op 20 April 1869 bij die te Rotterdam over tegaan, en 11 Febr. 1874 in dezelfde betrekking te 's-Graven- liage te worden benoemd. Op 1 Nov. 1875 is hij als officier van justitie naar Rotterdam vertrokken, toen mr. Patijn als officier van justitie te VGravenliage werd ge plaatst. De heer Roest staat bekend als een man van groote bekwaamheid en van bizon dere wils en werkkracht, en is een zeer begaafd spreker. Jaren lang had hij zitting in den Rot- terdamschen gemeenteraad. Hij is den liberalen beginselen toegedaan, doch behoort tot den rechtervleugel der partij. Zaterdag is te Rotterdam de 12e algemeene vergadering gehou den der vereeniging voor lijkver branding. De aan de orde zijnde voorstellen werden aangenomen. Tot eerelid werd benoemd dr. Egeliug. De vergadering van het volgende jaar zal te Schiedam worden gehouden. De Holl. Spoorwegmaatschappij heeft, naar men meldt, de noodige maatregelen genomen, opdat de sectie Epe-Heerde-Hattem van den Koninklijken Nederl. Locaalspoor- weg met 15 October a. s. door haar in exploitatie kan worden gebracht. De winterdienstregeling der N. R. Sp. Mij., welke 1 October a. s. aanvangt, heeft over het alge meen geen belangrijke verandering ondergaan met betrekking tot de thans in werking zijnde zomerdienst regeling. De sneltrein die alleen Zondags en Donderdags werd gereden, nl.: die van 9.15 's avonds uit Arnhem naar Utrecht, Amsterdam, Den Haag en Rotterdam is uitgevallen, terwijl de late avondtrein uit Arasterdam naar Utrecht (vertr. Amsterdam 11.37 's av.) blijft en op 11.42 is gesteld. Verder vervallen de sneltreinen van 10 uur 's avonds uit Den Haag, resp. 10.05 uit Rotterdam naar Utrecht en Amsterdnm, en geven de treinen van 8.55 's avonds uit 's-Gravenhage resp. 9 uur uit Rot terdam en 9.25 uit Amsterdam geen verbinding meer naar Arnhem. Den 12n Sept. jl. is op de Korenbeurs te Amsterdam, uit den zak en ten nadeele van A. Dekker, gedomicilieerd te Westzaan, ont vreemd: 1 roodbruin lederen porte feuille met drie vakken, inhoudende een bankbiljet groot f 60 en 1 van f 25, alsmede 3 portretten en eenige papieren. De «staf» van het «leger des heils» heeft besloten, kleine verken- ningsafdeelingen naar de verschil lende provinciën van ons land te zenden. Deze hebbeD in last alleen daar op te treden, waar de over heid den plublieken verkoop der geschriften van het leger toelaat. Zekere A. Ladru, afkomstig uit de koloniën der Maatschappij van wel dadigheid, zal als gids in de Noor delijke provinciën dienst doen. Naar een der Amsterdamsche bladen verneemt, is een we ;sjongen uit het diaconie-weeshuis dezen zomer bekeerd door de Mormonen. Hij heeft in zijne vacantiedagen met zijne Mormoonsche broeders een zendingsreisje in ons land gemaakt, waar weder eenige broeders en zus ters tot dit geloof zijn toegetreden. De luchtreiziger L'Hoste is Zaterdagavond tegen zes uur uit den tuin van het Tolhuis te Amster dam met drie ballons opgestegen een grooten, inhoudende 400 en twee kleine, elk inhoudende 50 kub. meter gas. Omstreeks een half uur later zijn de ballons behouden te Zanderdorp onder Nieuwendam, neergedaald. Te Amsterdam is de schipper Klijn liggende met zijn tjalk in het Heldersche kanaal, bij werkzaam heden in het tuig uit den mast ge vallen, met het treurig gevolg dat de man een lijk was. Woensdag jongstleden werd een Amerikaansch koopman, die te Amsterdam vertoefd, op onaangena me wijze verrast, doordien men hem in zijn hotel kwam arresteeren. De schatrijke Yankee maakte nl. be zwaar, om een postje van f 30,000 dat hij aan eenen Amsterdammer ver schuldigd was, te betalen, en de crediteur stond dientengevolge op zijn recht om den weerbarstigen vreemdeling te doen gijzelen. Toen de burger der Vereenïgde Staten een uur of wat achter siot en gren del gezeten had, werd hij milder gestemd, betaalde en keerde naar zijn hotel terug. (Echo). Zaterdag wist een deserteur van het 7e reg. infanterie, die onder gewapend geleide van een sergeant en twee man naar Hoorn moest worden overgebracht, aan het Cen traalstation te Amsterdam aan zijn geleide te ontkomen, zoodat dit on- verrichterzake den terugmarsch kon aannemen. Men schrijft ons uitNaarden: Hoe gevaarlijk de omgang met honden somtijds is, bleek alhier jl. Zaterdag. Een jonge dame, die alhier ge logeerd was, reed een kindje in een kinderwagen vuort en was verge zeld van een grooten hond. Plotse ling wilde het dier zich meester maken van eene lekkernij, die het kind in de hand hield en stak zijn kop reeds in den wagen, toen de jonge dame dit den hond door een tik met haar parasol wilde beletten. Hierdoor woedend .vloog het dier nu met alle kracht op het kind aan en het mocht het dappere meisje, slechts gelukken het tegen dezen aanval te verdedigen, door den wagen met het lichaam te be dekken, met het gevolg echter dat de hond nu zijn aanval op haar richtte en eenige ernstige wonden in den hals en schouders toebracht. Waren niet een paar voorbijgangers toegeschoten, die het inmiddels be wusteloos geworden meisje tegen de verdere aanvallen van het woedende dier beschermd hadden, dan waven de verdere gevolgen niet te overzien geweest. Naar wij vernemen heeft de eige naar onmiddellijk na het gebeurde den bond voor altijd onschadelijk gemaakt. Zaterdagmorgen 11 Vs ure werd te Zaandam liet stoffelijk overschot van den lieer J. Zwaardemaker Dz. grafwaarts ge dragen. Op het kerkhof was eene talrijke schare van vrienden en belangstellenden vereenigd, om met de betrekkingen den overledene de laatste eer te bewijzen. Toen de lijkkist, met een paar bloem kransen bedekt, in de groeve was neer gelaten, trad de heer C. Oorver van Wesseni uit den kring der betrekkingen vooruit en sprak een kort en hartelijk woord, waarin hij zijn zwager en vriend naar waarde schetste en deed uitkomen, hoeveel niet alleen zijne betrekkingen en vrienden, maar ook de maatschappij in hem verloor. Na hem voerde de heer N. Francken namens BB. Vrijmetselaars eenige oogenblikken het woord, om den overledene te doen kennen als «een man van liefde en vrede,// en hiermede was deze eenvou dige, maar inderdaad, vooral door de aan grijpende taal van den eersten spreker, aandoenlijke plechtigheid afgeloopen, en allen verlieten den doodenakker in het bewustzijn, dat een z/iuan" uit hun midden was heengegaan, die niet te vergeefs had geleefd. Uit Edam wordt gemeld: De heer D. F. Pont heeft zijn ontslag genomen als lid van den Raad en dit is jammer, daar hij nu ook ophoudt wethouder te zijn. De heer Pont was gekozen tot directeur der spinfabriek alhier, en volgens de statuten schijnt deze betrekking onvereenigbaar met het lidmaatschap van den Raad. Indien dit waar is, dan is het toch wonderlijk, dat een vroegere burgemeester toch jaren laog directeur der spinfabriek is geweest. Aan het Waaggebouw te Alkmaar is door B. en W. eene zoodanige verbetering aaugebracht, dat twee berries te gelijk kunnen gewogen worden. Hierdoor kan er nu gemiddeld 22000 KG. kaas per uur verwerkt worden zoodat de kooplieden niet zoo lang meer als tot dusverre tijdens de markt behoe ven te wachten. De heer Oscar Carré zal te beginnen met de maand November, gedurende zes weken, in zijn bekend circus te 's-Hage voorstellingen ko men geven. De bekende verdachte firma Schoemacher te 's-Hage gaat steeds voort te schrijven op advertenties, waarin wat te koop wordt aange boden. Men zij op zijne boedel Zaterdagnacht is op de spoor baan van den Nederl. Rijnspoorweg, tegenover de Oude Plantage te Rot terdam gevonden een verminkt lijk van een onbekend ongeveer zestig jarig man, die door een vau Rotter dam komenden trein schijnt te zijn aangereden. Op het lijk vond men een notitieboekje, waarin voorkwa men de namen; A. v. Duikeren, Oostenburgergracbt no. 51Hendrik Nijssen, M. v. Ros en A. Verwy. Dezer dagen kwam te Ter Neuzen eene eenvoudige boerenvrouw bij eenen dokter, om raad voor hare oogen, die in ziekelijken toestand waren. De dokter schrijft haar een recept voor; zegt haar dit er op te leggen en goed nat te houden. Daags daarna komt de dokter bij zijne patiente en vraagt hoe het er mede is. «'k Heb er niet veel bate bij gehad», antwoordde het vrouwtje. De dokter wil zich van den toe stand vergewissen, doet den doek van het oog en zietzijn recept een stukje papier op het oog liggen. Deze ongelooflijke ge schiedenis, zegt de Zierikz. Nrnb is in genoemde gemeente gebeurd. De beambte Prins aan het station te Leeuwarden heeft een vrouw, die de rails wilde oversteken, op het oogeublik dat er een trein in aantocht en de locomotief nog slechts een meter van haar verwij derd was, met een kracbtigen ruk ter rijde weten te trekken en baar daardoor het leven gered. Deze kloeke, van groote tegenwoordigheid van geest getuigende daad verdient te meer lof daar genoemde beambte slechts één arm heeft. Te Compascuum-kanaal is een diefstal gepleegd ten nadeele van eenen arbeider, die door jarenlangen vlijtigen arbeid eene som van nage noeg 700 gulden had bespaard. Men verdenkt een jongen man uit de buurt, die sinds een paar dagen met eene mei:l verdwenen is. De politie doet allerwege onderzoek. Te Laag-Soereu is Woensdag avond de bliksem in het station geslagen, waardoor veel schade, doch geen brand werd veroorzaakt. Te Krabbendijke zijn het huis van den secretaris, waarin het archief was geplaatst, benevens de hofstede van het armbestuur afgebrand. Vrijdagavond kwam een smid te Leiden thuL. De man had een stukje in deszelfs kraag en ging zijn vrouw met een stuk ijzer te lijf, waarmeê hij haar in het gelaat danig toetakelde. Toen op het hulp geroep de politie zich met de zaak bemoeide ontving mijnheer de agen ten met den voorhamer, zoodat 't heel wat moeite kostte hem te be duiden dat men hem aan het bureau van politie even spreken wilde. i(LCt Te Osch is een kind van circa 2 jaar, op straat spelende, door eenen voerman overreden. Hei was terstond dood. Te Maasheeze had de 17jarige dochter van eenen landbouwer het ODgeluk onder eene met mest be laden kar te geraken, die zij ver voerde. Zij bleef onmiddellijk dood FINANCIEELS MEDIDEELiNOEN. In de -Amst. Ct.» komt het volgende inge zonden stuk voor: Mijnheer de Redacteur! In uw verslag van de laatste vergadering van wConservatrix» ontbreekt de hoofdzaak: nl. dat een balans is goedgekeurd, waarop de reserve, ten vorïgeu jure bedragende 80,158,15y2, ge daald is tot f 30,491,8872. Uit verschil van ougeveer f50,000 wordt aan de verzekerden onttrokken om ten bate der aan deelhouders te komen. Wiskundig zeker is het, dat de Maatschappij •rConservatrix", door de thans ingevoerde reserve- berekening, m. i. niet aan hare verplichtingen zal kunnen voldoen; in de «N. ltott. Ct.« en het' "Hndbl van 9 Sept. heb ik dat in bizonder- heden aangetoond. In die landen, waar een goede wet op de levensverzekering bestaat, zou de Maatschappij, die een dergelijke balans publiceerde, onmiddel lijk moeten likwideeren; wat er van de reserve aanwezig is, zou onder de verzekerden, in even redigheid van hunne aanspraken, verdeeld wor den. Nu zullen eerlang de verzekerden bij i/Con- servatrix» niets ontvangen. En dat noemt men /'levensverzekering"! Dr. w. Gieuns. Amsterdam, 15 Sept. '87. Naar men verneemt, heeft de Siak Tabakmaat schappij, die het vorig jaar met f 50,000 kapitaal een proef genomen heeft, tlnns het resteerend bedrag van haar aandeclen-kapitaal, nl. f 200,000 a pari geplaatst. KERKNIEUWS. Nederd. llerv. Gemeente. Daar de vroegere pogingen door de do- leerenden in liet voormalige Delftshaven bij den kerkeraad der llerv. gemeente aangewend, om het werk der reformatie ter hand te nemen, vruchteloos zijn ge weest, zoo zal nu opnieuw dringend ver zocht worden, daartoe alsnog over te gaan. Roomsch-Katholieke Kerk. De //Kempenaer", van Turnhout, deelt mede dat de generaal der reguliere ka.nu- niken van de orde van Premonstreit den heer Alois Franck, een Tilburgenaar, pre laat der abdij van Parek, tot de waardig heid verheven heeft van vicaris-generaal en visitator der huizen van België, Neder land, Frankrijk en Engeland. RECHTZAKEN. De persoon, die hij het passeeren van het kon. rijtuig te 's-Hage een hoogst on- eerbiedigen uitroep deed, zal gerechtelijk i worden vervolgd. Door de Arnhemsche rechtbank is Zaterdag de drie en twintigjarige Johanna D-, gewezen dienstbode van den Nijmeeg sehen meubelfabrikant Dijkman, wegens poging tot vergiftiging met phosphorus van eene logee hares meesters, veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf. Een 23-jarige landbouwer te Min- nertsga, W. S. genaamd, die 9 Juli jl. aldaar moedwillig om te kwellen zijn paard met een touw vastgebonden en toen met een knuppel hevig geslagen heeft in nek en zijde, is deswege door de Rechtbank te Leevwarden veroordeeld tot f 25 boete. KOLONIËN. BATAVIA, 12 Augustus. In Tobah, eene nog niet lang geleden door ons geannexeerde afdeeling van Su matra's westkust, grenzende aan de onaf hankelijke Bataklanden, heerscht niet de gewenschte rust, en de daar gevestigde zendelingen hadden last van oproerige benden. Er bestaat plan eene kleine ex peditie naar die streken te zenden. De Pangeran van Langkat is tot sultan verheven en daardoor in rang gelijk gesteld met de vorsten van Deli en Ser- daug; tegelijk is de bestuursopvolging geregeld, en zoo een einde gemaakt aan de twisten der verschillende partijen, waar over het laatste koloniaal verslag spreekt, en waarbij de regeering meende eene af wachtende houding te moeten aannemen. De uitspraak hij den Raad van ju stitie te Samarang in de zaak-Swaving is bepaald op 13 Augustus. De eisch i3 lo. Adriana Geertruida Vogel, wed. van Otto Erland Swaviug, 2o. Anna Louise Portier, echtgenoote van J. E. Vogel, 3o, Soerosemito, 4o. Pak Walang, allen ver- oordeeling tot de doodstraf; voorts Satro- wikromo's veroordeeling tot dwangarbeid in den ketting voor den tijd van 5 jaren. De Deli-Courant zegt: omtrent de volbrachte reis van den Oosteurijkschen reiziger Brenner in gezelschap van den heer v. Mechel, dwars door Sumatra, van Deli naar de Westkust, vernemen wij dat er werkelijk een oogeublik gevaar heeft bestaan dat de reizigers er het leven bij zouden inschieten. Op Poeloe Toba, het ook uit de reizen van dr. Hagen bekende schiereiland, was de ontvangst door de bewoners niet zeer vriendschappelijk, en de toestand voor de reizigers bizonder onaan genaam, doordien zij bemerkt hadden dat hun gids niet meer te vertrouwen was. Nadat zij dezen echter weder aan hunne zijde hadden weten te krijgen, konden zij er zonder kleerscheuren afkomen. De in druk, dien de reizigers overigens van de Bataklanden en de bevolking hebben ver kregen, is geen gunstige. Een valsch ras en een arm land, waar alles is. Eenig verband tusschen bovenbedoelde reis en de waarschuwing van het Oostenrijksch ma rine-departement betreffende de onveilig heid op Noord-Sumatra, waarop eenige Javabladen de aandacht vestigden, bestaat er niet. B 1 IT E N L A N I), Ierland. Maudeville is Zaterdag iu hechtenis genomen om dezelfde reden als O'Brien. Deze zaak is ver wezen naar de terechtzitting over 8 dagen als wanneer Maudeville met O'Brien compareeren zal. In afwachting zal Maudeville op de ge- vangenrol worden ingeschreven. Te Dublin is Vrijdag een ver gadering van lersche grondbezitters gehouden, onder leidiDg van sir Thomas Buttler. Na een langdurig debat over de lersche landkwestie werd eene resolutie aangenomen, waarbij het verwijt, tot de lersche landlords gericht, dat zij hunne plich ten niet nakomen, wordt afgewezen. Voorts bestrijdt de resolutie dat de tegenwoordige pachthoeven iu Ier land overdreven hoog zouden zijn en wijst er op, dat in Engeland de pachthoeven tussclien 1840 en 1880 met 23 pCt. verhoogd zijn, in Wa les met 34 pCt. en in Schotland met 49 pCt. terwijl zij in Ierland ge durende deuzelfden tijd beteekenend verminderd werden. De conventie nam ook resolutiën aan, waarbij aan het Parlement wordt aanbevolen, de lersche kwestie op eene voor alle partijen bevredigende wijze tot op lossing te brengen. Duitsehland.. De keizer, prins en prinses Wilhelm, prins Eriedrich Leopold en maarschalk Moltke zijn Zaterdagavond te 91/. uur uit Stettin te Berlijn teruggekeerd. Het bericht, dat Duitechlaud hij al zijne genegenheid had overgebracht, en indien in 's menschen hart eene hoop sluimert, die niet zeker verwe zenlijkt zal worden, kan hij niet beletten om altijd onover komelijke hinderpalen te zien, die hij het vurigst najaagt. Dat is het geheim van heldhaftige besluiten. Gedurende den tocht was de overspanning van Tiburcio langzamerhand verminderd en hij voorzag toen zwarig heden, die zijne droomen op de rustplaats la Poza hem niet veroorloofd hadden op te merken. Ook nam hij een wanho pig besluit, hij wilde nog heden avond weten waaraan hij zich te houden had. Toen Tiburcio door het toeval geleid, dona Rosario in het diepst van het woud met haar vader en de bedienden die hem vergezelden, verdwaald gevonden had; toen, gelukkig om twee dagen met haar te kunnen reizen, had hij aan de schoonheid van het meisje dien lof toegezwaaid, die in het vurig hart van een jongeling eene spoedige en diepe liefde is; hij had zich gevleid met zoete droomen tot op het oogeublik, waarop hij, vernemende dat het den dochter van den schatrijken don Augustin Pena was, de dwaasheid zijner hoop had begrepen, toen hij den afstand zag, die hem van haar scheidde. Indien hij dus met zooveel vuur de hoop aangegrepen had, die de onthulling van het geheim dat hij ontvangen had, had doen ontsaan, indien de angst der rijkdommen hem kwelde, was zulks niet om de rijkdommen zelf, het was met het edeler, met zijn meer dichterlijk dan vast karakter, overeenstemmend doel zich een gouden brug te maken om de dochter van don Augustin te bereiken. Onge lukkig kon hij zich niet meer ontveinzen, dat hij de eenige niet was, die het bestaan en de liggiDg van het geheim zinnige goudland kende. Eensklaps kon de expeditie, waaraan hij zich onvrijwillig aangesloten zag, in zijne oogen geen ander doel hebben dan de verovering van dien schat en de mau die dit geheim met hem deelde, moest onder hen zijn, die onder de bevelen van hem, die zich don Estevan noemde, dienst genomen hadden. De dubbelzinnige vragen van Cuchillo, zijn signalement, dat paard hetwelk hinkte even als dat van den bondgenoot en moordenaar zijns pleegvaders, hadden een lichtstraal in zijne verwarde denkbeelden gebracht, maar dat was niet genoeg. Hoe zou hij er in slagen tot zekerheid te komen? Eene andere nog smartelijker onzekerheid deed zijn hart kloppen. Hoe zou dona Rosarita hem ontvangen, hem, den armen landbewoner, zonder middelen, zonder familie, een onbeduidend lid eener roekelooze onderneming, verdwaald onder de menigte gelukzoekers, die door hebzucht naar de woestijn gedreven werden? Droevige voorgevoelens van allerlei aard beroerden zijne ziel, toen de stoet, waarvan hij een zoo bescheiden deel uitmaakte, de palissade der ha cienda bereikte. De sluitboomen werden geopend om hen te ontvangen en don Augustin zelf ging zijne gasten te gemoet. Hij was nog in de kracht zijner jaren en zijn door de zon gebruind gelaat weerkaatste al die laudelijke gulheid en die vastbe radenheid die den man kenmerkt die te midden van gevaren leeft. Hij was gekleed in een Chineesch batisten buis en zijn fijn geborduurd hemd, liet eene breede ruige borst door schemeren. Met die ongedwougeuheid van manieren die aan zijne landgenooten eigen is, ontving hij don Estevan en den senator eerbiedig en. de hartelijkheid van zijn ontvangst je gens Tiburcio scheen voor dezen laatste een gelukkig voor- teeken te zijn. De reizigers waren allen afgestegen; Cuchillo, die uit eerbied voor ziju aanvoerder, en ook om zich met zijn paard bezig te houden, buiten was gebleven, liet zich de kamer aan wijzen der twee avonturiers die reeds voor hem gekomen waren en bereikte de stallen. Wat Tiburcio aangaat, die niet dezelfde redenen had om aldus te handelen, deze trad met den senator Tragaduros en don Estevan, in de gemeen schappelijke zaal, bleek en met kloppend hart. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2