. D. Klmkenbergh, arts te Sittard, resp. gere kend van 21 en van 29 Sept., een eervol ontsl. verleend uit hunne betrekking tot de landmacht, en zulks in verband met de omstandigheid, dat zij zich niet hebben aangemeld, om voor eene herbenoeming in die betrekking in aanmerking te komen. Bij kon. besl. zijn benoemd: bij het wapen der ca val. tot le luit. de 2de luit. A. J. W. van Doorninck, van het wapen, thans op non-activ.bij het le reg. huz. tot le luit. de 2de luit. W. Witsen Elias, van het korps. Bij kon. besl. is benoemd bij den gen. staf, tot kapt. de le luit. W. A. Sodenkamp, van het 2e reg. veld-art. Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op Woensdng 21 Sept. a. s., des voormiddags te 11 uur. Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) Dr. C. VV. Vinkhuyzen lijfarts van Z. M. den Koning werd Don derdag op Soestdijk ontboden. De dokter kwam Donderdagochtend te 9'/a uur te Utrecht aan en begaf zich daarop met een hofrijtuig naar Baarn. Z. IC. H. de Groothertog van Saksen-Weimar is voornemens Dins dag 20 dezer met zijne dochter Scheveningen te verlaten en naar Weimar terug te keeren. Woensdag is de heerSpinola, Italiaansch gezant bij ons hof, uit het buitenland in de residentie te ruggekeerd. Naar men aan de N. R. Ct. mededeelt, is de a. s. winterdienst- regel.ng op den Ned. Rijnspoorweg door den minister van Waterstaat goedgekeurd. De commissie, benoemd tot herziening der wettelijke bepalingen tot bestrijding van veeziekten, heeft hare zittingen hervat aan het minis terie vau Binneulandsche Zaken. Door Gedeputeerde Staten is wegens verregaand plichtsverzuim D. Koniugs, te Raamsdonk, ontsla- geu als voorzitter van het bestuur vau het waterschap «de Nieuwe Dombos». Uitslag der verkiezingen voor de Tweede Kamer. (Herslemming). Leiden. Uitgebracht 2442 geldige stem men: Gekozen de lieeren O. baron Van Wassenaer van Catwijck met 1415 en J. H. Donner met 1393 stemmen. De lieer mr. J. P. Smeele bad 1042, de heer J. P. Til. van Nuuen 1029 stemmen. Aantal kiezers 3244. Bij de verkiezing op 1 September waren 2655 stemmen uitgebracht; baron Van Wasseneer verkreeg daarvan 877, de heer Donner 828, de lieer Smeele 994, de heer Van Nuneu 970 stemmen. Winschoten. Uitgebracht 1118 stemmen van onwaarde 8 stemmen. Gekozen is de heer prof. H. L. Drucker met 606 stem men. De heer dr. A. Winkler Prins had 504 stemmen op zich vereeuigd. Bij de verkiezing op 1 September waren uitgebracht 1283 stemmen. Hiervan ver kreeg toen de heer Winkler Prins 329, de heer Drucker 475 stemmen. De uitslag der herstemmingen voor de Tweede Kamer maakt de partijverhouding in de Kamer aldus 47 liberaleu, 20 anti-revolutionai- rea, 19 katholieken. De historie, zegt de „Standaard," weet van meer dan één geval te verhalen, waarin de regeoring van een stad of land, bij het opkomen van een oproerige factie, tegen zulk een gepeupel eeu anderen hoop uit het grauw heeft losgelatensoms op gehitst; een enkel maal zelfs gewapend. Zoo bij manier als men katten op rat ten afstuurt, of fretten loslaat tegen ko nijnen; of roofvogels op slangen africht. De oude despooten van Azië waren dat gewoon. Byzantium minde er al het schandaal van. En ook de Italiaansche republieken in haar slechtste perioden kenden dit kwaad maar van al te nabij En ge moet toestemmenOp eens zijt ge van den last af. Aan uw eigen solde niers wordt geen haar gekrenkt. Met de armen over elkaar gekruist kunt ge het aanzien. Zelfs kunt ge u inbeelden, dat er een soort rechtvaardige vergelding ge schiedt. Want de oproerkraaiers, die op die wijs mak worden gemaakt, zijn op hun beurt geen haar beter, soms erger! Alleen maar, het mag niet. Het is o n z e d e 1 ij k, misbruik van dierlijken hartstocht in het laag gemeen. Ge krenkt er het recht door. En ge doet voor taan uw gezag rusten niet op de breede grondslagen van het recht en de cons ciëntie, maar op de gebalde vuis ten van opkomende b l' a v o's. Steeds is door tie toepassing an dit ongeoorloofd middel dan ook de maat schappelijke orde ondermijnd, wildheid, woestheid aangekweekt; en ton slotte eeu verzet tegen de wettige macht geboren, dat ze niet meer aan kon. Nu deukt natuurlijk niemand er van verre aan, dat de regeering ten onzent het grauw als waardgelders in dienst nam. Al het schandaal dat voorviel, is van zelf en spontaan opgekomen. Zelfs ergert cle politie er zich sehrik- lijk over. Maar met dat al, er zijn gevallen dat men ook tegen den s c h ij n op zijn hoede moet wezen. En nu rijst niet al meer de vraag, of de regeeriug, of het parket, of de politie in dien bedriegelijkeu s c h ij n genoeg haar vijand ziet, juist bij het lagere pu bliek. Zondag werd eene algemeene vergadering gehouden door de leden der Vereen, voor Joodsche letterk. en geschiedenis te 's Hage. Na afdoening van eenige huis houdelijke werkzaamheden en goed keuring van een ontwerp-reglement, werd het voorloopig bestuur, be staande uit de heeren opper-rabbijn Berenstein, M. Henriquez Pimentel, mr. M. de Pinto, E. Édersheim Bz., A. S. Levison eu Isidore Mendels tot definitief bestuur benoemd, ter wijl eerstgenoemde tot voorz. werd gekozen. Een aantal eigenaren van hui zen te Amsterdam hebben aan den gemeenteraad een adres ingezonden tegen de voorgenomen verhooging der straatbelasting, die zij eene on rechtvaardige belasting noemen, in hooge mate drukkend voor ien mid denstand, en die zij daarom afge schaft wenschen te zien. De voediDgs-tentoonstelling te Amsterdam zal Zaterdag en Zondag weder tegen betaling van 25 cents geopend zijn. Uit Amsterdam wordt gemald: «Kapitein» Tyler, van het leger des heils, is Woensdagavond door zekeren Jansen in zijne woning met eeu zwaar blok zoodanig op het hoofd getroffen, dat hij hevig bloe dend en bewusteloos neerzeeg en thans bedlegerig is. Jansen werd gearresteerd en tegen hem proces verbaal opgemaakt. In een raadsvergadering van een der gemeenten in den omtrek van Amsterdam had dezer dagen het volgende plaats. Door den Raad werd behandeld een aanvraag om concessie voor de oprichting van een gasfabriek daar ter plaatse, en een raadslid wenschte eenige inlich tingen. De aanstaande concessionaris, die onder het publiek zat, stond toen op en begon die inlichtingen te geven, hetgeen door den burge meester-voorzitter als een zeer ge wone zaak toegelaten werd en waar na de beraadslagingen op de gewone wijze werden voortgezet. Amst. D. v. N. Het korps officieren der dd. schutterij te Alkmaar heeft besloten, nog in dezen maand eene soirée te organi8eeren, waarvan de opbrengst zal strekken ten voordeele der nage laten betrekkingen van de veron gelukte visschers te Egmond aan Zee. Naar de Midd. Ct. verneemt, heeft het scheikundig onderzoek van het vleesch, dat onlangs te Middel burg tot de bewuste vergiftiging aan leiding moet hebben gegeven, aan het licht gebracht, dat zoowel het vleesch als het braaksel der lijders lijkgift of Ptomaïnen bevatten. Het is bekend, dat deze stoffen, in het menschelijk lichaam gevoerd, ernstige vergiftigiugs-verschijnselen, zelfs den dood kunnen veroorzaken. Volgens De Maasbode was de groothertog van Saksen-Weimar bij zijn bezoek aan Rotterdam met die stad en hare bewoners zeer in zijn schik; het was, beweerde hij, de eenige stad, waar men voor hem ge vlagd had. «Pardon», moet daarop de burge meester geantwoord hebben, «dat doen de winkeliers voor hun spiegel ruiten». Se non vero,èbentrovato. De Woensdag avond te En schede gehouden vergadering om te beraadslagen over het plan tot op richting eener slachterij en vleesch- hal, werd door ruim 500 personen bezccht. Namens hen, die deze ver gadering hadden bijeengeroepen, schetste de heer A. Goorhuis, baas in de fabriek van den heer Jannink het doel der zaak waarmide alle aanwezigen instemden. Het geheele plan is gerijpt en zoover uitgevoerd door fabrieksbazen en arbeiders, naar men zegt tenge volge van geslacht of ingevoerd ziek vleesch. Het plan zelf vindt algemeene ondersteuning, en het is daarom te verwachten, dat Enschede weldra met eene coöperatieve slach terij en vleeschhal zal verrijkt wor den. Men meldt uit Arnhem: Dinsdagavond, toen de heer W., een gewezen timmerman, thans ren tenier, uit Kevelaar thuis kwam, werwaarts hij Zondagochtend ge togen was, ontdekte hij al dadelijk sporen van braak, die zich overal vertoonden. Bij nader onderzoek bleek, dat men niets ondoorzocht had gelaten. Alles lag het onderst boven. Onder het genot van een glas wijn uit zijn eigen kelder had men alles doorzocht; men liet de effecten met de couponbladen als waardeloos liggen, en vergenoegde zich met het zilver en het bank- en muntpapier, ter waarde zegt men van bij de f 1000. Uit Kampen wordt aan de Z. C. gemeld; Woensdagavond was zekere vrouw v. W. alhier tot half elf alleen in hare woning. Toen op dat uur haar zoon, een jonge sigarenmaker, thuis kwam, vond hij zijne moeder in eenen allervreeselijksten toestand; ze lag op den grond, geheel in brand; de vlammen omringden haar geheel en al. De zoon kon niets meer ter redding doen; binnen wei nige oogenblikken was het lichaam geheel verkoold. Men vermoedt dat zij, gelijk wel meer gebeurde, be schonken was geweest en toen in aanraking gekomen is met een klein lichtje, dat nog op de tafel brandde. Uit Zwolle wordt gemeld Het «Leger des heils» wilde ook in deze stad zijne operaties begin nen. Heden ochtend zijn hier enkele «soldaten» aangekomen, om zich te belasten met het verspreiden van geschriften en te trachten hier ter stede een geschikt lokaal te vinden voor de vergaderingen der op te richten Zwolsche afdeeling. De vergunning tot verkoop der geschriften op de openbare straat is echter geweigerd. De «soldaten» zijn naar Steenwijk vertrokken. Als eene bijzonderheid meldt men ons uit Ede dat bij G. v. V. aldaar, een aardappelstruik te zien is, die eene lengte heeft van 2.39 M. en eene breedte van 2.25 M. De struik die uit niet minder dan 33 stengels bestaat, is als een wijnstok tegen den muur geleid. Een landbouwer in de gemeente Denekamp die meende, dat hij een coloradokever gevangen had, was in het bezit van een oprechte vleermuis. -De weduwe Neven, te Lekker- kerk smaakte in de vorige week het voorrecht haren lOlen verjaar dag te herdenken. Voor haren leef tijd is zij nog eene krasse vrouw. In de kazerne te Deventer is ten nadeele van den huzaar S. een zilveren horloge en f5 gestolen; ook worden er eenige equipement- stukken van andere huzaren ver mist. Vier huzaren zijn onder ver denking in arrest gesteld. Onlangs trachtte eeu Pruisisch gendarme eenen orgeldraaier van den Nederlandschen bodem over de Duitsche grenzen te sleepen hetgeen hem echter door de ingezetenen van Vaals werd belet. Uit een ingesteld wensch der vrouw die over uwe jeugd gewaakt heeft en gij zult er aan voldoen. Ik zal gehoorzamen, moeder,antwoordde de jonge man. Luister Daar hetgeen ik u nog meer te zeggen heb, aldus ging zij voort. De moord van Arellanos is geene veronderstelling, het is eene werkelijkheid, en ziehier wat mij een vaquero vertelde, die van gene zijde van Tubac terugkeerde. Eeuige dagen geleden had hij twee reizigers ontmoet; de een was uw vader, de ander hem onbekend. De vaquero die denzelfden weg uit moest als zij, was door nauwkeurig onderzoek der voetstappen, in een vermoeden bevestigd geworden, dat hij mij mededeelde; nabij eene plaats waar de twee reizigers gebivakkeerd hadden, duidde het vertrapte en met bloed bedekte gras het tooneel van een bloedige worsteling aan. De bloedige indrukken liepen verder tot aan eene rivier, waarin het slachtoffer waarschijn lijk was geworpen. Dit slachtoffer was Marcos, want verder op had de vaquero door het indruksel op het zand van den hoef des paards de richting herkend welke de moordenaar ingeslagen was; het paard dat die man bereed, hinkte som tijds aan den linker voorpoot; daarenboven moest de moor denaar in de worsteling aan het been gekwetst zijn gewor den, want een indruk van den vott, die dieper was dan de andere, toonde klaarblijkelijk aan, dat hij reeds een weinig mank liep. De haciendero luisterde met aandacht naar dit bewijs van de wonderbare schranderheid zijner landgenooten, waarvan zich dagelijks zoovele voorbeelden aan hem vertoonden, om zich daarvan te overtuigen. De monnik ging aldus met zijn verhaal voort: Luister, hernam de stervende, zweer mij Arellanos te wreken en gij zult rijk genoeg zijn om al uwe wenschen te doen aannemen, al ware het zelfs van de dochter van don Augustin Pena, voor wie gij, naar ik opgemerkt heb, eene diepe genegenheid koestert. Thans kunt gij er zonder u belachelijk te maken aan denken, want gij kunt even rijk zijn als haar vader. Nog eens, zeg mij, of gij zweert overal den moordenaar van Arellanos te zullen vervolgen? Ik zweer het, zeide Tiburcio. Toen, en hiermede besloot de Franciskaan zijn verhaal, toen stelde de oude vrouw Tiburcio een papier ter hand waarop Arellanos vóór zijn vertrek, den weg ge- teekend had dien hij zelf dacht te volgen. Met de schatten die u dit papier zal doen vinden, hernam de stervende, zult gij genoeg hebben om zoo gij wilt, de dochter van een onderkoning te trouwen. Thans mijn kind, nu ik uw eed heb, verwijder u en laat mij bij dezen eerwaarden vader mijne biecht spreken. De monnik verhaalde daarna in korte, trekken den dood van de weduwe Arellanos; vervolgens besloot hij zijn ver haal met te zeggen Ziedaar, signor don Augustin, hetgeen mij bezig hield en wat mij tot u deed zeggen dat Tiburcio Arellanos, alhoe wel van onbekende afkomst, voor de schoone donaRosario geene verwerpelijke partij zou zijn. Ik ben er van overtuigd, hernam don Augustin, maar ik heb u immers reeds gezegd, dat ik mijn woord gegeven heb aan don Estevan de Arechiza. Wat! die Spanjaard, vroeg de monnik, zou uw schoonzoon worden? De haciendero glimlachte heimelijk. Hij! wel neen, zeide hij, maar een ander; don Estevan zou op zulk eene verbintenis niet staan. Ba, riep de monnik, is hij zoo moeielijk te bevredigen Misschien heeft hij er het recht toe, hernam don Augustin, even geheimzinnig lachende. Maar wie is die man dan toch? vroeg de verwon derde monnik opnieuw. Op het oogenblik waarop don Augustin zou antwoorden, trad een bediende in de kamer waar dit gesprek plaats vond. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2