NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Bericht. De Goudvallei. 5 e Jaargang. Dinsdag 20 September 1887. No. 1291. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het gelieele Rijk, per 3 maanden. - 1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. TelcfooumHBRcmer 122. van 15 reg-els 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Génerale de Fublicite Etrangere G. L. DATJEE 8f Co., JOJI. F. JONES, Sncr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. Van het Feuilleton „de Goud vallei" zijn aan ons bureau, zoolang de voorraad strekt, a ƒ0.25 afdrukken te bekomen van hetgeen tot dusver is ver schenen. DE DIRECTIE. STADSNIEUWS. Haarlem, 19 September. Bij kon. besluit is benoemd tot ontvanger van het buitengewoon zegel te 's Gravenhage, tevens be last met de directie van het alge meen zegelkantoor D. Raven, thans ontvanger der registratie en domei nen te Haarlem. Werd in ons vorig nummer onder de «Halletjes» vermeld dat het Leger des Heils hier ter stede in de groote zaal van «de Kroon» zou optreden, thans vernemen wij dat het bestuur dezer sociëteit zich teruggetrokken heeft en de zaal niet voor het Heils leger beschikbaar stelt. De kermisreiziger Richard van Es sen, die tijdens de kermis te Zaan dam door eenige acrobaten zoo mis handeld was, heeft het gasthuis te Amsterdam geheel hersteld verlaten. Dientengevolge zijn dan ook de van deze misdaad beschuldigden, die al hier gevangen zaten, voorloopig op vrije voeten gesteld. Een 14-jarige jongen stond voor een boekwinkel alhier te kijken en kreeg onverwachts van een knaap, die hem passeerde, een klap. Op de vraag van den aangevallene wat dat be- teekenen moest, kreeg hij van den- zelfden jongen tot antwoord een slag met een met jenever gevulde flesch, waardoor hij aan de wang verwond werd. Doch het kwaad strafte zijn meester, daar de flesch door den slag brak en de inhoud over straat liep. Den 29steu October a. s. zal het 25 jaar geleden zijn dat te Hoofd dorp is opgericht de vereeniging «Concordia» welker doel is het bevorderen van nuttige kennis en beschaving en van gezellig verkeer. Dit is de het langst in de gemeente Haarlemmermeer bestaan hebbende vereeniging. In den nacht van 6 op 7 Sept., is ten nadeele van den arbeider J. B. Bruining te Houtrakp. ontvreemd 1 zilveren remontoir met porceleinen wijzerplaat, Romeinsche cijfers en een deukje in de buitenkast; het stiftje dienende tot verzetting der wijzers van koper en 1 zilveren anker-horloge met vergulde randen, secondewijzer en porceleinen wijzerplaat, waarvan bij cijfer 11 een stukje afgebroken is. De officier van justitie te Haarlem verzoekt opsporing, inbeslagneming en bericht. De heer A. Dorregeest te Alk maar is voor de som van f7396 aannemer geworden voor het bouwen eener openbare lagere school te Beverwijk. In de badplaats Zandvoort heb ben vertoefd (passanten niet mede- gerekend) tot nu 2338 (in'86 1931.) Yan dezen woonden in Nederland 1862, in het buitenland 476. Er kwamen uit: Amsterdam 1032 (in 1886 733); Haarlem 176 (in 1886 144); andere plaatsen van Nederland 654 (in 1886 530); Duitschland 332 (in 1886 395); Oostenrijk 87 (in 1886 58); verschillende andere lan den 57 (in 1886 71). Te zamen 2338 (in 1886 1931.) LETTEREN EN KUNST. De schilderijententoonstelling die te Deventer wordt gehouden, geniet een druk bezoek, zoowel vau uit de stad zelve als uit andere plaatsen. Er zijn prachtige schilderstukken tentoongesteld. Donderdag werd verkocht //Voorjaarsbloemen'-/ van mej. C. S. van Hoorn, geprijsd op f450. Bij den uitgever J. E. van Druten te Sneek is verschenen een 5e druk van J. M. Calisch Nouveau Dictionnaire Eran<p- Holl. et Holl. Eranc. Deze nieuwe uitgave mag terecht een lexicon heeten. Op de hoogte van de tegenwoordige taalstudie en wetenschap zal deze dictionnaire uitmun tende diensten kunnen bewijzen. De keu rige uitvoering van dit omvangrijke werk, alsmede de geringe prijs (3.25, geb. in liun. band) maken het nog des te aanbe velenswaardiger. Het Botter d. N ieuwsblad gaf een feestnummer uit ter eere van de in wijding van den nieuwen schouwburg; het bevat een feuilleton van W. Smalt, een Tooneelherinnering van Jan C. De Vos en //Losse gedachten" van Cath. Beersmans, Eaassen, D. Haspels en Le Gras. De voorstellingen van de vereeniging A-Het Nederlandsch Tooneel" in de resi dentie vingen Vrijdagavond aan met de opvoering van //Ultimo." De heer Tour- niaire, die voor de eerste maal na zijn ziekte optrad, werd herhaaldelijk levendig toege juicht en ontving van eenige kunstmin naars een fraaien krans met souvenir. LEGER EN VLOOT. De genera al-majoor M. B. Timmerman, inspecteur van den gen. dienst der land macht, zal dezer dagen naar het buiton land vertrekken, ten einde te Karlsruhe de internationale conferentie van «Het Boode Kruis" bij te wonen. Gedurende die zending zal aan dezen opper-officier wor den toegevoegd de officier van gez. le klasse C. J. Schouten. Door het departement van Marine is aan de koninklijke maatschappij /,De Schelde" te Vlissingen opgedragen de bouw van een raderstoom schip voor den dienst der hydrographie. Aan het schriftelijk gedeelte van het examen ter verkrijging van den rang van 2e luitenant, aanvangende 19 Sept. a.s., zullen van den Kamper hoofdcursus 27 adspiranten deelnemen, 20 voor de infan terie en 7 voor de administratie in In die. Onder bevel van den le luit. der inf. J. O. A. Christen, en onder medege- leide van den 2e luit. der inf. A. W. de Koek van Leeuwen zal 15 Oct. een det. van 85 man en 5 onderoffie. per //Prinses Wilhelmina" naar ïndië vertrekken. De 2e luit. der art. van het leger iu O.-Indië M. Hoolboom zal worden aangeschreven zich vóór of op 19 Nov. naar Java te hegeven per Botterdamsche Lloyd of Maatschappij /Nederland". Aan de manoeuvres, die iu de maand October in de omstreken van Bergen-op- Zoom zullen worden gehouden, wordt deel genomen door twee batterijen veld-art. De leiding der manoeuvres is opgedragen aan den kolonel H. E. C. Hardenberg, commd. v. h. 3 e reg.-inf. De bij het 4e reg. inf. nieuwbe noemde kapt. P. J. van de Yelde wordt geplaatst bij een der bat. van dat korps, te Leiden in garnizoen. De cadet T. J. E. A. Liefrinck, van het wapen der inf. in Oost-Indië, Ie studie jaar, is na afloop van zijn na-examen over geplaatst in het lie studiejaar. Thans zijn alle examens afgeloopen. Yan het 4e studiejaar bekleeden 25 den graad van sergeant en 58 dien van kor poraal. Naar de //Middelb. Ct." verneemt, zal de garnizoensvoedingscommissio te Middelburg, met machtiging van hooger- hand, pogingen doen om eene militaire slach terij op te richten, tevens voor het garni zoen te Vlissingen. ONDERWIJS. De heer M. H. van Gestel te Amster dam is benoemd tot assistent-leeraar aan de rijksnormaalschool voor teekenonderwij zers aldaar. Benoemd tot onderwijzer (tijd.) te Vijfhuizen (Haarlemmermeer) W. W. Vallentgoed, te Spaarnwoude.; tot onder wijzer te Zuidkreek J. De Groot te Nieu- wolda. Dinsdag a. s., des namiddags te 2 uur, zal de rector magnificus der univer siteit te Leiden, de hoogleeraar H. G. van de Sande Bakhuyzen, in het groot audi torium verslag geven van de lotgevallen in het afgeloopen jaar en het rectoraat overdragen aan zijn opvolger, den hoog leeraar S. S. Bosenstein. LAND- EN TUINBOUW. Te Apeldoorn had Vrijdag de 16e al- gemeene vergadering van de Nederlandsche Maatschappij van tuinbouw en plantkunde plaats, bijgewoond door een groot aantal leden. Bij deze gelegenheid werd een prachtig geschenk aan den aftredenden voorzitter, den heer Visser van Hazers- woude, aangeboden als blijk van hulde, voor hetgeen hij in die betrekking voor de Maatschappij had verricht. !5 1 N N E N L A N I). Bij kon. besl. van 16 Sept. is, met ingang van 1 Oct., aan H. W. Greven, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. van Doornspijk. Bij kon. besl. van 16 Sept. is voor den tijd van vijf jaren, gerekend van 9 Juli, bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht benoemd tot reserve- officier van gezoudh. 2e kl. de arts E. C. van Leersum. Bij kon. besluiten van 16 Sept. is, met ingang van 1 Oct., ben. tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Box meer E. J. K. van Lidth de Jeude, thans commies der posterijen 2e kl.; is M. E. E. T. Dubois, arts, ben. en aangesteld tot off. van gez. 2 e kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in N.-Indië. De luit. ter zee 2e kl. G. Eabius wordt met 1 October a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip //Zil veren Kruis". Bij kon. besluit van 15 Sept. is aan den ontvanger der dir. bel. B. Eeith te Zwolle c. a., op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's Bijks dienst verleend, behoudens aanspraak op pensioen. Bij kon. besluit is aan de voor den dienst in Indië bestemde soldaten A. L. A. Gleichman en II. Haas, beiden van het koloniaal-werfdepot, vergunning verleend tot het dragen van de herinneriugsmedaille voor het deelnemen aan de Eransche ex peditie in Tonkin, China en Aimam. Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) H. M. de Koningin maakte Zaterdag met het Prinsesje een rij toer. De Groothertog van Saksen-Wei- mar ging Zaterdag op Klein-Zorg- vliet ter jacht. Vermoedelijk zal hij Maandag de opening der Kamers bijwenen. De Prins Von Wied vertrok Za terdagmiddag voor een paar dagen naar Duitschland. Bij koninklijk besluit is 's Ko- nings commissaris in Noord-Holland gemachtigd om de Staten dier pro vincie, in buitengewone vergadering bijeen te roepen op 21 September a. s., ter verkiezing aan een lid van de Eerste Kamer, in de plaats van mr. M. J. Pijnappel, die voor zijne benoeming als zoodanig bedankt heeft. De nieuwgekozen leden van de beide kamers der Staten-Gene- raal hebben zich Zaterdag middag allen, op vier na, die om verschil lende redenen niet tegenwoordig waren, naar het paleis des Konings begeven en daar de vereischte eeden in handen van Z. M. afgelegd. Alle leden waren in ambtscostuum, be halve den heer Heldt, die burgsr- kleeding droeg. Uit Winschoten ontvant de N. R. Ct. bericht, dat de heer Drucker bedankt voor bet lidmaatschap der Tweede Kamer. Andere bladen mel den dat hij slechts een tijd van be raad heeft aangevraagd. Omtrent den nieuwen burge meester van 's Gravenhage weet Het Vaderland het volgend mede te deelen Mr. A. J. Roest, Hagenaar van geboorte en opvoeding, en na zijne promotie korten tijd als advocaat ie 's-Gravenhage gevestigd, heeft een eervolle loopbaan in de rechterlijke macht achter zich. Op 10 Jan. 1860 benoemd tot substituut-griffier bij de arr.-rechtbauk te Nijmegen, werd hij 7 Nov. 1862 substituut-griffier bij de rechtbank te Zwolle, om als zoodanig FBUXLXiETO HST. 32) VHI« HOOFDSTUK. De hacienda del Venado. Dat is goed, hernam de haciendero, die, evenals alle grensbewoners, voortdurend blootgesteld aan de aanval len van deze onverzoenlijke vijanden van het blanke ras, in zijn hart een even sterken haat voedde als Pedro Diaz. Ik keur uwe voornemens goed, eu, zoo gij mij zulks wilt toe staan, zal ik u als bewijs van mijn haat eener mijn beste rijpaarden aanbieden; de Indiaan, dien gij op dit edel dier zult vervolgen, zal op de vleugelen des winds gedragen moeten worden zoo gij hem daarmee niet inhaalt, hoeveel hij ook op u voor heeft. Dat zal dan mijn strijdros zijn, zeide Diaz met glinsterende oogen, en ik zal zijne manen met Indiaan- Bche scalpen (behaarde eu afgetrokken hoofdhuid) versieren ter herinnering aan dengene, die mij zulk geschenk gaf. Het gesprek liep daarna over gelijksoortige expedities als don Estevan thans aanvoerde, alsmede over verschillende andere onderwerpen, waarover de Mexikaansche landbou wers elkander onderhouden; en daar het reeds nacht was eu de verwachte gast niet aankwam, gaf don Augnstin aan twee bedienden bevel zich van toortsen te voorzien en hem te paard te gemoet te gaan. Ik weet niet welk ongeval de reis van don Estevan vertraagd kan hebben, zeide de haciendero toen zijne bevelen uitgevoerd waren. Indien hij, zooals mogelijk is, in la Poza geslapen heeft, zou hij reeds sedert twee uren hier moeten zijn. Men weet hoe de tijd, verloren geraakt met de voortvluch tige paarden terug te voeren, het vertrek der cavalcade vertraagd had, en waarom don Estevan niet aangekomen was. Don Augustin voleindde deze woorden, toen eene lief tallige en onverwachte verschijning in de zaal kwam; het was de dochter van de haciendero, de schoone Rosarita. Alsof de cavalcade slechts op hare tegenwoordigheid ge wacht had, kondigde een geluid van paarden in de omheining der hacienda en de glans van toortsen, die te midden der duisternis schitterden, de komst aan der gasten, die don Augustin Pena verwachtte. IX= HOOFDSTUK. Dona Rosario. Gedurende den geheelen overtocht van la Poza tot de hacienda del Venado was het stilzwijgen tusschen de twee ruiters die gezamenlijk op één paard zaten, slechts zelden verbroken geworden. Alhoewel Cuchillo niet aan zijne wraakzuchtige voor nemens jegens Tiburcio verzaakt had, had hij zijne plannen onder het masker van goedhartigheid, dat hii somtijds wist aan te nemen, verborgen. Verschillende malen had hij be proefd in 't dienst der ziel van zijn reismakker te paard, te lezenmaar deze was op zijne hoede en zocht zélf Cuchillo te doorgronden; want hij vergat niet dat de moordenaar van Arellanos in den verschrikkelijken strijd, die aan zijn pleegvader het leven kostte, aan het been was gekwetst geworden. Cuchillo evenwel had zich thans met meer be hendigheid verdedigd, dan hij in den aanval aan den dag legde, en hun geveinsd gesprek was dus inderdaad niets anders geweest dan een steekspel van behendigheid, waarin geen der twee kampioenen noch overwinnaar noch over wonnene was geweest. Er was evenwel uit gevolgd dat een instinctmatig wan trouwen zich wederzijde in het hart der beide reisgezellen geworteld had, en beiden gevoelden in elkander een doo- delijken vijand te hebben. Cuchillo besloot meer dan ooit zich van den zijne te ontdoen, zonder voorafgaand onder zoek; want eene misdaad meer was niets voor hem; en Tiburcio, die meer rechtschapen was, en zich den eed her innerde dien hij aan zijne pleegmoeder gedaan had, stelde er de uitvoering van uit totdat hij volkomen van de zaak overtuigd was. Wij hebben niet noodig hier bij te voegen dat in dit laatste geval de wreker van Marcos Arellanos zijne wraak niet op bedekte wijze zou uitvoeren, maar met open vizier de worsteling op leven en dood aangaan. Tiburcio was ook in andere gedachten verzonken; elke schrede die hij maakte bracht hem dichter bij haar, op wie

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1