STATEN'GENERAAl. Veroenigde zitting der beide Kamers \au Maandag den ]9den September 1887. Ter opening van de gewone vergadering der Staten-Generaal. De beer jhr. mi. F. J. J. van Eysinga, die den voorzittersstoel bekleedt, opent, nadat de leden der beide Kamers zich in de zaal, bestemd voor de zittingen van de Tweede Kamer, vereenigd hebben, tegen half één uur de vergadering en laat een koninklijk besluit van den 12den Septem ber 1887, no. 13, houdende zijne benoe ming tot Voorzitter der Eerste Kamer gedurende de aanstaande zitting der Sta ten-Generaal, door den griffier dier Kamer voorlezen. De Voorzitter, aan wien dientengevolge, overeenkomstig het voorschrift van art. 103 der Grondwet, de leiding der verga dering is opgedragen, benoemt een com missie, die Zijne Majesteit den Koning, bij de aankomst in het gebouw der Staten- Generaal, ontvangen en in- en uitgeleide doen zal. De Ministers, hoofden van ministerieele departementen, de kanselier der orden en de leden van den Raad van State ver voegen zich te één uur mede in de ver gaderzaal. Zijne Majesteit de Koning, die zich op de in het programma voor do opening van de vergadering omschreven wijze naar het gebouw der Staten-Generaal begeven heeft, wordt, na een kort tijdsverloop aldaar aangekomen, in de vergaderzaal binnen geleid. Zijne Majesteit de Koning plaatst zich op den Troon en houdt de volgende ope ningsrede tMijne Eeeren «Met genoegen bevind ik Mij te midden der Vertegenwoordigers van het Nederlandeche Volk, dat in den loop van dit jaar duidelijke blijken heeft gegeven van zijne verknocht heid aan Mij en Mijn Huis. «De wetsontwerpen tot bekrach tiging der veranderingen in de Grondwet, die in ie voorgaande zitting zijn goedgekeurd, zullen u worden aangeboden. Ik hoop en vertrouw dat op dien belangrijken arbeid in deze zitting het zegel zal worden gedrukt. «Mijne betrekkingen met alle mo gendheden zijn zeer bevredigend. «De zee- en landmacht, zoowel hier te lande als in de overzeesche bezittingen, geven Mij reden van tevredenheid. «Voor maatregelen in het belang van het landbouwonderwijs en van de zeevaart zal uwe goedkeuring worden ingeroepen. «De toestand van 's lands finan ciën is voldoende; geene vlottende schuld is in omloop gebracht en voor het volgende jaar behoeft geen buitengewone belasting te worden voorgesteld. «Mogen uwe werkzaamheden on der Gods onmisbare zegen, strekken tot welzijn van het vaderland. «Ik verklaar de zitting van de Staten-Generaal te zijn geopend». Zijne Majesteit de Koning verlaat, na het uitspreken dezer Troonrede, begeleid door de commissie, de vergaderzaal, om zich op de bepaalde wijze naar het konink lijk paleis terug te begeven. De voorzitter sluit, nadat de commis sie is teruggekeerd, de vereenigde zitting der Kamers. Uit 's-Hage wordt gemeld: Evenals vorige jaren bracht de stoet, met welken Z. M. de Koning Maandag naar de Staten-Generaal reed, duizenden op de been langs den weg, welken de koninklijke trein nam. Z. M., gebruikelijker- wijze gezeten in de glazen koets, klonken allerwege op de straat don derende hoera's tegen, zoowel op den tocht naar de Kamer als van daar naar het paleis terug. Vooral op het Binnenhof waren de nieuws gierigen met veel geestdrift gestemd. Z. M. droeg de admiraals-uniform. Behalve de militaire autoriteiten, in het programma aangewezen, re den ter zijde van of achter den koninklijken wagen de gep. luit.- generaal Van der Heijden; de ge- neraal-majoor, inspecteur der be reden artillerie, ridder Alewijn, en de gepensioneerde kolonel der huzaren Holtius, allen 's Konings adjudanten in buitengewonen dienst. Kort vóór de aankomst van den Koning was de groothertog van Saksen-Weimar, vergezeld van twee adjudanten, het lokaal der wetge vende macht binnengetreden. Met de gebruikelijke, aan vorsten ver schuldigde militaire eerbewijzen ontvangen, werd de Groothertog, die de Pruisische generaalsuniform droeg en het grootkruis van den Neder- landschen Leeuw, naar de diploma tenloge geleid, waar hij het uitspre ken der troonrede bijwoonde. Hare Majesteit de Koningin woon de metH. K. H. Prinses Wilhelmina aan een der vensters van den rech tervleugel van het paleis het afrij den en den terugkeer van den stoet bij. Naar men aan het N. v. et. D. mededeelt, moet de generaal-majoor van het Indische leger Van Keste- ren zeer ernstig ongesteld zijn, en zou ten gevolge daarvan de gene raal-majoor van dat leger Van Zijll de Jong, thans met verlof hier te lande, per telegram naar Indië zijn terug ontboden. Blijkens een telegram van den Goeverneur-Generaal van Neder- landsch-Indië van 17 dezer, wordt degoevernement8-koffieoogstop Java voor dit jaarthansgeraamdop290,260 picols. De O.-I. mail per Fransch stoomschip is Maandagochtend vroeg aangekomen. Zij brengt berichten, die uit Batavia loopen tot den 20n Augustus jl. Er blijkt o. a. uit dat de expe ditie naar Troemon niet veel te be- teekenen had en dat ten aanzien van hetgeen in de Tobah-landen zal noodig zijn nog onzekerheid heerschte. De hoogleeraar mr. H. L. Drucker heeft de verkiezing tot lid van de Tweede Kamer niet aange nomen, zoodat in het district Win schoten eene nieuwe verkiezing moet plaats hebben. Den 17den dezer is te 's-Hage overleden in 82 jarigen ouderdom de heer mr. L. Ph. C. van den Bergh, oud-rijks-archivaris en oud lid van den hoogen raad van adel. In de afgeloopen week slaag den bij het notarieel staats-examen voor het eerste gedeelte, de heeren E. B. Dumoleyn, te Waalwijk; J. Kijlstra, te ZutfeuW. J. Jalkink en J. G. Seidel, te 's-Hage; C. J. B. Tonino, te Delft; B. M. Hordijk, te Vessem, en C. J. van Gruting, te U trecht. En voor het tweede gedeelte de heerenII. R. Struve, te Amersfoort C. Gorsiraen C. Pellekaau te Utrecht, en K. van Terwisga, te Joure. De Nederlaadsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank zal haar algemeene vergadering houden te Arnhem op Dinsdag 27 en Woens dag 28 Sept. e. k. De vergadering zal worden ge opend door den voorzitter, den heer E. J. W. Koch, ook ter inleiding van de volgende hh., die op zich genomen hebben een korte spreek beurt te vervullen d.K. T. Bn. van Lijnden,Den Haag. i. Jules Robyns, van Parijs, na mens het eerelid der Ned. Vereen., den heer Senateur Claude, over diens door den Franschen senaat aange nomen enquête-voorstel omtrent het gebruik van sterke dranken in Frankrijk. c. Mr. C. C. E. d'Engelbronner, over de drankkwestie in het licht der verhooren van de commissie van enquête betreffende den kinderar beid eDz. d. Ds. J. Herman de Ridder, oud hoofdbestuurder van Den Haag, en wellicht anderen. Onder de voorstellen ter behan deling is door het hoofdbestuur o. a. de vraag gesteldWelke middelen kunnen worden aanbevolen om nieu we levenskracht aan onze Vereeni ging bij te zetten. In De Opmerker komt een inge zonden stuk voor waarin door S. de aandacht op de kortste spoorweg verbinding tusschen Amsterdam en de Belgische grens wordt gevestigd, die tot stand zou te brengen zijD door het maken eener lijn Oude- water-Dordrecht. Het verschil in afstand tusschen Amsterdam en Dordrecht over deze lijn en over de Hollandsche Spoor bedraagt, globaal gemeten, 30 kilometer. In de dezer dagen te Rotter dam gehouden vergadering van de «Vereeniging voor Lijkverbranding», werd het volgende medegedeeld: Het aantal leden bedraagt 662, het kapitaal van het lijkoven-fonds f15.347. In het hoofdbestuur werden gekozen dr. J. E. de Vrij, dr. L. C. Levoir en dr. C. J. Vail- lant. Tot afgevaardigde naar het internationaal congres te Milaan werd benoemd de heer J. J. Perk, tot plaatsvervanger mr. A. Beaujon. Eenigen tijd geleden meldt de Stoompost werd de ingenieur Aug. Collette vanwege het Dage lij ksch Bestuur van 's-Gravenhage uitgenoodigd, een toestel te ontwer pen, dat de geringste bewegingen van schijndooden terstond aan den bewaker kenbaar maakt. Zulk een toestel zou reeds gereed en beproefd zijn; en zeer goed hebben voldaan, zoodat de toepassing er van weldra kan worden verwacht. Uit Rotterdam wordt geschre ven Men verneemt, dat de heer Hirsch, directeur van het Doofstommen-In stituut alhier, die onlangs van een zeer zware eu hoogst ernstige ziekte herstelde, met het oog op zijn hoo gen leeftijd, de leiding der zaken van het Doofstommen-Instituut wel dra zal nederleggeu en de heer Bickers, sedert de stichting 1ste onderwijzer aan die inrichting, in zijn plaats zal benoemd worden. Wedstrijden. Zondag to 9 uren nam de schietwed strijd, uitgeschreven door den Noord-Hol- landschen Scherpsehuttersboud op de ter reinen van „Claudius Civil is" aan het Noord. Holl. kanaal, nabij het Tolhuis te Amsterdam, eenen aanvang. Daartoe waren bereids opgekomen: „Claudius Civilis", „Eendracht", „Neerlands Burgerwacht", „Studenten Schietvereeniging"Schiet- school-schutterij", allen van Amsterdam; voorts de „Scherpschutters-vereenigiug" van Alkmaar, „Willem de Derde" te Hilversum, eu „Hoorn's Burgemeester» te Hoorn. Er is den geheelen dag onafge broken op de personeele, vrije banen en met de Flobert-buks geschoten. Maandag morgen werd de strijd hervat eu krachtig voortgezet. De zei! vereeniging „Het IJ» te Am sterdam gaf Zondag een ringzeilen. Het weder, hoewel grauw en nevelach tig, hield zich goed en de leden verloo chenden ook bij dezen wedstrijd hunne stuurmanskunst niet. Bij het nommer voor kielbooten, ver kreeg de „Nihé" van den heer C. P. Hertog van Zaandam den eersten, en de „Johanna" van den heer J. Boele van Amsterdam den tweeden prijs. In het nommer voor de tjotters werd de eerste prijs behaald door de „Betsy" van den heer Van Voorst te Zaandam en de tweede prijs door de „Anna Pauwlona» van den heer C. Tip van Westzaan. Bij den wed strijd voor boeiers verkreeg de „Dina- Gesiua» van den heer H. G. Koster den eersten en de „Zeemeeuw" van den heer D. Lang van Arasterdam den tweeden prijs. Er was ook een wedstrijd aan het feest verbonden voor wrikken en roeien, door vaste schippers in dienst van leden der Vereeniging. Bij het wrikken verwierf Hendrik Hoogeveen met „Jonge Hendrik" den prijs, Jail Mathert inet „Telephoon" de premie en B, Bos met „Wilhelmina» de tweede premie. Bij het roeien werd de prijs behaald door B. Bos met „Wilhelmina", de eerste premie door S. Bakker met „Elisabeth", de tweede premie door B. Aukes met „Nautilus". De nationale veldproefwedstrijd voor honden, uitgeschreven door de Ned. jacht- vereenigiug „Nimrod", heeft de vorige week plaats gehad. De prijzen werden achtereenvolgens gewonnen door „Crack", pointer van den heer Thomas Wilson te Bennebroek; door „Robin", pointer van mr. Berlage te Amsterdam, en „Woolton", pointer van don heer Wilson. De militaire Sportvereeniging zal op Zondag 2 Oct. te Hilversum eene suipper- jacht houden. Na het einde heeft een wedloop plaats over de vlakke baan van ongeveer 1200 M. lengte en daarna een ren, eveneens op vlakke baan, waaraan alleen niet-volbloed paarden, die nimmer eenen prijs hebben gewonnen, mogen deelnemen. Op de stoomboot van Amster dam naar Lemmer is Zaterdagnacht op de Zuiderzee een passagier over boord gevallen. Niettegenstaande de ongelukkige dadelijk werd gered, overleed hij na enkele oogenblikken. Het lijk is gisteren ochtend te Lem mer aangebracht. Volgensontvangen inlichtingen zou de man te Nieuwer- Amstel wonen en op reis zijn ge weest naar Sneek. Op het Marktplein der ten toonstelling te Amsterdam is Zon dag door de Amsterdamsche kristal- ijsfabriek eene expositie geopend van ingevroren zalm, snoek en an dere vischsoorten en van alles wat kan strekken om visch lang in goe den staat te houden. Bij een brand, die Zondag avond in de Spuistraat te Amster dam woedde, werd door een brand wacht in een hoek van haar woon vertrek eeu oude vrouw aangetroffen, die door den schrik geheel verbijsterd was en niet daa met geweld van de plek was te verwijderen, waar zij binnen tien minuten zeker den dood zou gevonden hebben. Tot voorzitter van den Over- weerschen polder is benoemd de heer W. Koning te Beemster. De gunstig bekende fabriek van de firma D. A. Schretlen Co. te Leiden gaat in handen van de heeren W. A. Seret en W. Barne- veld over. Zondag avond werd even bui ten Voorschoten nabij het café De Zwaan een man door de stoomtram overreden. Hij was onmiddellijk dood. In een koffiehuis te 's Hage is een voortvluchtig horlogemakers- bediende uit Amsterdam gearres teerd, die zich een zilveren horloge, een gouden horloge met dito ketting ter waarde van f200 en eene som gelde, toebehoorende aan zijn (pa- patroon, had toegeëigend. Te 's-Hage wilde zich Zater dagavond, na onaangenaamheden met haar vrijer, een moeder met haar kind, dat zij naakt in haar boezelaar droeg, in de gracht van de Veerkade werpen. De vrouw werd echter van haar voornemen teruggehouden door een man, die haar naar den waterkant zag gaan. Ook te Delft heeft zich eene commissie geconstitueerd, tot bevor dering van het oprichten van een standbeeld voor Jan Pietersz. Coen, in zijne geboorteplaats Hoorn. De luchtreiziger L' Hoste heeft Maandag met zijne drie ballons, waarmede hij Zaterdag te Amster dam opsteeg, ook te Rotterdam een luchtvaart ondernomen. Te half zes ten aanschouwe van eene groote menigte opgestegen, daalde hij te half zeven te Vlaardingen neder. De bereikte hoogte bedroeg 1400 M. Te Rotterdam sprong in een huis in de Hartmanslaan een bran dend petroleumtoestel uit elkander. De vlammende olie bedekte reeds den grond en tastte het houtwerk aan, toen men door melk op de vlam te gooien het vuur oogen- blikkelijk doofde. Een groote trein artillerie, van de oefening terugkeerende, passeerde MaandagdepaardenmarktteUtrecht. Een boer wilde voor den trein om rijden, wat hem door eenen kapitein werd belet, die zijn paard dwars voor dat van den boer, gespannen voor een tilbury, plaatste. De boer legde zijn zweep over het paard en trof daarmede den kapitein, die hem dit met een paar slagen met het plat van zijn sabel betaald zette. Andere boeren schoten toe en daarna ook veld-artilleristen, en zeker ware er eene flinke vecht partij ontstaan, als niet de politie tusschenbeide was gekomen, die den boer in hechtenis nam. De gemeenteraad van Nijme gen heeft besloten, aan het Kronen burgerpark nog eenige uitbreiding te geven, waartoe men thans in staat is gesteld door aankoop van den bekenden molen «Sans-Souci». - Te Breda heeft zich andermaal een geval van hondsdolheid bij een hond geopenbaard. Het aangetaste dier, dat geen menschen h :eft ge beten, is afgemaakt. Zekere Trijntje de Jong, die als eene soort van tweede millioenen- jnffrouw zich in de laatste weken berucht had gemaakt, is ten huize van haren broeder te Zuid-Drachten in hechtenis genomen. Op de kermis te Helden is een slachter, wonende aldaar, door drie landbouwers zoo ernstig mis handeld, dat men voor zijn leven vreest. Eeu landbouwer had onder de gemeente Eibergan dezer dagen een zonderling avontuur. Wande lende over een weiland met runde ren, zag hij zich plotseling achter volgd door een stier. Hij zette het op een loopen, maar voelende, dat hij het niet volhouden kon, maakte hij van de gelegenheid gebruik, om, toen hij eeu beerput passeerde, daar in te springen. Zijn vervolger wilde blijkbaar niet de dupe zijner driften worden en sprong hem dan ook wijselijk niet na, maar ons arm boertje heeft circa 21/» uur in dezen toestand, onder surveillance van den viervoeter, moeten doorbrengen, na Terwijl de zoete klank harer stem Tiburcio nog welluidend in de ooren trilde, kwam men zeggen dat het avondeten gereed was. Men ging daarop in eene andere zaal. Een rijk voorziene tafel stond in het midden der zaaien de vlam van talrijke waskaarsen, die de frissche nachtlucht in de kristallen glazen deed flikkereD, verlichtte het oude en massieve zilverwerk dat overal glinsterde. Aan het hoofd der tafel zat don Augustin, zijne dochter, don Estevan, de senator en de kapelaan der hacienda. Tiburcio, Cuchillo, Pedro Diaz en Oroche zaten aan het andere einde. Nadat de kapelaan het gebed had uitgesproken, begon men den maaltijd. Spoedig begonnen de aanzittenden vrolijk te worden. Men sprak van de expeditie, men uitte wenschen voor den goeden uitslag, daarna bracht men hen naar 's lands ge bruik buitengewoon groote glazen water, die iedere gast achtereenvolgens aan den mond zette. Alvorens u naar uwe vertrekken te hegeven, signor riep de gastheer. heb ik de eer u tegen morgen uit te noodigen voor eene jacht op wilde paarden, die met het krieken van den dag zal gehouden worden. Ieder der gasten nam deze uitnoodiging aan met die ge latenheid van menschen, die goed gegeten hebben eu die daarom meenen dat de volgende morgen hun toebehoort. Wat Tiburcio aangaat, deze werd door ijverzucht verteerd; ter nauwernood had hij de spijzen, die men hem voorgezet had, aangeraakt. Zijdelings wierp hij op don Estevan, die zelf niet opgehouden had hem met een zeker wantrouwen ge durende het souper te beschouweu, nijdige blikken toe voor al de oplettendheden, die hij voor Rosarita over had; alleen toen de andere gasten de voor hen bestemde kamers op zochten, volgde hij hierin hun voorbeeld. Weldra stierven langzamerhand de laatste geruchten weg, de bedienden zelf zochten hunne legersteden op, en dit uit gestrekte gebouw, waarin kort te voren nog zooveel luid ruchtigheid heerschte, werd stil alsof allen die hetzelve bewoonden, in diepen slaap waren gedompeld. Allen sliepen echter niet. X» HOOFDSTUK. WAAEIN TRAGADUROS. OFSCHOON MET ZIJN GASTHEER REKENENDE, GENOODZAAKT IS TWEEMAAL TE REKENEN. In zijne kamer gekomen, wachtte Tiburcio met ongeduld op het uur der samenkomst, die Rosarita hem toegestaan had. Van uit zijn venster wierp hij een blik op het stille landschap. De maan schitterde aan den hemel en verlichtte als een lange strook den weg dien hij gevolgd had en die door de vlakte kronkelde en zich in de diepte van het omrin gende woud verloor. Het bosch zelf was in de diepste stilte gedompeld en een koel nachtwindje bewoog de verzilverde toppen der hoornen. De waterbronnen waren thans aan de bewoners der bosschen overgelaten, en van tijd tot tijd verried een dof gebrom den angst van den een of anderen stier, die den reuk van de nachtelijke zwervers opsnoof. Deze tonen gevoegd hij de akkoorden der mandoline, die zich binnen in de hacienda deden hooren, verstoorden alleen de droefgeestige stilte van den nacht. Het uur was thans even geschikt om zich over te geven aan zoete droomen als aan zwaarmoedige gedachten en zoowel de eene als de andere kwamen Tiburcio in menigte voor den geest. Gelijk allen die in de woestijn geleefd hebheu, was hij van een eenigszins dichterlijke natuur, doch voegde daarbij tevens de wilskracht van den man voor wien de woestijn steeds vol gevaren is. Zijne tegenwoordige toestand was dus in overeenstemming met deze tweevoudige gesteltenis. Zijne liefde werd bedreigd, de koelheid van dona Rosarita zeide het genoeg; een geheim voorgevoel waarschuwde hem ook, dat hij door vijanden omringd was. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2