NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5 e Jaargang. Dinsdag 27 September 1887. No. 1297. ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTENTIEN: S I A l)S\l E D W S. H I N N E 1\ I A N D. I LE! Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. - 1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit bind verschijnt degelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Heletorn:milliliter ilitt. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en conrnntiers. Hoof dag ent en voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangére G. L. T)A~UBE Co., JO II. F. JONES, Stier., Parijs, 3 Ibis Faubourg Mont mar tre. 2^" Te beginnen metl Oct. a.s. zullen wij, ten gerieve van patroon en werkman, in Haarl. Öagblad tweemaal per week de gelegen heid openstellen tot gratis aan vrage en aanbieding van werk. 5Eij, die zonder werk zijn, vervoe gen zich derhalve aan de deeling Arbei dersheurs" ten onzen kantorewaar hun naam, woonplaats en beroep in een daartoe bestemd register worden ingeschreven. Heeft nu een patroon een werk man noodig, bijv. een timmer mans- metselaars-schilders- smids-, broodbakkersknecht enz., dan geeft bij hiervan kennis aan bovengenoemde afdceling en wordt liem, Indien de gevraagde persoon In bedoeld register voor komt, diens naam en woonplaats opgegeven. Voor geabonncerden op ons blad geschiedt deze opname kos teloos, voor niet-gcabonnecrden tegen betaling, voor patroon van 15, voor werkman van 5 cent. mKSKCTSfi-:. Haarlem, 26 September. In de Woensdag n. s. te houden Raads vergadering zullen de navolgende stukkeu aan de orde worde» gesteldEen voorstel van B. en W. tot het aangaan eener geld leen ing, groot f50,000 a 31/ï pet., tegen den koers van 97Vs pet., met goedkeu rend rapport der commissie van financiën. Id. id. tot vaststelling der derde suppletoire begrooting over den dienst van 1887, met goedkeurend rapport dor commissie van financiën. Id. id. tot vaststelling van bet le suppletoire kohier. Id. id. om tijdelijk te voorzien iu het teekenonderwijs aan de Burgeravondschool, door dit op te dra gen aan den heer van der Spek. Hierbij zijn gevoegd twee adressen van de heeren J. Wolbers en P. van Looy Jr. met ver zoek om den beer van der Steur als vast leeraar aan die school te mogen opvolgen. Id. id. tot voorziening in het onderwijs in de geschiedenis aan de H. B. school met vijfjarigen cursus. Id. id. om de ver gunning tot gebruik van twee benedenlo kalen der Burgerschool op verzoek van de Israël ietische godsdienst-schoolcommissie te verlengen tot 1 Maart 1888. Id. id. om aan de vrijwilligers van de spuiten no 10 eene gratificatie toe te kennen van f250. Id. id. om bestratings- en rioleringswer ken te doen uitvoeren voor twee nieuw gebouwde huizen aan de Leidsche-vaart en een perceel aan de Nieuwe Gracht. Id. id. om aan den heer D. de Clercq te ver gunnen, eene pont aan te leggen, over het Noorder-Buitenspaarne en daarvoor als subsidie f250 te geven. Id. id. tot goed keuring der wijziging, voorgesteld door den heer Prévinaire in het plan van bebouwing van Zijlweg en Brouwersvaart, door ge noemden heer in overleg met de gemeente ontworpen. Id. id. tot bestrating van Oost- vest en Rustenburgersloot. Id. id. om aan A. Grollo en A. T. II. Harms te vergun nen, hunne perceelen aan den Zijlweg af te sluiten door een houten hek. Id. id. tot gedeeltelijke afrastering van een gedeelte van het Nassauplein. Id. id. aan de eige-^ naren der gronden tusschen den Zijlweg, den Holl. IJzeren Spoorweg en den Siugel te vergunnen de Gareu kokers-vaart te overbruggen. Id. id. om door tusschen- komst van de firma Joh. Enschedé en Zo nen te doen verschijnen een stenographisch verslag van het gesprokene in den Ge meenteraad. Id. id., strekkende om een ge wijzigd reglement van orde voor do Kamer van Koophandel en Eabrieken aan dat college met eenige opmerkingen dienaan gaande te doen teruggaan. Id. id. om niet aan te nemen de voorstellen van don heer Huet tot aanvulling der instructiën van den architect en den opzichter over de gemeente-reiniging. Brief van B. en W. ten geleide van een schrijven van P. Smit Jzn. te Ileereuveen. Voordracht van de heeren P. Dyserinck en mr. II. Enschedé voor de vacature in de commissie voor de Gymnastiekschool, ontstaan door hel eervol ontslag van den heer Copes van Hasselt. Verzoek van den heer M. Biu- nenwijzend om eervol ontslag uit zijne betrekking aan school E. Gasrapport over Augustus. Bij kon. besl. is, met ingang'van 1 Oct. a. s., benoemd tot dir. van het postkantoor te Deventer F. H. H. Doffegnies, thans commies der posterijen 1ste kl. alhier. Op //Klein Bosch en Hoven" is Donder dagavond een vlinder (uil) gevangen, die de vermelding overwaard is. Het beest is ruim 5 cM. lang en heeft een breedte van 1 cM. Het lijt is bovenop geel en zwart geteekeud en beeft aan de onderzijde een oranjekleur. De vlucht is die van een kleine vleermuis, zoodat men dan ook in den beginne dacht met zulk een dier te doen te hebben. De vleugels zijn zoo schoon gekleurd, dat zij voor die van een paradijsvogel niet behoeven onder te doeu. Het merkwaardigste is echter, dat op den kop een doodshoofd voorkomt en de oogen veel hebben van groote dofwitte kralen, die liet best bij kleine schelvisck- oogen kunnen worden vergeleken. De hoorns zijn zwart, en ruim 1 cM. lang. Dit schoone exemplaar is Dinsdag ten onzen bureele, Kleine Houtstraat 9, van 912 ure te zieu. Daar deze vlinder (uil) zeer zeldzaam in de verzamelingen van liefhebbers voorkomt, is het wel vermel denswaard dat een exemplaar van deze uil ook voor circa 9 jaar door een ambtenaar bij de H. IJ. S. M. aan de werkplaats werd gevangen en in al dien tijd niets van zijn fraaiheid heeft verloren. In de Remonstrantsche Kerk te 's Hage trad Zondagvoormiddag op ds^.J. De Vries alhier. Te Arasterdam zal op 30 Sept. en 1 Oct. a. F. het eerste Nederlaudsch Natuur- en Genee.kundig CoDgres worden gehouden. Onder de voor drachten wordt er een aangekondigd te houden door Prof. J. Bosscha, ten onderwerp hebbende: Martinus van Marum. Zooals men weet was deze vaderlandsche geleerde voor vele jaren verbonden aan Teylers Stichting en heeft zich eer. grooten naam gemaakt door zijne talrijke ontdekkingen op 't gebied der elec- triciteit. Waarschijnlijk hiermede in verband, brengen de Congresleden, bij een gemeenschappelijken tocht naar Haarlem, op 2 Oct. een bezoek aan Teylers Stichting. .frjfSlfe*0-''--' Dozer dagen hield de postduiven vereniging «Snelvlieger» alhier, een prijskamp van Roozendaal. De dui ven werden aldaar ten 8.33 ure los gelaten met zuidenwind en donkere lucht. Ten 9.26 ure kwamen reeds 5 duiven aan; vier van den heer J. Jung en een van den heer C. F. Lunow. Twee voor deze vlucht be schikbaar gestelde prijzen werden gewonnen door de duiven van eerst- genoeinden. In den schietwedstrijd vau den Noordhollandschen S^herprchutters- boüdte Amsterdam gegeven werd op het Flauber'.geweer ook een prijs behaald door den heer C. A. Louis Lasance van de schiet vereniging «Vicit vim Viitus» alhier. Zooals men zich herinnert, werd door den Hoogen Raad bij arrest van 27 Juni 1887 gecasseerd het arrest vau 't gerechtshof te Amster dam, dat in hooger beroep het vonnis der rechtbank alhier had bevestigd, en beslist, dat onder «wettelijk voorschrift,» in art. 184 W. v. Strafr. niet is te verstaan eene politie-verordening door den gemeen teraad gemaakt. Het gold de vraag of het opzettelijk niet voldoen aan het bevel of de vordering van eeu agent van politie aan den heer v. W. C., om met zijn rijtuig de baan van de tram vrij te maken al of niet strafbaar was volgens art 184 W. v. Str. Daar de Hooge Raad beslist heeft dat politie-verordeningen wel een wettig, maar geen wettelijk voor schrift zijü, dat is met de Gemeen tewet waaruit zij voortvloeien, geen geheel uitmaken, heeft de commissie voor de strafverordeningen uit den gemeenteraad alhier aan den Raad eenige aanvulling voorgesteld van die artikelen, welke op art. 184 W. v. Str. gebouwd waren, in dier voege dat daarin ook strafbepalingen opgenomen worden. In den avond van Zondag 18 Sept jl. beeft Antoon Teunissen zicb ook noemende J. M. Hermans, 30 jaar, tamelijk lang, baar blond en krullend en knevel blond, donkere kleeding dragende met lagen fan- tasieboed, laatst wonende alhier in de Lange Boogaardstraat en als agent of col porteur werkzaam geweest voor Carl Bruck, houder van een wisselkantoor en premiën- bank te Amsterdam, doen uitgeven eene valscbe balf-jaarlijkscbe coupon over een kapitaal van f 500, rentende 4 pet.'sjaars, ten laste der parochiekerk van den H. Dominicus, betaalbaar bij E. en H. Cra- nenburgh te Amsterdam, groot f 20 en geteekeud Bonnike. Tennissen, alias Her mans moet of deze coupon vervalscht, of een geheel couponblad bij den drukker Van Steijn ontvreemd hebben. Vermoedelijk zijn meer coupons door hem uitgegeven, althans in zijn bezit. De verdachte is op 19 September d. a. v. via Alkmaar naar Gouda gereisd waar hij poste-restante brieven wacht van zekeren Lanser, tapper alhier. De commissaris van politie der 2e sectie te Amsterdam vraagt opsporing, aanhou ding en opzending van Teunissen, kenne lijk eeu gevaarlijk sujet. Vrijdagavond ia door een onbe kende oorzaak brand ontstaan in de woning van L. v. Alphen, te Haar lemmermeer. De vlammen namen zoo spoedig iri omvang toe, dat niets kon gered worden en iu den tijd van twee uur huis eu schuur in asch lagen. Inboedel en huis zijn gedeeltelijk verzekerd. Te Scheveningen kwam Zaterdag een Zandvoortsche schuit versche visch aanbrengenna een visscherij vau twee etmalen werd f 70 besomd. ONDERWIJS. Men schrijft ons uit Zaandam: De vergadering van onderwijzers en on derwijzeressen iu het arrondissement Zaan dam werd Zaterdag jl. in aCafé Suisse" alhier gehouden en bijgewoond door 101 personen. Zij werd te 11 ure geopend door den arrondissements-schoolopziener D. André de la Porte, met eene rode, waarin hij onder meer verklaarde een warm voor stander van het openbaar onderwijs te zijn, maar zoowel de bizondere als de openbare onderwijzers om hun werk hoog te achten. Hierna werden door den secretaris, den heer A. van der Plaats, de uitvoerige en nauwkeurige notulen der vorige vergade ring gelezeu, en werd verder door hem medegedeeld, dat de districts-schoolopzieuer door ambtsbezigheden verhinderd was de vergadering bij te wonen. Na dit meer officieele gedeelte kreeg de heer A. J. Allan het woord en deelde op zeer geestige wijze eenige //opmerkin gen op 't gebied van 't onderwijs" mede. Zij betroffen vooral het africhten der leer lingen voor examens, de speculatie van schrijvers en uitgevers van schoolboe ken enz. Na hem trad de heer R. Hartman op, en verdedigde op flinke wijze de volgende stellingen lo. Niet alleen voor de verstandelijke, ook voor de zedelijke opvoeding van ons volk is herhaliugsonderwijs dringend noo dig; en 2o. Autoriteiten en onderwijzers dienen meer te ijveren voor het tot stand komen van zoodanig onderwijs. Eindelijk toonde de Heer G. II. van Daaleu in eene grondige en uitvoerige rede aan, dat, vooral iu de eerste leerjaren, het onderwijs meer iu den geest der Eröbel- methode moest gegeven worden. Na afloop van deze werkzaamheden werd de vergadering door den voorzitter ge sloten. Beuoemd tot gymnastiekonderwijzer te De Rijp, A. J. Schreuder, onderwijzer te West-Graftdijk. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot off. van justitie bij de arr.-rechtbant te Bot terdam mr. C. H. B. Boot, thans officier van justitie bij de arr.-rechtb. te Breda. Bij kon. besluit is aan den ontvanger der gemeente Zuylen L. A. vau der Stok verlof verleend, tot wederopzegging, te Utrecht te wonen. FEUILLETO JXT. 38) XI= HOOFDSTUK. WAABIN BEWEZEN WOBOT BAT TBAGADUROS WERKELIJK IN VERVOERING 13. Gij hebt gezien hoe ik in 't dorp Huerfano opnieuw betrekkingen met hem heb aangeknoopt, om van hem tegen klinkende munt het geheim af te koopen van een uitge strekt goudveld, waarheen ik thans de expeditie ga leideD, die onder mijne bevelen tot stand is gekomen. Alleen Cuckillo, gij en ik de Spanjaard verzweeg den naan van Tibureio kennen thans de beweegreden dezer poging, waarvan klaarblijkelijk het doel slechts is eene nieuwe expeditie, gelijksoortig aan die welke men reeds meermalen ondernomen heeft. Gij, signor senator, gij zult hier blijven met de zoete taak uwe wenschen door de schoone Rosarita te doen aannemen; wat mij betreft, ik stel mij bloot aan de tallooze gevaren der onbekende streken waarin ik wil doordringen. Wat Cuchillo aangaat, indien hij mij verraadt, zal ik hem ditmaal met eigen hand eene kastijding toedienen, even verdiend als de eerste, maar spoe diger en zekerder uitgevoerd; want mij dunkt, iets in mij zegt, dat de verrader niet veranderd is. De opbrengst dezer expeditie, van welke mijne hoe danigheid als aanvoerder mij het grootste aandeel verzekert, zal nog gevoegd worden bij de hulpmiddelen waarover ik reeds kan beschikken. De onder mijue bevelen staande man nen kunnen, zoo noodig, toegenegen partijgangers worden, daar het niet onwaarschijnlijk is, dat wij den strijd zouden moeten aangorden vóór de aankomst der hulptroepen die mij uit Spanje beloofd zijn, want Europa is op dit oogen- blik overbevolkt en zoekt naar alle zijden van zijn over vloed mede te deelen; de gelukzoekers zullen zich in me nigte onder onze banieren kamen scharen en het nieuwe koninkrijk helpen veroveren, waarvan Europa nog de kroon op het hoofd van een zijner zonen zal zetten. Bezield met een vurige g-eestdrift, alsof hij den scepter en den koninklijken mantel, die zijn hoogmoed droomde, aan zijn meester te verschaffan, reeds tusschen zijne handen hadde gehouden, wandelde de Spanjaard met groote schreden door de kamer op en neer. Een oorlogzuchtig vuur schit terde in zijne oogen en hij scheen de tegenwoordigheid van den senator vergeten te hebben; eerst na verloop van eenige oogenblikken herinnerde hij zich, dat, bij een plan als het zijtje, list de voorloopster, de steun der macht en der ver metelheid moest zijn, en het was met een lichte zweem van minachting dat hij zich tot dengene wendde, welke die verborgen veren moest doen springen, waarvan mannen van zijn karakter de persoonlijke behandeling verwerpen. Thans, zeide hij, moet uwe taak vreedzamer zijn. Aan ons den strijd in 't volle daglicht; aan u de kunst grepen in het verborgene. Uw fortuin, door de rijke ver- bindtenis die ik u heb aangeboden, weer opgebouwd, zal u den invloed teruggeven, welken gij verloren hebt. Van de tweehonderdduizend piasters waaruit de bruidschat uwer vrouw zal bestaaD, zult gij er honderdduizend beste den om in den senaat, en wat gij uw leger gelieft te noe men, aanhangers te verschaffen. Deze som zal u met woe ker terug betaald worden, en moest gij haar verliezen, gij zoudt in allen gevalle nog goede zaken maken; maar dat zal niet zijn. Het oogenschijnlijk doel, dat gij u zult voorstellen, zal zijn den staat Senora van het bondgenootschap los te maken, de beweegredenen daarvoor zullen u niet ontbreken ter nau- wernood heeft Sonora meer voorrechten dan een eenvoudi ge provincie. Uwe belangen zijn niet dezelfde als die vau de staten van Midden-Mexico. Eiken dag worden wetten, van plaatselijk nut voor deze staten, voor u tirannieke wetten. Een president die uwe financiën, uwe inkomsten bestuurd op zeven honderd mijlen afstauds, is eene bespotting. Het ter juister tijd uitgestrooide geld zal de banier der onafhanke lijkheid doen ontplooien door de werkelooze soldaten, die van de wetgevende macht geen soldij ontvangen, vóórdat de tijding van den opstand tot Mexico is doorgedrongen en het uitvoerend bewind over een voldoend aantal manschap pen kan beschikken om tegen u op te trekker,; voordat deze troepen halfweg zijn gekomen, en dan het grootste gedeelte hunner zal gedeserteerd zijn, zal de opstand reeds den tijd hebben gehad om diepe wortels te schieten. Wet-

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1