NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5 e Jaargang. Donderdag 22 September 1887. No. 1293. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: 7 HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 133. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland,-. Compagnie Génerale de Publieite Btrangére G. L. DATJBE fy" Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, Slbis Faubourg Montmartre. Te beginnen me tl Oct. a.s. sullen wij, ten gerieve van patroon en werkman, in Haarl. Oagblad tweemaal per week de gelegen heid openstellen tot gratis aan vrage en aanbieding van werk. 5Bij, die zonder werk zijn, vervoe gen zich derhalve aan de deeling Arbeidcrsbeurs", ten onzen kantorewaar hun naam, woonplaats en beroep in een daartoe bestemd register worden ingeschreven. Heeft nu een patroon een werk man noodig, bijv. een timmer mans- metselaars-schilders- smlds-, broodbakkerskneebt enz., dan geeft hij hiervan kennis aan bovengenoemde affdeeling en wordt hem, indien de gevraagde persoon in bedoeld register voor komt, diens naam en woonplaats opgegeven. Voor geabonneerden op ons blad geschiedt deze opname kos teloos, voor niet-geabonneerden tegen betaling, voor patroon van 15, voor werkman van 5 cent. DË DIRECTIE. STADSNIEUWS. Haarlem, 21 September. Bij kon. besl. is aan^L* Celliée Muller, eervol ontslagen hoofdingenieur le kl. van 'rSyks waterstaat te Haarlem, een pensio verleend ten bedrage van f 3000 's jaars. Het Zangkoor van de Remon- strantsche gemeente alhier zal in de maand November een geestelijk concert geven, ten voordeele van het orgelfonds, waarop o. a. eenige werken van Bastiaans zullen worden uitgevoerd. De Haarlemsche Mannen-Zang- vereeniging «Crescendo» zal deel nemen aan den zangwedstrijd te Utrecht, den 26sten en 27sten No vember a. 6. uitgeschreven door de Utreehtsche Mannen-Zang-vereeni- ging. Ook zal van «Crescendo» een quartet deelnemen aan het quartet-concours te Krommenie, den 23sten October a. s., uitgeschreven door de Zangvereeniging «Joh. J. H. Verhuist» aldaar. Blijkens het rapport van den heer N. van der Sleen, aan de Vereeniging tot bevordering der Volksgezondheid was het gehalte der melk, geleverd door de Haarl. Melk-Inrichting gedurende de maand Aug. als volgt: Soortelijk y Vaste gewicht. stoffen. Maximum 1.032 3.5 pet. 12.4 pet. Minimum 1.0295 3.1 t 11.75 Gemiddeld 1.0309 3.32 12.08 De heer A. C. De Koek alhier heeft in een goed geschreven bro chure een zeer lezenswaardig ver slag gegeven van de vaderlandsche feesten, gegeven den 21n en 22n Aug. jl., bij gelegenheid van het 15-jarig bestaan der Kon. Belgische Vereeniging vauOud-Ouderofficieren te Antwerpen, aan welke feesten door 16 oud-onderoffic. van het regiment grenadiers en jagers, te 's-Hage en, vier actief dienende onderofficieren van, dat-regiment werd deelgenomen. In de bijeenkomst, Maandagavond door het Leger des Heils in de «Volkszaal» te Amsterdam gehou den, werd door kapitein Tyler de mededeeling gedaan dat de veld tocht op 1 en 2 Oct. a. s. te Haar lem zal worden gehouden. Naar wij vernemen zal de ver moedelijke plaats van bijeenkomst een zaal van «Felix Favoie» zijn. commissaris van politie te Wageningen waarschuwt tegen eene persooD, zich noemende D. Kiesbrink, die te Wageningen kamers huurde en dan trachtte van de verhuurders geld te leenen, en ook eenige dagen in een hotel logeerde zonder te betalen. Zijn signalement luidt: ongeveer 27 jaar oud, lengte middelmatig, aangezicht en haar donker, knevel zwart, oogen blauw, voorhoofd ge woon, neus idem. Om den hals hei hij teekens. Hij droeg een flambard en was gekleed met geruite jas en broek. Na Wageningen te hebben verla ten, heeft hij zich te Amsterdam opgehouden. De commissaris zou gaarne met de woonplaats van dien persoon in kennis worden gesteld. Wellicht zou hij ook zijne schre den naar Haarlem kunnen richten. Wij waarschuwen dus hen die hier ter stede kamers verhuren. Door de politie alhier is aange houden eene 25jarige vrouw, die verdacht wordt te Amsterdam een valschen coupon te hebben uitge geven waarom hare opsporing was verzocht. Op een buitenplaats aan den Kleinen Houtweg alhier zijn Dinsdag 100 perziken ontvreemd. Tot kandidaten voor hoofdinge land van den Haarlemmermeerpol der zijn gesteld, in plaats van wijlen den heer A. Wijnands en den tot hoogheemraad benoemden jhr. Te- ding v. Berkhout: mr. M. C. P. Del- court van Krimpen en mr. W. J. C. van den Wal Bake. LETTEREN EN KUNST. Op de aigemeene begraafplaats te 's Hage bad Zondag de onthulling plaats van bet gedenkteeken, door de Nederlandsche vrou wen opgericht op bet graf van wijlen mevrouw Bosboom-Toussaiat. Prof. Quack hield een toespraak, en ook de beer Max Rooses voerde het woord namens de Zuid- Nedorlandsche vrienden, waarna de beer Bosboom een woord van dank sprak. Tegenwoordig waren o. a. een commissie uit de Nederl. vrouwen met mevrouw Van Tienboveu aan de spits. Onder de letter kundigen werden opgemerkt de beeren dr. Bodewijk Mulder, mr. Van Hall, mr. Banck, Arn. Ising, dr. Campbell, Marga- dant en J. C. de Vos; onder de kunste naars, de schildersMesdag, Bisschop, Van der Sande-Bakhuijzen, de schilderes Thé- rèse Scbwartze en voorts mr. vTienboven, Scborer, mr. Roëll, mr. Van der Kaaij, prof. Donders en dr. Wijnmalen. Plet Haagscbe gemeentebestuur was ver tegenwoordigd door den waarnemeuden burgemeester, den beer Godon. Ongeveer 12- uur naderden, met prof. Quack aan bet hoofd, eenige Zuid-Nederl. heeren, die bet Taalcongres te Amsterdam hadden bijgewoondMax Rooses, dr. Paul Predericq en mr. Gondry. Het monument stelt voor een treurende uze met omfloerste lier. Aanstaanden Donderdag zal in eene buitengewone voorstelling in den Rotter- damscben Schouwburg //Taimhauser" ge geven worden, en dit wel hoofdzakelijk met bet oog op de naburige stedeu Den Haag, Delft, Leiden, Dordrecht enz. ten einde bet publiek van elders in de gelegenheid te stellen den nieuwen schouw burg te bezichtigen eu daarin zonder moei lijkheid plaats te vinden. Bij de Vereeniging //Het Nederl. Tooneel" zal weldra ter opvoering komen eene comedie in vijf bedrijven, getiteld //Gepantserd'/. Het stuk speelt in de boo- gere Haagscbe kringen, waartoe de schrij ver, die zich onder den pseudoniem Ely verbergt, zelf behoort. Het eerste deel van prof. Thijm's Vondel-uitgave zal half October verschijnen. Van den Vlaamschen dichter Julius de Geyter is binnen niet langen tijd te wachten een episch gedicht in twaalf zan gen, getiteld „Keizer Karei". Van den heer A. J. Lamme, wo nende op den huize Dalhof bij Nijmegen, is het hieronder vermelde zeer belangrijke geschenk voor 's Rijks prentenkabinet ont vangen, nl. het portret van Jansenius, bisschop van IJperen, geëtst door Mathias van den Bergh, en eigenhandig door hem met O.-I. inkt opgeteekend en voorzien van zijne handteekening en het jaartal 1662. Voor zoover bekend, is dit bet eenig bestaand exemplaar. Aan den schen ker is de dank der regeering betuigd. LEGER EN VLOOT. De le luit. der inf. L. C. W. Defize, van het leger hier te lande en gedeta cheerd bij het leger in O. I., zal voor of op 5 November e. k., wegens volbrachten diensttijd, weder naar Nederland terug- keeren. De detacheering bij het Nederland sche leger van den le luit. A. Jonker, te Js Bosch in garnizoen, is ingetrokken. Genoemde officier zal den 8en Oct. a. s. zijne bestemming naar Indië als comman dant van een detachement suppletie-troe pen volgen. Op den l.oofdcursus voor officier der infanterie te 's Hertogenbosch werden na voldoend afgelegd examen, toegelaten de sergeanten Th. Vogel, A. L. Ph. Vogel, A. L. Ort, J. W. van Henning, J. H. N. Lauweriks en Grooss, allen van den voor bereidenden tweede-klasse-cursus bij het 8e reg. inf. te Arnhem. De le luit.-kwartierm. D. J. M. van Kesteren en de 2e luit. der inf. C. P. Koene zullen aanschrijving ontvangen om 12 October a. s. per st. //Prins van Oranje* naar Suriname te vertrekken. Blijkens bij het departement van Marine ontvangen telegram heeft Zr. Ms. schroefstoomschip le kl. //Koningin Emma der Nederlanden", onder bevel van den kapitein ter zee J. K. Comraijs, in den namiddag van don 19den dezer Philadel phia verlaten, koers zettende naar Curagao. Zr. Ms. schroefstoomschip //Bonaire," onder bevel van den kapitein luitenant ter zee H. Schotborgb, werd Maandagmiddag te IJmuideu binnengesleept wegens defect aan de machine. Eenige uren te voren had genoemde bodem die haven verlaten met bestemming naar Willemsoord. De schade is Dinsdagnacht hersteld. Zr. Ms. schroefstoomschip //Alk maar", onder bevel van kapitein luitenant ter zee W. M. E. Bervoets, is Dinsdag morgen van de reede Tessel in de haven van Nieuwediep gekomen. Genoemd stoomschip is bestemd tot bet uitoefenen van politietoezicht op de vis- schersvloot in de Noordzee. Van Zr. Ms. opleidingsschepen //Anna Paulowna" en //Admiraal van Wassenaer" zullen ongeveer een 40tal lichtmatrozen in aanmerking komen tot plaatsing bij de opleiding van bootsmansleerling. Onge veer een ISOtal tot lichtmatroos bevor derde jongens van de opleidingsschepen. z/Anna Pauwlowna" en //Admiraal van Wasenaar" zal met 1 October aanstaande naar de directie der marine te Willems oord worden overgeplaatst. ONDERWIJS. Aan prof. mr. B. J. L. baron De Geer van Jutph.ias, die wegens 70-jarigen leef tijd zijn professoraat neerlegt, zijn Dinsdag door tal van leerlingen en oud-leerlingen vele huldeblijken aangeboden bestaande in een reproductie van Paul Dubois' //Etude et Meditation", prachtige albums met de namen der schenkers benevens zeldzame en kostbare boekwerken. RECHTZAKEN. De rechtbank te Rotterdam deed Dins dag uitspraak in de zaak van het 11-jarig meisje, wonende te Vlaardingen, dat de vorige week terechtstond, beklaagd van opzettelijke brandstichting, waarvan levens gevaar voor een ander te duchten was. De rechtbank overwoog dat haar uit de houding en de antwoorden van beklaagde de overtuiging niet was geschonken, dat het kind in deze met het oordeel des on derscheids heeft gehandeld, hetwelk tot toepassing der strafwet vereischt wordt. Zij ontsloeg mitsdien bekl. van alle rechts vervolging, doch beval hare plaatsing in een rijksopvoedingsgesticht tot den leeftijd vau 18 jaren. BINNENLAND. Bij kon. besl. is aan J. C. H. Swin- kels, eervol ontslagen sluiswachter aan de Zuid-Willemsvaart te Helmond, een pen sioen verleend ten bedrage van f299 's jaars. Bij kon. besl. is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan G. Preusting, als heemraad van het polderdistrict Herwen, Aerdt en Pannerden, prov. Gelderland; en zijn benoemdin het best. van bet waterschap Exharen en Gassel, prov. Noord-Brabant, tot dijkgraaf H. Nieuwen- kuizen en tot heemraden A. Adriaans en T. Peeterstot heemraad van het polder- distriet de Marsch, Lede en Oudewaard, proviucie Gelderland, D. van Eist; tot lid van het bestuur van den polder Nieuw- Rozenburg en Blankenburg, provincie Zuid-Holland, J. Dirkzwager; tot hoog heemraad van Waterland, provincie Noord- FEUILIjETO 3XT. 34) XI» HOOFDSTUK. Waarin tragaduros, ofschoon met zijn gastheer rekenende? genoodzaakt is tweemaal te rekenen. Te midden van de droevige overpeinzingen van zijn geest, trok een stoffelijk feit zijne aandacht. In de verte schit terde een licht in het hosch. Dit licht, gedeeltelijk door het schijnsel der maan verduisterd, bewoog zich geheimzinnig door het door den nachtwind bewogen gebladerte, maar in werkelijkheid stond het stil. Het verried dus eene rustplaast van reizigers. Zoo dicht bij de hacienda! zeide, hij bij dit gezicht een einde makende aan zijne eigene overpeinzingen. Wat wil dat beduiden? Waarom hier geen gastvrijheid komen verzoeken? Hebben deze reizigers eenige reden om zich van hier verwijderd te houden? Zijn het onbekende vrienden, die de hemel soms zendt tot hem die ze van noode heeft? Cuchillo, don Estevan, die verwaande senator zijn allen zoovele vijanden van mij! allen rusten onder dit dak; waarom zouden deze mannen, die de voorkeur geven aan eene rustplaats onder de hoornen, geen vrienden zijn? De tijd schreed intusschen langzaam voort; Tiburcio nam zijn zarapa, waarmede hij zich bedekte, stak zijn mes in den gordel dit was het eenige wapen dat hij bezat en maakte zich gereed om zonder geraas te maken uit te gaan, overgeleverd aan de wreedste zielsaandoeningen van een man, wiens lot binnen eenige minuten beslist zal wor den. Alvorens de kamer te verlaten, wierp hij nog een blik op het licht dat altijd op dezelfde plaats flikkerde. Terwijl Tiburcio met loerende oogen, voorzichtigen tred en gespitste ooren zachtjes den stillen gang doorliep en langs het hoofdgebouw, waarachter zich de kamer van dona Rosarita bevond, voortging, hadden op eene andere plek tooneelen plaats, waarvan wij hier eene beschrijving moe ten geven. Sedert zijne aankomst op de hacienda del Venado, had don Estevan, in tegenwoordigheid van alle gasten die daar vereenigd waren, nauwelijks den tijd gehad in een kort onderhoud met den haciendero dezen in 't kort het resul taat van zijn contract met Cuchillo mede te deelen. Op 't woord van goudmijn, had don Augustin eene beweging van teleurstelling gemaaktmaar in de onmogelijkheid ver- keerende er thans meer van te zeggen, had hij den Span jaard verzocht tot heden avond hun vertrouwelijk gesprek uit te stellen. Arechiza had dus gewacht tot dat iedereen na het avond eten de voor hem bestemde kamer betrokken had; daarna voerde hij den senator in de opening van een kruisvenster en hem het met sterren bezaaide hemelgewelf toonende, zeide hij Gij ziet het sterreheeld «de Groote Beer», dat reeds ter oosterkimme nijgt. Gij ziet ter zijde van dit schitterende sterreheeld die ster die nauwelijks schittert, verloren als zij is in den nevelachtigen diepen gezichteinder. Dit is het zin nebeeld uwer ster, thans bleek en die morgen misschien schitterender zal opgaan dan een van die welke den glans» rijken stoet van den Grooten Beer uitmaken. Wat moet ik dan doen, signor Arechiza? Ik zal het u heden avond zeggen en misschien is het oogenblik niet meer zoo ver verwijderd als gij denkt, waarop gij de toekomstige meester dezer hacienda zult zijn door eene verbintenis met de bekoorlijke dochter die er de erf gename van zal zijn. Ga nu naar uwe kamer en wacht mij daar; het onderhoud dat ik met don Augustin ga heb ben zal beslissend zijn en ik zal mij haasten u er mede deeling van te doen. Bij deze woorden gat de Spanjaard den senator een tee- ken van afscheid. Het hart van den laatste klopte van hoop en van vrees beide. Don Arechiza ging daarna de ka mer van den haciendero opzoeken, die hem van zijn kant reeds wachtende was. De eigenaar der hacienda del Venado had, zooals wij reeds gezegd hebben, den Spanjaard op de hartelijkste wijze ontvangen. Hij was bij diens ontvangst in tegenwoordigheid van getuigen als 't ware minder eerbiedig, dan toen hij zich onder vier oogen met hem alleen bevond. Don Estevan van zijn kant scheen de eerbewijzen die don Augustin hem bewees, als eene zaak te beschouwen welke

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1