Stuers, den te VHage aanwezigen gezant van Z. M. te Parijs, en mevr. De Stuers, zijne echtgenoote, bene vens den heer Spinola, Italiaansch gezant bij ons hof, die sedert zijne accreditatie niet aan de Koningin voorgesteld was. De heer De Stuers en familie is Vrijdag naar zijnen gezantschaps- post te Parijs teruggekeerd. Ingevolge Kon. besluit van 23 Sept. 1887 zal mr. H. Goeman Bor- gesius, lid van de Tweede Kamer, Nederland vertegenwoordigen op het 6e intern, hygiënisch congres, dat in 1888 te Weenen zal worden ge houden. - Het ontwerp-adres der Tweede Kamer, in antwoord op de Troon rede, luidt als volgt: „De Tweede Kamer der Staten-Geueraal waardeert liet ten hoogste, dat de zitting wederom door Uwe Majesteit mocht wor den geopend. Innig gehecht aan U we Ma jesteit en hoogst deszelfs Huis, herdenkt zij met ingenomenheid, hoe de geboortedag van Uwe Majesteit door het geheele Ne- derlandsche volk met geestdrift werd ge vierd. „Bovenal geroepen tot overweging der vastgestelde voorstellen tot veranderiug in de Grondwet, hoopt zij dien gewichtigen arbeid zoo spoedig mogelijk te volbrengen. „Voor de mededeelingen betreffende on derscheidene andere belangrijke aangele genheden betuigt zij Uwer Majesteit haren eerbiedigen dank. „Mogen de werkzaamheden van Uwe Majesteit en van de Sta ten-Generaal onder Gods onmisbaren zegen tot welzijn van het Vaderland strekken." Te 's-Hage is in den ouderdom van ruim 80 jaar overleden, de heer mr. J. W. Gefken, oud-procureur- generaal in de kolonie Suriname en oud-lid der Tweede Kamer. - De Hollandsche mail met be richten uit Indië werd Vrijdagavond met den trein van 7 uur 47 min. te Amsterdam verwacht. Na afloop van den boogschut terswedstrijd, Zondag e. k. op het marktplein van de voedingstentoon stelling te Amsterdam te houden, zal op oud vaderlandsche wijze, de prijswinner koning zijn en zich eeue koningin kiezen, die dan beiden den optocht der schuttere in een geheel met bloemen versierd rijtuig zullen mede maken. De Dam te Amsterdam werd Vrij dag in den vroegen morgen in rep en roer gebracht door een.... slang. Rustig kroop het dier voort, als ware het daar volko men thuis en gevoelde het zich bewust van het ontzag, dat beesten van zijn soort, al zijn ze klein, den menschen inboezemt. Immers zoo'n klein serpent kan ook ver giftig zijnSommigen beweerden dat het een groote paling was; maar neen, //kijk maar", riepen deskundigen uit den hoop, z/hij heit vlekken op den rug, en zie je wel, as-i zijn tong uitsteekt, as dat-i ge spleten is". Eindelijk trekt er eenver moedelijk een speculant de stoute schoenen aan, grijpt het dier en kerkert het in een flesch, waarna hij zich met flescli en gevangene verwijdert. Hoe het slangetje daar kwam, is een raadsel: uit den grond zal het wel niet gekropen zijn het verschil tusschen een slang en een dauwworm is te groot. Niet onwaarschijn lijk achten wij het, dat het door een pas- seerendeu hooiwagen werd geïmporteerd. (Tijd.) Bij eenen dezer dagen plaatsge had hebbenden kleinen binnenbrand in het Amstel-hotel te Amsterdam is het naar de Amst. Crt. meldt ge bleken,dat de tusschenmuren op even onverantwoordelijke wijze opgetrok ken waren, als die van het afgebrande Kurhaus te Scheveningen: een hou ten beteugeling gevuld met krullen, waarover een dunne laag pleister was gestrekenl Op de Lindengracht te Am sterdam viel een man van de trap zijner woning. Hij kwam met zijne kin op een gootsteen terecht en kwetste zich zóó ernstig, dat hij spoedig daarna stierf. Op een Suezboot te Amsterdam is een man tusschen het raderwerk van de lier geraakt en verpletterd. Zijn vreeselijk verminkt lijk werd naar zijne woning in de Houtstraat vervoerd. De tijdelijke pier, welke de bezoekers van het badplaatsje Mui- derberg in de gelegenheid stelde een eindje zeewaarts te wandelen, is thans nu het zomerseizoen is ge ëindigd, afgebroken en tot een vol gend jaar opgeborgen. Het badhuis had van half Juni tot half Augustus gemiddeld vijf en dertig bezoekers daags. Met inbe grip van hen die hunuen intrek bij particulieren en in hotels hadden genomen, hebben twee honderd vijf tig personen den zomer in genoem de plaats doorgebracht. Het getal baden bedroeg vijf en twintig daags, des Zondags gewoonlijk honderd. De juffrouw, die dezer dagen onder Naarden een aantal kwetsu ren bekwam van een hond, dien zij belette te happen naar hetgeen een kind in de hand had, is er minder erg aan toe dan aanvankelijk scheen. Hoewel de kloeke wijze, waarop zij zich voor het kind in de bres stelde, loffelijk blijft, blijkt het dat de hond niet zoozeer kwaadaardig als wel wild en overdreven speelsch was. De wonden zijn dan ook, volgens verklaring van den geneesheer, vol strekt niet gevaarlijk. Men sclirijft ons uit Hilversum Onze politie deed Vrijdagnacht een goede vangst. Reeds herhaalde malen wa ren klachten ingekomen van bewoners van buitenverblijven, dat nachtelijke bezoekers de vruchtboomen geducht aanspraken, zon der zelfs een bedankje achter te laten. Niettegenstaande nauwlettende surveillance mocht het niet gelukken de daders te snappen. Vrijdagnacht echter had de veld wachter E. v. d. Veer zich verscholen in een prieeltje in den tuin van mej. Van Woudenberg aan den Vaartweg. Reeds had hij daar verscheiden uren geduldig zitten wachten, toen hij omstreeks vijf uur in den morgen drie personen zag naderen, die weldra hun zakken met appels gin gen vullen. Natuurlijk kwam v. d. Veer ras te voor schijn en vóór ze nog aan ontvluchten konden denken, stond de politie-man reeds recht voor hen, en maakte tegen hen proces-verhaal op. Uit verder onderzoek is gebleken, dat de bende uit tien man bestond. De bewoners van villa's behoeven nu vooreerst niet meer voor hun vruchten te vreezen. De door B. en W. opgemaakte voordracht voor gemeente-genees heer van Wormerveer is samenge steld als volgt: le. de heer J. W. F. Donath, arts te Krommenie, 2o. de heer dr. R. Wartena, arts te Noord- wolde. In de verschillende gemeenten, uitmakende het hoofd-kiesdistriet Zaandam, zal op den 13en Oct. a. s. eene verkiezing plaats hebben voor één lid der Provinciale Staten van Noord-Holland, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlij- dan van den heer J. Zwaardemaker. De nieuwe spoorbaan Hoorn Medemblik werd Donderdag door de directie van den Hollandschen Spoorweg geïnspecteerd. Men ver wacht, dat de lijn met 15 Oct. a. s. in exploitatie zal komen. De gemeenteraad te Leiden heeft Donderdag langdurig beraad slaagd over het oprichten eener schietbaan, van gemeentewege, ten behoeve der schutterij, waarvan de oprichtingskosten f 8500 zouden be dragen en waartoe het ministerie, in aanmerking genomen dat het garnizoen thans zijne schietoefenin gen te Katwijk moet houden, jaar lijks f200 wil bijdragen. Eene door prof. Van der Hoeven voorgestelde motie, om onder nadere voorwaarden het benoodigde terrein kosteloos aan het Rijk af te staan, werd met 12 tegen 9 stemmen ver worpen. Daarna kwam het oorspron kelijke voorstel van het gemeente bestuur aan de orde, strekkende om op kosten der gemeente een schiet baan op te richten. Ook dit voor stel werd verworpen en wel met 16 tegen 5 stemmen. Men schrijft nog uit den Haag om trent den brand in de faïencefabriek al daar: //Rozenburg", de oude villa aan de Zuid westbinnensingel, sedert twee jaren in een faïencefabriek herschapen, werd Maandag nacht een prooi der vlammen. Uit goede bron kunnen wij mededeelen, dat deze brand een groote ramp is voor de pas opgerichte vennootschap en voor een groot gedeelte van het personeel. In het oude gebouw werden de voor werpen gegoten en beschilderd, in het nieuwe, thans nog vergroote gedeelte ge bakken en ingebrand. In het gietlokaal is de brand uitgebar sten. Alles is daar verbrand, vormen en gereedschap. De daaronder gelegen schil derkamer is een en al verwoesting: mo dellen en onderhanden zijnd schilderwerk zijn verwoest door vuur of water; men moet dus weer beginnen van A af. De brand brak zoo lievig uit, dat de inwonende meesterknecht met zijn zoontje, nagenoeg ongekleed het gebouw moest ver laten, wilde hij niet in de vlammen om komen. Dat er een gernimeu tijd voor noodig zal zijn, eer de fabriek weer in werking- kan komen, is te begrijpen. Schilders en arbeiders zitten nu zonder werk en zonder verdienste. 't Is te hopen, dat spoedig er in voor zien worde. Het weinige jaren geleden ge bouwde panoramagebouw aati het Bezuidenhout te 's-Gravenhage is voor afbraak toegewezen aan den hoogsten inschrijver, den heer A. Korteweg, aannemer aldaar, voor f4200. Te Ede zal een staalgieterij met smederij worden opgericht; de eerste fabriek van dien aard in ons land. Twee personen zijn te 's-Hage gearresteerd wegens diefstal van een paard, dat zij bij een vilder trachtten te verkoopen. Vier dronken straatmuzikanten wilden een uitvoering bij een her bergier te Maasniel geven. Deze wilde zulks niet toelaten, waarop zij alles stuk sloegen. De buren snelden toe om de herbergier tegen de vernielers te helpen, doch één hunner werd levensgevaarlijk ge wond. De muzikanten namen daarop de vlucht, maar hunne namen zijn bekend. De slager W. M. uit Helden, die den 13en dezer door drie land bouwers ernstig mishandeld en ver wond werd, is aan de beterhand. De daders zijn nog in het buiten land. Men is te Venloo druk bezig met het leggen van de waterleiding. Het werk vordert zeer voorspoedig. Men stelt zich voor het nog binnen een jaar gereed te hebben. Te Sneek is een jongeling onder de tram geraakt en op de plaats doodgebleven. De laatste zomeroefening der d.d. schutterij te Meppel is Maandag mislukt, daar het exercitieterrein in een veemarkt was hérschapen. De kapitein commandeerde on middellijk «inrukken». NMepp. Ct.) Bizonder goed is dit jaar weer de aanslag der oesterpannen op de Ierseker Oesterbanken. Niet zelden telt men op één enkelen pan tot 200 broedjes. Tengevolge daarvan is de prijs der jonge oestertjes niet hoog, terwijl het jarige aftreksel niet hoo- ger komt dan f 2.60 de 1000 stuks.De volwassenen worden geleverd voor f45 tot f50 de 1000. WETGEVENDE MACHT.~ In de Vrijdagochtend te 11 Vs geopende zitting van de Twee Kamer is het ontwerp- adres van antwoord ter tafel gebracht en naar de afdeeling verzonden. Daarop werd tot 2 uur de vergadering geschorst. Bij heropening der zitting werd mede gedeeld dat het gewijzigd ontwerp gereed was. Het zal worden gedrukt en de be raadslaging is bepaald tegen Maandag a. s. om 1 uur. Na het adre3 is de vaststelling van het rooster van aftreding der leden en de keuze van leden der huishoudelijke commissie aan de orde. De minister van Financiën sprak daarop de financioele rede uit, waarna de Kamer is gescheiden tot Maandag. De Staatsbegrooting voor het aan staande jaar 1888 bedraagt in uitgaaf f 133,960,875 enin ontvangst f116,004,080 zoodat het geheele tekort bedraagt f17,956,795. Na aftrek echter van dë buitengewone uitgaven (verminderd met de buitengewone ontvangsten) daalt dat tekort tot f 2,256,795, hetwelk waarschijnlijk door buitengewone Indische saldo's zal worden gedekt. Hoofdstuk II (Ilooge Collegiën van Staat, enz.) is f388 hooger ge raamd. Hoofdstuk III (B ui ten la ndsche Za ken) is f11,315 hooger. Hoofdstuk IY (Justitie) f130 hooger. Hoofstuk V (Binnenlandsche Za ken) is f23,599,33 hooger, na aftrek van de verminderingen. O. a. is voor Onder wijs f 27,389,33 en voor Kunsten en Wetenschappen f16,800 meer geraamd. Hoofdst. VI (Marine) is f 1,048.987,067s hooger, waaronder f 585,375 voor materieel der zeemacht en f 408,142 voor het per soneel; de post voor pensioenen is ook f 53,574 hooger. Hoofdstuk VII A(Nationale Schuld) is f462,348 lager, omdat voor interesten, lijfrenten enz. f 574,048 min dor is uitge trokken, waar tegenover f 111,700 meer voor amortisatie en aflossing van rente- gevende schuld. Hoofdstuk VII B (Financiën) is f703,967 hooger; o. a. is f701,232 meer uitgetrokken voor de administratie dei- directe belastingen enz., (voor de herzie ning der belastbare opbrengst van de on gebouwde eigendommen is f960,000 uit getrokken). Hoofdstuk VIII (Oorlog) is f 117,148 hooger; de grootste vermeerdering zit in de soldijen enz. (f 170,351) en in de kosten van de kledingmagazijnen (f 151,200); terwijl voor de voltooiing van het ves tingstelsel f551,780 minder is uitge trokken. Hoofdst. IX (Waterstaat) is f579,608,58 hooger, waaronder voor spoorw. f 400,000, voor handel en nijverheid f4,705,000, voor posterijen f153,248. Hoofdst. X (Koloniën) is f85,122,61 minder. Wel is voor Curasao f 3,912,80 meer uitgetrokken, maar daarentegen o. a. voor Suriname f 85,666,23 minder. FINANCIEELS MEDEDEELINGEN. Krachtens een Donderdag jl. door den gemeenteraad van Hoorn genomen besluit, zal de 4Ys pCts. gemeentelijke schuld tot een bedrag van f142,000, door tusschen- komst der Credietvereeniging te Amster dam, a pari worden geconverteerd in een 4 pCts. fonds. RECHTZAKEN. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft arrest gewezen in de zaak van W. B., oud 54 jaren, koopman te 's Hage, die door de rechtbank te Winschoten vrij gesproken was van onbevoegde uitoefeuing der ge neeskunst. Het Hof achtte bewezen, dat bekl., on der voorgeven van te zijn reizend genees heer van het Roode Kruis, een fleschje met vocht aan de wed. Pompe heeft ver kocht voor fl, als onfeilbaar middel tegen de maagkwaal, waaraan zij lijdende was, terwijl hij wist, dat dit vocht bestond uit melk en een paar druppels pepermuntolie, ter waarde van slechts een paar centen. In zooverre dat vonnis vernietigende, ver klaarde het Hof den beklaagde schuldig aan oplichting en veroordeelde hem tot 3 maanden gevangenisstraf. KERKNIEUWS. Nederd. Herv. Gemeente. AangenomenNaar Arkel door Ds. van Wijke te Oosteruijk (N. H.) BUITENLAND, Engeland. Obrien is vrijdag te Mitchelstown aangekomen en tegen den middag door de politie gebracht voor de rechtbank, waar hij door talrijke staatkundige vrienden, on der welke Dillon en Pickersgill, om ringd was. Denis Kilbridge, een nationa list, die O'Brien in Canada verge zelde, is in plaats van O'Connor, die bedankt had, ronder strijd tot vertegenwoordiger van South Kerry in het Lagerhuis gekozen. Duitschland Uit Berlijn wordt van 28 Sept. gemeld: Het ministerjnbile van den Rijkskanselier is lieden in beperkten kring gevierd. Van officieele zijde werd daaraan niet deelgenomen, omdat een 25- jarige dienst in Pruisen niet ambtshalve wordt herdacht. Al de familieleden van den Rijkskanselier waren tegenwoordig. De Keizer zond een brief van gelukwensching en een geschenk, en dit geschiedde ook door de ministers, ambtgenooten van den Rijkskanselier. Uit Friedricksruke wordt verder gemeldt, dat de prinsen Willem en Hendrik des namiddags te 47a uur aldaar aaukwamen om hunne gelukweuscken aau te bieden. Zij werden aan het spoorwegstation ontvangen door prins Bismarck en zijne gemalin, benevens door graaf Herbert Bismarck, en begaven zich onder de luide toejuichin gen der talrijke menigte naar het kasteel. De beide prinsen zullen hog in den loop van den avond naar Berlijn terugkeeren. Denemarken. De koloniale raad van het Deensche eiland St. Croix, in West-Indië, heeft zich met een adres tot den koning gewend, waar in een schets wordt gegeven van den oeconomischen toestand van het eiland en om ondersteuning van het moederland wordt verzocht. Hierbij wordt tevens gewezen op het han delsverdrag van 26 April 1826 tus schen Denemarken en de Vereenigde Staten, waarbij aan Denemarken hetzelfde recht is toegezegd, het welk aan de Hawaï-eilanden in het tractaat van 1875 toegezegd is, na melijk vrije invoer van suiker in de Vereenigde Staten. Frankrijk. De XlXe Siècle deelt mede, dat Donderdag in de ministerraad de verbanning der prinsen is besproken. Eene beslis sing werd echter niet genomen, daar de meeningen zeer uiteenliepen. De minister van Binnenlandsche Zaken, De Fallières, gaf verslag van den staat der monarchistische bewe ging in Frankrijk, De minister van Marine, Barbès, bestreed de verbanning der prinsen. Zwitserland. Op het Internationaal Congres tegen het misbruik van alcoholi sche dranken, onlangs te Zurich gehouden, waar Nederland vertegenwoordigd werd door de heeren baron K. T. Van Lijnden en mr. Snijder van Wissekerke, secretaris van den Volksbond, werden voordrachten gehouden over het Monopoliestelsel, over Wat! onzen reyublikeinschen staat zoudt gij in eene monarchie willen veranderen! riep de senator; maar eene dergelijke poging wagen, zou met zijn leven spotten zijn! Ik weet hetmaar hebt gij mij zoo even niet gezegd «Mijn leven, mijn hart behooren u? en het is den prijs van dien inzet dien ik wil betalen door uwe verbintenis met de dochter van don Augustin en het fortuin dat uw deel zal worden. Toen ik u straks zeide dat het slechts aan u zou liggen om de verbleekte eter uws geluks schitterender te maken, dan zij ooit geweest is, verbeelddet gij u toen, dat de enkele poging die daarvoor in 't werk gesteld moest worden bestond in 't aannemen vaD eene jonge, schoone vrouw met een kolossalen bruidschat en onberekenbare ver wachtingen? Neen zeker niet, antwoordde Tragaduros aarzelend. Echter Ik heb het u reeds gezegd, ik zoek een krachtig man die een spoedigen en roemvollen dood, misschien met het vooruitzicht van eer en rijkdommen, verkiest boven een langzamen doodstrijd van een leven zonder rijkdommen en zonder eer. Het is dus op voorwaarde van op uw moed staat te kunuen maken, op uwe pogingen om ons doel te bereiken, dat ik u tot den rijksten eigenaar van het nieuwe koninkrijk wil maken. Indien ik mij vergist heb, indien gij de man niet zijt dien ik zoek, indien het gevaar u afschrikt, dan zal ik in uwe plaats misschien iemand vinden, die met een gevaar zal lachen, waarvan een onmetelijk fortuin de helooning zal zijn. Laat dan een3 hooreu, sprak de senator op nieuw eenige schreden in de kamer gedaan hebben om zijne gemoedsbeweging wat tot kalmte te brengen, laat eens hooren hetgeen gij van mij verwacht en op welke hulp middelen gij kunt rekenen. Tien jaar geleden heb ik voor de onafhankelijkheid van uw land in deze provinciën gestreden. Ik ken er de hulpbronnen, de onberekenbare rijkdommen van en toen ik ze verliet, waarschuwde mij een geheim voorgevoel dat ik nog zoude terugkomen. Het toeval heeft mij don Augustin doen ontmoeten, die toen bezig was zich de kolossale rijkdommen te ver zamelen, waarvan hij thans geniet. Ik kon hem een on- schatbaren dienst bewijzen door zijn huis voor plundering te bewaren, door hem zelf het leven te redden, want hij had zijne gehechtheid voor de Spaansche zaak niet genoeg zaam verborgen. Ik stond met hem in geheime betrekking. Ik wist dat Sonora, ontevreden, ook zou beproeven het juk van de verbonden republiek af te schudden. Ik deed den onterfden prins met 't vermetel plan instemmen en kwam hier. Don Augustin was de eerste, die mijn plan leerde kennen. Zijne eerzucht werd gestreeld door beloften, die ik in naam mijns vorsten ruimschoots aan hem verkwistte en hij stelde zich geheel ter mijner beschikking. Ondanks de groote geldelijke hulpmiddelen waarover ik kon beschikken, zocht ik ze nog te vermeerderen: het toeval stond mij bij. Op het tijdstip, waarop ik in dezen Staat streed, heb ik een jongen schurk gekeud, die beurte lings de Spanjaarden en de opstandelingen verried; die jonge schurk noemt zich heden Cuchillo. Mijne betrekkingen tot hem waren van geheel anderen aard. Ik bemerkte dat hij het regiment dat ik komman deerde, in eene hinderlaag der opstandelingen lokte; ik beval hem aan den eersten den besten boom dien wij zou den aantreffen, op te hangen. Gelukkig voor hem had men mijne hevelen al te letterlijk opgevat, wij waren te midden van uitgestrekte Savanen zonder eenigen boom hoegenaamd en het bevel was niet gemakkelijk uit te voeren. Op de marschen en contramarschen die ik verplicht was te maken, kon dus het bevel zijner terechtstelling niet aanstonds uit gevoerd worden; hij ontvluchtte. Cuchillo had er geen wrok van overgehouden. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2