NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. W Bericht. De Goudvallei. 5 e Jaargang. Woensdag 21 September 1887. No. 1292. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: BINNENLAND. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Génerale de Publicite Etrangere G. L. DATJBE Co., JOII. F. JONES, Sncr., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. Van het Feuilleton „de Goud vallei" zijn aan ons bureau, zoolang de voorraad strekt, a ƒ0.25 afdrukken te bekomen van hetgeen tot dusver is ver schenen. DE DIRECTIE. STADSNIEUWS. Haarlem, 20 September. De in druk verschenen en algemeen verkrijgbaar gestelde begrootiug der ge meente voor 1888 sluit in ontvangst en uitgaaf met f 914,357,79Va- Van die som mag men aftrekken f 230,000, zoowel onder de iukomsten als onder de uitgaven voorkomende, maar geene ontvangst of uitgaaf in den gewonen zin des woord op leverende, zoodat de werkelijke uitgaven, die voor bet volgende jaar op de begroo ting voorkomen, in ronde cijfers f 684,000 bedragen. Daarvan-bedragen de kosten voor onderwijs f 208,621 (lager f 100,271, booger en middelbaar f 97,445), waarte genover staan: f 69,015 schoolgelden en f 42,695 als bijdragen van het Rijk Voor onderhoud van gemeente-eigen dommen is f 90,292 uitgetroken, waarvan in ronde cijfers een derde komt voor jaar wedden en onderbond van gebouwen, een derde voor straten en pleinen en een derde voor plantsoenen, bruggen, riolen, grachten, vaarten enz.daartegenover staanf 26,180 aan inkomsten van gemeente-eigendom men, f 13,700 aan brug-, haven- en kaaigelden enz. Verder f 21,841 als op brengst van de gemeentereiniging, die daarentegen 51,617 kost. Voor buitenge wone publieke werken is voor bet oogen- blik niet meer dan f 7800 geraamd, te dekken door eene leening van gelijk be drag. Onder die buitengewone werken zijn de voornaamstede aanleg van nieuwe overdekte riolen op verschillende plaat sen, de aanleg van een trottoir in de Groote Houtstraat tusscben de Paardeu- en Nieuwsteeg, en verbreeding van den weg langs den Heeren singel met bet aan brengen van beschoeiing. Een belangrijke post op de begrooting van uitgaven vormt de rente en aflossing van de schuld der gemeente, die op 1 Januari 1888 iets meer dan f 2,370,000 zal bedragen. Voor aflossing is daarvoor jaarlijks noodig f 40,000; voor rentebe taling in 1888^ in ronde cijfers f 87,000. Van 1873 tot 1887 is van de geleende gelden f 677,395 besteed voor den aan koop en bet in orde brengen van bouw terreinen, enz., waarvan de verkoop in die jaren f 378,419 opbracht. In verband daarmede wordt gerekend, dat voor af lossing en rente van die gelden f 18,850 begrepen is in de gebeele som van aflos sing en rente der schuld van de gemeente, en daarom is een gelijk bedrag van f 18,850 onder de ontvangsten geraamd als ver moedelijke opbrengst van bouwterrein der gemeente in 1888. De opbrengst der belastingen is, de ver meerdering der bevolking in aanmerking genomen, geraamd op ongeveer hetzelfde bedrag als in de laatste twee jaren; nl. f 432,000, in ronde cijfers verdeeld als volgt: f 130,000 aan opcenten op Rijks belastingen, f 126,000 als uitkeering van bet Rijk ter vervanging van de 4/5 van bet personeel en f 176,000 aan eigene belastingen. Van deze laatste valt f 162,000 op den hoofdelijken omslag. Krachtens machtiging van den minister van Oorlog, zullen 17 jonge lieden tot het aangaan eener vrij willige dienstverbintenis bij het 4e regiment infanterie toegelaten wor den, ten einde den voorbereidenden practischen cursus der militaire school alhier te volgen. Bij de nationale wedrennen en harddraverijen, Zaterdag 11. te Am sterdam gehouden, werd in den «Poney-wedstrijd» de tweede prijs gewonnen door Prins van den heer J. Houtman, alhier. Zaterdagavond bad de laatste uitvoering plaats van bet Zandvoortscbe kurorkest. De zaal was goed bezet, zooals trouwens bij de meeste in de kurzaal gegeven con certen, dank zij de keuze die bet badeomité steeds ten opzichte van directeur en kapel wist te doen. Ydor den aanvang van het slotnummer sprak de heer Kuinders, namens het comité, tot de leden van het orkest en hun kundigen directeur, den heer Oertling, enkele woorden van hulde en bedankte in 't bijzonder den laatsten voor de welwillende wijze waarop hij ten tweeden male zijnen werkkring teCrefeld had verlaten om het comité zijne diensten in moeilijke omstandigheden aan te bieden. In een hartelijk //Auf Wiederseken" drukte de heer Kuinders de gevoelens van hoogachting uit van het comité en allen, die de concerten op prijs hadden gesteld, voor hem, aan wiens uitstekende leiding het succes der muziekuitvoeringen in het Kurhaus te dan ken was. De heer Oertling, gevoelig voor de hem bewezen eer, sprak eenige woorden van dank en eindigde met de beste wenscben voor den toenemenden bloei van Zandvoort. Onder de onbestelbare brieven aan het postkantoor alhier bevindt zich onder dagteekening van 13 dezer een brief waarvan het adres luidt als volgt «J. van Vlaanderen ter wouder Wees u zoo goet en maakt u dat deze brief gaauw bezorgt wort. Noortholland.» Eene plaatsing van dit adres in ons blad kan misschien medewer ken tot opsporing van den geadres seerde. Toen schipper W. van Heeringen, van Mijdrecht, hedenmorgen in de Ringvaart van Haarlemmermeer voer, sloeg zijn 10 jarig zoontje over boord.Ofschoon terstond alle pogingen werden aangewend om het kind te redden, bleef dit, hoofdzakelijk door den snellen gang van het vaartuig, dien men niet zoo spoedig kon stui ten, vruchteloos en werd het lijk van het knaapje eenige uren later LETTEREN EN KUNST. Henri van Meerbeke, de welbekende schrijver van //Hoe men lid der Tweede Kamer wordt," heeft een politiek blijspel geschreven, onder den titel: //Een minis- terieele crisis." Het verschijnt eerstdaags bij Gebr. Binger te Amsterdam van de pers. De commissie voor de beoordeeling der artisten van de Eransehe Opera in Den Haag, is samengesteld uit de heeren jlir. Hora Siccama, Hoboken van Ou.de- lande, K. Enthoven, Potgieter, John Lou don, Dietz, Netsclier en Smits. LEGER EN VLOOT. De kapitein-directeur van het militair hospitaal te Breda W. E. A. Schoevers, is als zoodanig overgeplaatst naar Amster dam. Als zijn opvolger wordt genoemd de lste luit. der inf. V. A. H. Hanckar, directeur van het militair-hospitaal te Ber- gen-op-zoom. Naar de //Bred. Ct." verneemt, zal het commandement der 3de divisie infan terie, na pensioneering van den generaal- majoor A. J. W. van der Schrieck, niet worden opgedragen aan den generaal-ma- joor J. C. C. den Beer Poortngael, daar deze eveneens den dienst met pensioen zal verlaten, maar aan den kolonel-comman dant van het 6e reg. inf. A. Pompe, die alsdan tot generaal-majoor zou worden benoemdterwijl tot kolonel-commandant van het 6e reg. zou worden aangesteld de luit.-kolonel van dat reg. H. P. J. Hennus. De kapt. G. do Lang, van het leger in Nederl.-Indië, tlians gedetacheerd bij het 3e reg. inf. te Bergen-op-Zoom, ver trekt 12 Nov. per stoomschip //Sumatra" naar Nederl.-Indië. De majoor der inf. van het O.-I. leger, W. P. Stutterheim, met verlof hier te lande, zal den 5den Nov. per stoom schip //Drenthe" naar Indië terugkeeren. Behalve de vermeerdering van het getal der hoofd-officieren bij de intendance zal, naar de //N. R. Ct." verneemt, de begrooting van het departement van Oor log nog enkele verrassingen opleveren, Zoo ligt het in het voornemen de pantser- fortcompagnieën van het regimentsverband ios te maken en deze onder een zelfstan dig hoofd te brengen, terwijl bet wapen der genie eene belangrijke reorganisatie zal ondergaan. Niet alleen dat de genie- commandementen zullen worden opgeheven, maar ook het korps genietroepen wordt gereorganiseerd. Het korps zal daarna den naam van regiment dragen en eenen kolo nel aan het hoofd hebben. De le-luit. van het 2e reg. huzaren baron Van Boetzelaar te Venloo wordt overgeplaatst naar 's-Hage, en de le-luit. Schreuder van de Coolwijk, te Js-Bosch, met 1 Nov. eveneens overgeplaatst bij het 3e. reg. huzaren, doch op dienzelfden datum gedetacheerd bij de rijschool te Amers foort. Z. M. schroefstoomscbepen //Bonaire" //Alkmaar", respectievelijk onder bevel van de kapitein-luitenants ter zee H. Schotborgh en W. M. E. Bervoets, zijn Maandag morgen van Amsterdam naar IJmuiden vertrokken, om van daar bij gunstige gelegenheid liunne reis naar Wil lemsoord te vervolgen. Eerstgenoemde bodem is bestemd om naar West-Indië te gaan; laatstgenoemde om toezicht uit te oefenen op de visscherij in de Noordzee. Maandag verliet het oefeningskader, bestaande uit Zr. Ms. monitors Heilig er- lee" en „Krokodil" en stoomkanonneer- booten „Njord", „Braga" en „Tyr" de haven van Nieuwendiep tot het houden van oefeningen in de Zuiderzee, waaraan ook enkele torpedobooten zullen deelnemen. Het commando over het eskader wordt gevoerd door den luit. ter zee le kl. Krabbe, comm. van de „Iieiligerlee." In de vergadering van de „Indische offlciersvereeniging tot onderlinge onder steuning van nagelaten betrekkingen" is besloten om, in verband met de aangroei ing van een aantal leden sedert het begin van dit jaar, bet bedrag der uitkeeringen van f 400 op f500 te brengen. De luit. ter zee der le klasse J. E. Sickens, nit Oost-Indië in Nederland terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. De luit ter zee le klasse P. M. W. E. Kraaijenkoff van de Leur wordt met 16 October a.s. geplaatst in de rol van Zr. Ms wachtschip te Willemsoord. ONDERWIJS. Onbemiddelde nakomelingen van Vrij willige Jagers der Leidsche hooge- scbool van 1830 en 1831, studenten in de faculteiten der rechtsgeleerdheid, genees kunde, wis- en natuurkunde of letteren, en wijsbegeerte aan de rijks-universiteit te Leiden, of voornemens aldaar met den aanvang van den cursus 1887/88 hunne studiën in eene der genoemde faculteiten aan te vangen, welke verlangen in aan merking te komen voor eene jaariijksche tegemoetkoming in hunne studiekosten, ten bedrage van f200, worden opgeroepen zich voor 3 October a. s., schriftelijk te wenden tot curatoren der rijks-universiteit te Leiden, onder overlegging der ver- eischte bescheiden, waarvan de secretaris van curatoren, op verzoek, opgave ver strekt. Bij kon. besl. van 19 Sept. is ben. tot not. binnen bet arr. Leeuwarden, standpl. Dokkum, D. G. Westra, candid .-not. te Eraneker; tot not. binnen het arr. Gro ningen, standpl. Groningen, jhr. mr. E. T. van Stareken borgh. Staebouwer, cand.-not., adv. en proe. aldaar, en mr. P. Cleveringa, thans not. te Leek; tot not. binnen het arr. Zutpheu, standpl. Wijhe, E. van Beu- sekom, thans not. te Zwartsluis. Bij kon. besl. van 18 Sept. is, met intrekking van het kon. besl. van 26 Sept. 1886, bep., dat, te rekenen van 1 Nov. a. s., de hoofdingenieur van den waterstaat, J. van der Toorn, weder in dienst bij den waterstaat zal optreden; zijn met ing. van 1 Nov. a. s., bev. tot hoofding. van den waterstaat lste kl. J. van der Toorn en L. A. Reuvens, thans hoofding. 2de kl. is ben. tot hoofding. ran den waterstaat 3 kl. W. F. Leemans, thans ing. lste kl., en zijn bevorderd tot ing. van den waterstaat lste kl. J. W. Welcker, thans ing. 2de kl.; tot ing. van den waterstaat 2de kl. jhr. C. J. de Jong van Beek en Donk, thans ing. 3de kl. en tot ing. van den waterstaat 3de kl. PI. Wortman. thans adspir.-ing. Bij beschikking van den min. van Buitenlandsche Zaken van 19 Sept. is mr. D. baron van Iiogendorp, commies aan dat departement, als secretaris toegevoegd aan de comm., belast met het afnemen der diplomatieke examens. Bij beschikking van den min. van Financiën, is met ing. van 1 Nov. a. s. ben. tot hoofdkommies bij 's rijks belasting kantoor te Koevorden G. R. Luchtenberg, thans kommies 2de kl. te Sappemeer. {Bovenstaande berichten zijn uit de St.- Ct.) H. M. de Koningin heeft Maandagnamiddag een bezoek afge legd bij H. K. H. de prinses von Wied te Scheveningen. F lETTJ I L L H3 T O KT. 33) XI" HOOFDSTUK. Dona kosabio. De salon waarin hij door zijn gastheer binnengeleid werd, was de groote zaal waarin wij den lezer reeds hebben bin nengebracht. Maar alles verdween voor Tiburcio's oogen. Er was daar een schepsel, wier lippen de hoog rozenroode kleur der granaten op de tafel deden verbleeken en wier wangen de roode tint der sandias verduisterdenhet was dona Rosarita zelf. Haar over het hoofd geworpen zijden sluier liet de blinkende vlechten harer weelderige haren zien en omriDgde met zijne plooien de ovale bekoorlijkheid haars gelaats. De nauwsluitende sluier verborg hare schou ders, maar daalde niet tot op hare gestalte neder, waarvan de rijke omtrekken door een schariakenroode gordel beter uitkwamen en onder welks doorschijnende plooien, van blankheid schitterende armen een nieuwen luister aan het azuur van den «rebozo» ontleenden. Hoe bevallig ook de glimlach was, dien zij tot Tiburcio richtte, er lag toch iets hoogmoedigs in het welkomstcom pliment dat zij hem maakte over het gelukkig toeval, dat hem bij haar vader voerde, die even als zij, voor zijne goede diensten erkentelijk was. Tiburcio zuchtte bij de gedachte dat dit toeval veroor zaakt werd door den dood zijner pleegmoeder en dat deze koele beleefdheid zeer verschilde met de ongedwongenheid hunner eerste kennismaking; daarna sloeg hij zijne blikken op zijne gelapte kleederen, die in zijn oog eene pijnlijke tegenstelling maakten met het sierlijke kostuum der twee andere reizigers. Terwijl don Estevan zijn gastheer onder hield met die onderscheiding van manieren, welke hem kenschetste, verslond de senator de dochter van don Augus- tin met de oogen en voegde weldra zijne verwaande com plimenten bij de gemanierde en welgekozen gesprekken, die signor Arechiza, als een man die zijn wereld kent, tot haar richtte. Het was met een geheel anderen glimlach dan waar mede zij Tiburcio begroette, dat het jonge meisje deze com plimenten aannam. Met schrik merkte ook Tiburcio de on gedwongen houding en de meerderheid van hen op, die hij reeds als mededingers beschouwde en vooral het levendig kleuren van Rosarita's wangen en het schitteren barer oogen. Zij scheen al de ongekunstelde vreugde eener dorps- schoone te ondervinden bij de complimenten van een voor naam heer, wanneer eene inwendige stem haar waarschuwt dat ze verdiend zijn. Don Estevan van zijn kant las op de gelaatstrekken van Tiburcio de gevoelens van zijn hart, en meer dan eens vergeleek hij onwillekeurig de mannelijke schoonheid van dezen laatste met het alledaagsche voor komen van den senator; en alsof hij vreesde zijne geheime plannen gedwarsboomd te zien, fronsten zich zijne wenk brauwen herhaalde malen en schitterden zijne oogen van een onheilspellend vuur. Langzamerhand hield hij op deel aan het gesprek te ne men en scheen in diep gepeins verzonken. Onmerkbaar ook verspreidde zich een waas van droefgeestigheid over het gelaat van Rosarita. Wat den senator en don Augustin aangaat, heiden schenen eene onverstoorbare zelfvoldoening te smaken. Op dit oogenblik kwam Cuchiïlo, door Baraja vergezeld, aan den eigenaar der hacienda zijne hulde brengen. Deze binnenkomst veroorzaakte gedurende eenige oogenblikken een zekere gedwongenheid. Alsnu scheen Tiburcio een wan hopig besluit te nemen, en van deze stoornis gebruik ma kende, naderde hij tot Rosarita. Ik zou mijn leven willen geven, zeide hij haar met zachte en bevende stem, om een onderhoud met u te hebben, al was het maar voor een oogenblik, over zaken van het hoogste belang. Het jonge meisje keek hem verwonderd aan, alhoewel misschien vroegere betrekkingen en de vrijheid der Mexi- kaansche zeden een dergelijk verzoek konden verontschul digen. Verachtelijk trok zij de lippen op en scheen na te denken. Tiburcio sloeg op haar een smeekenden blik en daar zij gewoon was steeds uit eigen beweging te handelen, dacht zij niet lang na en antwoordde kortaf: Dezen avond om tien uur zal ik achter de tralies van mijn venster zijn.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1